American Sti Het vliegtuig van de toekomst. Schatten van een oud handwerk dromen in passende omgeving van vervlogen tijden. Zorgen onder de Siamese zon Het goudland gevonden Een eldorado voor verzamelaars. Koopmanshuis in Pijpenstraat te Gouda werd museum. „Prawda" vraagt waar Westelijk antwoord blijft. Unie „Een school met den Bijbel"* Brieven van onderweg III Met 100 passagiersveel sneller dan het geluid. KERK Dinsdag 13 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 iy u *n he komends vacantietijd een bezoek brengt aan de bollenvelden, de Residentie of de havens van Rotterdam, zult Vr„f, 00?,, Gouda passeren, de stad die zich zo graag met de naam „Hart Holland tooit. Het is dan zeker de moeite woord de reis even te on derbreken om eens een kijkje te nemen in de stad van de kaas, de pijpen en de stroopwafels. Tienduizenden hebben dat voor u gedaan, zonder er ook See. nloment spijt van te hebben. In de eerste plaats trekt dan natuur lijk de it. Janskerk de aandacht, de grootste kerk van Nederland, waarin s ,V? efn kostbare schrijn de prachtige gebrandschilderde ramen van Dirk en wouter Crabeth geborgen zijn. Ook het prachtige gothische stadhuis op ae Markt, aat pas werd gerestaureerd, is een beschouwing meer dan waard. ÏJS'iy? m l?, nareed en het kostte de stad het schappelijke sommetje rein r. 'j] achter het stadhuis staat de oude stadswaag, omstreeks '1 gebouwd door de befaamde Pieter Post in Dorische stijl. Daar kunt u gratis van de Goudse kaas proeven Maar wie in de vacantie op stap gaat in eigen land, wil dikwijls liever niet de platgetreden paden bewandelen, doch wat nieuws ontdekken. Als u tot deze groep behoort, moet u beslist eens de Westhaven opwandelen, tot u komt aan een statig, oud koopmans huis waar de Moriaan uithangt. De be wonderaars van oude, burgerlijke bouwk' <unnen aan dit huis hun hart op.. u, de liefhebbers -aai, regels en ander oud zuilen er ook genieten en u. rzauielaars van t;i bakscuriosa valiea er van de ene ver basing in de andere. Want er zijn vele schatten geborgen achter deze mooie gevel uit 1617, in dit huis dat zelf nog nog een eeuw ouder is. De Moriaan boven de deur heeft eeuwenlang de voorbijgangers uitge nodigd binnen te treden en de artike len te kopen, die onder de glas-in-lood ramen zijn vermeld: tabak, snuif, koffij en thee. De politieke beroeringen gin gen ook hem niet ongemerkt voorbij In de Franse tijd stak een brooddron ken soldaat het beedje van zijn plek en pas na veel nasporingen werd het met een afgebroken armpje buiten de wallen terug gevonden. Als de deur achter de bezoeker dichtslaat, lijkt het of de tijd onder deze zware balken heeft stilgestaan. Gezeefd zonlicht valt door de kleine ruitjes op de zwarte en witte plavui zen. Het weerkaatst in het koper van de grote koffiemolen op de toonbank en in het glimmende hout van de kerf- machine voor tabak. Op de eikenhou ten opstand, die evenals de achterwand bedriegelijk goed gemarmerd is, staan de groengelakte bussen en de tabaks potten van Delfs blauw met geheim zinnige opschriften als: „Stokvis", „Fi- olet", „W. Snuif" en „Spaanse". Elk ogenblik verwacht men van achter het deurtje met het opschrift „Comptoir' een man te zien komen met een staart pruik en een lange gouwenaar om te vragen, waarmee hij de klant kan ge rieven. Maar er verschijnt slechts een eigentijdse dame, die niet om twee schellingen, doch om twee dubbeltjes vraagt en in ruil daarvoor uit de win- kella een kaartje opdiept met het op schrift: Stedelijk museum „De Mori- Zo is er heel wat te zien, al dwalend door de ruime vertrekken en over de grote zolders, klauterend over de wit houten trappen. Bewerkte eikenhouten trappen heeft dit huis n.l. niet, want voor 1700 was eerst de bierbrouwerij „De 12 halve maanen" hier gevestigd en daarna de suikerraffinaderij „De Goecoop". De bovenverdiepingen wa ren dan ook niet voor bewoning be stemd, maar voor de uitoefening van het bedrijf. Hoog onder de hanebalken staat tenslotte aardewerk uitgestald, dat door Goudse