CONFERENTIE VAN GENEVE IN GEVAAR REXALCO? Roomboter komt hem toè! DEZE WERELD v&ri ö&q tot ö&q LINOLEUM KROMMENIE Roomboter op het brood Minister Mansholt over het landbouwbeleid Weinig vorderingen in Den Haag N Spionnage- oorlog Vooruitzichten voor landbouw op lange termijn niet ongunstig* Elke tand een brillant Rusland kan S millioen man mobiliseren Bezinning noodzakelijk De les van het verleden Rood-China moet gelijkgesteld worden met de „Grote Vier" Toekomst HOUTMAN Australië levert Petro: niet uit Wie overlegt, legt liever linoleum F ..A.- "V Zaterdag 24 April 1954 ZEELPVSCH DAGBLAD pagina 5 Na de roes van de verkiezingsnacht, waarin de cijfers zich over een redac tie uitstorten en waarin het zo uiterst moeilijk is de juiste kop voor de voor pagina en het juiste commentaar te Vinden, is nu de tijd gekomen om zich trat rustiger op de stembusuitslag voor de Frov. Staten te bezinnen. Dit kan pu des te beter omdat nu ook de in diezelfde roes geschreven commenta ren van andere bladen bekend zijn. Be zinning waarop? Op de cijfers? Och, dat gegoochel met cijfers heeft zo wei nig zen! Wat voor nut heeft het aan te tonen (zoals de Nieuwe Provinciale Groninger Courant uitvoerig gedaan heeft), dat de anti-revolutionnairen et telijke zetels hadden kunnen behou den, als het Gereformeerd Politiek Verbond er maar niet geweest was. Wij betreuren die gespletenheid evenzeer, maar het spelen met „als nu eens. lijkt ons tijdverspilling! Tenzij men kans zou zien hierdoor deze beide par tijen tot elkaar te brengen maar wij geloven niet -dat de invloed van onze Noordelijke collega's zover reikt! Eveneens met cijfers goochelend is het Prieech Dagblad tot de conclusie gekomen, dat een samengaan der A. R.P. en CJ3.U. in de friese Staten ééa pret. chr. zetel meer opgeleverd zou hebben. Nu is deze zetel aan de P. v. d. A. toegevallen. Dit spelen met „als nu eensheeft wèl zin, want deze mogelijkheid zit er misschien voor een volgende keer wèl inl Bezinning dus waarop? Op de toe komst na de lessen van het verleden geleerd te hebben. Dat is de taak die op ons allen, protestants christenen, wacht in de periode van rust die we tegemoet gaan. De volgende (parle- ments) verkiezing is immers pas over twee jaar. De andere partijen hebben een zeer duidelijk omlijnd doel voor ogen. De K.V.P. werkt koortsachtig voort aan de versterking van de een h«id, de P. v. d. A. werkt niet minder hard aan de opmars van de doorbraak gedachte welk concreet doel staat ons voor ogen Toekomstplennen dienen gebaseerd te zjjn op lessen die uit het verleden zijn getrokken. Welke les heeft de Jongste stembusuitslag ons geleerd? Wij menen die aldus te kunnen samenvat ten: 1. De anti-revolutionnaire partij ver liest steeds meer haar vat op de kie zersmassa. Vroeger placht zij ook vele stemmen te trekken van men sen, die niet tot de Gereformeerde gezindte behoorden; kleurlozen die zich door de beginselvastheid van haar leiders (denk aan de Indië politiek) voelden aangetrokken. Nu lukt haar dat niet meer. Waarom niet? „Men kan de overgang van oppositiepartij naar deelneemster in de regering niet verwerken", zeg gen sommige waarnemers. Mis v schien speelt dit inderdaad een rol en behaalt de V.V.D. thans winst uit deze A.R. koersverandering. Een be langrijker argument lijkt het ons echter, dat de anti-revolutionnaire party geen kans ziet tot het volk te spreken. Haar beginselen en de toepassing van haar beginselen zijn ongetwijfeld ook nu nog in staat velen aan te spreken, die niet tot de Gereformeerde gezindte behoren maar men dwingt ze niet er ken nis van te nemen. Om de propagan da draait het. De P. v. d. A. verstaat die kunst voortreffelijk laat men op dat punt aan deze organisatie een voorbeeld nemen! 