DEZE WERELD VIETNAMEZEN WEIGEREN PARTIJ TE KIEZEN Millioenen fortuin aan Nylon 0RGAT0NICUM v&ri ö&q tot ö&q Opening van de landbouwbeurs Duitse boeren ^demonstreer den Chr» Middenstandsbond sprak over belangrijke zaken T Pamfletten-bombardement op belegeraars van Dien Bien Phoe Parachutes stapelen zich op in Dien Bien Phoe Bankbiljet in de pan Journalist en schrijver ontvoerd? Radio, foengt oni Marsbanao teruq in Willemstad Donderdag 29 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina. 3 ■1 Geen krachtig nationaal bewustzijn HANOI (Vietnam), Maandag. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) ALS HET WEER het even toelaat is de lucht in de buurt van Hanoi van vroeg in de morgen tot diep in de nacht vervuld van vliegtuiggeronk. Lichte en zware bommenwerpers, jagers, kleine verkenningsvliegtuigen, helicopters en een groot aantal vracht vliegtuigen komen over. En ze hebben allemaal dezelfde bestemming: de belegerde vesting Dien Bien Phoe hoog in het ontoegankelijke berg land op de grens van Vietnam en Laos. Ingezonden Mededeling (adv.) OE ÉCHTE NAVY-CÜT VAN VROEGER Het zijn echter niet uitsluitend bom men, levensmiddelen, ammunitie en versterkingen, die deze vliegtuigen bo ven Dien Bien Phoe uitwerpen. Som mige strooien pamfletten uit. Het zijn kleine velletjes gekleurd papier, aan de ene kant bedrukt met de beeltenis van een gesneuvelde Vietminh soldaat en aan de andere kant met een Viet namese tekst. In die tekst worden de volgelingen van Ho Chi Minh rondom Dien Bien Phoe opgeroepen de wapens neer te leggen om verder bloedvergieten te voorkomen. Het pamflet zegt: Keert u tegen uw bloeddorstige, communistische leiders. Met zijn bar baarse taktiek heeft Giap, de slager van Dien Bien Phoe, in één maand reeds meer dan 25.000 man aan do den, gewonden en gevangenen ver loren. Ook de burgerbevolking ..„.at in deze pamfletten gewezen op de resul taten van de communistische activiteit. Wist u, dat uw zonen als vliegen sterven in het prikkeldraad van Dien Bien Phoe? Generaal Vo Nguyen Giap heeft gezegd: „Wat kan mij het leven van tienduizenden Vietname- zen schelen als het communisme eni ge kans heeft om te zegevieren' Verdedig uw huis, uw familie, uw ras. Het is moeilijk om er achter te ko men of deze psychologische oorlogvoe ring enige invloed heeft. Een feit is het echter, dat de Vietnamese bevol king de laatste jaren zo dikwijls mbt propaganda van beide kanten bewerkt is, dat ze een min of meer apathische houding Aangenomen heeft en maar komen laat wat komt. Deze toestand herinnert sterk aan die in China vóór de val van Chiang Kai-Shek. Daar verscholen de commu nisten zich ook achter het mom van nationalisten. Daar had de grote meer derheid van het volk evenmin een idee van de ware bedoelingen van het com munisme. En daarom had zij er ook geen angst voor. Geen eenheid Ook het Vietnamese volk mist de heilige wil om zich als één man tegen het communisme te verzetten. Men prefereert om de kat uit de boom te kijken en weigert over het algemeen openlijk partij te kiezen. De oorzaak v»n doze houding schuilt in het gebrek aan een krachtig, nationaal bewustzijn. Er is geen eenheid en geen bezieling. En geen leider, die de macht heeft om die eenheid en die bezieling door zijn persoonlijk voorbeeld te creëren. Er is maar één man in Vietman, die het volk in beweging weet te krijgen. Dat is niet Bao Dai. Het is Ho Chi Minh Chr. Historische jongeren komen Zaterdag bijeen. 