plateelbakkerijen tussen 1900 en 1938 vervaardigd werd. We konden hier en daar maar een greep doen uit het rijke bezit van dit unieke museum. Dat is ook meer dan voldoende. We willen u graag de mo gelijkheid laten bij een bezoek aan Gouda in „De Moriaan" nog veel meer schatten te ontdekken. Pijpen en tegels. Van 1700 tot 1922 werd in dit huis werkelijk de nering in tabak en andere koloniale waren uitgeoefend, in 1938 werd het aangekocht door de gemeente om als museum van pijpen en aarde werk te worden ingericht. De winkel bleef daarbij geheel in tact. Het pret tige is dus, dat we hier nu eens niet te doen hebben met een kunstmatig opgezet geheel, waarin curiosa uit al lerlei hoeken en gaten werden bijeen gebracht, maar dat we werkelijk ver toeven in een 250-jaar oude winkel, waarin de voorwerpen hun oude, ver trouwde plaats behielden en waaruit de laatste koper zo even al dampend schijnt te zijn weggestapt. Het vertrek achter de winkel was vroeger kennelijk de „mooie kamer" van het huis. Dat blijkt wel uit de prachtig bewerkte schouw met het schoorsteenstuk en de fraaie deurlijs ten. Twee bijna levensgrote kinder figuren, gekleed in het wit-rode cos tuum van het Goudse weeshuis, dragen de schouw. De kamer bevat een prachtige col lectie pijpen, pijpvormen en derge lijke, die zeker op haar plaats is in een stad, die de eeuwen door en ook nu nog onverbrekelijk verbonden is met de pijpenfabricage. Ook dit handwerk bood blijkbaar alle ruimte voor de fantasie van de vervaardi gers, want de variatie in vormen en modellen is schier eindeloos. We za gen een pijp met een kop in de vorm van een doodshoofd, waarbij de ta bak in de schedel gestopt moest wor den en een pijp uit 1787 met de conterfeitsels van Willem V en prin ses Wilhelmina, welke laatste door brutale Goudse patriotten werd aan gehouden bij de Goejanverwellesluis. Voorts een ijzeren pijp van Engelse origine uit het jaar 1700 en mooi versierde bruiloftspjjpen van bijna een meter lang. Eén pijp vertoont de kop van een Napoleontische grenadier, een andere uit 1828 werd vervaardigd ter herin- LONDEN, 12 ApriL Het blad van de Sowjet-communistische partij, „Prawda", heeft, in verband met het recente aanbod van de Sowjet-Unie om lid te worden van het Atlantisch Pact, de vraag gesteld: „Waarom be waren de Westelijke mogendheden het stilzwijgen?". De snelle verklaring van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Sowjet-voorstellen on aanvaardbaar waren, verraadde vol gens de „Prawda" „slechts de zwak heid van de positie der tegenstanders van het Sowjet-voorstel voor verze kering van de collectieve veiligheid". De Westelijke regeringen zullen dr delijk moeten maken, of zij voor of togen collectieve veiligheid in Europa zijn, aldus het blad. nering aan de verovering van de Zil vervloot twee eeuwen te voren. Een vreemde gewaarwording was het 't gipsen hoofd van Anacreon, de Griek se lierdichter uit Teos, hief op zeer verkleinde schaal als pijpekop terug te vinden. Speciale aandacht verdient de collectie pijpenwroeters, geschonken door dr. W. A. J. M. Lamers, waarin zich heel mooie exemplaren in zilver, been en goud van dit eens zo onmis bare instrument bevinden. Curieus is de rookstoel uit de tijd van Hildebrand, een doodgewone stoel, waarop de roker echter achterste voren plaats moest nemen. Hij kon zijn armen dan laten rusten op de beklede bovenrand van de rugleuning en in een kastje onder die rand had hij alle rookgerei bij de hand. Gouds blauw. Delft en Rotterdam staan bekend als steden, waar vanouds befaamde tegel bakkerijen gevestigd waren. Maar ook op dit terrein verdienden de Goudse aardewerkers hun sporen. Het museum bezit geglazuurde plavuizen van Goud se makeljjk uit 1500, afgesleten door de duizenden voetstappen die er in de loop der eeuwen overheen zijn gegaan. Uit boerderijen in de Krimpener- waard kwamen tegeltableaux naar dit huis, die bewijzen dat ook in Gouda al vroeg in de 17e eeuw blauwe tegels werden vervaardigd. In sommige tegel- reeksen maakt het Goudse wapen met de zes sterren, dat als motief werd ge bruikt, de identificatie al heel gemak kelijk. Ook in het kleurenwerk werden hier mooie prestaties geleverd, zoals vooral blijkt uit de befaamde „spijker tegels", die prachtig gekleurde vogels vertonen gezeten op takken, die aan spijkers doen denken. 