VEILIGHEIDSPACT VOOR Z.O.-AZIE ^=VAnÖAAQ Als Genève mislukt Amerika en Engeland werden het eens Rooms-rode of een linkse coalitie in België Amstel-mysterie nog niet opgelost Tevergeefs wachten nog duizend gewonden Geheim verdrag tussen Engeland en de E*V*G* Marie Besnard is vrij Scelba's Regering haalt het net PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grote onder opruiming Mau Mau Geen waarschuwing aan Rood-China Na de verkiezingen Duidelijke overwinning voor de socialisten 'SNIPPER AL NIEUWS1' Het is een hel in Dien Bien Phoe Koelies als kanonnenvlees Ditgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 93, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2757 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINDSDAG 13 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Iloek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. hebben de leden van de Gere formeerde Gemeenten op Zuid- Beveland reden tot grote dank baarheid. Immers het rusthuis „Avondrust" wordt officieel ge opend. Een reeds lange tijd uit gesproken wens zal in vervulling gaan. Toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in Londen aankwam werd bij hartelijk begroet door zijn En gelse collega Eden. Beide staats mannen bespraken daarna de pro blemen van het Verre Oosten en kwamen geheel tot overeenstem ming over de in de toekomst te volgen politiek met betrekking tot Indo-China. De Franse regering is van mening, dat de mogelijkheid van „vereende actie" achter de hand moet worden gehouden als troefkaart voor het ge val de Geneefse conferentie mislukt. De Franse ministers zouden Dulles echter de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kos ten. Een nederlaag aldaar zou de Fran se positie te Genève in grote mate ver zwakken en de Vietminh gelegenheid geven aan de conferentietafel te be weren, dat zij de overhand heeft in de Indochinese oorlog. LONDEN, 13 April Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, die een bezoek brengt aan Europa heeft zich door zijn Engelse collega, Anthony Eden, laten overtuigen, dat het Westen niet direct een waarschuwing aan Rood-China moet laten uitgaan. Engeland en Amerika zijn vandaag verder in principe overeengekomen om het initiatief te nemen tot een veiligheidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, dat de communistische expansie moet afschrikken, wanneer men er op de conferentie van Genève er niet in zal slagen de vrede in Indo-China te herstellen. Waarschijnlijk zouden Engeland, Frankrijk, Amerika, Australië en Nieuw Zeeland de voornaamste deelgenoten in het Ver drag zijn. Dulles zal het voorstel vandaag te Parijs bespreken met de Franse rege ring. Zoals gezegd, het Westen zal ech ter geen formele waarschuwing tot de Peking-regering richten inzake verde re communistische hulp in Zuid-Oost Azië vóór de conferentie van Genève. Dulles heeft zich dus aangesloten bij de Franse opvatting, dat er niets ge daan moet worden, dat de kans op suc ces van de conferentie te Genève in gevaar kan brengen. Eden zou gezegd hebben, dat de Britse publieke opinie ongunstig zou reageren op een stap, die de kans op succes van de Geneefse conferen tie in gevaar zou brengen. Bovendien konden de Westelijke regeringen zich de weelde veroorloven te wach ten tot na de conferentie, omdat de moesson in elk geval spoedig de oor log in Indo-China zou stil leggen. PARIJS, 13 April Volgens een ge heime overeenkomst, die tussen Enge land en de Europese Defensie Ge meenschap bestaat, zullen de Britse troepen op het vaste land van Europa onder hetzelfde commando gesteld kunnen worden als de E.V.G.