OENEEFSE CONFERENTIE BEGINT VANDAAG r Zal Koreaanse- kwcstic geregeld co Indo-Chinese kunnen worden Deens Koningspaar naar ons land Diplomatieke betrekkingen tussen Rusland en Australië verbroken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND L-V&nö&AQ^ Verklaringen van diplomaten en wapengekletter Brits kabinet bijeen Dien Bien Phoe bijna hopeloos Zij kwamen en spraken Westelijk over leg Sowjets boycotten de handel in wol Stichting Zeeuwse Muziekschool in oprichting Belgische soldaten pleegden sabotage Ds. van Burgeier, secretaris Architect F. G. C, Rothuizen overleden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch 'Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2766 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 26 APRIL 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mio- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. komt het Deense Koningspaar in Nederland aan voor een driedaags statiebezoek. Reeds tweemaal bracht ons Konink lijk Paar een bezoek aan Dene marken en de banden met het Deense volk zijn hecht. Onge twijfeld zal de ontvangst, die de Deense Koning en Koningin wordt bereid, van zeer harte lijke aard zijn. GENEVE, 26 April. In de stad, waar eens de Volkenbond haar hoofdkwartier had gevestigd, wordt vandaag de conferentie geopend waarop ge tracht zal worden een oplossing te vinden voor de nijpende problemen in Azië, n.l. Korea en Indo- China. Alle bij een regeling van deze vraagstukken betrokken landen hebben afgevaardigden gezonden en zo zal Genève, als in de dagen van de Volken bond, weer enige tijd niemand weet of vermoedt hoe lang het zal duren in het middelpunt der politieke belangstelling staan. De voortekenen zijn niet bijster gunstig: tot twee maal toe deden de Russen een poging communistisch China als „grote mogendheid" aan de conferentie tafel te krijgen (zelfs Zaterdag werd in een tweede nota door de Russen hierom verzocht); in Indo- China duurt de strijd voort en verwacht men, dat de Vietminh-generaal Giap al het mogelijke zal doen om Dien Bien Phoe te nemen, ondanks de heldhaf tige verdediging der Fransen; tenslotte is er het spoed-overleg van minister Eden met de Britse re gering en de mededeling van Franse zijde, dat wan neer de Geneefse conferentie mislukt, Frankrijk de strijd in Indo-China, indien de V.S. en Engeland niet bereid zijn tot daadwerkelijke en rechtstreekse hulp, nog maar korte tijd kan voortzetten. LONDEN, 25 April. In de Britse hoofdstad is vandaag het kabinet on der voorzitterschap van Churchill tot tweemaal toe bijeen geweest. Het be hoort tot de zeldzaamheden, dat de regering op Zondag bijeenkomt. Wat de reden was voor Edens plotselinge overkomst uit Parijs (hij zou immers uit de Franse hoofdstad rechtstreeks doorgaan naar Genève), wat er tij dens de beide kabinetsvergaderingen is besproken, men kan er slechts naar gissen. Verzoek om hulp? Eden kwam in de vroege morgen uren naar Londen terug en overlegde eerst met premier Churchill. Daarna kwam het kabinet bijeen, waarbij ook de chefs van staven aanwezig waren, hetgeen gewoonlijk niet het geval is. Men leidt hieruit af, dat het kabinet de minder gunstige berichten uit Indo- China heeft besproken. Vanmiddag kwam de regering op nieuw bijeen, nadat de Franse ambas sadeur in Londen een onderhoud had gehad met Eden. A.F.P. weet te melden, dat de mi nisters hebben gesproken over Britse militaire hulp aan de Frans-Vietna- mese strijdkrachten. Het kabinet zou een Amerikaans en misschien een Frans verzoek met het oog op de in ternationalisatie van het Indo-Chinese conflict en de rol, die Engeland daar in moet spelen, bestuderen. Tot nog toe heeft Engeland, noch direct noch indirect steun verleend. Na afloop van deze kabinetszitting werd een communiqué uitgegeven, dat echter volslagen nietszeggend was. HANOI, 25 April. Nadat het Za terdag vrij rustig was geweest in en om d- Franse belegerde vesting Dien Bien Phoe, is vandaag de inleiding tot de grote en wellicht de laatste aanval van de Vietminh begonnen. Generaal Giap heeft de Vietminh- belegeraars aangespoord generaal Castries en zijn mannen nu de be slissende slag toe te brengen. Juist nu: aan het begin van de conferentie van Genève. De toestauc