DEZE WERELD H KeAJk en £cho-ol. i&fSÏSsMMPO Ckeferine Chr. ZANGERS EN ZANGERESSEN IN LIMBURG BIJEEN V&n ÖóiQ tot ÖAQ „Adr. Volker honderd jaar Korte, maar rijke historie van het vrouwelijke hulpcorps 16 Oostenrijkers omgekomen DE BESTE TIJD VOOR DE FRANSE INBREKERS heitje voor een karweitje" Rusland lid van de Unesco LIKDOORNS Conferentie handel tussen Oost- en West begonnen 4 middelen in 1 labiel doen wonderen! De heer H. Wolzak herdacht Voorstel op Geneve Russische defensie begroting gesnoeid Ook Schelphoek werd opgeknapt Donderdag 22 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 De Milva bestaat 10 jaar Eerste taak was hulp aan de getroffen bevolking DEN HAAG, 21 April. Het was in het oorlogsjaar 1943, dat het Lon- dense comité van het Ned. Rode Kruis het initiatief nam tot de oprichting van een vrouwen hulpkorps, dat na de bevrijding van ons land hulp zou moeten verlenen aan de getroffen burgerbevolking. Weldra bleek, dat deze hulp alleen dan effectief kon zijn, wanneer de meisjes van het korps vlak achter het bevrijdingsleger zouden kunnen optreden. Daarvoor zouden zij evenwel een militaire status moeten bezitten. Spoedig kwam dan ook het besluit het vrouwen hulpkorps te militairiseren. Hiermede was het V.H.K. geboren, dat onder commando kwam van mevrouw C. E. SmitDyserinck. Op 25 October 1944 werd het V.H.K. gemobiliseerd. Het langverwachte tijd stip van inscheping kwam in zicht. Onder groot enthousiasme vertrok, men op 7 November per landingstransport schip uit Tilbury naar Oostende. Maar het werd een tocht, welke de deelneemsters zich nog lang zouden heugen. Eén van de schepen van het convooi liep op een mijn en verging. Toen de kust van België in zicht kwam, moest men voor anker gaan, de haven van Oostende kon onmogelijk worden binnengevaren. Toen tot overmaat van ramp de an kers werden verspeeld, moest het schip onverrichterzake de terugtocht aanvaarden. Grauw en ellendig van zeeziekte en van de doorgestane angsten kwamen de meisjes in En- lëland aan. Enkele dagen later werd onder vrij wel dezelfde moeilijke omstandighe den de reis opnieuw gemaakt. Op 13 November kwam men eindelijk be houden in Oostende aan, waarna op dezelfde dag werd doorgereisd naar Brussel. Hier werd het V.H.K. onder bevel van het militair Gezag geplaatst en konden de werkzaamheden, waar naar men zo lang had uitgezien, in het bevrijde Zuiden van ons land begin nen. Weldra volgde de oprichting van een opleidingskamp in het Kasteel Bouvigne bij Breda, waar de eerste Nederlandse V.H.K.-sters haar training ontvingen. PRACHTIG WERK. V.H.K.-ploegen werden ingezet voor hulp aan de bevolking in de rnimste zin des woords: hulp bij evacuatie, by te rugkeer, bfl scablesbestrijding, hulp bjj kindertransporten, by voedsel- en steen kooltransport, in de zlekenbuizen. Kort om, overal waar aangepakt moest wor den, werd aangepakt, vaak nog onder vuur van de vyand. Later, na de Duitse capitulatie, werd ook in de door de hon ger geteisterde grote steden van West- Nederland prachtig werk verricht. Langzamerhand keerden ook in ons land normale toestanden terug en konden daarvoor aangewezen instel lingen het sociale werk van het V.H.K, overnemen. Maar nu' werd een nieuwe taak ter hand genomen, een leger in het leger zelf. Meisjes van het V.H.K kwamen op administratieve posten bij de Koninklijke Landmacht als telexis ten, telefonisten, typisten, secretares sen, chauffeuses, voedings-adviseuses enz. In tal van functies, waar een vrouw zich beter thuis voelt dan een man, maakten de V.H.K.-sters zich nuttig. Op 1 Juli 1952 ontstond de Milva, waarin zowel het V.H.K. als N.V.K.D overgingen. Commandant van de Milva werd de res.