-troepen, Verder zou Engeland beloofd hebben, troepen op het vasteland te houden ge durende de huidige spanning en de E. V.G. te zullen raadplegen over een voorgenomen terugtrekking. Ook zou den er Britse vertegenwoordigers zijn in alle hoofdorganen van de Europese Defensie Gemeenschap. De vijf Gaullistische ministers in het Franse Kabinet hebben een beroep ge daan op premier Laniel om te pro testeren tegen de ontoereikbaarheid van de bepalingen van de geheime overeenkomst tussen de E.V.G. en En geland. Onder deze omstandigheden kunnen de ministers de E.V.G. nog niet accepteren, zo hebben zij verder Laniel duidelijk gemaakt. NAIROBI, 12 April In de afgelo pen 24 uur zijn in Kenia in de eerste fase van het nieuwe offensief der vei ligheidstroepen ruim zevenhonderd Mau Mau-aanhangers in speciale ge vangenkampen bijeengebracht. Het offensief begon gistermorgen, nadat de besprekingen over een massale over gave van Mau Mau-leden waren af gebroken. Na 5 jaar voorarrest BORDEAUX, 12 April Marie Bes nard die er van verdacht wordt een aantal familieleden door arsenicum vergiftiging om het leven te hebben gebracht, is vanmiddag, na vijf jaar in voorarrest te hebben gezeten, voorlo pig op vrije voeten gesteld. Zij dankt deze invrijheidsstelling aan onenigheid onder de deskundigen over de oor sprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven overledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstelling van 1.200.000 francs voor haar invrij heidsstelling geëist, doch het gerechts hof te Bordeaux, dat haar zaak in be handeling heeft gehad, liet deze eis vandaag varen. BELGRADO, 13 April President Tito van Zuid-Slavië is vanavond in Ankara aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek aan Turkije. Tito was per trein uit Istanboel gekomen, waar hij eerder met het Zuidslavische oplei dingsschip „Galeb" was gearriveerd. Te Ankara werd president Tito be groet door president Celal Bayar en de Turkse premier, Adnan Menderes. BRUSSEL, 12 April De Belgische verkiezingen zijn een duidelijke over winning geworden voor de socialisten. In de Belgische Kamer behaalden zij 86 zetels en wonnen hiermee 9 zetels. De C.V.P. (de Katholieken) zagen een absolute meerderheid van 108 zetels verdwijnen en behaalden 94 zetels. Een verlies dus van 14 zetels. Evenwel is de C.V.P. de grootste partij gebleven. De liberalen wonnen 5 zetels en kunnen nu 25 afgevaardigden naar de Kamer zenden. De communisten moesten met een zetelverlies van twee genoegen nemen en hebben nu 5 afgevaardigden sh de Kamer. De Kamer telt 212 zetels, waarvoor 5.127.268 Belgen stemden. Voor de Senaat, de Eerste Kamer, werden 106 leden rechtstreeks geko zen. De gang van zaken in België is zo, dat de Provinciale Raden, die ook Zondag zijn gekozen, nog 46 senato ren kiezen. Deze senatoren zullen dan samen 23 senatoren kiezen, de zgn. gecoöpteerde senatoren. Van de 106 zetels dan behaalden de Wie legde valse verklaring af? AMSTERDAM, 12 April. Het mysterie rond de 52-jarige gescheiden vrouw, die Vrijdagavond te Amsterdam tegen middernacht door de brugbe- waker van de nieuwe Utrechtse brug in samenwerking met een voorbijganger en met behulp van een roeibootje uit het water van de Amstel werd gered, blijft voorlopig nog onopgelost. De 41-jarige sorteerder, die zij ervan beschuldigde haar opzettelijk in het water te hebben geduwd, is Zaterdagavond door de politie op vrije voeten gesteld. De man had bij zijn arrestatie een alibi opgegeven, dat precies bleek te kloppen. Het was daardoor onmogelijk, dat hij de vrouw in het water zou hebben geduwd. Maandag is in de Sowjet-Unie het eerste nummer van „Partijleven", een nieuw blad van het centrale comité van de communistische partij in het land verschenen. Volgens de Japanse kustwacht heeft een Sowjetrussische patrouilleboot Zondag de „Sakitsji Ma- roe", een Japanse vissersboot van tien ton, aangehouden en opgebracht naar onbekende bestemming. Het aantal tal sterfgevallen van longkanker is, wat de mannen betreft, in de laatste twintig jaar met vijfhonderd procent toegenomen, aldus een gepubliceerd rapport van de Amerikaanse Vereni ging voor de Kankerbestrijding. Zwak hulpgeroep had de brugwach ter er toe gebracht op onderzoek uit te gaan. Hij ontdekte een vrouw, die zich aan een paal vastklemde, ongeveer meter uit de kant in het water. Nadat hij haar samen met een voorbijganger uit het water had gehaald en zij in het politiebureau droge kleren had gekre gen, vertelde ze, dat de sorteerder, met wie zij vaak uitging, met haar die avond een ritje