Een dag onder de Clochards van Parijs EERSTE CABINE-SCOOTER OP DE WEG Met VBLPONzie je er geen barst van! Het goudland gevonden Riddersdie de vrijheid en de vuilnisbak gelijkelijk beminnen Rumoerige kennismaking tijdens een gestoord siësta onder een Seinebrug Meer en betere treinrij tuigen Combinatie der voordelen van auto en motorfiets SDe Radio- hletigt ani Geen verdrag met Wesferse landen Donderdag 15 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD (Van onze §-redacteur.) PARIJS, April 1954. Mijn eerste kennismaking met de Parijse rid ders van de vuilnisbak was niet van erg vriendschappelijke aard. Nu moet ik er onmiddellijk bijvoegen, dat dit helemaal aan mij lag. Niemand is er nu eenmaal erg op gesteld, dat een vreemdeling onaangediend het slaapvertrek binnenstapt, waar hij net van een genoegelijk middag dutje ligt te genieten. Toen ik dan ook van de zonovergoten Seine-kade de donkere tunnel binnenging, gevormd door de laatste boog van een brug, die hier de lage kade overspande, werd ik door allerlei minder vriendelijke uitroepen begroet. Ik moet bekennen, dat ik me de eerste ogenblikken in die halve duisternis weinig op mijn gemak voelde. De Seine was diep en dichtbij en in een stad, zo volgeladen, mist men één klein Hollandertje helemaal niet. Maar gelukkig wordt ook onder de bruggen van Parijs de pap niet zo heet gegeten, als ze wordt op gediend. Na enige plichtplegingen en na de aanbieding mijnerzijds van een reuk offer, bestaande uit enkele onwelrie kende Gauloises, mocht ik de slaap kamer dan toch binnentreden. Zo be gon de kennismaking, die later op een andere plaats tot wederzijds genoegen werd voortgezet. De kennismaking met het wereldje tan de echte Clo chards, de zwervers van professie, die niet door woningnood en werkloosheid gedwongen, het leven onder de Parijse bruggen leiden, maar uit eigen vrije wil en soms ook uit familie-traditie. Van die Clochards, die in de afgelopen winter ook wel dankbaar gebruik maakten van het tijdelijk onderdak tegen de barre kou, dat de abbé Pierre hun met veel moeite verschafte, maar die zich verre houden van al zijn po gingen om hen via zijn toevluchtsoord „Emmaus" een nieuw leven te doen beginnen. U moet vooral niet denken, dat de mannen en vrouwen van allerlei leeftijd en ras, die me daar vanaf hun vuile en met oude kranten op gevulde matrassen aanstaarden tot de Parijse onderwereld behoren in die zin, dat er dieven en moorde naars onder hen zouden schuilen. Deze heren plegen zich in een meer luxueuse omgeving op te houden. Hoewel mijn Clochards er meerdere, in de ogen van nette mensen zeer onaangename gewoonten op na hou den, verdienen zij over het alge meen op een eerlijke manier hun schamele portie stokbrood. Hun dagtaak 's Morgens in alle vroegte begeven deze lieden zich naar hun werkterrein, dat gelegen is langs de trottoirranden van de deftige buurten. Daar sjouwen ze in groepjes van twee of drie langs de vuilnisbakken, die aan de stoeprand zijn gezet om geleegd te worden. Eén draagt de opgerolde matrasjes en u moet niet gek opkijken, als hij of zij ook nog een kooitje torst met een ka nariepiet of een ander gevleugeld ge dierte er in. Sommigen van deze zwer vers zijn enorm gesteld op zo'n kleine metgezel. De anderen snuffelen in ae vuilnis bakken en graaien alles bij elkaar wat ook maar enige waarde kan hebben oude lappen, een paar conservenblik ken, een lege fles, een paar afgetrapte schoenen, alles verdwijnt in de enor me jutezak. Heeft een lid van het ge zelschap nog slechtere schoenen aan dan de gevondene, dan worden ze eerst omgewisseld. En zo gaat het snel straat in straat uit, want als de vuil niswagen komt is de pret afgelopen en moet de buit binnen zijn. Zodra de vaste wijk is afgewerkt, gaat de familie naar een opkoper, die lijkbaar voor de hele smerige griebus, die uit de zak te voorschijn komt, toch nog wel een gaatje weet. Hij zet het allegaartje tenminste zonder bezwaar in klinkende munt om. „In „Les Cloches" Nu breekt het hoogtepunt van de dag aan voor onze