Nieuws uit de Provincie. Beatrix- en Ireneschool In Westkapelle verrees een fraai Gemeentehuis Commissaris der Koningin verrichtte de officiële opening Scampolo struikelde over Tjoba Doelpunten aan de lopende band in tweede en derde klasse Schilder uit Waterlandkerkje deed grepen in brandkast Anderhalf jaar geëist met aftrek Weer een muskusrat gevangen Zènditigsavond Cortgene rekende af met Wissekerke Goes Vlissingen. KERK (lagere- en Uloschool met samen 10 lokalen) werden in gebruik genomen Ds* van Halsema nam afscheid Ds* J* van Leeuwen deed intree ce Krabbendijke aandag 26 April 1954 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 2 Etappe in de herbouw werd afgesloten WESTKAPELLE, 24 April. Hoog van de vuurtoren wapperde vandaag de driekleur. De straten waren versierd en vanavond brandden de lampjes. (teel Westkapelle was in feesttooi. De harmonie had een drukke dag. „Van- aag wordt een étappe in de herbouw van Westkapelle afgesloten. De grote ebouwen zijn nu voltooid, het dorpscentrum is gereed. Het is een bijzonder root voorrecht, dat wij deze mijlpaal beleven". Dat zei burgemeester mr M. 'ydeman Jr in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis, dat enkele mi nuten tevoren met het omdraaien van de sleutel in de voordeur door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, officieel was nopend. De Commissaris had de met een breed oranjelint versierde sleutel ontvangen van de bijna vierparige Kriesta Tydeman, die mevrouw De Gasem- broot bloemen had aangeboden. Er was (terecht'.) van deze opening Woldringh van der Hoop. Hij bood een veel werk gemaakt. Om half drie stond rhele stoet van autoriteiten (o.w. raadsleden) bij de vuurtoren ge reed om de Commissaris en zijn echt genote te ontvangen. Onder de vrolijke tonen van door „Oefening Kweekt Kunst" ten gehore gebrachte marsen en gevolgd door een grote schare West- kappelaars ging het gezelschap naar het nieuwe gemeentehuis, waar in de raadszaal vele goede woorden werden gesproken. Burgemeester Tydeman bleek zijn pappenheimers te kennen en goed op de hoogte te zijn van wat er in hen, die het oude Westkapelle hadden ge kend, omging. De Commissaris was één van hen. „Ik heb de idee, dat U Westkapelle in deze vorm met lede Ogen ziet verrijzen", zo zei hij tot jhr De Casembroot, „en dat U het té tech nisch en té efficiënt vindt. Maar is het niet zo, dat de oude tijd ons vaak mooier lijkt dan hij in werkelijkheid was? Westkapelle heeft nog veel mooie dingen, maar zij zijn nu een beetje an ders". De burgemeester bracht dank aan allen, die medewerkten bij de tot standkoming van dit gemeentehuis. Het centrum is klaar, maar er moeten nog altijd 140 woningen worden ge bouwd REKENSOMMETJE. Mr Tydeman had eens uitgerekend, hoeveel het gebouw per inwoner kost. Hij kwam tot een bedrag van f70. Het Haagse stadhuis kost f 50.per hoofd der bevolking, maar daar kostte de verhuizing f 54.000.terwijl West kapelle het deed voorf 12.53! Tenslotte bleek de burgemeester nog een „knutselwerkje" voor de raadsle den te hebben in de vorm van een nieuwe politieverordening. Maar een écht geschenk was er voor de Commis saris der Koningin en voor de ontwer per van het gemeentehuis, ir D. Roo senburg uit Den Haag: een aardige as bak in de vorm van een kleine ma quette van het gemeentehuis. OUDE HERINNERINGEN. Jhr De Casembroot haalde (hoe zou het anders kunnen?) oude herinnerin gen op aan de tijd, dat hij burgemees ter was van Westkapelle en zetelde in het raadhuis aan de Zuidstraat, „waar ie 's morgens, als het hard gewaaid had, met je vinger je naam in het stof op de lessenaars kon