de loupe DEENS VORSTENPAAR HIELD TRIOMFALE INTOCHT IN AMSTERDAM AT' DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q Eresaluut aan de gevallenen uit de jongste wereldoorlog Daverende saluutschoten luidden 't driedaags bezoek in Hartelijke begroeting op het station 50e Radio* Somber begin Oorlogsinvaliden op excursie ZEEUWSCH DAGBLAD Welkome gasten Welkom bezoek Aspirin Hoogste padvinders- onderscheiding voor Ds. Kalkman Geschenken uit het Gooi 6\engt an6 Pm Verrast door Deens sprekende B.S.-commandant "V" Dinsdag 27 April 1954 pagina 3 Onder Het is lang geleden dat het Paleis op de Dam te Amsterdam regerende vorsten onderdak bood, die gast waren van onze Vorstin dat juist het Deen se Vorstenpaar aan die periode een einde maakt, stemt tot grote voldoe ning. Immers, dit vorstenpaar is naar de geest zo nauw verwant met het on ze. Begeert het niet Ook over een klein land dat, als het onze, een eeuwenlange strijd tegen de zee kent? Kan het niet bogen, als ons Vorstenpaar, op de liefde van het gehele volk en is het niet zo dat die liefde gebaseerd is op een historie die niet minder roemrucht is dan Nederlands geschiedenis? En be staat er, omgekeerd, niet een even grote vertrouwelijkheid tussen het Deense Koninklijke gezin en het Deen se volk, als tussen Nederland en zijn geliefde Vorstenhuis? En dan is het natuurlijk zo, dat de Deen anders ge aard is en dat de vormen er anders zijn dan bij ons: een krantenredactie ziet er b.v. geen been is om 's nachts de Koning uit zijn bed te bellen als men hem iets belangrijks te vragen heeft! Dat ligt ons niet zo, want wij leggen andere maatstaven aan. Maar een dergelijke gebeurtenis typeert de omgang tussen Vorstenhuis en volk! Er is nog een andere zijde aan dit bezoek, waarop we een ogenblik willen wijzen. Europa bevindt zich in een worsteling om eenheid. Dat is politiek, zal men zeggen maar het is veel meer dan politiek. Die eenheid zal nooit tot stand komen als de wil tot eenheid en samenwerking niet leeft onder ons allemaal, gewone mensen die geen vinger in de pap hebben bij besprekingen „op hoog niveau". De volkeren zullen naar elkaar moeten toegroeien, moeten gaan beseffen, dat door nauwe samenwerking veel meer bereikt kan worden dan door gesloten grenzen. En juist dit besef kan door niemand beter gepropageerd worden dan door een regerend vorst of vorstin. Men kent allen de prachtige redevoe ringen, die onze Koningin tijdens haar vele bezoeken aan het buitenland voor de oren van geheel de wereld heeft gehouden. Haar woord maakt indruk bij het gewone volk veel meer dan het woord van welke voortreffelijke politicus ook. Door de reizen die ons Vorstenpaar gemaakt heeft, heeft het goodwill gekweekt. Allereerst natuur lijk voor Nederland, maar die goodwill voor Nederland zet zich om in kennis van en misschien in liefde voor ons land en die kennis en liefde zijn eerste vereisten om te komen tot een gelukkiger toekomst, zonder vrees voor oorlog en met groter eensgezindheid, Begrip van de ene mens voor de ander bant meestal vijandschap uit. En daarom is dit bezoek van het Deense Vorstenpaar zeer welkom, Brenge het onze beide volkeren dich ter bit elkaar en moge de wereld er door leren dat vrede en vriendschap veilig zijn bij volkeren die op een der gelijke vrije en hoffelijke wijze met el kaar omgaan. AMSTERDAM, 26 April Het Nederlandse volk heeft vanochtend een bevriend vorstenpaar een ongeveinsd hartelijk welkom bereid. Koning Frederik IX en Koningin Ingrid van Denemarken het eer ste regerende koningspaar, dat sedert de bevrijding een bezoek brengt aan onze Koningin en Prins hebben dit welkom gehoord in het hart van de hoofdstad, waar het gejuich van de duizenden, minstens zo dui delijk als de versieringen en de vlaggen, uitdrukking gaf aan de vreugde om dit staatsiebezoek. Voor Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn hun nu