Nieuws uit de Provincie. -/jcumböck Jlbssee Statenverkiezingen zijn van grote betekenis HITT LÜI.L Echtpaar Van Antwerpen te Goes 65 jaar getrouwd Handschoenen A1 iets nieuws iets aparts Nederland zij op internationaal terrein niet haantje de voorste P.v.d.A. congres te Goes Goes 'Zeeuwse kocfbalcompetitie Swift en Scampolo startten met daverende overwinningen Paasveiling te Goes Nederlands elftal versloeg Frankrijk (24) 7 erneuzen. Bondsdag Ce Gent volgeboekt Tern* Boys versloegen Driewegenaars ONDERKLEDING HOOGESTEGER's PRIMA KAAS V ertegenwoor diger een bekwame vertegenwoordiger 2 volwassen timmerlieden 1 aankomende timmerman 2 leerjongens en heus niet duurder H. HOLLESTELLE Voor Dames*, Heren*, Kinderkleding en Maandag 12 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Mr dr J. R. Schmal sprak te Middelburg voor de C.H.U. MIDDELBURG, 10 April. Mr dr J. J. R. Schmal te Voorburg, lid van de Tweede 1 er en lid van G.S. van Zuid-Holland, heeft in een ve-gadering in de Bora zaal, belegd door de Statenkringvereniging Middelburg en Vlis- singen der Car. Historische Unie, een politieke rede gehouden met als uit- gangspu-de komende Statenverkiezingen. Mr Schmal werd ingeleid door mr W. F. E. Baron van der Feltz. De spreker behandelde eerst dè betekenis der verkiezingen, daarna de nationale en tenslotte de internationale politiek, waarbij met name het werk voor een verenigd Europa in Straatsburg aan de orde kwam. Mr Schmal constateerde, dat de ver kiezingsvoorbereidingen maar lauw zijn. Statenverkiezingen spreken niet zo tot de mensen. Toch zijn zij belang rijk: voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer en ook uit provinciaal oogpunt. Bij dat laatste is de keuze van de Gedeputeerden van grote betekenis. Hun taak is zeer uitgebreid. In dit ver band noemde mr Schmal het toezicht op de gemeentebesturen en stelde hij Zuid-Holland ten voorbeeld aan andere provincies. Daar gaan Ged. Staten n.l. vaak zelf met de gemeentebesturen praten. Met enige nadruk wees hij erop, dat Ged. Staten een collegiaal orgaan zijn en dat het dus in strijd met de waarheid is, wanneer een bepaalde politieke partij in haar propaganda het voorstelt, alsof de Gedeputeerden van die partij bepaalde verbeteringen heb ben ingevoerd. OPPASSEN! De nationale politiek, zo was het oor deel van mr Schmal, is (met enige nu anceringen) sinds de bevrijding in feite steeds op de bestaande voet voortgezet. De buitenlandse politiek kreeg een steeds grotere betekenis. Naar de mening van de spreker is het echter veel belangrijker op korte Urgentieprogram werd toegelicht GOES, 12 April Het gewest Zeeland van de P.v.d.A. heeft Zater dag te Goes een provinciaal congres belegd, waar een drietal sprekers een toelichting heeft gegeven op het ur gentieprogramma „Beslissende jaren voor Zeeland", dat door het Zeeuwse gewest is opgesteld. Burgemeester mr W. C. ten Kate en wethouder J. J. van Melle waren er als gast en enkele socia listische kamerleden gaven van hun belangstelling blijk. De heren P. Bom, wethouder van Kortgene, C. Hamelink uit Axel, lid van G.S. en jhr mr T. A. J. W. scho- rer, wethouder van Middelburg en lid van de Prov. Staten waren de inlei ders en zij spraken resp. over „De landbouw in Zeeland na de ramp' „Welvaart in eigen gewest" en „De zorg voor en de ontplooiing van de mens". De heer Bom zag gaarne meer les uren bfj het landbouwonderwijs, ver betering van de agrarische voorlich ting en de mogelijkheid voor landar beiders om de lagere landbouwschool te bezoeken. En vooral teamgeest tus sen werkgever en werknemer. De heer Hamelink toonde aan, dat de Zeeuwse dreven, waar géén industrie is, achter blijven. Betere verkeersvoorwaarden, recreatie en toerisme kunnen nieuwe bestaansbronnen vormen. Bij de re gering zal men steun moeten vinden om de jonge mensen in Zeeland te kunnen houden. Jhr Schorer achtte het nodig, dat, wil men de voorwaarden scheppen waar onder de mens tot een harmonische taakontwikkeling komt, op het gebied