BRITSE EENHEDEN IN EUROPEES LEGER ver fioecfe VMfdaq,. Zeeuwse folkloristische manifestatie wordt een succes Twee vliegtuigen na botsing neergestort Deens Vorstenpaar Laatste stap voor aansluiting Nauwe politieke en militaire samenwerking in NATO-verband met de E*V*G* Nederland wil niet spreken over Nieuw Guinea Regering antwoordt Rusland Piloten kwamen om Thunderjet kruiste bij Hillegom formatie Seafuries Reeds 76 gemeenten komen met vlaggen Leden van vrouwenbonden zullen oude costuums dragen Uitgave: .chting „Zeeuwsch legblad" .oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstrapt 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le C.ointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2759 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 15 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. i=VAnöMQ=^ vestigen we de aandacht op de ridders in Parijs, die de vrijheid en de vuilnisbak gelijkelijk be minnen, de Clochards. Deze dak lozen leiden hun eigen dikwijls kommervol, maar zo geliefd le ven en het is moeilijk deze men sen in hun wonderlijk bestaan te begrijpen. Toen liet hij hun Barabbas los, maar Jezus geselde hij en hij gaf Hem over om gekruisigd te worden. Mattheüs 27 vs. 26. Hoe is het toch mogelijk om de dag waarop Jezus stierf aan het kruis, een goede Vrijdag te noemen? Moet men deze dag niet eerder een boze dag heten? Want op deze dag hebben wij de volle verschrikking van het pikdonkere Golgotha te herdenken. Op deze dag onk eens de bangste kreet, die ooit -P de aarde weergalmde: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gjj Mij ver laten." Inderdaad, hoe kunnen wij dan van een goede dag spreken? De oplossing van dit geheimenis echter staat in het Schriftwoord te lezen, dat boven dit artikel staat: „Toen liet hij Barabbas los, maar hij gaf Jezus over om gekruisigd te wor den." Daar wordt Barabbas in vrijheid ge steld en dat zal deze man, deze be ruchte gevangene zoals Mattheus hem noemt vast en zeker niet heb ben verwacht. Hij zit daar in de ge vangenis en zijn vonnis kan niet twij felachtig zijn: de dood aan het kruis. Het is buiten hoop voor Barabbas, want de Romeinse wet is onverbidde lijk voor mensen zoals hij er één is. En dan ineens: een ontsloten ge vangenis. Hij mag weer door de straten van Jeruzalem gaan; weer van het leven genieten. Het leven, de aarde, de zon neschijn, zijn vrouw, zijn kinderen, waarmede hij al afgerekend had, dat krijgt hij ineens terug. Maar dat krijgt hij alleen maar terug, omdat Jezus ge kruisigd wordt. Zonder die Jezus, had Barabbas moeten sterven. Als er ooit aan een mens het woord vervuld werd: „Ik heb geen lust in de dood der zondaren, maar hierin heb Ik lust dat hij leeft en zich bekeert", dan is het Barabbas wel geweest. Want Barabbas mag blijven leven in het heden der genade. Hij krijgt de kans om straks te luisteren naar de evangelieprediking der discipelen. Hij krijgt de kans der Wedergeboorte en der bekering, omdat zijn leven ver lengd is geworden. En dit alles alleen maar, omdat Jezus de dood sterft, die Barabbas had verdiend. Londen, 14 April - De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Groot-Brittannië een Britse pant ser-divisie wil plaatsen in het corps van het Europese Leger. Deze divisie zal ter beschikking worden gesteld, zodra het Europese Leger gevormd zal zijn. Verder zei Eden, dat het tweede Geallieerde tactische luchtleger in Duitsland op het ogenblik Belgische, Britse en Nederlandse formaties omvat. Wanneer de Europese luchtstrijdkrachten gevormd zijn, zullen eenheden van R.A.F. met Europese eenheden deelnemen aan alle luchtmachtgroepen van de N.A.V.O. Deze verklaring van Eden gaf in het kort de verbintenis weer, die tussen Engeland en de E.V.G. is aangegaan. en uitrnsting en dezelfde werkmetho den. De E.V.G.