EDEN EN DULLES ZI|N HET HELEMAAL EENS ver Verdrag tussen Engeland en de E.V.G. getekend Nieuw Guinea, land met toekomst Russische diplomaat vraagt asyl in Australië E?1U///" Na aanvankelijke meningsverschillen Maar in het Lagerhuis toornden Bevan en c*s* Wisselvallige Mossadek Paspoorten worden goedkoper Atoomgeleerde dr Oppenheimer geschorst Spaak vermoedelijk Kabinetsformateur S*S*-recht geldig verklaard Vliegtuig verongelukt op Texel PROTISTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gaullistische ministers willen aftreden Debat in Franse Volksvertegenwoordiging weer atgesteld Laatste groet aan Kroonprinses Martha Aanslag op trein 60 doden Hoofd geheime dienst deserteerde Hij nam belangrijke gegevens mee over de vijfde colonne Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, ■felef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2758 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 14 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 1. S. Iloek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. <r wordt verwacht, dat de Viet- minh-rebellen in Indo-China hun derde en daarmee vermoedelijk ook hun laatste grote aanval op de vesting Dien Bien Phoe zul len inzetten. Met spanning wordt uitgezien of de Fransen in hun benauwde positie ook deze laat ste stormloop zullen weten to stuiten. en de twee landen konden nu, beter dan voorheen, zij aan zij gaan. Het bereikte accoord zou niet al leen voor Engeland en Amerika maar ook voor de andere betrokken landen van waarde zijn. Zijn bespre kingen met Eden waren de beste, die hij ooit gehad had. LONDEN, 13 April „Wij geloven, dat het vooruitzicht van een Unie met een defensief doel in Zuid-Oost-Azië en het Westelijke deel van de Stille Oceaan zal bijdragen tot een eervolle vrede in Indo-China". Aldus staat te lezen in een gemeenschappelijk communiqué van Enge land en de Verenigde Staten, dat het resultaat is geweest van de be sprekingen tussen Dulles en Eden, De beide landen zijn nu, na de aanvankelijke meningsverschillen, eenstemmig van oordeel dat de toe nemende communistische activiteit in Indo-China een gevaar is voor de vrede en de veiligheid in het gehele gebied van Zuid-Oost-Azië en de Westelijke Pacific. Het communiqué is in Frankrijk gunstig ontvangen. Volgens het communiqué hebben Dulles en Eden ook van gedachten ge wisseld over de ontwikkeling van de atoomwapenen. De ministers hebben echter nog steeds geen antwoord ont vangen van Rusland op het Ameri kaanse voorstel tot een internationaal beheer van atoomenergie. DEINING IN LAGERHUIS. De Engelse minister van Buitenland se Zaken heelt dit communiqué in bet Lagerhuis voorgelezen, waar het ech ter niet door alle afgevaardigden gun stig werd ontvangen. Verschillende labourafgevaardig- den riepen uit: „Schande, een nieuw Korea" en de leider van de linker vleugel van Labour, Bevan, sprak over een zwichten voor de Ameri kaanse druk. Zijn volgelingen be schuldigden de Amerikaanse en En gelse minister van pogingen om de conferentie van Genève te sabote ren. De spanning werd iets minder toen Eden verklaarde, dat Engeland zich tot niets verbonden heeft en alleen beloofd heeft het plan te bestuderen. Dulles is inmiddels vandaag naar Parijs vertrokken. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat de besprekingen hem ten volle hadden bevredigd. Misverstanden waren weggenomen Onrust in Brits Guyana GEORGETOWN, 13 April De Cheddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, is vandaag met vijf leden van zijn progressieve volkspartij tot een boete van honderd dollar, sub sidiair twee maanden gevangenisstraf, veroordeeld wegens het onwettig hou den van een optocht. Allen tekenden hoger beroep aan, behalve Jagan. De niet-officiële actie van „burger lijke ongehoorzaamheid", die begonnen is met de arrestatie van dr Jagan op 3 April, schijnt zich uit te breiden, na dat dr Jagan gisteren tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit gebeurt zowel in Georgetown waar vandaag 50 personen werden gearres teerd, als in de geboorteplaats van Ja gan. Hier werden bij relletjes een of ficier van politie en drie politieman- ficier van politie en drie politiebeamb ten gewond. PARIJS, 13 April De verhouding, die er bestaat tusen Engeland en de Europese Defensie Gemeenschap is thans definitief geregeld. Vanmorgen is de Conventie, die deze verhouding nader regelt door de voorzitter van de tijdelijke commissie van de E.V.G., de Fransman Herve Alphand, en door Sir Christopher Steel, namens Engeland in Parijs getekend. Ter geruststelling heeft premier Laniel zijn Gaullistische ministers vandaag verteld, dat deze nieuwe overeenkomst, wil zij van kracht worden, ook door de Franse volks vertegenwoordiging moet worden goedgekeurd. worden verwacht, oordelen hun colle- Deze ministers waren echter niet te vreden met deze verklaring van Laniel en hebben de premier duidelijk ge maakt, dat zij zullen aftreden bij elke regeringsdaad, die tot doel heeft de in stelling van een Europees leger te ver wezenlijken. De Kabinetszitting, waarin deze za ken zijn besproken, is in verwarring geëindigd. Terwijl de ministers, die te genstanders zijn van de E.V.G., meen den dat in de naaste toekomst geen besluit t.a.v. de Britse voorstellen kan Het proces tegen ex-premier Mos sadek van Iran is weer begonnen. En weer zijn er goede foto's te ma ken, die de staatsman in zijn doen en laten tonen. Het is, alsof zijn stemming tijdens de zitting tien tallen malen wisselt. Soms lijkt hü terneergeslagen en moe, soms is het zelfs alsof hij slaapt, doch plotseling springt hij op, en begint vol vuur te spreken en te gesticu leren. De rechters én ook zijn ver dediger hebben geen eenvoudige taak Westberlijnse politieman aangehouden wegens spionnage BERLIJN, 14 April De Westber ljjnse poltieman Wilhelm Steller is ge arresteerd, verdacht van spionnage. Hij heeft reeds bekend in de afgelopen 2 jaar inlichtingen over de Westberlijnse politie te hebben verstrekt aan de Oostduitse volkspolitie. DEN HAAG, 13 April Verwacht kan worden, dat de kosten voor Ne derlandse paspoorten in 1953 vrij aan zienlijk zullen worden verlaagd. Gun- •tige reacties op een verzoekschrift daartoe van de Ned. Reis Vereniging en andere vooraanstaande Nederlandse toeristische organisaties zijn aanleidin gen tot deze veronderstelling. Het ver lagen van kosten van het paspoort is echter een aangelegenheid van lande lijke, provinciale en gemeentelijke overheden, zodat het moeilijk is te voorspellen, hoe duur if goedkoop het paspoort volgend jaar zal worden. De overheid zal verder van plan zijn de collectieve paspoorten af te schaffen. Politiek niet betrouwbaar NEW YORK, 13 April De Ameri kaanse atoomgeleerde dr J. Robert Oppenheimer, die in de oorlog de lei ding had bij het maken van de eerste atoombom, is geschorst uit zijn functie, hangende een onderzoek naar zijn po litieke betrouwbaarheid. Hq wordt er ondermeer van be schuldigd veel contact te hebben gehad met communistische organisaties en communisten en oud-communisten te hebben aangesteld in de werkplaatsen te Los Alamos. Ook zou Oppenheimer zich verzet hebben tegen de ontwikkeling van de waterstofbom. De atoomgeleerde heeft om een on derzoek gevraagd, waarna een com missie is samengesteld. Voorzitter van deze commissie is Gordon Gray, oud minister van het leger. Oppenheimer ontkent niet, dat hq met communisten omgegaan