T ZEEUWSE PLAKKEBORD NieUWS uil de Provincie. sdbiSBnd,r?di sa?' rs BSSTifiNu tasartssss: h.cr HEVIGE DISCUSSIE OVER TERREIN VOOR TORENRESTAURATIE Zeeland gaat verjaardag H*M* de Koningin vieren - 'T SPIEGELTJE .EXCELSIOR" TE CADZAND 60 JAAR DE BUS RAMMELDE NOTEERT U Gemeenteraad Baarland Raad tegen verhoging van wethouderssalarissen Nieuwe Boerenleenbank Middelburg. Straatverlichting wordt verbeterd te Souburg Voorstellen aan Vlissingens Raad Goes KERK err VAN MARKT en veiling Woensdag 28 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Chr. Muziekgezelschap met goede voorzitter I. M. de Bruijne: Monument te „Wij moeten voor de Zondag allemaal thuis zijn!" Ds Q. VllSSingen. staat van dienst Cadzand bezit al 60 jaar een Christelijk Muziek gezelschap. Het heet „Excel sior" en het heeft zijn naam to al die jaren eer aange daan. Zaterdag is het jubi leum gevierd en het was een prettig feest, vol ernst en bumor. Oud-secretaris A. Cappon had zich in de his torie verdiept en wat hij ge vonden had was werkelijk de moeite waard. Velen zul len niet geweten hebben, dat 60 jaar geleden begonnen werd met een directeur uit Sluis, die voor twee gulden per avond de muzikanten kwam onderrichten en daar voor te voet de tocht naar Cadzand ondernam. „Excelsior" heeft ontelbare malen meegedaan aan con coursen op Walcheren en in de Bevelanden. De ouderen herinnerden zich als de dag van gisteren een tocht met de oude stoomtram op Wal cheren, die de muzikanten naar Middelburg terug bracht van een concours, 't Was te laat geworden en het leek er op, dat de laatste boot niet meer zou worden gehaald. Een deputatie ging naar de machinist en bood hem een gulden aan op voorwaarde, dat hij wat vlugger zou rijden. De ma chinist stak het geld in zijn zak, maar zei, dat de wereld nog altijd rond was en dat de tram nèt tegen een hoog te op moest en hij niet har der kon rijdenOp een andere keer ging „Excelsior" naar Sluis en wilde op de markt een mars spelen. Maar de burgemeester ver bood het. Toen zijn zij maar naar België gegaan, waar 't wèl mocht! Maar het vol gende jaar, toen de burge meester jarig was, waren de muzikanten weer in Sluis. Nu mochten ze spelen. „Jul lie zijn veel verbeterd sinds vorig jaar", zei de burge meester. Wij meldden reeds, dat Dinsdag a.s. op de Noorder begraafplaats te Vlissingen het monument voor de slachtoffers van de oorlog door de Commissaris der Ko ningin zal worden onthuld. Burgemeester mr B. Kolff zal de bijeenkomst openen en voorts zal worden gespro ken door ds G. Smeenk de Vrie van Cadzand sprak een slotwoord, waarin hij zei te hopen, dat ook door de muziek van „Excelsior" de Naam van Jezus zal worden groot gemaakt. Oud-secretaris Cappon kon niet uitverteld raken, maar r)1i J aangezien er nog heel wat Plechtigheid Op meer op het programma Canadees kerkhof. stond, moest hij op een ge- Kell uuul- Us vr. omeens, geven ogenblik stoppen. De Op 5 Mei a.s. zal op de Geref predikant te A]mel0j jeugd deed een samenspraak Canadese begraafplaats te t vlissingen en de en natuurlijk ontbrak de Bergen op Zoom een grootse heerg j S. Meuwendiik traditionele verloting met, plechtigheid plaats v^en. vlootaalmoezenier te Vlissin- met konijnen, kippen, tabak Kinderen zullen bij alle gra- Dg arj)eiderszangver_ en sigaretten. Een declama- ven der voor onze bevrijding enjging De Volksstem" zal tie over het hoofddeksel van gesneuvelden bloemen le^- medewerking verienen. Na- een oud-lid, dat hij tiental- gen, terwt)l daarbij een mi- dat deze vereniging het wu_ len jaren geleden verloren Utaire PleS^lgh"fl npl^?f helmus zal hebben gezongen had en dat hem op deze heeft. Dit jaar zullen^ drie zal er voor autoriteitenj na, bestaanden, verenigingen er avond eindoBjk w.'