ONBETROUWBARE REISBUREAUX rijzen als paddestoelen uit de grond Het goudland gevonden Hoe liggen de inkomens in ambacht en detailhandel? Cor Pelser prolongeerde bij de heren z'n titel. WEEST VOORZICHTIG MET UW ZUINIG GESPAARDE VACANTIE-GELD Het uitoefenen van toezicht op reis- bureaux is uiterst moeilijk D.DJ). Knap óp die kale schutting met Handbal elftal versloeg België (21-6) Nederlandse heren wonnen van Denemarken „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt..'' Dc minderheden in de Ned* Herv. Kerk Schoenherstellersbedrijf en kleermakerij blijken het minst op te brengen, Bij de dames moest Coby van Megen de titel afstaan aan haar zusje Nora. Zeeland won ook returnmatch» Goes II woo ook laatste wedstrijd, Zeeuwse handbalsters wonnen verdiend, Woensdag 21 April 1954 ZEEUWSCH P-'-nrAD pagina (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 20 April. Grote dingen werpen hun schaduwen vooruit, en dat geldt ook voor de komende zomervacantie. Tientallen advertenties en folders spiegelen u nu reeds dagelijks allerprettigste manieren voor om uw vacantie door te brengen, dikwijls tegen uiterst schappelijke prijzen. Men dient echter wel zeer voorzichtig te zijn bij de keuze, aan wie men zijn geld en het welslagen van zijn vacantie- reis zal toeve-crouwen, want helaas schuilt er bij de reisbureaux veel kaf onder 't koren. Ieder jaar weer is 't droevig en verbazingwekkend om te zien, hoe gemakkelijk sommige mensen hun moeizaam gespaarde vacantiecentjes uitgeven aan lieden, wie het alleen om deze centjes en niet om het verschaffen van een prettige vacantie te doen is. niet al te hoge eisen stelt aan voeding en ligging, zal wp deze manier een goedkope en toch prettige vacantie hebben. Voor deze reizen kan worden geboelflkbjj de Ned. Spoorwegen, hij de N.C.R(eis)V. en bij alle grote reishu- reaux en dat is dus een waarborg, dat men hierbij In elk geval niet voor om aangename verrassingen zal komen te staan als boven beschreven. Komen volkomen onbekende reis bureaux echter met zulke fantas tisch goedkope aanbiedingen, houdt dan uw ogen wijd open. Honderden landgenoten met bedorven vacanties wilden, dat ze dat maar gedaan hadden. En wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Er zijn verschillende grote en te goeder naam en faam bekend staan de reisbureaux, waaraan men zich zonder het minste bezwaar kan toe vertrouwen. Er zijn verschillende kleinere bureaux, die hun klanten goede waar voor hun geld bieden en een uitstekende service. Maar ieder voorjaar opnieuw rijzen tientallen zogenaamde reisbureaux als padden stoelen uit de grond, die alleen be staan uit één man achter een bureau ergens op een zolderkamertje. Bu reaux, die niet de minste garantie kunnen geven, dat hun in fraaie fol ders aanlokkelijk afgemaalde reizen ook werkelijk door zullen gaan. En ais ze doorgaan, verschaffen deze rei zen de arme vacantie-ganger vaak meer verdriet dan plezier. WEES VOORZICHTIG De hierboven genoemde man op zijn kamertje ontwerpt een grote serie rei zen op papier. In het gunstigste geval loespreekt hij' plaatsruimte in enkele goedkope buitenlandse hotels en neemt hij contact op met een touringearonder- nemer. Dan wacht hij op klanten. Lief hebbers moeten natuurlijk een bepaal de som vooruit storten. Op het aan meldingsformulier staat dan te lezen, dat als de reis om de een of andere re den niet kan doorgaan, het bureau ai- leen de administratiekosten in rekening brengt. Het bedrag wordt echter door gaans niet genoemd. Er zjjn veel te veel reizen ontwor pen om „elck wat wils" te kunnen bie den. Veel reizen gaan dus niet door en het bureau vindt dat niets erg, want die „administratiekosten" zijn het eer ste verdiend. Een bonafide bureau brengt niets in rekening, ais een reis onverhoopt niet doorgaat, omdat