VRIJWILLIGERS SPRINGEN BOVEN DIEN BIEN PHOE Het goudland gevonden Bevrijding moet op 5 Mei gevierd worden* POPENT Zij landen onder spervuur van de communisten Slechts een halve dag opleiding Dc Florence Nightingale van Dien Bien Phoe, J Vijf-jarig meisje ontvoerd Jongetje van il\2 jaar uit Haarlem ontvoerd» Voor bewaren van historisch en nationaal besef. Sabotage van Belg» korporaals» Zij namen wraak op een officier. Vorming van kader voor de jeugd. Woensdag 28 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina (Van onze correspondent Alfred van Sprang). HANOI (Vietnam, April 1954. Op d« Binnenplaats van een sombere kazerne even buiten Hanoi staat een Frans bataljon aangetreden voor het ochtendappèl. Als de sergeant-majoor alles in orde gemeld heeft verschijnt de bataljons commandant. Hij vertelt dat de toestand in Dien Bien Phoe zodanig is, dat er ten koste van alles versterkingen heengezonden moeten worden. Kr kunnen echter geen vliegtuigen meer landen. Derhalve zal men de mensen in het donker per parachute boven de post moeten neerlaten. Gelegenheid om hen hiervoor eerst op te leiden is er niet. Er worden daarom vrijwilligers voor deze riskante actie gevraagd. „Wie meldt zich hiervoor7" De commandant kijkt de rijen langs. Twintig, dertig handen gaan omhoog. Het gebeurt met een spontaniteit alsof er liefhebbers voor extra-verlof gevraagd worden. En stuk voor stuk doen de mannen hun best de aandacht van de commandant te trekken uit angst misschien over het hoofd gezien te worden hebben zij nu al gesprongen. Een deel van hen heeft zich misschien al trots bij hun commandant gemeld en vergast uit het 'paradijs, dat Hanoi voor deze hun kameraden op het laatste nieuws ingesloten mannen moet zijn. Een an der deel is dood. Of gewond.Het leger geeft geen gegevens over de verliezen vrij. De piloten van de vliegtuigen en de sergeanten, die het commando ge ven om te springen vertellen echter, dat er heel wat slachtoffers vallen. De ene avond meer dan de andere. Maar er bestaat geen, twijfel aan, dat een aanzienlijk percentage van degenen, die vanmiddag zo uitgelaten op Bach- Mai hebben zitten eten en drinken niet op de plaats van bestemming aange komen zijn. Men laat er geen gras over groeien. De vrijwilligers worden meteen met trucks naar de parachu- tistenschool gebracht. Op een ter rein in het centrum van de stad worden ze in de meest elementaire begrippen van het parachutesprin- en ingewijd. Ze springen een paar :«er van een tafel om te leren val len. Ze gespen een parachute om en repeteren de verschillende handelin gen. En ze luisteren met gespannen aandacht naar elk woord van de in structeur. In een paar uur is het allemaal voorbij. Er is geen tijd om meer te doen. Eén oefensprong kan er zelfs niet af. Het dichtst bij de werkelijkheid is een sprong uit een van de vliegtuig wrakken, die op het oefenterrein op gesteld staan. Maar dat is een sprong van anderhalve meter in een zand bak. En zonder parachute. Het be nadert in de verste verte niet wat hen in Dien Bien Phoe te wachten staat. Wijn. Laat in de middag verzamelen de vrijwilligers zich op het drukke, mili taire vliegveld Bach-Mai enkele kilo meters buiten Hanoi. Daar nemen ze hun parachutes in ontvangst. Én wach ten op verdere orders. De stemming ia opgewekt. Misschien een beetje te op gewekt om natuurlijk te kunnen zijn. Er wordt veel gerookt. Men praat druk. En er klinkt veel gelach. „Eten halenroept iemand. Iedereen springt overeind. „Waar. „Daar in de loods Er