2. De mens-van-heden wordt geïmpo neerd door het getal. De massaliteit spreekt hem aan men kan dat betreuren maar men dient hiermee rekening te houden. Hij ziet de K, V. P. en de P. v. d. A. als de twee grote rivalen en onwillekeurig maakt hij tussen die twee zijn keus. Die „kleine partijen" raken in zijn gedachten op de achtergrond, hij ziet ze nauwelijks meer. Hiervan trekt de P. v. d. A. voor de volle honderd procent profijt! En dat pro fijt zou minder zijn als de protes tants christelijke partijen ook als een eenheidsfront zouden optrek ken. Dan was er een derde rivaal en had men „dus" keuze uit drie partijen! 3. Een analyse der verkiezingsuitsla gen leert, dat het verlies der prot. chr. partijen niet zozeer ligt op het pla'+eland als wel in de grote ste den. Dat de „verwerkelijking" hier van oorzaak is, is duidelijk. Daarom dient dit probleem door alles wat leven wil naar Gods getuigenis met nog temeer kracht te worden aan gepakt. Russische nota aan het Westen LONDEN, 23 April. Dc Sowjet-Unie heeft in een nota aan de Westerse Grote Drie officieel de eis gesteld, dat communistisch China, bij de voor de komende Geneefse conferentie te treffen regelingen, zal worden erkend als gelijke van de „Grote Vier". De gelijkluidende Russische nota's zijn gisteren aan de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, die thans te Parijs beraadslagen over de houding der Westerse „Grote Drie" op de ko mende Geneefse besprekingen, overhandigd. Drie dingen dienen ons dus voor de toekomst bezig te houden: strijd tegen de voortschrijdende verwereldlijking, eenheid der prot. chr. politieke partijen en de methode om de mensen te berei ken. In de komende week willen wij ons op dit alles bezinnen i De Sowjat-nota's zijn een antwoord op de recente Westerse nota, waarin voorsteilen werden gedaan voor tech nische regelingen voor de. conferentie. Deze voorstellen hielden ln, dat deze regelingen door de „vier uitnodigende mogendheden", namelijk de Verenigde Staten, de Sowjet-XJnle, Groot-Brlttan- nlë en Frankrijk zoals op de vler- magendhedenbesprekingen te Berlijn werd overeengekomen zouden wor den getroffen. In Lendenoe diplomatieke kringen vreest men, dat deee nieuws Russische poging om rood China tot een der „Grote Vijf' te maken, het houden van de conferentie, die Maandag <u». moet beginnen, in gevaar kan brengen. Na de vier-mogendhedenbesprekingen te BerHjn hebben de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brlttannië en Frankrijk een twintigtal landen uitge nodigd de Geneefse besprekingen over vraagstukken van het Verre Oosten bfl te wonen. Te Berlijn ls overeengekomen, dat communistisch China zou behoren tot de uit te nodigen landen. De Sowjet- Ingezonden Mededeling (adv.) Rusland tekent conventie voor slachtoffers van de oorlog. PARIJS, 23 April Het presidium van de Opperste Sowjet der Sowjet-Unie heeft besloten de conventie van Genève van 12 Augustus 1949 te tekenen. De con ventie heeft betrekking op de bescher ming van oorlogsslachtoffers, aldus het Sowjet-persbureau „Tass". De conventie voorziet in het verlenen van hulp aan gewonden en zieken hij de strijdende strijdkrachten en de bescherming van burgers tijdens militaire operaties. Unie wil nu, dat het een uitnodigend land, dus een mede-organisator van de conferentie, wordt. Ben woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later op de dagelijkse persconfe rentie verklaard, dat de „Westerse Grote Drie" de Sowjet-nota ln de niet te ver verwijderde toekomst zullen be antwoorden. In