-vloten en de Britse Mari nestrijdkrachten zullen zoveel mogelijk moeten samenwerken. De Britse vloot zal, indien nodig, bij de opbouw van een zeemacht helpen bij de opleiding van de schepelingen. De theologie spreekt wel eens van typen en voorheelden en dit spraakgebruik volgend, ligt het voor de hand om in Barabbas een type en voorbeeld te zien van ons allen, ten minste wanneer wij werkelijk voor ons zelf ernst maken met het woord zon daar. Neen, niet in de zin van: „Nu ja, wij zijn allen zondaren", maar als doorleefde, doorvoelde realiteit. Als wij ons „beruchte gevangenen" weten, gevangenen van ons van God vervreemde ik. Wanneer wij ons immers geen zon daars weten en de zonde ons nooit een slapeloos uur kostte, wat zouden wij dan op Golgotha te maken hebben! We zouden er ons dan immers alleen maar vervelen. We zouden dan in dat kruis alleen maar een aanstoot en een er gernis zien. Maar als wij er als be ruchte gevangenen, als doodschuldige zondaars komen, dan wordt dat zó anders. Als wij daar komen om ons vonnis te vernemen, dan hangt Jezus daar aan het kruis dat voor ons was bestemd. Dan sterft Jezus daar de dood, die wij hadden moeten ondergaan, dan wordt Hij daar door God verlaten, op dat wij nimmer verlaten zouden wor den. En dan want dit hadden wij toch zeker niet verwacht dan staan wij verbaasd, omdat wij vrij zijn. Vrij gemaakt door Jezus Christus die daar stierf in onze plaats. Zo is de doodsdag van Jezus om ons toch een goede dag, een goede Vrijdag, want waar zouden wij terecht gekomen zijn als Jezus toen en daar niet gekrui sigd werd? En zo mogen wij op deze goede Vrij dag zingen: Vader, vol van mededogen, Zie ons arme zondaars aan Verder is vandaag nog een document gepubliceerd, waarin de samenwerking tussen Engeland en de E.V.G. nader wordt geregeld en een verklaring van de gemeenschappelijke politiek tussen de strijdkrachten van het Verenigd Koninkrijk en van de E.V.G. In het kort komen deze verklaringen en de overeenkomst die gisteren in Pa rijs is getekend hier op neer, dat En geland de laatste stap heeft gedaan voordat het land zich metterdaad bij de E.V.G. aansluit. INHOUD OVEREENKOMST. De overeenkomst betreffende de al gemene samenwerking met de E.V.G, houdt in: 1. Zolang Groot-Brittannië deel blijft uitmaken van de N.A.V.O., zal een nauwe samenwerking tussen dit land en de Europese Verdedegings gemeenschap bestaan. 2. De strijdkrachten van het Ver enigd Koninkrijk in Europa en die van de E.V.G. zullen samenwerken waarbij deze militaire eenheden ge zamenlijk onder het Geallieerde op perbevel in Europa zullen worden geplaatst. 3. Groot-Britannië zal door een afge vaardigde met de rang van minister worden vertegenwoordigd op alle bijeenkomsten van de Raad van E, V.G.-ministers, waarop aangelegen heden van gemeenschappelijk be lang worden besproken. Ook zal het Verenigd Koninkrijk vertegen woordigd zijn in het E.V.G.-com- missariaat. 