van maatschappelijk werk de overheid verder moet gaan dan het coördineren van de activiteiten van kerkelijke en particuliere organisaties. Hij bepleitte vaste commissies uit de Prov. Staten, die zich met maatschappelijk werk zouden moeten bezig houden. De statenfractie-voorzitter, de heer L. P. van Oorschot, gaf een samen vatting waarin hij er de nadruk op legde, dat de P.v.d.A. zich thans geen passieve houding kan veroorloven, nu het Deltaplan als gebiedende noodzaak de regering is aangeboden. termijn te komen tot volledige verwe zenlijking van Benelux dan zich „als haantje de voorste" te bemoeien met internationale politieke vraagstukken als nu weer de strijd in Indo-China en het rumoer rondom de Franse Maar schalk Juin en de Navo. Voor de oorlog in Korea was Neder land als één der eerste naties bereid soldaten te leveren. Denemarken stelde een hospitaalschip beschikbaar. Zou den wij dat, als voor Indo-China op ons een beroep wordt gedaan, ook maar niet beter kunnen doen? zo vroeg de spreker. „FEDERASTERS" De critische opmerking van onze am bassadeur in Londen, mr Stikker, over het streven naar een verenigd Europa kon mr Schmal best begrijpen: er zijn inderdaad heel wat „federasters", die de integratie niet nuchter bezien en die in feite dit streven meer kwaad dan goed doen. Overigens is - dit streven noodzakelijk. Er is geen keuze, of het moest die zijn tussen integratie van Europa of verderf. In dat verband ver telde de heer Schmal het één en ander over het werk van de Raad van Euro pa in Straatsburg, waarin hij zelf een werkzaam aandeel heeft. Er is daar nu al enkele jaren ervaring opgedaan en de politieke scheidslijnen worden steeds meer openbaar. De christelijke politici uit de diverse landen vinden elkaar steeds meer in de arbeid tot het behoud van de christe lijke grondslagen van ons werelddeel. Gelukkig worden in Straatsburg nim mer de (bijna niet onder woorden te brengen) verschillen tussen de beide protestants christelijke partijen in Ne derland naar voren gebracht. Mis schien, zo zei mr Schmal, kan deze sa menwerking leiden tot meer contact en eenheid op nationaal niveau, waarvan hfj zich een vurig voorstander toonde. WAT RAAR Pieter en Karolus keken nog even links en rechts de gang in, maar er was werkelijk niemand te ont dekken. De jongen haalde zijn schouders op en stapte de kamer binnen. De direc teur zat schuin achter- zijn bureau en keek onze vrien den een beetje verwilderd aan. „Zeg eens wat.wat" zei hij ineens tot Pieter. „Het hindert niet watwatals je maar wat zegtzegt„Nou", zei Pieter, die er steeds minder van begreep. „Laat ik dan maar zeggen: Goede morgen, meneer de directeur, we hebben heerlijk in het bad gezeten!" De directeur trok een teleurgesteld gezicht, ging recht achter zijn schrijftafel zitten en begon zenuwachtig op de punt van zijn potlood te kauwen. „Is er iets!" vroeg Pieter, „kan ik soms helpen?" „Achach!" bromde de directeur. „Eerst dacht ik dat jij het was maar jij hebt een andere stem.... andere stem....!" „Maar wat bedoelt U dan toch!!" drong Pieter aan. „Er zit hier in dit hotel op kamer nummer 333nummer 333 een man!" legde de directeur uit. „Hij logeert hier al een maandeen héle maand, maar hij blijft hier nog zeker twee maandenminstens twee maanden want hij heeft alles vooruit betaald.... betaald. Wat. die man daar uitspookt.... spookt weet ik niet.niet. Er klonken de gekste geluiden en de hevigste ontplof fingen op zijn kamer.... kamer. Maar.... maarnu komt het, nooit.... nooit maar dan ook nooitnooit heeft iemand hem nog geziengezien. Zojuist heb ik zeker een kwartierkwartier met hem zitten pratenpraten. Ik heb in alle hoekenhoeken en achter alle kastenkasten gekeken, maar ik heb hem niet gezienzien!" „Wat raar!" vond Pieter. „Was die ontploffing, die wij in de badkamer hoorden, ook zijn werk?" „Jaja", antwoordde de directeur „daarom heb ik hem te spreken gevraagdgevraagd!" Ingezonden Mededeling (Adv.) "««eb, 'es btwarat zegt de overheid, maar't valt