CHR. LANDARBEIDERS VIERDEN JUBILEUM VAN HUN BOND N.A.V.O.-landen dienen eenheid te bewaren Geen gelijke rechten voor Chinese communisten ver r Blik in verleden verplicht tot dank voor het heden en activiteit in de toekomst Brandende olie in haven van Scheveningen Cambodja doet beroep op Veiligheidsraad. Wysjinsky was ook van de partij Korea-vrijwilligers teruggekeerd Australische diplomaten moeten Moskou verlaten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gestreden, zij aan zij Vandaag zou antwoord op Russische nota worden verzonden Vrachtauto reed van de weg af Situatie in Dien Bien Phoe thans hachelijk Russische agent meldde zich DE BILT ZEGT: Droog weer DE BILT, 23 April. In de kustpro vincies overdrijvende wolkenvelden. In het overige deel van het land opklarin gen, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als gisteren, maar in het Noordoosten van het lar.d iets lagere. Op- ep ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.23 u„ onder 19.55 u. Maan op 2.03 u., onder 10.17 u. Uitgavo: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2765 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 24 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Niemvdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. brengt één onzer redacteuren, die deel uitmaakt van de groep jongeren, die op het ogenblik in Berlijn een bijeenkomst van po litieke jongeren der christen-de mocratische partijen meemaakt, U op pag. 3 zijn relaas uit de gevierendeelde stad. Het is geen opgewekt relaas, doch een ver haal, waarin U zonder veel op smuk wordt ingelicht over de feitelijke toestand. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 23 April. Luid schalde vandaag het bondslied van de Ned. Chr. Landarbeidersbond door de grote zaal van „Tivoli" in Utrecht. „Komt allen kameraden, schaart u in onze rij. Kloekmoedig, vastberaden, gestreden zij aan zij!" Tweeduizend leden waren met extra treinen en met autobussen uit alle hoeken van het land naar de Domstad gekomen om het jubileum van hun hond mee te vieren. Ais de oprichters van 1914 een kijkje in deze zaal hadden kunnen nemen, hoe zouden ze zich verwonderd en verheugd hebben. De openingsrede van voorzitter P. Stokman stond ook nu weer in het teken van het „toen en nu". Met onverflauwde aandacht werd geluisterd naar de oud-bondsvoorzitter, thans de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rup- pert. Na de gelukwensen van de 190.000 C.N.V.-ers In Nederland te hebben overgebracht, schetste deze het verleden, heden en de toekomst van de jubilerende organisatie. Onze landarbeidersgezinnen hebben een diep-treurig verleden, aldus de heer Ruppert. In het begin van deze eeuw waren werkdagen van 12 tot 16 uur geen uitzondering. Trouwens, vlak voor de oorlog kwam een dergelijke werktijd voor vaste arbeiders in de veehouderij nog voor. Omstreeks 1906 waren de uurlonen 8 cent, de daglonen 60 cent en de weeklonen ongeveer 3.50. Vrouwen en kinderen werkten vaak mee en ondanks harde arbeid leidde men een erbarmelijk bestaan. Toch was dat nog niet het ergste. Het allerbitterste was, dat de arbeider niet als mens werd beschouwd en erkend. Over zijn lot werd door de werkgevers beslist, vaak onder het genot van een borrel. Over hem en zonder hem. Te recht zei Kuyper, dat de slaven in de oudheid het beter hadden dan de loon slaven uit de bloeitijd van het libera lisme. Wat had nu meer voor de hand ge legen, dan dat deze geplaagden zonder meer de klassestrijd hadden aanvaard en gevoerd aldus vroeg de heer Rup pert. Nochtans waren er velen, die ook in hun bitterste materiële en zedelijke nood bleven luisteren naar het Evan gelie, waaruit slechts de gedachte van samenwerking en overleg opbloeit. En dat ondanks het feit, dat deze beide begrippen zowel door de werkgevers als door de vele mede-arbeiders met hoongelach werden ontvangen. Dit terugzien moet ons brengen tot dankbaar omhoog zien, zo constateerde hij. Met Gods hulp mocht de N.C.L.B. er aan medewerken, dat de landarbei der nu in materieel opzicht een vol waardige positie verkreeg. Zijn strijd voor samenwerking zegevierde