vrienden, want nu ze over wat geld beschikken, kunnen ze eens over de inwendige mens en deszelfs verzorging gaan denken. De lege maag moet gevuld en wat be langrijker is de dorstige keel moet gelaafd worden. Dus gaan ze op weg naar hun stamcafé. Dit "ligt voor de meesten op de linker Seine-oever, vlak tegenover de Notre-Dame en geriefe lijk dicht bij het slaapvertrek onder de bruggen. Bijzonder geliefd is de grote en morsige brasserie, die de weidse naam „Les Cloches de Notre Dame' draagt en die gelegen is aan de Square Vivani. Aan deze stamkroeg hebben de echte ridders van de vuil nisbak ook hun naam „Clochards" te danken. „Les Cloches", zoals dit établisse ment altijd wordt genoemd, bestaat alleen van de schamele penningen die onze vrienden de eigenaar over' de morsige toonbank toeschuiven. Nergens zijn de vin blanc en de overige spiri tualiën zo goedkoop en zo gemeen slecht als hier. Beter publiek komt hier niet, maar de eigenaar vindt dat helemaal niet erg. Zijn dagelijkse vaste klantjes besteden hun geld tot de laat ste sou bij hem en daarmee is hij best tevreden. Ook in hun eetkamer lieten mijn gastheren me gewillig toe, toen ik be reid bleek mijn laatste cigaretten te hunner beschikking te stellen. Wijn of bier wilde de baas van het spul me echter niet schenken. Hy was zeker bevreesd, dat dit vergif me op slag het vaantje zou doen strijken. Wat ik ook vroeg of bestelde, prompt zette hij me niet een schijnheilig gezicht een flesje hmonade voor. Eerst een rood, toen een groen, tenslotte een oranje. Dat laatste heb ik toen maar opgedronken, iiet nep herinneringen op aan het sterk naar chloor riekende leidingwa ter, dat de gemeente Rotterdam bij haar burgers uit de kraan laat stro men. De stamgasten maakten het zich in tussen gemakkelijk. Aan een tafeltje waren twee oude vrouwen met drup neuzen, waterige ogen en veel te grote jurken van een onbestemde kleur be zig allerlei groen gewas fijn te snijden en met een menigte knoflooksnippers tot een soort van salade te bereiden. Een paar mannen keken begerig toe. Geen ruzie Een grote kerel met een platte neus, die kennelijk negerbloed in zijn aderen had, maakte ruzie met iedereen. Hjj schold in een onverstaanbaar koeter waals, trapte tegen alle schenen, die onder zijn bereik kwamen, deelde hier en daar een stomp uit en maakte het tenslotte zelfs naar het gevoelen van dit gezelschap te bar. Met vereende krachten werd h\j daarom opgepakt en de straat opgekwakt, waar hij plat op de stenen bleef zitten, allerlei verwen singen uitend en dreigende blikken naar de gesloten deur werpend. Een stokoud moedertje met een afge trapte mannenbroek en een colbert jasje aan, bleef onder al dit lawaai rus tig doorgaan met haar bezigheid: het wiegen van een aftandse pop met één arm en één oog, die ze kennelijk in haar kindse verbeelding voor een baby- aanzag. Zachtjes deinde haai- bovenli chaam heen ën weer, terwijl ze het melodietje van een slaapliedje neu riede. Al met al was het een wonderlijk ta fereel, daar in „Les Cloches". Het was alleen maar jammer, dat het er zo al lerverschrikkelijkst stonk. De door dringende geur van knoflook vermeng de zich met de reuk van ongewassen lijven, drank en afval tot je begon te hoesten en de tranen je in de ogen sprongen. Toen de laatste franc verteerd was, ging het hele gezelschap weer naar de bruggen toe om daar van een heerlijk middagdutje te genieten, ditmaal niet gestoord door de belangstelling van een lastige krantenman. Tevreden Zo verloopt hun leven bijna het ge hele jaar door. Alleen in de oogsttijd trekken ze in drommen naar het plat teland om daar de boeren te helpen, voor hun doen grof geld te verdienen en elke avond stomdronken in het stro van een of andere stal te rollen. Even arm als ze weggingen, komen ze dan weer naar Parijs terug. Communisten of anarchisten zijn er niet onder de vaste kern van zwerve lingen, die daar onder de bruggen hun eigen leventje leiden, 's Winters is het leven wel eens moeilijk, maar zodra het voorjaar weer in het land is, zijn ze