Koning Frederik van Denemarken prees hel Nederlandse volk ver Conferentie te Geneve in eensgezindheid begonnen r Aanval met atoombom zal tot vergelding leiden W U Galaconcert was een symphonie van kleur klank en Grote bosbranden in Brabant PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoogtepunten van het Koninklijk bezoek Busdienst Sluiskil- Breda blijft „Parachutes" bleken wolkjes" Opnieuw Russische toetreding tot de N. A.V. O. bepleit Nederlander moet Indonesië verlaten* Eden, Molotof en Thailandse prins als voorzitters 3 Uitgave: ^Lichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2767 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 27 APRIL 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mio- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. op de tweede dag van het Ko ninklijk bezoek aan ons land, zullen Koning Frederik en Ko ningin Ingrid een bezoek bren gen aan de Rotterdamse haven en aan het daar gemeerde vlieg kampschip „Karei Doorman". Vervolgens gaat het naar Den Haag, waar de hoge gasten in de Grote Kerk door het ge meentebestuur worden ont vangen. AMSTERDAM, 26 April. Redevoeringen zijn niet dikwijls hoogte punten van een staatsbezoek, zoals thans de Koning en Koningin van Denemarken aan Nederland brengen. Meestal overheerst het vormelijke maar de tafelspeeches die Koningin Juliana en Koning Frederik vanavond uitgesproken hebben tijdens het galadiner in de Burgerzaal van het Amsterdamse Dampaleis vormen hierop zeker een uitzondering. De redevoering van H. M. de Koningin was niet slechts een uiting van vriendschap aan het Deense volk en zijn Koningspaar zij was boven dien een krachtige oproep tot eendrachtige samenwerking. „Eenzaam heid kenmerkt onze tijd voor enkeling èn natie", aldus Hare Maje steit. „Opnieuw te ontdekken dat wij elkander nodig hebben en de weg naar elkander terug te vinden is het beste wat ons kan over komen!" En het antwoord van Koningin Frederik was hierop: „In de gemeen schap van naties, verenigd in de defensieve Noordatlantische Verdrags organisatie, streven wij ernaar om door harmonieuze samenwerking dat gevoel van eenzaamheid te overwinnen, waarover Uw Majesteit sprak!" De Koning bracht hulde aan de kracht en de beslistheid, waarmee het Nederlandse volk het herstel na de verwoestingen van de oorlog en daarna van de overstroming, heeft aangepakt. „Het persoonlijke aan deel van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid in deze bij zondere verrichtingen is welbekend. Wij zijn er ons van bewust wat Uw grote en onvermoeide pogingen hebben betekend voor het Neder landse volk!" aldus de Koning van Denemarken. De Burgerzaal waarin deze woor den werden gesproken, was de hoge gasten (behalve de beide Vorsten paren waren er 177 aanzittenden) alleszins waardig. Tachtig grotere en kleinere bloemstukken, meren deels tulpen, gegroepeerd hetzij in zilveren of vergulde gebeeldhouw de vazen, hetzij waaiervormig op het tafellinnen uitgespreid, versier den de tafels. De zaal werd ver licht door meer dan 100 grote kaar sen in 12 kandelabers. Uit de Wes telijke vleugel vond kapelmuziek een weg naar de dinerzaal door ge opende ramen. Als bijzonderheid van het menu zij vermeld, dat ook asperges uit Bergen op Zoom op de tafels prijkten. Ze waren Maandagmiddag door de heer Oirbans uit Bergen op Zoom verzon den en hij had ze voor deze gelegen heid op bijzondere wijze verpakt met de Nederlandse driekeur. Bezoek aan het Rijksmuseum. Aan dit diner was een rijtoer door de stad voorafgegaan (voor het ver slag van de ontvangst 's ochtends ver wijzen we naar pagina 3) en een be zoek aan het Rijksmuseum. In dichte drommen stonden de Amsterdammers langs de weg opgesteld en overal weerklonk een hartelijk