gekomen gas ten geen vreemden. Van 58 April 1946 vertoefden zij als Prinselijk en van 19—22 Mei 1953 als Koninklijk Paar in Denemarken. Dit welkom in de hoofdstad begon op het moment, dat de vorste lijke gasten uit het Centraal Station naar buiten kwamen en duurde tot zij van het balcon van het Koninklijk paleis weer binnen gingen. Ingezonden Mededeling (adv.) At.LEEN ECHT MET HET BAVER KRUIS 's-GRAVENHAGE, 24 April. Op St Jo- risdag, die gisteren op de gebruikelijke wijze door de padvinders in Nederland gevierd werd met een gezamenlijke ope ning 's morgens en kampvuren 's avonds, is door het bestuur van de vereniging „De Nederlandse padvinders" aan verschei dene leiders en commissarissen een on derscheiding uitgereikt als dank voor de diensten aan de padvindersbeweging be wezen. De zilveren Vlaamse gaai, de hoogste onderscheiding, werd toegekend aan ds W. M. A. Kalkman uit Amsterdam, die 30 jaar geleden als een der eerste predikan ten liet padvindersuniform aantrok en de groet van de protestants-christelijke groe pen stimuleerde. Dezelfde onderscheiding werd verleend aan de heren A. Oosterlee, ere-hoofd- oommissaris uit 's-Gravenhage, dr Th. F. Kgidius, Ramstar (Noorwegen), J. J. Bui tendijk, Den Haag, A. E. van Voorthuisen Jr, Enschede, Titus Leeser, Ommen en H. M. Rozendaal, Utrecht. Talrijke andere leiders ontvingen de zilveren of gouden Jacobstaf, o.a. de gou verneur van Suriname, mr J. Klaassesz, voor het stimuleren van de padvindersbe weging in de West. De Kring Walcheren van Gerefor meerde Vrouwenverenigingen houdt vanavond in de Bogardzaal te Middel burg zijn jaarvergadering. Aanvang half acht. Ds J. C. Streefkerk zal spre ken over de opvoeding van de rijpere jeugd. Te circa tien uur was de Deense Koninklijke trein waaraan in Olden- zaal de Nederlandse Koninklijke rij tuigen waren gehaakt, waarin de ge zant van Denemarken Fin Lund en de aan het Deense koningspaar toege voegde erediensten waren gezeten voor het eerste perron, vóór de Ko ninklijke wachtkamer in Neerlands hoofdstad aangekomen. Hartelijke ontvangst. De trein was nog nauwelijks tot stil stand gekomen of het Deense Konink lijke Paar stapte uit de tweed ewagon. Op de op het perron uitgelegde loper stonden op dat moment Koningin Ju liana en Prins Bernhard het eerste ge- reea om de Koninklijke gasten te be groeten. Tijdens de begroeting speelde de Marinierskapel die samen met het corps mariniers met vaandel op het perron de erewacht vormden, het Deense volkslied. Koningin Ingrid droeg een rode japon waarover een halflange licht bruine bontjas. Haar hoofd was ge dekt met een rood veren hoed. Ko ningin Juliana was gekleed in een crèmekleurige japon, daarover een lichtbruine bontstola. Zij droeg ver der een lichtbruin hoedje met veren. Terwijl Prins Bernhard zich vervol gens enkele ogenblikken onderhield met Koningin Ingrid inspecteerde Ko ning Frederik samen met Koningin Juliana de erewacht. Daarna volgde het oorstellen aan hef Deense Ko ningspaar door Koningin Juliana en Prins Bernhard van enkele vooraan staande Nederlanders, die vlak voor de Koninklijke wachtkamer hadden plaats genomen: de burgemeester van Am sterdam, de gouverneur van de hoofd stad, alsmede de commandant zee macht Nederland. De begroeting op het perron duurde ongeveer vijf minuten. Over de uit gelegde loper schre'den de Koninklijke gasten met het Nederlandse Konings paar en met hun gezelschap vervol gens naar de speciaal voor deze gele genheid in gereedheid gebrachte ko ninklijke wachtkamer, waar zich de ministerraad en een' aantal hoogge plaatste genodigden bevonden. Zij al len werden aan de Koninklijke bezoe kers voorgesteld. Amsterdam in feesttooi. Het Immer zo zakelijk drukke Stati onsplein in Amsterdam met de Holland se reizigers en voorbijschietende trams was overvol met een enorme menigte, die ter verwelkoming van de Deense vorstelijke