Ni ieuwe te sodafabriek Delfzijl DEZE WERELD v&n 6&q tot ö&q de toupe In de schaduw der Burgeroorlog. H Eerste atoomschuilkelder werd te Den Haag gebouwd* Verkiezingen De komende jaren Import zal geheel kunnen worden vervangen door binnenlandse productie. Sjisjakly in Frankrijk* Brieven van Onderweg IV Financieel schandaal in Japan Werkelijk urgent Aziatische conferentie uitgesteld Vruchtbaar ge" sprek in Londen "V Bijbeldag te Antwerpen Woensdag 14 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onder Verkiezingen voor de Prov. Staten plegen nooit veel activiteit op te roe pen ditmaal moet de belangstelling echter wel heel magertjes genoemd worden. Slechts hier en daar ziet men op muren of ramen een verkiezings biljet, maar ook die delen in de al gemene malaise: nergens een pakken de leuze, alleen maar de vermelding van naam en lijstnummer. Verkiezings vergaderingen zijn zeldzaam; slechts in een enkele plaats wordt wat actie gevoerd en dan zijn de vergaderingen wel heel matig bezocht. Zelfs het groots opgezette provinciale congres van de Partij van de Arbeid, waar nog wel een urgentieprogram zou worden ontwikkeld, heeft het maar tot een matig aantal bezoekers kunnen bren gen en het enthousiasme was met die matigheid in overeenstemming! En was het nu nog maar zo, dat de kiezers zelf zich bewust waren van hun verantwoordelijkheid, maar ook daarvan blijkt maar weinig: we gelo ven niet dat we ver bezijden de waar heid zijn als we veronderstellen, dat ditmaal een groter percentage kiezers zijn stemplicht zal verzaken, dan de laatste jaren het geval is geweest. Met de Paasdagen trekken velen weg naar familie en kennissen en zij komen niet terug om hun stem uit te brengen. Waaraan we de opmerking mogen vastknopen dat de deze verkiezings datum ook heel ongelukkig gekozen achten! Deze passiviteit is vooral in een pro vincie als Zeeland wel heel vreemd, want ontkend kan niet worden, dat er zich in ons gewest in de komende ja ren vele ingrijpende veranderingen zullen voltrekken. De opbouw van Schouwen-Duiveland, het Drie-eilan- denproject, het Deltaplan en alles wat daarmee samenhangt, zullen Zeeland in een totaal andere positie brengen ten opzichte van de rest van Neder land. Nu is .het zeker zo, dat dit besef in alle partijen leeft en dat ook de Zeeu wen zelf zich dit bewust zijn. En het feit, dat de Partij van de Arbeid ge tracht heeft de wensen die met deze veranderingen samenhangen, in een urgentieprogram samen te bundelen, strekt deze partij tot eer. Maar daar mee is dan ook wel alles gezegd, wat er te zeggen valt, want dit urgentie program bevat een stel vage algemeen heden, die al vele malen als „urgent" zijn aangeprezen en ook nog wel vele jaren „urgent" zullen blijven! Dat er zoveel mogelijk ingepolderd moet wor den, dat de verkeersmogelijkheden verbeterd moeten worden, dat de fre quentie van de veerdiensten moet worden opgevoerd, dat Zeeland meer huizen nodig heeft, industrie moet aantrekken, aandacht moet besteden aan het onderwijs, aan het toerisme en ga zo maar door och, we hoefden dat werkelijk niet te Ieren van een speciaal daarvoor belegd P. v. d. A.- congres. En dan kan men het natuur lijk laten voorkomen alsof dit alle maal uitvindingen zijn van de P.v.d.A., de „sterk vooruitstrevende" partij die bolwerk is tegen het „conservatisme" we geloven niet dat zelfs de meest verstokte aanhanger van deze partij zo blind is, dat hij dit „alleenrecht" als waar erkent! Men kan het rustig zo stellen, dat de toekomst nog te veel vraagtekens in zich bergt, dan dat er nu al van een werkelijk urgentieprogramma sprake kan zijn. Wat men nu doet is te betitelen als „veel geschreeuw en weinig wol". Regering doet voorstellen. 