AMERIKAANSE TROEPEN BLI|VEN IN EUROPA r t»=v&nÖA&q=J Russisch verzoek voor toetreding tot de N.A.V.O. wordt afgewezen Prot. Chr. Journalistenkring wacht belangrijke taak PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eisenhower geeft E.D.G. een duw in de goede richting Laatste hinderpaal voor bekrachtiging der EXLG. thans uit de weg geruimd? Voorwaarden zouden voor de Sowjet-Unie toch onaanvaardbaar zijn Militaire doden herdenking te Axel Linkse coalitie in België? Paraatheidmaar ook moed nodig Ledental heeft de 150 overschreden DE BILT ZEGT: Vrij koüd Uitga*®: chting „Zeeuwsch Dagblad" oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. J, Tel. 243S bij geen gehoor voor ertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, ""clef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2761 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cént per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 17 APRIL 1954 Direoteur: JACQ DE 3MIT R. Zuidema, Goes. vindt U in het bijblad een ar tikel van een Nederlandse stu dent, die momenteel in Jeruzalem verblijft en zijn ervaring vertelt, toen hij bezoeken bracht aan die plaatsen, die herinneren aan het lijden en sterven van Jezus Christus, zoals Gethsemané, Ga- batha en Golgotha. Pasen 1954 predikt ons andermaal dat wij niet slechts een Jezus- figuur in onze geschiedenis heb ben, van wie ons nog enkele mooie dingen worden verteld. Wij hebben méér. Wij weten dat Jezus Christus leeft en overal aan het werk is, waar Zijn opstandingsgetuigen met Zijn eeuwig Evangelie gekomen zijn. Pasen zegt dit jaar opnieuw aan alle gelovigen: „Wat Jezus was, is Hij nog en zal Hij eeuwig zijn. Wat Jezus deed, doet Hij nog en zal Hij doen tot aan de voleinding der wereld. Dat is de hoop voor de wereld, voor alle geslach ten, voor ieder mensenkind. Onze ver rezen Zaligmaker en Heer is gisteren, heden en tot in eeuwigheid Dezelfde!" Allen die staan in dit apostolisch ge loof, vieren feest en jubelen met Zijn eerste discipelen het blijde uit: „De Heer is waarlijk opgestaan". Wie kan er aan dit goddelijk feit nog twijfelen? Er is een sprekender bewijs van Jezus' opstanding dan van Zijn wonderbare geboorte en Zijn smadelijke dood. Van al de getuigenis sen, die willen verzekeren dat Jezus is verrezen uit het graf, is Zijn Ge meente de zichtbare vertolking. De Chr. Kerk werd niet gesticht toen het heilig Kind werd geboren in Bethle hem, ook niet toen de Profeet van Nazareth, machtig in woorden en wer ken, werd gekruisigd op Golgotha. Op Zijn sterfdag stierf juist alle hoop en werd juist door Zijn sterven Zijn klei ne discipelkring verstrooid. Eerst toen de verrezen Christus aan de Zijnen verscheen, werd de sterke band gelegd, die hen voor altijd verenigde. Nu na 19 eeuwen bestaat Zijn Kerk nog en dat is het goddelijk bewijsma teriaal dat wij ontvangen om nu nog het feest van Zijn opstanding te vieren. Stephanus gestenigd. Petrus gekrui sigd. Paulus onthoofd. De ontelbare schare der doden, die in de Here stierven. De nog steeds getuigende Ge meente onder alle volken, zie daar het bewijs dat Jezus leeft. De grote ka thedralen in het sinds eeuwen geker stende Europa, de nieuwe, fraaie kerk gebouwen in ons land, de talloze plan ken kerkjes temidden van de lang on bekende volksstammen in Afrika en Azië, zij allen willen U het bewijs le veren dat Jezus is opgestaan en als de Christus Gods temidden van de Zijnen leeft. V Pasen is het feest van de overwin ning. Christus is overwinnaar en blijft overwinnaar. Zijn graf werd geopend en nu kan Hij als de Levensvorst elk graf openen. Christus leeft en nu mogen ook Zijn verlosten leven, eeuwig leven. Het Paasfeest is een zeer practisch feest. Opstanding betekent ovet ning op de zonde, de duivel, de dood. De Bijbel noemt de zonde als een da gelijks probleem in ons leven en dat is zij nog en zal zij blijven zolang deze wereld bestaat. De verrezen Christus engt de oplossing van dit probleem, Hem hebben wij zondaren de moge- i jkheid tot een nieuw leven. Nu God Zijn voor onze zonden gestorven Zoon heeft opgewekt en