gejuich als de calèches passeerden. De stralende zon deed aan dit kleurenspel veel goed zij was ook oorzaak dat de beide Vorstinnen in de open koetsen geen mantels droegen. Koningin In grid was gekleed in een lichtblauwe japon, Koningin Juliana in een blauw grijze. Beiden droegen om de schou ders een stola van bont. In het Rijksmuseum heeft Koning Frederik geruime tijd verdiept ge zeten voor Rembrandts meester werk „De Nachtwacht". Koningin Ingrid keerde onverwacht nog eens terug naar een portret van Van der Helst, voorstellend Maria Stuart (de weduwe van stadhouder Willem II) op een verzilverde stoel. In het restaurant gebruikte het hoge gezelschrap de thee en om kwart over vijf keerde men terug naar het paleis. In het concertgebouw. Begrijpelijk had het Amsterdamse Uitspraak Commissie Personenvervoer GOES, 26 April. De Commissie Personenvervoer heeft vandaag de uitspraak gedaan, dat een definitieve concessie verleend kan worden aan de Zeeuwsch-Vlaamse Tramwegmaat schappij voor de busdienst Sluiskil- Breda, via Antwerpen. Hiermee zal dus ondanks de per 1 Mei a.s. te her vatten veerdiensten tussen Kruiningen en Perkpolder, de na de ramp inge stelde busdienst Sluiskil-Breda, die in en grote behoefte bleek te voorzien, gehandhaafd blijven. Zoals bekend bestonden van ver schillende zijden grote bezwaren tegen de handhaving van deze dienst na de heropening van de dienst Kruiningen Perkpolder, bezwaren die tijdens de laatst gehouden zitting van de Com missie Personenvervoer uitvoerig naar voren zijn gebracht. publiek zich vooral verheugd in de tocht naar het Concertgebouw, omdat bij een dergelijke gelegenheid immers de fraaiste toiletten te bewonderen zijn. Zij werden niet teleurgesteld, want het was een prachtig kleurrijk schouwspel dat geruime tijd duurde, want niet minder dan 200 gasten stap ten in de auto's. Koningin Juliana droeg een blauw kleurige avondrobe met een bontstola en een diadeem in het haar; naast haar zat de Deense Koning in het gala-uniform van admiraal bij de Deense Marine. De Deense Vorstin droeg een avondrobe van glanzend wit brocaat met een hermelijnen sto la en ook zij had een diadeem in het haar. Prins Bernhard was gekleed in het gala-uniform van generaal der garde grenadiers. In het Concertgebouw lagen op de balustrade voor de beide Vorstinnen twee bouquetten orchideeën, geschon ken door de stad Amsterdam die ook het concert aanbood. Het orkest bracht het werk van de Nederlandse compo nist Andriessen, getiteld Ricercare ten gehore. De componist werd na de uit voering op het podium geroepen en kreeg een ware ovatie in ontvangst j te nemen. Tijdens de pauze werden j Eduard van Beinum en zijn ega aan de Koninklijke toehoorders voor- j gesteld. Hij bood aan Koning Fredë- rik een gramofoonplaat aan, waarmee de Koning zich zeer ingenomen toonde. Om omstreeks half twaalf was het concert ten einde. Voor de laatste maal presenteerde de wacht bij het paleis het geweer toen de hoge gas ten arriveerden. De eerste dag van het Koninklijk bezoek was ten einde. 's-GRAVENHAGE, 24 April. De telefoon heeft vanochtend bij de Marinelucht vaartdienst en de Marinevoorlichtings dienst niet stilgestaan. Tientallen vra gen kwamen binnen naar aanleiding van het feit, dat velen boven Hillegom parachutisten uit een eskader marine vliegtuigen hadden zien springen. Toen het eskader op Valkenburg landde, werden voor alle zekerheid de koppen geteld en toen niemand bleek te mis sen, ging men speuren naar de oorzaak van de geruchten. Die bleken tenslotte te liggen in het feit, dat er enige witte rookwolkjes uit de uitlaten van een „Avenger" waren gekomen, die in het felle zonlicht gemakkelijk voor para chutes aangezien konden worden. Toen dit was vastgesteld, keerde