's-GRAVENHAGE, 12 April. De Unie „Een school met den Bijbel" zal als gebruikelijk Dinsdag na Pasen te Utrecht haar algemene vergadering houden. Ditmaal valt zij samen met het 75-jarig bestaan van de Unie wat op feestelijke wijze zal worden ge vierd. In de morgenvergadering zal de voorzitter, prof. dr K. Dijk, die teven; 25 jaar als zodanig fungeert de gedachtenisrede houden, getiteld: „Gedenken en gewagen". In de mid dagvergadering spreekt de vice-voor- zitter, dr G. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, een ge dachtenisrede uit, getiteld: „Eendracht bij verscheidenheid". Na afloop zal het Uniebestuur in „Tivoli" recipiëren. Aan de algemene vergadering zal een tentoonstelling verbonden worden van gegevens betreffende het volkspetition nement, de schoolstrijd en de geschie denis der Unie. Aan alle plaatselijke kerkeraden is verzocht op Paas zondag in de eredienst het Chr. on derwijs in den gebede te willen ge denken, terwijl aan de besturen der Chr. school is verzocht Dinsdag 20 April de vlag van de schoolgebouwen te doen uitsteken. Ook is aan alle schoolbesturen een schets toegezonden van een les over de geschiedenis van het Chr. onderwijs getiteld: „Wachters bij de wissel" van de hand van de heer T. M. Gilhuis, hoofd ener chr. school te Weesp met verzoek die op de laatste schooldag deze week met de leerlingen van 1214 jaar te be handelen. De Schoolraad voor de scholen met de Bijbel 's-GRAVENHAGE, 12 April. De 61e algemene vergadering van de Schoolraad voor de scholen met den Bijbel zal dit jaar in verband met de Statenverkiezingen niet op Woensdag na Pasen maar op Vrijdag 23 April a.s. in K. en W. te Utrecht gehou den worden, onder presidium van dr G. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage. In de morgen vergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middag vergadering zal prof. mr I. A. Diepen horst vart Zeist, lid der Eerste Kamer, refereren over: „De industrialisatie en de Christelijke school". Ver. van Chr. Onderwijzers 's-GRAVENHAGE, 12 April. Tot lid van het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers is gekozen in de vac. die ontstaat door de periodieke aftreding van de voorzitter, de heer J. A. v. Ben' nekom te Middelburg, mej. A. J. Vreug denhil te Rotterdam die bij herstemming 881 stemmen verkreeg tegen 426 op de heer M. v. Schagen. Ingezonden Mededeling (Adv.) om volop tc genieten van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret „American Star" echte Amerikaanse sigarettentabak, mild, geurig en verrassend van smaak! Vraag steeds naar „American Star in het handige platte pakje. NIEMEIJERS TABAK TABAK OP Z'N BEST! (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) BANGKOK, Dinsdag. Het is nu vliegertijd. Op het grote, groene paradeveld voor het Koninklijk Paleis met zijn gouden pagoda verblindend in de fette tropenzon krioelt het van de kleine jongens en volwassen mannen met grillige, papieren vliegers bedrukt met onbegrijpelijke Siamese hyrogliefen. Er wordt heftig gestreden met kleine jachtvliegers, die de grote vogels hoog in de blauwe lucht bespringen en omlaag trachten te trekken. En in de schaduw van de bomen om het veld genieten honderden toeschouwers van dit zorgeloze vertier. Mogelijkheden nog niet uitgeput. In de niet zo verre toe komst zullen er verkeers vliegtuigen zijn, die 100 passagiers vervoeren met snelheden van twee- tot vijfmaal de geluidssnel heid, terwijl zij zeer licht in gewicht zullen zijn, dunne messcherpe vleu gels zullen hebben en aangedreven zullen wor den door atoomkracht. Deze fantastisch klin kende voorspellingen zijn afkomstig van Hall Hib- bard, chef-constructeur van de Lockheed vlieg- tuigenfabriek, die onder