'T ZEEUWSE PLAKKEBORD De taak van de intellectueel in de moderne sameqleving éérst 'n King's Cross I POPENT Hoge prijzen op Kapelse Paasveilinq Vrouwen zullen oude costumes dragen Kruiningen heeft weer een herstelcommissie Elf oranjebroeken stonden in hun hempje Voetlxal •Spcrlspicgcl N Belangwekkend referaat van prof. R. van Dijk Zetelwinst voor V.V.R Gerecdschapspakketfen fe Sf. Philipsland uitgereikt Zeeuwse manifestatie Mattheus Passion op 't witte doek Donderdag 15 April ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Slecht begin in FIFA-tournooi tegen Argentinië De Nederlandse voetbaljonioren hebben Maandag het FIFA-tournooi ingezet met een zware nederlaag. Het Argentijnse jengdteam, dat de eerste tegenstander was, won maar even met 8—0. Over alle linies waren de donkere Zuidamerikanen onze jongens de baas. Ruim 13.000 toeschouwers hebben verwonderd hun ogen uitgewreven in het sta dion van Ubach-Palenberg. Zij hebben genoten van het artistieke voetbal der Zuid amerikanen, die elf dappere oranjebroeken dóódsimpel in hun hempie lieten staan. Met passes als diamant ge slepen zo zuiver, met rushes, zo snel als bliksemlichten, met kopstoten als kanonko gels zo hard en met een vuurwerk van schoten, heb ben ze de Nederlandse jon gens overspeeld, die echter vol hielden tot het bittere einde. Verder dan een doelpunt kort na het eerste fluitsig naal hebben onze jeugdige vertegenwoordigers het niet gebracht. En dat doelpunt Werd nog wegens buitenspel afgekeurd. Het was echter voor de Zuid-Amerikanen het sein om al him registers open te trekken. De bruine athleet Loiacono opende de score. In een vlijmscherpe rush had hij vijf Nederlan ders zjjn hakken laten zien. Voor de rust zou het nog S0 voor de jongens van het land van Perron worden. t .inkgbirmp-Ti Menendeze nam kort achter elkaar drie juweeltjes van doelpunten voor zijn rekening en Mo lina zorgde nog voor de rust voor nummer vijl Nm de thee gaven de over zeese acrobaten eerst een stukje show weg, maar Hol lands stugheid en deugde lijkheid gedoogden dat niet. De balans kwam weer wat in evenwicht. Jammer daar om dat juist in die periode de Nederlandse middenvoor Van Hoofd (Sportclub ICevfbafl Geen wedstrijden in eerste klasse** Zaterdag a.s. wordt slechts een klein programma afge werkt: Tweede klasse: EltoVopo; S.S.S.Volharding. - Derde klasse A: AtlasTOP. - Der de klasse B: Swift VIAni mo II. - Derde klasse C: Kats-Volharding II; Tjoba IIScampolo II; DiosZee- landia II; LuctorOlympia II. Derde klasse D: Togo IH Vlos II; Blauw WitW.K. V.; Vitesse II—Elto II; De Poel IIVopo II. - Adspi- ranten: EltoVOPO (A.); Swift KwiekSwift Snel en MadjoeAnimo A. (B.) en K.V.L.—Swift Rap (C.). Emma) ernstig geblesseerd raakte bij een opzettelijke botsing. Een vervanger was niet mogelijk. Het was toen voor de Argentijnen niet meer moeilijk om de score tot 80 op te voeren en wel door doelpunten van Molina, Loiacono en nogmaals Mo lina. Neemt ö.V.D. revanche? S.V.D. (Driewegen Z.B.) krijgt Zaterdag de gelegen heid om in de promotie-com petitie voor de eerste klasse op eigen veld revanche te riemen op Tern. Boys. Deze club heeft nog slechts een puntje nodig om eerste klas- ser te worden, maar of de Terneuzenaars weer tot een overwinning zullen komen, staat te betwijfelen. In de tweede klasse A is er even eens een belangrijke ont moeting n.l. tussen Nieuw- dorp II en V.CX. IL Wint Nieuwdorp, dan eindigt deze club