Deens Koningspaar vertrokken r Indo-China beheerst reeds Geneefse Conferentie Hollands bloementuin wekte diepe bewondering bij de hoge gasten Goederenleveranties Rusland-Nederland Goese Raad besprak weer hef nijpende woningprobleem De openstelling van Kruiningen-Perkpolder PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Laatste dag was druk maar leerzaam Geanimeerd debat over diplomatoelage, decentralisatie, een verplaatsbare bank en de toekomst Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2769 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 29 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zullen weer vele Nederlanders ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin ver rast worden met een Koninklijke onderscheiding. Het is immers de dag van de jaarlijks terugkeren de lintjesregen aan de vooravond van Koninginnedag. Morgen kunt U de namen van hen, die een onderscheiding ontvingen, in ons blad lezen. AMSTERDAM, 28 April Even hartelijk als het welkom was op Amsterdamse Centraal Station, even hartelijk was ook het afscheid: nog een kort gesprek voor het open coupéraam, een laatste handdruk en een militair saluut en toen nam de trein Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken mee terug naar hun land. En op dat ogenblik hadden Koningin Juliana en Prins Bernhard nog een spontane ovatie in ontvangst te nemen van het publiek dat naar het station was gekomen om getuige te zijn van het afscheid en dat nu op deze wijze Zijn Ko ninklijk Paar, dat zo druk in de weer is geweest om het zijn gasten aangenaam te maken, een eerlijke hulde bracht. Koningin en Prins had den hierop blijkbaar niet gerekend en waren kennelijk hiervan onder de indruk. Deze laatste dag van het bezoek was versum en de Philipsfabrieken te Hui- druk maar leerzaam voor de gasten. De ochtend werd doorgebracht in Hol lands bloementuin: Aalsmeer en later de „Keukenhof". Tot grote verrassing zowel van ons Koninklijk Paar als van de begeleiders bleek de Deense Vor stin een uitstekende kenster te zijn van botanische tulpen en zonder aarzelen noemde ze tientallen variëteiten bij na men. Op verzoek van Prins Bernhard legde de directeur van de Keuken hof, de heer van Waveren, een lijst aan van de vijftig variëteiten welke de Koningin het meeet bekoorden. Trouwens, ook de Koning genoot kennelijk. „Wat een gelukkige men sen", zei hij, „die dagelijks zoveel moois in de buurt hebben!" 's Middags maakten de Koning en Prins Bernhard een excursie naar Phi lips Telecommunicatieindustrie te Hil- 's-GRAVENHAGE, 28 April Als resultaat van de in Den Haag beëindig de onderhandelingen is er een protocol ondertekend omtrent wederzijdse goe derenleveranties tussen de Sowjet- Unie en Nederland voor 1954. Het pro tocol is ondertekend op basis van de op 2 Juli 1948 tussen beide landen geslo ten overeenkomst, waarbij de handels betrekkingen geregeld werden. Het protocol voorziet in de levering door de U.S.S.R. aan Nederland van: granen, hout, cellulose, anthraciet, koolteerpek, kola-fosfaat, asbest, auto mobielen, pelterijen, conserven en van een reeks andere goederen. Nederland zal leveren: celvezel, tex- tielweefsels, roomboter, kaas, vlees, haring, bewerkt en onbewerkt leer, ge neesmiddelen en een reeks van andere producten. Bovendien zal Nederland voor de Sowjet-Unie bouwen: vrachtschepen, koelschepen, hoppercutterzuigers, em- rnerbaggermolens en drijvende bokken, deze schepen en het drijvende mate riaal zullen geleverd worden in de loop van 19541956. Het protocol voorziet in een vergro ting van de goederen-leveranties ver geleken met de voorafgaande jaren, alsmede in de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van het goederen verkeer tussen Nederland en- de U.S. S.R. zen. Ook de Koninginnen gingen naar Huizen, maar met een heel ander doel: zij brachten een bezoek aan het insti tuut tot onderwijs van blinden. Vooral dit laatste mag niet onvermeld blijven om de vele ontroerende tafereeltjes die zich hier afspeelden. De leerlingen wa ren bezig kleiboetseerwerk te maken. „Zou je voor mij ook iets willen ma ken" vroeg Koningin Juliana