meer de schepper is van de tweemotorige Light ning jager uit de afgelo pen oorlog, de Constella tion en de Super Constel lation, de Neptune mari ne-bommenwerper en de XFV-1, die verticaal kan starten. Natuurlijk moet er nog heel wat researehwerk worden verricht voordat deze voorspellingen wer-' kelijkheid zullen worden; men verwacht b.v. dat er binnen niet al te lange tijd zeer lichte construc tiematerialen zullen ko men, waarvan men b.v. een auto van het formaat van een Rolls Royce kan maken, die men ge woon met dt hand kan optillen. Dit materiaal moet echter niet alleen licht zijn maar ook zeer sterk en hittebestendig; de huidbeplating van een vliegtuig dat met vijfmaal de geluidssnelheid vliegt, wordt n.l. verhit tot een temperatuur van 1900 zelfs als men in de zeer koude lucht van de stra tosfeer vliegt; een derge lijke temperatuur zou de thans gebruikte metalen doen buigen, wringen en totaal vervormen. Lang zamerhand gaat titanium de plaats van aluminium innemen; dit materiaal is nu nog erg kostbaar, maar men hoopt spoedig methoden te hebben ge vonden om het goedkoop in massa te kunnen pro duceren. Met de atoommotor kan men 'een verkeersvlieg tuig tachtig maal zonder tussenlandingen om de aarde laten vliegen met als brandstof slechts een 'pond uranium; dit zal met zich meebrengen dat het landingsgewicht van een verkeersvliegtuig vrijwel gelijk zal zijn aan het startgewicht hetgeen met zich meebrengt dat men het onderstel stevi ger zal moeten maken;' het wegvallen van de brandstoftanks in de vleugel maakt i ;t moge lijk deze dun en mes scherp te bouwen hetgeen zeer gunstig is voor het vliegen met zeer hoge snelheden. Niemand weet hoe het vliegtuig van de toekomst er uit zal zien maar één ding is zeker; zowel het uiterlijk als de prestaties zullen verba zingwekkend zijn. De vijftigjarige luchtvaart staat nog slechts in zijn kinderschoenen, hoe in drukwekkend die dan ook mogen zijn. Er zijn echter ook zorgen. Siam (of Thailand zoals het land tegenwoordig heet) bestaat in de allereerste plaats van de export van rijst. Tot voor kort was er voor iedere baal rijst ook een grage koper. Dat is nu echter anders. Het land heeft een enorme rijstvoci- raad waar voorlopig geen afzetgebied voor te vinden is. En economische moeilijkheden zijn er het gevolg van. De schatkist begint leeg te raken. De import moet sterk beperkt worden. Evenals de binnenlandse uitgaven In tussen zakt de koers van de tical op de wereldmarkt. In regeringskringen trekt men dan ook terecht een zorge lijk gezicht. Samlor. Maar in de drukke, lawaaierige straten van Bangkok is niet veel van die zorgen te merken. In het overvolle centrum mei zijn honderden winkels rijden meer auto's dan ooit. En dui zenden sainlov's: de Siamese uitgave van de Indonesische betjak. Vele van deze oakfietsi n-voor-mense: jx-trans port zijn tegenwoordig gemotoriseerd en vullen de toch al zo overladen at mosfeer met nog meer herrie en ben zinedamp. Het resultaat is, dat het centrum van deze zonnige stad een permanente verkeerschaos vertoont. Melk. Bangkok heeft een uitgesproken in ternationaal karakter. Tussen de bijna anderhalf millioen goedlachse Siame zen in overwegend witte broeken en vier telefoontoestellen alle soorten va luta kopen en verkopen en hun hand niet omdraaien voor een transactie van een ton. Drukkend. Het is drukkend. De atmosfeer is zwaar en vochtig en iedereen, die het zich even veroorloven kan beschikt minstens over een air-conditioned kantoor en slaapkamer. Er is echter ook een tijd geweest dat de politieke atmosfeer in deze tempelstad (er zijn meer dan driehonderd tempels) gela den was. Dat schijnt nu even voorbij te zijn. Het is zo lang geleden, dat het leger en de marine of de luchtmacht en de politie elkaar in de straten van Bangkok in operette-achtige revolutie stijl bestreden hebben dat sommige mensen het leven hier zelfs een beetje saai beginnen te vinden. ALFRED VAN SPRANG. „en ding Moeilijkheden te IJzendoorn 's-GRAVENHAGE, 12 April. In de Ned. Herv. gemeente