op de eervolle tweede plaats; is de zege voor V.C.K. dan worden de rollen voorlo pig weer even omgekeerd. Kloetinge n moet weinig moeite hebben met Colpl. Boys II. In de tweede klasse B kan Goes in Cortgene eveneens gemakkelijk de puntjes ver overen. Ook Kats moet hier toe in staat zijn te 's-Heer Hendrikskinderen. Seroos- kerke en Yerseke maken el kaar niet veel en het zal ons niet verwonderen als deze ontmoeting in een draw zal eindigen. Zaamslag II heeft een za :ht eitje aan S.V.D. H. Nederlaagwedstrijd: Spui nDriewegen II. fpyinnaslaelt Nederland Denemarken Voor de eerste maal zal in Nederland een gymnas- tiekwedstrijd worden gehou den tussen de landenploegen van Nederland en Denemar ken (heren). Deze ontmoe ting vindt plaats op Maan dag a.s. (Tweede Paasdag) in de Dierentuin te Den Haag. De Nederlandse ploeg wordt gevormd door Klaas Boot jr (Amersfoort), van Galen (Enschede), Groene- veld (Den Haag), Jac. van de Sande (Vlissingen), Hoo- gers (Tilburg), Winands (Bocholtz), Joh. van de Sande (Goes) en Meijnen (Enschede). Adspiranten- wedstrijden De jaarlijkse adspiranten- wedstrijden van de Z.E.B.R. A. zullen dit jaar worden gehouden te Yerseke op Za terdag 17 Juli a.s. Zij wor den georganiseerd door de plaatselijke gymnastiekvere niging V.Z.Q.S. Het voorlopige programma luidt: meisjes 10 t/m 12 j. en 13 t/m 15 j. driekamp: laag brug, evenwichtslatten en vrije oefeningen. Idem voor jongens. Verder voor alle groepen 4 maal 60 m. esta fette en voor de jongste groepen touwtrekken. Om 6.30 uur wordt een mars door het dorp gemaakt en daarna volgt de massale uit voering der vrije oefeningen. (1% mdstBvsmee Gezelligheidsrit „De Zeeuwen" Op Tweede Paasdag orga niseert de motorclub „De Zeeuwen" een gezelligheids- rit door Walcheren, zowel voor automobilisten als mo torrijders. De start vindt plaats om half drie op de Markt te Middelburg (club huis „De Eendracht"), waar om 8 uur eveneens de prijs uitreiking zal zijn. Na afloop hiervan is er een gezellige bijeenkomst met o.a. hersen gymnastiek en mastklim- men. In Nederland is er een groot gebrek aan scheids rechters, speciaal op het gebied van de voetballerij. De K.N.V.B. stelt alles in het werk om zo veel moge lijk mensen ter beschikking te krijgen om opgeleid te worden tot arbiter. In Spanje zit men veel minder met dit probleem omhoog, want daar worden de scheidsrechters betaaldDe arbiters van de regio nal e wedstrijden innen hoogstens een sigarencentje voor hun fluiten. Maar blazen ze in hogere klassen, dan is het geen uitzondering, dat ze na afloop een kleine tien gullen ontvangen. En in de landelijke af delingen wordt het pas aantrekkèlijk. In de derde divisie levert een wedstrijd 22 gulden en vijftig cent op, in de tweede divisie 45 gulden en ten slotte in de eerste divisie negentig gulden. Er zijn in totaal dertig competitie-dagen. Neem daarbij nog de vriendschap pelijke en bekerontmoetingen en het zal duidelijk zijn dat de topscheidsrechters een kleine 4000 gulden per jaar aan bijverdienste opstrijken. Ook de grensrech ters krijgen een vergoeding. Aan de scheidsrechter worden veel eisen gesteld. Hij mag niet ouder zijn dan 47 jaar en elk jaar moet hij zich onderwerpen aan -een athletische test. Hij moet namelijk twee prestaties leveren: 100 m. hardlopen binnen vijftien seconden en 1500 m hardlopen binnen de 7 en een halve minuut. Wie niet aan de eisen kan voldoen wordt onverbid delijk afgevoerd. De