is van alles. Stokbrood, blikjes leverpastei, worst-met-veel-knoflook, bananen en sinaasappels, chocolade en natuurlijk volop pinard: rode leser- wijn. Men laat het zich goed smaken. Het is de laatste royale maaltijd, die ze waarschijnlijk in een lange tijd zul len krijgen. En voor sommigen is het ongetwijfeld de laatste maaltijd van hun leven. Men praat daar natuurlijk niet over. Men tracht er zelfs niet aan te denken. Maar bij velen klopt het hart toch wat onrustiger dan anders. Brood mee. Dan klinkt het verlossende comman do: „Parachutes aan Het duurt lang voor iedereen klaar is. Velen moeten geholpen worden. Tenslotte is het allemaal nieuw voor hen. Er wordt dan ook extra opgelet of alles in orde is. „Naar de vliegtuigen. Met moeite hijsen ze zich met hun wapens en andere uitrusting jn de wachtende toestellen, waarvan de zil veren buiken zwart geverfd zijn om hen in het donker zoveel mogelijk on zichtbaar te maken. Sommigen van de vrijwilligers hebben een stokbrood tus sen de riemen van hun parachute ge stoken. Eentje heeft zelfs een halfvolle fles wijn meegenomen. Maar stuk voor stuk zijn ze veel kalmer dan eerst. Het gaat nu beginnen. En het is geen oefe- ling. Dat beseffen ze allemaal. Meer nog misschien dan toen ze zich van morgen spontaan voor deze actie op- Kostbaar. Het op deze wijze aanvoeren van versterkingen is uiterst kostbaar. Er is echter geen andere manier sinds de communisten het gebruik van 't vlieg veld onmogelijk gemaakt hebben en er niet genoeg reserves zijn om te trach ten de ijzeren ring om Dien Bien Phoe van buitenaf te doorbreken. Dat er niettemin geen gebrek aan vrijwilli gers is pleit voor de buitengewone kwaliteit en vechtlust van de Franse militair (en het Vreemdelingenlegioen dat ook een groot aantal vrijwilligers levert). Aan de andere kant werpt het ech ter een scherp licht op de moeilijke situatie waarin Dien Bien Phoe ver keert. Men heeft zich echter langza merhand al neergelegd bij het feit, dat generaal Navarra in Dien Bien Phoe een operatie voert, die in kosten aan mensenlevens en materiaal geen pre cedent in Indo-China heeft. Sprong naar het onbekende Zo springen thans weer soldaten utt vliegtuigen boven de vesting Dien Bien Phoe. HANOI, 26 April. De enige vrouw in Dién Bien Phoe is een jonge Franse verpleegster, die een tweede Florence Nightingale voor de bijna duizend gewonden is ge worden, zo is in Hanoi gezegd. De naam van de verpleegster, die een maand geleden, toen Franse Rode-Kruisvliegtuigen niet meer bij Dien Bien Phoe konden landen, moest achter blijven, is door de censuur uit het bericht geschrapt. Zij helpt de drie operatiegroe- pen, elk bestaande uit een dokter en 15 Rode-Kruissoldaten, die gagelijks 25 operaties verrichten in de ondergrondse verblijven'. Slechts de ernstigste gevallen kunnen worden geholpen. De meeste tijd liggen de gewonden in het donker, omdat men zuinig moet zijn met de électriciteit. Het sterftecijfer onder de ge wonden bedraagt zes procent, tweemaal zo hoog als in het mili taire hospitaal 'ih Hanoi. In totaal staan 19 dokters ter beschikking van de bezetting van het Franse fort. ingezonden Mededeling (Adv.) DEVENTER, 26 April. Gisteren kwam een zoontje van de expediteur de Zoet te Heeten nabij Raalte thuis met de dededeling, dat een vreemde man zijn vijfjarig zusje, met wie hy wandelde, op de fiets had meegenomen zonder zich te storen aan het verzet, dat de jongen daarbij had geboden. Onmiddellijk werd in de gehele omge ving het politie-apparaat in