van Yzendoorn, die tot de modaliteit van de Geref. Bond be hoort, zijn reeds geruime rijd moeilijk heden, die dateren sedert de komst van dr mr H. Schokking in Nov. 1951, die niet tot deze modaliteit behoort. Een en hemden in strakke flatteuze toiletten andermaal zijn de hogere besturen er aan hemden, in strakke, flatteuze toiletten gekomen en ook de ambtsdragers van kleurige stof en inde oranje-gele Thans heef, de nrov. c *is. gewaden van de Boeddistische bedel monniken bewegen zich de vertegen' woordigers van minstens dertig naties De Nederlanders nemen een belang rijke plaats onder hen in. Er is geen kruidenierswinkel, die geen blikjes Hollandse melk verkoopt. En tegen over het moderne, monumentale post kantoor op de drukke New Road staat zelfs een gebouw in oud-Hollandse stijl compleet met trapgeveltjes en al Het is het gebouw van de Nationale Handelsbank, die er uitstekende zaken doet. Evenals de particuliere geldwis selaars: meest slimme Chinezen, die in een miniatuur-kantoortje met drie of Ingezonden Mededeling (Adv.) LIKDOORNS KM Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pün weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart veel ellende. 35 „Waarom ik?" „Ik moet flinke jonge kerels hebben. Jij bent er een van. Wij vinden elkaar terug, dat verzeker ik je". Joris is blij, dat hij weer rustig bij zijn zwierige meester is. Die Pizarro mag al geen zwijn wezen, een vreemde snoeshaan is hij beslist. Het versterkte leger trekt op met grote snelheid en neemt bloedig wraak. Het bereikt de tempel, waar de ge vangenen geofferd zijn. Alle muren en voorwerpen zijn dik bespat en be sprenkeld met bloed. Op een offertafel ligt nog de deftige Vlaamse vilthoed van een der Hidalgo's, eveneens ten offer gebracht aan de nooit te bevre digen gruwelgoden. Koning Montezuma, verschrikt door de onweerstaanbare macht en de bo venaardse wapenen van donder, vuur en paarden, waarover de vreemdelin gen beschikken, zendt gezanten met een karavaan geschenken van ontzag lijke waarde, en verzoekt hen, hiermee tevreden te zijn en het land te ver laten. Tevens doet hij een voorstel tot sluiten van een bondgenootschap. Maar Cortez ziet hierin een bewijs van vrees en zwakheid en eist volko men onderwerping. Hij trekt verder, bezet steden en dorpen en nadert de Merenstad. Opnieuw zendt Montezuma gezanten met geschenken, nog groter in aantal en waardij, en belooft onderwerping. Maar Cortez is niet te vermurwen, hij eist een glorievolle intocht in de hoofd stad. Montezuma roept zijn raadslieden. Intussen installeren zich de Span jaarden in de huizen van een welva rend dorp. Ze rusten en wachten op de beslissing. Joris woont bij zijn meester in een groot geriefelijk huis, alles is er gelijk vloers. Een kwekerij van heerlijk fruit en een tuin vol prachtige bloemen om ringen het. Hier toont zich de bescha ving van het oude volk in haar liefe lijkste gedaante. gevraagd. De ouderen hebben geant- beledigd. Zulke schennende woorden woord dat de macht der vreemdelin- konden ze niet gedogen. De belhamel gen groot en geheimzinnig is en een werd gegrepen en in boeien gesloten, zeer oude legende sprak van een zwaar Meer weet de verteller niet. gebaarde leider, die zou komen tot het volk, om het te voeren langs nieuwe wegen. Maar de jongeren waren on tembaar. Hun opgekropte ergernis over de tactiek van toegefelijkheid des konings en de slappe vreesachtigheid der ouden uitte zich in felle woorden. Waar is de grote koning Montezuma? FEUILLETON door K. JONKHEID Een groepje speciale vrienden van Joris' rijke meester geniet een vorste lijke maaltijd in diens huis en Joris bedient. Na de spijzen komen de wijnen, meegebracht door het versterkingsle- ger, ter tafel. Eeri der Heren geeft een luidruchtig verslag van de samen komst der raadslieden ten paleize van Montezuma. „Wie zijn deze blanke vreemdelingen, die in drijvende steden over de zee kwamen? En wat kunnen w(j tegen hen doen?" heeft de koning De onweerstaanbare vorst, die alle stammen rondom zijn