's-GRAVENHAGE, 13 April. De regering heeft in een drietal nota's aan de Tweede Kamer voorgesteld over te gaan tot de stichting van een soda fabriek te Delfzijl. De totale kosten zullen naar schatting een bedrag vorderen van 55 miilioen. De stichting van een sodafabriek in Delfzijl zal een groot aantal voordelen opleveren. In de eerste plaats zal geen soda meer geïmpor teerd dienen te worden, daar er op gerekend wordt, dat de fabriek in de binnenlandse behoefte zal voorzien. Voorts wordt werkgelegenheid geschapen voor een groot aantal arbeiders en vindt tevens een ontsluiting plaats van dit deel van Groningen, waar zich een behoorlijke arbeidsreserve bevindt. Deze ontsluiting zal nog worden gestimuleerd door de noodzakelijke verbeteringen aan het Eemskanaal en de haven van Delfzijl. De behoefte aan soda in ons land be draagt thans circa 75. tot 80.000 ton en wordt geheel door import gedekt. Ook de hier te lande vervaardigde kristal- soda wordt bereid uit geïmporteerde ruwe soda. Het sodaverbruik vertoont in de meeste landen een jaarlijkse stij ging van circa 4 procent, zodat binnen enige jaren het verbruik in Nederland rond de 100.000 ton komt te liggen. Hieruit blijkt volgens de regering, dat het beschikken over een eigen soda- industrie van fundamentele betekenis moet worden geacht voor de indus triële ontwikkeling van ons land. DE JUISTE PLAATS Noch bij Boekelo, noch bij Hengelo, waar steenzout in exploitabele hoe veelheid aanwezig is, bleek een soda- fabricage op basis van de grondstoffen steenzout, kalksteen, cokes, e.d. moge lijk, wegens de grote hoeveelheden af valwater. Door het hoge chloorgehalte waardoor de landbouw en de drinkwa tervoorziening ernstig zouden worden bedreigt, mag dit water niet op de be staande kanalen worden geloosd. Het aantreffen van steenzout in de nabijheid van diepzeewater, zodat het afvalwaterprobleem op eenvou dige wijze kan worden opgeloosd, is derhalve noodzakelijk om in ons land op ruime schaal soda te kunnen pro duceren. In verband daarmee was de zoutvondst bij Winschoten van het allergrootste belang. VIER VOORDELEN Vestiging van da sodafabriek te Delf zijl geeft een viertal voordelen. Aller eerst bevindt zich de zoutlaag te Win schoten op maar 25 km afstand van de plaats waar men de fabriek heeft ge dacht, zodat de grondstof op goedkope wijze kan woren aangevoerd. Vervol gens kan de noodzakelijke aanvoer van de overige grondstoffen, kolen en kalk eveneens gemakkelijk en goedkoop over de bestaande kanalen of over zee geschieden. Dan is er het belangrijke feit, dat de fabriek al het afvalwater direct in zee kan spuien. Tenslotte is de ligging van de fabriek in de nabij heid van de Scandinavische markt van grote importantie. Hoewel Delfzijl de meest ideale ves tigingsplaats is voor de industrie, bleek, dat de haven en de toegang daartoe alsmede de verbinding te land en te water met het binnenland onvol doende waren om een groeiend indus triecomplex op behoorlijke wijze te be dienen. Voorstellen worden dan ook gedaan tot verbetering van de haven, Ingezonden Mededeling (adv.) het Eemskanaal, wegen en spoorver bindingen. WERKGELEGENHEID De regering is van mening, dat een fabriek met een capaciteit van 170.000 ton per jaar een personeelsbezetting van circa 300 personen zal behoeven. De directe vergroting van de werkge legenheid door de totstandkoming van deze fabriek is dus van beperkte om vang. De feitelijke betekenis, die aan de vestiging der industrie voor de na tionale economie moet worden toege kend, is evenwel veel groter, dan dit vrij bescheiden personeelscijfer zou doen vermoeden. In de eerste plaats zal de sodafabriek optreden als grote op drachtgeefster aan tal van Nederlandse bedrijven. Van de grote investering zal 85% worden besteed bij de Nederland se industrie. Ingezonden Mededeling (Adv.) Neemn