antwoord op een vraag of hij ver wachtte dat de Geneefse besprekingen Inderdaad Maandag a.s. zullen begin nen, antwoordde de woordvoerder, dat h(j niet over gegevens beschikte, welke zouden wijzen op een latere openings datum. DEN HAAG, 23 April. Minister Mansholt heeft tijdens de behandeling van de begroting van Landbouw in de Eerste Kamer gezegd, dat de gemakke lijkste periode voor de landbouw voor bij is. Het landbouwbeleid wordt thans vooral gericht op de bestaanszekerheid van de boer. Van wezenlijk belang is daarbij de beïnvloeding van het prijs peil. De minister beloofde zeer spoedig mededelingen te doen over de mono polieheffingen. Het gaat hier om een vraagstuk van algemeen regeerbeleid. Het is de bedoeling om de opbrengsten van de monopolieheffingen te reserve ren voor verscheidene sactoren, waar op ze speciaal drukken. Zo zullen de heffingen beschikbaar blijven voor de betrokken bedrijfstakken ten behoeve van de producenten. De lasten worden met name niet afgewenteld op de vee houderij. Het vraagstuk van het al of niet ver hogen van het vetpercentage in de melk is in onderzoek. De minister was van mening, dat men voorzichtig moet zijn met het ineens verhogen van het vetpercentage op dit ogenblik. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vi Ingezonden Mededeling (adv.) PIANO'S ORGELS >uwd adres Bescherming van kunstschatten. DEN HAAG, 23 April. Met de bespre king over het eigenlijke onderwerp: Een ontwerp-conventie voor de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd, hebben de regeringsafgevaardigden in het Haagse Vredespaleis onder auspiciën van Unesco nog weinig vorderingen gemaakt. Een Engels voorstel, dat door de Ame rikanen werd gesteund, om de zittingen van de conferentie niet openbaar te doen zijn, werd verworpen. Voorstellen tot het vormen van werk- commissies werden nog niet behandeld. De Bussische delegatie bracht de wens naar voren om staten, met name Oost- Duitsland, die niet voor de conferentie werden uitgenodigd, alsnog te inviteren. Een daartoe strekkend voorstel werd met 18 tegen 9 stemmen bij 10 onthoudingen verworpen. Een Russisch verzoek om hun taal als officiële voertaal ter conferentie te erken nen, zal door een secretariaatscommissie worden onderzocht. Het is alle afgevaar digden geoorloofd de eigen taal te spre ken. mits zij zelf voor voldoende verta lers zorgen. Het Russisch als officiële voertaal zal de nodige technische moei lijkheden ter conferentie opleveren, al leen al op het gebied van schrijfmachi nes. De Russische delegatie heeft een for meel protest doen horen tegen de aan wezigheid van een delegatie van natio nalistisch China. Een Joegoslavische delegatie is inmid dels ter conferentie aangekomen. Een Tsjechische schijnt onderweg te zijn. Vanmiddag zal gepoogd worden defini tief een begin te maken met de bespre kingen over de middelen en mogelijkhe den om tot het opstellen van een conven tie ter bescherming van kunstschatten in oorlogstijd te komen. Sowjet-nota afgewezen. CANBERRA, 23 April De Australi sche regering heeft de Sowjet ambassade een nota doen toekomen, waarin het ver zoek tot uitlevering van Petrof „wegens frauduleuze manipulaties met fondsen van de ambassade" van de hand wordt gewezen. De Australische wet, aldus de nota, laat niet toe, dat op het Sowjet- verzoek wordt ingegaan. Inmiddels wor den bijzonderheden gevraagd over de genoemde frauduleuze handelingen. Ingezonden Mededeling (adv.) Een prachtige vloerbedek king, in meet dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practised onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Linoleum is 2 meter breed