is en dat hij vroeger een zekere sympathie ge voeld heeft voor sommige philosophi- sche doelstellingen van het communis- se, maar hij heeft zijn illusies om trent het communisme in de oorlogs jaren verloren. ga's die voorstanders zijn, dat minister Bidault voort kan gaan met zijn ver werkelijking der Europese Verdeel! gingsgemeenschap gericht streven, VOORWAARDEN. In deze Kabinetszitting heeft Laniel nogmaals de vier voorwaarden, die Frankrijk stelt voor bekrachtiging van het plan voor het Europese leger ge formuleerd: 1. Nauwe samenwerking tussen de in te stellen Westeuropese Verdedi gingsgemeenschap en Groot-Brit- tannië. 2. Regeling van het geschil met West- Duitsland over het Saargebied. 3. Het verstrekken van waarborgen door de Verenigde Staten, dat Ame rikaanse strijdkrachten in Europa gelegerd zullen blijven. 4. De ondertekening door alle E.V.G.- leden-staten van aanvullende pro tocollen, welke hoofdzakelijk ten doel hebben de eenheid der strijd krachten van Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen in E.V.G.- verband te handhaven. Deze voorwaarden houden in dat het debat in de Franse Nationale Verga dering over de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag aanmerkelijk later zal beginnen dan de oorspronkelijk daar voor aangehouden datum van 18 Mei a.s. Het wordt nu waarschijnlijk ge acht, dat de volksvertegenwoordiging de besprekingen voor Juni e.k. zal be ginnen. De heren Schenkel en Schouten, resp. gewezen bedrijfsleider en zaal chef van het Bandungse hotel „Savoy Homann", die onlangs bij een groot scheepse razzia in Bandung gearres teerd werden, hebben van het hoofd van de immigratiedienst te Djakarta opdracht gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Nieuw Guinea is een land voor pio niers, op elk gebied. Het is een land met toekomst, met een primitieve be volking, die zal moeten worden geleid en opgevoed: een groots en ernstige taak voor Nederland. De Koninklijke Landmacht in Nieuw Guinea helpt een handje bij de malariabestrijdingdienst te Hollandia. De „Korano" het kam ponghoofd van Dojo Lama verwelkomt een „spuitploeg" in zijn woning. Duizenden Noren liepen langs de baar OSLO, 13 April Het Noorse volk brengt vandaag een laatste groet aan zijn geliefde Kroonprinses Martha, die op 4 April overleed en op 21 April' zal worden bijgezet. Het stoffelijk over schot is gistermorgen van „Skaugum" het kasteel van het Kroonprinselijk paar, overgebracht naar de kapel van het Koninklijk paleis, waar een cha- pelle ardente is ingericht. Vanmiddag om 12 uur is het défilé langs de baar begonnen. Duizenden Noren, oud en jong, hadden zich reeds vroeg in de morgen in een rij voor de kapel op gesteld, teneinde een laatste groet aan de ontslapen Prinses te kunnen bren gen. Aan de voet van de katafalk zqn kransen gelegd van Koning Haakon en de gemaal van Prinses Martha, Kroonprins Olav en zijn kinderen. Vier cadetten hebben de dodenwacht be trokken. PHOM PENH, 13 April - Zestig per sonen zqn om het leven gekomen door dat een trein op het traject Battam- bang-Pnom Penh op een mijn is ge reden en in de lucht is gevlogen. Der tig wagons brandden uit. Battambang ligt in West-Cambodja en Pnom Penh is de Hoofdstad van Cambodja. BRUSSEL, 13 April De voormali ge Belgische socialistische premier Paul Henri Spaak zal waarschijnlqk belast worden met het vormen van de nieuwe Belgische regering. De Katho lieke partij vergaderde vandaag om te beslissen of zij een eventueel aanbod om een regering samen te stellen zal aannemen. CANBERRA, 13 April De Australische Regering heeft op zijn verzoek aan de Russische diplomaat Petrof, die tevens hoofd was van de Russische geheime dienst, politiek asyl