Ons Koninkrijk zal drie vrije landen omvatten Bij, de qAatie. Sxtdó ver r Sabotage aan straaljagers heeft politieke achtergrond Eindelijk enige toenadering in Genève 1 Over recht van afscheiding wordt met geen woord gesproken Mislukte stakingsoproep in Frankrijk KONINGIN JULIANA 45 JAAR PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Conferentie met de West kan beginnen Suriname en Antillen ook in U.N.O.? R.T. C. begint 20 Mei Engeland en de waterstofbom Vietminh zal deelnemen aan het gesprek over Indo-China Vreemde vliegtuigen boven Scandinavië Experiment eist slachtoffers Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10 JAARGANG No. 2770 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 30 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. lluijssen, Terneuzen; Ds J, Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. viert H.M. de Koningin haar 45a verjaardag en ongetwijfeld zal ook in Zeeland weer op opge wekte wijze feest worden ge vierd. Parades, concerten, muzi kale wandelingen en zingende schooljeugd, alsmede diverse wedstrijden staan in steden en dorpen op het programma. Zee- viert feest en dus de vlaggen uit! DEN HAAG, 29 April. „Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, overwegen dat zij uit vrije wil verklaard hebben in het Koninkrijk der Nederlanden een nieuwe rechtsorde te aanvaarden, waarin zij de eigen belangen zelf standig behartigen en op voet van gelijkwaardigheid de gemeenschappe lijke belangen verzorgen en wederkerig bijstand verlenen, hebben beslo ten in gemeen overleg het Statuut voor het Koninkrijk als volgt vast te stellen". Zo begint het ontwerp-Rijksstatuut voor de staatkundige ver houding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, Een statuut dat van het allergrootste belang moet worden geacht voor de toekomst van ons Rijk; een statuut ook dat tevens een bewijs is, dat Nederland niet beheerst wordt door „koloniale" geest, maar bereid is aan zijn overzeese rijksdelen dezelfde rechten te geven, die het moeder land ook heeft. Had men dit in Indonesië maar willen inzien, hoe anders zou het er dan daar hebben uitgezien Over deze inleiding, de z.g. pre-ambuïe, is lang gedokterd. Tydens de vorige ronde-tafel-conferentie met de West (in 1952) kon men hierover niet tot over eenstemming komen. De laatste maanden echter is dit wel gelukt in de zg. „klei ne commissie", die veel goed werk verzet heeft en aan welker activiteit het te danken is dat straks de tweede ronde-tafel-conferentie waarin over dit sta tuut zal moeten worden beslist, waarschijnlijk wel zal slagen. Vooral voor de minister vaa Overzeese Rijksdelen, Prof. Kernkamp, is dit een succes. In kort bestek aan te geven hoe nu de verhouding zal zijn tussen de drie samenwerkende delen van het Ko ninkrijk der Nederlanden, is niet goed mogelijk: het statuut is een lang en in gewikkeld stuk. werk. We zullen ech ter pogen in enkele lijnen de nieuwe verhoudingen te schetsen en daarbij uitgaan van de drie punten die in de pre-ambule vooropgesteld zijn: 1. Ieder der drie Rijksdelen behartigt zelfstandig zijn eigen belangen; 2 De gemeenschappelijke belangen worden op voet van gelijkwaardig heid verzorgd. 3. De drie rijksdelen zullen elkaar wederkerige bijstand verlenen. Bjj dit alles staat voorop en dit »s ook artikel 1 van het statuut dat de Kroon is en bljjft opgedragen aan H.M. Juliana, prinses van Oranje-Nassau, om door Haar en Haar wettige opvolgers te worden bezeten. DE EIGEN BELANGEN. Voor zover het de behartiging van de specifieke Nederlandse belangen betreft, verandert er in de staatsinrich ting van ons land uiteraard niets; de grondwet blijft volkomen van kracht. Wel verandert er iets in de staatsin richting van de beide overzeese lan- landen: hun staatsinrichting wordt vastgelegd in de respectievelijke lands- regelingen, die gewijzigd kunnen wor den bij twee-derde meerderheid van stemmen. Volgens deze landsregelin- gen voert de Koning behalve de rege ring van het Koninkrijk ook die van elk der afzonderlijke