Nieuws uit de Provincie. Matthaui-ThMioti Het goudland gevonden Zaak der N*E+S*B*-leden voor ander gerechtshof WRIGLEY in de Grote Kerk te Goes Demonstratieve optocht in Den Haag Faber weer in hechtenis Wie heeft nog oude munten 1 Uit Zeelandi tfleden. Middel burg. Goes Onderzoek van het Hof te Amsterdam zou niet volledig zijn geweest Nog altijd personeelstekort bij de Rijkspolitie* Woensdag 14 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 GOES, 13 April In een omgeving, die ideaal mag worden genoemd voor de uitvoering van dit grote werk, werd vanavond de Matthaus-Passion ten gehore gebracht. De Grote Kerk te Goes, dit prachtig staal van Gothische bouwkunst, is op zichzelf reeds, door haar omhoogstrevende lijnen, een prediking, die tot aanbidding stemt. Hoe zou dit heerlijk gebouw zich dan niet uitermate lenen voor de verklanking van een muzikale schepping, die bedoelt Gods grote werken in het lijden en sterven van Jezus Christus te bezinnen! Voor de wijze, waarop de Matthaus-Passion ditmaal werd uitgevoerd, heb ben we veel waardering en bewondering. Het was een doorleefde weergave. De dirigent, de heer Adr. Kousemaker, ziet de Passion niet alleen als een groots voortbrengsel van muzikale kunst, maar ook en vooral als een ver kondiging. En hij is er over 't algemeen in geslaagd, iets van deze intentie op zijn koorleden over te dragen. Wie de Matthaus-Passion louter aesthetisch benadert, gaat aan haar we zen voorbij en doet haar geweld aan. De heer Kousemaker heeft er blijk van gegeven, dat hij ten volle oog heeft voor de religieuze waarde van dit werk, zonder evenwel ook maar in 't minst de eisen te verwaarlozen, die het als kunstwerk aan de uitvoerenden stelt. De beide verenigingen hebben in voortreffelijke samenwerking gestu deerd. Dat was voortdurend te mer ken. Het koorgeluid was homogeen en goed afgewerkt. Jammer, dat de man nen in verhouding tot de vrouwen zo zwak waren. De belangrijke bas-partij in „Sind Blitze, sind Donner" was haast niet te horen. Waar blijven de mannen in Goes, die kunnen zingen? De tempi waren over 't algemeen zeer aannemelijk. De koralen werden prachtig en doorvoeld gezongen. Deze dirigent heeft gelukkig geen vertra- ging-aan-'t eind nodig, om ze „mooier" te maken. Het volkskoor „Lasz ihn kreuzigen" had beide malen een scherper geac centueerde inzet moeten hebben. Het Zuid-Hollands orkest met zijn instrumentale solisten heeft ons veel goeds geboden en heeft beter voldaan dan vorige malen. De belangrijke taak van de Evange list werd altijd op zuivere wijze en vaak ook gevoelig verricht door de te nor Reinhardt van Rand wij ck. Peter de Vos, die de woorden van Christus zong, moet in deze arbeid zich nog wat meer inleven, hoewel hij ons Plan van Molukse gemeenschap 's-GRAVENHAGE, 13 April. In de pers zijn geruchten verschenen over een plan om bij de vierjarige herden king van de R.M.S. (Republic Maluku Selatan) een demonstratieve optocht in Den Haag te houden, waaraan in het bijzonder door kinderen zou worden deelgenomen om het ernstige karakter van de demonstratie te onderstrepen. Ter voorkoming van onjuiste geruch ten deelt de algemene vertegenwoor diger van de R.M.S., de heer J. P. Nikijuluw ons mede, dat nog gezocht wordt naar de juiste vorm voor deze demonstratie. Als doelstelling staat voorop, dat de Zuidmolukse Gemeen schap in Nederland de aandacht wil trekken van de internationale pers en van de wereldopinie, omdat alleen door tussenkomst van de Verenigde