RANG Onderwijzers, die onmisbaar vrij van dienstplicht zijn Kent U Het goudland gevonden Geschiedenis van het Britse Imperium. REXALC0? Evanston kan een her oriëntatie der Kerk betekenen 39. Simon de Montfoort riep toen in Mei VELPON zie je er geen barst van! Herv. predikanten bijeen Vervolgcolleges voor Zeeuwse predikanten Redt mijn vrouw en kind v&n Lonöinium tot Lonöon. Radar langs de Nieuwe Waterweg Nieuwe Duitse truc ontdekt Donderdag 29 April 1954 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 5 Christusde hoop der wereld" UTRECHT, 27 April. In de Handels beurs te Utrecht ving vandaag de jaar» lijkse Hervormde predikantenvergadering aan. Da H. F. J. Weeaeldijk van Eindho ven opende de bijeenkomst. Hij noemde de N. H. Kerk een wonderkerk, waarin je van genade moet leven. Was die er niet, dan waren vrijzinnigen en Hervorm den hier niet tezamen, en was niet ge groeid wat na de oorlog toch gegroeid is. Nadat de overleden predikanten waren herdacht hield prot dr M. A. Beek van Amsterdam de z.g. domineespreek. Hij sprak naar aanleiding van Handelingen 18 26. Prof Beek merkte o.a. op, dat God niet naar geleerdheid vraagt maar naar vroomheid en er is dan ook wel eens ge zegd, dat de kerk niet de behoefte heeft aan geleerde dominees, maar aan vrome. Spreker zette in het licht, dat er na tuurlijk ook gewerkt moet worden naar het gevoel, maar dat dit niet zaak mag worden van gevoeligheden. Systemen be hoeven niet in de weg te staan bjj het zakelijk bezien van de heilsfeiten. Ge vraagd wordt slechts, behoedzaam te luis teren naar wat God in zijn fluisteringen medegedeeld heeft en nog mededeelt. Het moet zijn een liefdevol luisteren naar, of het nu zijn neurotici of querulanten, dom- men of wijzen, de mens in al zijn bont heid. Wij moeten naar allen luisteren om der wille van alle mensen, voor wie Jezus zich vernederd heeft en mens geworden is. Wij vragen levensliefde en mensen liefde die ons zal maken tot hartstochte lijke theologen. THEMA VAN EVANSTON. Prof. dr H. Kraemer besprak vervol gens het thema van Evanston: Jezus Christus, de hoop der wereld. Zjjn voordracht kan als volgt samen gevat worden: Het besluit van de Wereldraad der Ker ken „Christus, de hoop der Wereld" tot hoofdonderwerp van Evanston te maken, is van onvermoed grote betekenis voor de Kerk (en) en voor haar verhouding tot de wereld. Spr. maakte enige opmerkingen over de bewogen geschiedenis van de commissie van advies (de zogenaamde 25) voor dit onderwerp om te illustreren dat het hier werkelijk gaat om een herwinnen van een der kernen der Bijbelse Openbaring. Wanneer men ernst maakt met de ge dane voorarbeid en met hetgeen, op grond daarvan, in Evanston tot openbaring zal komen, kan dit voor het denken en han delen der kerk van enorme critische bete kenis worden. Het betekent een heroriën tatie der kerk in al haar spreken en han delen, een transpositie in een nieuwe dy namische dimensie van het zijn der kerk In en voor de wereld. Het kan diepe con sequenties hebben voor de wijze waarop de kerk zichzelf verstaat, voor „aposto laat" en zending, voor een zuiverder op vatting van het oecumenisch streven, voor de verhouding van „christendom en cultuur" etc. Het punt dat vooral scherp in het oog gevat moet worden, is dat, ondanks de vele voorarbeid, het ware werk eerst aan vangt na Evanston. Dit ware werk is een heropvoeding der kerk (en) in het licht van de belijdenis van Jezus Christus, de hoop der wereld, en de vertolking daar van In woord en daad. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, 28 April. Naar wij vernemen zullen voor de Hervormde predikanten in Zeeland in de komende maanden weer een aantal vervolgcolleges worden ge geven, waarbij hoofdzakelijk zal worden gesproken over „De Kerk en de Cultuur' Een aantal vooraanstaande sprekers heb ben reeds toegezegd de colleges, die in Goes worden gehouden, te zullen geven, Op Dinsdag 4 Mei a.s. zal dr Boerwin kel spreken, over „De Kerk en de Cul tuur", waarna 's middags prof. dr H. v. d. Broek het onderwerp; „Hedendaagse ar chitectuur" behandelt. Vrijdag 14 Mei komen dr M. H. Bolke- stein en ds W. Barnard naar Goes om resp. te spreken over „De Kerk en de Véiken" en „Hedendaagse poëzie". Op Dinsdag 25 Mei zijn er weer colleges, dit maal met als onderwerpen: „Chr. ap proach tot Europese problemen", ingeleid door mr A. W. Kist en „De liturgische muziek van het dienstboek" met de be kende organist dr Adriaan Schuurman als spreker. Tenslotte spreekt op Woensdag 2 Juni de heer H. Richters over „De beeldende kunst van heden", terwijl er nog een spreker gevraagd is voor „Cultuur en Kerk". Het ligt in de bedoeling om, indien er belangstelling voor mocht bestaan, deze colleges niet uitsluitend door predikanten te laten bijwonen, doch eveneens open te stellen voor directe kerkelijke mede werkers, zoals jeugdleiders e.d. inauguraties aan de Vrije Universiteit 's-GRAVENHAGE, 27 April. Dr H. Schreuder, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, zal Vrijdagmiddag 7 Mei, om half twee, zijn inauguratie aan de Vrije Universiteit houden. Dr L. Geschiere zal Vrijdagmiddag 28 Mei a.s., om half vier, zijn inaugu ratie iiouden als gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de facul teit der letteren en wijsbegeerte. In de middagvergadering sprak prof. dr W. Banning over „Wij in Europa". HET APOSTOLAAT. In de avondvergadering sprak ds G. P. Klijn over „Het apostolaat in grijpbare vorm". Het apostolaat valt volgens spreker als concrete dienst nog vrijwel geheel buiten gezichtsveld en actieradius van het gewo ne gemeentelid. Het artikel, hoewel voor radig in de winkel der kerk, bevindt zich ergens in een hoog Isolement en wordt niet over de toonbank verkocht. In apostolair opzicht verkeert de kerk in de stilstand-situatie na de slag om Arnhem. Wat geschiedt aan missionnaire activiteiten heeft het karakter van com mando-raids in bezet gebied. De grote slag moet nog komen. Onmisbaar is daartoe dat het apostolaat uit zijn theologisch isolement en on vruchtbare vrijblijvendheid uittreedt en aan de gemeente duidelijk wordt, dat deelname aan het werk van Jezus, de apostel (Hebr. 3 1) het wezen van de christelijke existentie uitmaakt. Dit ver eist een apostolair gerichte theologie, op leiding van predikanten, catechese en omgang met de gemeente, waardoor op het concrete vlak der empirische gemeen te een nieuw en levend evangelisatiewerk van man tot man kan ontstaan. Zonder de stuwing van een duidelijke aposto- laatstheologie zal vroeg of laat het nu nog florerende lekenapostolaat verschra len en ten gronde gaan. In de ochtendvergadering van vanmor gen sprak dr P. A. Elderenbosch van Voorburg over „De volmacht van het ambt". Spreker gaf eerst een beschrijving van de predikant, zoals die vaak gezien wordt, als huichelaar, als iemand die het ambt slechts bediend om gewin. Daarmede wordt de volmacht van het ambt eigen lijk wel aangevochten. Deze volmacht betreft allereerst het woord. De evangelieverkondiging is, ge zien hetgeen de mens pleegt te impone ren, een onmogelijke opdracht. Spreker legde er de nadruk op, dat wij nu, in 1954 ook de taal van 1954 moeten spreken. Dan kunnen wij om de opening Woord vragen. ^e tweede volmacht betreft