verleend. Terwille van zijn veiligheid werd Petrof op het ogenblik streng bewaakt. Hij heeft n.l. documenten meegenomen, waaruit blijkt, dat de Australische veiligheid in het geding is. Premier Menzies van Australië heeft vandaag dan ook verklaard, dat er een koninklijke commissie zal worden ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de spionnage in het land. Grof en primitief Duits recht BONN, 13 April De motivering van de uitspraak van, de Dusseldorpse Rechtbank, dat de Nederlandse oorlogs misdadiger Klaas Faber als Duitser moet worden „eschouwd en daarom. niet uitgeleverd kan worden heeft gro- ambtenaar heeft Petrof een "zeer moe- te verbazing in Nederlandse kringen gewekt. De aangevoerde argumentering kenmerkte men als „ongelooflijk grof en primitief. Het gerecht heeft zijn beslissing gebaseerd op de gebruiken, die in 1944 bq de SS in zwang waren en die rechtstreeks uit een eigen inter pretatie door de SS van de beruchte Neurenbergse Rassenwetten voort vloeien. Klaas Faber heeft n.l. verklaard, dat hij in 1944 bq de SS-Einwanderungs- stelle in Lodz in Polen de Duitse na tionaliteit heeft aangevraagd en dat deze door de commandant van het bu reau is verleend. Omdat Faber hiervan geen bewijsstukken kon overleggen heeft het Gerecht genoegen genomen met een verklaring van deze comman dant, die zei dat hij dit verzoek had ingewilligd, omdat hq van mening was dat alle Germanen van Duitse stam zouden zqn. Weliswaar kon de Rechtbank zich niet .eheel met deze gang van zaken verenigen, maar men sprak uit dat het niet haar taak was om uit te maken of deze beslissing al of niet juist was. De Rechtbank meende dan aan de on juiste beslissing van het SS-bureau rechtskracht te moeten toekennen. Piloot gedood 's-GRAVENIIAGE, 18 April. He denmorgen tegen elf uur is op het vlieg veld Texel een eenmotorig vliegtuig van de N.V. Aero Ypenburg uit Rijswijk (Z.-H.) verongelukt. De bestuurder, enige Inzittende, Js vrjjwel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, aan de opgelopen verwondingen overleden. Iijj woonde sinds kort in Den Burg on Texel. Het ongeluk is gebeurd toen het vliegtuig, een „Fairchild", een sleep- zak zou oppikken van het vliegveld Texel. Het vliegtuig vloog n.l. ten be hoeve van het oefenen door luchtdoel artillerie. Tijdens het oppikken van de sleepzak heeft zich vermoedelijk een motorstoring voorgedaan tengevolge waarvan het vliegtuig op de grond te recht kwam. De piloot, de 25-jarige res. tweede luit.-vlieger J. Drost uit Den Burg kwam om het leven. Hq laat een vrouw en een negen maanden oud kindje na. 2 In enkele regels melden wij nog DAT van 19 tot 26 April een groep buitenlandse stu denten, die in ons land stu deren, onder auspiciën van de Foreign Student Service een bezoek aan Zeeland zal brengen om kennis te ne men van de ontwikkelings plannen in deze provincie. DAT deze studenten o.a. zullen worden ontvangen door de Commissaris der Koningin, de burgemeesters van Middelburg, Zierikzee en Tholen en door de N.V. land, drs M. C. Verburg, di recteur van het E.T.I., dr de Vink, directeur van de P.P. D. en ir M. A. Geuze, voor zitter van de Z.L.M. DAT gisteren de heer I. A. Blaakman, smid le klasse bij de P.Z.E.M. zqn zilveren dienstjubileum heeft gevierd Hq werd toegesproken door de personeelschef de heer J. van Beuzekom, die hem na mens bestuur en directie dank bracht voor de bewe zen diensten en hem de ge- de Jonge namens de perso neelsvereniging. Er werden tal van geschenken aange boden. DAT voor de Ronde van Kapelle, die op 30 April verreden wordt, zich reeds 50 renners hebben aange meld. Het startschot valt om half drie. Er zijn in totaal 15 prijzen beschikbaar ge steld. DAT de kreeftenvangst