aan de achtjarige Ria Schimmel. „Ja, dat wil ik wel doen, Koningin!" antwoordde Ria. „Wil je het dan aan mij sturen?" „Oh, dan moeten we een doosje heb ben!" zei snel de zesjarige Dicky van der Maat. „Juffrouw", riep hij naar de lerares, „heeft U een doosje?" En zo zal een dezer dagen wel een Koreaanse kwestie reeds op dood spoor GENEVE, 28 April De tweede dag der Geneefse conferentie heeft, al thans wat de vergadering van heden betreft, niets bijzonders opgeleverd. Noch de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, noch zijn collega van communistisch China, die beiden spraken, hebben enig nieuw gezichtspunt in de Koreaanse kwestie gebracht. Veel harder wordt er buiten de vergaderzaal gewerkt en zelfs niet zonder perspectief; er wordt ernstig gezocht naar een spoedige oplossing van het conflict in Indo-China. Tot tweemaal toe bracht de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, een bezoek aan minister Molotof en het ziet er indien men tenminste diverse zegslieden mag geloven op dit moment niet ongunstig uit. Minister Tsjoe en Lai hield vandaag zijn maidenspeech en hij bracht het er niet best af. Het waren beschuldigin gen aan het adres van de Ver. Staten en meer anti-Westerse opmerkingen. Al met al een onoriginele rede, waar van niemand spijt zou hebben gehad, indien de Chinese minister niets had gezegd. MAAR OOK DULLES. Maar ook minister Dulles slaagde er zo goed als niet in de Koreaanse kwes tie tot een oplossing te brengen. DE BILT ZEGT: Droog weer DE BILT, 29 April Droog weer met over het algemeen toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren. Hoogwater Vrijdag 30 April: Vlissingen: 11.58 u. 1.90 m., u. m. Terneuzen: 12.24 u. 2.10 m., u. m. Wemeldinge: 1.03 u. 1.35 m., 13.35 u. 1.69 m. Zierikzee: 0.44 U. 1.13 m., 13.24 u. 1.46 m. Alleen zijn opmerking, dat de V.S. hun troepen niet voorgoed in Korea willen houden, ook al willen zij deze niet opnieuw „voortijdig" terugtrek ken, verdient volgens waarnemers ver melding. Het zou de openingszet kun nen betekenen, die Dulles heeft willen doen in het Koreaanse schaakspel, waarbij het terugtrekken der troepen aan weerskanten een onderhandelings object van betekenis beloofd te wor den. INDO-CHINA. Over de gesprekken tussen Molotof en Bidault, die gevolgd werden door besprekingen tussen Dulles, Eden en Bidault valt nog mede te delen, dat het waarschijnlijk is, dat Frank rijk zal instemmen met een uitnodi ging aan de Vietminh-leider Ho Tsji Minh tot bijwoning van de bespre kingen over Indo-China. Bovendien is bekend geworden, dat de Sowjet-Unie een vredesplan voor Indo-China zal voorstellen, gebaseerd op een staken van het vuren en alge mene verkiezingen in het land. Het plan voor de verkiezingen zou niet eer der worden ingediend dan nadat over eenstemming zou zijn bereikt over een staken van het vuren. pakje op het paleis Soestdijk gebracht worden met kleiboetseerwerk van Ria en Dicky! Zo de twee Koninginnen met de kin deren te zien omgaan was een beleve nis en de kleinen voelden zich wonder wel op hun gemak bij de hoge bezoek sters. „Ha, bloemen!" zei een jongens- stemmetje en snel tastten zijn handjes het bouquet af, dat Koningin Juliana droeg! Bij het weggaan werden dan ook ve le kinderhandjes gedrukt en vele wan gen gestreeld. EVEN THUIS. De lunch hadden de vier vorstelijke personen gebruikt op het paleis Soest dijk. Daarbij was ook Prinses Wilhel- mina aanwezig en na afloop voegden de vier prinsessen zich bij het gezel schap. Het was een van de weinige ogenblikken dat de bezoekers even in de huiselijke sfeer van ons Koninklijk gezin vertoefden en zij zullen dit zeker op prijs hebben gesteld. Zoals het even zeker is, dat zij blij zullen zijn om straks weer hun eigen kinderen terug te zien en hun de vele cadeaux te to nen die ook vandaag weer zijn aange boden voor de drie meisjes thuis. Juist die cadeaux zullen een onvergetelijke herinnering blijven aan dit verheugen de bezoek. Bezoek van koning Haakon aan Nederland uitgesteld OSLO, 28 April Het officiële be zoek van koning Haakon van Noorwe gen aan Nederland in Juni a.s. is uit- steld