.r tor k,„oon bij hot g.donkjokon ,,„3™ „Excelsior" zelf enkele num- ae aerae uoo.VT band met deze" plechtigheid mertjes ten beste gaf Maar het .^Ps Diplomatique. zullen de stule tocht en de het programma moest flink plechtigheid zal om elf uur stffle herdenking komen te worden bekort, want, zo zei beginnen. 17 r is de laatste jaren op folkloristischgebied in onze provincie iets aan de gang. Vele oude ge bruiken en gewoontendie de verdwijning nabij schenenis nieuw leven ingeblazen en de belang stelling van oud en jong groeit met het jaar. Heeft b.v. de ringrijderij op Walcheren wel eens zo'n hoog tepunt beleefd als tegenwoordig het geval is? En de animo voor het gaaischieten met name op Zuid-Beve land, schijnt groter dan lange tijd het geval is ge weest. Het strdfeest op Schouwen kreeg dit jaar een publiciteit als nooit tevoren. En zou er op het ogen blik wel iemand zijn, die niet weet wat de „sleutel van de Osseweiis? Opvallend is, dat al deze folklo ristische gebruikeji vooral kijkspelenzijn en dat zou aanleiding kunnen geven tot beschouwingen over de steeds sterker wordende visuele instelling van de moderne mens! Maar dat willen wij bepaald niet gaan doen! Wèl willen we er onze blijdschap over uitspre ken, dat oude gebruiken (die elk voor zich een his torische achtergrond hebben) de tijd hebben door staan en dat zij ook nu nog een samenbindend ele ment vormen in de dorps- en streekgemeenschappen. Want niet alleen degenen, die actief meedoen, beleven er hun vreugde aanook (en misschien wel vooral) de burgerij. Gaat u maar eens kijken, als de Wal- cherse boerenzonen de ring steken. U beleefd (mis schien ondanks uzelf) de spanning en het duurt niet lang, of ook u moedigt de ruiters aan! V.- vervallen. Het is niet het eerste len- tebericht, dat het Plakke bord siert, maar het is toch wel aardig. U moet dan we ten, dat in Nisse de eerste zwaluw is gesignaleerd. Om dat- het niet origineel is, zeg gen wij dus niet, dat de eer ste zwaluw nog niets van de zomer zegt! Drie opbrengsten der Em- mabloemcollecte: Kapelle f 563,46, Wolphaartsdijk f 83.05, Vrouwenpolder f 20. Kapelle: Hedenavond half 8, „Obadja": Begroetings avond Jonge Kerk. Kapelle: Vrijdag a.s. Ko- ninginnefeest. 's Morgens zang schoolkinderen voor gemeentehuis en kinderspe len. 's Middags half 3: Ron de van Kapelle. 's Avonds 8 uur: „Vrij en Blij" treedt op in boomgaard Ganseman. In de raadsvergadering van Baarland ontstond een discussie tussen het raadslid, de heer H. de Vriend en de voorzitter, burgemeester W. N. van Liere, over een werkterrein benodigd bij de torenrestauratie, waarmee in middels een begin is gemaakt. Op 16 Maart j.l. was aan de fa. I. Woudenberg en Zonen te Middelburg/ Utrecht opdracht gegeven deze restauratie uit te voeren. Via het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft waren de condities ontvangen terzake van het gebruik van het terrein rond het kerkgebouw, gesteld door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. De bepalingen kwamen overeen met hetgeen de aan nemer is voorgeschreven, doch ten aanzien van het gebruik wordt een ver goeding