de vaeantiegangers-in-spé hierdoor toch al zjjn gedupeerd. Maar laat ons nu aannemen, dat al thans enkele reizen wel doorgaan en dat het bureau niet met het bespreken van vervoer en logies heeft gewacht tot de laatste aanmelding binnen was. Dan vertrekt het gezelschap dus naar het buitenland. De bus moet aan bepaalde eisen voldoen en is dus niet altijd even comfortabel, maar in ieder geval safe. Het kan echter voorkomen, dat de rei zigers over de grenzen In een andere bus moeten overstappen en dan zijn alle dingen mogelijk! NIET AL TE WEELDERIG. Is de reis erg goedkoop, dan zullen de deelnemers wellicht genoegen moe ten nemen met een drie-persoons hotel kamer voor 10 personen en ook het eten zal wel niet al te weelderig zijn. Maar men ls in ieder geval in het land van bestemming. Dat men ook dan nog voor rare verrassingen kan komen te staan, ondervond een gezelschap, dat per autobus naar Spanje was gebracht en daar ook weer zou worden opge haald. Terwijl de deelnemers echter ge noeglijk onder de sinaasappelbomen wandelden, kwam de touringcarman tot de ontdekking, dat het reisbureau hem het busvervoer niet betalen kon. Hij weigerde toen opnieuw een dus te zenden om het gezelschap op te halen. De groep moest dus op eigen kosten per trein naar het vaderland terugreizen. Velen hadden niet vol doende geld bij zich en als ons ge zelschap niet geholpen had, zaten ze nog in het land van Franco. Een andere reisbureau-exploitant huurde een hotelletje in Oostenrijk om daar zijn klanten onder te brengen. De hotelhouder liet er zijn gebouw hele maal voor opknappen. Twee groepen kwamen inderdaad, maar daarna ging het mis met de financiering. De auto busondernemer weigerde verder voor het bureau te rijden, de reizen werden geanuleerd en de Oostenrijkse hotellier ging failliet. De man van het reisbu reau, een kantoorbediende, die de hele zaak als bijverdienste in de avonduren had opgezet, dook onder, na aldus vese mensen gedupeerd te hebben. Deze voor beelden kunnen met vele worden ver meerderd. NIETS AAN TE DOEN? Onwillekeurig dringt zich de vraag op: maar is daar nu niets aan te doen? Er zijn wel pogingen in deze richting aangewend, maar het uitoefenen van toezicht is uiterst moeilijk, vooral als sommige bureaux zich ook nog in het gewaad van een „reisclub" gaan ste ken. De bonafide reisbureaux hebben de laatste tijd langdurige besprekingen gevoerd over de instelling van een Reisk .mer. Dit orgaan zou de overheid dan moeten adviseren over de vraag, wie zloh wel en wie zich niet als er kend reisbureau zou mogen aandienen, tot dusver werd echter niets bereikt en dat is o.l. maar goed ook, want het lijkt ons onjuist als de grote bureaux een vinger ln de pap hebben bij de be oordeling van hun kleinere concurren ten. Commissie vanwege Geref. Mannenbond. UTRECHT, 20 April. Het hoofd bestuur van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk heeft op initiatief van de Herv. Geref. Mannenbond be sloten een commissie te benoemen die de positie der minderheden in bepaal de gemeenten in de Ned. Herv. Kerk nader zal bezien. De commissie krijgt ook tot taak de minderheden en de Herv. Geref. Evangelisaties in hun moeilijkheden bij ie staan en van advies te dienen. Twee vertegenwoor digers van de Herv. Geref. Evangeli satie zullen eveneens in deze commis sie zitting krijgen. De Generals Synode der Ned. Herv. Kerk heeft eveneens een commissie in het leven geroepen, die het vraag stuk der minderheden in de kerk zal bestuderen. Vanwege de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk hebben in deze commissie zitting prof. dr J. Severijn, voorzitter van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk en hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en dr H. Bout, Ned. Herv. predikant, even eens