Wij vrouwen van vandaag. De strijd tegen de mot onverminderd woedt voort B Een echt jongenspak. JWteAl&i op e£& qM&d AlteJitü o-p elk yeftied Eén mot met haar nakomelingschap kan per jaar 40 tot 50 kilogram wol grondig bederven - en het hinderlijke is, dat die wollen stoffen niet worden opgevreten, maar worden aangevreten =Een bloemlezing van wetenswaardigheden op voedingsgebiecL Een nieuw middel op de markt. Van de uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwolle een boek ont vangen, dat we een echt vrouwenboek kunnen noemen. Zo komt het, dat ik in onze vrouwenrubriek iets ga ver tellen over „Wij Vrouwen van van daag", vierde, herziene en uitgebreide uitgave, door L. A. LeverBrouwer. De schrijfster heeft de bijzondere gave, om wat zij ons te zeggen heeft, dit te doen op zulk een wijze, alsof wij bij haar te gast zijn en zij ons al causerend met ons spreekt over al die aspecten, welke er zijn aan ons vrou wenleven. En wel het meest over ons leven als vrouw en moeder, al krijgt ook de ongehuwde vrouw in een af zonderlijk hoofdstuk de volle aandacht. Er is veel in dit boek, dat we met grote interesse en instemming gelezen hebben. Mevrouw Lever spreekt met ons over de gewone kleine dingen en moeiten van elke dag, do.ch ze weet zelf, dat er niets klein en gewoon is, omdat alles dienstbaar is aan dit grote doel, zelf dienstbaar te zijn en de kin deren dienstbaar te maken in Gods Koninkrijk. Vrouwen in een gezin worden wel eerys beklaagd, omdat er zoveel alle dagen eender is in ons le ven, waardoor het haast vanzelfspre kend is dat er een zekere sleur komt. De schrijfster zegt dan eerst nuchter, dat ditzelfde geldt voor de onderwij zeres, de verpleegster, de kantoorjuf frouw. Daar behoeft echter helemaal geen eentonigheid te zijn, onderwijst ze ons verder, want niet de dagelijks terugkerende plichten maken het leven eentonig en grauw, maar de manier, waarop die plichten worden gehan teerd. „We moeten proberen", zegt de schrijfster, „onze dagelijkse dingen te verwarmen en te doen leven, door er onze ziel in te leggen, dat heftig le vende deel van ons bestaan". De vrij buiters onder ons vrouwen, worden evenwel een rem opgelegd, door te leren, dat sleur en gewoonte niet het zelfde is. „Goede gewoonten hoe kunnen zij ons helpen, hoe kunnen zij ons, huisvrouwen, helpen! Zij zijn het geraamte, dat ons werk draagt, steunt, ordent". Van deze gewoonte in ons dagelijks leven, maakt mevrouw Lever de stap naar de gewoonte in het geestelijk leven. Natuurlijk heb je kans, door zo iets te zeggen, dat er een stormpje van verontwaardiging op steekt. Gewoonte zou immers de dood betekenen voor het geestelijk leven. Nog eens wordt gezegd, dat sleur en gewoonte twee zeer verschillende din gen zijn en dan wordt uit de Bijbel aangetoond dat God Zelf gewoonten 'nstelt. De feestdagen op gezette tijden, de diensten in de tempel alles minu tieus op de tijd. En Daniël had ook zo'n vaste gewoonte. Hij bad „drie maal daags op hetzelfde uur, op de zelfde plaats, in dezelfde houding". Als de schrijfster even de critiek aan het woord laat, zegt ze verder enkel maar: „Nu, Daniels, die rustig tussen leeuwen staan, zijn er dan ook niet veel meer". In het hoofdstuk„De liefde weg", heeft de schrijfster het over huwelijken, waar de liefde uit weg is en wat dan? De wereld heeft vlug 't antwoord klaar. Dan maar schei den. De schrijfster waagt het echter, zich vast te houden aan Gods Woord, dat alleen scheiding toelaat in geval van overspel. Maar ieder weet wel, dat er toch tal van huwelijken zijn, waarin het leven een hel is doordat de beide huwelijkspartners niet bij elkaar pas sen. En het antwoord wat mevrouw Lever daarop geeft zou ik wel hele maal willen overnemen, indien de plaatsruimte het maar toeliet. Een klein fragment laat ik toch volgen. „Maar als nu in een huwelijk de liefde weg is en wij, behoudens een en kele uitzondering, het antwoord: „dén maar scheiden afwijzen, wat dan?" Wanneer God dan een scheiding ver biedt? Wanneer bij elkaar