OOSTELIJK IN 1957 FLEVOLAND KAN OMDIJKT ZIJN ver Felle brand te Apeldoorn Nederland wil wel spreken over Nieuw-Guinea VREDESONDERHANDELINGEN IN INDO-CHINA? C„VAn6A&qJ) Nieuwe mijlpaal bereikt bij de Zuiderzeewerken HEX AMSTERDAM-RIJNKANAAL Eerste kunstwerk - de Hardersluis - bij Harderwijk kwam gisteren gereed Geen Amerikaanse troepen naar Indo-China Jaarvergadering G. P. V. Van Acker Belgisch kabinetsformateur OPPERSTE SOW JET KWAM IN MOSKOU BIJEEN Koninklijk gezin geniet van vacantie Russische ambassadeur protesteert PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indonesische regering nam nog geen beslissing over antwoord op de nota Geen belangrijke rede van Malenkof verwacht Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2762 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 21 APRIL 1954. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. gaan alle stemgerechtigden in ons land en dus ook in onze pro vincie weer ter stembus. U weet waarom het gaat: Er moeten nieuwe Provinciale Staten geko zen worden. Het kan zo is reeds meermalen gebleken op één stem aankomen en dus wek ken wij, hopenlijk ten overvloe de, ook onze lezers op vandaag hun stem te gaan uitbrengen op de lijst en de man hunner keuze. HARDERWIJK, 20 April. Bij het maken van de nieuwe Zuider zeepolder. Oostelijk Flevoland, is vandaag een mijlpaal de eerste bereikt. Dit gebeurde door de openstelling van het eerste kunstwerk: de Hardersluis. met de daarbij behorende brug in de Knardijk. Deze openstelling geschiedde met weinig zij het dan toch met enig vertoon want de kittige motorboot „Breezand" met aan boord een aantal journalisten, gevolgd door vijf andere vaartuigen, verrichtte de opening, ten overstaan van jeugdige Harderwijkers en personeel van de Rijkswaterstaat en de aannemers, door het stukvaren van een lint. Voor de vissers langs dit deel van de Zuiderzeekust betekent de open stelling van de sluis inderdaad een mijlpaal, want met de plezierboten wordt hun nu in vele gevallen een omweg bespaard. Een mijlpaal, die werd bereikt, ook voor de directie van de Zuiderzee werken, die de verwachting heeft, dat de toekomstige polder in 1957 omdijkt kan zijn. waarna onmiddellijk het droogmalen kan beginnen. Ir J. L. Ie Nobel, hoofdingenieur van voorkomen, dat de Veluwe zal ontwa- de afd. Kunstwerken van de Zuider zeewerken vertelde iets over de toe komst van de polder, die de rijkste van het gehele complex belooft te worden. Op het ogenblik zijn in uitvoering drie gemalen, die de polder dus ingaande 1957 zullen droogmalen. ENIGE VERTRAGING De eerste komt bij Lelystad en heet „Wortmangemaal". Dit gemaal krijgt vier pompen elk met een capaciteit van 6000 kub. m. per minuut. Van deze vier pompen zullen er drie dienst doen bij het in de toekomst droogmalen en drooghouden van Oostelijk Flevoland, de vierde zal zijn werkzaamheden doen strekken ten bate van het toekomstige Zuid-Flevoland. Het tweede gemaal, het „Colijnge- maal" wordt gebouwd bij de Kethel- mond en krijgt drie pompen. Het „Lo- vinkgemaal", het derde in de rij, wordt bij Harderwijk gebouwd en krijgt twee pompen. De drie gemalen zullen voor 1957 ge reed zijn, omdat zij gebouwd zijn vol gens het oude bouwschema, volgens hetwelk de omdijking in 1956 voltooid zon moeten zijn. De stopzetting van de werkzaamheden ten gevolge van de watersnood van vorig jaar is oorzaak van de opgetreden vertraging, Behalve de gemalen krijgt de nieuwe polder twee sluizen, die eigenlijk niet tot de feitelijke polder Oostelijk Flevo land zullen behoren. Zij zullen de wa terstand