Prijzen vanaf f. 6,43 per vierkante meter Li no f e 11 vanaf I. 3,95 ...is mooi en blijft mooi! AAST de koude oorlog wordt er tussen Oost en West een andere gemene oorlog ge voerd, die als een voorloper van een werkelijke oorlog beschouwd kan worden. Het is de spionnage- oorlog, die van Russische zijde wel op een zeer sadistische manier wordt bedreven. Hoe meer uitvin dingen op het gebied van de bewa pening worden gedaan, hoe inten ser en vuiler deze oorlog wordt, In de grootste steden, soms ver van het ijzeren gordijn vandaan, ver dwijnen op geheimzinnige manier mensen, wordt er gemoord en ge folterd. Soms schiet de fantasie van de schrijver van de dedective-roman tekort bij wat zich nu in werkelijk heid afspeelt. In deze oorlog nu heeft het Westen de laatste tijd een paar successen ge boekt, successen, die gelijk iets aan het licht brachten van de door de Russen gevolgde methoden. Een agent van de Russische geheime dienst, kapitein Chochlof, die van zijn superieuren opdracht had gekregen om de leider van de uitgeweken Russische solidaristische groep, Georg Okelo- witsji, te vermoorden heeft, toen hij veilig in de Westelijke zóne van Ber lijn was, deze opdracht niet uitgevoerd. Hij heeft zich nl. gemeld bij de Ame rikanen na zijn slachtoffer te hebben opgezocht, om hem te vertellen, hoe zijn leven op het spel had gestaan. Het verhaal, dat Chochlof aan de pers vertelde de Amerikanen hebben er uiteraard een propagandastunt van ge maakt was afgrijselijk maar waar. In de oorlogsdagen, zo vertelde Chochlof, had hij niets tegen slinkse moorden gehad. Zelf had h(j nog de moord op de Duitse gouwleider van Minsk, Kube, georganiseerd. Hij had zich, met zijn twee Oost- Duitse medewerkers, die hij tevoren in Berlijn had opgevist, drie maanden lang op zijn taak moeten voorbereiden. Deze voorbereiding was zeer degelijk geweest. De gedeserteerde Russische agent toonde de wapens, die hij had moeten gebruiken. Eén \an deze wapens was een klein speciaal vervaardigd pistool, dat vrijwel geluidloos afgaat. Hoog stens hoort men een zacht geluid dat vergeleken kan worden met het katp pen van vingers Dit pistool heeft drie verschillende soorten munitie. Aller eerst een kleine rode kogel, die wordt gebruikt om iemand verbluft te doen staan. Dan is er nog een dum-dum of holle punt kogel, waarin 314 milligram cyaankali is verborgen. Dit is een zeer zwaar vergif, dat door de toegebrachte verwondingen onmiddellijk in het bloed komt en snel doodt. Maar dit moordwerktuig is niets vergeleken bij het andere „wapen" dat de Russische agent bij zich had. Het was een kleine sigarettenkoker. Met een lichtè druk op de kanten van de koker kan er een kogel uit worden afgevuurd. Terwijl het slachtoffer een sigaret wordt aangeboden wordt hij dodelijk getroffen, niets vermoedend. Want aan de koker is niets ta zien. Er zitten 23 sigaretten in, die echter in werkelijveid holle stalen buisjes zijn: loopjes waaruit de dodende kogels ko men. In gezelschap van zijn slachtoffer heeit Chochlof deze dingen onthuld. Het was een lang, sensationeel en gru welijk verhaal, waarvan we enkele de tails uitvoerig hebben weergegeven om een indruk te geven hoe de Russische agenten te werk gaan. Deze agenten zitten over de gehele wereld verspreid, Nederland niet uit gezonderd. Dikwijls en dit is de laat ste tijd duidelijk gebleken, is de on schendbare ambassade het centrum van de geheime organisatie. In strate gische landen, zoals Australië, is men bijzonder actief. Gelukkig heeft de Australische regering deze „ambassa de" onder de knie gekregen, nadat aan de derde secretaris Petrof en zijn echt genote asyl