schrijven!" Al voor de' oorlog is druk gepraat over een nieuw gemeentehuis, dat hard noodzakelijk was. (Als een stel kwam trouwen, moesten eerst de papieren in de secretarie worden opgeruimd). Toen lukte het niet, nu wel. Ir Roosenburg mocht een welverdiend compliment in ontvangst nemen voor zijn schepping: het torentje op het raadhuis past bij Westkapelle, de balie heeft veel glas („je kunt dan tenminste beter met de mensen praten"), en de raadszaal, hoe wel van een gedurfde architectuur, past uitstekend bij de mensen. „Wat er ook veranderd is, niet de Westkappelse sfeer: die is blijven han gen", zo zei de Commissaris, die ten- slotte de hoop uitsprak, dat de bestuur ders der gemeente veel zullen mogen bereiken in dit nieuwe huis in het be lang en voor de toekomst van West kapelle. Ir Roosenburg zei, dat, voordat het plan werd gemaakt, eerst „het karakter Van de Westkappelaar" werd vastge steld. In de geest der bevolking is het gemeentehuis gebouwd. De donkere boerenpakken doen het het best van al in deze raadszaal, zo vond hij. Nadat de heer M. D. A. Glerum, hoofding. directeur Wederopbouw en Volkshuis vesting in Zeeland, zijn gelukwensen had aangeboden en had verklaard, dat buitenlandse deskundigen en architec ten versteld staan over hetgeen in Westkapelle tot stand kwam, sprak de oud-burgemeester van Westkapelle, nu burgemeester van Katwijk, mr W. J. schilderij aan, voorstellend de molen op de dijk. De heer P. de Vos, vroeger hoofd der openbare school (drie gene raties De Vos dienden Westkapelle als gemeente-secretaris), bleek het dorp aan de zee nog lang niet vergeten te zijn. Hij deed zijn gelukwensen verge zeld gaan van een schilderij van het oude gemeentehuis. Na hem spraken burgemeester J. L. Dregmans namens de Vereniging van B. en S. op Wal cheren, burgemeester D. Kodde van Zoutelande als „buurman" en de heer J. Hornstra, gedelegeerd commissaris van de Nedam uit Den Haag, die het gemeentehuis bouwde. EEN ACTIE. Dr M. Huygens deelde daarna na mens een comité uit de burgerij mede, dat een inzameling was gehouden voor een gebrandschilderd raam in de raadszaal. De actie, die nog niet vol doende opbracht, zal worden voortge zet. Ds W. Oosthoek sprak namens de Herv. Kerk en de heer A. Hendrikse als commandant van de vrijwillige brandweer. Tenslotte deelde de burge meester nog mede, dat mevrouw Van Reenen te Domburg een door wijlen haar echtgenoot vervaardigd schilderij over het verwoeste Westkapelle had aangeboden. Het hangt in de commis siekamer. EEN LICHTSTROOM „Vertel eensvertel eensriep de direc teur. toen hij Pieter en Ka- rolus zag binnenkomen. „Hebben jullie wat geziengezien....? Ik zit van nieuwsgierigheid te wippenwippen!" „We hebben niks gezien!", sprak Pieter. „Ik weet alleen maar, dat ik twee maal ben natgespoten door een vlie gende spuitwaterfles en dat ik in de modder heb gelegen, maar voor de rest heb ik niets in kamer 333 kunnen ontdekken!! Het is volgens mij, een onzichtbare man, want hij heeft wel de thee opgedronkenen het koekje opgegeten!", vulde Karolus aan. De arme directeur streek zich met een schone zakdoek over zijn kale bol. „Wat nuwat nuF', zuchtte hij. „U moet hem nog eens te spreken vragen!" stelde Pieter voor. „Als hij dan hier is, gaan wij snel naar zijn kamer en onderzoeken de heleboel!" „Een goed.... goed planplan!", sprak de de directeur de huistelefoon al pakkend. „Ik zal hem directdirectbellen.. bellen!" De afspraak was gauw gemaakt. „Hij komt beneden!" lachte de man. „Gaan jullie maar op de gang staanstaan!". In spanning wachtten Pieter en Karolus af. Ja hoorin de verte hoorden ze driftige voetstappen