de rust op Valkenburg en op de Marvo terug. Malenkof hield, onaangekondigd, een rede MOSKOU, 26 April. De Russische premier, Malenkof, heeft vandaag voor de Opperste Sowjet, geheel onaangekondigd, een rede gehouden. Hij heeft daarbij herhaald, dat de Sowjet-Unie bereid is, zij het onder zekere voorwaarden tot de N.A.V.O. toe te treden. Hij zei echter ook, dat, „indien de argressieve kringen atoomwapens tegen de Sowjet-Unie gebruiken, er geen twijfel over kan bestaan, dat de aan valler met hetzelfde wapen zou worden vernietigd. Een dergelijk hachelijk avontuur zou onvermijdelijk leiden tot de vernietiging van het kapitalistische maatschappelijke stelsel". Men neemt aan, dat de Spaanse re gering het plan heeft om aan Spanjaar den geen vergunning te geven zich naar Gibraltar te begeven gedurende het be zoek van de koningin van Groot-Brit- tannië. De koningin wordt in de eerste helft van Mei in Gibraltar verwacht. Malenkof verklaarde, dat het Frans- Russische en het Brits-Russische ver bond met bloed getekend waren en niet verbroken kunnen worden. Hij zei verder, dat de Sowjet-Unie uit breiding van de handel tussen de communistische en kapitalistische landen wenst. SPANNING VERMINDERD. De premier meende, dat er een ze kere vermindering van de spanning in de wereld was opgetreden als ge volg van de inspanningen van de vredelievende mensen. Hij viel daarop de Europese Verdedigingsgemeenschap aan, die naar hij zei, gericht is op een herleving van het Duitse militai risme. Hij drong aan op aanneming van het Sowjet-voorstel voor Euro pese collectieve veiligheid. Volgens het agentschap Tass werd Koning Boudewvjn van België heeft de vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken prof. dr L. J. M. Beel en de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. dr J. A. Kernkamp, onderscheiden. Zij ontvingen beiden het Grootkruis in de Orde van de Kroon. DJAKARTA, 26 April. De zaal chef van het Bandoengse hotel Savoy- Homan, de heer Schenkel, die enige tijd geleden bij een razzia is aange houden, omdat zijn papieren niet in orde waren moet Indonesië verlaten. Als reden wordt genoemd dat zijn im migratiepapieren zijn verlopen. Aan de heer Schenkel en aan de be heerder van hetzelfde hotel, de heer Schouten, was een meldingsplicht op gelegd en zij mochten Bandoeng niet verlaten. De papieren van de heer Schouten zijn verlengd. Malenkofs rede enkele malen door daverend applaus onderbroken. Zeeuwse brandweer commandanten hielpen GOES, 26 April. Grote bos- en heidebranden hebben vandaag om vangrijke schade aangericht op diver se plaatsen in Noord-Brabant. Uit Bergen op Zoom werden drie grote branden gemeld, bij Rosmalen ont stond ook al brand en tenslotte wer den In de omgeving van Tilburg zes branden met de grootste moeite ge blust. De brandweren der diverse plaatsen stonden met recht voor hete vuren. Zij kregen hulp van honderden militairen en vrijwilligers en in Til burg zelfs van Brabantse en Zeeuwse brandweercommandanten, die in ver gadering bijeen waren en onmiddellijk hun besprekingen onderbraken om hulp te bieden. In de omgeving van Bergen op Zoom was er brand op de Woensdrechtse hei, in de bossen van Cuijpers en op het landgoed „De grote Meere". Hon derden militairen uit Bergen op Zoom, Ossendrecht en van de vliegbasis Woensdrecht stonden de brandweer lieden bij. Urenlang zwoegde men om de vlammen, aangewakkerd door de felle wind, een halt toe te roepen en te blussen. Een ogenblik liep zelfs de vlieg basis Woensdrecht ernstig gevaar doch tijdig ingrijpen voorkwam er ger. Door het graven van brand gangen wist men het vuur te stui ten. Op de Woensdrechtse hei ging omstreeks 15 ha verloren, in de bossen van Cuijpers 6 tot 7 ha en van „De