toekomstige scheidsrechter krijgt een „speciale" opleiding; hij moet namelijk een op stel kunnen maken en een dictee zonder fouten kun nen schrijven V J Safcllcnmc Zeeuwse kampioenschappen Zaterdag 24 April a.s. worden in de Veilinghal te Middelburg de Zeeuwse ta feltenniskampioenschappen 1953 gehouden. Er wordt ge speeld in de 1ste, 2e, 3e en 4e klasse heren; de 3e en 4e klasse dames; 1ste, 2e, 3e en 4e klasse heren dubbel en gemengd dubbel. De kampioenen 1952 wa ren: 2e klasse A. S. Harykie- wicz; 2e klasse B. J. Tilroe 3e klasse J. Tilroe; 4e klasse A. Meerman en heren-dub bel P. de Waal en C. Rot- mans. De Zeeuwse kampioen schappen 1954 zullen in Sep tember of October worden gehouden. Handbal Interland te Bergen op Zoom De interland handbalwed strijd NederlandBelgië, welke op de Tweede Paas dag te Bergen op Zoom op „Rozenoord" zal worden ge speeld, begint om 3.30 uur De voorwedstrijd West- Noord-BfabantZeeland (dames )zal om '2.30 uur be ginnen. Om 12.45 uur vindt de of ficiële ontvangst plaats óp het gemeentehuis door B. en W. van Bergen op Zoom. De Spelers en officials zullen, met muziek begeleid, vanaf het Station naar de Markt en daarna naar het sportpark gaan. De wedstrijd zal opge luisterd worden door pittige marsmuziek. In de vorm van een stichting KRUININGEN, 14 April Daar de Herstelcommissie Kruiningen op 1 April j.l. haar werkzaamheden heeft beëindigd is er een zekere leemte ont staan, temeer, daar er nog veel proble men liggen die om een oplossing vra gen en er nog veel belangen zijn, voor al in de particuliere sector, die behar tigd dienen te worden. Het merendeel der problemen kan door het gemeente bestuur opgelost worden, maar lang niet alle. In v-erband hiermee werd heden avond in het verenigingsgebouw van de Ned. Herv. kerk, onder leiding van ds W. C. van Burgeier een bijeenkomst belegd, met als doel de oprichting van een stichting, die zich met de nog vele vraagstukken kan bezighouden en die de inwoners met raad en daad kan bij staan. Zo noemde de voorzitter het or ganiseren van de kinderuitzending, het maken van propaganda voor Kruinin gen (het is tegenwoordig Schouwen en Duiveland wat de klok slaat, maar Kruiningen is uit de circulatie, zo was men van mening), het op touw zetten van een boomplantactie, contact onder houden met het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen" en het behartigen van de belangen in de particuliere sec tor. Staande de vergadering werd beslo ten een stichting in het leven te roe pen. De voorzitter van de voormalige Herstelcommissie, de heer W. J. L. de Groof, zal verzocht worden als voor zitter op te treden en ook de secretaris, de heer C. J. de Visser, zal aangezocht worden weer als zodanig zitting te ne men in de stichting. Voorts zullen de volgende leden zitting hebben in het stichtingsbestuur: J. Witte, E. A. Suy, J. van Ballegooyen, M. A. Kostense, J. W. P. de Jonge, J. Quaak en J. Po- ley. Indien nodig zal het bestuur nog met meerdere leden worden aangevuld. Ook werd de wenselijkheid geuit da mes in het bestuur zitting te doen ne men. tf t* Docenten van het Chr. V.H.M.O. te Goes bijeen GOES, 14 April Leraren uit het gehele land, leden van de Vereniging van Leraren van het Chr. V.H.M.O., schaarden zich vanmiddag in de aula van het Chr. Lyceum te Goes rond de Amsterdamse V.U.