landen. De Ko ning is onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk. In Suriname en de Antillen wordt de Koning vertegenwoordigd door een gouverneur. Deze wordt benoemd door de Koning en zijn positie wordt gere geld in de Rijkswet. De volksvertegen woordiging wordt samengesteld vol gens het algemeen kiesrecht door de ingezetenen van het betrokken land, tevens Nederlanders. DE VERDELING DER BELANGEN. Uiteraard is het van het grootste be lang uit te stippelen, welke nu precies de „eigen belangen" zijn en welke de „gemeenschappelijke belangen". In het statuut wordt deze verdeling vrij nauwkeurig gemaakt. Algemene belangen zijn: 1. de handhaving van de onafhanke lijkheid en de verdediging van het Koninkrijk; 2. de buitenlandse betrekkingen; 3. het Nederlanderschap; 4. de regeling van de ridderorden, alsmede de vlag en het wapen van het Koninkrijk; 5. de regeling van de scheepsvlaggen en van de veiligheid der zeesche pen; 6. toelating en uitzetting van Neder landers; 7. toelating 'en uitzetting van vreem delingen; 8. de uitlevering. Verder is vastgesteld, dat specifiek Nederlandse onderwerpen als wijzi gingen van de grondwet betrekking hebbende op de rechten van de mens, de positie van de Koning, de bevoegd heden van de Staten-Generaal en de Justitie worden geacht Suriname en de Antillen te raken. Omgekeerd mogen de landsregelingen niet gewijzigd worden op punten die betrekking heb ben op de fundamentele rechten en vrijheden van de mens, de bevoegd heden van de gouverneur en van de 's-GRAVENHAGE, 29 Aprü Thans heeft ook de Surinaamse delegatie de uitnodiging om de Rondetafelconfe rentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in Mei te be ginnen aanvaard. Daar de leden van de Surinaamse delegatie in verband met de vervoers mogelijkheden pas op 19 Mei in Ne derland kunnen aankomen, is de be gindatum van de R.T.C. vastgesteld op 20 Mei. (Aanvankelijk was als begin datum voorgesteld 18 Mei). Belgische recherche speurt naarstig BRUSSEL, 29 April Bjj het on derzoek in de zaak van de sabotage op het vliegveld Florennes door de korpo raals Brice en Lambot, is komen vast te staan, dat beide mecaniciens werk zaam waren bij het derde eskader straaljagers, waarvan er ook een twee tal in de lucht explodeerden. Men houdt het daarom niet langer voor on mogelijk dat beide militairen behalve voor de ontploffingen in een zestal straalvliegtuigen op de grond, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, ook verantwoordelijk zijn voor de dood van twee piloten. De beide korporaals schijnen ook op grotere voet geleefd te hebben dan hun militaire soldij en aangenomen wordt dat zij van de een of andere zijde betaald werden voor hun sabo tagedaden. Intussen stelt de Zwitserse recher che op verzoek van de Belgische po litie een onderzoek in naar het doen en laten van de Zwitserse onderda- daan Baumgartner, die verleden jaar, in de periode tijdens welke zich de ongelukken met de straaljagers voor deden, ln de buurt van de basis Flo rennes verbleef. Het is wel zeker dat hij in relatie gestaan heeft met ge noemde korporaals. Tussen de documenten die bij huis zoekingen werden gevonden bij Brice en Lambot bevinden zich ook foto's van straaljagers, die te Florennes wer den genomen. Nagegaan wordt hoe men deze opnamen heeft kunnen maken ondanks de voortdurende aanwezig heid van bewaking en het verbod te fotograferen. Over hetgeen Lambot op geregelde tijden in Antwerpen ging doen heeft de recherche zich nog niet uitgelaten. In ieder geval hecht men niet langer waarde aan de verklaring van beide korporaals, dat zij sabotage bedreven zouden hebben uit persoonlijke wraak gevoelens jegens hun commandant. Opgevallen is ook dat einde 1953, tij dens luchtmanoeuvres, toen Lambot van Florennes werd overgeplaatst naar de basis Chievres, Baumgartner daar ook in de buurt verblijf hield. In deze periode was het ook dat de motor van een der straaljagers bij het opstijgen ontplofte. In kringen van de Luikse politie is men van oordeel dat de