-majoor A. Halbesma. By het groeien der organisatie bleek wel dra een nieuwe indeling van de Milva noodzakelijk. Er werden drie onder afdelingen gevormdde groep land macht, de groep geneeskundige dienst en de groep luchtmacht. Milva's van de luchtmacht kregen een taak in en om vliegvelden, in „plottingrooms" en radarstations, ter beveiliging van ons luchtruim. De groep landmacht werd weer on derverdeeld in administratieve dienst, verbindingsdienst en luchtdoelartille rie. Sinds enige tyd kent men by de Mil va ook het instituut van de reserve- Milva's, die alleen dienst zullen doen in tyd van oorlog of oorlogsgevaar. Dan toch zal het noodzakeiyk zqu, de vaste vredeskern van de Milva op zeer korte termyn aanzienlijk uit te breiden. Van daar, dat reeds nu een begin is gemaakt met de opleiding gedurende enkelo uren per week van reserve-Milva's, voor de onderafdelingen luchtmacht en lucht doelartillerie. Speurtochten bleven vruchteloos LINZ, 20 April. Er is nog geen spoor gevonden van de 13 Oostenrijkse schooljongens en hun drie onderwij zers, die na een bergtocht in Oosten rijk worden vermist. Leden van de reddingsploegen, die onverrichter zake in Linz zijn teruggekeerd, hebben ver klaard, dat er vrijwel geen hoop meer bestaat, dat de vermisten nog zullen worden gevonden. In Italië hadden reddingsploegen meer succes. Daar wist men acht berg beklimmers, die sinds 48 uur vermist werden, op te sporen. l JsêiltÈs»; i,,}. I& - - Th. Cals heeft Dinsdagmorgen het heitje voor een karweitje", door De rr.. nister van O., K. en W. mr J. L. M. beginsein gegeven tot de derde actie „een zelf „karweitjes" aan de padvindsters op te dragen. Twee van hen, een welp en een padvindster, moesten zorgen dat het toegangshek van zijn departements gebouw schoon werd. Dat de bezem soms iets te lang was en dat de trap een beetje wankel stond was helemaal geen belemmering om, onder het wakend oog van de minister, die zelf oud-verkenner is, het karweitje op te knappen. Toen het werk klaar was, overhandigde de minister de ijverige padvinders prompt twee „heitjes". De actie „Een heitje voor een karweitje" was begonnen. Ingezonden Mededeling (adv.) PARIJS, 21 April. Op het hoofdkwartier van de Unesco- de afdeling der Verenigde Naties voor culturele en maatschappelijke aangelegenheden - te Parijs is vandaag medegedeeld dat de Sowjet-Unie Unesco- lid is geworden. De Sowjet-ambassadeur te Londen, Malik, heeft het Unesco-statuut in naam der Sowjet-Unie ondertekend. Het aantal staten-Unesco-leden is thans tot zeventig gestegen. Ingezonden Mededeling (adv.) VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge- v*^rRke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. gen flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van bespaart U veel elltnde. f. 1.35 GENEVE, 21 April. De tweede conferentie over uitbreiding van de handel tussen West- en Oost-Europa is gisteren in het Europese hoofdkwar tier van de Verenigde Naties begon nen. De eerste bijeenkomst van deze aard had juist een jaar geleden plaats. Alle Europese landen, behalve Ier land en Spanje, nemen deel aan de conferentie, die onder auspiciën van de Economische Commissie voor Eu ropa (E.C.A.) van de Verenigde Naties staat. Bovendien zijn de Verenigde Staten vertegenwoordigd. De conferentie zal een enigszins an der karakter dragen dan die van ver leden jaar. Toen ging het er in de eer ste plaats om, handelscontracten tot stand te brengen tussen verschillende Oost- en Westeuropese landen, die se nr' 00r'-08 geen zaken meer met •lkaar hadden gedaan en waarvan sommige zelfs geen diplomatieke be trekkingen onderhielden. ^j0Ze keer zal de nadruk worden gelegd op pogingen tot verbetering van de structuur en de methoden van de tussen Oost- en West-handel en op uitbreiding en stabilisatie van die han del, niet alleen voor het ogenblik maar ook voor de eerstvolgende jaren Als de 6e Tulpen-rally e rolt AMSTERDAM, 21 April. „De zesde Tulpen-rallye staat kwalitatief op ho ger peil dan alle vorige. Op enkele Fransen na ne men de sterkste rallye- rijders van Europa er aan deel. En het is, ofschoon nu alle deelnemers be kend zijn, niet mogelijk een beeld van de uitslag te geven. De zege is niet opgelegd pandoer, voor wie ook", aldus