-Hoogleraar, prof. dr R. van Dijk, die in een interessant en vaak geestig betoog gewezen heeft op de plaats en taak van de intellectueel in de moderne samenleving. Na de profes sorale causerie volgde, des avonds, een huishoudelijke vergadering. De 37e van deze vereniging en tevens de eerste die in Zeeland wordt gehouden. Een vergadering, die Donderdag besloten wordt met éen excursie naar het oude stadje Veere. In zijn rede gaf prof. van Dijk die de moderne intellectueel „een kind van de Renaissance" noemde, allereerst een geschiedkundig overzicht van het ont staan van het Humanisme en het Cal vinisme uit de Renaissance. Beiden hebben zij de wetenschap een intense stimulans verschaft voor het onderzoek van de Kosmos. Het Humanisme zocht hierbij echter de bevrijding van de Goddelijke -band, terwijl het Calvinis me bleef vasthouden aan de souvereine albesturing van God. Na 1650 begon een proces van socialisering en demo cratisering van het intellect.. Doch pas na 1875 volgde de geleidelijke over gang, zowel intellectueel a's sociaal. „Nu kan men zeggen", aldus de hoog leraar, „dat de intellectuelen hun eigen stand hebben verkoren. Him eigen „kaste", zoals die vroeger bestond. Doch wat zij niet verloren hebben is hun „standing". Leraren behoren tot de intellectuelen al hangen zij dan aan „de onderste trede" en al worden zij, deels door de critische jeugd, deels door de omgang met de ouders, steeds meer tot de „gewone" mensen gere kend. Doch als Christelijk intellectueel heeft hij een mooie taak, namelijk zijn leerlingen inzicht te geven in de ab solute waarde van de Goddelijke norm, op de in Genade geopenbaarde waar heid. „Als U dit doet met overgave en vanuit de zwakheid, die in Christus sterkte wordt, dan behoeft U niet bang te zijn voor de critische ogen van de jeugd", aldus besloot prof. van Dijk zijn causerie. Aan deze causerie ging een openings- I n '*f>7on H-"»n Mededel ine Ladv Ingezonden Mededeling (adv.) zo Verlangt U óók naar Uw vrije Paasdagen? Laten we hopen, dat stralend mooi weer ze extra feestelijk maken! Maar hoe het ook zij t nu goed of minder goed is het is altijd prettig ?>n» 'n King's Cross op te steken. En tijdens de Paasdagen is er meer dan ooit gelegenheid om Uzelf en Uw gasten te verwennen door te zeggen: ..Wacht even éérst 'n King's Crossl" êv#> De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Aanleg klinkerstraat te Waarde WAARDE, 14 April. Door de Ned. Heide Mij werd aanbesteed de aanleg van een klinkerstraat in de polder Waarde (vanaf de rijksweg (bolwerk) tot Gawege). Hiervoor werd als volgt ingeschre ven: H. Bunschoten, Utrecht f214.147. P. Visser, Utrecht f 189.920. Firma E.L.K., Geleen f 194.745. Firma Elk- houts, Den Haag f 186.000. L. Versloot, Bodegraven f 185.000. L. van Boven, Ellewoutsdijk f 184.900. Firma de Weelde, Steenbergen f 184.000. A. Ver sloot, Bodegraven f 183.000. L. v. d. Klippe, Vlissingen f 169.000. Aanne mers Mij, Middelburg f 165.000. Gebr. Geldhof, Serooskerke f 159.900. Firma Jansen, Kloetinge f147.000. A. Snep vangers, Apeldoorn f 139.300. Firma Schepen en v. d. Bout, Raamsdonk f 128.900. Firma Elleveld en Zn., Gro ningen f121.600. J. en K. den Oude. Biervliet f109.775. K. Lucasse, Wals oorden f 102.800. De gunning werd nog aangehouden. "rum-Korstanje, Wemeldinge. DOODT RftT EN doos a 90 ct Honderden kopers KAPELLE, 14 April „Wat ik hier heb gezien beeft mijn stoutste ver wachtingen overtroffen". Burgemeester H. G. van Suylekom vertolkte daar mede voor de aanvang van de Faasfruitveiling de