AKKERTJE PARIJS, 13 April. Het voormalige Sy rische staatshoofd generaal Sjisjakly, is Maandagavond uit Cairo in Parijs aange komen. Tegenover de pers zei hij te re kenen op een tamelijk lang verblijf in Frankrijk. Reuter meldt, dat de Syrische oud-pre sident Sjoekri el Koeatly die sinds 1949 in ballingschap in Egypte vertoeft, be sloten heeft een uitnodiging om naar Sy rië terug te keren van de hand te wijzen. Van welingelichte zijde verluidt, dat hij het besluit nam naar aanleiding van de monstraties in Damascus tegen zijn te rugkeer. Brownell tegen buiten de wet stellen van communistische partij jyASHINGTON, 13 April. De Amerikaan- se minister van Justitie, Herbert Brow nell, heeft zich Maandag in de Subcom missie voor juridische kwesties van het Huis van Afgevaardigden krachtig verzet tegen voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. De partij zou hierdoor volledig ondergronds gaan werken, zodat de reeds moeilijke taak van het federale recherchebureau nog zwaarder zou worden. Bovendien zouden constitutionele kwesties in het geding komen. (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) HANOI (Indo-China), Dinsdag. Het ziet er grimmig uit. Op het natte vliegveld bevinden zich overal versperringen van kennelijk-nieuw prikkeldraad om te verhinderen, dat de communisten nog eens ongemerkt in het nachtelijk duister bommen onder de Franse vliegtuigen zullen kunnen leggen. En om het platform patrouilleren schildwachten met de bajonet op het geweer en een stuk of wat hand granaten nonchalant aan de koppel. een wijde kring om de stad gelegerd zijn teneinde de uiterst belangrijke del ta met zijn duizenden rijstvelden zo veel mogelijk uit handen van de vol gelingen van Ho Chi Minh te houden. Dat.is lastig. De communistische invloed is ver ontrustend groot. Honderden dorpen in de delta staan min of meer onder communistische controle. De Fransen en Vietnamezen beheersen het gebied eigenlijk alleen overdag. Zodra de duisternis valt komt de Vietminh te voorschijn en doet wat zij wil. Vele van de dorpelingen fungeren als infor manten voor de communisten. En zelfs in Hanoi krioelt het van de eommu nistische agenten. In het sombere stationsgebouw wacht een groep gewonde militairen op vervoer naar Saigon. Sommigen liggen stil op een draagbaar. Anderen hebben nieuwe krukken achter hun stoel staan. Een Franse verpleegster helpt een sergeant van het Vreemde lingenlegioen in een rolstoel en rijdt hem naar buiten. Ook de bijna tweeduizend meter lange brug over de Fleuve Rouge wordt zwaar bewaakt. Om de twee honderd meter staat een neger-schild wacht, De beide oevers langs de brug liggen vol mijnen en prikkeldraad. Als deze vitale schakel in de verbinding van Hanoi met de havenstad Haiphong verwoest zou worden zou de bevoor rading van het Frans-Vietnamese leger ernstig bemoeilijkt worden. Plus die van het hele noorden van Vietnam. Veel militairen. In de stad zelf bevinden zich zeer veel militairen. Hanoi is het hoofd kwartier van leger en luchtmacht. Er zijn verder verscheidene opleidings centra. En bovendien is het het ver lofcentrum voor alle troepen, die in Maar Hanoi is rustig. Het is een oase van veiligheid in een zee van terreur en onzekerheid. De be- volking gaat zijn normale gang. Men wandelt en winkelt en doet aan sport. Men drinkt iets in een café en bezoekt de bioscoop. En zelfs in het donker kan men overal komen. Maar twintig, dertig kilometer buiten de stad woedt de ter reur Alfred van Sprang. Een Nederlands particulier initiatief. Tevens centrale post voor hulpverlening en beveiliging onder de grond* *s-GRAVENHAGE, 13 April. Op 1 April zijn er mededelingen gedaan over een schuilkelder te Den Haag, gebouwd volgens de modernste eisen en ook bescherming biedend aan