Naties rechtsherstel zal kunnen wor den verkregen voor de R.M.S. en te rugkeer van de Zuid-Molukkers uit Nederland naar hun vaderland. Over de verwezenlijking van het plan wei den nog slechts informatieve bespre kingen gevoerd met sympathiserende Nederlanders en autoriteiten. toch wel momenten van ontroering bood. Mevrouw Ankie van Wickevoort Crommelin heeft haar recitatieven en aria's met gevoel en zuiver weergege ven. Het was niet aan haar te merken, dat zij reeds een loopbaan van vele jaren achter de rug heeft. De alt, mevrouw van Veen en de bas Jan van der Ree hebben zich met toe wijding gekweten van hun taak. De heer van der Ree had overigens wel enige moeite om op dreef te komen. Al met al een uitvoering, waarvoor wij dankbaar zijn en die een diepe in druk bij de aanwezigen heeft achter gelaten. Zeer passend leek ons het invoegen van de Matthaus-Passion in een litur gie, welke door Ds Metselaar geleid werd. Tenslotte een wens: zouden deze bei de Goes Oratoriumverenigingen niet vaker een groot werk samen ten geho re kunnen brengen? Deze perzik smaakt naar meer! R. A. F. DÜSSELDORF, 13 April. De rechtbank te Düsseldorf heeft Dinsdag opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Neder landse oorlogsmisdadiger Faber uitge vaardigd. De Westduitse rechterlijke instanties onderzoeken of Faber krachtens het Westduitse recht gerecht kan worden voor de feiten waarvoor hij in Neder land Is veroordeeld. Vorige week had het gerechtshof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uitgeleverd, omdat hij door lidmaatschap van de SS Duitser gewor den zou zijn. Sluiting van Rijkskantoren 's-GRAVENHAGE, 13 April. De pepartementen en Rijkskantoren zul len, voorzover de dienst het toelaat, op Zaterdag voor Pasen en de Zater dag na Koninginnedag gesloten zijn. Deze arbeidstijd zal worden ingehaald. Inwisseling mogelijk tot morgen 's-GRAVENHAGE, 13 April. De resultaten van de na-inlevering en om wisseling van buiten omloop gestelde oude munten zijn in het algemeen he fteden de verwachting gebleven. In verschillende delen van ons land blijkt men niet altijd op de hoogte te zijn van de nu bijna een maand lang ge boden gelegenheid om voor de oude munten bij de postkantoren gangbare betaalmiddelen te verkrijgen. In ver band hiermede wordt het publiek er aan herinnerd, dat het voor deze om wisseling nog maar twee dagen de tijd heeft, nl. tot 15 April a.s. Het gaat hier om alle munten, die sedert het in werking treden van de nieuwe muntwet van 1948 hun gang baarheid hebben verloren: de oude Zilveren halve guldens en kwartjes, de Vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 214- •entsstukken en de uit de oorlogsjaren Burg. Stand. Geboren: Martina H„ d.v. L. Inklaar en T. J. Heijenk; Geertruida J., d.v. G. de Looff en E. Maljaars; Jacobus L., z.v. G. Lems en H. Dolk; Sara St., d. v. W. Brouwer en L. Joppe; Jacoba, d.v. H. Willeboordse en M. Jobse; Janna M., d.v. J. Kusse en A. J. Moerïs te Nieuw- land; Elbert Ch. E. R„ z.v. E .Ch. Keus en A. L. Lichtendahl; Frederikus J., z.v. B. Warren en J. Schreuder; Adrianus H., z.v. F. van Boxtel en M. J. Schanck; Sjoerd G., z.v. S. G. van Geuns en G. Ghijsen; Maria A., d.v. A. Taal en C. Koppejan; Jacob E., z.v. E. J. Tilroe en T. Muizelaar; Regina M. W„ d-v. H. A. Gutteling en W. M. Remijn; Bartel M., z.v. M. HE J. Sjouken en N. van Verre; Pieter A., z.v. J. J. van den Ouden en V. simons; Pieter, z.v. J. P. Lokerse en P. Bassie; Jacobus C„ z.v. C. M Brasser en