stelling van politieke sabotage steeds meer veld wint en men op het punt staat een grote slag te slaan. vertegenwoordigende lichamen, als de regering van het Koninkrijk daarmee geen instemming heeft betuigd. ,|>E RIJKSREGERING. Wie vormea nu de regering van het Koninkrijk? Dat zijn de Nederlandse ministers plus van elk der overzeese landen een gevolmachtigd minister, die kan handelen namens zijn regering en die door zijn land wordt benoemd en ontslagen. Deze gevolmachtigde ministers kun nen deelnemen aan het overleg in de Raad van Ministers en van de vaste colleges en bijzondere commissie uit de Raad voor aangelegenheiden van 't Ko ninkrijk die het betrokken land raken. (Zie vervolg op pag. 5). LONDEN, 29 April Donderdag heeft het Britse Lagerhuis met 219 te gen 63 stemmen een voorstel verwor pen van een socialist volgens hetwelk Engeland de waterstofbom niet zal vervaardigen zonder eerst de goedkeu ring van het parlement verkregen te hebben. Vele afgevaardigden onthielden zich van stemming. De minister van Openbare werken, Eccles, zeide, dat als het voorstel zou worden aangenomen, iedereen zou weten, dat Engeland nog geen water stofbom had en dat er een zekere pe riode zou moeten verlopen voordat het er over zou kunnen beschikken. Een potentiële vijand zou hiermede rekening houden. De minister zeide niet te kunnen begrijpen, dat het En geland ten voordeel zou strekken als het besloot niet over dit wapen te zul len beschikken, of zelfs nu te zeggen of het dit wapen had of niet. Alvorens zich van een wapen in het bijzonder te ontdoen, zou Engeland er zeker van moeten zijn, dat een ieder hetzelfde zou doen. Opbouwende reden van minister Casey GENEVE, 29 April Er schijnt enige tekening te komen in het debat over het probleem-Korea, dat nog altijd het enige onderwerp is, dat op de Geneefse conferentie behandeld wordt. Neen, het was niet de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof, die vandaag sprak, die zulks heeft weten te bereiken. Zijn rede was weer 95 procent propaganda en zette verder ook geen zoden aan de dijk. Van eerlijka zin om een accoord te bereiken getuigde veel meer de rede, die de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft gehouden. In Westelijke kringen wees men er op, dat Casey's woorden „genuanceerd en toch stevig" waren. Ook de toon, waarop de Australische minister sprak, scheen de deur te ope nen voor werkelijke onderhandelingen tussen de beide partijen. Hij was ten minste de eerste, die de communisten concrete vragen voorlegde, die uit gangspunt kunnen zijn voor het ver dere debat. Bovendien was het Casey's verdienste, dat iuj openlijk bereid bleek concessies te doen. Hij liet het daar zelfs niet bij en deed een beroep op Zuid-Korea er in toe te stemmen verkiezingen in geheel Korea mogelijk te maken. (De -Zuidkoreaanse delega tie had eerder betoogd, dat men hier tegen was en alleen verkiezingen in Noord-Korea noodzakelijk achtte). Tenslotte maakte Casey de opmerking, dat de voorstellen van Nam H (Noord- KOFENHAGEN, 29 April Van daag zijn zowel uit Denemarken als uit Zweden berichten binnengekomen, dat de afgelopen nacht vreemde, niet ge- identificeerde vliegtuigen boven de Scandinavische landen hebben gevlo gen. In Deense militaire kringen wordt vernomen, dat de vliegtuigen met na- vigatielichten vlogen, doch niet rea geerden op het verzoek zich bekend te maken. Men vermoedde met zware bommenwerpers te maken te hebben. Volgens een communiqué van het Zweedse leger vlogen straaljagers bo ven Zweden. Er is ook melding ge maakt van nog vijf vluchten boven Zweeds gebied. Het is niet onmogelijk dat verband moet worden gelegd tussen deze mel ding en berichten, die eerder in de week uit Zweden zijn ontvangen over Sowjetrussische lucht- en vlootmanoeu- vres in het Zuidelijke deel van de Oostzee. Korea) nauwkeurige overweging ver dienen. De meningen zijn verdeeld over de vraag of de Australiaan daar mee alleen maar een beleefde buiging maakte, of dat de waarde van deze woorden veel hoger dienen