en juist in de agrarische bedrijfstak gaat het bedrijfschap het eerst aan het werk. In de toekomst wachten nieuwe ta ken. Industrialisatie en mechanisatie roepan voor het platteland grote pro blemen op. Het Landbouwschap zal slechts slagen, als er ook in bedrijf, dorp en gewest overleg en samenwer king is en een hartelijk meeleven met wat aan de top gebeurt. Veel is veran derd, één ding moet blijven, zo besloot de heer Ruppert. Dat is het geloof van de pioniers, dat er alleen in gehoor zaamheid aan Gods Woord een toe komst is, ook voor onze samenleving. Hij riep de aanwezigen op tot nieuwe activiteit met het woord van het bonds- vaandel uit Haggaï 2: „Weest sterk al gij volk des lands en ga aan het werk, want Ik ben met u". NIET GENOEG Na muziek en samenzang was het woord aan prof. dr R. van Dijk uit Amsterdam, die minister Zijlstra als spreker verving. Prof. van Dijk consta teerde, dat de economische nood in het arbeidersgezin verdwenen is en dat op het gebied van de samenwerking veel werd bereikt. Dat is echter niet ge noeg om het aloude devies „naar ver nieuwing van de samenleving" te ver wezenlijken. Want dan moet er niet alleen samenwerking, maar ook samen leving komen. Dit is nog ver te zoeken, want blijkens een recent opinie-onder- z k wordt de landarbeider nog steeds e ideraan geplaatst op de rang- lij s het grote publiek naar zijn waardering voor de verschillende groe pen in ons volk wordt gevraagd. Dat komt, omdat de mens nog alleen maar wordt beoordeeld naar hetgeen hij doet, naar zijn beroep en dus eigen lijk naar wat hij produceert. Wil er een doorgaande vernieuwing van de sa menleving komen na wat reeds ver kregen werd, dan zal de Chr. vakbe weging ook deze liberalistische be oordelingswijze te ljjf moeten gaan. Dan moet er een eind komen aan de onderwaardering van de handenarbeid en speciaal van de landarbeid. Immers, niet alleen in zijn arbeid, maar in de volheid van zijn wezen en in al zijn talenten is de mens beelddrager Gods en de volle mens moet in onze beoor deling betrokken zijn. Het ideaal van vernieuwing der sa menleving is hoog gegrepen, aldus spr. Het kan echter worden verwezenlijkt in het geloof aan Hem, Die heeft ge zegd: „Zie, ik maak alle dingen nieuw". Laatste spreker was de secretaris penningmeester van de bond, de heer H. Oudekerk wiens verschijning achter de lessenaar alleen reeds een storm van applaus veroorzaakte. Deze alge meen geachte en gerespecteerde be stuurder, die met de N.C.L.B. vanaf het begin lief en leed heeft gedeeld, was dan ook de aangewezen persoon om in zijn slotwoord de leden op de tekorten aan hun kant te wijzen. Niet alleen bij de werkgevers, maar ook bij de arbei ders heerste een halve eeuw geleden en later vaak een grof egoïsme en een groot gebrek aan saamhorigheid, aldus de heer Oudekerk. In 1921 telde de bond 9500 leden en twee jaar later nog maar 4500. Wat ge beurt er nu als het getij eens keren zou? In een bewogen betoog vroeg de heer Oudekerk de aanwezigen hetgeen ze hier hadden gehoord over te bren gen aan hen, die thuis bleven; hij riep op tot een nieuw offensief tegen alle laksheid en lauwheid in het bonds- leven en tot een hernieuwde actie voor de aloude idealen van de Chr. sociale beweging. Met dit bezielend woord werd deze zeer geslaagde viering van het 40-jarig jubileum op waardige wijze afgesloten. Lord Ismay te Parijs: PARIJS, 23 April. Lord Ismay, secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft vandaag in Parijs een toespraak gehouden aan het begin van de openbare vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken der veertien N.A.V.O.