niet mee! U spaart voor Uzelf, wanneer U koffie zet met Buisman. Eén schepje doet wonderen! Daarmee ont hult U het geheim van lekker deren goedkoper kof- Q Bedrinken, dankzij Uitvoering Volharding Voor een goed bezette zaal van het „Schuttershof" heeft de gymnastiek vereniging „Volharding" een goed ge slaagde uitvoering gegeven. Vrijdag avond waren het de adspiranten, die de boventoon voerden en Zaterdag avond kwamen de seniorenleden on der leiding van de heer H. Mijnsber- gen voor het voetlicht. Fraaie staaltjes van lenigheid, maar bovenal van goed voorbereide training gaf deze vlotte uitvoering te zien. Vooral de dames- ploegen bleken de vele oefeningen goed onder de knie te hebben. Ook de meisjes IV en V, de jongens III en de heren kwamen goed voor de dag. Deze laatste zelfs veel beter dan vorig jaar, toen de tijd van voorbereiding van wege de ramp korter moest zijn. De meisjes IV brachten een knotsoefening GOES, 10 April Swift is de nieu we competitie met een daverende overwinning begonnen: met niet min der dan 171 moest Olympia het on derspit deiven. Scampoio deed het overigens ook niet slecht door het aro promoveerde Vitesse met 12-^0 kloppen. Zeelandia blijkt deze compe titie grote plannen te koesteren. Tegen Tjoha, dat toch geen gemakkelijk te kloppen ploeg is, sleepten de Zeelan- dia-dames en heren een gelijk spel uit de strijd (7—7). Het is wel opmerkelijk, dat er in de eerste klasse zulke grote scores vielen, want in de andere afdelingen leken de uitslagen meer op voetbal scores dan op uitslagen van korfbal lers. Dit spreekt natuurlijk niet voor de productiviteit. Elto moest in Krabbendijke een 05 nederlaag lijden. Het gedegradeerde S.S.S. zal het ook in de tweede klasse maar matig doen. Tegen Togo II brach ten de Noordbevelanders het er maar slecht af (53). DERDE KLASSE In de derde klasse A behaalde Swift III een benauwde zege op B.K.C, (32). De Zuidwesters deden het iets beter tegen Atlas (14). Swift kwam ook al met een over winning uit de bus en wel tegen Animo II (23). Stormvogels boekte een grootse zege op Madjoe (70). In de derde klasse C deelden Dios en Tjoba II eerlijk de punten (11) versloeg Scampolo III Volharding II Na hard werken kwam een gelukkige levensavond GOES, 12 April. Vandaag wappert de vlag bij het Rusthuis der Gerefor meerde kerk aan de Westwal, waar het echtpaar A. van Antwerpen-Huissoon het 65-jarig huwelijksfeest viert. Het tweetal de bruidegom is 89 en zijn bruid 90 jaar komt uit Nieuwdorp, waar hij het boerenkleermakersvak uitoefende en waar hij tevens de scheerkwast hanteerde. Vier jaren wonen zij nu in het rusthuis en zij hebben het er best naar hun zin. Vijf en zestig jaar geleden stapten zij in het huwelijksbootje, daar in Nieuw dorp, waar de Gereformeerde predi kant, wijlen ds Schok, hen „een goede vaart" toewenste. En uit het babbeltje, dat wij met dit 65-jarig bruidspaar hebben mogen maken, is ons gebleken, dat het een gelukkige vaart is geweest. Met voorspoed en tegenslag, maar vooral een leven waarin hard moest worden gewerkt. „Ik heb vanaf mijn veertiende jaar altijd alleen gewerkt" vertelde ons de heer Van Antwerpen. De kleren die hij maakte waren goed van vorm en tot ver in de omtrek had hij klanten. Ook als kapper haalde hij de mensen 't vel niet over de oren. In het begin dat was toen nog reclameprijs kostte het scheren en ook het knippen drie cent, later vijf cent. „Hij was altijd het eerste op van het hele dorp" zei zijn bruid trots. Maar 's avonds om acht uur ging de winkel dicht. Drie kinderen hebben zij gekregen. Een ervan, een dochter, woont in St. Philipsland. De andere, twee jongens, zijn destijds naar Amerika gegaan. De jongste op 17-jarige leeftijd. De oudste zoon is daar getrouwd met een meisje uit Wemeldinge. Een grote verrassing bracht de be vrijding. Toen stonden plotseling twee Amerikaanse soldaten voor hun neus, daar in Nieuwdorp. Het waren twee kleinzoons. „Ik kon ze niet verstaan" zei Mevr. van Antwerpen eerlijk. „Maar mijn man wel