de ziel zorg. Er zijn tal van symptomen van het feit dat men uit de zielzorg vlucht naar iets anders - met name de psychotherapie, Zielzorg is geen zaak van lapwerk, maar van herstel van de verhouding van de ander met God, de voorbereiding van de komst van Gods Rijk. Dit is geen zaak van techniek maar van gebed. Zonder grondige en intensieve beoefening van het gebed is de -inlzorg zinloos. _£Ëö'Aivi JAAR PREDIKANT. DEN HAAG, 27 April. Ds M. J. A. Bouwers, emeritus-predikant te Dan- tumawoude, hoopt 6 Mei a.s. het zeld zame .feit te herdenken, dat hij zestig jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds Bouwers is een van de oprichters van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond te Amerongen. Hij maakte vele jaren deel uit van het hoofdbestuur en van de bondsraad van deze organisatie. Hij had zitting in het hoofdbestuur van de Utrechtse zendingsvereniging en was lid van het classicaal bestuur van Dok- kum. Ook was hij secretaris van de classicale zendingscommissie en quaes tor van de ring. De jubilaris zal op Zondag 9 Mei in de Ned. Herv. Kerk van Hardegarijp een gedachtenisrede uitspreken. Vrij Evangeiiscne Gemeente te Wemeldinge 75 jaar. WEMELDINGE, 27 April. Op 1 en 2 Mei a.s. hoopt de Vrij Evangelische Ge meente te Wemeldinge haar 75-jarig be staan te vieren. Men hoopt dit Zaterdag 1 Mei te doen tijdens een gemeenteavond. Dan zal ouderling P. Vermaire een histo risch overzicht geven, waarna ds P. van Vliet en ds P. Werges, oud-voorgangers der gemeente, het woord zullen voeren. Verder zal gesproken worden door afge vaardigden van de Zeeuwse Vrij Evange lische Gemeenten. Zondag 2 Mei om 10 uur wordt een her denkingsdienst gehouden, waarin de eigen predikant, ds J. A. Hamers, zal voorgaan, 's avonds om 6 uur komt de gemeente weer samen. Dan zal ds Van Vliet spreken over „De grondslag en het bestaansrecht der Gemeente" en ds Ver ges over „De roeping der Gemeente". Chochlof tot Eisenhower: BONN, 27 Apirl. Kapitein Nicolai Choch lof, de voormalige agent van de Russische geheime dienst (M.V.D.) die zich dezer dagen onder de bescherming van de Ame rikaanse autoriteiten in West-Duitsland heeft gesteld, heeft in een brief president Eisenhower verzocht alles in het werk te stellen om zijn vrouw en kind, die zich nog te Moskou zouden bevinden, te red den. Eenzelfde boodschap zou aan Paus Pius XH zijn gericht. liiimiiiiiBimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiilB iiiiiiiiiiiiiBinii Ds H. T. Hoekscma wordt 95 jaar. DEN HAAG, 27 April. Woensdag 5 Mei hoopt de nestor van de Geref. predikanten in Nederland, ds H. T. Hoeksema, emeritus-predikant te Am sterdam, zijn 95ste verjaardag te vie ren. Ds Heertjen Tjaard Hoeksema werd 5 Mei 1859 te Appingedam, waar zijn grootvader een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in de afscheiding van 1834, geboren. Hij studeerde aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hij in 1891 candidaat werd, om 13 December van dat jaar door wijlen ds G. Geerds uit Appingedam te Zeven huizen (Gron.) in het predikambt te worden bevestigd. In 1898 vertrok ds Hoeksema naar Nieuwolda (Gron.) waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 October 1933. Hij diende tevens de kerk van Woldendorp. 1265 met goedkeuring van de edellieden en de Koning een parlement bijeen. Ook de burger bevolking werd hierin gekend. De baronnen, die dachten, dat zij konden doen en laten wat ze wilden nu de Koning gevangen zat. keerden zich tegen Simon. A(\ Prins Edward wist van hun ontrouw profijt X V. te trekken. Hij reorganiseerde zijn leger en vocht bij Evesham tegen De Montfoort. Er volgde een hevige strijd. De Montfoort was tegen deze overmacht niet opgewassen. Edward zegevierde en de graaf De Montfoort sneuvelde. ■lilllll Ingez. Mededeling (advertentie) Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. <t)e ms/tdpem#. van dvmsle wig. Om straks de toeloop op te vangen Terugbetaling op Duitse spaarbankboekjes. 