regelen in het Veluwemeer, dat tussen de nieuwe polder en de Ve- luwezoom zal ontstaan en dat o.m. zijn diensten zal moeten verlenen om te Congresleden op bezoek bij Dulles WASHINGTON, 20 April. Twee republikeinse leden van de Ameri kaanse Senaat hebben vandaag ver klaard, dat de Amerikaanse regering niet overweegt strijdkrachten naar Indo-China te zenden. De senatoren zeiden dit, nadat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, een vijftien leden tellende afvaardi ging van het Congres inlichtingen had verstrekt over de ontwikkeling in Indo-China en de komende Geneefse conferentie. Later werd gemeld, dat Dulles er zijn bezorgdheid over heeft uitgesproken, dat de V.S. hun plannen voor stappen in het Verre Oosten aan de Sowjet- Unie kenbaar maken. Dulles had ge zegd, dat de Amerikaanse regering de Sowjet-Unie in het onzekere wil laten over de Amerikaanse plannen ten op zichte van Indo-China. APELDOORN, 20 April. Een he vige brand heeft vanavond de Sint Josephstichting te Apeldoorn geteis terd. Een groot gebouwencomplex van deze stichting, die zich bezig houdt met de verzorging van geesteszieken, wer den een prooi der vlammen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. O.m. zjjn uitgebrand de wasserij, waarin veel wasgoed lag opgeslagen, de stallen, waarin zich vele kostbare machines bevonden (het vee, 39 stuks kon met moeite worden gered), een boekdrukkerij en de boekbinderij. Later werd gemeld, dat elf koeien, die brandwonden hadden opgelopen, moesten worden afgemaakt. Ondanks het feit, dat de Apeldoornse brandweer spoedig verscheen en met zestien stra len het vuur aanpakte, mocht het niet gelukken het gebouwencomplex te redden. De schade, die vele tonnen be draagt, wordt door verzekering gedekt. teren. Deze sluizen zijn de nu geopende Hardersluis met Harderbrug en de Roggebotsluizen, die met hetzelfde doel in de buurt van Kampen worden gebouwd. Twee sluizengroepen, die wel met de polder te maken hebben, ko men bij Lelystad (de Houtribsluizen) Minister Sunarjo beweert: DJAKARTA, 20 April. Het Indonesisch kabinet heeft nog geen beslissing genomen met betrekking tot de nota der Nederlandse rege ring, waarin wordt voorgesteld om in de tweede helft van Juni be sprekingen te openen over het Uniestatuut en het in de overige R.T.C.- overeenkomsten verwerkte complex van voorzieningen op financieel en economisch gebied. Dit verklaarde de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, nadat het kabinet vandaag de nota had besproken. De heer Sunarjo deelde nog mee, dat de besprekingen over de financieel- economische kwesties op het tweede plan komen en pas aan de orde zullen komen na afloop van de besprekingen betreffende het herzien der Unie. De minister beweerde, dat de Neder landse regering reeds zou hebben goed gevonden de besprekingen te houden op een neutrale plaats buiten Neder land. Verder zei de heer Sunarjo, dat de Nederlandse regering in haar nota zich ook bereid heeft verklaard, de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken, indien deze kwestie een bron van zorg vormt aan Indonesische zijde. Zolang de kwestie-Irian niet gere geld is, zal een goede verhouding tussen Nederland en Indonesië on mogelijk zijn, ook al zou overeen stemming worden bereikt over de Unie en de financieel-economische regelingen, zo vervolgde de minister van Buitenlandse Zaken. Tenslotte zei hij, dat de economi sche belangen van Nederland in Nieuw-Guinea een onderwerp van de besprekingen zouden kunnen uitma ken, die tot een voor beiden bevre digend resultaat zouden kunnen leiden. GEEN