- landen. Hij verklaarde, dat de leden van de N.A.V.O., als zij verenigd blijven, de onvoorstelbare verschrikkingen van een derde wereldoorlog zullen kunnen verhinderen. De Noord-Atlantische gemeenschap is niet meer een visie, aldus Lord Ismay, doch werkelijkheid zo werkelijk, dat zelfs de Sowjet-Unie gevraagd heeft lid te mogen worden. DEN HAAG, "3 April. Doordat afgewerkte olie die op het water lag In brand geraaite werden vanmorgen in de Scheveningse haven drie loggers met de ondergang bedreigd. Het wa ren de Sch. 110, 47 en 14, alle drie van de rederij A. v. d. Zwan, die naast el kaar lagen. De brand begon op het water tussen de kade en de Ssh. 110, vermoedelijk doordat een vonk op de afgewerkte olie Is gevallen. In een minimumvan tijd kringelden de vlammen rond de Sch. 110 en tastten de romp, het dek en de stuurhut aan, waar zij gretig voedsel vonden. Het vuur sloeg over op de Sch. 47 en vervolgens op de Sch. 14. Van het middelste schip, de Sch. 14, raakte de machinekamer in brand, waardoor een zware rookkolom over de haven trok. De brandweer die spoe dig ter plaatse was nam direct het blussingswerk krachtig ter hand. De schepen, die in de omgeving lagen en eveneens gevaar liepen, werden weg gesleept en al het blusmaterlaal werd met succes geconcentreerd op de drie brandende loggers. Met de gasmarkers op daalden brandweerlieden ln de ma chinekamer van de Shr. 47 af en toen was het vuur ook daar snel geblust. Weer een ongeluk in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 23 April. Op nauwelijks 200 meter van de plaats waar deze week een vrachtauto van de weg af reed en op de spoorbaan te recht kwam, is vanmiddag te Bergen op Zoom weer een dergelijk oongeluk gebeurd. Een truck met aanhangwagen uit Alphen aan de Rijn, bestuurd door de chauffeur T. R., die in Goes een vracht hout had afgeleverd, raakte op de Fa- ralelweg plotseling hetzij door een defect aan de stuurinrichting, hetzij dqor oververmoeidheid de macht over het stuur kwijt. De wagen schoot dwars over de weg en het rijwielpad in de berm en daarna langs het talud naar beneden. De truck kantelde daar bij, doch kwam juist niet op de spoor baan terecht. De bestuurder kwam met öa schrik vrij. De politie stelt een on derzoek in. Bijna acht duizend militairen, politie mannen, en blanke en inheemse burger wachten hebben Donderdagavond hun post in Nairobi ingenomen om Vrijdag voor zonsopgang- de grootste zuive ringsactie tegen duizenden Mau-Mau- aanhangers in de hoofdstad van Kenia te beginnen, sinds de noodtoestand in Kenia werd afgekondigd. „Slechts houten geweren". PARIJS, 23 April De premier var Cambodja, Penn Noeth, heeft gisteren ge zegd, dat Cambodja waarschijnlijk een beroep op de Veiligheidsraad zal doen met het oog op het falen van de grote mogendheden om Cambodja te helpen bij de strijd tegen de Vietminh-invasie. „Het is nutteloos te mobiliseren, wan- ne,er men zijn soldaten slechts houten ge weren kan geven", zei de premier. Hij kondigde aan, dat twaalf duizend man, bewapend met jachtgeweren, opge roepen zouden worden, om het leger te -terken. Cambodja besteedt 60 pro van de begroting aan militaire uit- on, zo deelde Penn Noeth nog mee. Na een overzicht te hebben gegeven van de militaire en administratieve vorderingen in de afgelopen vijf jaar zei Lord Ismay, dat er nog iets groters tot stand is gebracht, n.l. een eenheid, die de N.A.V.O. heeft bewerkt en die nog groeiende is. Hij waarschuwde echter, dat men -nu in een moeilijke fase is aange land. Het militaire gevaar is ogen schijnlijk minder geworden, doch de dreiging blijft en het zou een be spotting van alle inspanningen en opofferingen betekenen, wanneer men nu een zelfvoldane houding ging aannemen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, zei, dat de Russische dreiging, die vijf jaar geleden aanlei ding was voor de oprichting van de N.A.V.O., nog steeds bestaat. De Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, Beyen, deed een beroep op Frankrijk om de ratificatie van het E.V.G.-verdrag te bespoedigen. COMMUNIQUé In een vanavond uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat de raad geen bewijs heeft, dat de uiteindelijke doe len van de Sowjet-Unie zijn veranderd. De raad constateerde met goedkeuring, dat de regeringen van de N.A.V.O.