J. M. Poortvliet; Elizabeth C. M., d.v. J. A. M. Clarijs en P. C. Verdonk; Martina M., d.v. J. P. Geerse en L. J. Lorier; Hen drik C., z.v. J. J. Meulmeester en K. Broerse. Ondertrouwd: D. C. Vermaire, 27 j. te St Laurens en P. Vader, 26 j.; A. Dekker, 31 j. te Heerlen en D. Böck, 30 j.; E. Haan, 23 j. en D. Jansen van Galen, 21 j.; D. Kole, 57 j. en T. Sturm, 56 j.; P. M. Slim- men, 22 j. te Hilversum en L. W. Huijs- man, 21 j.; J. W. Vink, 38 j. te Vlaardin- gen en S. P. van den Brink, 32 j. Gehuwd; D. Geerse, 31 j. en P. Abral hamse, 28 j.; Chr. Verhage, 29 j. en W. Klaasse, 23 j.; C. Berwald, 26 j. en E. Wolf, 21 j.; L. G. Gillissen, 24 j. J. F, Schellings, 22 j.; D. J. Janse, 23 j. en P. van Luijk, 21 j.; A. J. de Beer, 33 j„ en M. Everwijn, 30 j Overledei: G. Francke, 53 j„ geh. m. P. Roth; M. W. J. de Vlieger, 83 j., wed. v. J. Hooftman; J. Wondergem, 73 j„ geh. m. S. J. de Rijcke; A. J. B:one, 73 j., geh, m. S. Gillisse; P. de Hamer, 84 i., wed. v. C. Reijnhoudt; J. Moisson, 84 j., wed. v. P. J. Fiegen; E. Jobse, 17 j. Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel In het „Slot Ostende" Is onder leiding van de heer J. Dirks een goed bezochte en geanimeerde vergadering gehouden van de afdeling Goes van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental is gegroeid. Drs A. P. Cornet declameerde „Het Tragisch Conflict". Het muziekge zelschap „Hoger op" werkte eveneens aan deze avond mede. Een aantal leden droeg voor het stukje „De Grote Schoonmaak". De heer Wieringa, bondssecretaris, sprak een principieel woord en wekte de leden op trouw te blijven aan het chr. beginsel. In vriend Meyboom heeft de afdeling een flinke leider gekregen voor de propagan- dacommissie. De heer A. de Lange sprak als voorzitter van de Chr. Besturenbond een opwekkend woord. Na afloop van de ze vergadering werd gecollecteerd voor .Loesje uit Arnhem". Men bracht f 18,36 bijeen. KIJK..,. DAT KOEKJE Wat onze vrienden van ilie plotselinge stem schrok ken! Pieter kreeg er zo waar de hik van en Karo- lus kon met moeite op zijn dunne kraaienpootjes blij ven staan. Het beest staar de met kokker-ogen naar de plek waar het geluid vandaan kwam. Hij tuurde en tuurde, maar kon wer kelijk niets ontdekken, ter wijl het koekje tussen zijn snavel zenuwachtig trilde. Er hing een spannende stilte in kamer 333. Er moest iets gaan gebeuren, dat voelde het tweetal wel. En het ge beurde ook, want ineens zag Karolus dat vlak voor zijn ogen het koekje langzaam tussen zjjn snavel vandaan ging. Het ding steeg naar boven en bleef midden in de kamer hangen. „Pietermijn koekje,... kijk!" riep het geschrokken beest. „Als je me nou!" hakkelde ook Pieter. „Hoe kan dat nouMaar er kwam alweer een andere verrassing. Terwijl het tweetal met open monden van verbazing naar het hangende koekje keek, klonk er plotseling een krakend geluid en ineens was het koekje een stuk kleiner. Wéér verdween een stuk, en wéér een en spoedig was de lekkernij al voor de helft weg. Pieter en Karolus staarden onafgebroken naar het geheimzinnige koekje. Ze merkten niet eens dat het kopje thee, dat Pieter in zijn hand had, plotseling van het schoteltje werd gelicht en óók al in de lucht begon te zweven. Ingezonden Mededeling (adv.) Blijf optimist helpt U over olie „„Igheld heen. eh°Ud U» stralend hum BRUINISSE Raadsvergadering. In de raadsvergade ring van Bruinisse werd een voorstel om het terrein tegenover de Kerk der Geref. geme'ente te betegelen om dienst te kun