door de opstanding als onze Middelaar heeft erkend, no gen wij ons gehele vertrouwen stellen in Hem, Die voor ons deed, wat wij niet konden doen voor onszelf. Nu is er genade, nu kan ons vergeving wor den geschonken, want Gods eeuwige wet is vervuld, aan Gods heilig recht is voldaan. De troon van onze Rechter is geworden tot een troon der genade, voor allen die geloven in de ons door God geschonken Overwinnaar. Ook voor de problemen van vrees en twijfel, dood en eeuwigheid, heeft Christus de oplossing gebracht en zo is Pasen het feest van de meest prac- tische hulp die wij behoeven. De ver rezen Heer is in zo'n gemeenschap met Zjjn eerste opstandingsgetuigen getre den en heeft daardoor zo'n kracht in hun zielen gelegd, dat hun verder le ven op aarde voor altijd radicaal, ver anderd werd, terwijl Zijn Naam hun levende hoop voor de eeuwigheid werd. Door deze geloofservaring leer den zij ook de wereld anders zien. En zodra Zijn Geest geheel beslag op hen legt, zeggen zij het aan allen: Jezus leeft nog, Jezus leidt ons nog. Jezus blijft aan het werk in deze wereld. WASHINGTON, 16 April President Eisenhower heeft de Euro pese Defensiegemeenschap een flinke duw in de goede richting gegeven, wanneer men tenminste mag afgaan op de reacties, die gevolgd zijn op een boodschap, die de president van Amerika vandaag aan de zes landen van de E.D.G. heeft gezonden. De president deelt mee, dat de Amerikaanse regering troepen in Europa en in het bijzonder in Duitsland zal houden, zolang zulks nodig is in verband met de dreiging van een nieuwe oorlog. Hierdoor wordt dus een van de eisen, die de Fransen hebben gesteld voor hun bekrach tiging van de Defensiegemeenschap, ingewilligd. In de boodschap heeft de president nogmaals gewezen op het belang van de bekrachtiging van het verdrag. Wanneer het E.V.G.-verdrag van kracht wordt, zullen de V.S. in over eenstemming met hun rechten en ver plichtingen, die voortvloeien uit het Atlantisch Pact, volgens onderstaande beginselen en verbintenissen handelen, aldus de boodschap van Eisenhower. 1. De V.S. zullen in Europa, met inbe grip van Duitsland, de eenheden houden, die noodzakelijk zijn om bij te dragen tot de verdediging van de Noordatlantische zone, zolang dit gebied bedreigd wordt. 2. De V.S. zullen de andere leden van de N.A.V.O. en de leden van de E. V.G. raadplegen over kwesties van wederzijds belang, zoals de sterkte van de troepen van de V.S., de lan den van de E.V.G. en de andere lan den van de N.A.V.O., die ter be schikking van het opperbevel in Europa dienen te worden geplaatst. 3. De V.S. zullen een zo vergaand mo gelijke eenwording van de strijd krachten der E.V.G.-landen ener zijds en die van de V.S. en de an dere landen van de N.A.V.O. ander zijds, aanmoedigen. 4. De V.S. zullen, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voorstellen aan het congres, midde len blijven zoeken om de veiligheid van de Atlantische gemeenschap te vergroten door op grotere schaal inlichtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en methoden. 5. In overeenstemming met him poli tiek, gericht op de handhaving van de eenheid en ongeschondenheid van de E.V.G., zullen de V.S. elke actie, die deze eenheid en ongeschonden heid in gevaar brengt, beschouwen als een gevaar voor eigen veiligheid. De V.S. beschouwen het Atlantisch Verdrag liever als een verdrag, dat voor onbepaalde tijd is aangegaan, dan voor een bepaald aantal jaren. In alle hoofdsteden van West- Europa toonden de politici zich inge nomen met deze mededelingen van de president. In ons land gaf dr Drees openlijk uiting aan zijn tevre denheid over het door de V.S. inge nomen standpunt. Zelfs in de scep tische kringen te Parijs liet men thans een andere geluid horen, dan we de laatste tijd gëwend zijn ge weest. Men sprak zelfs van een in williging van de Franse eisen en het wegnemen van een der grootste hin derpalen voor de bekrachtiging van de E.D.G. (Men zie in dit verband ook „Deze wereld van dag tot dag" op pag 3, waarbij wij er op wijzen, dat dit ar tikel geschreven is, voordat boven staand bericht bekend werd). Noord'Atlantische Raad bereikte overeenstemming PARIJS, 16 April De permanente Noordatlantische Raad heeft volledige overeenstemming bereikt over het antwoord, dat zal worden gegeven op de Russische nota van de vorige maand, waarin de Sowjet-Unie o.a de mogelijk heid van haar toetreden tot de N.A.V.O. aan de orde stelt. In de N.A.V.O.