in Zeeland over de eerste helft van April zeer is tegenge- Dehaene van het Kasteel Chateau Briand in het Fran se departement Du Nord, waar vorig jaar leerlingen van de brugklasse van het Zierikzeese Lyceum een fij ne vacantie hebben doorge bracht, thans met hun kin deren op Schouwen vertoe ven, daartoe uitgenodigd door de ouders van de Lyce- isten. Zq zijn hartelijk ver welkomd in „Concordia" te Zierikzee, kregen een auto tocht aangeboden en worden Donderdag nog officieel op Kon. Mij De Schelde. Voor bruikelqke enveloppe aan- vallen. Ze bedroes oneeveer het stadhuis verwelkomd. deze croen die ial hnnS Vnnrte „7V,V"SCVC" deze groep, die zal logeren bood. Voorts voerden het 240 kilogram, hetgeen de in de jeugdherberg te Dom- woord de heren A. F. Linse, burg, zullen spreken de he- hoofdopzichter der Centra- ren mr J. Hornstra, direc- les, de technisch ambtenaar teur van de Stichting Zee- F. Kaashoek en de heer B. helft is van dezelfde periode van vorig jaar. DAT de heer en mevrouw DAT de Emmabloemcol- lecte, die gisteren te Goes is gehouden 581,36 heeft op gebracht. „Ik vraag om bescherming van mijn persoon en hulp, om mij onge hinderd in Australië te kunnen ves tigen. Ik geloof, sinds ik met de Australische levenswijze heb kennis gemaakt niet meer in het communis me en de leiderschap van de Sow- jet-Unie". In deze woorden heeft Petrof om zijn asyl gevraagd. Zijn vrouw is hem niet gevolgd. Zij vreest het lot van de bloedverwanten in Rusland. Het schijnt dat Petrof in Rusland in het geheel geen familie heeft. Een hoge Australische Regerings- dig man genoemd, die in groot gevaar verkeert. Dit is geen wonder. De do cumenten, die Petrof heeft overhan digd zijn zeer waardevol. De Australische Regering heeft niet alleen veel gegevens gekregen over Russische agenten, maar ook over de Australische staatsburgers, die worden genoemd als contactmannen en me dewerkers. Het doen en laten van deze mensen zal nauwkeurig worden gevolgd. De Regering is van plan een wetswi ziging voor te stellen, die een koninklijke commissie zal machtigen getuigen te dwingen voor haar te verschijnen en getuigenis af te leggen. Aantal dodelijke verkeers ongevallen sterk gestegen DEN HAAG, 13 April Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het jaar 1953 het totaal aantal ver keersongevallen op de openbare weg in ons land 85.705, d.i. gemiddeld 235 ongevallen per dag. Ten opzichte van 1952 nam het aantal ongevallen toe met 8 pCt, het aantal ernstig gewon den eveneens met 8 pCt, terwijl het aantal licht gewonden 10 pCt steeg. In het licht van deze ontwikkeling moet de stijging van het aantal doden met ruim 18 pCt een wel zeer ongunstig verschqnsel worden beschouwd. Practijkexamen AMSTERDAM, 13 April. De a.s. exa mens van de Nederlandse Associatie voor Practqkexamens in Boekhouden, Moder ne Bedrijfsadministratie en Handelscor respondentie in Nederlands en de vreem de talen, hebben plaats overdag op 15 en 16 Juni a.s. en des avonds op 21, 22 en 23 Juni a.s., de examens Spreekvaardigheid, Vreemde Talen, Stenografie en Machine- schrijven in Juni a.s. Alle examens staan onder toezicht van de rijksgecommitteer- de dr H. F. J. Westerveld. De aanmelding sluit 1 Mei a.s. DE BILT ZEGT: DE BILT, 13 April Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind, in hoofdzaak tus sen West en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.45 u., onder 19.37 u. Maan op 17.06 u., onder 4.26 u. Hoogwater Donderdag 15 April: Vlissingen: 0.29 u. 1.42 m., 12.58 u. 1.68 m. Terneuzen: 0.59 u. 1.63 m., 13.24 u 1.89 m, Wemeldinge: 2.02 u. 1.25 m., 14.28 u. 1.57 m. Zierikzee: 1.42 U. 1.05 m., 14.14 u. 1.36 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1