te Utrecï'. Het hoofdbestuur van de Geref. Bond zal de afgevaardigden van de Herv. Geref. Evangelisaties binnen kort in vergadering bijeenroepen. Dan heeft de A.N.W.B. ijjsten opge steld van bonafide reisbureaux. Dit na dat een enquête was gehouden, waarbij de deelnemers aan door de betreffende bureaux georganiseerde reizen naar hun mening over organisatie en service was gevraagd. Deze Ijjst is echter niet compleet. Bonafide instellingen als b.v. de Ned. Chr. Reisvereniging, die wei gerden om hun deelnemerslijst aan de A.N.W.B. uit te leveren, werden er al leen om die reden niet in opgenomen. Voorlopig kunnen de malafide bu reaux dus nog vrijelijk hun gang gaan. De enige methode om niet in handen van deze lieden te vallen is: zelf infor meren naar het bureau, waarmee u ln zee denkt te gaan, als dit tenminste niet tot de algemeen bekende instellin gen behoort. Informeren bij A.N.W.B. of politie, opvragen van adressen van vroegere deelnemers of wat dan ook. Maar in ieder geval geen geld storten bij een onbekend adres zonder enige waarborg. GOEDKOOP EN GOED. Met het bovenstaande willen we ze ker niet alle zeer goedkope reizen ver oordelen, alleen omdat ze goedkoop zqn. Laatst vroeg iemand: „Hoe kan zo'n bungalow-reis naar de Rivièra voor f 147.50 goed zijn?" Alleen het trein- retour kost al f 147.en ze kunnen toch voor die twee kwartjes niet de bungalow-huur betalen en voor alle maaltijden zorgen?" Voor deze reizen geven de Franse spoorwegen echter een enorme korting tot 50 pet. toe, wat mogelijk is door het massa-vervoer van 300 of 400 per sonen tegelijk naar de bestemde plaats. Hetzelfde geldt voor de zeer goedkope reizen naar Parijs, de Loire e.d. Wie Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben.De helder vloei- ÏT1TT1/ bare D.D.D. kalmeert de jeuk ie U~ a I 5u ln enkele seconden, doodt de (J Mj «J ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUID AAN DOENINGEN Ds W. J. van Elden overleden HAARLEM, 20 April. In de ou derdom van 66 jaar is te Haarlem overleden ds W. J. van Elden, emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente al daar. Na zijn academische opleiding te Utrecht werd hij in 1914 hulppredikant te Hengelo en deed op 9 Januari 1916 zijn intrede te Zoelmond. Achtereen volgens was hij predikant te Terkaple, Heemse, Aalsmeer en Haarlem. In deze laatste gemeente was hij van 1931 tot 1 Mei 1953 werkzaam. Na een rouwdienst in de grote kerk zal de begrafenis morgenmiddag ge schieden op de Noorder-begraafplaats te Haarlem. Verschillen blijken zeer gering te zijn. 's-GRAVENHAGE, 20 April Er blijkt weinig verschil te bestaan in de inkomensverdeling in ambacht en detailhandel. Tot deze con clusie komt de raad van beheer van het economische instituut voor de middenstand in een publicatie, die is verschenen na een enquête onder 600 detailhandelaren en ambachtslieden. Deze uitgebreide sociaal-economische steekproefenquête had tot doel een basis te leggen voor goed documentatiemateriaal, dat nodig is voor het verkrijgen van een inzicht in de economische verhoudingen in de middenstand. Als eerste resultaat is thans verschenen de publicatie, die handelt over de inkomensverhouding in ambacht en detailhandel. Gebleken is, dat in ambacht en de tailhandel de dichtstbezette inkomens groepen liggen tussen de f 2000.en f 3000.en tussen de f 3000.en f4000.Bijna de helft van de am bachtspatroons (48 procent) en de detaillisten (46 procent) verkrijgt uit het middenstandsbedrijf een inkomen, dat ligt tussen de f 2000.en f 4000. per jaar. Zo er van verschillen in in komensverdeling tussen ambacht en detailhandel kan worden gesproken, komen deze hierop neer, dat in het ambacht minder ondernemingen wor den aangetroffen in de groepen bene den f2000.