had gemaakt op zijn motor. Bij de Amstel zou hij zijn af ge stapt en zou haar toegeroepen hebben: „Kijk, daar drijft een pakje in het wa ter". Toen ze samen aan de kant ston den zou hij haar onverwacht het water in hebben geduwd en daarna snel op de motor zijn weggereden. DAT KLOPTE Voor de sorteerder zag het er aan vankelijk bedenkelijk uit, want de re cherche, die zich na dit verhaal on middellijk naar zijn woning begaf, trof hem aan en constateerde, dat zijn mo tor nog warm was. Hij werd daarop meegenomen en opgesloten. Zaterdag werd het door hem opgegeven alibi na gegaan. Er bleek geen speld tussen te krijgen. Tot 11 uur was hij die avond volgens de verklaring van vrienden bij hen thuis geweest .waarna hij van 11 tot 12 bij andere kennissen thuis was ge weest. Tenslotte ging hij naar huis, waar een kwartier later de recher cheurs aanbelde. Volgens de verklaring van de vrouw echter zou de man Vrijdagavond vrij Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk 's-GRAVENHAGE, 12 April. De jaar vergadering van de Geref. bond in de Ned. Herv. kerk zal 28 April a.s. in K. en W. te Utrecht onder presidium van prof. dr J. Severijn van Utrecht worden ge houden. Als referent zal optreden ds J. v. Sliedregt, Ned. Herv. predikant te Ede, met het onderwerp: „De liturgie". laat bij haar thuis zijn geweest. Tegen 11 uur zou het tweetal op de motor zijn gestapt en wat hebben rondgereden. Kort daarna zou de sorteerder de vrouw in het water hebben geduwd. Ze zou een half uur in het water hebben gelegen. Men kan ook niet bewijzen, dat de vrouw onwaarheid spreekt. Zodoende is noch tegen haar, noch tegen de in middels weer vrijgelaten sorteerder een vervolging ingesteld. socialisten er 42 (In 1950 37), de C.V.P. 49 (54), de liberalen 11 (10) en de communisten 2 (3). PROVINCIALE RADEN. De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Raden geeft ongeveer eenzelfde beeld als de overige uitsla gen. De socialisten behaalden 261 zetels en wonnen er 25. De C.V.P. verloor 45 zetels en kwam nog als de grootste partij uit de bus met 330 zetels. De li beralen wonnen 8 zetels en behaalden 80 zetels. De communisten verloren 1 zetel en hebben nu in de Provinciale Raden in totaal 10 afgevaardigden. De sociaal-liberale kartel won 5 zetels en heeft er nu 7. Een splinterpartij, die voor het eerst meedeed behaalde 6 zetels. ONTSLAG REGERING. De Belgische premier Jean van Houtte heeft vandaag Koning Boude- wijn het ontslag van zijn regering aan geboden. De voorzitter van de Belgische socia listische partij, Max Buset heeft reeds met oud-premier Spaak beraadslaagd over de vraag of de socialisten thans een coalitie zullen vormen met de katholieken, of dat het wenselijk zon zijn, dat men met de eveneens sterker geworden liberalen samen zou gaan. Deze coalitie zou in de Kamer over een meerderheid van 10 zetels be schikken. Theo Lefevre, nationaal voorzitter van de christelijke volkspartij heeft er vanavond op gewezen dat de Katholie ken gedurende vier jaar alleen de re- (Van onze correspondent Alfred van Sprang). HANOI (Indo-China). De hekken van het Höpital La- nessan in een buitenwijk van Hanoi openen zich vele malen op een dag om de ambulances met gewonden van de verschillende fronten toe gang te verschaffen. Er zijn er maar weinig van Dien Bien Phoe bij. Toch vallen daar vele slachtoffers. De evacuatie van hen is echter practisch onmogelijk door de ijzeren greep van de Vietminh op deze afgesne den voorpost. Een enkele keer weet een vlieg tuig of een helicopter echter onder bescherming van de duisternis op het door de communistische artillerie zwaarbeschadigde vliegveldje te landen. Dat betekent, dat weer een kleine groep van de ernstig-gewon- den naar het hospitaal in Hanoi overgebracht kan worden om daar de zo dringende medische behande ling te krijgen. Eén van dige gelukkigen is de Fran se sergeant Jean Goublet. Met een ge broken schouder en een groot stuk uit zijn rechtervoet ligt hij in een van de vele bedden van het grote Hospital Lanessan. „Het is een hel daarzegt bij zichtbaar opgelucht dat hij er