te worden aangeslagen. In het algemeen kan dan ook wor- v den gezegd, dat de verzoeningsge dachte vandaag wel een belangrijke plaats innam in de gedachten der Westelijke gedelegeerden Het bericht uit Washington, dat noodzaak van een modus vivendi om met de communisten in de wereld te kunnen leven, alsmede het feit, dat door de Labourpartij in Londen een resolutie is aanvaard, waarin wordt aangedrongen op beëindiging van het Indo-Chinese conflict door onderhan delingen, hebben hun effect op de sfeer van de conferentie zeker niet gemist. Daarbij komt nog, dat het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, er in heeft toe gestemd, dat afgevaardigden van de opstandige Vietminh zullen deelnemen aan het gesprek over Indo-China, zij het dan onder zekere voorwaarden. PARIJS, 28 April. De oproep tot een 24-urige algemene staking van het onder communistische leiding staande algemeen vakverbond en de Katholie ke Vakbonden heeft vandaag weinig weerklank gevonden. De staking werd uitgeroepen ter ondersteuning van de eis het Franse minimumloon van 23.000 frank te verhogen tot 25.166 frank. De socialistische en onafhankelijke vakbonden nemen geen deel aan de staking, omdat de communisten, naar zij menen, beogen chaos in Frankrijk te scheppen aan het begin van de Ge neefse conferentie. De Koninklijke jarige met haar jongste dochter Marijke. Foto T. van der Reijken, Op 30 April 1909 beierden overal in ons land de klokken, wap perden vrolijk de vlaggen en werden in tal van kerkge bouwen dankdiensten gehouden voor de die dag geboren Prinses der Nederlanden. Enthousiast werd in alle steden en dorpen feest gevierd, een troonopvolgster immers zag het levenslicht. En velen baden om behoud van dit jonge leven, om Gods zegen en bijstand op haar levensweg. Vijf en veertig jaren zijn sindsdien verstreken. Jaren van vreugde en blijdschap voor het Koninklijk gezin, jaren eveneens van smart, rouw en zware beproeving. De jonge Prinses Juliana moest het sterven van haar vader, Prins Hendrik, en van haar grootmoeder, Koningin Emma, meemaken. Nog te jong om het voldoende te beseften en te begrijpen, leefde ze voorts in de dagen van de eerste wereldoorog, met aan het eind daarvan, in 1918, de revolutiepoging van Troelstro en de zijnen. Maar verreweg de zwaarste gang was wel voor haar het moeten verlaten van haar land in de bange Meidagen van 1940. Het zo lange, lange tijd met haar kinderen als banneling moeten vertoeven in Canada, meestal gescheiden van haar Koninklijke moeder en haar echtgenoot. Wat zal er in die dagen veel in haar hart zijn omgegaan. Doch ook bleek toen haar geestkracht, haar geloof in de uiteinde lijke zegepraal der verbonden mogendheden. En vol blijde hoop en verwachting zag zij uit naar de dag, dat het gehele Koninklijke gezin weer in eigen land, met eigen volk, verenigd zóu zijn. Gode zij dank, die dag brak aan, het uur der vrijheid kwam, de her eniging van Vorstenhuis en volk werd een feit. Een paar jaar later, na haar 50-jarig Regeringsjubileum, deed Ko ningin Wïlhelmina afstand van de troon en ging de Koninklijke macht over op haar dochter. Werd deze van Prinses Juliana Koningin Juliana en lazen we voor taan in officiële staatsstukken: „Wij, Juliana, by de gratie Gods Ko ningin der Nederlanden". Vaak hoorden we, sinds haar troonsbestijging, haar stem door de radio en telkens had ze ons volk iets te zeggen. Met belangstelling werden steeds deze ernstige „Koninklijke woor den" aangehoord. Maar het meest aangrijpend waren ze wel in en na de dagen van de watersnood. Daaruit en niet minder door haar vele bezoeken aan de rampge bieden, bleek haar volle meeleven met de zo zwaar getroffenen. Wist zij zich ook Koningin bij de gratie Gods en wees velen vaak op Hem, Die alleen troosten kan in zo grote nood en smart. Dit alles heeft ons volk, wel zeer in het bijzonder ons Zeeuwse volk, goed gedaan. En waar ze nu op een levensweg van 45 jaren mag terugzien, daar zij ons aller gebed tot Hem, bij Wiens gratie zij over ons land en volk