werking gesteld voor de opsporing van het meisje en haar ontvoerder. Dit had des avonds succes, want de Rijkspolitie te Kolmschate onder Diepenveen kon daar de dader, die het kind nog bij zich had, aanhouden. Het bleek te zijn de 34-jarige grondwerker W., een man die afkomstig is uit 'de Rijkswerkin richting te Avereest. In een auto meegenomen. Ouders en politie doen beroep op het publiek. DEN HAAG, 27 April. Sedert de middag van eerste Paasdag leeft een gezin in Haarlem tussen hoop en vrees. Die middag namelijk verdween het vier en een halfjarig zoontje van de familie Klerk: Japie Klerk, een aardis ventje met donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Verlegenheid kent Japie niet, en zo is hij een van die vele kinderen, die meegaan met ie der, die maar een beetje vriendelijk is of een snoepje belooft Men heeft gedregd In en rond Haarlem, men is afgegaan op aanwijzingen van helderzienden en wie zich daarvoor uitgeven, en men heeft iedereen ver hoord, die het ventje die middag nog gezien heeft. Daaruit heeft de politie te Haarlem maar één conclusie kannen trekken, en wel dat kleine Japie Klerk mogelijk ontvoerd zou kunnen zijn. Waarom, waartoe? Daarvoor zijn geen di recte aanwijzingen te vinden, al geeft het feit, dat zijn vader, die tweede stuur man ter koopvaardij is, niet onbemiddeld is iets te denken. N, J. G. en Gere/. Jeugdorganisaties DEN HAAG, 27 April. De algemeen secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de heer J. Peters, en de voorzitter van de Bond van Gereformeerde jongens en meisjesclubs in Nederland, ds J. C. J. Kuiper, hebben gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag medegedeeld dat de Nederlandse Jeugdbeweging zal blijven ijveren voor het herstel van de bevrijdingsviering op 5 Mei. Zoals bekend werkt het Gereformeerde jeugdwerk, dat niet in de Neder landse Jeugdgemeenschap is opgenomen, in veie opzichten nauw samen met de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Ds Kuiper was van mening dat de 5 Mei viering niet beoogt om blijvend de gruweldaden van de vijanden te her denken. De vijfde Mei dient men zeker om drieërlei redenen te handhaven, namelijk voor het bewaren van de nationale weerstand tegen onnationaal optreden, voorts voor cultivering van het historisch besef en in de derde plaats voor het behoud van het nationale besef. Ds Kuiper zei het onjuist te achten de bevrijding op de Koninginnedag té vieren, omdat deze dag thans toevallig in de nabijheid van de 5de Mei is ge legen. De betekenis van beide dagen wordt volgens- ds Kuiper hierdoor te kort gedaan. De heer J, Peters zeide, dat het zo grote verschil in karakter tussen 30 April en 5 Mei tot gevolg heeft dat door combinatie aan de betekenis van beide feesten afbreuk wordt gedaan. Met het Nederlands cultureel contact en de kerken wordt gestreefd naar her stel van de 5de Mei. De heer Peters deelde bijzonderheden mede over de bedoeling en het verloop van de vluch telingen hulpactie die door de Neder landse Jeugdgemeenschap wordt ge voerd. Het is volgens de heer Peters niet genoeg eenmaal per jaar stil te staan bij de universele verklaring van de rechten van de mens. We gaan uit van de liefde tot de naaste. Er is een menselijke solidariteit die ons grote verplichtingen oplegt. Daarom orga niseerde de Nederlandse Jeugdge meenschap twee jaar geleden de hulpactie ten behoeve van de honge rende mensen in India, en daarom gaat zij thans de grote vluchtelingen- actie organiseren. De heer Peters deelde