van de Frans-Vietnarrese strijdkrach ten, die vandaag een der hoogste Franse militaire onderscheidingen hebben gekregen, is vrijwel zonder hoop. Zij hebben een aantal stellingen prijs moeten geven. De kans op een ontzet door twee colonnes, die in de richting van de vesting oprukken, is vrijwel nihil. De toestand werd te Parijs vanavond als „uiterst ernstig"' gekenschetst. GENÈVE, 25 April. Het is tijdens het weekeinde druk geweest op het vliegveld van Genève. Zaterdag reeds kwam een aantal delegaties per vlieg tuig aan en vandaag volgden er nog meer. Bijna alle belangrijke figuren legden verklaringen af, de één schrif telijk, de anderen mondeling. Zo kwam Zaterdag e premier van communistisch China, Tsjou en Lai, op het vliegveld aan. Hij wenste niets te zeggen, doch liet de wachtende journalisten een verklaring overhan digen.' Hierin zegt hij o.m. te geloven, dat de gemeenschappelijke inspanning van alle deelnemers aan de conferen tie en hun gemeenschappelijk verlan gen om de vrede te versterken, moge lijkheden zullen verschaffen voor een regeling van de urgente Aziatische zaken. Molotof. Na enkele uren was de Chinese pre mier weer op het vliegveld, nu om de Russische minister van Buitenland se Zaken, Molotof, te begroeten. Kort na aankomst zei Molotof, dat de Ge neefse conferentie de eerste in dë laatste jaren is, waaraan vertegen woordigers van alle vijf de grote mo gendheden deelnemen. De Russische afvaardiging, aldus Molotof, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om bij te dragen tot de schepping van 'n verenigd, democratisch en onafhanke lijk Korea. De Sowjet-delegatie, zo zei hij verder, is bovendien van oordeel, dat herstel van de vrede in Indo- China en verzekering van de rech ten van de volkeren in dat land tot de belangrijkste taken van de conferentie behoren. Dulles. Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, kwam Zaterdag avond laat aan. Hij zei, aat de V.S. naar Genève zijn gekomen met een vredesmissie, die nodig is geworden door communistische agressie. De Amerikanen hopen, zo zei Dul les, dat de communisten zijn geko men met de bereidheid zich te zui veren van hun agressie en dat het daardoor mogelijk zal zijn de eenheid van Korea te herstellen en de volke ren van Vietnam, Laos en Cambodja in staat te stellen hun politieke vrij heid te genieten en te vervolmaken. Eden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, is Zondagnacht in Ge nève aangekomen. Hjj vloog van Lon den via Parijs naar Zwitserland, waar door hij in de Franse hoofdstad nog een gesprek had met minister Bidault. Voor zijn vertrek uit Londen zei Eden, dat Engeland alle macht en invloed, waarover het zou kunnen beschikken om de zeer belangrijke conferentie tot een goed einde te brengen, zou aanwenden. PARIJS, 24 April. Vandaag heb ben de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles, Eden en Bidault hu overleg voor de confe rentie van Geneve besloten. Zij kwa men tot overeenstemming over hun houding ten aanzien van zekere pro cedurekwesties. Zij besloten verdere beslissingen te nemen tijdens de onderhandelingen met de Russen. De ministers zijn het er over eens, dat een definitieve beslissing over de wij ze waarop de conferentie moet wor den geleid, niet bereikt kan worden zonder overeenstemming met de Rus sen. De drie ministers hopen, dat de behandeling over de status van China niet het belangrijkste werk van de conferentie zal ophouden. Driedaags bezoek begint vandaag KOPENHAGEN, 26 April. Ko ning Frederik IX en Koningin Ingrid van Denemarken zijn gistermiddag per trein uit Kopenhagen vertrokken naar ons land voor een driedaags statiebezoek. Zij zullen hedenmorgen om 10.04 u. aan het Centraal Station te Amsterdam aankomen. De Koninklijke gasten worden daar begroet door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Van het station gaat men naar het Paleis op de Dam. Kort na aankomst zullen Koning Frederik en Koningin Ingrid een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam. Vanmiddag wordt een rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waarbij een bezoek wordt gebracht aan het Rijksmuseum, Na een diner in het Paleis zullen de Koninklijke gasten vanavond in het Concertgebouw