gasten waren samenge stroomd. Onder donderende saluutschoten verlieten om kwart over tien de Ko ninklijke personen en hun gevolgen het Centraal Station op weg naar het Koninklijk paleis Het feestelijk ge wapper der tientallen Deense en Ne derlandse vlaggen wedijverde met 'iet gejuich der duizenden, die op het plein en het Damrak in dichte hagen een plaats hadden gevonden. Voorafgegaan door politiemannen en een rijtuig met twee kamerheren en een commando van de Rijkspolitie te paard (voor de eerste maal uitgedost in het nieuwe gala-uniform) reed het Koninklijke rijtuig, bespannen met zes paarden, waarin gezeten waren de Koning van Denemarken met aan zijn linkerzijde Koningin Juliana. Beiden lachten en groetten vriendelijk de opgetogen me nigte. Daarna volgde het rijtuig met Koningin Ingrid, die aan de rechter zijde van Prins Bernhard was gezeten. Daverend gejuich begeleidde de stoet HILVERSUM, 26 April. Het gemeentebestuur van Hilversum heeft naar het paleis te Amster dam enkele geschenken gezonden voor de Koninklijke Deense gas ten. Voor de Koning was er een gramofoonplaat waarop het Radio Phil harmonisch Orkest een werk uitvoert van de Deense componist Nielsen, benevens een dirigeer stokje. Voor de Deense Koningin was er een geschenk in bloemen, voor de drie prinsessen waren kunstvoorwerpen gestuurdver vaardigd do or leden van het Goois scheppend ambacht. langs de feestweg naar het Koninklijk paleis. Op de Dam. Om kwart voor tien was intussen de diers in het kleurige en imposante erewacht, het garderegiment grena- uniform, tezamen met de Kon. Mili taire Kapel in hetzelfde uniform de Dam opgemarcheerd. Er ging wat ge beuren, het publiek rekte de halzen. Een lakei legde de loper over de trap pen van bordes uit. Terzijde van de ingang posteerden zich tv.ee mare- chaussee's in gala-tenue met getrokken sabel. Van de zijde van het Centraal Sta tion klonk het doffe geluid van de eerste de.- 21 saluutschoten. Het Deen se Vorstenpaar was aangekomen. De commando's met de rollende lange uit haal weerklonken, de geweren werden gepresenteerd, van het Damrak af rolde het luide gejuich der duizenden de Dam op en dit was als een signaal voor de duizenden op de Dam om op de tenen te gaan staan, kinderen op de schouders te tillen en zo mogelijk nog dichter naar voren te dringen. Voor men er erg in had reed het eer ste rijtuig de Dam op. Het juichen der mensen nam de vorm van een ovatie aan toen de glan zend bruin gelakte calèche, bespannen met zes zwarte paarden, (op het eerste en derde span een postiljon, in rode met brede gouden tressen afgezette korte jas, de zwarte jockeypet en de zweep in de hand) voor het paleis stil hield. Een lakei opende het portier en de kapel zette het Deense volkslied in „Kong Christian stad ved hojen mast". De twee palfreniers stapten haastig van de achterbok af. Koningin Juliana en Koning Frederik, die het lichtgrijze Uniform van de Deense luchtmacht droeg, stapten uit. Onmiddellijk reed de tweede calèche voor met Koningin Ingrid en Prins Bernhard, in het gala generaalsuniform van het garderegiment grenadiers. De Prins droeg over het uniform het brede lichtblauwe lint van de onder scheiding: ridder in de orde van de olifant van Denemarken. Koning Fre derik droeg over zijn uniform het bre de donkerblauwe lint met twee gele banen, behorende bij de onderscheiding van het grootkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw. Op het moment dat de vorsten het WOENSDAG 88 APRIL 1954. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.80 Gewijde muz. 7.49 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws en weer* ber. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Gram. 8.30 Tof Uw dienst, 8.36 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.90 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.18 Gram. 10.30 Morsend. 11.00 Gram. 11.03 „De Vijf Admiralen", hoorsp. 