hierna een en ander mede over de wijze waarop in de jeugdorganisaties de hulp aan vluchtelingen zullen gaan propageren. In ruim 400 clubs in geheel het land wordt gewerkt voor deze actie. De be- vrijdingsmarkt die op de 5de Mei door de Hoge Commissie voor de vluchtelin gen, dr G. J„ van Heuven Goedhart, wordt geopend op het Binnenhof te Voor zover men de gang van zaken heeft kunnen reconstrueren, staat vrij wel vast, dat Japie .eerste Paasdag tussen 4 en 6 uur werd meegenomen in een donkergekleurde personenauto, waarin alleen de bestuurder zat. Daarvoor zijn twee aanwijzingen die van een 4%-jarig meisje, dat even eens werd meegenomen maar later uit de auto werd gezet omdat het huilde, en de verklaringen van de veerman Acht Thunderjets vernield. BRUSSEL, 27 April. De beide korporaals van de Belgische basis voor straaljagers te Florennes, die Vrjdag j.l. in arrest werden gesteld, hebben bekend sabdtage te hebben gepleegd aan een achttal „Thunderjets". Zij ver klaarden gehandeld te hebben uit per soonlijke gevoelens van wraak jegens een officier, die hen onheus behandeld zou hebben en beweerden onder geen enkele invloed van buitenaf te hebben gestaan. De acht straaljagers zijn alle op de grond vernield door het inbren gen van een ijzeren voorwerp in de aanzuigruimte van lucht in de moto ren. Enkele motoren ontploften bij de start. Men vraagt zich af of de beide korporaals ook niet verantwoordelijk zijn voor het verongelukken van een aantal „Thunderjets" van de basis Florennes tijdens de vlucht. Slechts door een toeval heeft de po litie de hand kunnen leggen op beide militairen. Enkele weken geleden had den zij verscheidene diefstallen ge pleegd ten nadele van piloten van het eskader straaljagers. Zij werden hier voor in hechtenis gesteld door de com mandant van het vliegveld, doch slaag den erin met de Paasdagen te ont vluchten. Toen men de kledingkist van een'der korporaals onderzocht, vond men hierin een brief afkomstig van zijn moeder, waarin deze schreef: „Ik begrijp wel waarom je met de Paas dagen niet naar huis kunt komen. Ze hebben je zeker in het cachot gestopt, omdat je weer eens een vliegtuig belet hebt op te stijgen". Deze zin trok uiter aard de aandacht van de recherche en toen de korporaals terugkeerden vielen zij al spoedig door de mand. Indien het waar is dat zy slechts ma teriële schade wilden aanrichten, zoals zij beweren, dan zijn zij hierin wonder wel geslaagd, want eik der vernielde straaljagers kost fr. 18 millioen. De beide korporaals, 20 en 23 jaar oud, zullen voor de krijgsraad worden gebracht wegens poging tot moord. Zij kunnen tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. s-Gravenhage, kan als de start van een groot aantal voorjaarsmarkten in het gehele land worden beschouwd. Tenslotte uitte Mr C. Brouwer, ver tegenwoordiger in ons land van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingenhulp zijn vreugde over het feit dat er in Neder land thans een sterke opleving waar neembaar is. in de belangstelling voor de vluchtelingen in het algemeen, en in hulpacties ten gunste van hen in het bijzonder. Ingezonden Mededeling (Adv. OOODT R*T EN M<J/S doos a vQ ct Chapeau. Da vliegtuigen taxiën weg. „Chapeauzegt een Franse paxa- chutistenkolonel met enkele honder den sprongen onder allerlei omstandig heden op zijn naam als hij hen na staart. En daarmee wil hij zeggen, dat hij alle bewondering heeft Voor de moed van deze knapen. Het ia niet alleen het feit, dat zij zonder opleiding in de nacht