's-GRAVENHAGE, 24 AprU. Vele Ne derlanders zijn nog in het bezit van spaarbankboekjes, uitgegeven door de vroegere „Deutsche Reichspost", waarop zij voor of tijdens de oorlog in Duitsland gespaarde gelden hebben gestort. Na de oorlog zijn op deze boekjes geen terug betalingen meer verricht en ook is tot heden nog geen regeling in het kader van de Duitse geldzuivering voor deze tegoeden getroffen. Het ziet er Volgens het ministerie van Financiën naar uit, dat houders van deze boekjes wellicht terugbetaling kunnen verkrijgen. Er bestaat n.L gelegenheid om bij het „Sparkassepostamt" te Hamburg het tegoed van de bedoelde boekjes te laten registreren. Vermoedelijk wiüen de Duitse instanties eerst een indruk krijgen van de bedragen, waarom het gaat. Op 2 Juli a.s. zal het Westelijk gedeelte van de nieuwe marinehaven te Den Hel der, ln tegenwoordigheid van zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins der Nederlan den, in gebruik worden genomen. De bekende zangeres Jo Vincent, die kort geleden afscheid van het concertpodium heeft genomen, zal zich binnenkort met haar echtgenoot aan de Franse Riviéra vestigen. DEN HAAG, 28 April. Teneinde in zo ruim mogelijke mate tegemoet te komen aan de moeilijkheden, veroor zaakt door het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs, heeft de mi nister van Oorlog en van Marine na der bepaald, dat aan alle dienstplichti ge onderwijzers, die in 1954 nog voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen voor zover zij een betrekking vervullen of gaan vervul len bij een school, waarbij zij als on misbaar worden aangemerkt vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid bij de school zal worden beoordeeld in overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen. De vrijstelling zal ophouden te gel den, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrij stelling is verleend. Door deze maatregel zal worden bereikt, dat behalve de ongeveer 300 onderwijzers, die in de loop van dit jaar, wegens beëindiging van hun DEN HAAG, 28 April. Nadat Am sterdam als eerste stad op hei vasie land van Europa zijn haven had uit gerust met een havenradarapparatuur, heeft Rotterdam besloten voor de be veiliging van de meer dan 30 km lange vaarweg naar zee een uitgebreid ha venradarsysteem aan te schaffen. Door dit systeem, ontwikkeld door het Ne derlandse radarproefstation te Noord- wijk en dat zal bestaan uit een reeks radarstations, die op onderlinge af standen van enkele kilometers langs de Nieuwe Waterweg worden geplaatst, wordt de veiligheid van het scheep vaartverkeer onder ongunstige weers omstandigheden bevorderd. Philips levert hiervoor de radarapparatuur. Er zullen in totaal 6 radarstations langs de Nieuwe Waterweg komen. De eerste hiervan zal omstreeks het mid den van 1955. in gebruik worden ge nomen. De overige vijf zullen gedu rende de tweede helft van 1955 gereed komen. eerste oefening, ter beschikking van het onderwijs kunnen komen, ook nog ongeveer 400 a 500 onderwijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onderwijs behouden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen worden ingediend bij de burgemeesters zodra de onderwijzer een oproeping om in militaire dienst te komen, zal heb ben