12.20 Tul penrally. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.38 Gram. 12.87 Middagpauzedienst. 12.59 Klokgelui 18.00 Nws. 13.15 Prot. Inter- Thuisfront. 13.20 Banjo-ork. ri v'V-ï i paleis betraden gingen aan twee vlag- gemasten op het dak terzijde van de koepel de Koninklijke standaarden in top. Weinige ogenblikken nadat zij het paleis hadden betreden verscheen het Koninklijk gezelschap op het balcon. Het gejuich zwol wederom aan tot een ovatie. Lachend wuifden Koning Frederik en Koningin Ingrid naar de saamgestroomde menigte. Koningin Ju liana en Prins Bernhard, die in het midden ietwat naar achteren stonden, trokken zich terug en ook het Deense Koninklijk paar maakte een beweging om naar binnen te treden. Doch ineens wendde Koning Frede rik zich opnieuw tot het publiek; de Koningin volgde zijn voorbeeld. Hier had men op gewacht. Dit spontane ge baar van de vorstelijke gasten had een korte maar krachtige enthousiaste reactie van het publiek tot gevolg. Nog een laatste armzwaai en de halcondeu- ren sloten zich. Tijdens het noenmaal ten paleize concerteerde aan de achterzijde van 't Koninklijk paleis de marinierskapel van de Koninklijke Marine. Van kwart voor drie af ontving het Deense koningspaar het corps diploma tique. 18.90 „HSnsel und Gretel", opera. (Ie en 2e acte). 14.96 Viool en piano. 15.30 Lichte ïaut. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.80 Tuipenrally. 1"00 Gram. 18.05 Rep. 18.16 ^nectT-u— -- Ohr. organisatie- en 18.30 R.V.U.: „Verschij- n„. door prof. dr W. H. C. Tenhaeff. 18.00 Nws en wserber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.30 Amus. muz. 20.50 „Vijf jaar NATO". 21.10 Kamerork. 21.55 Rep. 22.10 Tulpenrally. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.50 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Amus. muz. 13.45 „De weg omhoog", eaus. 14.00 Voor de kinde ren. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: „Ne derland en de Wereld: Ir H. K. van Zijll de Jong; „Nederlandse ingenieurs in het buitenland". 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.25 Topsongs. 18.55 V. d. jeugd. 19.05 „Moet de Staat de Kerk geldelijk steu nen?", caus. 19.20 Ronde v. Nederland. VPRO: 19.30 Een ton voor Triest. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. muz. 20.40 „De ingebeelde ziekte", hoor sp. 22.00 Amus. muz. 22.30 Gram. 22.45 „De tabak als maatschappelijk vraag stuk", caus. 23.15 Socialistisch nws in Es peranto. 23.2024.00 Uitlopers van de Parnassus. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Sympli. ork. en solist. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Symph. ork. 14.40 en 15.30 Gram. 16.20 Omr. koor en -ork. en sol. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Gram. 18.15 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. Minister Luns heeft Vrijdag tijdens een lunch op de Nederlandse ambassade te Brussel aan oud-premier J. van Hout- te het Grootkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw uitgereikt. Eerste officiële handeling AMSTERDAM, 26 April. Het was een treffend moment toen de Deense gasten vanochtend precies om half twaalf, als hun eerste officiële daad, een eresaluut brachten aan alle Nederlanders, die tijdens de laatste oorlog waar ook ter wereld hun leven hebben geofferd voor de vrijheid. Uitermate plechtig weerklonken, nadat één minuut absolute stilte was betracht, de tonen van Bachs „Quatre chants religieux", terwijl de Koning de reusachtige krans van rode en witte anjers, die welhaast tot zijn schouders reikte, neer legde aan de voet van het provisorische nationale monument tegenover het paleis. Zelf drapeerde hij de rode en witte linten de Deense kleuren met de goud gestikte Koninklijke monogrammen, waarna hij stram in de houding evenals de hoge genodigden en de leden van het gevolg de muziek van de Amsterdams