blijven zonder liefde immoreel is? Dan blijft maar één antwoord over. Dan moeten we liefde kweken en we moeten het doen met al wat in ons is. Ik weet, dat een koor van stemmen nu opklinkt: verontwaardigd, spottend, minachtend. „Dat is onzin, dat is een dwaze on mogelijkheid, liefde is geen ding, dat je kopen kunt; of je liefhebt of niet, dat hangt toch niet van jezelf af, daar kun je toch niets aan doen" Ondanks dit hele koor zou ik toch willen volhouden: „Daar kun je wél wat aan doenliefde kan gekweekt, evenzo goed als ze vermoord kan wor den". Liefde in een huwelijk is een eis van God en God eist niet het onmoge lijke. God eist zelfs, dat we onze vijanden liefhebben. Kan dat.of kan dat niet?" Ik schreef al, daar is veel wat we met instemming lazen, maar er zijn enkele hoofdstukken, waarmee we niet geheel accoord kunnen gaan. En wel als het gaat over de grootte van het gezin. O, ook daarin is nog veel, wat we geheel kunnen beamen, maar als tenslotte de schrijfster, hoewel na ern stig op de verantwoordelijkheid te hebben gewezen, toelaat dat „midde len worden gebruikt, die in de loop der jaren zijn uitgedacht", om gezins uitbreiding te voorkomen, dan zijn we het vierkant met haar oneens Ditzelfde geldt het hoofdstuk: „De plaats van de vrouw in de kerk". Wij voor onszelf houden nog ouderwets vast aan de opvatting, die „eeuwen lang" als de juiste gold. Ook het hoofdstuk over „Wat „mag" en „niet mag" zal niet aller instem ming hebben. Volgens velen zal de schrijfster veel te bekrompen zijn en weer anderen zullen oordelen, dat de grenzen niet nauw genoeg getrokken zijn. Wij voor ons kunnen het vinden met hen, die het bezwaar naar voren brengen, maar als we de kinderen naar een goede film laten gaan, (stel dat er goede films zijn, Maja) leren we zo doende de kinderen niet de weg naar de bioscoop te gaan. En wie waarborgt ons dan, dat ze niet buiten medeweten der ouders om, ook niet naar de niet- goede films gaan? Rekenen zij, die de kinderen naar de zgn. „goede films" wel laten gaan, wel voldoende met de demonische aantrekkingskracht van al wat film is? Toch, ondanks de bezwaren, die we tegen enkele opvattingen van de schrijfster hebben, raden we onze vrouwen en moeders aan dit boek te lezen. Stel eens voor, dat we alleen maar lazen, waarmee we het zo roe rend eens zijn. Dan kwam :n we in een ingebeeld wereldje te leven. Er is ver der in dit boek veel, dat ons kan hel pen een beter en hoger inzicht te krij gen, jui:t in de kleine dingen in het leven van alledag, waardoor we gaan zien, dat alle werk, ook in de keuken of kamer, goed en groot is, mits we het doen ter ere Gods. Daarom lees dit boek eens, maar gebruik ook gij de toetssteen hiervoor van Gods Woord. Dan kan het gelezene ons rij ker maken. Maja. Menige moeder heeft al menige zucht geslaakt over de kle ding van het lieve zoontje. En voor die zuchten was meestal alle reden, of die nu geslaakt wer den op 't ogenblik dat zoonlief zijn eerste schreden buiten het hek zette en prompt aan het prikkeldraad van buurmans hek bleef hangen of zo 'n tien jaar later toen een botsing met de fiets schaafwonden aan arm (en mouw!) opleverde! Dat alles is vervelend voor moeder en voor het zoontje en daarom is het zaak voor een jongen sterke, degelijke kleding te maken. En dat onder die degelijkheid de fleurigheid toch niet behoeft te lijden, willen we bewijzen met het hierbij afgedrukt patroon: een stevige blouse met borstzakjes en een stevige broek. De blouse is hier van geruite stof getekend en wij kunnen U dat aanrad n want het staat leuk. Voor kleinere jongens kan men er een vestje of bolero bijmaken, voor grotere is een colbertjasje het aar digst. P: -onen voor dit jongenspak zijn verkrijgbaar voor leeftijden van 23 jaar, 45 jaar, 67 jaar, 89 jaar, 1011 jaar en 1213 jaar. Het pa troon is niet duur: slechts 65 cent. Morgen viert H.M. Koningin Juliana haar 45-ste verjaardag en vyij geloven wel dat wij namens alle Zeeuwse vrouwen spreken wanneer wij Haar op deze plaats hiermee