gevraagd ad f 0.30 per vierk. meter per jaar. B. en W. hadden voorgesteld tot huur van het nodige terrein over te gaan, doch stelden voor de kerkvoog den te berichten, dat een dergelijke prijs oncollegiaal is met een uitno diging een verlaagde prijs op te ge ven. ONCOLLEGIAAL. De heer de Vriend veronderstelde, dat de aanbestedingsvoorwaarden ver schillend worden gelezen. Voorlopig wilde hij dan ook de uitdrukking „on collegiaal" voor rekening van de voor zitter laten. Hij leest uit de voorwaar den, dat het hier een zaak is voor de aannemer. Dit is ook gezegd in een vo rige raadsvergadering en zodoende denkt de kerkvoogdij, dat de aannemer de huur moet betalen. De qualificatie van oncollegialiteit zou dan niet juist zijn. De voorzitter herinnerde er hierna aan, dat het werk gegund is aan de fa. Woudenberg. Deze is bij hem gekomen om mede te delen, dat hij een terrein nodig had. De gemeente had daar vol gens de aannemer voor te zorgen en zo niet dan zou hij vertrekken en men zou hem niet meer in Baarland terug zien. De heer de Vriend merkte op, dat het niet-beschikbaar zijn van het ter- Nieuwe regeling voor de brandweer. De verordening met betrekking tot de organisatie en het beheer van de brand weer, die de raad in September j.l. vast stelde, is door Ged. Staten niet goedge keurd. B. en W. komen nu met een ge heel nieuwe verordening, die geen bezwa ren meer zal ontmoeten. Uit de tekst blijkt, dat de brandblusmiddelen bestaan uit tenminste 5 volledige bevrachte blus eenheden en een ladderauto. Indien mo gelijk worden tenminste 80 telefoonabon- fté*s in de gemeeente aangewezen hun toestel ter beschikking te stellen voor het Elden van brand. De woningen zijn ken ir aan een bordje. Het brandweercorps itaat uit tenminste 1 commandant, 2 {mdercommandanten, 12 bevelvoerders, 58 brandwaohten (van wie drie in vaste ge meentelijke dienst en zeven chauffeurs- pompbedieners), 1 secretaris en 1 bode. Tenminste één maal per maand moet worden geoefend. Voorstel Zeeuwse Muziek school. Ook de Middelburgse raad zal moeten beslissen over het al of niet deelnemen Jb de op te richten Stichting Zeeuwse Muziekschool. Een desbetreffend voorstel heeft de raad thans bereikt. De totale kosten voor 1954 worden begroot op i 5000.en voor 1955 op f 6000.—. De eerste inrichtingskosten (piano en orgel) worden geraamd op 1 2000.- en op f 800.- voor huur van lokalen enz. de gelegenheid gewast een lijfrente tö bstslsn. Het blijspel dat hier gebracht werd heeft de aanwezigen geconfronteerd met het gezin Sutherland. De spelers waren stuk voor stuk uitermate ge schikt voor de hun toegewezen rollen. Het enthousiaste applaus na ieder be drijf en de lachsalvo's tijdens de op voering waren het bewijs, dat de keuze van de toneelgroep van het Gasthuis bijzonder in de smaak is gevallen. MEL1SKERKE Jaarvergadering C.M.B. In de jaarver gadering van de afdeling Meliskerke van de Chr. Metaalwerkersbond, die onder leiding stond van de heer P. Brasser, heeft de districtsbestuurder, de heer Lod der, gesproken over „Wettelijke ouder domsvoorziening". Op deze inleiding volgde een levendige discussie. In zijn openigswoord had de voorzitter het be treurd, dat de opkomst zo gering was. O- EN W.