springen. Dat is in de Tweede Wereldoorlog ge regeld gedaan. Maar het zijn de bij komende omstandigheden. De DZ (het terrein waarop zij landen) is uiterst jflein. Het is bovendien aan alle kan ten omgeven door prikkeldraad en mijnenvelden. En daarachter wachten de communisten hen op. Een kleine koersafwijking, een se conde te laat uit het toestel en in het allergunstigste geval zijn zij krijgsge vangenen. Maar dat is nog niet alles. De communisten kunnen de vliegtui- gen niet alleen horen maar ook zien. Vooral als er maar een klein beetje maan is. Zij kunnen de parachutisten van driehonderd meter hoogte zien da len. Zij verkeren dan ook in een ideale ositie om op de langzaam uit de lucht akkende machteloze mannen te schie- Minstens veertig seconden lang. En dat doen ze dan ook met alles wat ze hebben. Ik rijd naar Hanoi terug. Als ik wat later in het perskamp aan tafel zit scheert een vliegtuig laag over het huis. Meteen moet ik weer aan die vrijwilligers denken. Waarschijnlijk 45 De volgende morgen gaat hij naar 's Graven Haghe. Hij heeft de zak ge opend en er iets uit genomen. Bij een zilversmid gaat hij binnen. Een rinkel bel klatert aan de bovendorpel van de deur, de zilversmid treedt naar voren en kijkt met onleesbaar gezicht naar de stoere zeeman. Hij kent het slag. Soms brengen ze iets kostbaars, waar van ze de waarde niet kennen, soms komen ze met waardeloze prullen, waarop zelfs de Lombard geen duit voorschot geeft. Joris haalt een gouden dierfiguurtje te voorschijn, een prachtig bewerkte eend. De smid bekijkt het met onver schillig gezicht, maar zijn verraste eer ste opkijk heeft hem al verraden. Hij zag dadelijk, dat het een bijzonder kunstwerk is. Lichaam, hals en kop zijn kunstig gevormd, alle veertjes stuk voor stuk bewerkt, twee schitte rende diamanten vormen de ogen, tussen de veren van vleugels en staart glanzen kleine edelstenen van zeld zame kleur. „Wat kunt u mij hiervoor geven?' vraagt Joris. De smid doet twijfelmoedig, haalt zijn schouders op en noemt tenslotte een mooi bedrag, doch minder dan een vierde van de waarde. Joris, door ervaring niet geheel ont- zilver in zijn gordel, de zilversmid glundert om de zoete winst, die de jonge dag zo vroeg reeds binnen bracht. Joris stelt een som ter hand aan zijn moeder. Ze glimlacht en zegt: „Het is eigenlijk niet van node". Daar kijkt Joris van op. „Komt nog altijd dat schip met bundeltjes voor Onkel Freerikf" „Wat praat je van een schip met bundelkes?" - „Een schip laat een vlot zakken en is moeder. Zoiets heeft ze nooit gezien, bijvertrek. Daar wordt de boel ver- Ook Onkel is verbaasd. Hij zoekt verband tussen deze kostbare buit en de zeldzame sieraden, hem gezonden door zijn broeder. Vanwaar dezê over vloed? Is de wereld zo rijk geworden? En hij zit hier, eenzaam, in een arm zalige hut.De oude lust komt weer boven. Weelde! Sieraad, pracht en overvloed van geld! Begeerlijke din gen! Wat las hij in het sermoen ten huize van de boekverkoper? De wereld FEUILLETON bloot van wereldwijsheid, veinst grote verbazing. „Niet meer dan dat? roept hij en grijpt naar het gouden kleinood, om het bij zich te steken. Maar de smid houdt het stevig vast en be/ijkt het opnieuw. Tenslotte worden ze het eens voor het dubbele van het eerste bod. Joris stapt de deur uit met het zachte geluid van gemunt goud en door K. JONKHEID een man geeft bundelkes aan Onkel". „Hoe weet jij dat?" „Dat heb ik gezien, vroeger, voor ik ging varen". Moeder is verbaasd. Maar Joris ver volgt: „Van wie