-kringen wordt aangenomen, dat de antwoordnota de vol gende week aan de Russische regering zal worden overhandigd. Naar vernomen wordt zal er op gewezen worden, dat de Sowjet-Unie zou moeten instemmen met een aantal voorwaarden, die ongetwijfeld onverenig baar zijn met het tegenwoordige Sowjet-regiem of onaanvaardbaar voor het Kremlin worden geacht. Zo zal de aandacht van de Russische regering er vermoedelijk op worden gevestigd, dat landen van de N.A.V.O. de verplichting op zich nemen, vrije democratische instellingen en rege- AXEL, 16 April Op Dinsdag 4 Mei a.s., des voormiddags om 11 uur, zal bij het Poolse monument aan de Zee straat een herdenkingsplechtigheid worden gehouden. Deze herdenking zal staan onder leiding van de territoriale bevelhebber Zuid-West, tevens bevel hebber in de 5e militaire afdeling. Het programma is als volgt: Inspectie der erecompagnie door de territoriale bevelhebber Zuid-West, te vens bevelhebber in de 5e militaire af deling; „Wilt heden nu treden", uit te voeren door een koper-ensemble; toe spraak door kolonel J. B.,Lagaune, ter ritoriaal bevelhebber Zuid-West; toe spraak door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland; „U bid ik aan", uit te voeren door een koper-ensemble, toespraken door ds D. J. Couvée en aalmoezenier Van de Vrande; krans en bloemlegging door autoriteiten en verdere genodigden; taptoe, een mi nuut stilte; réveille; 6e couplet van het Wilhelmus, uit te voeren door koper ensemble; krans- en bloemlegging dooi verenigingen en particulieren. Deze herdenking is de enige in de 5e militaire afdeling. Zij wordt dit jaar in Axel gehouden, omdat deze gemeen te in de Septemberdagen van 1944 bij de bevrijding van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen het middelpunt van de strijd is geweest. Evenwel moet deze herdenking worden beschouwd als te gelden voor geheel Zeeland. Vandaag aanwijzing kabinetsformateur BRUSSEL, 17 April Naar wij ver nemen zai de nieuwe Belgische rege ring een coalitie worden tussen socia listen en liberalen. De kabinetsforma teur zou vandaag worden aangewezen. Dit viel o.m. op te maken uit hetgeen de Belgische minister van Staat, Ca- miel Huijsmans gisteren verklaarde, nadat hij een onderhoud had gehad met Koning Boudewijn. In de middag werd de voorzitter der socialistische partij Max Busset, ontvangen. Hij wei gerde elk commentaar, doch verklaar de wel, dat spoedig een kabinetsforma teur zal worden aangewezen. Verwacht wórdt, dat of Paul Henri Spaak of oud-minister Van Acker met de vor ming van een nieuw kabinet wordt be last. ringsvormen in stand te houden en te bevorderen; zich verbinden tot het verstrekken van volledige inlichtingen omtrent hun strijdkrachten, wapen- en munitiedepóts, reserves enz, en tot het toelaten van de geallieerde inspectie commissies op hun grondgebied, als mede de erkenning van het gezag van de geallieerde opperbevelhebber over alle N.A.V.O.-strijdkrachten. DE ANDERE KWESTIES. Met betrekking tot de opmerkingen, in de Russische nota gemaakt over an dere kwesties, zoals die der collectieve veiligheid en van de beperking der atoomwapens, zal de antwoordnota waarschijnlijk volstaan met er op te wijzen, dat deze dingen aan de betrok ken instanties van de Ver. Naties die nen te worden gericht. 's-GRAVENHAGE, 16 April In vele delen van Europa heeft het van daag flink gesneeuwd, zodat het in landen als Zweden, Oostenrijk en Italië weer hartje winter is. In Italië is grote schade aangericht in tuinen en boomgaarden. In Oostenrijk, waar de sneeuw 15 tot 20 cm dik ligt, wordt gezocht naar zestien mensen, w.o. drie onderwijzers en tien schooljongens, die in de bergen van Opper-Oostenrjjk worden vermist. 