-SOUBURG Begin van brand. Maandag ontstond een begin van brand in de woning der fa milie Van O. aan de Rithemsestraat. Een schilder was. bezig geweest met het af branden van verf. Toen hij even weg was werd de brand ontdekt. Door snel ingrij pen wist men een uitslaande brand te voorkomen. De schade in de achterkamer was echter aanzienlijk. VROUWENPOLDER N.C.V.B. In de onder leiding van me vrouw Jager gehouden vergadering der afdeling N.C.V.B. sprak ds C. van Nes van Meliskerke over „Onze houding tegen over anders denkenden". Enige huishou delijke zaken werden afgedaan, o.a. het bezoek aan de Bondsdag te Rotterdam. WOLPHAARTSDIJK E.H.B.O. Door de voorzitter der afdeling de heer M. Tramper ,werd aan de volgen de personen het E.H.B.O.-diploma uitge reikt: de dames C. Boonman, H. P. v. d. Weele, J. L. Lindenberg-v. Oeveren, C. J. Phernambuqe-de Vrie, P. M. M. Weyns en E. M. Wisse, alsmede de heren H. M. Bliek, M. F. Schuit, A. Katsman D. L. Verschuur, A. Verschure, L. de Blaaij en H. B. Broijl. WISSEKERKE. In de raadsvergadering van Wisse kerke, die zoals we reeds meldden, Maandagavond werd gehouden, deelde de voorzitter op 'n vraag van de heer M. J. Bustraan mede, dat de straat verlichting in de toekomst van betere en grotere lampen zal worden voor zien. Het benodigde geld voor een nieuwe verlichting in de Geref. school te Geersdijk zal beschikbaar gesteld worden. De muziektent zal worden opge knapt, de nieuwe jaarwedleregeling voor wethouders werd goedgekeurd, terwijl de raad eveneens accoord ging met het voorstel om 30 nieuwe stoelen aan- te kopen voor de raadszaal en de oude te plaatsen in het verenigings gebouw te Geersdijk en het gymnas tieklokaal te Wissekerke. De Nieuwe Achterweg zal aange kocht worden van Kamperland voor f 400.en ter verbetering van de inrit te Kamperland zal een stuk grond ge kocht worden van de heer Filius. Desgevraagd deelde de voorzitter in de rondvraag mede, dat waarschijnlijk volgende week met de huizenbouw zal worden begonnen. In navolging van Wissekerke zal er ook te Kamperland een brandweersirene worden ge plaatst. Volgende week wordt vergaderd met de waterleiding en daarna hoopt men mededelingen te kunnen doen over de watervoorziening. De voorzit ter zegde toe een scheepje water te laten komen en ook de bakken te la ten vullen. Het sportterrein zal in Augustus of September aan de gemeente worden overgedragen. De volksspelen op Ko ninginnedag zullen op dit terrein plaats vinden. rein de schuld van de aannemer zelf is, daar deze zich zelf in verbinding moet stellen met de kerkvoogdij. Hij vindt de gebezigde woorden van de heer Woudenberg dan ook ongepast. De voorzitter antwoordde hierop, dat het blijkbaar de taak van de aannemer is om het terrein te betalen en dat het gemeentebestuur er zich wel van zal onthouden om on-collegiaal te gaan worden. De voorstellen van B. en W. werden teruggenomen. BEGROTING AANGENOMEN. De gemeente-begroting 1954 werd vastgesteld met een nadelig saldo van f 36.232.75. Ook de rekening van het B. A. werd goedgekeurd. Over de door Ged. Staten voorge stelde verhoging van wethouderssala rissen van f230 tot f300 per jaar, ont stond enige discussie. Volgens de heer de Vriend was deze verhoging onnodig. Het voorstel werd in stemming ge bracht, waarbij de raad zich uitsprak tegen verhoging. Er werd als volgt ge stemd: 3 stemmen tegen, een voor en een onthouding. Besloten werd een gemeenschappe lijke regeling vast te stellen voor de vleeskeuringsdienst. Eveneens werd besloten tot het voor lopig vaststellen van een gemeentevlag met als kleuren geel-zwart. Met de Hoge Raad van Adel zal contact wor den