een concert van het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum bijwonen. Russen verlaten Canberra, Australiërs Moskou r CANBERRA, 25 April. Australië heeft vandaag geantwoord op de Rus sische nota van Vrijdag, waarin de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen feitelijk verbroken werden. De Russen hadden gevraagd om uit levering van de agent van de geheime dienst Petrof, die evenals zijn echt genote, asyl in Australië heeft gevraagd en gekregen. De Australische rege ring heeft dit verzoek van de Sowjets afgewezen. Er wordt op gewezen, dat Australië noch direct, noch indirect maatregelen heeft genomen om mevr. Petrof te ontvoeren of haar te verhinderen het land te verlaten. De Sowjet-Unie heeft Zaterdag ook bekend gemaakt niet langer wol in Australië te zullen kopen. Hoelang deze boycot zal duren is niet bekend gemaakt. Samenwerking van Goes, Middelburg en Vlissingen Per inwoner wordt 10 cent voor 1954 en 20 cent voor 1955 gevraagd VLISSINGEN, 24 April. Aan de gemeenteraad is voorgesteld te besluiten om in samenwerking met de Provincie Zeeland en de gemeenten Goes en Middelburg een stichting in 't leven te roepen, genaamd Stichting Zeeuwse Muziekschool", en daarvoor een kapitaal van f 10.— af te zonderen. De raad dient ook de statuten voor deze Stichting vast te stellen en te besluiten om —bij oprichting in Vlissingen van een dépendance van de Muziekschool aan de Stichting voor 1954 een bijdrage te verlenen van f 0.10 per inwoner en voor 1955 een bijdrage van f 0.20. Te zijner tijd zullen B. en W. nog nadere voorstellen doen met betrekking tot de plaatselijke voorzieningen, die ge troffen moeten worden om met het muziekonderwijs te kunnen beginnen. Men mag aannemen, dat soortgelijke voorstellen dezer dagen ook aan de raden van Goes en Middelburg zullen worden gedaan. De raad zal, wanneer hij het boven omschreven besluit neemt, zijn besluit van 31 Juli 1953 moeten intrekken. Daarbij werd in principe accoord ge gaan met een Muziekschool voor Wal cheren, in samenwerking met Middel burg, terwijl een jaarlijkse subsidie van f 3000.bij de Provincie werd aangevraagd. Naderhand bleek de mo gelijkheid te bestaan tot oprichting van een Zeeuwse Muziekschool, waarbij ook Goes zou meedoen. Bij deze opzet wordt ervan uitge gaan, dat in elke deelnemende gemeen te een dépendance wordt ingericht, ter wijl voor de leiding en administratie een centraal apparaat zal worden inge steld, dat te Middelburg gevestigd zal worden. BESTUUR. In de ontwerp-statuten wordt ervan uitgegaan, dat de volgende gemeenten aan de Stichting zullen deelnemen: Axel, Goes, Hulst, Middelburg, Oost burg, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee, welke gemeenten in het be stuur door een lid van B. en W. ver tegenwoordigd dienen te zijn. Toetre ding van andere gemeenten blijft uiteraard mogelijk. Als voorzitter van het algemeen bestuur zal de Commis saris der Koningin fungeren, terwijl een lid van Ged. Staten eveneens daar van deel zal uitmaken. In het stich tingsbestuur zullen tenminste vijf en ten hoogste zeven personen zitting heb ben. Het zal worden bijgestaan door een college van curatoren (tenminste De Australische zaakgelastigde in Moskou heeft Zaterdag een onderhoud gehad met een hooggeplaatste functio naris van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Wie het geweest was, wilde hij niet zeggen. De zaakgelastigde, Hill, wilde zich ook niet over de inhoud van het ge sprek uitlaten. Hem zou zijn meege deeld, dat faciliteiten voor zijn ver trek afhankelijk zijn van het niet voorkomen van „nieuwe verwikke lingen" in Australië. Later heeft Hill een onderhoud ge had met de Britse ambassadeur. Enge land zal n.l, de Australische belangen bij de Sowjet-regering verder beharti gen. Tot twee uur voor het vertrek, aldus de laatste berichten, hadden de leden van de Australische legatie nog geen uitreisvisa gekregen, zodat het niet bekend is of zij aan de voorwaar de, die door de Russen is gesteld, n.l. om binnen drie dagen het land te ver laten, zullen kunnen voldoen. Uit Stockholm werd inmiddels ver nomen, dat de Zweedse regering door de Sowjets is gevraagd de belangen in Australië te behartigen. Straaljagers vernield. BRUSSEL, 