vertelde Ket Nortier in een te Amsterdam gehouden persconferentie waarin hij mededelingen deed over de voorbereidingen voor de sterrit, over de zorgen en moeilijkheden waarmee het organisatie comité te kampen heeft gehad en over de formule welke voor dit jaar zal gelden. Hij legde er spe ciaal de nadruk op. dat 'de leden van 't organisa tiecomité ondanks hun harde werken niets had den kunnen bereiken zon der de belangeloze en geestdriftige hulp van de ruim tweehonderd Neder landse automobilisten die elk jaar weer uitzwer men om in Frankrijk. Belgie, Luxemburg en dit jaar ook in Duitsland de controleposten te bezet ten. In totaal brengt de tulpen-rallye periodiek enige duizenden personen in actie. In Frankrijk komt een heel legertje gendarmes op de been, en een hoge autoriteit heeft wel eens schertsenderwijs de op merking gemaakt, dat er geen betere tijd voor in brekers is in Frankrijk dan de periode van de tulpen-rallye. Want dan zijn alle gendarmes in de. weer om die rit te doen slagen. Overigens staan ook in België en in Lu xemburg de autoriteiten klaar om de organisato ren ter wille te zijn. Bij wijze van contrast deelde de heer Nortier mede, dat het niet mogelijk was ge bleken om in Nederland een klassementsproef op een van de grote wegen op touw te zetten. De proef zou bestaan uit een rit over een kilometer met vliegende start, maar het plan stuitte af op het gebrek aan begrip en me dewerking van de zijde van de waterstaatsautori teiten. Verzet in Britse Labourpartij tegen Duitse herbewapening BRIGHTON, 20 April. De invloed rijke Britse vakvereniging van winkel bedienden heeft zich Dinsdag op een vergadering in Brighton met overwel digende meerderheid uitgesproken te gen Duitse herbewapening. Een resolutie waarin werd geprotes teerd tegen goedkeuring van de Duitse herbewapening door de parlementaire Labourpartij en waarin gevraagd werd om bijeenroeping van een spoedcongres van de Labourpartij om de kwestie te bespreken, werd echter met grote meerderheid verworpen. Enige dagen geleden keerde ook de Britse coöperatieve partij zich tegen herbewapening van Duitsland. Ingezonden Mededeling (adv.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chefaiine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. 4 in doei wonderen.' Tsjou en Lai naar Geneve vertrokken •HONGKONG, 20 April. De pre mier en minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China, Tsjou en Lai, is Dinsdag met een groep des kundigen in de buitenlandse politiek per vliegtuig uit Peking naar Geneve vertrokken. Na een „werk- en studie-reis" van drie jaar in Engeland, Frankrijk en Duitsland, die hij in 1924 beëindigde, is de Chinese premier, die vloeiend Engels en Frans spreekt, niet meer in West-Europa geweest. In 1946 had hij als vertegenwoordi ger van de Chinese communistische partij besprekingen met generaal Ge orge Marshall, speciaal Amerikaans gezant in China, over beëindiging van I de Chinese burgeroorlog. Deze bespre- I kingen mislukten echter. Waar in 't bronsgroen eikenhout (Van onze redacteur). April. De Koninklijke HEERLEN, 20 Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver- enigingen hield dit jaar zijn bondsdagen in het verre Zuiden, n.I. in Heerlen en Treebeek. De afgevaardigden uit het ge hele land waren daar de gasten van de Ring Limburg. Op Tweede Faasdag was er een ontvangst in de Schouwburg te Heerlen en een concert in de Ned. Herv. Kerk gevolgd door een rondrit. Dinsdag werd in Treebeek de alg. vergadering van de dirigentenorganisatie Alveko gehou den, gevolgd door de jaarvergadering van de Bond. De bondsvoorzitter, ds B. Tim mer uit Den Haag, opende deze vergade ring met een rede over de beginselen van de organisatie. Beginselen gelden in onze tijd vaak als een bedenkelijk overblijfsel uit de vorige eeuw, aldus zei ds Timmer. Men zegt ons: zingen is zingen, verbeter je zangtechniek en steek de handen uit do mouwen maar praat niet over prin cipes in een zangersbond. Ds