's-GRAVENHAGE. 27 April. De Federa tie van Chr. Historische Jongerengroepen houdt Zaterdag a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een federatiedag. Des morgens komen huishoudelijke aangelegenheden aan de orde, o.m. de verkiezing van een voor zitter, aangezien de heer Teun Radema ker zich niet herkiesbaar stelt. Er wor den zeven candidaten genoemd, n.l., de heren mr U. Chr. Cornells te Heerde, A. J. van Duist te Utrecht, drs G. Goedhart te Alphen aan de Rijn, ir G. A. Kluiten- berg te Oegstgeest, D. F. van de Mei te Amsterdam, H. H. van de Neut te Dor drecht en Th. Tolman te Oldeholtpade. Des middags zal burgemeester H. Dui ker van Pijnacker spreken over „Van toen en nu", waarna prof. dr J. Zwaan, vice-voorzitter van de CHU een slot woord zal spreken. Maandag 3 Mei UTRECHT, 27 April. Maandagochtend 3 Mei zal de derde landbouwbeurs, die in de Bernhardhal van de Utrechtse jaar beurs wordt gehouden, officieel worden geopend door mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Voorts zal ir G. P. F. Roijakkers, alg. secr. van de Stichting voor de Landbouw, namens het georganiseerde agrarische bedrijfsleven een korte inleiding houden over de be tekenis van de landbouwbeurs. Op Donderdag 6 Mei zullen de leden van de technische commissies vafi de Stichting voor de Landbouw een bezoek brengen. Tijdens een middagbijeenkomst in het restaurant van de Bernhardhal zal het woord worden gevoerd door ir P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen te Wagenin- gen. De grootste concentratie van parachutes in de wereld bevindt zich op het ogenblik in de belegerde vesting van Dien Bien Phoe. En dage lijks groeit die stapel nog aan. De bevoorrading van Dien Bien Phoe met zijn vijftienduizend man troepen moet namelijk geheel met parachutes geschieden daar er sinds weken geen vliegtuig meer heeft kunnen landen. Dat wil zeggen, dat men elke dag vele honderden parachutes nodig heeft. En er is geen mogelijkheid om ze terug te sturen teneinde opnieuw gebruikt te wor den. Het is moeilijk preciese cijfers te krijgen, maar naar schatting liggen er nu zeker tussen de vijftig- en zestigduizend parachutes in de vijf vierkante kilometer welke de vesting Dien Bien Phoe beslaat. En die vertegenwoordigen een millioenen-fortuin. Een speciale luchtbrug is ingesteld om voor een geregelde aanvoer van nieuwe parachutes te zorgen. Met vliegtuigen vol arriveren zij uit Japan en Amerika. Parachutes zijn in deze slag belangrijker dan iets anders. Het hele leger is er afhankelijk van voor haar ammunitie, voedsel en wat er verder nodig is om stand te kunnen houden. Een stagnatie in de aanvoer van parachutes zou dan ook de val van Dien Bien Phoe tot gevolg kunnen hebben. HOORN, 27 April. Een dame uit Abbekerk, die bij een slager te Hoorn een bestelling had gedaan, betaalde met een biljet van honderd gulden. Het bankbiljet bleek plotse ling te zijn verdwenen, hetgeen de nodige consternatie veroorzaakte. De klant keerde tenslotte, nadat de politie de zaak niet tot klaarheid had kunnen brengen, met een duur stukje vlees naar haar woonplaats terug. De volgende morgen werd zij door de Hoornse slager opgebeld. Het biljet was tussen het vlees van een andere klant terecht gekomen, die het pas had ontdekt toen zij aan het braden was. Ook uit München Oostelijke emigranten verdwenen MÜNCHEN, 27 April. Evenals in Berlijn, zijn de laatste