80.000 kubieke meter een hoeveelheid, voldoende voor de bouw van 1000 flatwoningen wordt verwerkt bij de bouw van een nieuw ge graven dok van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam aan de Noordelijke IJ-oever ter hoogte van Oostzaan op het terrein van de reparatiewerf-Oost. 160 man zijn hier dag en nacht voor in de weer. De lengte van het nieuwe dok zal 245 m bedragen, de breedte 40 m tussen de wanden. De breedte van de ingang wordt 36.5 m. De diepgang is bepaald op 8.4 m. Wanneer het dok gereed is, kunnen er schepen van 45 tot 50.000 ton draagvermogen worden gedokt. De dikte van de vloer, welke in vijf gedeelten in de bouwput wordt gestort, bedraagt ongeveer 5 m. De zijwanden, die een hoogte van 12 m zullen krijgen hebben aan de onderkant een breedte van 3.60 m, aan de boven kant een dikte van 2 m. Voor de bouwput, welke ongeveer 15 m diep ligt ten opzichte van de waterstand in het IJ moest 390.000 kubieke m grond worden weggebaggerd. 46 pompen zorgen voor een intensieve grond- bemaling van de bouwput tot een diepte van 35 m. Einde van dit jaar hoopt men met het betonstorten gereed te komen en behoudens onvoor ziene omstandigheden zal het dok in de loop van 1955 geheel klaar zjjn. Deze, van de lucht uit gemaakte foto, geeft een goed beeld van de werk zaamheden in de bouwput. Op de voorgrond het IJ. Aan de rand van het half cirkelvormige gedeelte ziet men op verschillende plaatsen het door de bemalingspompen in het IJ geloosde water. Op de achtergrond in de bouwput is het constructiewerk voor het storten van een gedeelte der wanden reeds opgetrokken. (Luchtopname A.N.P.-foto.) OOSTERBEEK, 16 April Der traditie getrouw heeft de Protestants Christelijke Journalistenkring op Witte Donderdag en Goede Vrijdag zijn jaarvergadering gehouden in het conferentieoord „De Pietersberg" te Ooster beek om zich opnieuw te beraden over de taak die wacht. Een taak, die o.m. belicht werd door prof. dr ir H. van Riessen uit Delft met het onderwerp: „De pers en de maatschappelijke ontwikkeling der toekomst". De algemene vergadering werd ge- beschouwing te realiseren. Spreker opend door de voorzitter, dr E. Diemer uit Rotterdam, die met vreugde gewag maakte van een ledental dat de 150 heeft overschreden, en waaronder zich een toenemend aantal Christen-journa- jisten bevindt, die hun werkkring heb ben bij de zich niet nadrukkelijk als christelijk aandienende pers. Het groei end ledental is bovendien zo verheu gend, omdat de journalistiek in ons land aan een sterk organisatieleven behoefte heeft. Velen zien in de vak organisatie een keuze van hun beginsel en vooral een middel om him levens- In enkele regels melden wij nog Al de grote gebieders der volken, al de grote wijsgeren der oudheid werden begraven en bleven in hun graf. Al leen de Here Jezus verrees uit het graf en wel tot heil der volken. Dat is de zonsopgang van de eeuwige blijdschap van het Nieuwe Testament. Lezer, deelt U reeds in deze eeuwige vreugde van Zijn opstanding? Ook voor U is de blijdschap van Pasen bereid. Wie in Hem gelooft, zal eeuwig leven. G. J. K. DAT de 7-jarige R. K. uit Middelburg gistermiddag in het dok een paar benauwde momenten heeft gehad. In het dok, inderdaad. Het joch maakte een wandeling over de dokmuur, verloor zijn evenwicht en tuimelde in het water. Hij bezeerde zich echter niet en wist een on diepe plek te bereiken, waar hij rustig bleef staan in afwachting van hulp. Die verscheen spoedig: enkele Dambewoners haalden de watertoerist via een stenen trap uit het dok. Moraal: houd de straat en mijd dok muren. DAT gistermorgen een mijlpaal werd bereikt in de verbetering van het Middel burgse station: de nieuwe loketten werden in gebruik genomen. De glazen wanden zijn nog wel niet gereed, maar de loketten betekenen een grote vooruitgang in vergelijking met voorheen. De reizigers konden gisteren ook de nieuwe toegangsweg naar de perrons in gebruik nemen. DAT Donderdagmorgen de laatste mosselen van het sei zoen 1953/'54 uit Yerseke zjjn verzonden. Het seizoen is over het algemeen goed geweest. DAT Donderdagmorgen