COMMENTAAR Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft verklaard geen commentaar te hebben op deze mededelingen van mi nister Sunarjo. Hij verwees alleen naar de tekst van de op 14 April j.l. aan de Indonesische regering gezonden nota. Fantasie o/ werkelijkheid? NEW YORK, 20 April. - Vol gens de Amerikaanse radio-omroep N.B.C. zijn er in Saigon zeer ge heime besprekingen aan de gang tussen Franse autoriteiten en Ho Tsji Minh, Men zou willen trach ten tot vrede in Indo-China te ko men. De radio meldde, dat het be richt was ontvangen van de corres pondent te Tokio. Deze zou het hebben gehoord van een lid van de Vietnamese regering. Zowel het Franse departement van Buiten landse Zaken als dat van Defensie hebben vanavond deze berichten over onderhandelingen tegenge sproken. Volgens de radio hadden enkele Vietnamese functionarissen verteld, dat de Franse minister van Defensie, Ple ven, twee maanden geleden comrminis- ■scha vertegenwoordigers op een vliegkampschip ter hoogte van Saigon een vredesaanbod had gedaan. Volgens het plan, dat thans besproken wordt, zou Ho Tsji Minh, die zoals men weet, de leider der opstandige Vietminh is, aangeboden zijn het vice-president- schap onder Bao Dai te aanvaarden. DE STRIJD Inmiddels gaat de strijd voort. In Dien Bien Phoe zijn de Franse troepen door de Vietminh teruggedrongen op een gebied, dat nauwelijks twee vier kante kilometer beslaat. Er zou gebrek aan drinkwater heersen, omdat lijken in de hoofdwaterleiding terecht zijn gekomen, Franse militaire waarnemers te Hanoi geloven thans, dat de Vietminh-gene- raal Giap zijn derde grote aanval op de vesting niet voor het begin der confe rentie van Geneve zal ondernemen. Verwacht wordt, dat de activiteit der belegeraars deze week beperkt zal blij ven tot operaties van pu-ouiiles en be schietingen met. morucien. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de Ne derlandse regering niet bereid is de status van Nederlands Nieuw-Guinea in de besprekingen te betrekken. Over het honden van een conferentie op een neutrale plaats buiten ons land wordt al evenmin gerept. AMERSFOORT, 20 April. Tijdens de jaarvergadering van het Gerefor meerd Politiek Verbond in Nederland, die vandaag in de Gereformeerde kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Amersfoort is gehouden, heeft ds D. van Dijk uit Groningen de bij het Ge reformeerd Politiek Verbond heersende problemen besproken. Het G.P.V. heeft geen programma; het Verbond is er in de eerste plaats om het Woord van God te doen weerklinken in het huidige staatsbestel, daar kwam de beschou wing van Ds Van Dijk in het kort op neer. In de Verbondsraad werd de heer D. Haak gekozen, terwijl opnieuw werd benoemd de heer W. G. Beeftinck te Groningen. De behandeling van het rapport en concept reglement van de organisatiecommissie werd aangehou den, teneinde de amendementen der afdelingen alsnog te bestuderen. Gisteren werden op de groenten- en fruitveiling te Huissen de eerste kas- aardbeien aangevoerd. De prijs bedroeg 14 tot 37 cent per stuk. Overeenstemming tussen socialisten en liberalen BRUSSEL, 20 April. Koning Bou- dewijn van België heeft vanmorgen de socialist Aehille van Acker als kabi netsformateur aangewezen. Van Acker heeft de opdracht aanvaard. Aehille van Acker is 56 jaar en was de eerste minister-president van België na de bevrijding van het land in 1944. De heer van Acker heeft in de mid- ïg eerst eén beleefdheidsbezoek ge bracht aan gewezen eerste minister Van Houtte, waarna hij een gesprek had met de leider der liberale partij de