tijd ook in München twee Oostelijke emigranten verdwenen. Men vermoedt, dat de be trokkenen de 31-jarige Tsjechische journalist Jaroslaf Novak uit Praag en de Hongaarse schrijver Liptay- Wagner zijn ontvoerd. Volgens een mededeling van de Bei erse minister van Binnenlandse Za ken, dr Wilhelm Högner, is Novak op 27 Februari op een treinreis van München naar Starnberg spoorloos verdwenen. Liptay-Wagner verdween in Januari uit zijn woning te Mün chen. Minister Högner verklaarde in de Beierse Landdag, dat hij met het oog op het onderzoek in deze zaken geen nadere mededelingen kon ver rekken. Incident aan Nederlands- Duitse grens 's-GRAVENHAGE, 27 April. Acht Duitse landbouwers hebben gisteren in totaal 21 koeien ingeschaard in 'n weide, die op Duits grondgebied in de grensstreek ten Oosten van Nijmegen bij het Duitse plaatsje Wyler ligt en die toebehoort aan een Nederlandse landbouwer uit Groesbeek. De Neder landse consul-generaal in Kleef, die hierover vandaag besprekingen heeft gevoerd, heeft bereikt, dat de weide weer zal worden ontruimd. De bij dit incident betrokken Duit se landbouwers hebben een gedeelte van hun landerijen op Nederlands grondgebied liggen. Deze gronden zijn na beëindiging van de tweede wereld oorlog door het Beheersinstituut in beslag genomen en kunnen sindsdien niet meer door hen worden gebruikt. Naar de consul-generaal in Kleef meedeelde, hebben de Duitsers thans bij wijze van demonstratie hun koei en naar de in Duitsland liggende wei de van een Nederlandse landbouwer gebracht. Dezeweide werd nog niet gebruikt. De demonstratie moet, volgens de consul-generaal, gezien worden als onderdeel van de actie, die de Duitse landbouwers thans voeren teneinde hun in Nederland liggende gronden terug te krijgen. De onderhandelingen, die de con sul-generaal in Kleef, met het Land- ratsamt van de Kreis Kleef heeft ge voerd, hebben tot resultaat gehad, dat de Duitsers er voor moeten zor gen, dat de koeien nog voor de avond uit de weide van de Neder lander moeten verdwijnen. Boven dien zijn de Duitsers verplicht, de omheining, die de weide in twee delen verdeelde en die door hen was verwijderd, weer in de oude toestand te herstellen, terwijl de aan gerichte schade door hen moet wor den vergoed. Dr Zeegecs waarschuwt tegen de P.B.O, Contacten met het buitenland moeten blijven bestaan (Van onze §-redacteur.) AMSTERDAM, 28 April. De Chr. Middenstandsbond is gisteren zijn jaarvergadering te Amsterdam begonnen met de behandeling van de huis houdelijke zaken. Bij de bespreking van jaarverslag en bestuursbeleid werd het woord gevoerd door dr A. Zeegers, secretaris van de Chr. Middenstands- vereniging. Dr Zeegers zei, dat elke stap naar de- verwezenlijking van de P.B.O. er in zijn ogen twee te veel was. Met het verloren gaan van de gemeentelijke autonomie als waarschuwend voorbeeld, wees hij op de grote gevaren voor staatsbemoeiing, die de P.B.O. z.i. meebrengt. Voorts sprak hij over de samenwerking in het Convent van Chr. Maat schappelijke organisaties. Hierin werken z.i. ook organisaties mee, die geen oog hebben voor de positie van de vrije middenstand. Hij vroeg dan ook, of wel krachtige weerstand werd geboden tegen „zekere C.N.V.-tendenties" in dit Convent. Tenslotte wilde dr Zeegers weten, waarom de vertegenwoordiger van de C.M.B. in de Soc. Economische Raad zich t.a.v. het advies over de oudedags voorziening niet had aangesloten bij 't minderheidsstandpunt van de drie R.K. hoogleraren. Hij deelde mee een motie op zak te hebben, waarin de jaarver gadering uitspreekt het S.E.R.