(14 procent tegen 18 pro cent in de detailhandel) en meer in de klassen tussen f 3000.en f 7500. (n.l. 53 procent in het ambacht tegen 48 procent in de detailhandel). Tegenover deze iets gunstiger po sitie van het ambacht staat, dat in de detailhandel in verhouding meer bedrijven worden aangetroffen, waaruit een inkomen wordt verkre gen van f 7500.of meer. GERINGE VERSCHILLEN. Hoe gering de totale verschillen in beide sectoren zijn, moge blijken uit een vergelijking van het gemiddeld inkomen van de beide groepen ambacht en de tailhandel. In het ambacht is dit ge middeld f 4200.en in de detailhandel f 4100.—. In het algemeen kan dan ook wor den geconcludeerd, dat er enige ver schillen zijn in de spreiding van de inkomens, verkregen uit het ambachts- of detailhandelsbedrijf, doch dat deze verschillen uitermate gering zijn en dat het gemiddeld inkomen op het zelfde niveau ligt. Wat de inkomens verdeling van de verschillende bran ches betreft, blijkt, dat in het schoen herstellersbedrijf niet minder dan 31 procent der ondernemers uit hun be- De Nederlandse tafeltenniskampioenschappen. AMSTERDAM, 19 April. Bijna 12 uur lang is op de Tweede Paasdag in de Apollohal te Amsterdam door ongeveer 600 deelnemers gestreden in de Neder landse tafeltenniskampioenschappen, waarin diverse verrassingen genoteerd wer den. Op 62 tafels is dit gigantische tournooi gespeeld en toen 's avonds om half tien de Amsterdammer Cor Pelser met een zucht van verlichting, omdat hij in de finale van het heren enkelspel zjjn oude rivaal Cor du Buy opnieuw had versla gen, zijn bat neerlegde, betekende dit, dat er ongeveer 1500 partijen waren gespeeld. Veel moeite heeft Cor Pelser overigens niet gehad met Du Buy. In de eerste ga me bood Du Buy nog de meeste tegen stand, maar met 21-17 moest hij het hoofd buigen. In de volgende game hield Du Buy de score tot 11-11 gelijk, maar toen liep de onverstoorbare Pelser langzaam maar zeker weg en won met 21-14. De derde game ging in het begin ook gelijk op (9-9). Een groot aantal fouten en mis sers van Du Buy bêzorgden hem toen een 18-9 achterstand, waarmee de game en de strijd om de titel beslist was. Het ein de kwam met 21-10. Verheugend is in dit tournooi de op komst van de jeugd geweest. Niet Van Zoelen, Stoop of Scheffer bereikten de halve finales, maar twee 19-jarige Am sterdammers, t.w. Weel en Gompelman. Van Zoelen werd in de achtste finale door Coumans met 21-19, 18-21, 20-22 uit geschakeld, Stoop verloor in de kwart finale met 21-16, 24-26,16-21 van Gom pelman, die eerder op de dag Scheffer met 21-12, 17-21, 18-21 aan de kant had gezet. BIJ DE DAMES. Prolongeerde bij de heren dus Cor Pelser zijn titel, bij de dames ging het kampioenschap in het enkelspel van Co by van Megen over in de handen van haar 16-jarige zusje Nora. Coby van Megen werd bij verrassing in de halve finale door Tine de Zeeuw uitgeschakeld (22-20, 21-16). In de finale echter haij Nora van Megen geen moeite om Tine de Zeeuw met 21-17, 21-13 te kloppen. Nora van Megen behaalde nog twee titels, namelijk met haar zuster in het dames dubbelspel en met Cor du Buy- in het gemengd dubbelspel. DAMMEN VLISSINGEN, 20 April. In de bovenzaal van Hotel Dekker te Vlis- singen had op 2e Paasdag de return- wedstrijd plaats tussen 2 sterke tien tallen uit de districten Dordrecht en Zeeland, om de zilveren wisselbeker, aangeboden door het Dagblad „De Dortenaar", welke gewonnen is door Zeeland met 146. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: 1 L. AndersonS. Boer 20; 2 R. RijkseA. Koppelaar 20; 3 J. L. Strooband JrW. de Koning 11; 4 M. F. de JongeL. den Hertog 11; 5 J. SinkeH. Blom 20; 6 J. L. Stroo band SrG. Markesteijn 11; 7 W. HeijdraC. v. d. Ven 11; 8 Iz. Por- rey:G. Mudde 11; 9 J. BlomJ. Huijzer 20; 10 E. A. SchuitemaF. Goud 1—1. drijf geen hoger inkomen dan f 2000. per jaar ontvangt, terwijl dit in de slagerij slechts 5 procent bedraagt. In het algemeen kan worden gesteld, dat het schoenherstellersbedrijf en de kleermakerij verreweg het grootste aantal bedrijven telt, waaruit een zeer laag inkomen wordt verkregen. Van da ambachten tenslotte, die de grote inkomens opleveren (daaronder wordt verstaan f 7500.of meer), kunnen speciaal worden genoemd de woninginrichting (12 procent), het loodgietersbedrijf (12 procent) en het timmer- en metselbedrijf (14 procent). MINDER DAN f2000.—. Het aantal zaken, waaruit een inko men wordt verkregen van minder dan f 2000.omvat in alle branches, met uitzondering van de handel in melk en zuivelproducten, tenminste 12 procent der ondernemingen. Laatstgenoemde groep verkeert in de r eest gunstige positie en over treft in verhouding (59 procent) alle andere branches in de inkomens groep van f 2000.tot f 4000.op de voet gevolgd door de handelaren in groenten en fruit, waaryan 55 procent een inkomen heeft, dat tus sen deze grenzen ligt. TEXTIEL. In het totale beeld moet de positie van de textielhandelaren wel als uit zonderlijk worden aangemerkt. De re den hiervan zal moeten worden ge zocht in het feit, dat hoewel onder deze branche bedrijven van zeer ver schillende aard zijn ondergebracht, variërend van het kleine manufactu- renwinkeltje tot de gespecialiseerde zaken, er een naar verhouding grote groep is, die een inkomen heeft van tussen de f2000.en f4000. Ingezonden Mededeling (adv.). IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND GOES, 20 April. Door Sorry III op eigen veld met 3-7 te kloppen heeft Goes II ook haar laatste wedstrijd in de com petitie beëindigd. Zonder een enkel ver- liespuntje zijn de Goesenaren dus kam pioen geworden. Sorry VI heeft in de vierde klasse nog steeds de beste papieren, vooral nu ATTC een stevige 0-10 nederlaag be zorgde. In deze klasse heeft MTTC I nog de leiding met 23-13, direct gevolgd echter door Sorry VI met 21-11. Bij de dames kwam Spirit IV definitief op de onderste plaats, want het zag zich in eigen huis met 0-10 geklopt door kam pioen Goes 111, terwijl MTTC IV zich op verrassende wijze veilig stelde door Wil- no IV met een 7-3 nederlaag naar Vlis- singen terug te sturen. BERGEN OP ZOOM, 20 April. De voor- wedstrjjd Zeeland - West Noord Brabant (dames), voor de landenwedstrijd Neder land-België, gespeeld op „Rozenoord" te Bergen op Zoom, is in een mooie 104 overwinning geëindigd voor de Zeeuwse damesploeg. Direct na het begin trokken de Zeeu wen al flink van leer. Zij'gaven blijk van een grote snelheid, waarbij de technische vaardigheid geenszins ontbrak. Mej. Elve opende de score, die vervolgens werd opl gevoerd door mevr. Heyens-Koole (0-2) Na een prachtige save van de Zeeuwse keeper mej. Soetemeyer, bracht de rechtsbinnen van de Brabanders de stand op 1-2. Kort daarna waren het de Zeeu wen, die scoorden, mevr. Heyens-Koole trof wederom de roos en voordat de rust inging bracht mevr. Wisse-Adriaanse de stand nog op 1-5. Dezelfde speelster maakte er na de hervatting 1-6 van. Enige seconden na de aftrap lag de bal echter weer in het Zeeuwse doel, maar mej. Elve wist ook voor de tweede en derde maal het net te vinden (2-8). De stand werd toen nog opgevoerd tot 2-10 door doelpunten van mevr. Heyens-Koole en mevr. Wisse-Adriaanse. De Brabanders wisten deze stand nog voor het eindsig naal te reduceren tot 4-10. 