nen doen als kinderspeelplaats aangeno men. Eveneens werd aangenomen een ontwerp verordening, samengesteld door B. en W., om het venten in de gemeente te regelen. Deze verordening verbied het venten op Vrijdag en Zaterdag. De heer van den Berg (V.V.D.) deed het voorstel om het venten vier dagen per week te verbieden en de heer van Vessem (V.V. D.) wilde de venters vrij mandaat geven. Beide voorstellen werden echter ver worpen. In de rondvraag vroeg de heer van Gilst strengere toepassing van het parkeerverbod in de Nieuwstraat, het herstellen van een gedeelte straat in de Noodwoningen en drong de heer van Vessem aan op spoedige inzaai van een grasmat op de begraafplaats. COLIJNSPLAAT Vergadering N.C.L.B. De afd. Colijns- plaat van de N.C.L.B. hield haar jaar vergadering. Uit het verslag van de secr. bleek dat de afdeling zich in gestadigen bloei mag verheugen. De aftredende be stuursleden Jac. Fortuin en J. van Gilst werden herkozen. DUMBURG Burg. Stand. Geboren: Jan, z.v. L. de Steur en J. Bimmel. Ondertrouwd: L. C. Maas, 32 j. en W. de Kuijper, 25 j.; D. J. Kaljouw, 23 j. en A. Francke, 24 j. Overleden: P. Steijn, 75 j., wedn. v. J. Jongepier. HEINKENSZAND Burg. Stand. Geboren: Adriana C., d.v. P. Kuzee en M. H. van 't Geloof; Catha- rina J. R., d.v. C. Traas en A. J. Verbart; Johannes J., z.v. II. Balleur en A. Pieter- se; Peter, z.v. P. K. Mol en A. W. Klein- hesselink; Pieternella J., d.v. J. Braamse en M. J. van Waarde. Ondertrouwd: A. de Koning, 26 j. te Zevenbergen en A. Grim, 22 j. Overleden: L. de Jonge, 82 j., echtg. v. G. Zonnevijlle; G. Zonnevijlle, 82 j., wedn. v. L. de Jonge; N. van de Reepe, 67 j„ echtg. v. M. Karelse; J. Blok, 82 j.; E. J. Versluijs, 85 j„ wed. v. F. Dominicus. ST. ANN ALAND Burg. Stand. Geboren: Marinus, z.v. Lt. Hage en N. Ligtendag; Nehemia, z.v. G. Potappel en M. A. v. d. Boogaard; Ca- tharina E., d.v. Anth. J. Slager en Cath. Tolhoek; Willem, z.v. W. Fase en J. Goe- degebuure; Simon, z.v. El. Snoep en J. W. Reeders; Dina, d.v. A. Gunter en D. Heij- boer; Maarten, z.v. A. Heijboer en J. M. den Haan; Marjan, d.v. A. de Wilde en W. P. Meijll. Gehuwd: R. Ridderhof, 34 J. en J. C. Boon, 26 j. Overleden: C. Slootmaker, 68 j., wed. v. D. Scherpenisse. ST. PH1L1PSLAND Ongeval. De heer J. Neele reed op de rijksweg- met zijn bromfiets tegen een stil staande woonwagen op, met het gevolg, dat hij z'n gezicht verwondde en een bloeduitstorting aan de hals opliep. VROUWENPOLDER Jaarfeest ADVENDO. Onder leiding van de heer G. Melse heeft de chr. zangvere niging „Advendo" haar jaarfeest gehou den. Na een openingswoord zong het koor enkele liederen. Uit het jaarverslag bleek, dat het koor vele nieuwe leden telt, waar door het niet mogelijk was de jaarlijkse uitvoering op Nieuwjaarsdag te houden. Er was een batig saldo in kas. Voor de pauze werden voorts nog enkele toneel stukjes opgevoerd en na de pauze brach ten de leden het toneelstuk „Overwin- ningsstrijd" voor het voetlicht. Advocaat-Generaal bij de Hoge Raad concludeert 's GRAVENHAGE, 13 April. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr Loeff heeft vandaag conclusie genomen in het cassatieberoep van de procu reur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der Nationale Europese Sociale Beweging, Paul van Tie nen te Amsterdam en mr J. A. Wolthuis te Groningen zijn vrijgesproken. Het Hof achtte namelijk niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. of van een of meer der in artikel I van het besluit E 102 (ontbinding landverraderlijke organisaties) tracht voort te zetten. Het Hof vernietigde het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procureur-generaal bij het hof had bevestiging van het vonnis gevraagd, oordeelde, dat de vrijspraak een bedekt ontslag van rechtsvervolging inhield en tekende cassatie aan. Mr Loeff heeft een gedeelte van het geen de Amsterdamse procureur-gene raal in cassatie aanvoerde, gegrond ge oordeeld. Naar het hem voorkwam be horen niet alleen de beginselen en doeleinden van de onderhavige orga nisatie te worden getoetst aan het stre ven der ontbonden en verboden orga nisaties, doch komt bovendien in aan merking, wat de onderhavige organisa tie feitelijk verricht. Het kwam hem onaannemelijk voor, dat uitsluitend de ideële vorm van het streven in aan merking zou kunnen komen. Waar het bestreden arrest nu slechts gewaagt van overeenstemming in beginsel en doeleinden heeft het naar mr Loeff zeide niet de indruk, dat het Hof ook de feitelijke werkzaamheid van de onderhavige organisatie in het onder zoek heeft betrokken. Dit gaf hem grond aan te nemen, dat het Hof niet volledig heeft beraadslaagd en beslist op de grondslag der telastelegging. Op deze grond concludeerde de ad vocaat-generaal tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een andere gereehtshof. 'In deze zaak bepaalde de Hoge Raad arrest op 18 Mei. VERKOOP HUIZEN. Gisteren is door Notaris Kram te Yerseke verkocht het huis met schuur en erf aan de Lange Ville 15, groot 3 A 79 Ca. Koper J. D. v. d. Endt voor ƒ4900. Een huis aan de Mo lenpolderweg 3 werd verkocht aan de heer J. Zuijdweg voor ƒ2840. Veel candidaten blijken ongeschikt. Verkeersgroepen dienen uitgebreid te worden. 's-GRAVENHAGE, 13 April. „De Rijkspolitie is nog steeds 500 onder het gewenst geachte getal van 6500 man personeel. Aanbod is er over het alge meen voldoende, maar veelal is de kwaliteit van de sollicitanten te gering om aan de toch werkelijk niet te hoge eisen te voldoen", zo vertelde ons de in specteur-generaal van de Rijkspolitie A. F. J. Penders. „Een eerste vereiste voor ons is uitbreiding van de verkeersgroepen in verband met de toe neming van de intensiteit van het verkeer". Vereiste voor indiensttreding is naast het voldoen aan de keuringseisen het beschikken over de parate kennis die hoort bij de zesde klasse van de lagere school. beschikken er 126 over een eigen poli- Vrjj eenvoudig, zal men zeggen, maar als men dan hoort dat bij het examen de vraag: „Aan welke rivier ligt Maas tricht", beantwoord wordt met „aan de Rijn", dat een ander Naguib noemt als president van Amerika en Milaan de hoofdstad van Rusland wordt genoemd, werpt dit toch wel een typisch licht op de candidaten die zich aanmelden. Van de 1200 die zich aanmelden worden er na keuring en examen dan ook gemid deld maar 50 aangenomen. DUN GEZAAID Van de 1083 Nederlandse gemeenten tiecorps, de overige 957 zijn aangewe zen op de hulp van de Rijkspolitie voor het bewaren van orde en rust. Als men dan weet dat van de 6000 Rijkspolitie mannen er nog een groot deel beschik baar moet zijn voor de verkeersgroe pen, voor de vaartuigendienst en voor de kortgeleden opgerichte dienst lucht vaart, dan zal men begrijpen dat op het platteland de Rijkspolitiemannen naar verhouding maar dun gezaaid zijn. Daarbij moeten de verkeersgroe pen vaak nog een beroep doen op de gewone troepen b.v. bij de verkeers 36 De elegante Francesco heeft voor zijn lijftrawant een behoorlijk