- landen niet het voornemen hebben Oost-Duitsland als souvereine staat te erkennen. Bovendien nam de raad met Subcommissie voor ontwapening vergaderde NEW YORK, 23 April. De Rus sische afgevaardigde Wysjinsky, heeft de vandaag gehouden bijeenkomst van de subcommissie van de Ver. Naties voor ontwapening bijgewoond. Men had gevreesd, dat de Rus de vergade ring, die ten doel had nogmaals te trachten tot overeenstemming te ko men over controle op de atoomwapens en ontwapening, zou boycotten, omdat ieen Sowj et-voorstel tot toelating van communistisch China, India en Tsjecho- Slowakije was verworpen. Voor de opening zei de Rus, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen een voorstel tot het houden van de ver gaderingen van de subcommissie in Londen. Welnu, hij heeft gelijk ge kregen, want de commissie zal een volgende bijeenkomst omstreeks 13 Mei in de Engelse hoofdstad houden. Koninklijke familie keert terug INNSBRüK, 24 April. De Konink lijke familie is Vrijdagmiddag uit Obergurgl in Innsbruck aangekomen. Vandaag keert het Koninklijk gezin per vliegtuig naar Nederland terug. voldoening kennis van de verreikende stappen van Groot-Brittanië en de V.S. inzake samenwerking met de E.V.G.. De volgende vergadering zal eerst in November in Parijs worden gehouden. Tijdens een persconferentie heeft Lord Ismay later nog verklaard, dat het antwoord op de Russische voorstel len betreffende Europese collectieve beveiliging zo spoedig mogelijk, mis schien reeds vandaag, zou worden ver zonden. Valschermtroepen onderweg PARIJS, 23 April. De situatie voor de verdedigers van Dien Bien Phoe be gint hachelijk te worden. Wel zijn met grote Amerikaanse transportvliegtui gen enkele honderden parachutisten onderweg, doch de Vietminh-opstande- lingen dringen steeds verder in de vesting binnen. Er wordt momenteel weer hevig gevochten, waarbij de Viet- minh een strategische stelling ver overde, waardoor zij de hoofdverdedi gingswerken kon bereiken. ROOSENDAAL, 23 April. Met de D-trein uit Parijs is vanmiddag te Roo sendaal een detachement Korea-vrij willigers aangekomen bestaande uit elf officieren, vier en twintig onder-offi cieren, 168 korporaals en manschappen. Op het station was geen officiële be groeting. De vrijwilligers reden in autobussen meteen door naar de Engel- brecht van Nassaukazerne. Hier wer den de administratieve formaliteiten en de controle door de douane verricht, waarna kolonel J. Lagaune, bevelheb ber Zuid-West, de troep op de appèl plaats toesprak. Kolonel Lagaune herinnerde de vrij willigers aan htm vertrek en de con sequenties daarvan. Hij bracht de le den van het Nederlandse detachement V.N. dank voor de hulp, welke z(j ge boden hebben na een grote brand in Poessan. De vrijwilligers schonken toen nl. behalve geld ook kleding. Ko lonel Lagaune zeide hen hiervoor spe ciaal namens de minister van Oorlog te moeten bedanken. In de loop van gisteravond is in de Amsterdamse haven het uit 26 schepen bestaande Britse Rijneskader aangeko men voor een officieel bezoek van en kele dagen aan de hoofdstad. Zoals we gisteren meldden heb ben zich in West-Duitsland bij de geallieerden gemeld de Russische agent van de geheime dienst, kapi tein Khokov en twee van zijn mede werkers. Zij moesten in West- Duitsland het hoofd van de anti- Russische vereniging liquideren. (Men zie voor verdere bijzonder heden „Deze wereld van dag tot dag" op pag. 4). De bovenste foto toont kapitein Khokov met de portretten van zijn vrouw en zoontje, die in Moskou verblijven. Dc foto hiernaast toont de wa pens, (een lederen cigarettenkoker, waarin een revolver verscholen zit) waarvan de agenten zich moesten bedienen. Westelijken wijzen Russisch verzoek af PARIJS, 23 April. De Westelijke grote drie hebben de Russische eis dat communistisch China de status van grote mogendheid moet hebben op de conferentie van Geneve, van de hand gewezen. De Russen hadden hedenmorgen een nota, waarin dit verzoek was ver vat, in Parijs laten overhandigen. (Voor bijzonderheden zie men pag. 4) In het antwoord van de Westelijken heet het, dat de met Rusland te Berlijn bereikte overeenkomst uitdrukkelijk bepaalde, dat de conferentie door de vier mogendheden zou worden belegd. Deze overeenkomst zou geen erkenning van communistisch China inhouden. Geallieerde kringen te Parijs zijn van mening, dat het Russische verzoek onder druk van Peking is gedaan. Geallieerde diplomaten te Parijs ver wachten, dat het program voor de