best tevreden met hun lot. „Waarom communisme? Als er geen bezittende klasse meer is, wordt de oogst uit de vuilnisbakken zeer gering. En wij ko men toch niet aan bod, wie er ook de lakens uitdeelt in la douce France". Zij hebben geen last van aanslagbil jetten voor welke belasting dan ook, de woningnood deert hen niet zo lang er bruggen zijn in Parijs, want de echte Clochard zou voor geen geld van de wereld in een echt huis wonen, als de consequentie zou zijn, dat hij dan ook zou moeten werken. Aan werken en water heeft hij nu eenmaal een broer tje dood. En wat dat water betreft geldt dit zowel voor het uitwendig als voor het inwendig gebruik. "Van de stedelijke overheid trekken de Clochards zich niets aan en zo lang ze zich maar koest houden, is deze onverschilligheid wederkerig. Dat heeft abbé Pierre in de afgelopen winter ondervonden. Met het leger van dakloze stumperds in Parijs, die tegen wil en dank op straat bivakke ren, moet men medelijden hebben, De echte Clochard kan men eigenlijk alleen maar benijden. Gezag Maar al oefent dus de officiële overheid weinig of geen gezag uit óver de Clochards, toch is er wel een vorm van gezag, waaraan zij onvoorwaardelijk gehoorzamen. Veel kon ik over deze zaak niet van hen te weten komen, maar er schijnt een soort geheime raad van opper-vuilnisbakridders te bestaan, die bepaalde regels stelt voor het leven van zijn onderhorigen. Die onderlinge geschillen beslecht en die b.v. regelt in welke wijk be paalde Clochards over de inhoud van de vuilnisbakken mogen be schikken. Wee de man of vrouw, die de wetten van dit college over treedt! Dan komt er een berichtje van enkele regels in de Parijse bladen: „De politie heeft het lijk van een onbekend persoon uit de Seine op- gedregd. Er was geen enkel ge geven, dat tot identificatie van het slachtoffer zou kunnen leiden. Over de oorzaak van het ongeval is even min iets bekend. Het stoffelijk over schot is op kosten der gemeente ter aarde besteld". In dit wonderlijke wereldje wordt op snelle en afdoende wijze recht gedaan. En de Seine bewaart haar vele geheimen goed, zoals ze al eeuwen lang heeft bewezen. Ingezonden Mededeling (adv.). UTRECHT, 14 April. De Nederlandse Spoorwegen hebben het voornemen het park reizigersmaterieel uit te breiden met 150 rijtuigeenheden, die zullen wor den samengesteld tot 30 electrische vier- rijtuigentreinen en 15 electrische tweerij- tuigentreinen. De neus van deze nieuwe treinstellen zal een andere vorm krijgen dan die van het thans gebruikelijke type stroomlijn- treinen en zodanig zijn geconstrueerd, dat de machinist hoger en meer naar achte ren komt te zitten. Het totale aantal plaat sen in de gestroomlijnde electrische trei nen zal door deze bestelling met 8190 stijgen. De aanvragen tot prijsopgave zijn dezer dagen aan de industrie uitgezonden. Chileens militair vliegtuig neergestort SANTIAGO, 14 April. Dinsdag zijn zestien mensen om het leven ge komen toen een Chileens militair vliegtuig te Batuco, twintig km ten Noorden van Santiago, neerstortte, aldus is door het opperbevel van de Chileense luchtmacht meegedeeld. Het vliegtuig was op weg naar Iquque en had vier leden bemanning en twaalf passagiers, waaronder verscheidene kinderen, aan boord. 75 km. per aar op driewieler (Van onze redacteur). DEN HAAG, 14 April. De scooter, die enkele jaren geleden op onze wegen verscheen, was een uitkomst voor ieder, die wilde motorrijden zonder last te hebben van de wind, opspattend straatvuil of olievlekken. Maar toen dit voertuig begon in te burgeren, werd onmiddellijk reeds in de motorbladen voorspeld, dat de ont wikkeling nu zou gaan in de richting van een geheel overdekte scooter die ook tegen regen en koude bescherming bood. De voorspelling kwam uit en in Frank rijk, België, Engeland en Duitsland verschenen enige tijd geleden al prototypen van scooters op drie of vier wielen met gesloten cabine. Enkele typen kwamen in de handel, doch in Nederland was het nieuwste vervoermiddel nog niet te ver krijgen. Maar dezer dagen verscheen dan toch de eerste overdekte scooter in de straten van de residentie. Het was de Messerschmitt-Kabinenroller, een product van de bekende vliegtuigenfabriek. Het is een driewielige miniatuur-auto, twee wielen voor en één achter. Het voer tuigje biedt plaats aan twee personen, die achter elkaar moeten zitten. Het ach terste bankje kan worden verwijderd als men meer bagage wil meenemen. De mo tor is achterin gebouwd, vlak voor het achterwiel en achter de eigenlijke cabine. 