hoor. Die is trou wens een beetje slimmer dan ik" Zij glimlachte. Zij heeft de jongens niet kunnen zien, want sinds haar 50ste jaar sukkelt zij aan haar ogen. Haar man is erg doof. Toch zijn ze gelukkig. Want hij kan haar voorlezen uit de krant en zo blijven zij toch beiden op de hoogte. Ook van dit stukje, waarin wij hen nog een gelukkige le vensavond toewensen. GOES, 12 April. Morgenmiddag om uur zal door de Veiling te Goes een Paasveiling worden gehouden. Geveild zullen worden omstreeks 1500 kratten met fruit, dat uit het koelhuis afkom stig is. Er heerst momenteel reeds een grote drukte in het pakstation, omdat er van de verpakking van het fruit heel wat werk zal worden gemaakt. De bedoeling is n.l. om de appels en peren stuk voor stuk In carton te verpakken. De kratten worden afgedekt met cellofaan. (53) en moest Zeelandia II de punt jes aan de gastheren Olympia II laten (3-1). Vopo II kwam in de derde klasse D maar juist met de hakken over de eloot tegen W.K.V. (12). BlaUW-Wlt is gestart met een overwinning en wel op Luctor II (23). De Poel II over won Elto II (21), terwijl Vitesse II weinig moeite had met Togo III (30) Adspiranten: V.I.O.S.Elto 30. ScampoloV.O.P.O. 53. Zuidwesters ASwift Kwiek 22. Swift Rap Zuidwesters B 06. Zaterdagmiddagvoetbal Fransen gehandicapt LEIDEN, 10 April Het Nederlands Zaterdagelftal heeft te Leiden een 21 overwinning op Frankrijk behaald. De Fransen waren echter sterk gehandi capt, want na een kwartier spelen kwam hun keeper Burnet in botsing iritet de Nederlandse rechtsbinnen Hei- nen, waarbij hij zijn linkerhand zoda nig blesseerde, dat hij van verder doel- verdedigen moest afzien. Daar volgens de internationale bepalingen in inter landwedstrijden van Zaterdagploegen geen invallers zijn toegestaan ook niet in geval van verwondingen nam linksbinnen Moerman zijn plaats on der de lat in en verhuisde Burnet naar de linksbuitenplaats. Dat betekende voor de Fransen, dat zij verder met tien man moesten spelen, want reeds spoedig bleek, dat Burnet als veldspe- ler niet veel waard was. FRANKRIJK LEIDT Kort na rust nam Frankrijk de lei ding, toen Legrand met een prachtige omhaal het leer onhoudbaar langs Woudsma werkte. Maar de 10 achter stand werkte stimulerend op de Neder landers, die fel kwamen opzetten en de ene aanval na de andere op de Franse veste ondernamen. Succes kon niet uitblijven en 10 minuten later was de stand dan ook gelijk. Heinen maakte zich vrij en schoot toen hard in (11). Nederland bleef sterker, maar door slecht en onbeheerst schieten en ook, doordat de lat de Fransen enkele ma len de behulpzame hand bood, kwam er voorlopig geen wijziging in de stand. Na ruim een half uur zorgde Heinen evenwel voor de verdiende Nederland se voorsprong. Uit een voorzet van Van den Oever maakte hij er met een kop bal 21 van. De Fransen stelden daar na nog verwoede pogingen in het werk om tot een gelijkspel te komen, maar de Nederlandse verdediging gaf geen krimp. Er waren meer dan 7000 toe schouwers. bij dient echter opgemerkt te worden, dat de Rillanders met een onvolledig elftal in 't veld kwamen. De wedstrijd KloetingeArnemuiden is eindelijk doorgegaan, tenminste in Arnemuiden. Met 03 gingen de Kloetingenaren ten onder. Nieuwdorp II bleek de Colpl. Boys wel de baas te kunnen blijven. Veere en Kats hebben deze keer geen fouten gemaakt tegen hun resp. tegen standers 's-H. H. Kinderen (51) en Cortgene (35). Dat de Bevelanders en Serooskerke elkaar niet veel ont lopen blijkt wel uit de eindstand: 12 voor de Noord-Bevelanders. De inge laste wedstrijd Goes VWissekerke tenslotte is ge-eindigd in een 42 ze ge voor de Goesenaren. Nederlaagwedstrijd: KapelleKrab bendijke 21. Vriendschappelijk: „De Typo's"- serij „De Zon" 43. -Was- Bevolkingsonderzoek. Dat de bevolking van Wolfaartsdijk het nut van het door lichten goed in ziet blijkt wel uit het grote aantal, dat zich aan een onderzoek liet onderwerpen, n.L 1935. en een vrije oefening; de meisjes V een vrije en een rhythmische