naderen. Plots voelden ze een luchtstroom langs zich heen trekken en vlak daarop viel de deur van de directeurskamer in het slot. Zeeuwse korfbalcompetitie GOES, 24 April. In de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbalcompe- titie heeft Tjoba Scampolo met ge ring verschil verslagen (45). Scam polo heeft het er dus op eigen veld lelijk bij laten zitten, terwijl Tjoba een pluim verdient. Zeelandia heeft het ook deze keer niet slecht gedaan. De Zeelandianen behaalden wel geen overwinning, maar wisten toch tegen Vitesse een gelijkspel te forceren (5— 5). Togo won met 42 van Olym- pia L In de tweede klasse valt de grote overwinning van Volharding tegen Eendracht wel een beetje uit de toon De buit bedroeg f 12.000 MIDDELBURG, 24 April. Anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, eiste de Officier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr J. L. Andreae, Vrijdag tegen J. S. uit Waterlandkerkje. S„ die zich bijzonder berouwvol toonde, werd verdacht van diefstal, bij herhaling gepleegd ten nadele van de landbouwer De M. uit Waterlandkerkje, in totaal tot een bedrag van ca f 12.000.—. Een man, die lange tijd de weg van de minste weerstand had gekozen, „dik had gedaan" en weinig werkelijkheidszin had getoond, dat was de indruk, die - aldus de president, mr P. van Empel - de rechtbank van hem had gekregen. GOES, 24 April. De waterbouw kundig opzichter van het Waterschap Hoedekenskerke, de heer J. Priester, heeft Woensdag j.l. in het waterschap een muskusrat gevangen. Het was 'n mannelijk exemplaar en had een leng te van circa een halve meter. Monument te Vlissingen wordt op 4 Mei onthuld. VLISSINGEN, 24 April. Op Dins dagavond 4 JVÏei a.s. om kwart over 7, zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, op de Noorderbegraafplaats de onthulling verrichten van het monument voor de Vlissingsé slachtoffers van de oorlog en in het bijzonder ter nagedachtenis van degenen, die omkwamen bij het bombardement o. 12 Mei 1950 van de kanonneerboot „Bulgia" en de „Luctor et Emergo" van de Prov. Stoombootdiensten. NAGEKOMEN ADVERTENTIE CHR. GEREF. KERK TE BIEZELINGE. A.s. Dinsdagavond 27 April spreekt Zendeling Ds M. GELEINSE, over het onderwerp: „Het lijden der Toradja's". Aanvang 8 uur. Eau indruk, die bevestigd werd door de houding van verdachte, een eenvoudig man, schilder van beroep, die de illusie bleek te koesteren „alles terug te kun nen betalen". Een man, die thans, nu het spel uit was, voortdurend in tranen, het hoofd gebogen voor zijn rechters stond.. De man had het vertrouwen weten te winnen van de familie De M., waar hij herhaaldelijk aan huis kwam en dan op een wat naïve, maar brutale wijze zijn slag sloeg. Hij wist, dat De M. zijn geld bewaarde in een brandkastje in een ach terkamer. Telkenmale, in de loop van het jaar 1953, wist hij het zó te arrange ren, dat hij enkele ogenblikken alleen werd gelaten. Hij begaf zich dan naar de achterkamer, pakte de sleutel van het brandkastje, opende dit endeed een greep! Nadat hij dat op 6 Januari 1954 nog eenmaal had uitgehaald (buit ca f 1400), liep h(j op 20 Januari in de val, die de argwanend geworden familie De M. had opgezet Zij had de bankbiljetten in het kastje met poeder bestrooid. Op die dag was het spel uit. S„ die ge woonte getrouw een greep in de brand kast had gedaan en die zich daarna per auto had verwijderd, werd in Oostburg door_ de Rijkspolitie aangehouden. Men vond een aantal bankbiljetten onder een rubbermat in de auto en hoewel S. bij een familie in Oostburg de moeite had genomen zijn handen te wassen, volgde weldra zijn arrestatie. GEEN SMOKKEL. „Het uitwijken naar België, naar Mal- deghem, heeft u niet gebaat", aldus mr Van Empel. „De mooie auto's, die u daar P. Heijens te Westdorpe. kocht, moesten ook betaald worden en bovendien had u geen vestigingsvergun ning". Nee, het baatte S. niet, dat hij in Mal- deghem een woning huurde (en tot he den aanhield!) ad f 75.