grote Meere" 8 ha. De ge hele nacht heeft men nog de wacht gehouden. Bij Rosmalen verbrandden 5 ha heide, struikgewas en dennen, bij Tilburg viel 50 ha ten prooi aan de laaiende vuurzee. De oorzaak van de branden is niet bekend. De foto toont de Deense Koning en Koningin. Koningin Juliana en Prins Bernhard op het balkon van het Paleis op de Dam, waar zij de toejuichingen van het op de Dam verzamelde publiek in ontvangst namen. Van rechts naar links: Koning Frederik, Koningin Juliana, Prins Bernhard en Koningin Ingrid. Eerste vergadering duurde slechts 20 minuten GENEVE, 26 April. Wat niemand had verwacht is gebeurd: de confe rentie te Geneve is in eensgezindheid begonnen met een zitting, die maar 20 minuten duurde. Dank zij een onderhoud tussen Eden, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken en zijn Russische collega Molotof, dat in de morgenuren is gevoerd, liep alles vlot van stapel. Er werd immers gevreesd, dat de kwestie van het voorzitterschap al direct het grote struikelblok zou worden, doch ziedaar, Eden en Molotof werden het eens, alsof ze nooit van mening zouden verschillen en vonden een oplossing. Zodoende kan op de tweede vergadering al direct een begin worden gemaakt met de behande ling van het eerste punt van de agenda: regeling van het Koreaanse geschil. De eersten, die zullen spreken, zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van Zuid- en Noord-Korea. Toen Eden vanmorgen zijn visite ging maken bij Molotof had hij twee voorstellen in zijn zak. Hij wilde, dat de grote vier bij toerbeurt het voor zitterschap zouden bekleden, of in dien Molotof dit van de hand zou wij zen dat alle betrokken landen, 19 in totaal, om de beurt een voorzitter zouden leveren. Het eerste voorstel werd natuurlijk door Molotof onaan vaardbaar verklaard, omdat commu nistisch China dan niet aan bod zou komen. Het tweede voorstel onder ging een wijziging, hetgeen tevens de oplossing van de gehele procedure kwestie zou betekenen. Er zouden drie voorzitters komen, die om beurten de vergaderingen zou den presideren: Eden en Molotof en daarnaast zou een klein land aan bod komen. Welnu, de keus viel op Thai land en zo werd Prins Wan Bongspra- bandh, de 63-jarige minister van Bui tenlandse Zaken van dit land, de der- In enkele regels melden wij nog DAT de installatie van de nieuwbenoemde burgemees ter van Kattendijke, de heer P. J. Evers, Zaterdag a.s. zal plaatsvinden. Om half twee komt hij bij „Ha venzicht" in de gemeente aan, met muziek gaat het dan naar „De Veehoeve" te Wilhelminadorp, waar de kinderen een zanghulde zullen brengen en bloemen zullen wórden aangeboden. Om 2 uur is de openbare raadsvergadering, waaraan aansluitend een receptie. Om 4 uur herhaalt zich het feest in Kattendijke zelf; hier wordt een receptie ge houden in de openbare la gere school. DAT de gemeenteraad van Wissekerke gisteren heeft besloten een subcom missie In te stellen voor het Drie-eilandenplan. Hier van maken deel uit de he ren J. van Halst en G. P. Leendertse (C.H.), M. de Nooijer (A.R.), J. H. Zuijd- weg (V.V.D.) en A. M. Westerweele (P. v. d. A.) Op de overige besluiten ko men wjj morgen terug. DAT de Middelburgers (eindelijk) 's nachts tegen goedkoper tarief stroom zullen kunnen gaan afne men. Er is al lang over onderhandeld met de P.Z.E.M. en met ingang van 1 Juni zal nu een regeling van kracht worden (voor opgesteld dat de Raad hier mee accoord gaat), dat men tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends electrici- telt kan betrekken tegen 5 ets per kwh. Voor de klok is f3.90 per jaar verschul digd. DAT (nogmaals: als de Raad ermee accoord gaat) de gemeente Middelburg f1000 zal uitleggen voor aanleg en Inrichting van de nieuwe ijsbanen aan