40 Spottende antwoorden knetteren rond zijn oren. „Hij melkt de kaai mannen van de koning". „Hij zoekt vertier in galante avontuurtjes met Azteekse Senoritas, die de heer laten verhongeren, maar lief weertje spelen met zijn mooie knecht". „Gisteren zag ik hem weggaan met een leren zak vol goud". De Elegante kijkt achterdochtig. In een leren zak borg hij zijn gouden buit. Wat, weten zijn collega's daar van? Hij is zo wijs niet in te gaan op hun spot. Maar die leren zak? Persoonlijk gaat hij op onderzoek. De zak is er nog. En de inhoud onver anderd. Maar waar zit Joris? Een ondercommandant treedt op hem toe. „Ik moet u rapporteren, dat het bed van uw lijfknecht twee nach ten onbeslapen is gebleven. Weet u daar van?" „Waarom heb je me dat gisteren niet dadelijk gemeld?" snauwt de Ele gante nijdig. „Ik vermoedde, dat hij in uw dienst was. Nu het feit zich herhaalt, acht ik mij verplicht zulks te melden". Er wordt geïnformeerd bij de man schappen. „Hij loopt door de stad te slampampen, die luie leegloper. Dat heerschap leidt een leventje als een Hidalgo!" Hier is de afgunst aan het woord. „Hij is gekeeld en opgepeuzeld", zegt een ander lachend. Van die woorden schrikt Francesco. Hij is 'n onbeduidende ijdeltuit, maar niet zo gevoel- en meedogenloos als de meesten van zijn land- en tijdgenoten. ,Geef mij drie man", gelast hij de ondercommandant. passeren huizen en bruggetjes, steken over in kleine bootjes en kijken uit. Drie mannen jong en sterk worden aangewezen. Zij zullen Senor Fran cesco ter beschikking staan bij zijn on derzoek. Behoorlijk gewapend gaan ze op weg. Waarheen? Er moet een tolk bij komen. Dit veroorzaakt een oponthoud van bijna een uur. Ze doorkruisen de stad, blijft weg. Zijn meester wil de hulp inroepen van anderen, desnoods van Cortez zelf. Maar vandaag moet er iets gebeuren, dat beslag legt op allen. De Azteken willen hun gevangen vorst vervangen door een ander, jong be zield, oorlogzuchtig en gevaarlijk. Er moet iets gedaan worden, de groeiende dreiging moet gestuit. Naar wie zullen de Azteekse hoofd lieden luisteren? Naar Cortez? In geen geval. Naar hun koning! Als Monte- FEUILLETON door K. JONKHEID Ze zien een oude vrouw, kijken naar haar sterk Azteeks uiterlijk, haar gei tentronie, haar kromme kommommer- neus, maar nemen verder geen nota. Gir.g Joris nu maar bulderen, bonzen op de deur, schoppen tegen de wanden. Maar hij zit murw gebeukt op zijn bankje. En toch loerend op een ge legenheid te ontsnappen. Zo gauw mo gelijk. Die kerels hebben zulke harde vuisten! Ze gaan verder vragen, rechts en links, maar komen niets te weten. Mis troostig keren ze terug. De derde nacht verstrijkt en de nieuwe dag breekt aan. Maar Joris zuma zelf. Plotseling klinkt een woest ge schreeuw, de nieuwe koning is geko zen! Een bende van duizenden Azte ken, gewapend met slingers, bogen en allerhande slag en werptuig, stort zich op 't Spaanse kwartier. De aanvallers verschansen zich in huizen door water omgeven om vandaar een dichte hagel pijlen, stenen, spiesen en andere pro jectielen neer te smijten op de Span jaarden. Dezen verweren zich kracht dadig. Maar de Azteken dringen op en schreeuwen honend, dat de laatste dag van hun tegenstanders gekomen is, hun hart en bloed zal geofferd worden aan de goden, zij zullen een feestmaal verschaffen aan de mensen, terwijl slangen, kaaimannen en tijgers reeds twee dagen vasten, om straks met te meer vreugde hun waardeloze rompen te verslinden. De verdedigers brengen hun kanon nen in stelling. Die maaien de Azteken weg bij tientallen. Ze wagen een uit val en slagen er in, een tempelpyra- mide in brand te steken. Joris hoort het rumoer in de verte. Hij luistert in spanning. Beduidt het goed of kwaad? Daar buldert een ka nonschot. Nog een. Nu staat het vast, er wordt gevochten. Dit zal zijn lot bezegelen. Hij is in de macht der bar baren. In huis is het stil. Kan hij niet uit breken? De wanden zijn steil. De ope ning voor licht en lucht is wijd genoeg, maar veel te hoog. Als hij op de bank klimt? Nog te hoog. De bank schuin tegen de wand bij wijze van ladder? Te kort en te glad. Wat nu? Hij kijkt rond en vindt niet. Daar hoort hij