gevoelens die leefden in de harten van de honderden die deze speciale veiling hebben bezocht. Er was niet minder dan 30.080 kg eerste kwaliteit verpakt fruit aangevoerd, een even groot kwantum exportfruit los in de kist en verder plm. 25 ton kenkenkwaliteit. Dit alles was decoratief opgesteld en versierd met narcissen en tulpen bood de grote veilinghal een feestelijke aanblik. Golden Delicious Huishoudkwaliteit: Er werden zeer hoge prijzen betaald door de handel zowel, voor binnenland als voor West-Duitsland en België. De kwekers hadden veel zorg aan hun fruit besteed en dit was de moeite waard Uiteindelijk waren er drie partijen welke met 95 punten als hoogsten uit de bus kwamen. Het waren de heren C. v. d. Vliet, Biezelinge met standaard A Golden Delicious die de gouden medaille van het C.B. van tuinbouwveilingen kreeg; terwijl de heren A. C. Vermaire te Ka- pelle met standaard A Jonathan en J. G. Eversdijk, Kapelle met Huishoud Jonathan heide een zilveren medaille alsmede elk een .zilveren vierkleuren potlood ontvingen. De kwaliteit van het fruit was zeer goed. In zijn openingswoord zei de vi- ce-voorzitter van de veiling, de heer A. J. de Visser te Kruiningen, dat een dergelijke veiling nog maar enkele ja ren geleden voor onmogelijk gehouden zou zijn. De middenprijs van de Jona than op deze veiling was 75,42, ter wijl er zelfs nog een partijtje voor 1 werd verkocht. De middenprijs van de Golden Deli cious was 83,94 en hiervan werd zelfs nog een partijtje voor 1,08 verkocht. Ook de prijzen van keuken en fa- briekskwaliteit lagen zeer hoog. Tot 58 cent voor de Jonathan en 67 cent voor de Golften Delicious. De verdere prijswinnaars van de te lers waren: Jonathan, Huishoudkwali teit: tweede prijs: Fa M. L. Eversdijk, Kapelle; derde prijs: Gebr. Jobse, "We meldinge, Fa N. Eversdijk en Co, Ka pelle; C. Traas Sr, Biezelinge; vierde prijs: J. L. de Jager, Kapelle. Golden Delicious, standaard: tweede prijs: Johns Oele, Kapelle; A. S. de Visser, Hansweert; derde prijs: A. Gle- eerste prijs: W. v. d. Vrie, Kattendijke; tweede prijs: Wed. M. Baas, Kapelle; derde prijs: A. Stols, Wemeldinge. Ook voor de kopers waren prijzen beschikbaar gesteld. Vijf en twintig personen kregen een luxe doos eieren beschikbaar gesteld op een willekeurig veilingnummer. De heren C. Eversdijk te Kapelle en A. v. d. Knoop te Den Haag hadden de hoogste prijs besteed voor een partij fruit van minstens 5 kratten. Het hoogste aantal kilo's voor het hoogste bedrag werd gekocht door de Fa L. J. van Langevelde te Krab bendijke. Tweede werd de heer C. Eversdijk te Kapelle. rede van de voorzitter, dr La Fleur uit Overveen, vooraf, die ondermeer een welkom richtte tot de inspecteur, dr de Boer, die namens de staatssecretaris van O. K. en W. deze vergadering bij woonde. Nadat men de leden had her dacht, die de vereniging in het afgelo pen jaar zijn ontvallen, heeft de voor zitter gesproken over de salariëring en zijn bezwaren üitgesproken tegen de wijze waarop in deze het georgani seerd overleg heeft plaats gevonden. Ook de kwestie rechtsherstel 1947 was teleurstellend. Hij wees voorts op de gevaren waarin het onderwijs verkeert door het tekort aan leraren en de voortdurende toename van het ieer- lingtal het afgelopen jaar meer dan 3000. Ook de onderwijswetgeving werd door hem onder de loupe genomen Na de rede van prof. van Dijk heeft drs D. Barends, namens de Zeeuwse le raren een welkom