opgenomen over een wapenfiguur in de vlag. Aan het begin van de vergadering werd het nieuwe raadslid, de heer D. Driedijk, beëdigd. GOES, 27 April. Maandagmiddag is het nieuwe gebouw der Coöp. Boe renleenbank officieel in gebruik geno men door de oud-voorzitter, de neer J. Si'urmond, die dit deed door de kluisdeur te openen. Hij memoreerde de geschiedenis van de bank en ver telde van de moeilijkheden der afge lopen 40 jaar, maar ook van de groei, die de bank meemaakte. Architect J. Jobse ontwierp het nieuwe gebouw, waarvoor op 13 October 1953 de eerste steen werd gelegd. De openingsplech tigheid stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Besuijen, die be halve burgemeester A. H. Stemerding en wethouder M. A. v. d. Putte met gemeente-secretaris J. J. van Ginkel welkom kon heten de heer A. Oudkerk namens de Centrale Bank in Utrecht en de heer J. W. van 't Hoff, die de Ring van Boerenleenbanken op Wal cheren vertegenwoordigde. Na de ope ning spraken de heren Oudkerk, Van 't Hoff, de burgemeester en de archi tect. Daarna kon de kassier, de heer J. Jongepier, zijn nieuwe domein in gebruik nemen. Ingezonden Mededeling (adv.) De besturen van de Bakkers organisaties en de Coöp. De Broederband te Middelburg maken hiermede bekend, dat op 30 APRIL 1954 (Koningin nedag) GEEN brood zal wor den gebakken en BEZORGD. Onderwijsvoorstellen. B. en W. hebben de raad o.m. voor gesteld per 1 September a.s. eervol ontslag te verlenen aan de heer J. Stolk als hoofd der openbare v.g.l.o. school wegens zijn benoeming in ge lijke functie te Dordrecht. Voor de voorziening in de vacature van de heer D. L. van Noppen als lid der commissie van toezicht op het nijver heidsonderwijs is een dubbeltal opge maakt, waarop behalve de naam van de aftredende die van de heer A. J. van Yzerloo voorkomt. De Ver. voor Bijz. l.o. op Geref. grondslag verzocht medewerking tot aanschaf van 7 berg- kasten voor de school Kasteelstraat, Er is ca. f 250.mee gemoeid. Voor gesteld wordt het verzoek in te wil ligen. De raad ontving ook voorstel len tot overdracht van terreinen, waarop scholen worden gebouwd, aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur aan de Adriaan Coortelaan (8 lokalen) en aan de Ver. voor Bijz. l.o. op Geref. grondslag in de omgeving Bonedijke- straat-Pres. Rooseveltlaan (4 lokalen). De prijs van de grond bedraagt resp f21.250.— en f22.100.—. Jaarvergadering Ned. Chr. Beambtenbond. In de jaarvergadering van de afde ling Goes van de Ned. Chr. Beambten- bond heeft het hoofdbestuurslid, de toer Niemantsverdriet, gesproken over .Waarom jubileren wij?" Dit in ver band met het 60-jarig bestaan van de voormalige Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Spr. bepaalde zich tot het werk van de christelijke vakbeweging en hetgeen fh de loop van de jaren is bereikt. Hjj wekte de aanwezigen op het ledental Je helpen vergroten en de invloed te handhaven. Tot voorzitter werd herkozen de heer Jb Kloosterman en tot bestuurs leden werden gekozen Bruggeman en Tielkemeyer. Voor het Erefonds van Oud-verpleegsters. De toneelgroep van het Gasthuis te jjoes -heeft in de „Prins van Oranje" a bate van het Erefonds voor Oud- rpleegsters het blijspel „Vijftig is de 'ft van honderdvan Andrew enthal opgevoerd. De echtgenote an burgemeester W. C. ten Kate van •oes opende deze zeer druk bezochte èlfljhd en sprak de wens uit, dat er Spoedig een einde zou komen aan de zeer moeilijke