Timmer stelde daar tegenover, dat ieder mens uit een beginsel leeft, hetzij uit dat van de autonome mens of uit dat van de souvereiniteit Gods. De secretaris, de heer H. J. van der Munnik, memoreerde in zijn jaarverslag, hoe de 16 Zeeuwse koren door de ramp zwaar getroffen werden. Bond en koren brachten f 5500.bijeen tot herstel van de materiële verliezen. De heer J. J. v. d. Velde uit Wolfaartsdijk bracht de verga dering hiervoor later de hartelijke dank van Zeeland over. Uit het verslag bleek voorts, dat het aantal aangesloten koren in 1953 steeg van 840 tot 883. Een fusie kwam tot stand tussen de Westerwoldse Bond en het restant van het Gewest Groningen van de Gcref. Evangelisatiepredikant te Tilburg. DEN HAAG, 21 April. De kerke- raad van de Geref. kerk van Tilburg heeft besloten zich te wenden tot de deputaten voor de evangelisatie van wege de Geref. kerken in Noord-Bra bant en Limburg met het dringend verzoek de kerk van Tilburg in de ge legenheid te stellen opnieuw een evan gelisatie-predikant te beroepen. De vacature duurt nu ruim vier jaar en ET is op het nippertje ge weest. Het heeft weinig ge scheeld of Indo-Chinn was een tweede Korea geworden of zelfs een aanleiding voor een uitgebrei dere oorlog, zo niet een wereld oorlog. Immers, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft het niet bij zijn plotselinge onthulling willen laten dat Rood-China in feite agressie had gepleegd in Indo-China. Hij heeft het land willen waarschuwen Deze waarschuwing zou Peking in de wind hebben geslagen en het gevolg zou zijn geweest, dat Ame rika zijn troepen in Indo-China zou hebben ingezet met alle nare ge- vólgen van dien. Dit is niet gebeurd. Gelukkig niet. Engeland en Frankrijk zeiden: Nee, niet waarschuwen! Er ontstond een groot meningsverschil in het Weste lijke kamp over de op korte termijn te volgen politiek met betrekking tot het Verre Oosten. Dulles ondernam een bliksemreis naar Londen en Parijs, waarvan het gevolg is geweest, dat de Westelijke diplomaten het weer geheel eens werden, met dien verstande, dat Engeland en Frankrijk het gelijk aan hun zijde kregen en geen dreigende waarschuwing naar Peking werd ge zonden. Op het eerste gezicht doet deze gang van zaken wat vreemd aan. Had Dul les dan geen gelijk door te zeggen, dat de gevaarlijke communistische agressie zo spoedig mogelijk bezworen moest worden, dat het gevaar niet denkbeel dig was, dat geheel Zuid-Oost Azië communistisch zou worden en dat dit een dreigmg zou opleveren voor een groot deel van de vrije wereld? Ja, hy had gelijk. En dikwijls geldt ook in de internationale politiek, dat hoe vlug ger iets gebeurt, hoe beter het is. Maar deze keer was toch zeker het spreek woord van toepassing, dat haastige spoed niet altijd goed is. Want wat hebben Frankrijk en Engeland Dulles op zijn reis duidelijk gemaakt Dit, dat de volgende week in Genève een con ferentie wordt gehouden. En op deze conferentie wordt juist gesproken over de problemen van het Verre Oosten en in het bijzonder over het herstel van de vrede in Oost-Azië. Dat wist Dulles natuurlijk ook wel, maar hij had er niet zo gauw bij stil gestaan, dat hij door overhaast optreden deze vrede in het Verre Oosten in gevaar zou bren gen, dat hij juist de conferentie van Genève zou torpederen. Peking zou het immers, geruggesteund door Rusland, eenvoudig niet nemen officieel als aggressor gebrandmerkt te worden en er zou een zekere voorwaard^- gescha pen zijn om de conferentie' te doen mislukken. Dus nu moet door de z.g. halfzachte houding van het Westen, op aandrin gen van Frankrijk en Engeland, Indo- China een prooi worden van het com munisme? Nee, want zo'n vaart zal het niet lopen. De verdedigers van de ves ting Dien Bien Phoe bewijzen de we reld een onschatbare dienst door kost wat het kost stand te houden. Dit is zeer belangrijk. De strijd kan nu gelo- caliseerd blyven, het Westen, behoefde nog geen stappen te doen en daardoor is de sfeer van