heer Libaert. Door het partijbureau der socialisten is daarna een verklaring uitgegeven, waarin gezegd werd, dat volledige overeenstemming werd bereikt tussen socialisten en liberalen, zodat een coa litieregering van socialisten en libera len zal worden gevormd. Naar wij van het agentschap Bei- ga vernemen, zou ook reeds over eenstemming zijn bereikt over de verdeling der portefeuilles. Het is een openbaar geheim, dat Paul Henri Spaak minister van Buiten landse Zaken wordt. Ook Binnen landse Zakeil, Openbaar Onderwijs en Landsverdediging zouden socia listische bewindslieden krijgen. In totaal zou het kabinet Van Acker 9 socialisten tellen en 7 liberalen. De laatsten zou o.m. Economische Za ken, Middenstand en Landbouw be zetten. V.N. verwerpen Noordelijke beschuldiging SEOEL, 20 April. Generaal J. K. Lacey, hoofd van de delegatie der V.N. in de militaire wapenstilstandseommis- sie in Korea heeft Dinsdag op een ver gadering van deze commissie een Noordelijke beschuldiging, volgens welke de V.N. oorlogsmaterieel in Zuid-Korea hebben aangevoerd in strijd met de wapenstilstandsovereen komst, van de hand gewezen. De verbreding van het AmsterdamRijnkanaal nadert haar voltooiing. Op deze A.N.P.-luchtfoto van het verbrede kanaal, genomen ter hoogte van Breukelen, zien wij duidelijk in het midden van het kanaal het laatste gedeelte van de vroegere kanaaldijk, welke nog moet worden weg- gegraven. De foto laat ook duidelijk zien hoe breed of beter gezegd hoe smal het oude Merwede-kanaal vroeger was en hoe breed en royaal de nieuwe AmsterdamRijnverbinding is geworden. Na het uit graven van het laatste stuk zal het kanaal ter plaatse ook nog op vol doende diepte moeten worden gebracht, waarmee het enorme werk vol tooid zal zijn. (Luchtopname A.N.P.-foto) Vandaag behandeling der begroting MOSKOU, 20 April. De nieuwste Opperste Sow jet is Dinsdag voor het eerst sedert de verkiezingen op 14 Maart bijeengekomen. De vergadering, waaraan 708 afgevaardigden deelnamen, werd bijgewoond door premier Ma lenkof, president Worosjiiof, minister Molotof en de partijsecretaris Kroest- sjef. De vergaderingen, die werden gehouden in het grote Kremlinpaleis, begon nen met een bijeenkomst van de Baad van de Unie, de Sowjet-Senaat. Een uur later volgde de bijeenkomst van de 639 leden tellende raad der nationa liteiten. Woensdagochtend zullen de beide raden opnieuw bijeenkomen. Men ver wacht, dat zij dan de begroting voor 1954 zullen bespreken, het eerste punt van de Dinsdag goedgekeurde agenda. over de dertien maanden oude regering van premier Malenkof. Op een korte vergadering van Dins dag koos de Raad van de Unie een be grotingscommissie, bestaande uit 26 leden, en een commissie voor Buiten landse Zaken, bestaande uit elf leden onder leiding van Soeslof, een van de secretarissen der communistische partij. Men verwacht, dat Zweref, de minis ter van Financiën, Woensdag zijn be groting zal indienen. Er was Dinsdag nog geen aanwijzing, dat Malenkof, evenals het vorige jaar, een belangrijke rede zal uitspreken. Behalve de begroting zullen ook de decreten, die zijn uitgevaardigd door het presidium van de opperste Sow jet, het permanente wetgevende orgaan, sedert de laatste vergadering in Augus tus van het vorige jaar moeten worden goedgekeurd. Voorts zullen de afge vaardigden een nieuw presidium kie zen en hetzij maarschalk Worosjiiof bevestigen als president of een ander kiezen. Tevens zullen zij stemmen 's-GRAVENHAGE, 20 April. Uit Obergurgl, waar de Koninklijke familie verblijft, wordt aan de Rijksvoorlich tingsdienst