tenmin ste levend uitgekomen is. De commu nistische legers vallen de Frans Vietnamese posities voortdurend aan. In de nacht evengoed als overdag. Wel iswaar lijden zij zware verliezen maar daar schijnt de Vietminh-generaal Giap zich niet al teveel zorgen over te ma ken. Hij beschikt behalve over vier di visies (ongeveer 40.000 man) militairen nog over 60.000 koelies om ammunitie en voedsel uit het achterland aan te voeren. Die worden dikwijls gebruikt om de plaatsen van uitgeschakelde sol daten in te nemen. Zij zijn niet anders dan kanonnenvlees. Bij een aanval ko men zij vooraan om het eerste vuur op te vangen en gaten in de prikkeldraad versperringen te forceren. Bij honder den tegelijk worden deze non-combat tanten neergemaaid. Over hun lijken rukken dan de geregelde troepen op. Na zo'n aanval ligt het terrein voor de Frans-Vietnamese loopgraven bezaaid met slachtoffers. Slechts weinigen van hen hebben een vuurwapen. Dood gehouden. Sergeant Goublet heeft meer dan één reden om dankbaar te zijn in het Hös- pital Lanessan te liggen. „Ik ben drie uur door de Vietminh gevangen gehoudenvertelt hij met een glimlach op zijn gebruind ge zicht nu alles achter de rug is, „we wa ren in een hinderlaag gelopen waarbij ik aan mijn schouder en mijn voet ge wond was. De Vietminh heeft me toen te pa1-' 'wi""n krijgen. Bij het ver- geringsverantwoordelijkheid hebben gedragen. Alle aanvallen en critiek waren dus op hen gericht. Dit is er de oorzaak van dat een gedeelte van het kiezerscorps tot de oppositie is overge gaan. Verder heeft Lefevre gezegd, dat de lijsten van de kleine partijen ver warring hebben gesticht. De eerste taak van de nieuw geko zen volksvertegenwoordiging zal zijn de 123 jaar oude grondwet te herzien, zodat België volledig zjjn aandeel in de E.V.G. en andere boven nationale Europese organisaties kan vervullen. In enkele regels melden wij nog voer naar achteren heb ik me echter voorover in een rijstveld laten vallen en heb net gedaan alsof ik dood was. Ze hebben me daar laten liggen. Toen de kust vrij was ben ik naar onze eigen linies teruggekropen. Het heeft uren geduurd, maar ik heb het gehaald Maar daarmee was de ellende nog niet voorbij. In de hospitaaltent was men zelfs niet veilig voor het vuur van de vijand. Meer dan eens sloeg er een granaat in. Er bleef echter niets an ders over dan maar te wachten tot er weer eens een vliegtuig zou komen om gewonden af te voeren. Soms ver scheen er in dagen geen. Een andera keer kwam er een boven de post maar kon vanwege het vele vuren niet lan den. Speciaal voor de zwaar-gewonden wier leven afhing van een snelle op name in een groot hospitaal was het een zware beproeving om te luisteren naar het weer langzaam in de verte verdwijnende vliegtuiggeronk. In het donker. Om half twaalf op een vrij lichte avond werd sergeant Goublet met een brancard naar het vliegveld gedragen en in een wachtende Dakota geladen. „De enige verlichting was een hal ve maan. Het einde van de start baan was niet eens meer te zien. Terwijl de Vietminh aan het schieten was gaf de piloot vol gas. We hob belden over het ongelijke terrein en hielden in angstige spanning onze adem in. Er was niets te zien maar we konden aan het schokken voelen of we los waren of niet. En ja.... ineens was het rustig. We maakten een scherpe bocht om zo snel moge lijk buiten het bereik van de grana ten te komen. Op dat ogenblik had ik de piloot wel willen omhelzen.." Lang niet alle Frans-Vietnamese gewonden zijn echter niet zo gelukkig als sergeant Jean Goublet. Op dit mo ment wachten nog minstens duizend man tevergeefs op evacuatie uit de hel van Dien Bien Phoe. De laatste week heeft geen vliegtuig er kunnen landen. En alle pogingen om tot een tijdelijk „staakt het vuren" te komen voor het afvoert» van gewonden hebben tot nu toe schipbreuk geleden. „C'est dure, hè Dien Bien Phoe!" zucht Jean Goublet. Hoe zwaar bet er is spreekt in dit volle militaire hospi taal sterker dan ergens anders buiten Dien Bien Phoe zelf. En het is niet al leen Dien Bien Phoe. Op andere plaat sen wordt in deze laatste weken voor de regentijd ook fel gevochten. Regel matig voeren ambulances me+ onver schrokken Franse Milva's achter het stuur nieuwe gewonden aan. Nu en dan passeert er ook een hoogopgeladen vrachtauto. Een grauw zeil onttrekt de inhoud aan het oog. Maar iedereen weet, dat het doden zijn. En onwille keurig vraagt men zich dan af hoeve- len er nog zo terug zullen komen voor deze uitzichtloze oorlog ten einde zal zijn. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft inmiddels een drin gend beroep op beide strijdende par tijen gedaan om het mogelijk te maken dat gewonden van de strijd om Dien Bien Phoe onder dekking van zijn em bleem worden weggevoerd. ROME, 12 April De coalitierege ring van Mario Scelba, die twee maan den geleden gevormd werd, heeft van daag in de Italiaanse Kamer van Af vaardigden een geringe meerderheid behaald bij een stemming over de be groting van het ministerie van Finan ciën. De stemverhouding was 295 te gen 284. De regering was Zaterdag ver slagen, maar de stemming was ongel dig omdat de verhitte afgevaardigden zeven briefjes naast de stembus had den gegooid. India heeft in de Verenigde Naties Maandag aangedrongen om meer in lichtingen over de uitwerking van de waterstofbom. DE BILT ZEGT: DAT het echtpaar A. van Antwerpen-Huissoon te Goes gisteren het 65-jarig huwe lijksfeest onder grote be langstelling heeft gevierd. Vele familieleden en kennis sen kwamen hen de hand drukken en overhandigden een attentie. Ook de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate, bracht een bezoek aan het Gereformeerde rust huis om namens het ge meentebestuur de krasse bruid en bruidegom met de ze gedenkwaardige dag ge luk te wensen. DAT Donderdag a.s. te Middelburg de Emmabloem- collecte zal worden gehou den. Vorig jaar kon deze collecte, waarvan de op brengst bestemd is voor de bestrijding van de tubercu lose, niet gehouden worden. Laat ieder dus nu de schade inhalen! Het geld blijft ge heel in Middelburg. DAT te Vlissingen in een café aan de Nieuwendijk een bezoeker ruzie kreeg met zijn gezellin. In zijn drift gooide hij een bierglas naar haar hoofd, doch raakte ean spiegelruit van 165,Dat werd dus een dure ruzie. DAT, eveneens in Vlissin gen, op het terrein van de nieuwbouw van Brittannia, het eens zo bekende hotel aan de Boulevard, 'n groep je jongens een dragline heb ben vernield. De politie zoekt de daders. DAT de baldadigheid schijnt wel hoogtij te vieren in de Scheldestad een on derwijzer die met een klas in het Nollebos wandelde door een 14-jarige jongen plotseling met stenen werd bekogeld. De politie heeft hem aangehouden en hem eens duchtig de oren gewas sen. DAT te Bergen op Zoom gisteren de eerste asperges zijn aangevoerd op de groen ten- en fruitveiling. Ze brachten, 2,90 tot ƒ4,20 per kilogram op. DAT te Scherpenisse gis teren door de Ned. Heide Mij is aanbesteed het gra ven van 12 kilometer water leiding in het kader van de herverkavelingswerkzaam heden in de Scherpenisse- polder. Hoogste inschrijver was de Ballast Mij te Am sterdam voor 138.000. De laagste was „Delta" te Mid delburg voor ƒ75.900. DAT de raad van Drei- schor heeft besloten tot de bouw van 26 woningen aan de Tweede Ring en tot ves tiging van een industrie terrein i.v.m. uitbreiding der vlasindustrie. DAT de burgemeester van Haamstede, jhr mr R. J. H. Q. Roeël, in gezelschap van zijn echtgenote naar de V.S. is vertrokken om de ge meente Hampstead de dank van de Schouwse bevolking voor de geboden hulp over te brengen. Dezelfde temperaturen DE BILT, 11 April Wisselend be wolkt met voornamelijk in het Noord- Oosten van het land enkele verspreide buitjes. Meest matige wind, in hoofd zaak tussen Noordwest en West. Wei nig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.47 u., onder 19.35 u. Maan op 15.58 u., onder 4.13 u. Hoogwater Woensdag 14 April Vlissingen: 12.16 u. 1.53 m., u. m. Terneuzen: 0.13 u. 1.47 m., m., 12.42 u. 1.74 m. Wemeldinge: 1.11 u. 1.13 m.. 13.39 u. 1.46 m. Zierikzee: 0.52 u. 0.96 m., 13.26 u., 1.28 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1