van ganser harte gelukwensen en Haar ook voor de komende jaren in Godes hoede aanbevelen. Waarschijnlijk is geen provincie in het afgelopen jaar door onze Vorstin zo veelvuldig bezocht als juist Zeeland. Direct na de ramp was Zij al in ons midden en ook in de meest rampzalige plaatsen, hoe moei lijk bereikbaar ook, kwam Zij; niet slechts om haar belangstelling te tonen of om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, maar ook en vooral om de zwaargetroffenen te bemoedigen. Waarbij Zij nooit naliet de mensen te wijzen op de enige ware troost en kracht, die al leen komen kan van God! Op onze fote ziet men Haar, met laarzen aan en een doek om het hoofd, in gesprek met de burgemeester van St. Philipsland; dat was nog geen 14 dagen na de ramp. De banden die Zeeland verbinden mét het Huis van Oranje zijn hecht maar sterker nog is de liefde die in de vele Zeeuwse harten woont juist voor deze telg van het Oranjehuis. Omdat Zij in de moei lijkste ogenblikken bij ons was, als een gewoon mens in ons midden. Omdat Zij velen van ons persoonlijk tot steun is geweest. Omdat Zij zich in de ware zin des woords een moeder heeft betoond voor het Zeeuwse volk. Dat vergeten wij niet. Van alles en nog wat worden statistieken aangelegd jam mer genoeg bestaat er geen statistiek over de schade die de mot, die wolvreter, ieder jaar aanricht in de klerenkasten van de Nederland se huisvrouwen. Dat is ook vrijwel ondoenlijk, want och, iedere huis vrouw probeert zo'n mottengat dan een beetje bij te stoppen maar het mooie van zo n wollen vest, van zo'n slipover, van het winterjurkje is er af! Toch kan men ongeveer uitrekenen wat de wolveelvraat per jaar ver slindt. Gaan we uit van één motten- vlinderwijfje. Zij kan circa 100 eitjes leggen en als de omstandigheden gun stig zijn komen uit die eitjes na twee maanden weer omstreeks 50 vrouwe lijke vlindertjes. Reken nu maar uit, hoeveel mottenlarven dat jaarlijks zijn. Als U goed rekent komt U in één zomerseizoen op een aantal van rond 30.000 mottenlarven. Nu dient hier bij gezegd te worden dat dan ook inder daad alle omstandigheden moeten meewerken: voldoende voedsel, warmte, duisternis, enz. Dat is na tuurlijk niet altijd het geval, maar zelfs al komen vele eitjes nooit tot ontwikkeling dan blijven er toch nog genoeg over. En als men nu weet, dat iedere mottenlarf zo ongeveer het 300-vou- dige van haar geboortegewicht aan wol kan opeten, dan komt men tot de slotsom dat jaarlijks vele dui zenden kilogrammen wol door de motten worden opgegeten. Waarbij het hinderlijke dan nog is dat de wollen stoffen niet van het begin t A het eind worden opgegeten, maar dat overal verschillende plekken worden aangevreten.... Waardeloze middeltjes. Het „mottenvraagstuk" is niet van de laatste tijd. Door de eeuwen heen voedingswaarde van de hierin bereide spij- Wijze van bestellen, woorden. Kippen-, eenden- en ganzeneieren ontlo pen elkaar in'voedingswaarde niets. De eie- ren van eenden en ganzen mogen echter van bepaalde producten. \Vij zullen zal in het algemeen niet groter zijn door de niet zacht of halfzacht gegeten worden of in enkele veel voorkomende vragen beant- korte verhitting bij hoge temperatuur dan -1" a n ij vele huisvrouwen rijzen af en toe Ret verJies aan vitamines en voedings. vragen over de voedingswaarde zouten, zoals kalk- en ijzerzouten, Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, het verschuldigde bedrag arn geldige postzegels en zend deze naar het Zeeuwsch Dagblad, afdeling Knippatronen, Lange Vorststraat 90 te Goes. Aan de andere zijde vermeldt U Uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer (C 805) van het ge wenste model. Plak nooit voor meer dan 1,extra aan postzegels op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen on der rembours worden niet uitgevoerd, patronen worden niet geruild. Groenten en aardappelen verliezen bij het bewaren vitamine C; dit gaat vooral snel, wanneer zij gesneden zijn. Wie de groenten gesneden kan kopen, moet er daarom op