24 April. De Belgi sche recherche heeft een tweetal sol daten gearresteerd van de basis voor straaljagers te Florennes, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabo tage. Beiden hebben bekend. Ver. voor Chr. V.H.M.O. Drie nieuwe leraren benoemd GOES, 24 April; Vanmiddag heeft het bestuur van de Vereniging voor Chr. Midd. en Voorb. Hoger Onder wijs in Zeeland afscheid genomen van de heer J. Pouwer, die wegens vertrek naar Apeldoorn heeft be dankt als secretaris. De voorzitter van het bestuur, de heer Laport, bracht in herinnering het vele werk dat door de heer Pou wer tijdens de bouw van de school wérd verricht. Namens het bestuur dankte hij hem hiervoor in hartelijke bewoordingen. Ook Mevrouw Pouwer, die bij dit afscheid tegenwoordig was, werd in deze dank mede betrokken, Ds W. C. van Burgeier sprak na mens het Curatorium, de heer J. C, Wattel, namens de commissie van Toezicht en de heren Barends en van Alphen als hoofden van de scholen resp. te Goes en te Middelburg. In de plaats van de heer Pouwer werd tot secretaris gekozen Ds W. C, van Burgeier te Kruiningen. Verder werden met ingang-van Sept. a.s. benoemd tot leraren de heren H. Hoogendoorn te Oudewater (Biologie), W. de Haan te Sneek (En gels) en P. H. de Geus te Amersfoort (tekenen). vijf personen), door het bestuur te benoemen na advies van de Stich ting Zeeland. Zij moeten deskundig zijri op muzikaal gebied. BESCHEIDEN BEGIN. De lesgelden worden voor alle ge meenten uniform. De dagelijkse leiding berust bij een directeur, die door het algemeen bestuur wordt benoemd. Het is wenselijk gebleken op zeer beschei den voet te beginnen en de ontwikke ling van zaken af te wachten. Daarom worden alleen Goes, Middelburg en Vlissingen voorlopig uitgenodigd deel te nemen. Het werk zal zich vooreerst moeten beperken tot het vormen van een centrale kern. Het is vrijwel onmogelijk overal te gelijk te starten: men is n.l. volkomen onzeker wat het aantal leerlingen be treft. Behalve een directeur dient voorlopig slechts een enkele leerkracht van elders te worden aangetrokken. DE EXPLOii- ^iTE. De netto-exploitatie kosten der Mu ziekschool (dus slechts voor de drie ge meenten) worden voor 1954 geraamd op f 16.000.en voor volgend jaar op ruim f 32.000.waarbij ervan wordt uitgegaan, dat zowel door de Provin cie als door het Rijk dit jaar f 5000.— en volgend jaar f 10.000.zal worden verleend. Voor de drie gemeenten blijft dan resp. 5 en 12 mille over. Voor Vlis singen komt dit neer op f 2600.in 1954 en f 5200.in 1955. Daarbij ko men dan nog de kosten van de plaatse lijke accomodatie. >*- In enkele regels melden wij nog Dit is de raadskamer in het Palais des Nations te Genève, waarin de con ferentie van de Grote Vier over Korea en Indo-China zal worden gehouden. Op het moment dat de foto werd gemaakt was er een vergadering aan de gang, vandaar de papieren op de tafels. In het gebouw is de Europese afdeling van de Verenigde Naties gevestigd. DAT Ierseke Zaterdag speurhond, maar de daders hoog bezoek heeft gehad: de zijn op dit ogenblik nog echtgenote van sultan Ha- niet gevonden, mid van Pont'"--v en twee zusters van itan be- DAT de veerdienst Hoe- zichtigden de oester- en dekenskerke-Perkpolder tij- mosselkwekerijen en ge- delijk gestaakt is wegens 'n bruikten na afloop het di- beschadiging aan het roer ner bq „Nolet" dat hun was van de veerboot. De repara- aangeboden door mej. P. tiewerkzaamheden zullen Stoel, die in de oorlogs- waarschijnlijk enkele dagen jaren verpleegster was in in beslag nemen. Indië. DAT op de Parallelweg DAT een juwelier en hor- te Bergen op Zoom weer logier in Nieuw-Vossemeer eens een ongeluk gebeurd ook bezoek heeft gehad, is, waarbij ditmaal liefst maar een minder aange- vier auto's betrokken wa- naam bezoek n.l. van een ren, die alle vier nogal ern- aantal inbrekers. Deze had- stig zijn beschadigd. Er den het niet moeilijk; ze stonden drie auto's gepar- sehoven een raam open, keerd, een vierde kwam stapten binnen en namen aanrijden, moest remmen, mee wat van hun gading maar de remmen weigerdèn en gemakkelijk vervoerbaar en zo schoof de hele za was: gouden en zilveren in elkaar. Het verkeer on- ringen, dames- en herenpols- dervond nogal wat