— per maand. „Men dacht, dat u smokkelde, maar S. stal en nu heeft u een zware rekening te vereffenen", aldus mr Van Empel. Ver dachte kon het slechts zwijgend, onder tranen, beamen „Gebrek aan werkelijkheidszin", dat was ook het thema in het requisitoir van de Officier. In de gepleegde diefstallen zag mr Andreae een mengeling van raf finement en brutaliteit. GEEN MISDADIGER. „Deze man is geen misdadiger", aldus mr J. J. van der Weel in zijn pleidooi, waarin hij voorts wees op de moeilijke jeugd van verdachte, diens zwakte te genover moeilijke omstandigheden en de grote zorg, waarmede S. blijkbaar ver vuld was over vrouw en kind. „Het is uiteraard naïef dat hij betoogt het gesto- lene te willen terug te betalen, maar het duidt op schuldbesef", aldus mr Van der Weel, die tenslotte refereerde aan het psychiatrisch rapport, waarin S. een zwakke geestesgesteldheid werd toege schreven. Hij bepleitte clementie. Nadat verdachte in zijn laatste woord had toegezegd alles te willen doen om het gebeurde ongedaan te maken, bepaalde de president de uitspraak op 7 Mei a.s. Het diploma Ned. Handelscorrespon dentie van de Stichting Practijksexamens Pont werd te Breda behaald door de heer (019). S.S.S. zag zich geklopt door Swift H (15) en Vopo en Vios deel den broederlijk de puntjes (22). Togo II kon het tegen Elto net niet bolwerken: de gasten wonnen met 4—5. DERDE KLASSE. In de derde klasse A is het alleen Animo gelukt om als thuisclub te zegevieren. Atlas was tegen deze club niet opgewassen en werd met 42 verslagen. De Zuidwesters brachten de puntjes mee -an A.K.C. (15), terwijl Top ook weinig moeite met B.K.C. had (3—6). K.V.L. liet in 3B verstek gaan bij Swift IV. Madjoe II behaalde een mooie overwinning op Zuidwesters Et (3—0). De in de loop van vorige week ge speelde wedstrijd Swift VISwift V is geëindigd in 't voordeel van Swift's zesde team (52). De wedstrijd KatsDios, die door de bezoekers met 34 werd gewon nen, werd ontsierd door .ruw spel; en dat is toch wel het laatste, wat we van korfballers(sters) verwachten. In de overige wedstrijden in 3C werd waarlijk met doelpunten gesme ten. Scampolo III versloeg Olympia II met 180, terwijl Luctor hier maar weinig voor onderdeed tegen Zeelan dia II (15—0). In de derde klasse C waren de Poel II en W.K.V. tegen elkaar opgewas sen (22) en boekte Blauw Wit zijn tweede zege in de competitie en wel tegen Vitesse II (51). Adspiranten: ScampoloTjoba 01; TogoElto 22; Swift lenigK.V.L. (K.V.L. niet opgekomen); Zuidwesters BSwift Vlug 20. GOES, 24 April. Kapelle II heeft het vandaag ook tegen Kloetinge II niet kunnen bolwerken. Met 24 moesten de Kapellenaars het onder spit deiven. In de tweede klasse B won Cortgene zijn thuiswedstrijd tegen Wissekerke met niet minder dan 82. Er is nu voor Wissekerke maar weinig kans meer, dat het uit de gevaarlijke zone komt. Yerseke III zorgde min of meer voor een verrassing door Serooskerke I op eigen veld met 12 te kloppen. De vierde en laatste competitie wedstrijd, die vandaag werd gespeeld, S.V.D. IITern. Boys. II, is geëindigd in een 24 overwinning voor de Boys. Vriendschappelijke wedstrijden: Ar- nemuiden comb.V.A.V. 51; R.C.S. V—E.M.M. IV 2—4; Spui III—Zaam- slag III 212; Bevelanders IColpl. Boys 21; Nieuwland IArnemui- den I 34. Nederlaagwedstrijd: Kapelle I Hansw. Boys I 50. Bekerwedstrijd: RillandiaV.C.K. 102. De wedstrijd M.E.V.O.Zierik- zee werd op verzoek van M.E.V.O. uitgesteld. CJ.M.V.