deel beden gen, betogend dat Joris' uitrusting door hèm is betaald en niet door Cor- tez. Dus komt Joris er best af. Maai de anderen beginnen te mopperen en te muiten. Cortez brengt weer zijn gladde mond in actie. Hij wijst op de nabijheid van de hoofdstad met haar fabelachtige schatten. Alles zal eerlijk verdeeld worden evenals nu, maar dan zonder aftrek, want alle onkosten zijn nu verrekend. „Werkt dus mee, des te spoediger is ons doel bereikt". Zo weet de geslepen schavuit het dreigend ge rommel te doen verstommen, zo windt hij de mensen weer om zijn vinger. Sluw en grenzenloos brutaal paait hij zijn mannen met schone beloften en uitzichten in de toekomst, zoals hij de Azteken verblindt met glazen prullen. Zijn uitzonderlijke bekwaamheid be zorgt hem het meesterschap op elk ter rein. Na enige dagen wordt opgemar cheerd en komt de hoofdstad in zicht. Gezien van de bergruggen, waarop het leger zich bevindt, is de aanblik meer dan schilderachtig. De stad ligt in een groot meer op een aantal kleine eilan den, even talloos als de ontelbare brug getjes. Op het openwater liggen drij vende tuiner., grote vlotten van stam men en takken, bedekt met tealtaarde en geheel beplant en begroeid. Kleine bootjes zwermen uit naar alle kanten, alle vervoer geschiedt te water. In de hofwijk pronken prachtige paleizen en parken ten dienst i van de kopers zich krioelend dooreen bewe gen. Het grote aantal tenten en kra men van hout en katoen vormt een stad op zichzelf. Met drie dammen is de hoofdstad verbonden met het om gevende land. Nu komt de spanning. Zal de vorst der Azteken zijn hoofdstad verdedigen of vrede vragen? Hij is besluiteloos. De dagen verlopen. De Spanjaarden wachten in gewapende werkloosheid, kijken uit en versterken hun positie's. ze passeren, lijkt een droomland. Te midden van uitgestrekte meren zien ze dorpen, drijvende rozentuinen, prach tige huizen, opgetrokken van gehou wen steen, welriekende houtsoorten en cederhout. Op de oevers gebouwen en paleizen met ruime binnenplaatsen door zonneschermen afgedekt, tuinen, bloemhoven en boomgaarden met al lerlei fruit. Gezeten in een prachtige draagstoel komt hem koning Montezuma met stammende zinken kwartjes, dubbel tjes, stuivers, 214-centsstukken en een-[koning en zijn hof. In de volkswijk is ten- leen drukke markt waar kopers en ver- FEUILLETON door K. JONKHEID Eindelijk gaat er iets gebeuren. Een voornaam gezelschap, onder leiding van een der vorsten van Montezuma, begeeft zich naar de legerplaats en no digt Cortez tot een bezoek aan het Hof. De uitnodiging gaat vergezeld van prachtige geschenken. Mgt wapperende vaandels, onder tromgeroffel en trompetgeschal trekt Cortez tot een bezoek aan het hoofd van zijn leger van vierhonderd Span jaarden en zesduizend Tlascala .in de richting van de stad, om deze over de grootste der drie dammen binnen te rukken. De tussenliggende strook, die grote praal tegemoet. Zijn kleding, zelfs zijn schoeisel, is bezet met ver sierselen van goud en edelsteen. Nabij gekomen stijgt hij uit en komt te voet nader met langzame statige tred. Mantels en tapijten worden op de grond gespreid, opdat zijn voeten de aarde niet raken. Boven zijn hoofd gedragen door overdadig uitgedoste mannen, een baldakijn van kunstig vederwerk met stiksels van edelsteen beslag van goud en zilver en rondom behangen met lange rissen kostelijke stenen van fonkelend doorschijnend groen. Cortez stijgt van zijn paard en wil de vorst eigenhandig een glinsterende