was verleend en deze Pe trof een schat van gegevens had over gedragen over de geheime Russische organisatie. Veel arrestaties werden verricht en de correspondent van Tass, Antonjef, heeft nog net de dans weten te ontspringen door in de onschend bare ambassade onder te duiken. Een ander strategisch punt aan het spionnagefront is West-Berlijn. De burgemeester heeft in het stedelijke parlement de bevolking opgeroepen toi een versterkte waakzaamheid tegen mensenroof. Ja, hier gaat men met grovere middelen te werk. De leider van de Russische emigrantenorganisa tie Troetsnowitsji verdween spoorloos evenals de medewerker van de Duitse Liga voor mensenrechten dr Silgradt. Het is in deze oorlog stoot en tegen stoot. Sinds de val van harde Beria schijnt het wat te rommelen in de gelederen van het Russische spionnageleger. Op merkelijk is, dat sinds deze chef van de Binnenlandse strijdkrachten van het toneel verdween er zich meer on regelmatigheden hebben voorgedaan. De Westelijken hebben hiervan ge profiteerd en met de thans beschikba re gegevens weet men beter dan te voren, dat het met de Russische heren zeer kwaad kersen eten is en dat voor al in deze spionnage-oorlog de uiterste waakzaamheid geboden is. Immers de veiligheid en vrijheid der bewoners van de vrije wereld is in het geding. Roomboter komt ille harde werkers toe. Vooral op de middagboterham. Omdat een xware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakelijker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan 'n cent per boterham, la dar voor een harde werker te veel...i Geef hem in elk geval een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werk! Dus: Spaar dt rijksbotermerken (er staat er ten of Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Ltbelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 1} Mei en alle Radiobladen. Minister Mansholt over de export. Toenemende vraag naar veredelingsproducten» AMSTERDAM, 23 April. Dat de Nederlandse landbouw ln een t(jd van wereldoverschotten, die ook een deel van het Nederlandse export-assortiment beslaan, bijzonder diligent zal moeten zijn om bestaande exportposities te be> houden, spreekt wel vanzelf. Voortdurende activiteit in de richting van ratio* nallsatle en lagere kostprijzen zal nodig zjjn om aan eventuele prijsdalingen op do wereldmarkt het hoofd te kunnen Meden. Dit schrijft de heer S. L. Mans holt, minister van Landbouw, Visserij ®n Voedselvoorziening, ln het vandaag verschenen economisch kwartaaloverzicht van de Amsterdamsche Bank- Incasso Bank, waarin hjj een uitvoerige beschouwing wijdt aan de agrarische af Eetproblemen in de wereld en ln Nederland. Omtrent onze mogelijkheden in oude en nieuwe exportgebleden onderstreept de minister de gevaren, die de Neder landse export bedreigen door protectio nistische maatregelen van andere lan den, vooral In een tijd van dalende con junctuur. Ook zonder protectie is het echter mogelijk, dat andere landen zich door rationalisatie en uitbreiding van de productie opwerken tot concurrenten van Nederland op de agrarische afzet markten. Hiertegenover staat, dat de vooruit zichten op lange termijn voor vergrote afzet van de producten, die voor de Ne derlandse landbouwexport van belang zijn, niet ongunstig kunnen worden ge noemd. Het betreft hier Immers voor al veredelingsproducten, waarnaar de vraag zal toenemen indien de koop kracht stijgt. Ook tegenover toenemen de concurrentie moet het, aldus minis ter Mansholt, voor Nederland mogelijk zijn een aandeel ln deze zich uitbrei dende markt te veroveren. 