polltiekapel aanhoorde. De burgemeester van de hoofdstad, Nederlandse Bond van Oud-B.S.'ers, de mr, Arn. J. d'Ailly, stelde vervolgens aan de Koning en de Koningin voor: de commandant van het erepeloton van de Bijeenkomst van leiders te Moskou? LONDEN, 25 April. Volgens de „Sun day Graphic" zijn de leiders der afdelin gen van de Sowjetrussische geheime dienst in de hoofdsteden van zeven van Rusland afhankelijke communistische staten naar Moskou vertrokken, om al daar een spoedbjjeenkomst bjj te wonen. Gistermiddag om drie uur is de grote conferentie tussen West en Oost begonnen. Terwijl al les daar in Genève in de natuur lachte in het helle lentezonlicht, waren het vele problemen, die het begin van deze conferentie over schaduwden. Problemen, die zich juist de laatste uren voor de grote ontmoeting hadden opgestapeld en de kloof, die tussen de partijen be staat in een nog angstiger duisternis hulden. Genève vermeit zich in het heer lijke lenteweer, maar daar ver weg in Zuid-Oost Azië valt de regen in stro men neer en door deze waas van regen, beschermd tegen luchtaanvallen, trek ken de opstandelingen op de vesting Dien Bien Phoe aan. De val van het bolwerk is nabij en dat kan het begin zijn van een kettingreactie, die het communisme in dit deel van de wereld kan doen zegevieren. Het verlies van de vesting zal als een zware commu nistische vuistslag op de conferentie- tafel van Genève dreunen. Het is hier om, dat het begin van de conferentie van Genève somberder is als men ooit had durven denken. Het is hierom ook, dat de Westelijken voor de conferentie een koortsachtige diplomatieke activi teit ontplooien om te redden wat er nog te redden valt. Azië zou aanvaarden. Dan zou de zaak rijke troef uit handen geslagen. Im- binnen enkele dagen voor elkaar kun nen zijn. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest, dat de eenheid, juist op het ogenblik, dat de conferentie zou be ginnen tussen de Westelijke landen dreigt verloren te gaan. Het standpunt van Amerika is, dat het Franse garni zoen in de belegerde vesting eerst dan geholpen kan worden als de waarbor gen bestaan voor het Nato-Pact in het Snel hebben de gebeurtenissen el kaar opgevolgd de laatste 24 uur. Dien Bien Phoe dreigde verloren te gaan en Frankrijk verzocht dringend om direc te militaire hulp van Amerika en En geland. Eden, die reeds op het vaste land was voor de komende conferentie, vloog terug naar Londen om twee spoedzittingen van het Kabinet bij te wonen. Het resultaat van deze zittin gen was, dat er geen militaire hulp ge boden zou worden, althans nu niet en Amerika sloot zich bij dit standpunt aan onder dit voorbehoud, dat Frank rijk het „Nato-Pact" voor Zuid-Oost Verre Oosten, 't Franse standpunt, In nood geboren, is thans, dat onmiddel lijk geholpen moet worden, het geeft niet hoe. De Engelse diplomaten zijn van mening, dat nu de conferentie van Genève begint, militaire interventie door de Geallieerden uit de boze is. Verder is men in Londen bang voor 't tot stand brengen van een Nato-Pact gezien de positie van Engeland in Zuid-Azië en de afwijkende houding van India hiertegenover. Het is een kwaad ding dat op de vooravond van de conferentie de on ontbeerlijke eenheid in het Westelijke kamp verstoord is en alsof dit genoeg is de onderhandelingspositie van het Westen in gevaar is door de dreigende val van de reeds zo lang belegerde ves ting in Indo-China. De tweede ernstige tegenslag is het besluit van keizer Bao Dai van Viet nam om juist op het critieke ogenblik zijn goedkeuring te onthouden aan de twee verdragen die de verhouding van Vietnam binnen de Franse Unie en ten opzichte van het Franse moederland regelen. Hiermee heeft keizer Bao Dai op het laatste ogenblik de Fransen op de Geneefse conferentie een belang- mers als Bidault de rode tegenstanders in Genève een overeenkomst had kun nen tonen