met het oog op de hofrouw, die wegens 't overlijden van Kroonprinses Maertha in acht wordt genomen, aldus is Woensdag officieel medegedeeld. De koning zou Nederland van 17 tot 18 Juni hebben bezocht. Tijdens de officiële ontvangst van de Deense Koninklijke gasten, welke Dinsdagavond in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden, richtte de Mi nister-President, Dr W. Drees, zich tot het Deense en Neder landse Koninklijke paar, tijdens welke rede wij deze foto maak ten. Woensdagochtend hebben de Koning en Koningin van Denemarken Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de grote veilinghal te Aalsmeer. Het Koninklijke gezelschap wandelde door de hal, langs de tafel vol bloemen, en nam plaats in de veilingbanken, Waar men met interesse het koopsysteem gade sloeg. In de veilingbanken: Koning Frederik, Koningin Ingrid, Koningin Juliana en Prins Bernhard. De voorzitter, burgemeester W. C. ten Kate, kon niet beloven dat een dei- gelijk voorstel de raad niet meer zou bereiken. Immers, er zijn geen huizen, en dan houdt alles op. De wethouders. DAT in het a.s. weekeinde en in de gehele volgende week de meeste boomgaar den op Zuid-Beveland in volle bloei zullen staan. Vele soorten pruimebomen en de kersenbomen staan al in bloei en de perebomen en de vroege appels staan op het punt zich in voorjaarstooi te steken. DAT de heer P. van Wou- we, klerk ter secretarie te Arnemuiden m.i.v. 1 Juni a.s. is benoemd tot tweede ambtenaar ter secretarie te Rilland-Bath. DAT Ajax en Blauw Wit, twee Amsterdamse le klasse voetbalclubs, Zaterdagavond 29 Mei een wedstrijd komen spelen in Renesse, dit in het kader van de hulpverlening door Amsterdam aan Schou- wen-Duiveland. Voor het zelfde doel zullen twee pro minente tafeltennissers in Zierikzee een demonstratie komen geven. DAT Mej. C. S.-de Regt uit Hoek gisteravond voor de N.C.V.B. te Krabbëndijke, 'n alleraardigste lezing heeft gehouden over Canada. De vergadering stond onder lei ding van Mevr. de Pagter. Het bezoek aan de a.s. bondsdag te Rotterdam werd geregeld. DAT een knecht van de Fa. Leij dekkers uit Nieuw Vosmeer gisteren lelijk be klemd is geraakt tussen twee bomen. Op de Poortvlietse- dijk te Scherpenisse waren zij bezig met behulp van een hijskraan gerooide bomen in te laden. Hierbij raakten de bomen aan het rollen waar van een van de knechts de dupe werd: dokter van Daal constateerde een bloeduit storting in beide benen. DAT voor de N.C.V.B. te Kapelle mevr. Zegers-Kielen heeft gesproken over „Pau- lus, de grote heidenapostel!" Ook hier kwam het bezoek aan de bondsdag ter sprake. DAT zowel in Kapelle als in Biezelinge de Jonge Kerk vergaderd heeft. In Kapelle was het een begroetings avond voor jonge lidmaten en hier sprak ouderling J. Glas over „Wat verwacht de Kerk van de Jonge Kerk" en de heer P. Vermaire over „Teleurstellingen en ver wachtingen in de Jonge Kerk". In Biezelinge was een jaarvergadering, waar Ds B. en W. op hun vingers getikt GOES, 28 April Bij de behandeling van het voorstel tot bet verlengen van de ontruimingstermijn voor twee onbewoonbare woningen aan de Paarde- weg is vanavond in de raad van Goes het nijpende woningprobieem weer ter sprake gekomen. De heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) sprak zich uit als een tegenstander van dergelijke voorstellen en wenste deze niet weer op de agenda te zien verschijnen. Immers, als mensen in een huis wonen, dat onbe woonbaar is verklaard, moet aan deze mensen onmiddellijk een ander huis worden toegewezen en mag het niet voorkomen, dat de termijn van zes maanden waarbinnen het huis ontruimd dient te worden, verlengd moet worden. de heren J. H. Roose (K.V P.) en J. J. van Melle (C.H.) beaamden dit. De laatste spreker zou het liefst nog een bulldozer over deze huizen laten róllen. Maar dat ging nu eenmaal niet. Alvo rens dit agendapunt werd aangenomen, werd van verschillende zijde nog over de precaire woningsituatie geklaagd. Een ander punt, waarmede de raads leden het niet met een hamerslag van de voorzitter eens waren, betrof het voorstel tot overname van grond ten bate van de aanleg