financiële toestand van cie ruim 800 oud-verpleegsters. Immers, in hun jonge jaren waren deze niet in het voetgangersverkeer. De directeur van Doortrekking President Rooseveltlaan. Begin Mei zal het barakkenkamp aan de Bloemenlaan worden afgebroken en daardoor zal het mogelijk zijn de Pres. Rooseveltlaan tussen de Irislaan en de Bloemenlaan door te trekken. Alleen zal worden bestraat, het gedeelte, dat tussen de beide rijbanen van de Bloemenlaan is gelegen. De rest wordt voorlopig voorzien van een zes meter brede puinverharding. De kosten zijn begroot op f 31.000. Rijwielrekken op de boulevards. Het plaatsen van fietsen en kinderwa gens tegen het hekwerk langs het bad- strand tijdens het badseizoen was door de onordelijke wijze, waarop dit moest ge schieden, zeer ontsierend en belemmerde gemeentewerken heeft nu een plan ont worpen tot het plaatsen van rijwielrekken voor 300 stuks in lage uitvoering op het trottoir aan de zeezijde bij het badstrand op de Boulevard Evertsen en op de Bou levard Bankert. Zij komen in rijen van 50 stuks en in totaal is er f 1600.mee gemoeid, voor welk bedrag een crediet wordt gevraagd. Het trottoir is ruim 6 meter breed, zodat er voor de voetgan gers nog ruim 4 meter overblijft. B. en W. achten gymnasium niet noodzakelijk. Tot 1 September 1954 was Vlissingen vrijstelling verleend van de verplichting tot oprichting van een gymnasium. B. en W. hebben onderzocht, of opnieuw aan de Koningin ontheffing dient te worden gevraagd. Hun antwoord luidt bevesti gend. Het gymnasium te Middelburg telt leerlingen en het wordt door 20 Vlis- singse jongelui bezocht. Dit aantal is wel iets hoger dan vroegere jaren, maar toch niet voldoende om te kunnen komen tot een eigen gymnasium. De inspecteur van het middelbaar onderwijs denkt er ook zo over: z.i. kan er op Walcheren voor twee gymnasia geen basis worden gevonden. Ook de andere mogelijkheid - het ver binden van een lyceum-afdeling aan de RHBS - wordt afgewezen. Het zou de ge meente zeer veel geld kosten, terwijl het toch reeds zware bèta-programma voor de leerlingen nog zwaarder wordt, terwijl niet te verwachten is, dat de afdeling voldoende leerlingen zal trekken. Slieuwe overeenkomst met de P.Z.E.M. B. en W. hebben de raad, die Donder dagmiddag 2 uur vergadert, voorgesteld met de PZEM een overeenkomst aan te gaan inzake het leggen, hebben en onder houden van leidingen in en over gemeen tegrond en gemeentewater en het hebben van kabelverdeelkasten enz. In een zeer uitvoerig voorstel wordt ingegaan op de resultaten der al vele jaren aan de gang zijnde onderhandelingen tussen de ge meente en PZEM omtrent de vraag, of de electriciteitsmaatschappij gebonden was aan de nog tot 30 Juni 1963 lopende con cessie. Dit was o.m. van grote betekenis voor de verplichtingen, welke de PZEM had tegenover de gemeente wat betreft het aantal gratis lampen, dat zij zou moeten leveren. Op diverse punten is nu een compromis bereikt. De gemeente ont ving voorlichting van prof. mr D. Simons uit Den Haag voor de juridische kant en van de heer J. Ouwehand, ingenieur te Bloemendaal, voor de technische zijde. Voor deze diensten moet de gemeente f 4000.betalen, tot welk bedrag een crediet wordt gevraagd. Een week vacantie voor de slagers. De Vlissingse Slagers-Patroons Vereni ging heeft de raad verzocht een verorde ning vast te stellen, waarbij een verplich te vacantiesluiting van één week per jaar voor