-jongensbimiendag te Goes. GOES, 24 April. Vandaag waren enkele honderden jongens, leden van jongensclubs van het C.J.M.V. van de Bevelanden en Schouwen, bijeen in het Schuttershof te Goes, waar onder voorzitterschap van de heer L. Evertse een jongensbinnendag werd gehouden. In de morgenuren werden enkele leerzame en amusante films vertoond, waarna er in de middagpauze een étalagewedstrijd was georganiseerd. 's Middags was er samenzang o.l.v. de districtssecretaris, de heer M. J. Bijleveld, voerden de jongens uit Hansweert enkele Morris-dansen uit en vertelde de heer D. H. Vergers uit Koudekerke een spannend verhaal. De Jongensclub uit Krabbendijke voerde een toneelstuk op, waarna de heer M. Schouten een dagsluiting hield. C.J.M.V.-propaganda-avond. Zaterdagavond hield de C.J.M.V. 'n propaganda-bij eenkomst in de „Prins van Oranje". De voorzitter, de heer J. Huijsse, verwelkomde in zijn ope ningswoord de heren C. J. de Jonge en J. Kaboord, die de Prov. Commis sie vertegenwoordigden en de heren L. Pieterse en Burger namens de Herv. Jeugdraad. Allereerst traden de Jongensclubs „De Stormvogels" en „De Voortrek kers" voor het voetlicht met een twee tal schetsen, die vlot werden ge speeld. De C.J.M.V. van Kapelle vulde de avond verder met een uitstekende opvoering van „Pinky", het blanke negermeisje". De districtssecretaris, de heer M. J. Bijleveld, hield de dag sluiting. Repetitielokaal voor muziek verenigingen. „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" ondervinden de laatste jaren steeds moeilijkheden bij het houden der re petities, omdat zij geen permanent voor dit doel geschikt lokaal bezit ten. Zij oefenen in het pand Hout kade 18, dat eigendom der Kon. Mij „De Schelde" is, maar dat binnenkort zal worden gesloopt. Op het Beurs plein staat nog een houten loods, eigendom der gemeente, die verplaatst kan worden naar de Gasthuisstraat en kan worden ingericht tot repetitie lokaal De kosten van verplaatsing enz. bedragen f7715.met een bedrag van f750.voor het Vismijnbedrijf, in totaal dus f 8465. „De Schelde' betaalt f 2000.zodat ten laste van de gemeente f 6465.blijft. De ver enigingen zijn bereid voor het onder houd van de loods te zorgen en de grond- en andere lasten voor haar rekening te nemen. Deze lasten kun nen enigszins worden verminderd door het resterende gedeelte van de reserves, die nog bestaan voor „Lei den helpt Vlissingen" en „Opbouw Vlissingen" te bestemmen voor de in- r'ïhting. Dit bedrag is f 3865.groot. Uiteindelijk zal dus op het budget der gemeente f 2600.drukken, welk bedrag in 10 jaar kan worden af geschreven. Het beplantingsplan voor de omgeving van de loods wordt ge taxeerd op f 1650.-. s-HEER ARENDSKERKE Zestig jaar organist. Op 3 Mei a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de heer P. Traas, Dorpsstraat E 138, als achttienja rige jongen in dienst trad van de Neii, Herv. Gemeente 's-Heer Arendskerke organist. O.- EN W.