toe zien, dat zij fris en stevig zijn. De vitamine- waarde van blikgroenten en bevroren groenten behoeft, indien zij op de juiste wij ze zijn geconserveerd, niet of niet veel on der te doen voor die van verse groenten. Het mag echter als bekend worden veronder steld, dat gezouten groenten, met uitzonde ring van zuurkool, in dit opzicht geen waar de hebben. Degenen, die de beschikking hebben over een hogedrukpan kunnen gerust zijn over de door een langere kooktijd bij 100 graden C. Schapen- en paardenvet. De samenstelling van deze vetsoorten wijst niet op een bij zondere waarde voor de gezondheid. Yoghurt. De z.g. Bulgaarse yoghurt wordt in tegenstelling tot de dunnere melkyoghurt bereid uit ingedampte melk. In het alge meen is de voedingswaarde van dikke yog hurt anderhalf maal zo hoog als die van een even grote hoe e°lheid dunne yoghurt. Wie yoghurt in de winter te koud vindt, kan de fles gerust enige uren bij de kachel zet ten, zonder gevaar dat de yoghurt daardoor in kwaliteit achteruit gaat. Dit geldt even eens voor karnemelk, vla en pudding. de huishouding in gebak, puddingen e.d. worden verwerkt, omdat er dan gevaar voor infectie met paratyphusbacteriën dreigt. De enige bereidingswijzen, die we mogen toepas sen, zijn hard koken en bakken met door geprikte dooier, totdat de gehele massa ge stold is. Het bakken dient dan bovendien aan twee kanten te geschieden. Vruchtensap in blik, fles of tube, hetzij op drinksterkte, hetzij geconcentreerd, geeft bij de juiste verdunning een drank, die in vitaminegehalte niet behoeft onder te doen voor vers verkregen sap. Wordt geconser veerd sap van citrusvruchten of tomaten als bron van vitamine C gebruikt, dan is het raadzaam de inhoud van het geopende blik of flesje in ten hoogste drie dagen op te maken. Het vitaminegehalte gaat namelijk achteruit wanneer het sap met lucht in aan raking komt. Toevoeging van suiker beïn vloedt de voedingswaarde van citroen- of ander sap niet nadelig. De erwten en bonen kunnen ook zonder weken gaar worden. Het beste resultaat, de mooist opgezwollen bonen krijgen we echter toch, wanneer we de peulvruchten vóór het koken enige tijd laten weken, b.v. één nacht. Zijn champignons of andere producten goed? Helaas geeft het meekoken van een zil veren lepel hieromtrent geen uitsluitsel. We kunnen beter op onze reuk- en tastzintuigen vertrouwen. Zowel voor verse producten als voor in maak geldt altijd: wegdoen bij twijfelgeval len! Ondeugdelijk voedsel wordt niet deug delijk door koken of verwerken met spece rijen of scherpe sausen. heeft de mensheid tegen deze plaag gevochten, en allerhande middelen en middeltjes zijn toegzpast; met kenne lijk weinig.succcr. In de Middeleeuwen pakte men kledingstukken in leeu wenhuiden of men gebruikte dennen appels. Resultaat nihil. Ook tegen woordig zijn er - ele middeltjes in ge bruik (peper, tabak, lavendelbloesem) di° door deskundigen als waardeloos worden beschjuwd. Veel gebruik wordt gemaakt van z.g. mottenballen van kamfer, naphtaline of paradi- chloorbenzol. Doeltreffend zijn zij slechts indien deskundig en in grote hoeveelheden toegepast. De hoeveel heden die' de huisvrouw in haar kas ten enz. pleegt te gebruiken hebben geen practische betekenis. Een veel gebruikt middel is de z.g. mottenzak. Deze is slechts van belang om nieuwe aantasting van buiten te weren. Het middel is echter erger dan de kwaal, wanneer reeds eitjes of lar ven in de kleding of de zak aanwezig zijn, want dan kunnen zij zich in de donkere ruimte vrij" ontwikkelen en verpoppen. Een afdoend middel ter verdelging van motten en hun larven is een be handeling met blauwzuurgas. Het gro te nadeel is echter dat het slechts door deskundigen onder speciale voor zorg toegepast kan worden wegens de grote giftigheid. Voor toepassing in 't klein leent het zich dus niet. Boven dien doodt blauwzuurgas slechts de op het ogenblik van toepassing aanwezige dieren en heeft het geen nawerking. Binnen korte tijd wordt de wol dus opnieuw bedreigd. Hoe leeft