75 KM. FEB UUK. De Kabinenroller is uitgerust met een Sachs tweetakt één cylinder-motor van 174 cc, vermogen 9 pk bij 5000 omwen telingen. Het motortje geeft de scooter een kruissnelheid van 75 km per uur. Als verbruik wordt opgegeven 1 liter meng sel (1 25) op 40 km. Met enige reserve kunnen we dus op een werkelijk gemid deld verbruik van 1 30 rekenen. Aan wegenbelasting moet f 42.— per jaar wor den betaald. De carosserie is van sfaal, de naar opzij opendraaiende kap van naadloos plexi glas. Er is geen stuurwiel, maar een nor maal scooterstuur ingebouwd. Na de technische details bekeken te hebben, maakten we een ritje met het nieuwe vervoermiddel, waarbij we uiter aard in Den Haag veel bekijks hadden Hierbij bleek ons, dat de wegligging en de vering van het nieuwe voertuig uit stekend is en dat het motortje aehoorlyk trekken wil. De bestuurder zit vrij ge riefelijk, maar de passagier nogal bekrom pen. Bovendien hindert deze iaaisre ck bestuurder doorlopend bij het schakelen, wat vooral in de stad een grote last is De bestuurders van grote vrachtwagens en autobussen zullen aan het bestaan van de Kabinenroller moeten wennen, want zij kijken natuurlijk finaal over deze dwerg van 1.20 meter hoog heen De lengte is 2.82 meter, de grootste breedte 1.22 m. en het gewicht 175 -kg. Het lage gewicht maakt het ontbreken van de mo gelijkheid om achteruit te rijden niet al te hinder-lyk. De afwerking van de Kabinenroller is aan de buitenzijde heel wat fraaier dan aan de binnenzijde. Dat kan nog wel wat verbeterd worden en men moet o.i. ook trachten het verwisselen van het - zwaar Ingezonden Mededeling (adv.) VRAAG DE JUISTE SOORT belaste - achterwiel te vergemakkelijken, want dit is nu een heel karwei. DURE GRAP. Als het wagentje niet die opgang zal maken, die de importeur ervan verwacht, ,zal dit ongetwijfeld mede veroorzaakt worden door de hoge prijs. Een onderne mersprijs van 3175.is o.i. te hoog, nu er twee „echte" auto's op de markt zijn (de Lloyd en de Ford Popular) tegen prij zen beneden de f 4000.— .Natuurlijk, de kilometerprijs is bij de Kabineni oller aanmerkelijk lager dan bij deze goedkope wagentjes en dat is een belangrijke factor Maar of er veel Nederlanders in zo'n rol ler zullen gaan zitten om deze reden al leen, terwijl de aanschaffingsprijs van een goedkope „echte" auto maar ongeveer f 700 hoger ligt, is o.i. een open vraag. Een vraag, waarop in de komende zomer maanden het antwoord wel gegeven zal worden. Noors schip naar Russische haven opgebracht OSLO, 14 April. Het Noorse schip .Maiblomsten", dat met een beman ning van 14 man sinds verleden Don derdag vermist werd, is naar een Rus sische haven opgebracht, aldus i: Dinsdagavond officieel te Oslo meege deeld. Volgens de kustwachten werd het Noorse schip verrast in de Russi sche territoriale wateren in de Witte Zee. 37 Het paleis bevat honderden vertrek ken, gebouwd rondom tientallen bin nenhoven. De bouwstof is verschillend. Er zijn zalen van zwart marmer, zo glad gepolijst als een spiegel. Anderen van doorschijnende witte steen, een soort albast. Plafond en sommige wanden zijn van fijne houtsoorten, ceder, cypres en palm en beslagen met sieraden van goud en zilver. De bid kapel des konings is vijftig meter lang en zeventien meter breed. De wanden bestaan UU platen van goud en zilver ter dikte van een vinger en bezet met smaragden, robijnen en topazen, 's Konings ontvangzaal kan drieduizend I mensen bevatten. Er zijn lusthoven, I boomgaarden, dierentuinen vol woest en brullend gedierte, vijvers met zeld zame vissen, zalen