4. De overeenkomst tussen de E.V.G. en Groot-Brittannië wordt van kracht, wanneer de bekrachtigings documenten door de zes leden staten der Europese Verdedigings gemeenschap bij de Britse regering zijn gedeponeerd en de E.V.G. zelf in werking is getreden. POLITIEK VAN MILITAIRE SAMENWERKING. Wat de militaire samenwerking be treft, zal Engeland er naar streven om te komen tot gemeenschappelijke mili taire begrippen. Hiervoor is uitwisse ling van inlichtingen nodig .Het doel is te komen tot gemeenschappelijke militaire leerstellingen, tactiek, oplei ding, standaardisatie van bewapening Regering antwoordt Indonesië BESPREKINGEN EIND JUNI DEN HAAG, 14 April De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft vanmiddag aan de plaats vervangend Hoge Commissaris van de Republiek Indonesia het antwoord van de Nederlandse Regering overhandigd op de Indonesische nota van 22 Maart j.l., inzake te voeren besprekingen over de Nederlands-Indonesische betrekkin gen. In deze antwoord-nota verklaart de Nederlandse Regering zich bereid tot besprekingen in de tweede helft van Juni over het Unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeen- eenkomsten verwerkte complex van voorzieningen. De Nederlandse Regering ver klaart zich niet bereid de status van Nederlands Nieuw-Guinea in de be sprekingen te betrekken. De Nederlandse Regering stemt in met het voorstel van de Indonesische Regering om de besprekingen te doen plaats vinden door delegaties die zul len worden gevormd door enkele mi nisters en zullen worden geleid door de respectievelijke ministers van Bui tenlandse Zaken. Bases in kader van NATO DEN HAAG, 14 April De Ne derlandse Regering heeft de Russische Regering, naar aanleiding van het me morandum geantwoord, waarin Mos kou Nederland verwijt, dat het vesti ging van Amerikaanse bases op zijn grondgebied heeft toegelaten. In dit antwoord wordt erop gewezen, dat Nederland geen luchtbases heeft afgestaan aan de Verenigde Staten, maar toegestaan heeft dat Amerikaanse eenheden zich op Nederlandse bases legeren, die onder N.A.T.O.-bevel staan. Dit feit, aldus de Nederlandse Regering, vormt geen nieuwe ontwik keling, doch vloeit voort uit de toe passing van het Noordatlantisch Ver drag, waarvan het defensieve karakter algemeen bekend is. Deze toepassing kan dus ook onmogelijk de consolide ring van de vrede of de vredelievende betrekkingen tussen de landen in ge vaar brengen. HILLEGOM, 14 April Twee militaire vliegtuigen, een F-84 Thun derjet van "'de Koninklijke Luchtmacht en een Seafury van de Marine Luchtvaartdienst zijn vanmiddag omstreeks half drie tussen Hillegom en Lisse in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen zijn neergestort. De vliegers kwamen hierbij om het leven. De Seafury vloog met nog enkele toestellen in een formatie, toen een Thunderjet straaljager naderde. Dit tóestel cirkelde met de formatie meer, draaide een rondje en kwam daarna in tegenovergestelde richting recht op de Seafury aanvliegen. Vermoedelijk heeft de Thunderjet hierbij de doorzichtige kap van de Seafury geraakt. heeft het dak van de boerderij be- De Thunderjet stortte na de botsing bijna loodrecht neer en ontplofte even boven de grond. Het toestel kwam, zonder schade aan te richten neer in de Ringvaart van de Haarlemmermeer aan de grens van de gemeente Hille gom nabij de Elsbroekerweg. De brandstof van het vliegtuig geraakte in brand, doch het vuur kon spoedig worden geblust. Omstreeks 5 uur arriveerde een commissie van onderzoek op de plaats, waar de Thunderjet was neergekomen. Nadat het stoffelijk overschot van de omgekomen vlieger was geborgen, is de commissie direct een onderzoek be gonnen. De Seafury, die afkomstig was van de vliegbasis Valkenburg kwam vol gens ooggetuigen cirkelend naar be neden. Het toestel kwam terecht in een weiland van de landbouwer Bos aan de IJweg, niet ver van de kruising met de Lisserweg, in Nieuw Vennep. Toen de Seafury de grond raakte, sprong de kap van de cabine af, waardoor de vlieger er uit werd geslingerd. Brok