balsketting met juwelen van glas om hangen, maar twee hovelingen schie ten haastig toe, om te beletten, dat de heilige persoon des koning) wordt aangeraakt. Montezuma beantwoordt deze beleefdheid met het schenken van een kostbaar parelsnoer. De Azteken kennen het glas niet eri geloven de verzekering der Spanjaarden, dat het een zeer kostbare en zeldzame stof is. De officieren ontvangen een der prachtige paleizen ter bewoning, de manschappen worden ondergebracht in een geheel gereed gemaakt kampe ment. Joris is er ook bij. Hij krijgt veel vrije tijd, want de officieren worden bediend door inlands personeel. Deze gunstige gelegenheid zal hij gebruiken en alles goed bekijken, ronddolen door de stad en over de ontelbare brugge tjes, contact zoeken met de bewoners op de markt, iéts leren van hun taal. Zijn zwierige meester bestelt bij de kleermakers die de stoet vergezellen, een costuum voor zichzelf en een voor Joris. Als een verwaand heer loopt Joris door de vreemde stad, met ont zag kijken de inwoners tegen hem op en waarderen zijn vriendelijke manie ren en de bescheidenheid van zijn op treden, waarin hij zich onderscheidt van de Spanjaarden. Het lukt hem zelfs, deel te nemen aan een rondlei ding door het koninklijk paleis. regeling op drukke dagen in de bollen streek, wanneer 100 man uit andere ge westen naar deze contreien moeten worden gezonden. Ook voor de T.T. wordt een zware wissel getrokken op de diensturen van het Rijkspolitieper- soneel en de autoraces in Zandvoort b.v. zouden niet door kunnen gaan zon der de assistentie van de Rijkspolitie. RESERVE GENOEG Merkwaardig is overigens dat de animo voor de reserve-Rijkspolitie zeer groot is en dat hier het getal 5.000 reeds is gepasseerd. Het feit dat hier de maximum leeftijd van 28 jaar voor in diensttreding niet geldt zal daar zeker van invloed zijn. Het personeelsgebrek bij de Rijks politie is thans nog niet verontrus tend, maar het personeelsvraagstuk baart de autoriteiten toch wel grote zorgen. Wellicht, zo hoopt men in be voegde kringen, zal de binnenkort door te voeren verhoging van de sa larisschaal het aanbod van voldoen de candidaten van behoorlijk gehalte stimuleren. Officiële publicatie Gemeentewerken Goes Reinigingsdienst De directeur van Gemeentewerken maakt bekend dat in verband met de Paasdagen de routes van de huisvuil ophaaldienst als volgt zijn gewijzigd: De route van 16 April (Goede Vrij dag) wordt gereden op Donderdag. 15 pril. De route van 19 April (2e Paasdag) wordt gereden op Dinsdag 2C April. Voor de tonnenophaaldienst is een zelfde regeling getroffen. De Directeur van Gemeentewerken. Professor Supomo is benoemd tot am bassadeur van Indonesië in Londen. Hij volgt dr Subandric op, die ambas sadeur in Moskou is geworden. Waar zijn iS onze schepen*} (Wordt vervolgd) GROTE VAART. GROOTE KERK 12 te Port Said. INDRAPOERA 13 te Semarang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 12 Shadwan eil./Aden. ORANJE 12 Belawan/Colombo. SIBAJAK 12 Kreta/Rotterdam. WATERMAN 12 Lands End/Southampton AAGTEDIJK 12 Victoria/New York. AALSDIJK 12 Antwerpen/New York. ANDIJK 15 te Rotterdam verw. GROOTE BEER 12 Kp Race/Rotterdam. JAGERSFONTEIN 12 Southampton/Antw LEKKERKERK 13 Suez/Aden. NIEUW AMSTERDAM 12 Malta/ Palermo. NOORDAM 12 Quessant/New York. ZUIDERKRUIS 12 Rotterdam/Halifax. BLIJDENDIJK 12 te Baltimore. BOSCHFONTEIN 13 Amsterdam/South ampton. LEUVEKERK 14 te Bombay verw.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5