stagna- horloges, alles bij elkaar tie; de politie stelde een voor ettelijke duizenden onderzoek in en maakte guldens. De politie heeft het proces-verbaal op tegen de spoor gevolgd met een bestuurder van de vracht auto met de weigerende lokaal in gebruik heeft kun- remmtu. nen nemen. Ter ere van dit feit werd een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tegen de zusterver. S.A.C. DAT een dergelijke ge compliceerde aanrijding zich ook bijna voordeed op het uit Haarlem. Onder de ogen kruispunt Buijs Ballotstraat Lewestraat te Kloetinge. Doordat een volkswagen links af sloeg moesten twee achter elkaar rijdende auto's plotseling remmen. De voorste ramde de volks wagen, de achterste kon door snel uitwijken een bot sing vermijden. Zo liep al les dus nogal goed af. DAT in Krabbendijke de heer S. van Diessen van 'n wagen met graszoden afviel en onder het wiel terecht kwam. Dokter van der Dool constateerde een gescheur de schouderspier. DAT de sportvereniging van hun burgemeester won den de Goesenaren met 3—2. DAT er in het afgelopen weekeinde heel wat Zeeuw se sportkampioenen uit de bus zijn gekomen. De Vlis- singer Haarsma werd Zeeuws kampioen tafelten nis en onttroonde daardoor de kampioen van de vorige jaren Hawrylkiewicz. Even eens een Vlissinger, de heer W. J. Plinsinga, werd Zeeuws kampioen schaken hoofdklasse; een mooi suc ces want hij nam voor het eerst deel. En een derde Vlissinger, de heer A. Mast, won 't persoonlijke schaak- Hij drukte op Goes zijn stempel. GOES, 26 April. In zijn woning te dezer stede is Zaterdagavond over leden de heer F. G. C. Rothuizen, da man die als architect en directeur van Gemeent werken gedurende een ianga reeks van jaren zijn stempel gedrukt heeft op het aanzien van deze zich snel uitbreidende stad en die door zijn persoonlijkheid en zijn kennis van za ken in Zeeland en ver daarbuiten ge acht en bemind werd. Zijn verdien sten werden o.m. erkend door zijn benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau. In het jaar 1903 vestigde de heer Rothuizen zich in Go-s als architect en werd hij tevens benoemd tot ge meente-architect. Enige jaren later werd hij directeur van Gemeente werken en in de dert'ger jaren was hij bovendien directeur van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht voor Zuid- en Noord-Beve land. Direct na de eerste wereldoorlog heeft hij de stoot gegeven tot de uit breiding van Goes. Onder zijn leiding kwamen de bouwplannen I en II tot stand en ook voor de verdere uitbrei ding is hij steeds een gewaardeerd raadsman geweest. Hij was o.m. de architect van he politie-bureau, van het bureau van gemeentewerken, van het openbaar slachthuis, van de uit breiding van de begraafplaats, enz. De torenrestauratie van de Ned. Herv. Kerk geschiedde eveneens onder zijn leiding. Hij had zitting in diverse pro vinciale commissies (schoonheidscom missie, huurcommissie, enz.) en dik wijls trad hij op als adviseur van het Provinciaal Bestuur. Ook naar andere terreinen des levens ging zijn belangstelling uit. Jarenlang diende' hij de Geref. Kerk van Goes als ouderling; hij was be stuurslid en mkele jaren voorzitter van de Chr. Uloschool, penningmees ter van de Chr. nationale school, be stuurslid van het Stedelijk Museum en van nog vele andere instellingen. Meer dan 1809 havenarbeiders in veertien Zweedse, havens zijn Vrijdag in staking gegaan, de grootste met-offi ciële staking in Zweden na de oorlog. Buitenlandse schepen worden per radio naar havens geloodsd, waar nog niet wordt gestaakt. van de Ned. Spoorwegen te kampioenschap van Zee- Goes op haar veld aan de land. In het Sportplakke- De Ruyterlaan te Goes een bord van morgen komen we gerieflijk ingericht kleed- op dit alles nog terug. DE BILT ZEGT: Aanhoudend droog. DE BILT, 25 April Droog en zonnig weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis teren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.19 u., onder 19.58 u. Maan op 2.50 u., onder 12.57 u. Hoogwater Dinsdag 27 April: Vlissingen: 8.36 u. 1.33 m„ 21.03 u. 1.12 m. Terneuzen: 8.59 u. 1.54 m., 21.31 u. 1.34 m. Wem .".ge: 9.53 u. 1.35 m., 22.30 u. 1,06" m. Zierikzee: 9.36 u. I.i9 'm., 22.09 u. 0.90 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1