van de verlengde Cornelis de Graaffstraat en de verbre ding van de Heernisseweg. De kosten voor de verwezenlijking van dit pro ject worden bestreden uit een apart te scheppen crediet voor het in exploi tatie brengen van het bouwplan ten Noorden van de Heernisseweg. Bij monde van de heren R. Zuidema (A.R.) en J. S. Vischer (P.v.d.A.) werd namens de financiële commissie uit de raad de vraag gesteld of het wel billijk is deze kosten geheel ten laste van het nieuwe bouwplan te brengen, omdat een gedeelte van de nu voorgestelde uitgaven worden gedaan voor het op deze plaats te stichten rusthuis van de Ned. Herv. Kerk. Immers, zo argumenteerde men ver der, worden toch kosten gelegd op de overige gronden (dus nW, waar het rusthuis op komt te staan). Het gevolg hiervan is weer dat de prijs van de bouwrijpe grond hoger wordt, wat weer weerslag heeft op de huurprjj» van de te bouwen woningen. De finan ciële commissie achtte het daarom raadzaam dat een gedeelte van deze kosten voor rekening van de gemeente wordt genomen. De diaconie van de Herv. Kerk heeft zich immers bereid verklaard ten behoeve van deze straat- aanleg grond af te staan tegen het be drag van een gulden onder de voor waarde dat de gemeente onmiddellijk tot straataanleg overgaat als het rust huis wordt gebouwd. De huizen in het bouwplan worden echter later ge bouwd. Het slot van het debat was dat de zaak nader bekeken zou worden ter zijner tijd. DIPLOMATOELAGE, Toen de nieuwe salarisregeling voor gemeentepersoneel ter sprake kwam (de 5 nam de heer Ph. Haverhoek (P.v.d.A.), die in de commissie van overleg zitting had gehad, het nogmaals op voor een verhoogde diplomatoelage. Volgens de Rijksregeling", aldus deze afgevaardigde, „kan de toelage per di ploma vastgesteld worden op 156, per jaar. Altijd houdt U zich aan de Rijksregeling, maar nu niet en gaat U niet verder dan 120,per jaar". Dit speet de heer Haverhoek „werkelijk heel erg" en hij drong er verder op aan het maximumbedrag der diploma toelagen vast te stellen op 312,p. jaar. Zijn fractiegenoot. Dhr Visscher, en zijn geestverwant, mr H. B Bouw man onderstreepten deze woorden en burgemeester fen Kate beloofde toen deze zaak nader te bekijken bij de reeds op handen zijnde volgende wijzi ging van de salarisregeling vanwege de gemeenteclassificatic. Goes heeft immers meer dan 14.000 inwoners ge kregen. (Zie vervolg op pag. 2 kolom 6). Het officiële programma MIDDELBURG, 28 April Het pro gramma voor de wederopenstelling van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder op Zaterdag 1 Mei a.s .luidt als volgt: Om kwart voor elf mo.eten alle geno digden op het veerplein aanwezig zijn. Minister Algera arriveert om elf uur bij de coupure op dit plein en zal on middellijk door het wegnemen van een lint de veerverbinding officieel open stellen. Daarna gaat het gezelschap aan boord van de „Wilhelmina", die om tien voor half twaalf naar Perkpolder vertrekt. Onderweg wordt een kop kof fie aangeboden. Om tien over half twaalf komt het schip te Perkpolder aan, waarna de genodigden zich naar Café Hasseln begeven. Daar zal de Rijkswaterstaat een dronk aanbieden. Om tien voor half één wordt de terug reis aanvaard en na de aankomst in Kruiningen om tien over half één gaat men naar Restaurant „De Uitkijk'" waar Ged. Staten een lunch zullen aanbieden. Aan deze lunch zal worden gesproken door de minister en de Com missaris der Koningin. Schellevis sprak over per soonlijk gebed, Bijbellezen en kerkelijke gemeenschap. De avond werd gevuld met declamatie en hersengymna stiek. DAT de leden van de Goe se (Herv.) jeugdkerk gister avond in „De Prins van Oranje" onder leiding van wika Hiensch bijeen zijn ge weest. Er werd gesproken over een aantal vragen, die door diverse jongeren van tevoren waren ingediend. Voorts was er samenzang en werden enkele films ver toond. Het bleek, dat het le dental der jeugdkerk de laatste maanden een aan zienlijke stijging te zien heeft gegeven, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in het financieel overzicht van de penningmeester.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1