de slagerswinkels wordt ingevoerd. B. en W. hebben daartegen geen enkel bezwaar en stellen de raad voor aldus te besluiten. Voor het Havendorp dient de verordening niet te gelden: de enige daar gevestigde slager is van deze sluiting tegenstander. De Nederlandse Reis Opera brengt „Don Pasguale". De Ned. Reis Opera is voornemens (in het kader van een tournée) op Maandag 24 Mei a.s. een voorstelling te geven van de opera „Don Pasquale" van G. Doni zetti. De kosten bedragen ongeveer f 2100, waarvan het ministerie van O., K. en W. 500.— betaalt. De gemeente heeft nu het verzoek ontvangen zich garant te stellen voor een evenueel tekort tot een maximum van f 500.Het mogelijk nog resterende tekort zal waarschijnlijk voor rekening van de Provincie komen. B. en W. stellen de raad voor het verzoek in te willigen, maar het bedrag met f 100.te verhogen, aangezien de verordening hel vrijstellen van vermakelijkheidsbelasting niet toelaat. GOES, 27 April Allerwege hoopt men de verjaardag van H.M Koningin Juliana (Vrijdag 30 April a.s.) op waardige en feestvolle wijze te vieren. Vooral de schoolgaande jeugd zal die dag in het middelpunt van de belangstelling staan. In Middelburg zijn er vier filmvoor stellingen voor de jeugd, in de Elec- trobioscoop (11, 1.30, 3 en 4.30 uur) 's Avonds van 8 tot 9.30 uur zullen de muziekverenigingen „Excelsior' „Oefening na den Arbeid" op de Markt concerteren. Daarna tot half twaalf verzorgen „De Wilco's" uit Goes een muzikaal programma. GOES Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin wordt des mor gens van 8 uur tot kwart over acht de klok geluid. Daarna zal de heer W. L. Harthoorn tot 9 uur het carillon be spelen, met een programma van natio nale en volksliederen. Ondertussen is het pijpercorps „Excelsior" al onder weg naar Plan Oost teneinde om 9 uur de schoolkinderen van de scholen aan de Bergweg af te halen voor een zang hulde op de Markt. Om half tien zal de burgemeester, mr W. C. ten Kate, een toespraak houden op de Markt, waarna de leer lingen der lagere scholen met bege leiding van de Harmonie „Hosanna"; onder leiding van de heer Adr. Kouse maker, een zanghulde zullen brengen. De plechtigheden zullen des morgens op de Markt worden besloten met een toespraak door de voorzitter der Oranjevereniging, dr H. Doeleman. Ook zijn er van 8.30 tot 12 uur goochelvoorstellingen in het Schut tershof, poppenkastvoorstellingen in Slot Ostende, terwijl de leerlingen op s'-GRAVENHAGK, 26 April. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 23 April 1954, tot dijk graaf van de Sluispolder (Tholen) G. W. J. de Graaff te Oud-Vossemeer en tot lid van het bestuur der waterkering van het Cal. Waterschap Bruinisse C. A Hanse te Bruinisse. mm ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Surhuizum, toez., H. J. van Nie te Gieter veen; te Amster dam-Centrum, wijkgemeente Oude- kerk, W. A. Smit te Dordrecht. Benoemd tot geestelijk verzorger der Gooise sanatoria, W. M. A. Kalk man, a.s. emeritus-predikant te Am sterdam. Aangenomen naar Nieuw-Stads- kanaal, E. C. Baart te Ee (F.); naar Ruinen, toez., K. Mulder te Oude- Pekela. Bedankt voor Heemskerk, J. C. H. Jörg te Apeldoorn. Gerei. Kerken. Tweetal te Overschie, tweede predi kantsplaats, H. H. Grosheide te Rot- terdam-Charlois en B. J. A. Streef kerk te Berkel-Rodenrijs. Beroepen te Haarlem-Zuid, vac. A. M. Boeijinga, D. J. Roos te Sleen; te Wateringen, J. Hengeveld, cand. te