3h* bestaan voldoende aanwijzingen voor de veronderstelling, dat Nederland by de vorming van een Europese markt zeer gebaat zal zijn. De grote verwe venheid van de Nederlandse met de Europese eoonomie maakt ons tot één der grootste belanghebbenden van In tegratie. Deze verwevenheid betekent immers, dat de Invloed van een welva rend Europa op de Nederlandse econo mie van grote betekenis zal zijn. Ongeacht het voordeel der relatief lage kostprijzen is met name de positie van de agrarische sector kwetsbaar. Bij het huidige systeem van nationaal ge voerde economische politiek Immers blijft het steeds mogelijk, dat één of meer landen hun grenzen plotseling door contlngentering of tariefsverho ging afsluiten voor Nederlandse land bouwproducten. De export ls de laat ste jaren bevredigend geweest, al zijn reeds voor enkele producten moeilijk heden bij de afzet ontstaan. WAARHEEN MET DE AGRARISCHE OVERSCHOTTEN? Het vraagstuk der overschotten van bepaalde landbouwproducten doet zich vooral voor ln de Ver. Staten; ln min dere mate echter ook ln Canada, Australië en Argentinië. Het gaat nu om het vinden van methoden, teneinde het huidige overschot af te zetten, zon der verstoringen op de wereldmarkt en op een wijze, die bijdraagt tot verster king der vrije wereld. „Het ls een pijnlijke tegenstelling, de voedseloverschotten van de Wes telijke wereld te moeten stellen naast het gebrek van honderden millioenen bewoners der minder ontwikkelde landen, die al geruime tijd ln hun lot nauwelijks enige verbetering hebben kunnen Drengen." Het ligt dan ook voor de hand, een oplossing ln ae eerste plaats te zoeken in de richting van die grote gebieden der vrije we reld, die aan chronische ondervoeding ïyden, doch waar de koopkracht ont breekt om zich de noodzakelijke voe dingsmiddelen uit de overvolle Wes telijke winkel aan te schaffen. Een positieve bestemming voor een deel der overtollige voorraden zou dan ook zijn, deze gratis of tegen zeer lage prijs ter beschikking van de regeringen van verschillende minder ontwikkelde landen te stellen, b.v. als bijdrage tot de financiering van door die regeringen uit te voeren ontwikkelingswerken. Aldus zouden de overschotten bijdra gen tot het opvoeren van de productie in de ontvangende landen, waarbij on getwijfeld ernstige practische moeilijk heden moeten worden overwonnen. De ze beschikbaarstelling van goederen zou offers vragen, maar daardoor zon een bjjdrage geleverd worden tot de op lossing van vraagstukken, die voor de positie van het Westen van grote be tekenis zijn. Ingezonden Mededeling fAdv> N.A.V.O.-rapport: PARIJS, 23 April. De rapporten van de Westelijke geheime diensten, die vandaag ter sprake zouden worden gebracht op de bijeenkomst van de N.A.V.O. te Parijs, tonen aan, dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in minder dan een maand 400 divisies of acht millioen man kunnen mobiliseren. De communistische landen, China niet inbegrepen, hebben thans zes mil lioen man onder de wapenen, aldus deze rapporten. De Russische luchtmacht telt nog altijd 20.000 vliegtuigen. In de laatste drie jaar waren echter bijna alle vlieg tuigen met zuigermotoren vervangen door straalvliegtuigen. De luchtstrijdkrachten die de Russen tegen het Westen kunnen gebruiken, zijn nog altijd sterker dan die ter be schikking staan van het hoofdkwartier van de Geallieerden in Europa, maar het verschil is niet erg groot meer. De Sowjet-Unie heeft naar schatting ongeveer 300 duikboten in dienst, waarvan de helft kan worden gebruikt op de oceanen. Ook wordt melding gemaakt van grote vorderingen op het gebied van atoom-, waterstof- en bacteriologische wapenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5