ontvangen. Nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag LONDEN, 27 April. Paul Mason, assistent onderminister van Buiten landse Zaken der Britse regering, is benoemd tot ambassadeur in Den Haag. Hij volgt Sir'Nevile Butler op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en Nederland in Juli zal verlaten. Doodvonnissen in T sjecho-Slowakije. WENEN, 28 April. Radio-Praag meldt, dat twee Tsjechoslowaakse bur gers, Antonin Kandrac en Karl Gru- ber, gisteren op grond van verraad en spionnage ten behoeven van de Ver enigde Staten door een Praags ge rechtshof ter dood zijn veroordeeld. Vier andere beklaagden zijn respectie velijk tot levenslange opsluiting en 25, 22 en 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ingezonden Mededeling (adv.). ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Ingezonden Mededeling (adv.) 46 „Hei!" roept de man, „ben jij weer boven water? Ik dacht dat jij al lang aan wal gestapt was aan de kant van waar geen schuit je terugvaart!" „Weet jij, wie ik ben?" „Ja zeker, je vader heb ik goed ge kend". „Mijn vader? Zo oud ben je toch niet?" twijfelt Joris belangstellend. Als kleine jongen heb ik hem ge kend en over hem horen praten. Dat heeft me zo gepakt, dat ik het nooit vergeet, al word ik honderd jaar". ,Je madit nieuwsgierig. Vertel het me". De man kijkt rechts en links. „Kom een stonde in mijn huis", noodt hij dan. De hut is kaal maar niet rommelig of vuil. Ze zitten op een schemel. De man schurkt met zijn schouders en peinst. Tenslotte praat hij, verward, stuntelig. Maar het wordt beter, het verhaal pakt hem, het pakt Joris nog meer, die telkens vragen stelt, waarop de man geen antwoord weet. Hij kan alleen vertellen, wat hij als knaap op ving. Maar aan 't eind weet Joris heel wat. Vader jaagde in het jachtgebied van 's Graven wildernis, hoewel het verboden was. Hij deed het voorzichtig en bekwaam, zamelde vette buit, en ontliep het gevaar. Maar op een kwa de Vrijdag werd hij betrapt door een heer van het Hof, die hem met grie vende woorden hooghartig terecht wees, onder dreiging van geseling en gevang. Met een uitroep van brutale geringschatting heeft Gerbrand geant woord, vrijpostig en zonder eerbied. Toen heeft de deftige sinjeur kleine rende felle taal gebezigd, vol laatdun kende zelfverheffing en minachting voor het lage volk. Gerbrand ant woordde snedig met een kluchtige schimpscheut, waarmee hij een pot sierlijk en lachwekkend spotbeeld van zijn tegenstander te voorschijn riep. Diep beledigd trok de hoveling zijn zwaard, maar Gerbrand verraste hem zonder verwijl met een mokerslag van zijn metalen vuist. De heer stortte ter Niet door kuilen of diepe pannen, maar boven over de hoge toppen met oneindig uitzicht over zee. Het wordt najaar, de wind wordt guur, de zee rumoerig. Een dag en een nacht heeft het hard gewaaid. Hij ziet een vaartuig dat verkeerde bewegin gen maakt, het dreigt aan lager wal te raken. De wind is zeewaarts, maar de onderstroom voert het scheepje naar de kust. De zeelui worstelen, de wind spot, de zee smijt baldadig het scheep- aarde, maar het eind van alles was, je in de branding. De Scevelingers FEUILLETON door K. JONKHEID dat Gerbrand werd ingesloten in Des Graven Steen en wegens „kwaede in- tentiën tot dieverije ende propositie tot dootslagh" zijn leven eindigde in de strop. En waar is hij begraven?" JaWaar begraaft men een ge hangene?" De beul zal het weten, maar diens naam of titel wil de man niet noemen. Joris trekt zijn conclusie. Hij blijft hier niet. Alle mensen weten, dat hij de zoon van een gehangene is. Hij wil weg. En spoedig. Naar zee, naar