-advies af te wijzen en zich te scharen achter het standpunt van deze hoogleraren. De voorzitter, de heer Joh. de Jong en de secretaris, de heer W. H. Neefjes beantwoordden deze opmerkingen. Het bestuur acht het een plicht mee te werken in de P.B.O.-organen en daar de Chr. opvattingen uit te dragen. In het Convent is een vruchtbare samen werking mogelijk en kunnen gemeen schappelijke standpunten worden be reikt, omdat de deelnemende organi saties alle Gods Woord als uitgangs punt voor hun handelen hebben. Het standpunt van de hoogleraren inzake de oudedagsvoorziening kon door de C.M.B.-vertegenwoordiger niet worden onderschreven. Het kwam neer op: „Regel maar niets en help ieder uit de staatskas, die werkelijk in nood komt te verkeren." De voorzitter vroeg de motie niet op tafel te leggen, daar een uitvoerige discussie zal worden gehou den over de oudedagsvoorziening, zo dra de regering het betreffende wets ontwerp heeft ingediend. Ingezonden Mededeling (Adv Eetlust opwekkend ORGANON-OSS erwijl de aandacht van de we reld zich concentreert op de gebeurtenissen in Genêve heeft Maarschalk Tito van Zuid- Slavië, aldus weet de „New York Times" te melden, het voorstel ge. daan om de zo fel omstreden ha venstad Triest toe te wijzen aan Ita lië. In ruil hiervoor wenst Tito dat de Zóne A. aan hem wordt toe gewezen. Italië zou dan nog van zijn grondgebied een vrije corridor krijgen door deze zóne naar de ha venstad. Toegegeven moet worden dat dit een opmerkelijk gebaar is van de Zuidsla- vische verzetsheld, die met zijn parti- sanen na de tweede wereldoorlog het eerst de stad binnentrok. Een jaar ge leden spuwde hij nog vuur en vlam als er maar even een opmerking werd gemaakt over een Italiaans Triëst. Met dit voorstel heeft Tito inderdaad een concessie gedaan. Een concessie echter die minder belangrijk is, als men be denkt, dat de Maarschalk de gehele Zóne-A voor zich opeist en Italië een vrije doortocht naar de havenstad gunt. Italië zal dan waarschijnlijk ook niet op dit aanbod ingaan. Bij informaties naar het voorstel van Tito gaven de diplomaten in deze tenminste niet thuis. ken. Verwezenlijking van de voorstel len, die tot dusver zijn gedaan, bete kende een blijvende economische dood voor Triëst. Als de stad in het bezit van Italië komt, zal hierin niet veel verandering Toch loont het de moeite om het voorstel van Tito even nader te bekij komen. Immers, Italië heeft reeds goe de havens aan de Adriatische zee en zal er weinig voor voelen deze haven zonder achterland omhoog te werken. Maar, en dit is de kern van de kwestie, het voorstel van Tito schept economische mogelijkheden voor de stad, of liever gezegd, een overeen komst over dit voorstel kan de stad er boven op helpen. Want het is zo, dat Zuid-Slavië de laatste tijd herhaalde lijk heeft aangedrongen op een leven diger handel met Italië en de rest van de wereld. Hier liggen mogelijkheden voor Triëst, grote mogelijkheden zelfs want het achterland, het Zuidslavisehe Slovenië, is in opkomst. Het is zelfs opmerkelijk dat Tito in het raam van de economische verheffing van dit deel van het land reeds jaren bezig is een grote verkeersweg aan te leggen naar Triëst. Het woord is, na Tito zijn voorstel officieel heeft ingediend, aan Italië. Het zal een moeilijke