Ge neefse conferentie geen wijziging zal In enkele regels melden wij nog DAT de heer P. L. Slabbe- koorn te Kloetinge gister avond bij het lossen van een draaibank (gewicht 2 ton) een zware hoofdwonde heeft opgelopen. De draaibank was op een vrachtwagen ge laden en moest bij S. gelost worden met behulp van een takel. Een der kettingen brak, waardoor de 20 jarige S. ernstig werd gewond en na verbonden te zijn naar het gasthuis te Goes moest worden overgebracht. DAT er nog meer onge vallen gebeurd zijn te Kloe tinge en wel op het fruit- teeltbedrijf van de heer C. Burger, waar de arbeider M. Hirdes bij het laden van een wagen kwam te vallen; in een nabijgelegen sloot te recht kwam en inwendige kneuzingen opliep. DAT ook in Krabbendijke de dokter flink werk heeft gehad. De heer W. Schwartz liep een ernstige beenbreuk op toen hij onder de eg, waarmee hij de boomgaard bewerkte, terecht kwam. Het slachtoffer moest naar St Jo anna worden overgebracht. Ook mevrouw L. Otte moest naar het ziekenhuis worden getransporteerd. Zij had tijdens het schoonmaken het ongeluk in een diepe kelder te vallen met een zware hersenschudding. DAT in een perceel aan de Hendrikstraat te Vlissingen tot twee maal toe een ont ploffing heeft plaats gehad, waarbij een 19 jarige H.B.S.- leerling ernstig gewond naar „Bethesda" moest worden overgebracht. De jongen was waarschijnlijk aan het expe rimenteren met enige flesjes scheikundige stoffen, w.o. fosfor. Ook het meubilair moest het ten gevolge van de ontploffingen ontgelden. DAT de Zeeuwse jeugd kampioen schaken Gabe Woudstra in de vierde ronde van de nationale jeugdkam pioenschappen, die op het ogenblik te Amersfoort wor den verwerkt, een nederlaag heeft moeten incasseren van de Amsterdammer Steyn. In de vijfde ronde werd zijn partij tegen Korver (Noord- Brabant) afgebroken. Gabe deelt nu samen met Haitje- ma de laatste plaats met twee punten uit drie wed strijden. DAT het zevenjarige zoon tje van de familie H. te Ber gen op Zoom, zo onvoorzich tig was om door het dak raam in de goot te kruipen. Het knaapje verloor plotse ling zijn evenwicht en viel vijf meter omlaag. De jon gen moest met een hersen schudding en ernstige in wendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden over gebracht. DAT in het ziekenhuis te Bergen op Zoom de monteur W.K. uit Den Haag in de lift is bekneld geraakt. Pas na een half uur werd het slachtoffer in zijn benarde positie ontdekt. Een andere monteur werd er bij ge haald, die de motor in wer king bracht, maar de lift ging in verkeerde richting en de monteur, die met zijn voet bekneld zat was er daardoor nog erger aan toe, want dit lichaamsdeel werd geheel verbrijzeld ondergaan. Dulles, Bidault en Eden zijn voornemens Zondag in Geneve aan te komen en Maandag de officiële ope ning der conferentie bij te wonen. Scherpe Russische protestnota CANBERRA, 23 April. De Sowjet- regering heeft bij Australië een scherp protest ingediend inzake de kwestie van de Russische leider van de geheime dienst, Petrof. In de nota wordt geëist, dat Australië het gehele Australische diplomatieke personeel in Moskou zal terugroepen. Alle Russische diplomaten in Can berra zijn reeds teruggeroepen. In de nota wordt opnieuw geprotes teerd tegen de „ontvoering" van mevr. Petrof, toen zij op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Er wordt ge vraagd om Petrof als „misdadiger" ge vangen te houden. Deens Koninklijk Paar naar Nederland KOPENHAGEN, 23 April. Koning Frederik en Koningin Ingrid van De nemarken zullen Zondag a.s. per trein van het hoofdstation te Kopenhagen naar Nederland vertrekken. Het ko ninklijke salonrijtuig en het slaaprij- tuig zullen in Frederica aan de inter nationale trein worden gehaakt. Maan dagochtend tegen zeven uur zal het Koninklijk Paar de Nederlandse grens passeren en om 10.04 uur in Amster dam arriveren. Hoogwater Zondag 25 April: Vlissingen: 6.16 u. 1.55 m.. 18.40 u 1.32 m. Terneuzen: 6.41 u. 1.76 m„ 19.0» u. 1.54 m. Wemelriinge: 7.48 u. 1.46 m., 20.13 u. 1.24 m. ZieriKzee: 7.30 u. 1.26 m., 19.52 u. 1.04 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1