regeert, dat Hij haar nog lang moge sparen, kon het zijn, voor en met allen, die haar lief en dierbaar zijn. Dat Hij haar en ons volk verder beware voor grote rampen en ons onder haar Regering een stil en gerust leven schenke. Een leven tot Zijn eer. N. J. Hs. J In enkele regels melden wij nog DAT de baldadigheid van 'n aantal jongens, die „weg- rennertje" aan het spelen waren rond een blok huizen, de dood veroorzaakt heeft van de 78-jarige mej. Koop man uit Bergen op Zoom. De jongens kwamen n.l. op de fiets de hoek ontstuiven en een van hen smakte te gen de oude vrouw op. Zij kwam zo ernstig te valen, dat zjj kort daarna ter plaatse overleed. De politie stelt een onderzoek in. DAT de heer G. Schout te Goes met zijn scooter te Wolfaartsdijk verongelukt is. Vermoedelijk door een steen op de weg slipte hij en tuimelde hals over kop in een droge sloot. Dokter Vos bracht hem naar het ziekenhuis Oostwal te Goes. Zijn gezicht is ernstig ge zwollen en hij klaagt over pijn in zijn rug. DAT (en dit is het derde ongeluk) twee scholieren uit Bruinisse, die per fiets op weg waren naar Zierikzee, door een bromfietser zijn aangereden. Een van de twee, Jac. Haeck, kwam er met wat schrammen en schaafwonden af, maar de ander, Kees van Weele, bleek een arm te hebben gebroken. DAT de muziekvereniging Euphonia te Goes gistermid dag en -avond druk werk heeft gehad om de velen, die een Koninklijke onderschei ding hadden ontvangen, te huldigen. Men zie voor de namen onze lijst op pagina 2. DAT de bankwerker 1ste klas bij de P.Z.E.M. te Vlis singen, de heer A. Floresse, gisteren zijn zilveren dienst- jubileum vierde. Hij was niet op het werk verschenen en daarom ging een kleine deputatie hem thuis huldi gen. Van Ir Michielsen kreeg hij de gebruikelijke enveloppe, van het werk- plaatspersoneei een polshor loge en ook de personeels vereniging bood een aanden ken aan. DAT het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, Maandag a.s. de noodschool te Scharendijke officieel zal openen. Dit is n.l. het eerste van de reeks noodgebouwen, die aan het onderwijs op Schouwen en Duiveland ten goede zullen komen en die geschonken worden door het Rijk en door buitenlandse en Amsterdamse giften. DAT de burgemeester van Gentvergezeld van de sche penen, een bezoek heeft ge bracht aan Zierikzee, dit op uitnodiging van de directeur van de Thoolse Oestermaat- schappij „Bonafide", de heer Bal. Ook de burgemeester van Tholen, mr A. J. v. d. Hoeven, en de Nederlandse consul in Oost-Vlaanderen, de heer Hamelink, maakten het bezoek mee. Op het ge meentehuis van Zierikzee ontving jhr mr Schuurbeque Boeije zijn gasten, waarbij de Gentse magistraat zijn bewondering uitte voor de moed der eilandbewoners. Onder leiding van gemeente archivaris van Beveren wer den daarna de stad en de Vierbannenpolder bezichtigd GRONINGEN, 29 April Vfjf jon gelui zfjn min of meer ernstig ge wond, toen drie van hen, leerlingen van het St Maartenscollege te Gro ningen, bezig waren te experimenteren met een mengsel van chemische stof fen. De jongens hadden in een sigaret- tenblikje enige chemicaliën gedaan en schudden deze door elkaar. Op een ze ker moment deed zich een ontploffing voor, waarbij een 18-jarige J. B. zo ernstig aan handen en benen werd ge wond,. dat hij in het ziekenhuis te Gro ningen moest worlen opgenomen. De vier anderen kregen eveneens ver wondingen, doch konden na in het zie kenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De recherche heeft de zaak in onderzoek. DE BILT ZEGT: Koud weer DE BILT, 29 April Veel bewol king met plaatselijk wat regen. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Koud weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.11 u., onder 20.05 u. Maan op 4.00 u., onder 18.44 u. Hoogwater Zaterdag 1 Mei: Vlissingen: 0.15 u. 1.83 m., 12.40 u. 2.11 m. Terneuzen: 0.44 u. 2.03 m., 13.08 u. 2.31 m. Wemeldinge: 1.59 u. 1.50 m., 14.26 u. 1.81 m. Zierikzee: 1.43 u. 1.26 m., 14.14 u. 1.56 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1