-SOUBURG Uit het politierapport. Een controleur van de Stoomtram Walcheren bracht de zer dagen een klein meisje op het poli tiebureau. Hij had het kind huilend in de bus aangetroffen en het bleek, dat zij haar moeder kwijt was. Later kwam uit, dat de moeder haar dochtertje in Vlissin gen aan het zoeken was. Gelukkig waren zij weer vlug bij elkaar. Voorts werd de brandweer gewaarschuwd voor een flinke brand, die de grasmat van de kanaaldijk aantastte. Toen de brandweer arriveerde, bleek de politie het vuur al onder de knie te hebben en kon met nablussing worden volstaan. Tenslotte verleende de politie onderdak aan M.C.S. uit Middel burg en L. H. uit Vlissingen, die zich „in kennenlijke staat" op de openbare weg bevonden. ^ending Grote dag voor Kortgene KORTGENE, 24 April. Terwijl hedenmiddag de zon vriendelijk haar gouden stralen over Noord-Beveland liet gaan en de muziekvereniging „E.M.M." op statige wijze twee coupletten van het Wilhelmus ten gehore bracht werd in Kortgene de Nederlandse driekleur gehesen. Deze korte plech tigheid, die verricht werd door de hoofdinspectur van ht lager onderwijs, de heer P. Tazelaar te Den Haag, maakte een diepe indruk op de vele aan wezigen. In de eerste plaats belenende zij de opening van de nieuwe U.L.O. en L.O. school (Beatrix- en Ire..^scjüoï), maar zij hield tevens in dat ook Kortgene weer de hand aan de ploeg geslagen heeft om het overstroomde en verwoeste land weer op te bouwen. Prachtig gebouw De nieuwe scholen, die hedenmid dag in Kortgene zijn geopend, wor den in schoonhe.a en geriefelijkheid niet overtroffen. De I.o.-sehool heeft vijf lokalen, de U.L.O.-school drie lokalen, terwijl beide scholen aan elkaar zijn verbonden, door een hand werklokaal (boven) en een na- tuurkundelokaal (beneden). Voor de school bevindt zich een vijver, ter wijl achter de school een prachtig gymnastieklokaal is gebouwd en men er ook een ruime speelplaats heeft aangelegd. ONTVANGST. Alvorens met de openingsplechtig heid werd begonnen, werden alle ge nodigden en belangstellenden begroet in hotel „De Korenbeurs". Van hieruit begaf men zich, voorafgegaan door het muziekgezelschap en met vlaggen ge tooide schoolkinderen, naar de nieuwe scholen. Hierna volgde een begroetingswoord door burgemeester A. A. Schuit, waar in deze zijn vreugde uitsprak over deze mooie dag voor Kortgene. Enkele jaren geleden was het werk al aanbesteed, maar ook hier heeft de ramp een spaak in het wiel gestoken. Hij zei trots te zijn op de nieuwe scholen en bracht de ouders hartelijk dank voor hun spon tane medewerking. OPENING. Hierna kreeg de heer P. Tazelaar, hoofdinspecteur l.o. het woord voor de officiële opening. Spr. zei zeer ver heugd te zijn, dat hij de opening mocht verrichten, temeer omdat hij Noord- Beveland zo'n warm hart toedraagt. (Z'n grootvader was omstreeks 1850 burgemeester van Kats. In zijn rede, die goed gedocumen teerd was, heeft de heer Tazelaar in het bijzonder aandacht gevraagd voor de vooruitgang van het onderwijs. Dit vergt veel van de leerkrachten en daarom richtte hij zich ook tot dezen, hun veel kracht en sterkte toewensend. Na de in de inleiding omschreven plechtigheid bracht burgemeester Schuit de heer Tazelaar hartelijk dank voor de opening en zette de muziek vereniging het Zeeuwse Volkslied in. VEEL SPREKERS. Na de school bezichtigd te hebben, werd in „De Korenbeurs" 'n langdurige receptie gehouden. De heer A. A. Leen- houts te Middelburg, inspecteur van het 1.0. sprak als eerste zijn gelukwen sen uit en bood een bloemstuk aan. Vervolgens voerden het woord de heer S. J. Klompe, consulent l.o., Z. C. Sa- lomé Jr., de nestor van de raad, de heer M. van Halst namens de ouder commissie van de U.L.O. (hij bood de hoofdonderwijzer, de heer C. M. Schot, een plant aan), de heer J. Post, voor zitter oudercommissie o.l.-school, die de heer J. J. Cysouw, hoofd o.l.-school een electrische klok aanbood, de heer W. Spinaay, hoofdbestuurder vereniging M.U.L.O., de heer Boon, namens de Fe deratie Volksonderwijs (deze schonk goudvissen voor de vijver), de heer Al- mekinders, hoofd van de rijksleer school te Middelburg (bood een boék aan), de heer S. van Splunter, namens de afd. Noord-Beveland N.O.V., de heer A. E. Bruining namens ambachtsheer lijkheid Kortgene (deze spreker bood eveneens een plant aan), de heer C. J. Hoek, voorzitter Oranjevereniging, Adrie van de Maas, een leerling van de U.L.O.