radio-actieve uit stralingen, na de explosie van een atoombom. Hier was op deze eerste April geen sprake van een Aprilgrap, maar van een Nederlandse par ticulier initiatief. Sprekende over deze eerste atoomschuilkelder de initiatiefnemer en bouwer, de heer J. L. Lassen, verzekerde ons, dat een dergelijke kelder in het buitenland nog niet bekend is heeft men algemeen aan het begrip „schuilkelder" vastgehouden, zoals dat ook voor en in de laatste wereldoorlog gekend werd. Bij het zien van de kelder aan het Spui/hoek Grote Marktstraat te 's- Cravenhage eigenlijk zijn er twee kelders, die onderling door een systeem van sluizen zijn verbonden de afzonderlijke ruimten in de kelders, de inrichting, de in- en uitgangen, vraagt men zich af of hier eigenlijk wel van een „schuilkelder", ook al is het dan door de bijzondere voorzie ningen een „atoomschuilkelder", in de betekenis, die wij daaraan de laatste tientallen jaren hebben gehecht, kan worden gesproken. Zulks is niet het geval. De aard en inrichting van deze ondergrondse ruimte, de ontwikkeling van de oor logswapenen, in casu de atoombom, geven aan, respectievelijk vragen een andere wijze van beveiliging. In een onderhoud met de heer Las sen herinnerde deze aan de verklaring van de bekende Australische atoomge leerde prof. Liphant, dat de mens zich slechts tegen atoomwapenen kan be schermen door „het leven, het werken en het verbouwen van voedingsgewas sen onder de grond". Het gaat er dus niet om schuilkelders te bouwen, waar zoveel mogeljjk men sen bij een bomaanval gedurende het ogenblik van een bombardement kun nen worden bijeengebracht. Bij het ge bruik van atoomwapenen zal men over veel grotere oppervlakten men denke in de grote steden aan de ondergrondse en gedurende langere tijd de ra dioactieve uitstralingen gaan veel verder dan de plaats waarboven de bom tot ontploffing komt onder de grond moeten kunnen verblijven. Centrale. De „atoomschuilkelder" te 's-Gra- venhage moet men dus zien als een centraal punt onder de grond, van waaruit het beveiligingswerk, de hulp verlening en andere kunnen worden geleid. De leiders van het beveiligings werk, de medici en anderen kunnen vanuit deze centrale post opereren. De kelders met de in- en uitgangen zijn zo gebouwd, dat zij straks ondergronds in verbinding kunnen worden ge bracht met bijvoorbeeld een onder grondse spoorweg met ondergrondse parkeerruimten en dergelijke, aldus de heer Lassen. Hij ziet zulks in de toe komst gebeuren in de grote steden, zo als in 's-Gravenhage. De thans ge bouwde „atoomschuilkelder" is die ontwikkeling reeds vooruit. Zij kan door haar bouw in de toekomst met die ruimten onder de grond in verbin ding worden gebracht. Bovendien wordt de kelder door zes verdiepingen, die erboven worden opgetrokken, voor de bommen, zoals wij die voor de pe riode van de atoombom kenden, een bijzondere bescherming. In dit verband merkte hij nog op, dat de atoombom, voor zover bekend, op 600 meter boven de grond tot ont ploffing komt en dan het radio-actieve kwaad over grote afstand gaat aan richten. Ook in vredestijd. Inmiddels kunnen de ruimten onder de grond, ook deze schuilkelder, in vre destijd op economische wijze worden ge bruikt. Alleen dient men er rekening mee te houden, dat de kelder, de cen trale post onder de grond, in tijden van gevaar onmiddellijk moet kunnen wor den vrijgemaakt voor de centrale lei ding der beveiliging. Tenslotte zou men kunnen zeggen, dat de kelder binnen de grenzen van het practisch mogelijke en wenselijke, het maximum aan beveiliging biedt, dat mag worden verwacht. Men zal overigens in deze periode van verdere ontwikkeling van het atoomwapen, ook de ontwikkeling van de beveiliging daartegen, moeten afwachten. Ingezonden Mededeling (adv.) Schoonn,».!. p|JROL TOKIO, 13 April. Een directeur van een scheepswerf te Isjikawadjima, Miadjima, die betrokken was bij het. Japanse scheepsbouwschandaal, heeft Dinsdagochtend zelfmoord gepleegd. Eerder reeds, op 29 Maart, had een hooggeplaatst functionnaris van de af deling scheepsbouw van het departe ment van verkeer, Hinida, de hand aan zichzelf geslagen. In verband met het schandaal is reeds tegen 75 personen, onder wie 25 directeuren van scheepswerven, een arrestatiebevel uitgevaardigd. Ook zijn twee parlementsleden bij de zaak be trokken. Er is om opheffing van hun parlementaire onschendbaarheid ver zocht. Het onderzoek in deze zaak duurt thans drie maanden. Waarnemers te Tokio zijn van oor deel, dat deze schandalen tot de val van het kabinet-Josjida kunnen leiden. Opvallend is, dat in de verkiezings krant van de P.v.d.A. wel gesproken wordt over Schouwen-Duiveland (de heer Vermeulen spiegelt zijn lezers „de grote mogelijkheden" voor, die het Deltaplan opent), maar dat met geen woord gerept wordt over wat velen op dit eiland na aan het hart ligt: de bevriezing der dorpskernen en de eventuele samenvoeging der gemeen ten. Had de heer Van Oorschot hier over niets meer te zeggen? Hij was toch immers zo'n groot voorstander van die bevriezing, omdat de economie moet heersen over het plaatselijk sen timent? Dat is toch immers pas „sterk vooruitstrevend" als men die „domme behoudzucht" van die wat achterlijke bevolking daar bestrijdt? Ach neen, dit alles kwam immers niet in de verkiezingskraam te pas. Eerst maar weer zien de stemmen te winnen als men weer op het kussen zit kan men immers rustig doorgaan met zijn „progressieve politiek"! Dan kunnen de „plan-economen" weer rus tig verdergaan met alles uit de weg te ruimen wat het socialistisch per spectief in de weg staat. De individu bindend aan allerlei bepalingen zodat het particuliere leven haast onmoge lijk wordt, gaat men „de weg der vrij heid" op! Op dit alles past maar één antwoord: „Hoe minder vrijheidsstrijders van het SEOEL, 13 April. De Zuidkore- aanse regering heeft besloten de Azia tische anti-communistische conferentie, die einde van deze maand in Zuid- Korea zou zijn begonnen, uit te stellen tot ongeveer negentig dagen na het be gin van de conferentie te Genève. De V.S. en Zuid-Korea hebben te kennen gegeven maximaal op een der gelijke duur van de Geneefse conferen tie te rekenen. Volgens welingelichte kringen ech ter zouden de tot de Aziatische confe rentie uitgenodigde landen zich geëx cuseerd hebben en wil de Zuidkore- aanse regering thans een derde poging doen om de minder geestdriftige lan den, zoals ook Thailand en de Philip- pijnen, te overreden. Bond van Gcrcf. Mannen- verenigingen in Nederland 's-Gravenhage, 13 April. Op de II en 12 Mei a.s. te Eindhoven te hou den bondsdag van de Geref. Mannen bond zullen het woord voeren de heren ds Y. v. d. Zee van Nieuw-Vennep, die zal spreken over: „De lichtstad"; ds R. Bakker van Rotterdam, onderwerp: „Israël, het verkoren volk"; prof. mr I. A. Diepenhorst van Zeist, onder werp: „Heeft 't Christendom in Europa een taak?" en ds W. v. Boeijen van Eindhoven, onderwerp: „U mag de we reld door Gods ogen zien". kaliber Van Oorschot in de Zeeuwse Staten, hoe beter. Van het „Ausradie- ren" van dorpen, nu niet door bom- a maar door planologen, hebben we ons bekomst al gehadl ET was op 29 Maart j.I. dat. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in New York tijdens een rede over de toestand in Zuid-Oost- Oost-Azië verklaarde, dat hij de tijd gekomen achtte om door geza menlijk optreden van de vrije lan den een verdere infiltratie van het communisme in dit deel van de wereld tegen te gaan. Later is deze rede gevolgd door een concreet voorstel om in een gemeenschappe lijke verklaring stelling te nemen tegenover communistisch China en het land er op te wijzen, dat deel neming van de Chinese communis- ,ten aan de oorlog in Indo-China verstrekkende gevolgen zou hebben. Indien Dulles heeft verwacht, dat alle betrokken landen, onmid dellijk met de uitvoering ervan voor het begin van de conferentie van Genéve, zouden instemmen, dan heeft hij lelijk de plank mis geslagen. China worden gezonden. Men wil eerst de conferentie van Geneve afwachten voor er verdere stappen zullen worden ondernomen. In plaats van instemming, heeft men in Engeland, zowel als in Frankrijk, stelling tegen het voorstel van Dulles genomen. De regeringen van beide landen waren er vierkant tegen, want men meende in Londen en Parijs, dat daardoor nieuwe moeilijkheden zouden worden geschapen, zodat de kans op overeenstemming op de Geneefse con ferentie tot een minimum werd be perkt. Dulles, die een door hem geop perd plan nu eenmaal niet direct los laat, heeft zich hieraan nogal geër gerd. Hij vond het nodig om Zaterdag per vliegtuig naar Londen te komen voor besprekingen met Eden en daar na door te gaan naar Parijs om ook de Franse regering voor zijn standpunt te winnen. Het resultaat van de bespre king in Londen is inmiddels bekend: Eden heeft voet bij stuk gehouden en Dulles heeft toegegeven: Er zal voor- Ilopig geen waarschuwing naar Rood-. De diplomatie van Eden is verstan- d'ger geweest, dan die van Dulles. We achten het zonder meer gelukkig, dat de bekwame Engelse staatsman zijn vooruitstrevende collega uit de Ver. Staten van zijn plan heeft weten af te brengen. Het is werkelijk niet de eer ste keer, dat Dulles op z'n eigen hou tje, zonder vooraf overleg te hebben gepleegd met zijn Westelijke partners, dingen wil doen, die achteraf bekeken, niet zo verstandig zouden zijn. Dit klemt te meer, daar de belangen van zovele landen op het spel wordt gezet. Natuurlijk kan men iemand niet be letten er een bepaalde mening op na te houden en we geloven best, dat Dul les met de waarschuwing aan Rood- China, het beste voor de vrije wereld op het oog had. De zaken hadden ech ter geheel anders gelegen, wanneer er op ee r of andere wijze geen mogelijk heden waren om toch te bereiken wat men wil: het scheppen van een meer stabiele toestand in Zuid-Oost-Azië. Met de conferentie van Genève in zicht, waar men eerst zal moeten trachten een oplossing te vinden voor het Koreaanse probleem en daarna moet proberen het conflict in Indo- China uit de wereld te helpen, zou het o.i. niet juist zijn geweest, vooraf door middel van een nota een vrij scherpe waarschuwing aan het adres van Mao Tse Tung te zenden. Er zal op de Ge neefse conferentie gelegenheid zijn om namens de vrije wereld de Chinezen te zeggen hoe men er over denkt en hen te wijzen op de gevolgen, die zij zich op de hals halen, indien ze zich inlaten met de oorlog in Indo-China, Veel juister is het standpunt van Eden, dat de zaken zuiver stelt. Men heeft nu eenmaal besloten eind deze maand te gaan praten over de kwes ties in Azië, welnu, dan ook eersi trachten in Genève tot overeenstem ming te komen. Mislukt dat en de kans daarop is zeker niet weg te cij feren dan zullen er andere maat regelen genomen dienen te worden. En daarover juist is in Londen overeen stemming bereikt tussen Eden en Dulles. Er zal, zo is afgesproken, een Veiligheidspact komen voor Z.O.-Azië, indien het misloopt in Genève. Dulles is niet voor niets gekomen en het is verheugend, dat uit de gedachte, die bij hem moet hebben voorgezeten, dat er bij een mislukking der besprekingen toch iets zal moeten gebeuren, dit is gegroeid in het overleg tussen beide staatslieden. Het zou te betreuren zijn, indien de Franse regering, waarmee Dulles nu is gaan praten, een ander standpunt zou innemen. Een Veilig heidspact voor Z.O.