beslissing zijn voor Rome vooral omdat Tito de gehele Zöne-A eist, zoals hij practisch ook al de B-zóne heeft ingepalmd. Och, veel bezwaren van de bevolking in de A- zóne zal deze charmante dictator niet vinden. Ja, het zal nog een bittere pil zijn voor Rome. Niets is moeilijker voor een land dan een duimbreed grond prijs te geven. Nationalistische gevoe lens zullen op zij moeten worden ge zet. Een Europees Triëst is volgens ons nog de beste oplossing. Maar dit zal te lang duren, omdat er grote belangen op het spel staan. Het komt ons voor dat Tito in het ingewikkelde probleem Triëst de knoop voorlopig heeft doorgehakt en dat de kwestie op korte termijn inderdaad kan worden opgelost. Zij het ten koste van offers van Italië. Maar deze offers moet Rome bren gen. Want er staan belangrijker zaken op het spel. Want Zuid-Slavië heeft zich uitgesproken, weliswaar niet in zoveel woorden, als een partner van het Westen en de kwestie Triëst is tot nu toe een belemmering geweest voor het vormen van het moderne Balkan entente (Zuid-Slavië-Griekenland en Turkije) tegen het communisme in het kader van de N.A.T.O. Zuid-Slavië zal dan lid worden van de N.A.T.O., ook omdat de sollicitatie van Rusland be langrijke precedenten heeft geschapen. De heer H. Brandt uit Leiden deed zijn intrede in het bestuur als verte genwoordiger van de organisatie der beroeps-goederenvervoerders. De fi nanciële stukken werden in snel tem po goedgekeurd, wat nog nooit eerder gebeurde in deze kring. De financiële positie is dan ook aanzienlijk verbe terd. De voorzitter vroeg de afgevaardig den om onmiddellijk contact op te ne men met hun organisaties, opdat nog heden een bedrag van f 1500 op tafel zou kunnen komen voor het onderhou den van betrekkingen met het buiten land. W. EN W.-WET. In de rede, waarmee de heer De Jong vanmorgen de tweede bijeenkomst opende, sprak hij zijn dank uit jegens de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken voor het opstellen van de Middentandsnota. De samenkomst was belegd om over de Middenstandsnota te spreken. Sprekende over de Wachtgeld- en Werkloosheidswet noemde de heer De Jong enkele punten, die z.i. bij een eventuele wetswijziging de volle aan dacht moeten hebben. Zo zou vastge steld dienen te worden, dat jonge men sen en gehuwde vrouwen alleen een uitkering krijgen als zij volledig of in belangrijke mate ko.stwinner(ster) zijn. Zij, die vroeger ook altijd alleen tijdens een bepaald seizoen in loon dienst werkzaam waren, behoren ook geen uitkering te krijgen. Ook moet tot het uiterste gewaarborgd zijn, dat zij die een uitkering ontvangen zo spoe dig mogelijk weer aan het werk gaan. Lettend op de door hem genoemde hiaten in de wet, acht spr. een discussie over een verhoging van de uitkerings- percentagen thans voorbarig. Wat het streven betreft, om de wachtgeldvoor ziening los te maken van de wet en over te laten aan ondernemingen of bedrijfstakken zei de voorzitter, dat dit voor de middenstand ernstige finan ciële consequenties zou meebrengen die goed onder het oog gezien moeten worden. De bondsfunctionnarissen gaven een toelichting op de Middenstandsnota en het schrijven van de C.M.B. over deze nota aan de Tweede amer. Daarna ont spon zich over deze stukken een alge mene discussie. VRIJDAG 30 AFRIL 1954. HILVERSUM I. (402 m.) Nationaal pro gramma. 7.00 Klok. 7.01 Gelukwens door mr L. A. Kesper. 7.07 Nws. 7.22 Gram. 8.00 Klok. 8.01 Gelukwens door mr L. A. Kesper. 