stukken van het toestel, dat ongeveer 75 meter van de boerderij van de land bouwer Bos was neergekomen, lagen her en der verspreid. De schroef en een deel van de motor lagen 50 meter van de romp, doch het andere en grootste deel van de motor vond men op een afstand van niet minder dan 600 meter van het wrak. Eén der brokstukken van het vliegtuig schadigd. Binnen een uur na het ongeval land de een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg op het weiland, waar de Seafury was neergekomen. Het stoffelijk overschot van de omgekomen vlieger werd in 't hefschroefvliegtuig gedragen waar na dit weer vertrok om ongeveer een uur later terug te keren met vier offi cieren, die onmiddelllijk met de in spectie van het wrak begonnen. De Thunderjet werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant vlieger J. Baurdoux uit Dordrecht, die ongehuwd was. De Seafury werd ge vlogen door de luitenant ter zee vlie ger der derde klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag, die gehuwd was en een vrouw en een kind achterlaat. China en de conferentie van Genève WASHINGTON, 14 April In een nieuwe nota, die vandaag aan de Sow- jetrussische Regering is overhandigd, verklaart de Regering der Verenigde Staten nogmaals, dat communistisch China als uitgenodigde zal deelnemen aan de conferentie van Genève. Zij verwerpt de Sowjet-Russische opvat ting, dat China naar Genève gaat als één van de „Grote Vijf". Op 26 April a.s. zullen Koningin Ingrid en Koning Frederik van Denemarken voor een driedaags bezoek aan Nederland, in Amsterdam arriveren. De vorst en vorstin zullen, als gasten van Koningin Juliana en Prins Berr.hard, hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Een statie portret van het Deense Koningspaar. MIDDELBURG, 14 April De eerste grote Zeeuwse Folkloristische Mani festatie, welke zoals hekend deze zomer gehouden zal worden, beiooft een de verwachtingen verre overtreffend succes te worden. Alle instanties, waar aan medewerking werd verzocht, verlenen deze spontaan en de aanmelding der deelnemers verloopt zó vlot, dat thans reeds vaststaat, dat deze manifes tatie er één zal worden van duizenden mensen. De manifestatie, met name bedoeld als demonstratie van Zeeuwse dank baarheid jegens ons vorstelijk huis, het buitenland en het Nederlandse volk, zal daardoor inderdaad aan deze bedoeling volledig kunnen beantwoorden. Een overigens niet volledige opsomming van de deelnemende groepen toont dit overtuigend aan. In de stoet zullen vier geüniformeer de muziekkorpsen en vier drumbands meemarcheren, die tot de besten van Zeeland behoren. Het zijn „Ons Ge noegen" uit Vlissingen, „Kunst en Eer' uit Zierikzee en de „Harmonie Terneu zen". Met een muziekkorps worden nog besprekingen gevoerd. De drumbands zijn de Signaalafde ling van „Achilles" het Pijperkorps Juliana" en de Padvindersband uit Middelburg en de band „Nicoleen" uit Kamperland. Met een muziekkorps worden nog besprekingen gevoerd. Bijzonder imponerend belooft ook het défilé der Zeeuwse gemeentevlag gen te worden. Reeds hebben 76 van In enkele regels melden wij nog Sla op ons Uw vriend'lijke ogen: Jezus heeft voor ons voldaan Ja, Hij heeft voor ons voldaan God neemt ons als zondaars aan. 