gestommel en ge praat. Het komt nader. Ze morrelen aan de deur, ze komen hem halen! Gejaagd kijkt hij rond, naar een hoekje om weg te kruipen, naar een uitweg ter ontkoming. Ze zullen hem wegsleuren, ze zullen De twee jonge kerels komen binnen. Ze doen hem niets. Ze geven zijn kle ren en kijken toe hoe hij zich kleedt. Zodra hij gereed is, maakt een van hen de deur open, zo wijd mogelijk. De ander, die achter Joris staat, geeft hem onverhoeds een trap, zo krachtig, dat Joris met een vaart naar buiten wordt geschoten. (Wordt vervolgd) BERGEN OP ZOOM, 19 April. Het Nederlands elftal heeft van de ontmoeting tegen België te Bergen op Zoom in de ware zin des woords een revanche-wedstrijd gemaakt. Wisten onze landgenoten op 4 April te Lier de Belgen eerst na grote moeite de baas te blijven een 75 zege was het resultaat thans werden de Bel gen met 216 verpletterd. Met rust had de Nederlandse ploeg in dit vijf de treffen tussen beide landen reeds met 83 de leiding. In vergelijking met het elftal, dat te Lier van onze Zuiderburen won, had het Nederlandse team één wijzi ging ondergaan: op de rechtsbuiten plaats was Van Mourik door Van Duursen vervangen. De jeugdige Hagenaar rechtvaardigde zijn keuze op ondubbelzinnige wijze door niet minder dan tien doelpunten voor zijn rekening te nemen. De cijfers, waarmee le Belgen weg gespeeld werden, brengen reeds vol doende naar voren, dat de Nederlan ders over alle linies een klasse beter waren. Met mooie, snelle en open aanvallen, waarbij de voorhoede van de Oranjeploeg de ene gladde combi natie op de andere liet volgen, stel den zij de Belgische defensie telken male voor onoplosbare problemen en het was tenslotte niet te verwonde ren, dat de Belgische doelman 21 maal voor de harde, glaszuivere schoten van de iedere keer opnieuw voor hem opduikende tegenstanders moest zwichten. Werd het zodoende een vrij eenzijdige vertoning, de 3000 toeschou wers, die de gure wind hadden getrot seerd en het sportpark Rozenoord bevolkten, hebben toch veel kunnen genieten van het bijzonder fraaie spel van de Nederlanders. Gymnastiek DEN HAAG, 19 April. De voor spelling dat de Nederlandse gjnnnas- tiekprestaties zich in stijgende lijn be vinden is vandaag bevestigd: in de stampvolle Dierentuinzaal te Den Haag wisten de Nederlandse heren een fraaie zege te behalen op de Deense ploeg, dank zij hun meerderheid op vier on derdelen: paardspringen, brug, paard- voltige en rekstok. Het grootste per soonlijke succes behaalde de Neder landse kampioen Klaas Boot Jr., die als nummer een eindigde in het per soonlijk klassement met bijna twee punten voorsprong op de Deense kam pioen Paul Erik Jessen. De gebroeders Van der Sande, Zeelands keurturners, deden het ook lang niet slecht: Jac. van der Sande werd zesde (derde Ne derlander) en Joh. v. d. Sande twaalf de. Nederland behaalde in het totaal 606,25 punten, Denemarken 601,45. Bij het paardspringen waren de De nen gehandicapt, doordat zij niet ge wend zijn aan het gebruik van de tremplin. Dit onderdeel bracht onze landgenoten één punt winst; de oefe ningen aan de brug leverden daarop 0,3 winstpunt op. Hoe moeilijk paardvoltigeren is, bleek ook nu weer duidelijk. Eigenlijk was alleen Klaas Boot in staat zijn oefeningen keurig af te werken. Het nummer ringen was een Deense aangelegenheid en ook bij de vrije oe feningen waren de Denen de meerde ren. Fantastisch was het werken van de oud-kampioen van Denemarken Nielsen, die werkelijk salto's aan de lopende band maakte. Op Zaterdag 24 April wordt te Tilburg de returnwedstrijd badminton tussen Til burg en Vlissingen gespeeld. Zoals be kend eindigde de ontmoeting in Vlissin gen, enkele weken geleden, in een stevi ge nederlaag voor de Vlissingenaars.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3