bericht, naar deze dienst ons meedeelt, dat de weersomstandig heden belangrijk verbeterd zijn. Er is veel sneeuw gevallen, doch vandaag scheen de zon. Er is geen lawinegevaar. De Prins en de Prinsessen hebben tochten gemaakt naar de Hochwild hütte en de Samoar hütte. De koningin heeft Eerste Paasdag een protestantse kerkdienst bijgewoond in een studentenhuis in Obergurgl. In enkele regels melden wij nog DAT men begonnen -is met de bouw van een uitzicht toren te Den Osse op Schou wen, bij de hoek van de Christoffelpolder. De toren is bestemd voor de lucht wachtdienst op het eiland en zal dienst doen in het kader van de bescherming burger bevolking. Men heeft voor deze dienst een twintigtal vrijwilligers nodig. DAT de raad van Nieu- werkerk in de laatste ver gadering heeft besloten de villa „Zonnehoek" aan te ko pen als ambtswoning voor burgemeester A. A. v. Eeten. DAT in dezelfde vergade ring tot wethouder van Nieuwerkerk is gekozen de heer J. A. van Dienst (P. v. d. A.). DAT het gemeentebestuur van Ellemeet bericht heeft ontvangen, dat men voorlo pig kan overgaan tot de bouw van 15 woningwetwo ningen. Aan ir F. H. Klokke te Middelburg is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een wederopbouwplan. DAT gisteren een groep journalisten uit India een bezoek heeft gebracht aan de werf en werkplaatsen van de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen. DAT op het eiland Tholen een „gebak-actie" is gestart. De opbrengst is bestemd voor de herbeplanting van Schouwen-Duiveland. DAT onze verkiezings- dienst vanavond weer vanaf omstreeks half zes present zal zijn om U te laten horen en zien hoe de stemming voor de Provinciale Staten in en buiten onze provincie is verlopen. DAT U daarvoor terecht kunt in de Lange Vorststraat te Goes en in de Korte Noordstraat te Middelburg. Door middel van geluidsin stallatie en bulletins hopen wij U van minuut tot minuut op de hoogte te houden. DAT diegenen, die van avond niet in staat zijn op een van beide plaatsen te komen kijken, morgen in hun krant de volledige uit slagen zullen kunnen lezen, alsmede ons commentaar op de uitslag. Het asyl van mevr. Petrof. CANBERRA, 20 April. De Rus sische ambassadeur in Australië, Ge neralof, heeft bij de Australische waarnemende minister van Buiten landse Zaken, sir Philip Mobride, ge protesteerd tegen het aanvallen van Russische diplomatieke koeriers en het aanhouden van de Sowjet-diplo- mate, mevr. Petrof. Sir Philip antwoordde hierop, dat do beide koeriers als eerste een agres sieve houding hadden aangenomen en dat mevr. Petrof zelf om asyl had gevraagd, zodat er geen sprake was van aanhouding. Mevr. Petrof bevindt zich thans veilig in het huis van de administra teur, Leyden, in Darwin. Vandaag zal in Oslo het stoffelijk overschot van Kroonprinses Martha van Noorwegen worden begraven. De plechtige bijzetting vindt plaats in het slot Akershus. Het Nederlandse Ko ninklijk Paar wordt vertegenwoordigd door de gezant in Oslo DE BILT ZEGT: Rustig weer DE BILT, 20 April. Overwegend droog weer met overdrijvende wolken velden. Zwa!|ke tot matige wind tus sen Noordoosr en Noord. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogwater Donderdag 22 April 1954 Vlissingen: 4.08 u. 1.88 m., 16.33 u. 1.77 m. Terneuzen: '1.33 u. 2.05 m., 17.02 u. 1.94 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.56 m., 18.20 u. 1.49 in. Zierikzee: 5.38 u. 1.32 m„ 18.03 u. 1.25 m. Op- en o gang van Zon en Maan: Dorideru-*: -on op 5.2 J u., onder 19.49 u., Maan op ouder 7.05 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1