't Zelfde recht, dat Hem deed sterven Doet ons 't eeuwig leven erven. v. B. - Kr. Een dochter wist door kor daat optreden het vuur te doven, zodat de geallarmeer- de brandweer niet veel te doen had. DAT morgen de weduwe van Oosten-de Fouchier in de Nieuwe Poortstraat te Middelburg haar 101ste ver jaardag hoopt te vieren. Op 16 April 1853 werd zij in een huis aan de Segeerstraat ge boren. Buiten komt zij al sinds lange tijd niet meer. De doofheid maakt het moei lijk een gesprek met haar te voeren. Ook haar gezichts vermogen gaat achteruit. Desondanks zal het haar ze ker niet aan belangstelling ontbreken. DAT in de w.oning van de heer M. M. Bal aan dé He renstraat te Middelburg gis teren een begin van brand ontstond doordat een rub berslang van een gascomfoor doorbrandde en het behang in de nabijheid vlam vatte. DAT de schilderijen-ex positie van de Zeeuwse com ponist en schilder G. H. C. van Brucken Fock, welke kortgeleden in Goes is ge houden Zaterdag in Middel burg zal worden geopend door dr J. H. R. de Smidt uit Haarlem, lid van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Ze wordt gehouden in de expositiezaal van Van Benthem en Jut ting. DAT honderden leerlingen van Middelbare scholen en de hoogste klassen van de lagere scholen in Middel burg Dinsdag en Woensdag genoten hebben van een filmprogramma van het Aardrijkskundig Jeugdcen trum. Zij zagen de kabelleg- ging van de P.Z.E.M. door de Westerschelde, de film „Houen zo" van Herman van der Horst, die Rotterdams wederopbouw uitbeeldt en en Walt Disney's „Lente- symphonie" een meester stuk van filmkunst en tech niek. DAT 20 studenten afkom stig uit Pakistan gisteren een bezoek hebben gebracht aan SchouwenDuiveland. ZD werden op het stadhuis van Zierikzee officieel ont vangen. De stadsarchivaris, de heer P. van Beveren, leidde de buitenlandse gas ten door de stad. Tot slot volgde nog een tocht over het eiland. DAT 20 leerlingen van het Zierikzeese Lyceum deze zo mer een vacantie van 4 we ken mogen doorbrengen in Normandië. DAT dit Lyceum uit Nor mandië een gift heeft ont vangen van 15.000 en een collectie schilderijen. DAT de vissers van Woen- seradeel, bij Harlingen, gis teren weer naar Zeeland zijn gekomen om hun „kamers" uit te zetten voor de vangst van Ansjovis. Ook de Zeeu wen doen van het jaar daar aan mede. de 101 gemeenten zich met haar vlag gemeld en ongetwijfeld zullen er nog meer volgen. Helaas zullen er enkele ontbreken: men „voelt niets voor het denkbeeld". KLEDERDRACHTEN. Men kan verschillen in smaak en opinie over wat het mooiste onderdeel zal worden van dit folklorisch festijn, maar met bijzonder hoog gespannen verwachting zal iedereen toch wel uit zien naar de demonstratie der Zeeuwse klederdrachten. Men weet het: die klederdrachten verdwijnen als sneeuw voor de zon. Maar nog eenmaal zullen zij in hun volle glorie te aanschouwen zijn. En dan niet alleen de costumes, die op dit ogenblik althans door de ouderen nog gedragen worden, maar de costumes sedert 1850! Speciaal de Zeeuwse vrouwen leggen voor dit onderdeel der manifestatie grote belangstelling aan de dag. (Zie vervolg op pagina 2). Ook Frankrijk cn Amerika zijn het eens PARIJS, 14 April Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vandaag be sloten, de mogelijkheid te zullen on derzoeken om, binnen het verband van de Verenigde Naties, een collectieve verdediging te verwezenlijken ter ver zekering van de vrijheid, vrede en vei ligheid van Zuid-Oost-Azië en het Westen van het gebied van de Stille Oceaan. DE BILT ZEGT: Vrij veel wind DE BILT, 14 April Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.43 u., onder 19.39 u. Maan op 18.15 u., onder 4.39 u. Hoogwater Vrijdag 16 April: Vlissingen: 1.06 u. 1.60 m., 13.35 u. 1.80 m. Terneuzen: 0.59 u. 1.63 m., 13.24 u. 1.89 m. Wemeldinge: 2.44 u. 1.36 m., 15.09' u. 1.63 m. Zierikzee: '2.25 u. 1.14 m., 14.58 u. 1.40 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1