land overwon nen heeft, die altijd wist wat hij wil de, die beschikte over leven en dood en nooit weifelde. Deze man van steen en van goud is een bange, wankelmoe dige vrouw geworden! Onze goden zijn beledigd, onze heilige plaatsen ge smaad! Wij moeten mannen zijn, de vreemdelingen te lijf gaan en onze go den tevreden stellen met overvloedige offers! Dan zal de oude glorie terug keren. De ouden waren verschrikt en Hoe zal het nu gaan?" roepen de anderen. „Dat moeten we afwachten. Maar ik ben er zeker van, dat we binnen twee weken in de Merenstad zijn. Het moet een toverstad zijn. Vol fabelachtige rijkdommen en schatten van goud". Het gezelschap juicht uitbundig. En de gastheer declameert met potsier lijke plechtigheid: „El Dorado, Yohu trovado". Als de anderen vertrokken zijn, zegt hij tot Joris: „Ons wacht een rijke buit. Ik zal zorgen, dat jij ook je deel krijgt". Hij verkeert in opgewonden stem ming. Joris antwoordt lakoniek„Ik hoop, dat het zo wezen zal". Zijn ver trouwen in mooie beloften is bedenke lijk geslonken. De volgende dag reeds blijkt zijn wantrouwen gegrond. Cortez besluit de nieuwe binnen gekomen buit te verdelen. Een vijfde is voor hem, een vijfde voor Koning Karei, de rest voor de anderen. De edelen krijgen een rijk deel en ook de soldaten zullen hun portie ont vangen. Maar Cortez gaat rekenen. Zoveel voor eerste uitrusting, zoveel voor de scheepsbewakers, zoveel voor andere onkosten. Het resultaat is, dat de mensen bijna niets in handen krij gen. (Wordt vervolgd). geschorst. Thans heeft de prov. commis sie voor het opzicht in Gelderland, ge hoord de klachten, die door de verschil lende leden van de kerkeraad tegen deze predikant waren uitgebracht, ds Schok king voor een halfjaar in zijn bediening geschorst. Voorts heeft de classicale com missie voor het opzicht in de classicale vergadering van Tiel de leden van de kerkeraad van Yzendoorn afgezet, wijl zij met ds Schokking niet willen samen werken. De commissie concludeerde uit de antwoorden op de aan deze kerke- raadsleden gestelde vragen, dat deze niet bereid bleken op het ogenblik hun volle en royale medewerking te verlenen. Ds Schokking gaat in beroep bij de generale commissie voor het opzicht en de kerke- raadsleden bij de prov. commissie van Gelderland voor dit opzicht. Ver. van predikanten van de Geref. kerken in Nederland 's-GRAVENHAGE, 12 April. In de volgorde van de referenten ter al gemene vergadering van de vereni ging van predikanten van de Geref. kerken in Nederland, die zoals we reeds meldden, 22 en 23 April a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal worden gehouden, is enige verande ring gekomen. In de plaats van prof. dr R. Schippers van Amsterdam zal in de eerste zitting op Donderdag middag 22 April refereren prof. dr A. A. v. Ruler, hoogleraar aan de R.U. te Utrecht over: „Licht en schaduwzijden in de bevindelijkheid". Prof. Schippers zal dan Vrijdagmorgen spreken over: „Normverandering in de ethiek?" In de slotzitting spreekt het Eerste Kamerlid, de heer H. Algra van Hui- zum, over: „De structuur van de na oorlogse Geref. jeugd". Najaarsactie der Ned. Herv. Kerk 's-GRAVENHAGE, 12 April. Het mode- ramen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten in het komen de najaar een actie te voeren, die beoogt nieuwe aandacht te vragen voor de Bij bel. De bedoeling is in deze actie, die ge titeld zal zijn „de grote trek", op ver schillende wijzen concreet te maken, hoe de Bijbel wordt verstaan of misverstaan, welke hulp hij ons kan bieden in de uit eenlopende levenssituaties. Moderne hulp middelen als voordracht, gespreksforum, lekespel, film en radio zullen worden be nut. Het moderamen van de Synode heeft op voordracht van de Raad voor de Ar beid ter verbreiding van het Evangelie de uitvoering van de landelijke actie op gedragen aan het Centraal Bureau voor Evangelisatie te Utrecht, dat inmiddels de organisering van een aantal streek plannen onder ogen heeft gezien.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4