de schippersknecht P. L. uit Yerseke, het anker van zjjn vaartuig buiten boord wer pend, zich zo ernstig aan de hand verwondde, dat naar de wal moest worden terug gekeerd, om doktershulp in te roepen. DAT van 22 Juli tot 12 Augustus een aantal kinde ren uit het rampgebied, in het bijzonder van Schouwen en Duiveland, Kruiningen en Tholen een vacantie in Friesland zullen doorbren gen. Het plan hiertoe is op gevat door de afdeling Fries land van het Nederlands Verbond van Verenigingen „Prp Juventute". DAT te Ouwerkerk voor het eerst na de ramp weer rundvee is gekomen. De heer P. Vijverberg Wzn is de eer ste die weer koeien houdt. DAT te Burgh-Haamstede is benoemd tot wijkver pleegster m.i.v. I September a.s. zuster M. Th. de Meyer te Varik DAT te Oosterland al le gezinnen door de ge meente Baarn verrast zjjn met een plant uit de bloe menstad Aalsmeer. DAT voor de bouw van een nieuwe kleuterschool voor de gemeenten Haam stede en Burgh door de Franse onderwijzersvereni ging een bedrag beschikbaar is gesteld van 65.000, DAT gisteren te St Maar tensdijk een span paarden van de Gebr. K. tjjdens het inspannen op hol is gesla gen, waarbij de heer E. K., die nog een der dieren trachtte te grijpen, kwam te vallen en de rogslede over het lichaam kreeg. Hij werd ernstig gewond' naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. DAT gisteren de oudste ingezetene van Waarde is overleden, de ruim 90-jarige mej. P. van Houte-Molen- dijk. DAT de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Kapelle een toontje Jgger gaat zin gen. Of liever gezegd „spe len", want men is n.l. van hoog- op laagstemming over gegaan. Hiervoor moesten de instrumenten gedeeltelijk vernieuwd worden en ver anderd en ook nieuwe kof fers worden aangeschaft. Tijdens een feestelijke bij eenkomst in het koor van de kerk zijn de nieuwe instru menten aan de leden over gedragen. De heer P. de Puit, de voorzitter en de oud-voorzitter, de heer M. Glas hielden daarbij een toespraak. te prees het samengaan van onderschei dene journalistenorganisaties met be houd van eigen zelfstandighed in fe deratief verband en bracht hulde aan het federatiebureau. Met waardering gewaagde dr Diemer ook van de plaats, die de P.C.J.K. in het C.N.V. inneemt. De eigen journalistenorganisatie wacht een belangrijke taak. De journa listiek is een boeiende en dynami sche bezigheid die een voortdurende paraatheid eist. Met het oog hierop kondigde hij commissies uit de organi saties aan, die zich zullen bezighouden met de beroepsopleiding, met de bij zondere problemen waarvoor de Chris ten-journalist in zjjn werk komt te staan en met de vragen, die betrekking hebben op de P.B.O. en de onderne mingsraden. Doch er is niet alleen paraatheid en kennis nodig, doch óók moed om het werk als Christen-journalist te doen. De moed, die wij putten uit de Kruis- verdienste van Christus, aldus spreker. Uit het huishoudelijke gedeelte der vergadering kan o.m. gemeld worden, dat in de commissie, die de beroeps opleiding zal bestuderen benoemd werden de heren L. van Brugge, Den Haag; A.R. de Kwaadsteniet uit Rot terdam, J. D. Troostheide uit Goes en dr E. Diemer uit Rotterdam. Enkele dagbladdirecteuren en hoogleraren van de V.U. zullen eveneens uitgenodigd worden zitting te nemen. Prof. dr ir Van Riessen sprak Vrij dagochtend. In zijn rede, waarop wij nog uitvoerig hopen terug te komen, noemde hij als taak van de journalist, de lezer in staat te stellen zijn eigen opinie te vormen. De methode van de Christelijke pers zal daarnaast geken merkt moeten zijn door een eigen stijl en een eigen compositie, waarin de eis van soberheid, onthouding, zelfbeheer sing, zelfverloochening en bewogenheid over een wereld in nood, maar ook de aanranding van Gods souvereiniteit om voortdurende bezinning vragen. DE BILT, 16 April Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu en dan krach tige Noordelijke wind. Vrij koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 5.36 u., onder 19.44 u. Maan op 21.45 u., onder 5.27 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1