gesproken. Raadsverkiezing te Oosterland OOSTERLAND, 14 April Het re sultaat van de vandaag gehouden ge meenteraadsverkiezing in de gemeente Oosterland is geweest ,dat de V.V.D. een zetel heeft gewonnen. De P.v.cLA., die geen candidatenlijst inleverde, ver loor uiteraard zijn enige zetel. De uitslag is: V.V.D. 168 st. (132) 2 zetels (1). A.R. C.H. 218 st. (237) 2 (2(). Gem.Bel. 150 (145) 1 (1). S.G.P. 257 st (269 2 (2). P.v.d.A. (157) (1). Totaal werden 793 geldige stemmen uitgebracht en in 1950 940 geldige stemmen. In de raad keren niet terug de heren C. M. Zeiler (V.V.D.) en K. Koster (P. v.d.A.). Voor het eerst nemen in de raad zitting de heren M. J. Zeiler (V. V.D.) en J. A. Beije (V.V.D.). De tussen haakjes geplaatste getal len geven het aantal stemmen en zetels weer behaald in 1950. ST PHILIPSLAND, 14 April Van dag zijn te St Philipsland 400 gereed schapspakketten door bemiddeling van het Rode Kruis aan rampslachtoffers uitgereikt. De voorzitter van de Her stelcommissie, de heer Kostense, heeft t eerste gereedschapspakket overhan digd aan de oudste en zwaarstgetrof- fen landarbeider, de heer Pieterse. Na deze plechtige overdracht voerden ver schillende sprekers het woord. De heer G. de Jager sprak namens de plaatse' lijke commissie, die de uitreiking heeft geregeld. Burgemeester L. J. de Jonge sprak vervolgens woorden van dank en vroeg speciaal aandacht voor al het goede, dat het Rode Kruis verricht. Verder spraken de heer L. Quist, na mens de N.C.L.B., de heer G. Hooglan der namens het N.V.V., dr Meijer na mens de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis en de heer Goeman, adj.- secretaris van de Stichting voor de Landbouw. {Vervolg van pagina 1) De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, van de Christelijke Boerinnen- en Plattelands vrouwenbond, van de N.C.V.B. en van de federatie V.V.H., de Bond van Ge- ref. Vrouwenverenigingen, de Herv. Vrouwenverenigingen en de R.K. Vrouwenbonden hebben alle hun me dewerking toegezegd. Er zullen niet minder dan 60 oude costumes gedra gen worden, zoals men ze al sedert ja ren niet meer ziet, terwijl het slot van dit onderdeel gevormd zal worden door 30 nieuwe Zeeuwse streekcostumes. Het Zuid Bevelands a Capellakoor, het Westkappets Dameskoor en het Dameskoor van Jan Kousemaker ont breken in deze manifestatie niet. J Waar ziet men de oude Zeeuwse ve- rewagens nog? Tien van deze oude ver voermiddelen zullen in de stoet mee rijden en er bijzonder veel kleur aan geven. De folkloristische spelen zullen ver tegenwoordigd zijn door 40 Walcherse ringrijders in hun hoerendracht, door 80 gaaischieters in de stoet uit Zuid Beveiand en Zeeuwsch-Vlaanderen, die op het parkeerterrein bij de Markt een demonstratie van hun sport zullen ge ven. Aan de jeugd is in deze manifes tatie een grote plaats ingeruimd, Iedere sport- of jeugdvereniging kan met een vaandeldrager en een se condant deelnemen. Reeds staat vast, dat tenminste 170 verenigingen met hun vlag zullen meedoen. Het Zeeuwse trekpaard, de glorie van de landbouw en veeteelt, zal vertegenwoordigd worden door drie prachtige vierspannen en een kam pioen merrie en hengst. De paarden zullen gevolgd worden door een groep costuum-dragende mannen. Z.L.M., C.B.T;B. en C.V.B. zegden hun medewerking reeds toe. De visserij zal vertegenwoordigd wor den, dank zij de medewerking van de .Zevibel, een belangrijke Arnemuidse groep komt uit, terwijl de