8.07 Nws. 8.22 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waterst. 9.30 Klein koor. 9.45 Morgendienst. 10.15 Gram. 10.45 Rep. Dé filé Soestdijk en grote militaire parade in Rotterdam. 12.00 Promenade ork. en sol. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Pro- menade-ork. (verv.). 12.55 Tulpenrally. 13.00 Klok. 13.01 Toespraak door Z. E. dr W. Drees. 13.05 Nws. 13.20 Kon. Militaire Kapel. 14.00 Klok. 14.01 Voor de vrouw. 14.15 Kamerork. en solist. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Amus. muz. 16.35 Gelukwen sen door Nederl. emigranten. 16.50 Radio Philh. ork. (stereofonische uitz.). 17.35 Sport. 18.00 Nws. 18.10 Metropole-ork. 18.40 -Koninginnedag in Nieuw-Guinea, Suriname en Nederlandse Antillen. 18.55 Meester-trio (stereofonische uitz.). 19.20 Ronde van Nederland. 19.25 „Enzovoort, enzovoorts, enzovoorts", klankb. 20.00 Klok. 20.01 Nws en weerpraatje. 20.08 „Nederland jubelt", gevar. progr. 21.30 Wedstrijd in kennis v. d. Vaderlandse Ge schiedenis. 21.55 „Over bluffen gespro ken22.30 Marinierskapel. 23.00 Nws. 23.15 Koninginnefeest bij de Nederlands* Clubs in Londen, Parijs en Mdaan. 23 50 24.00 Dagsluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II. (298 m.) Nationaal programma. 7.00 Zie Hilversum I. 9.45 Gram. 10.15 R.K.-uitz. 10.45—24.00 Zie Hilversum I. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Omr. ork. én sol. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordr. 18.20 Koor zang. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Symph. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. TELEVISIE NAT. PROGRAMMA. 10.20—12.00 Rep. feestelijkheden in de tuin v. h. paleis Soestdijk. 21.0021.45 Filmrep. bezoek Z.M. Koning Frederik en H.M. Koningin Ingrid van Denemar ken en van de de feestelijkheden in den lande t.g.v. de verjaardag van H.M. Ko ningin Juliana. Bondsdagen Ned. Chr. Vrouwenbond. DEN HAAG,, 27 April. De Ned. Chr. Vrouwenbond zal 7 en 8 Mei a.s. te Rot terdam zijn bondsdagen houden onder presidium van mevr. dr M. H. Albronda- v. d. Nagel. De bondspresidente zal een rede houden over: „Onze wapenrusting". In de huishoudelijke vergadering op 7 Mei zal de afdelingspresidente, mevr. M. C. Treffers-de Knegt, een opwekkend slotwoord spreken. 8 Mei zal de Bondsdag worden gehou den in de Ahoyhallen, waar dan het 33- jarig bestaan van de Bond zal worden gevierd. Prof. dr H. N. Ridderbos van Kampen zal spreken over: „Christelijke levensstijl" en de bondspresidente over „Onze banier". Mevr. L. A. Lever-Brou wer van Den Helder spreekt het slot woord. Camille Huijsmans, de 83-jarige so cialistische oud-premier, is Dinsdag gekozen tot voorzitter van de nieuw® Belgische Kamer van Volksvertegen woordiger. De Kamer kwam voor de eerte maal na de verkiezingen bijeen. De Scheveniiigen 178 „Marsbango", die meer dan een week werd vastge houden door de Venozelaanse kustwacht in de haven La Vela, is terug gekeerd in Willemstad. Het incident ontstaan doordat de bemanning van de „Marsbango" werd verdacht van smokkelen werd hierdoor op een bevredigende wijze geregeld. Leden van de Nederlandse bemanning van de „Marsbango", wijze t de plaatsen aan waar de kogels uit de karabijnen van de Venozelaanse havenpolitie afketsten tegen de watertank. Schipper Teun Blok kan de visserij in de Venozelaanse wateren Lervatten.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3