en kooien vol sier lijke vogels. Lange rechte gangen met kostbare vertakte zuilen, waarop kleu rige vogels met fijn schalmwerk geke tend zitten, zien uit op vijvers met wa tervogels, kaaimannen en alligators. Vruchten worden niet gekweekt, om dat zulks „de taak van geringe lieden' Montezuma dikke vrienden Yijn. Iedere dag zijn ze samen, bekijken de tempels en spelen met gouden schijven een spelletje, dat de Azteken graag spe len. Maar de Spanjaard stelt steeds nieuwe eisen en de koning tracht hem te bevredigen met een overvloed van geschenken. De Spanjaarden wensen geen lekkernijen van mensenvlees op hun dis en de koning belooft dat voor taan ook op de vorstelijke tafel geen mensenvlees zal worden opgediend. niets beters te brengen. Een dode vor mendienst en een kostbaar aangeklede pop. De levende Christus kent hij zelf niet. Joris leeft een fijn leventje, zo fijn en onbezorgd, als hij nooit gekend heeft. Hij wordt een zwervende leeg loper, een zorgeloze levensgenieter. Dienst heeft .hij niet, want hij is geen soldaat. En de verzorging van zijn heer geschiedt door inheemse bedienden veel beter dan hij het kan. Hij door- Gruwelijk en weerzinwekkend is een van 's konings andere liefhebbe rijen. Een verzameling mensen, be staande uit dwergen, gedrochten, mis- maakten, in hun jeugd opzettelijk ver minkt om door hun wanstaltig uiter lijk, hun misvormingen en vergroeiing van ledematen een grof vermaak te verschaffen aan de gepolijste barbaar Montezuma. XIII. GEVAAR. Het heeft de schijn, dat Cortez en FEUILLETON door K. JONKHEID Maar van een algemeen verbod van zoekt alle hoeken van de stad, drentelt mensenoffers wil hij niet weten. rond op de markt, koopt kleine lek- Nu wil Cortez een van zijn Maria- kernijen en probeert iets te begrijpen beelden plaatsen in de hoofdtempel, van de onbegrijpelijke taal. De drei- Dit verschrikt de koning nog meer. gende donderbuien, die groeien in ho- Zo iets zullen onze goden zeker niet gere regionen, merkt hij niet. De voor- gedogen. Hun wraak en woede zullen name Azteken, vooral in de omgeving vreselijk zijn. In hun tempel geen go- des konings, ergeren en verbijten zich. denbeelden van vreemde volken, zelfs Cortez weet het. Hij is op zijn hoede niet van de grote godin Maria, hoe en kijkt uit naar een gelegenheid om lieftallig en vorstelijk ze ook is en met een der ergste weerbarstelingen hoe zeer geprezen door de edele Heer voorbeeldig in te peperen, en zijn groten". I Die gelegenheid komt. lortez neemt zich voor, zijn plan te I Als Joris het marktterrein betreedt, volvoeren met list en geweld. Hy heeft Jziet hii Vi'eemde dingen. Geen tenten, en kramen, maar een rechtop staande dikke paal en daar omheen een massa brandstof, een grote brandstapel. Op geringe afstand nog twee zulke palen. Joris onderzoekt wat er gaande is. Een Azteeks opperhoofd, wiens naam of titel Quappopoca is, heeft om streeks een maand geleden 'n Spaanse militaire post overvallen, de comman dant gedood en diens afgehouwen hoofd gezonden aan Montezuma, die met dit ongelegen geschenk niets wist aan te vangen. Maar Cortez weet het wel. Hij prest de koning, Quappopoca ter verantwoording te roepen. Zodra dit gebeurd is, worden Quappopoca, diens zoon en zijn onderbevelhebber veroordeeld, in het openbaar te worden ter dood gebracht, echter niet naar Azteeks-heidens gebruik, op de offer tafel, maar naar Spaanse zede, op de brandstapel. Ze zullen levend verbrand worden, wat voor de Spanjaarden niet belangwekkender is dan een stieren gevecht, maar in de ogen der Azteken veel gruwelijker en barbaarser dan de snelle dood door het offermes. Joris ziet de stoet naderen. Koning Montezuma, onder drang der Span jaarden, zal de executie bijwonen. Maar Cortez is niet gerust. Er broeit iets. Daarom neemt hij een straffe maatregel. Hij laat de koning voet boeien aanleggen. Deze onpeilbare vernedering, een vreemdeling, die zijn voeten aanraakt en zelfs in boeien slaat, grieft en ont reddert de koning nog dieper dan de gruwzame dood van zijn dienaren. VRIJDAG 16 APRIL 1954. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst, caus. 8.35 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Pas- siedienst. 11.45 Gram. 12.00 Kamerork., vocaal kwartet en sol. 12.30 Land.- en tuinb. med. 12.33 Gevar. muz. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Koorzang. 13.35 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.45 Gram. 16.00 „Het kwe ken van middelgrootbloemige Chrysan ten", caus. 16.15 Vocaal ens. en solisten. 16.50 Gram. 17.00 Jeugdkoor. 17.15 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.50 Nws en weerber. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.30 „Kamerork., voc. en instr. koor en sol. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Nat. Schaakkamp. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 „Kinderen en mensen" ,caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de kleuters. 10.50 Orgel, viool en alt. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Orgelconc. 14.50 „Eenheid door en rondom de Ge kruisigde", caus. 15.05 Strijkkwartet. 15.40 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verz. progr. 18.45 „De haver kist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19 10 Zang en gitaar. VPRO: 19.30 Avondmaals dienst. 20.40 Kamerkoor. 20.55 Nws. VA RA: 21.00 Radio Philh. ork. en solist. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Dubbelkwart. en sol. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. ZATERDAG 17 APRIL 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Plechtigheden. 8.30 Metten en Lauden. 9.45 Waterst. 9.50 Gram. 10.00 Voor d6 kleuters. 10.15 Gram. 10.50 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. Paasklokken en Muziek. 12.07 Promenade ork. en solist. (12.3012.3J Land- en tuinb. med.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws eh kath. nws. 13.20 Amus. ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Pianospel. 14.20 Gram. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Metropol® ork. en solist. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 „De Van 6en Klaar Club". 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. (Intermezzo: 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.20 „Een levend monument". 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Radio Philh. ork. 21.40 Act. 21.50 Pianorecital. 22.20 „Een levend mo nument". 22.25 Gram. 22.35 Radio Phnh. Koperkwart. 23.00 Nws. 23.15 =t Paaswake en Pontificale Nachtmis. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de Continubedrijven. 11.35 Clavecimbelconc. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Hawaiian muz. en orgel. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Huismuz. 14.45 Amateursmuz. 15.15 Vragenbeaiitw. 15.30 Accordeonork. en solist. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. en, sol. 17.00 Act. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 „Naamloos", hoorsp. 21.30 Gram. 21.50 Instr. trio. 22.00 Soc. comm. 22.15 Marinierskapel. 22.45 Dubbelkwartet. 22.55 Nat. Schaakkamp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Verz. progr. (gr.). Verklaring van Nasser (Wordt vervolgd) FAKOEKIA, 14 April. „Er wordt druk uitgeoefend op Irak, om dit land er toe te bewegen toe te treden tot het TurksPakistaanse vriendschapsver drag", aldus een verklaring van de Egyptische onder-premier, luitenant kolonel Nasser, tegenover verslaggevers. Hij vervolgde: „Indien Irak mede ondertekenaar van het verdrag wordt, zal Egypte zijn gehele houding t.a.v. dit land en de Westerse mogendheden herzien. Elk verdrag of bondgenoot schap tussen een Mohammedaanse Arabische staat en de Westerse mo gendheden, dat wordt gesloten vóór een regeling van ons geschil met Groot-Brittannië over de Suez-kanaal- zóne, zal door Egypte worden be schouwd als een verbreking van de eenheid der Islamitische Arabische landen". Nasser zeide tenslotte nog niet te verwachten dat dit geschil in de nabije toekomst tot oplossing zal worden ge bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 13