betreffende de komende on afhankelijkheid van Vietnam, dan had hij de eis van Molotof, dat in Vietnam een onafhankelijke democratie (zeg dictatuur) gevestigd moet worden kun nen afwijzen, omdat Frankrijk deze kwestie reeds geregeld had. Keizer Bao Dai heeft Molotof in de kaart gespeeld. Ja, Molotof, die reeds in Genève is aangekomen, heeft in zijn vuistje kun nen lachen. Het Westen zit in de knoei. Het is in een ongunstige positie geran geerd. Bovendien is de erkenning van Peking een groot struikelblok. Wa ren de gemoederen reeds verhit door de vraag hoe het secretariaat van de conferentie moest worden samenge steld (het Westen heeft thans een apart secretariaat gevormd) een nog moei lijker vraag is of men overeen stemming zal bereiken over het voor zitterschap van Rood-China (de afge vaardigden van de grote mogendheden zouden beurtelings deze functie waar nemen). Er hangen zeer donkere wolken bo ven Genève. In de Zwitserse stad wordt gemompeld, dat er onder de di plomaten twee categorieën personen zijn te vinden: Zij die vrezen dat de conferentie zal mislukken en zij die hopen dat ze zal mislukken. Dit cynis me is overdreven, maar misschien wel dichter bij de waarheid dan ons lief is. Naar de mens gesproken leek het reeds dat Genève zou mislukken voor dat de conferentie was begonnen. Zo op het eerste gezicht lijkt er haast geen uitweg te zijn. Maar nu veel dreigt mis te lopen, willen we vooral de woorden aanhalen uit het schrijven van het moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aan de kerkeraden en predikanten: „Immers God, de Vader van onze Heer Jezus Christus, in Wiens hand het regi ment der wereld is, kan in alle mense lijke verwarring alleen het inzicht schenken om tot een uitweg en oplos sing te raken." heer Tr. Kok uit Amsterdam, onder wiens commando de wacht bij het mo nument was betrokken door een vier tal K.P.-ers, de bekende blauwe overall met oranje band om de linker arm, zwarte helm op en gewapend met stengun. De Koning sprak (in het Deens) een compliment uit over de voorma lige binnenlandse strijdkrachten en over deze wacht. Toen de heer Kok hem in het Deens dank bracht voor „de .grote eer die de B.S. te beurt viel door deze Koninklijke lof", sprak de vorst zijn verbazing uit over het feit, dat de heer Kok de Deense taal machtig is. De Koning maakte zijn gemalin hierop attent. De B.S.-commandant drager van het mobilisatiekruis en de inhuldi gingsmedaille werd daarop even eens aan Koningin Ingrid voorge steld. De Koninklijke gasten namen af scheid van de minister-president Dr W. Drees, burgemeester d'Ailly, schout-bij -nacht Burghard en de gouverneur van Amsterdam, generaal Dijkstra, die te zamen met de Deense gezant Fin Lund ook de hoge gasten ter plaatse hadden verwelkomd. Vriendelijk groetend en saluerend begaven de Koning en Koningin zich tussen de wuivende witte pluimen van de uniformen der leden van de studen- tenweerbaarheidsverenigingen uit Am sterdam, Utrecht en Leiden, die een erehaag hadden gevormd, naar het pa leis terug. Ook deelnemers uit Zeeland. EDEt 25 April. De Stichting „Meer ont spanning voor ernstige oorlogsgewonden (Moveo) heeft Zaterdag, dank zij een uitnodiging van de commandant van het depot Verbindingstroepen te Ede, hon derden oud-militairen, slachtoffers van de oorlogshandelingen in de Meidagen van 1940, de acties in Indonesië en de Koreaanse oorlog, een dag van prettige ontspanning kunnen bezorgen. De mannen kwamen uit Brabant, Gro ningen, Drente en Zeeland, alsmede uit de grote steden in het Westen en werden met particuliere auto's naar Ede gebracht. Er werden films vertoond, men bekeek de moderne installaties van de Verbin dingsdienst en genoot 's avonds van een RAO-voorstelling. In het cantinegebouw van de AKU werd een lunch aangeboden door de directie van dit bedrijf.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3