Aalten; te Waalbrugge, J. Hengeveld, oand. te Aalten. Bedankt voor Dinteloord, Th. Rienks te Schoondijke; voor Zwagerveen, J. van Leeuwen te Oudemirdum. de Grote Markt getracteerd zullen worden. Des middags beginnen om 2 uur groepswedstrijden voor de schooljeugd. Tussen 4 en 5 uur zullen de gymnas tiekverenigingen „Kasporgo" en „Vol harding" demonstraties geven. Van 4 tot half zes is er tevens een volleybal- tournooi, waaraan de jongensploegen van de middelbare en Ulo-scholen zul len deelnemen. Hiervoor heeft de Oranjevereniging een wisselbeker be schikbaar gesteld. Van 7 tot 8 uur geeft de Harmonie „Hosanna" een feestconcert, en van 8 tot 9 uur zal „Euphonia" concerteren. Tussen 9 uur en half tien zal een grote lampionoptocht worden gehou den, terwijl „Kasporgo" Zeeuwse Boe rendansen in klederdracht verzorgt. De dag zal worden besloten met een groot volksdansfeest onder leiding van wika Hiensch. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Heyken (D.), K. Drost te Veendam. Bedankt voor Almelo, J. v. d. Hagen te Nede-Eibergen. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Bodegraven, W. F. ten Brouwelaar te Nijmegen. Vrij Evang. Gemeente. Aangenomen naar 's-Gravenhage, A. J. Buurman te Franker. GOES. 27 April. Exportveiling. Op monster Jonathan I 6767.10; Bramley Seedling I 50.70; Goudreinette I gr. 53 56, I 48, II 40—44; Jonathan I gr. 69—76, I 63—75, II 4056; Golden Delicious I gr. 86—92, I 66—74, II 42—45. Gewone veiling. Goudreinette K 42 49, F 3940, Stek 1517; Jonathan K 51 59, F 3849, Stek 1618; Golden Delici ous K 48—66, F 46—49, Stek 18—23; Bram ley Seedling K 2032, F 2628; Zoete Bellefleur K 38. St. Remy I 54. Groente veiling. Kropsla A I 1517, A II 12—13; Witlof A II 57—67, B I 50—56. Stek 40; Spinazie 3646; Rabarber 2428; Radijs 18; Aardappelen 1417. KAPELLE, 27 April. Verpakt fruit: Jonathan B 75, A 8384, I 65 mm 83, I 70 mm 7586, I 75 mm 75 76, Golden Delicious I 65 mm 87 91, I 70 mm 95. Gewone veiling: Jonathan I f. 58 72, I gr. 69—76, II 47—51, K 47—58, fabr. 3953, Golden Delicious I f. 65 ■74, I gr. 89—90, K 51—71, fabr. 40 50, Goudreinette I 56, K 47, Saint Remy 3555, Keuleman 1013, Zoe te Ermgaard 46, Huismanszoet 3044. VEEMARKT. ROTTERDAM, 27 April. Aanvoer in to taal 6072. Vette koeien en ossen 860; Ge- bruiksvee 1621; Vette kalveren 125; Gras kalveren 326; Nuchtere kalveren 2302; Varkens 124; Biggen 240; Paarden 183; Veulens 5; Schapen of lammeren 112; Weide of zuiglammeren 90; Bokken of geiten 84. Vette koeien 2,70—2,90, 2,50—2,70, 2,00— 30; Vette kalveren 2,40—2,50. 2,25—2,35, 1,90—2,10;Graskalveren 440, 340, 240; Nuchtere kalveren 49, 44, 38; Biggen 2,05, ,00, 1,90; Schapen 140, 115, 100; Lamme ren 110, 100, 95; Kalf- en melkkoeien 1125 940, 780; Vare koeien 750, 650, 575; Vaar zen 580, 480, 370. VISMIJN. VEERE, 27 April. 1739 kg export garnalen 6078, 167 kg schar 2248, 199 kg bot 19—32, 30 kg tong 93— 1.68, 72 kg rog 6974, 6 kg kabel jauw 811.13, 3 kg griet 1.181.91, 11 kg wulken 7281. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. AAGTEKERK 26 te Genua. BOSCHFONTEIN 27 te Port Said. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 26 n. Fremantle. MELISKERK 27 te Hongkong. ZUIDERKRUIS 26 n. Southampton. BONAIRE 27 Criistabal verw. RUYS 26 v. Kaapstad. NIEUW AMSTERDAM 26 v. Lissabon. WILLEM RUYS 27 n. Colombo. DONGEDIJK 26 v. Victoria. -

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2