komt dat alles? Van een kasteelheer uit ïrankrijk, een broer van Onkell" Moeder springt op. „Zwijg! Praat er niet van met Qpkel". „Ik zal zwjjgen", belooft Joris. Maar het raadsel is niet opgelost. Nu denkt hij weer aan dat andere. Het raadsel rondom zijn vader. Die avond begint hij zijn leren zak leeg te pakken. Het meest verwonderd gaat voorbij en haar begeerlijkheden. Het vuur in zijn ogen verdoft, ze wor den weer schemerig en diep. „Ik zal alles in de spinde bergen", zegt moeder. „Is dat vejlig?" vraagt Joris. Onkel antwoordt met bedenkelijk hoofdschudden. „Begraven in de grond is beter". „Ja", antwoordt Joris gretig. Toch moet hij even peinzen. In de grond. Heeft Onkel zijn bundelkes ook in de grond geborgen? Ze praten nog wat voor ze gaan slapen. De volgende morgen zoeken ze geschikte plekken in de hut en in het stopt. Niet alles bij elkaar, niet op één plek, dit is secuurder. Nu gaan de dagen rustig voort. Joris dwaalt door de oude wildernis. Landwaarts naar binnen is niets ver anderd, kuilen en diepe duinpannen zijn er nog, sommige dichter begroeid, andere kaal geschoren door het vuur van ingeslagen bliksem. Het volk zegt. dat een duivel uit de hel als een bran dende flambouw in rook en stank van sulfer in boze nachten rondraast en in boosaardig woeden het vuur ontsteekt en aanblaast. Joris weet niet wat hij hiervan ge loven moet, want in boze nachten is hij altijd veilig binnenshuis gebleven en zijn voornemen is, zulks te blijven doen. Ligt hier ergens het graf van vader? Hij kijkt rond, maar kan niets ont dekken. Slenterend zakt hij af naar het vlek Sceveling. Schoorvoetend betreedt hij het paadje tussen de vormloze bouw sels. Er lopen kinderen, die hem be kijken. Ze kennen hem niet, hij is een vreemde, ze beginnen te gooien met uit de grond gerukte distelbossen, waar een kluit nat zand aanklit. Hun kwaadaardig spel trekt aandacht en vindt navolging, een stuk halfverrot drijfhout suist langs zijn oor, een sme rig cadaver kletst neer voor zijn voe ten. Uit een der hutten treedt een man naar buiten. Hij kijkt naar Joris en schreeuwt een barse bedreiging naar de kwajongens, dia hun baldadig spel staken en op een afstand blijven stil staan. Ze kjjken toe en beiden hun tijd en hun kans. (Wordt vervolgd) van het veer over de Ringvaart nabij de Cruquius onder Haarlem, die be doelde auto waarschijnlijk heeft over gevaren. De veerman van het veer, een forse Groninger, die weet wat hij zegt, is positief in zijn verklaringen. Hij heeft die middag ongeveer tien auto's over gezet en daar het overzetgeld mede afhankelijk is van het aantal inzitten den, pleegt hij een blik te werpen in elke auto. In één van de auto's bleek behalve de bestuurder een klein jon getje te zitten. De bestuurder was iemand van naar schatting 30 tot 35 jaar oud, bloots hoofds, met donkerblond hoogopge- kamd haar. Hij droeg vermoedelijk een bril met hoornen montuur. Hij was gekleed in een donkerblauw costuum met een heel smal licht streepje. SIGNALEMENT. Zoals gezegd is Japie een ventje van 41/s jaar, een knap kereltje met diep blauwe ogen en donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Hij was gekleed in een marineblauwe „monty coat" (een zgn. houtje-touwtje-jas) met dito capuchon, rood-bruin kort broekje, grijze sportkousen en lage bruine schoenen. Hoewel Japie lichamelijk normaal ontwikkeld is, heeft hij opvallend dun ne beentjes. Op zijn linkerwang be vindt zich een klein litteken. Overigens vestigt de politie er de aandacht op, dat