zee! Hij gaat dwalen door de duinen. lopen te hoop. Ze hopen dat het vaar tuig stranden zal en een waardevolle buit opleveren. Joris staat te schelden op de hebzuchtige rovers, niet denkend aan zijn leren zak en de weggestopte schatten. Het beroven van vreemde volken is het recht van zeeman en soldaat, het plunderen van gestrande schepen het recht van de strandjutter. Voor ieders besef wordt eigen geweld geadeld door het recht. Joris kijkt toe. Hij ziet met vermaak en de anderen met teleurstelling, dat het scheepje ontkomt. Maar het blijft in de buurt, hij weet niet waarom. 's Avonds praat hij met moeder. Ik zoek weer een schip. Waar kan ik dat vinden? Zijn er op Sceveling zeevaar ders, die verre tochten maken?" „Ik weet niets van Sceveling", ant woordt moeder onwillig. Joris denkt aan de man, die hem verteld heeft van zijn vader. „Morgen ga ik het vragen. Ik heb een man gesproken, die mij misschien wel raad kan geven. Ik ben hier vreemd". Maar moeder pruttelt verachtelijk: „Hij is de geckscap selveweert, die wijshydt van een sot begheert!" XVI. AFSCHEID, WEERZIEN EN DOOD. De volgende dag is het scheepje er nog. Er is beweging aan boord. Twee mannen stappen in een sloepje en wrikken naar de wal. Onkel ziet het en waarschuwt Joris. Samen lopen ze de vreemde zeelui tegemoet. Hun spraak lijkt op de taal vanOnkel Freerik. Ze zijn met drie man aan boord en zoeken een vierde. „Waarheen varen jullie" „Wij zijn op de terugweg naar de kust van Frankrijk en vandaar naar een haven in Spanje". „Ik ga mee", zegt Joris. „Spreek eerst met je moeder", ver maant Onkel. „Nee, ik ga mee". De mannen zwaaien armsignalen en een man aan boord zwaait terug. Moeder is overrompeld. „Ga je nu al dadelijk weg? Wat zijn dat voor ,Ik ben gevlucht uit Rusland", AMSTERDAM, 28 April. De Am sterdamse vreemdelingendienst heeft kennis gemaakt met de nieuwste Duit se truc. Een Duitser, die hoopte in ons land asyl te krijgen, meldde zich de vorige week als Litauer en speculeerde op het algemeen medelijden door daar bij te vertellen, dat hij in 1940 bij de bezetting van Litauen door Sovjet- Rusland door de Russen gevangen ge nomen niet minder dan 13 jaar ge vangen was gehouden in kampen in Siberië. Zijn uitvoerig verhaal was moeilijk te controleren, doch de vreemdelin gendienst hechtte weinig geloof aan zijn beweringen. „Politiek asyl verlenen kost in ons land enige tijd", deelde de commissaris van politie hem mede. „Er moeten vele formaliteiten voor verricht worden. De minister van Justitie zal uiteinde lijk een beslissing moeten nemen. In tussen kunnen wij u hier op het hoofd bureau niet langer huisvesten. Wij zul len ons dus genoodzaakt zien u voor lopig in een huis van bewaring op le sluiten, een gevangenis. Weet goed wat u doet. Indien uw verhaal niet waar is, kunt u zich een hoop narigheid be sparen". De man dacht lange tijd goed na. Hij koos eieren voor zijn geld en deel de tenslotte mede, wie hij werkelijk was: een Duitse chauffeur uit Bremer- hafen. Hij wordt op transport gesteld naar Duitsland. Prinses Irene bezocht Keukenhof. LISSE, 28 April. Prinses Irene heeft gistermiddag met enkele vrien dinnetjes en vergezeld door een hof dame een onofficieel bezoek gebracht Keukenhof. Dat dit bezoek niet offi cieel was, bleek wel duidelijk uit het feit dat de meisjes zelf van hun zak geld de entreeprijs betaalden. Na ge- landslui? Het kunnen piraten zijn of I ruime tijd te hebben rondgewandeld, slavenjagers, die jou uitleveren aan de [verdween het gezelschap weer even Algerijnen". onopgemerkt als het gekomen was.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5