de mot? Tot goed begrip dienen nog de vol gende bijzonderheden over het leven van de mot. Het zijn lichtschuwe diertjes; het vlinderwijfje vliegt wei nig (wat men in de regel ziet rond vliegen zijn de op zichzelf onschuldige mannetjes) en legt successievelijk een honderdtal eitjes, bij voorkeur in wol, paardenhaar of bontwerk. Na enige dagen komen uit die eitjes de larven. Deze zijn het die de wol aanvreten met behulp van de bijtwerktuigen van de onderkaken. In enkele weken is de larve, al gangen door de wol heen- vretend, volwassen geworden en spint zij zich in tot een pop. Twee tot zes weken later is het ontwikkelingssta dium voltooid en vliegt het motvlin dertje uit. Uit deze levenswijze blijkt dat in de praktijk het'meest doeltreffend is, het de larve onmogelijk te maken haar vraatzuchtig werk te doen. Dat kan, want er bestaan middelen, die de larve doden. Er bestaan zelfs middelen die blijvend hun motdoden- de kracht behouden. Er komen dan ook stoffen in de handel welker wol vezels een behandeling met deze blij vend motdodende stoffen hebben on dergaan: Eulan en Mitin. Zelfs na wassen enz., behouden deze „motecht" gemaakte vezels hun werking. Maar., lang niet alle stoffen worden zo afge leverd, want de toepassing van de kleurstoffen Eulan en Mitin is buiten het fabricage-prócedé niet mogelijk. En dus dient er voor het bewaren van '7 goed in magazijnen en in de huishouding een andere bestrijdings wijze gevonden te werden. D.D.T. het middel. Iedereen heeft wel eens gehoord van D.D.T., oftewel dichloordiphenyl trichlooraethaan. Het wordt voor de bestrijding van allerlei ongedierte ge bruikt en 't helpt ook in de strijd te gen de mot. jTu is'e. wel verschil tussen de be strijding door middel van D.D.T. van vliegen, vlooien e.d. en die van mot ten. In de eerste plaats al daarom omdat men in het eerste geval de vol wassen dieren, en bij de mot de lar ven wil doden. De meeste poeder- en vloeistbfverpakkingen met D.D.T. die in omloop zijn, zijn echter niet erg geschikt voor de toepassing op wollen stoffen. Vele vloeistof oplossingen verspreiden het D.D.T. niet voldoende over de stof, en wat de poedervormige betreft, zij zijn in de regel met talk samengesteld, die wat vettig is en zich dus moeilijk van costuums, dekens enz. laat verwijderen. De pionier der D.D.T.-fabricage, de Zwitserse fabriek Geigy (het was de in dienst van deze fabriek staan de chemicus Müller die de insecti cide-werking van D.D.T. ontdekte) heeft echter enkele preparaten, spe ciaal geschikt voor mottenbestrij- ding samengesteld. In Nederland worden deze vervaardigd door de N.V. Organon te Oss. De handels naam ervan is TRIX. Dit middel bestaat al enige tijd in poedervorm en het is zeer waardevol gebleken, mits men het op de juiste wijze gebruikt. Omdat de poeder zich echter als een laagje op de goederen legt, is het b.v. voor stoffen, die her haaldelijk in een winkel getoond moe ten worden, wat lastig. Daarom is er ook een Trix-vloeistof in de handel, die als een onzichtbaar laagje over de (schone) wol verspreid moet worden en snel verdampt. Maar nog niet tevreden is men ver- de" gaan zoeken, want men wilde een middel vinden dat als het ware de wolvezels zelf zou doordrenken met D.D.T. Dan immers krijgen de larven, die in het wollen goed terechtkomen geen kans meer de stoffen aan te vre- tm. Dit middel is Trix W -en het is verkrijgbaar in een flesje. De inhoud van dit flesje giet men in het na- spoelwater na het wassen van de wol len stoffen, ee.i kwartiertje daarin la ten liggen met af en toe roeren en dan kan men de normale wasbehandeling voortzetten. Enmen kan het wol len goed met een gerust hart in de kast opbergen in de wetenschap dat de stukken voor het komende seizoen be schermd zijn tegen de veelvraat die mot heet! Een dame consulteerde de beroemde dokter Bouvart over een nieuw genees middel dat overal in de mode was. „Neem 't maar gauw", was zijn raad, „zolang 't nog wat helpt!"

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 11