kleding en haardracht of haarkleur door ontvoerders gewij zigd kunnen zijn door middel van knippen, verven enz. Mocht iemand de kleine man ergens menen te ontdekken, dan kan men hem vragen stellen over zijn zusje van tien maanden, dat José'tje heet en over een oom en een tante, die Frans en Truuk genoemd worden. Tot heden heeft men alle mogelijke- moeite gedaan om het kind op te spo ren. Alle mogelijke plaatsen werden afgedregd, en de ouders zijn zelfs naar Aken geweest om de aanwijzingen van een „helderziende" te controleren. De politie te Haarlem verzoekt thans drin gend om inlichtingen, hoe vaag ook, mondeling, schriftelijk of telefonisch op K 2500—15350. GROTE RAZZIA IN NAIROBI. NAIROBI, 27 April. Duizenden militairen, politiemannen en burger wachten zjjn Zaterdagochtend een grootscheepse razzia begonnen in de inheemse wijk van Nairobi. De auto riteiten hopen de hand te kunnen leg gen op circa 5000 Mau-Mau-aanhangers en verscheidene leiders, die zich in de ze stadswijk schuil houden. Bij het invallen van de duisternis waren 5873 Kikoejoes, Emboes en Me- roes aan een streng onderzoek onder worpen geweest. Van hen zijn er 3410 naar een kamp aan de rand van Nai robi gevoerd. Bond van Geref. Jeugd organisaties. DEN HAAG, 26 April. In de Zaterdag in de Haagse Dierentuin voortgezette bondsdag van de Bond voor Geref. Jeugd organisatie heeft de vice-voorzitter, ds P. N. Kruyswijk van Ouderkerk a. d. Amstel die 's morgens de leiding had onder dankbare herinnering voor wat bereikt werd een korte uiteenzetting gegeven van wensen inzake de vorming van leiders en leidsters voor de clubs. Deze wensen heb ben deels betrekking op de kadervorming van de drie Geref. jeugdbonden, geza menlijk deels op de taak van de bond speciaal. Spr. noemde vier van zulke wensen: planmatige hogere studie van al wat met de taak van het jeugdwerk sa menhangt. Academisch onderwijs daarin met verder op hoog peil staande oplei dingsmogelijkheden, opvoering van het getal „vrijgestelde" instructeurs; aanzien lijke opvoering van het getal instructeurs die aan dit werk zich af en toe kunnen geven, als ook regelmatige cursussen van langere duur. Op het referaat van ds J. C. J. Kuiper over „Het eigen karakter van ons jeugd werk" volgde een, geanimeerde discussie. Vervolgens heeft mevr. prof. dr G. H. J. v. d. Molen van Aerdenhout gesproken over; „Jeugd in vreemde landen". Spr. constateerde dat door de tegenwoordige Geref. jeugdbeweging een frisse wind waait. T.a.v. de jeugd in vreemde landen wilde spr. slechts de vensters openwer pen. We. leven, aldus spr. op een gezegend stukje grond en hebben een bijzondere taak op onze schouders zien gelegd. Wij moeten belangstelling hebben voor ande ren minder gezegend dan wij. De wereld van vandaag is er een in nood en onder drukking en tyrannie vieren in vele lan den hoogtij. De liefde die de vervulling der wet is moet ons dringen tot daden. Daarbij ver- gete men niet dat het Calvinisme ex portartikel en een zuurdesem is. De be- wogendheid van de Heiland strale van ons uit, opdat de jeugd daarvan iets ge- voele. In de middagvergadering hebben jon gens- en meisjesclubs uit 's-Gravenhage- Moerwijk en Rijswijk vervolgens een spel opgevoerd in negen taferelen geti teld: „Eén gulden 57", dat het werk van de jeugdclubs nader uitbeeldde. Ten besluite van deze drukbezochte 42e jaarvergadering heeft ds C. Gilhuis, Geref. predikant te "s-Gravenhage-Oost een opwekkend slotwoord gesproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5