de conferentie van Ge hève niet vertroebeld. De houding van Engeland en Frank rijk is niet halfzacht geweest, maar verstandig. Deze houding werd bepaald door het feit dat zij Genève serieus na men of anders gezegd dat Frankrijk en Engeland heil zagen in deze con ferentie, dat zij de hoop op een even tuele overeenstemming niet hebben op gegeven en dat zij deze hoop niet zelf in de grond wilden slaan. Vandaar dat men de Ver. Staten heeft teruggehou den van overijlde stappen. Amerika heeft dit begrepen, want juist voor zijn vertrek naar Europa om de Atlantische conferentie en de conferentie van Ge nève bij te wonen heeft Dulles gezegd, dat de Ver. Staten hun troepen niet in Indo-China zullen inzetten. Een conclusie uit deze geschiedenis kan zijn, dat we niet bij voorbaat moe ten zeggen, dat die conferentie van Genève toch niets wordt. De mogelijk heid van een overeenkomst zit er in. Is dit nu niet bereikt door in feite reeds bij voorbaat consessies aan de communisten te doen, door aan te werken, laten we zeggen op een toe stand die ontstaan is na de conferentie in 1938 in Münehen met Nazi-Duits- land? Nee, het Westen is van plan niets en dan Sok niets op de conferentie van Genève toe te geven als de rechten van de vrije wereld gevaar lopen of in het geding komen. Maar men heeft in het voorspel op de conferentie er voor ge waakt dat met het badwater het kind niet wordt weggegooid en, als alles toch zou mislopen, afspraken gemaakt over een Verdedigingspact in Zuid- Oost Azië, een Pact dat even nuttig zal zijn, als de NATO tot nu toe is ge weest. het werk voor de gewone predikant, ds P. Visser, stapelt zich op zowel in de gemeente als daarbuiten en voor het evangeiisatie-bureau „Het Zuiden" waarvan ds Visser eveneens de leiding heeft. Ds W. J. van Elden overleden. HAARLEM, 21 April Te Haarlem is in de ouderdom van 66 jaar overle den ds W. J. van Elden, emeritus-pre dikant der Ned. Herv. Kerk. Ds van Elden werd in 1888 te Rijs- sen, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij bezocht het Chr. Gymna sium te Utrecht en studeerde aan de R.U. aldaar. In 1914 werd hy candi- daat in Zeeland en was vervolgens tot 1915 hulpprediker te Hengelo (O.). 9 Januari 1916 bevestigde wijlen dr J. H. Gunning Jtzn. hem te Zoelmond in zijn eerste gemeente. In 1918 vertrok hij naar Terkaple om in 1922 te Heem- se zijn intrede te doen. In 1926 werd hij predikant te Aalsmeer en 13 Sept. 1931 deed hy intrede te Haarlem, waar hij is werkzaam geweest tot aan zyn emeritaat dat hem 1 Mei van vorig jaar eervol verleend werd. Tijdens zijn verblijf te Haarlem was ds van Elden vele jaren voorzitter van de Ver. tot stichting en instandhouding van Herv. scholen, voorzitter van het Mil. tehuis en secundus-lid van het classicaal bestuur van Haarlem. Ds van Elden was ook lid van het hoofdbe stuur van de Ver. voor Chr. Hulpbe toon. Kon. Bond, wat ook een aanwas van 25 Groningse koren betekende. Deze maand verscheen nr 750 in de serie Bondsmuziek. Om het fonds op peil te houden, zullen wedstrijden on der componisten worden uitgeschreven. In de jury hebben zitting-genomen de heren Sem Dresden, George Stam en Anton v. d. Horst. Aan het koorleiders examen namen 27 candidaten deel, doch slechts 10 behaalden het diploma. In het werk van de Federatie van Ned. Zangersbonden nam de Bond een belang rijk aandeel. Dank zij deze arbeid kon Rijkssubsidie worden verkregen om te korten bij uitvoeringen van bondskoren te dekken. Het Buma-contract, waarover vorig jaar langdurig werd gediscussieerd heeft in het eerste jaar van zijn bestaan goed voldaan. Zowel de voorzitter als de secretaris herdachten de in 1953 overleden hoofd bestuursleden, de heer L. J. Kramer te Assen en dhr H. Wolzak uit Goes, de voor zitter van de Zeeuwse afdeling, alsmede het verscheiden van het ere-lid ds F. G. Petersen uit De Punt. Op voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen besloten de bonds dagen in 1955 te houden in Leeuwarden. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak prof. dr A .H. Edelkoort over: „Israels lied en ons lied". Hij stelde hier, dat wij Neder landers bij het zanglustige Israël in de leer kunnen gaan. Israël zong bij alle gelegenheden.Het Oude Testament leert ons vele profane liederen kennen als strijdgezangen, spotliederen, liefdesliede ren en ook dronkemansverzen (b.v. Jes. 22 13). Het meest zong Israël echter het religi euze lied. zowel thuis als in de eredienst. De Bijbel leert ons lof- en dankliederen kennen, liederen bij overwinning en ne derlaag, bij ernstige ziekte en ter gelegen heid van herstel, historische liederen en lofzangen, liederen van geloofsvertrou wen en van toekomstverwachting. In da eredienst heerste een grote uitbundigheid veel groter dan we ons kunnen voorstel len. Ps. 150, waar de vele instrumenten zelf genoemd worden, geeft daarvan enigs indruk. Vooral bij lofzangen kwam dit uit want voor Israël was God niet een be grip, maar een vlammende realiteit. Tegenover dit alles stelde prof. Edel koort nu het Nederlandse volk, dat vol gens hem verschrikkelijk slecht zingt. Het kent zijn nationale liederen nauwelijks. Het religieuse lied in de kerk klinkt maar al te vaak saai en zielloos, omdat God voor vele Christenen geen vlammende realiteit meer is. Prof. Edelkoort wees de leden van de Chr. koren dan ook op hun zware, maar schone taak om het lied en bovenal het Christelijk lied levend te houden in ons volk. MOSKOU, 21 April. De regering-Malen kof heeft vandaag een begroting inge diend. waarin de uitgaven voor de Rus sische defensie met ongeveer tien pro-' cent worden besnoeid. In een financiële verklaring werd aan gekondigd, dat de begroting voor de lager is, maar dat Rusland over het alge meen meer uitgeeft dan op enig tijdstip sinds de oorlog. Dit betreft vooral de na tionale economie en de sociale diensten. De regering gaat voort met verminde ring van defensie-uitgaven. tt ROTTERDAM, 21 April. Op 26 April a.s. zal de maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken „Adri- aan Volker" N.V. met een receptie in het raadhuis van Sliedrecht het hon derdjarige bestaan van het bedrijf herdenken. Het bedrijf werd opgericht door Adriaan Volker. Hij begon met het aannemen van een krib, een strekdam, een weg of een dijk. In 1869 nam hij met enige anderen de bouw aan van de twaalf Noordelij ke pijlers van de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij de Moerdijk. Na de watersnood heeft de maatschappij in jZeeland het gat bij de Schelphoek gedicht. De werken rond 1880 op de Nieuwe Waterweg trokken de aandacht van het buitenland en van die tijd af werkt de firma regelmatig buiten onze gren zen. Van 1881 tot 1887 was zij te Ca-Fr ankrijk en België. lais en Boulogne sur Mer en in de haven van Oostende werkzaam. Van 1884 af werkte het bedrijf een tiental jaren in diverse Spaanse havens. Daar na volgden tot de eerste wereldoorlog werken by Bremen, Hamburg en het Kielerkanaal. In 1906 trok een vloot van materieel naar Egypte voor de ver breding en verdieping van het Suez- kanaal. Tot 1950 werkte men in de havens van Bizerta en Tunis en thans worden in samenwerking met twee Nederlandse baggermaatschappijen werken uitgevoerd in het Suezkanaal, te Aden en op verschillende plaatsen in Australië. Betaalde Adriaan Volker vroeger voor drie baggermolens een bedrag van f 64.000.thans moet men voor een baggermolen anderhalf millioen gulden neertellen. De maatschappij heeft op het ogenblik voor zes millioen gulden materiaal in aanbouw. Het betonwerk wordt voor de maat schappij uitgevoerd door de maatschap pij Bato in Den Kaag, waarvan de N.V. Volker enig aandeelhoudster is. De Bato werkt o.a. mee aan de bouw van een stuw bij de monding van het Vic- toriameer, welke binnenkort door Ko ningin Elisabeth in bedrijf zal worden gesteld. Verder heeft het bedrijf van Volker maatschappijen in Engeland,

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5