-Azië, dat in feite reeds bestaat in de z.g. Anzus, waar van o.m. Australië en Nieuw-Zeeland lid zjjn, kan worden uitgebreid tot alle vrije landen, die belangen hebben in dit gebied. Alleen door hechte samen werking zal men de communisten kun nen afschrikken. Daarom is het be langrijk, dat men het eens wordt over het Veiligheidspact, vóór men in Genè ve bijeenkomt. De communisten weten dan tenminste, dat zij tegenover een vastbesloten vrije wereld komen te staan, die in de eerste plaats bereid is te praten over een regeling der con flicten, doch die daarnaast weet wat men wil, indien de communisten tot geen enkele prijs geneigd zouden zjjn aan een regeling der geschillen mee te werken. Zo kan de Geneefse con ferentie voor de vrije wereld al bij voorbaat een succes zijn, indien men eensgezind tegenover de communisten aan de conferentietafel kan plaatsne men. 's-GRAVENHAGE, 13 April. Als gewoonlijk wordt op 1 Mei te Antwer pen weer een Bijbeldag gehouden. In de morgenvergadering die in de Chris tuskerk gehouden wordt spreken de heren J. Jager over: „De Bijbel thuis" en J. Overdulve, over: „De Bijbel op school". In de Zendingskerk vindt des morgens een jeugdsamenkomst plaats waar ds P. A. E. Sillevis Smitt, Geref. pred. te Mechelen, spreekt over: „Gods wil en Zijn leiding in je leven". In de middagsamënkomst spreken ds P. A. A. Klusener, Ned. Herv. pred. te Rotter- dam-Feyenoord, over: „Binnen de ei gen kerkmuren" en ds W. Baas, Geref. pred. te Antwerpen over: „Over de eigen kerkmuren heen", 's Avonds vindt in de grote feestzaal van de Die rentuin een massale meeting plaats waarin zal spreken dr O. van Steen- berghe over: „Waar zult gij zijn in de eeuwigheid" en een nog nader bekend te maken spreker over: „Wat vergaat en wat blijft". Muziek- en zangkoren verlenen medewerking terwijl aan de Bijbeldag ook een Bijbeltentoonstelling verbonden wordt. DE RADIO BRENGT ONS.. DONDERDAG 15 APRIL 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Waterst. 9.50 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.55 „Een levend monument". 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Instr. trio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.10 Sopr., fluit en piano. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.55 „Ga mee naar Jubo II", caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal kwartet. 20.50 Lijdensover denking. 21.20 Gram. 21.30 „Ik denk er zo overen U?", caus. 23.00 Nws en SOS- ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.35 Gram. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Orgel en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Cabaret. 14.30 Alt-mezzo en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.35 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Prof. dr R. A. M. Bergman: „Rijksdelen Overzee: Nieuw Guinea an- thropologisch". 18.00 Nws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Parijs' progr. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muz. 19.40 Rondeta- felparlement. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. 20.50 Med. 20.55 „De zweetdoek van de heilige Veronica", hoorsp. 21.45 Pianoreci tal. 22.15 Gram. 22.30 Gram. 22.45 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. v. millioenen. 14.00 Eng. les. 14.15 Kamermuz. 14.30 Franse les. 14.45 Kinderliedjes. 15.00 Syrnph. ork. en xoor. 15.30 Pianoconc. 15.45 rragm. „Parsifal", opera. 17.00 Nws. 17.10 uram. 17.15 voor de kinderen. 18.30 God-u. caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gewijde muz. 19.50 Grain. 20.00 Kiam.b. 21.00 Verz. progr. 21.25 Wat is dat.' 21.40 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.Ü0 nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3