-school, die namens de leerlingen sprak, terwijl Janny van de Sande een van de 63 geschonken planten aan bood, notaris Klop, namens prof. P. J. Bouman te Groningen, die „nauwe banden" heeft met Kortgene (hij bood een schilderij aan), de heer L. D. van Damme, bestuurslid gymnastiekvereni ging O.K.K. (deze zei vergoeding wa- tersnoodschade te zullen afstaan aan de school voor gebruik gymnastieklo kaal), de heer van Loo namens de Arnhemse vacantieschool, die de kin deren wederom uitnodigde de grote va- cantie in de school te komen doorbren gen, de architect de heer ir P. 't Hooft en tot slot de beide schoolhoof den, de heren Schot en Cijsouw. In gevoelvolle woorden heeft burge meester Schuit namens de gemeente raad, die voltallig aanwezig was, de vele sprekers dank gebracht voor de geschenken en gesproken woorden. THOLEN, 26 April. Gisteren heeft Ds J. H. van Halsema, Gerei, predi kant, in de namiddagdienst afscheid genomen van zijn „emeente te Poort vliet en 's avonds van zijn gemeente te Tholen. In beide diensten predik te hjj het Woord Gods naar 2 Cor. 13 vs 13, de bekende zegenbede. In Poortvliet memoreerde de schel dende predikant dat het nu bijna vijf jaar geleden was, dat hij te Poortvliet door zijn vader werd bevestigd. Zijn intree-tekst was toen: „Ja kom haas tig, Heere Jezus". Ds van Halsema bedankte de gemeente voor het .har telijk meeleven, dat hij heeft mogen ondervinden 'èn in het bijzonder voor het prachtige cadeau, dat door deze kleine gemeente bijeen gebracht was. Ouderling Overbeeke dankte de schei dende leraar voor alle liefde en ijver e, liet hem toezingen Ps 121 vs 2. Bij het verlaten der kerk namen de aan wezigen met een handdruk afscheid. In Tholen woonden diverse verte genwoordigers van kerken uit de clas sis en ook van de Ned. Herv. Kerk de afscheidsdienst bij. Ds van Halse ma zeide het een grote vreugde te achten Tholen zó te mogen verlaten: op de dag van de Avondmaalsviering. Ouderling Lindhout sprak woorden van waardering en dankbaarheid en verzocht de gemeente de scheidende Ps 134 vs 3 toe te zingen. Op verzoek van Ds van Halsema waren er geen andere sprekers. Een handdruk was ook hier het afscheid van allen persoonlijk. KRABBENDIJKE, 26 April. Na in de ochtenddienst bevestigd te zijn door Dr G. J. Streeder van Den Haag, heeft gisteravond Ds J. van Leeuwen zijn intrede gedaan als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Krabben dijke. Hij bediende daarbij het Woord naar Rom. 15 vs 29 en 30a. Na de prediking richtte hij zich eerst tot zijn bevestiger, Dr Streeder. „Naast God heb ik het aan U te dan ken, dat Krabbendijke en ik tot el kander zijn gekomen en in het bij zonder dat ik tot de Hervormde Kerk alhier ben gekomen!" alaus Ds van Leeuwen. (Tevoren was hij Luthers predikant.) Ouderling van Baaren be groette de nieuwe leraar namens ker- keraad, kerkvoogdij en gemeente. Hij noemde deze dag voor Krabbendijke een zeer vreugdevolle. Ds Schelle vis van Bic .elinge sprak namens de clas- is Goes, Ds den Boer van Waarde namens de ring, Ds Besselaar namens de kerkeraad van de Geref. Kerk van Krabbendijke en de heer Gebraad namens de burgerlijke overheid (bur gemeester Vader was verhinderd). Nadat Ds Mooij nog gesproken had als consulent zong de gemeente haar nieuwe leraar Gez. 94 vs 1 toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2