de Breeweg. B. en W. vinden baan van het grootste be- gedeerd werd. Ook de brom lang. DAT het dagelijks be stuur van de Polder Wal cheren van plan is in snel ler tempo en over groter af stand de stortsteen-asfalt- glooiing op de Westkappel- se zeedijk te vervangen door met asfalt gepene treerde basaltglooiing. Met de verbetering van dit be wust vak zal naar schatting vier jaar gemoeid zijn en de extra kosten voor de 40 meter die men nu op het oog heeft bedragen f 210.000 Er was reeds f 300.000 be schikbaar gesteld voor dit werk over een afstand van 75 meter. DAT de heer v. d. S. uit Tholen met zijn auto, waar in ook zijn vrouw en drie jarig kind waren gezeten, driemaal over de kop is ge slagen op de weg van Ber gen op Zoom naar Tholen een goed geoutilleerde ijs- en dat desondanks niemand fietser, die van dit alles de oorzaak was omdat hij plot seling het fietspad verliet en op de grote weg ging rijden, bleef ongedeerd; al leen zijn brommer werd to taal vernield. DAT de 'heer C. W. den Boer te Brouwershaven, die 35 jaar lang lid is geweest van de gemeenteraad en daarvan 25 jaar wethouder, gisteren, op zijn 80ste ver jaardag, benoemd is tot ridder in de orde van Oran je Nassau. Burgemeester van Leeuwen spelde hem persoonlijk de onderschei ding op. 's Avonds bracht de muziekver. „Apollo" hem een serenade. DAT bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van Zierikzee op 23 Juli ook de Middenstandspartij met een lijst zal uitkomen. Over de samenstelling hiervan is nog overleg gaande. de in dit gezelschap. Het schijnt, dat Molotof dit voorstel heeft gedaan en dat Eden er mee accoord is gegaan. Hoe het zij, 'n oplossing was bereikt en zo presideerde de Thailandse prins als de voor ieder aanvaardbare voor zitter vanmiddag de eerste zitting. VERGADERINGEN. Het tweede punt, waarover men het tijdens de eerste vergadering spoedig eens was, vormde de tijd, waarop ver gaderd zal worden. Afgesproken werd, dat men iedere middag van 3 tot 7 uur zal vergaderen met een korte pauze. Op Zondag wordt niet verga derd. De pers, noch publiek zal tot de vergaderzaal worden toegelaten, hetgeen ook betekent, dat de waar nemers, o.m. van Oost-Duitsland, bui ten de vergaderingen gehouden wor den. Zo zal dus Dinsdagmiddag om 3 uur de tweede zitting beginnen, waar in men het Koreaanse probleem gaat aansnijden. OVERLEG. De delgaties plegen nauw overleg met elkaar. Eden bracht na zijn be zoek aan Molotof verslag uit aan alle landen, die troepen hebben in Ko rea en vanavond waren Eden, Dulles en Bidault weer bijeen. Molotof was ook uitgenodigd, maar liet zich ver ontschuldigen wegens afspraken. Naar verluidt, zou hij met de minis ters van Buitenlandse Zaken van Pe king-China en Noord-Korea van ge dachten hebben gewisseld. Door het niet verschijnen van Molo tof hebben de Westelijke ministers zich bepaald tot het bespreken van de toestand in Indo-China. Na negen dagen zoeken hebben red dingsploegen in het Dachsteingebergte in Oostenrijk de lijken van zes der tien Duitse schooljongens tussen vijftien en zeventien jaar gevonden, die op 15 April op een tocht in de bergen in een zware sneeuwstorm verdwenen. DE BILT ZEGT: Iets minder wind DE BILT, 26 April. Droog weer met over het algemeen weinig be wolking, maar in het Noorden van het land kans op overdrijvende wolken velden. Overwegend matige wind tus sen Noord en Noordoost. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.17 u., onder 20.00 u. Maan op 3.07 u„ onder 14.20 u. lloogwtacr Woensdag 28 April: Vlissingen: 9.54 u. 1.45 m., 22.24 u. 1.35 m. Terneuzen: 10.21 u. 1.66 m., 22.54 u. 1.57 m. Wemeldinge: 11.15 u. 1.41 m., 23.54 u. 1.20 m. Zierikzee: 11.01 u. 1.24

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1