dijkwerkers vermoedelijk zullen komen met een Westkappelse groep en een groep van dijkdichters van Schouwen-Duiveland en Kruiningen. Een indrukwekkende ruitergroep en een stoet van moderne landbouwwerk tuigen zullen de stoet sluiten. Voor de deelnemers is het wel bij zonder prettig, dat H.M. de Koningin het voornemen te kennen heeft gege ven om zich bij deze demonstratie tus sen hen te begeven -om alle onderdelen van de stoet nog eens rustig te bekij ken, terwijl dank zij de medewerking van de Zeenwse Duivensportverenigin- gen honderden duiven tijdens het door Jac. Elsacker voor te dragen declama- torium van de heer M. S. Schagen het luchtruim zullen kiezen. MIDDELBURG, 14 April. Eerlijk gezegd waren onze verwachtingen niet hoog gespannen, toen wij de film van c' - Mattheus Passion gingen zien. Mu ziek van Bach is een volslagen andere orde dan filmmuziek. Hoe is het mo gelijk deze onvergelijkelijke muziek te beleven, te ondergaan en tegelijker tijd aandacht te hebben voor film beelden? Zou dat eerste niet voor een groot deel verloren gaan door het tweede? En welke oplossing zou de malier van deze film, Ernest Marisch- ka, gekozen hebben om een naar zijn wezen eigenlijk niet uit te beelden passie tóch uit te beelden? Deze en soortgelijke overwegingen hadden ons al heel eritisch gestemd, voordat wij de film konden zien. Maar toen wij de Schouwburgzaal verlieten wisten wij iets te hebben meegemaakt, dat schoon èn verantwoord was. Indruk wekkend was niet slechts de muziek, maar ook het beeld. Een bijzonder knappe montage van talloze werken van oude meesters, met grote zorgvul digheid passend bij dat deel van het Evangelie, dat de weg van de Man van Smarten beschrijft. Zeker, soms kwam men zó onder de indruk van de schoonheid, van het afstotende van het beeld, dat de muziek naar de ach tergrond verdween, maar deze mo menten waren sporadisch: bijna steeds was er een harmonie tussen woord, muziek en beeld. En zo werd het zien van deze film een beleving, al was die een andere dan wapneer men alleen maar luistert naar hetgeen Bach schiep. Een woord van waardering aan het adres van de C.F.A. voor dit bijzonder gebeuren mag zeker niet ontbreken. T. THOLEN Bouw van vier woningwetwoningen Iri een spoedeisende raadsvergade ring van de gemeente Tholen werd besloten vier woningwetwoningen te doen bouwen inplaats van de voorge stelde vier premiewoningen. De bouw zal voor f 9700 per woning worden gegund aan de Bouwconstructie N.V. Zeeland. Enkele raadsleden braken een lans voor de Thoolse aannemers om ook deze te laten inschrijven. Daar voornoemde firma reeds bezig is met de bouw van zes huizen en er grote haast is bij de bouw Van de vier wo ningwetwoningen, is het ditmaal ech ter niet mogelijk om de Thoolse aan nemers te laten inschrijven, aldus de voorzitter. De heer Bal merkte nog op, dat hij de bouwtrant niet erg soliede acht. Hij vreest dat het op de duur de gemeen te geld zal gaan kosten. In antwoord hierop zei wethouder Jansen, dat de deskundigen voor de deugdelijkheid instaan. Ook besloot de raad nog tot .ontei gening van enige precelen grond aan de Grintweg voor industrieterrein en B. en W. een -erediet te verlenen van f 2500 voorhet maken van plannen voor een rioleringsverbetering mei ri ool- en waterzuiveringsinstallatie. De ze zal in de toekomst gebouwd wor den op het terrein van de heer D. van de Velde.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2