oefening voor het voetlicht. De jongens III ver gastten de aanwezigen op grondgym- nastiek en springkast. De dames ble ken ook dit jaar weer haar repertoire vrije oefeningen aangevuld te hebben. Zij voerden naast een vrije- en een hoepeloefening ook nog een rhythmi sche oefening uit en sloegen zelfs aan de brug geen gek figuur. Bij de heren vormden rek en brug vanzelfsprekend het hoogtepunt van de avond, maar ook bij deze afdeling ontbrak de vrye oefening niet. De dames droegen zorg voor een heel aardig slotnummer. Raadsvergadering In de raadsvergadering van Terneu- zen werd door verschillende leden ern stige critiek uitgeoefend op het toege wezen jaarlijkse woningcontingent. Dit is veel te klein, maar B. en W. zijn echter terzake diligent. Voorts werden er bezwaren geuit over de verlichting van de toegangswegen naar de boot en over de bestrating van de Axelsestraat, de Pierssenspolderstraat en de Oude- landseweg. Het zwembad- en recreatie plan voor de oesterputten werd op nieuw bezien in verband met de te verrichten verzwaring van de dijken. Getracht zal worden voor de nieuwe wijken een publieke telefooncel te krij gen, benevens een betere P.T.T.-bij- kantoor dan thans het geval is. WESTKAPELLE Uitvoering Dameskoor. Het „Westka- pelse Dameskoor" en de muziekvereni ging „O.K.K." hebben gezamenlijk een geslaagde uitvoering gegeven o.l.v. de di recteur P. de Rooy. Er werd uitstekend gemusiceerd door beide verenigingen en het toneelspel „Verloren Dorp", (dat ge baseerd was óp de nare gebeurtenissen die zich afspeelden in hét Franse dorpje (Tignes) oogstte aller waardering, mede door het goede spel. De spelers mochten dan ook na afloop een hartelijk applaus in ontvangst nemen. ZOUTELANDE „Fijne Keuken". man ontving het „Fijne Keuken". - Ook mej. C. Beukei- diploma der Z.L.M. GOES, 12 April. Een week voor de Bondsdag van C.J.M.V. en C.J.V.F. samen met de Protestantse jongeren van Belgisch Vlaanderen te Gent, zijn de organisatoren tot het besluit geko men, om alle nog binnenkomende aan meldingen af tc wijzen. Tot en met Zaterdag hebben zich 750 jongens en meisjes opgegeven voor de toogdag op Tweede Paasdag. Telt men daarbij nog de leden der Zeeuwse pijpercorpsen, die meegaan naar Gent, alsmede de ruim 200 jongeren uit België, die de Bondsdag bezoeken en zich reeds heb ben opgegeven, dan komt mén tot ruim 1000 bondsdaggangers. De Vergader ruimte laat niet toe, dat er meer ko men, zodat geen aanmeldingen meer kunnen worden geaccepteerd. Het is verheugend, dat ondanks de vrij hoge kosten, die voor de Zeeuwen aan het bezoeken van deze Bondsdag zijn ver bonden, zo'n grote belangstelling uit alle delen van de provincie blijkt te bestaan. De Bondsdaggangers gaan Tweede Paasdag in de vroege morgen op eigen gelegenheid naar Hoede- kenskerke of Vlissingen, waar zij de Wester-Schelde oversteken. In Bres- kens en Terneuzen vinden zij dan de extra bussen, die hen rechtstreeks naar Gent zullen brengen, 's Avonds om 7 uur keert men uit Gent met de extra bussen naar Zeeland terug. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Met groot leedwezen geven wij kennis van het plotseling over lijden van de h°er J. BAARENDSE in de ouderdom van 58 jaar, wel ke ruim 35 jaar zijn beste krach ten in dienst van ons bedrijf heeft gesteld. Hij ruste in vrede. Directie en personeel Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE. Kapelle-Biezelinge. Kapelle, 9 April 1954. GOES, 10 April Tern. Boys en S.V.D. (Driewegen) hebben hun eer ste promotie-wedstrijd gespeeld. S.V.D. heeft zich In Terneuzen kranig ge weerd, maar moest toch de puntjes aan de thuisclub laten, al was de overwin ning van de Terneuzenaars niet groot: 4—3. In de tweede klasse A heeft Kapelle tegen de verwachtingen in Rillandia op eigen veld verslagen (40). Hier- Een artikel van vertrouwen IS BETROUWBAAR Shawls Pullovers ook natuurzijde de nieuwste modellen In iedere maat - Voor iedere beurs Grote Markt 5 GOES Telefoon 2326 Levensmiddelenbedrijt LANGE VORSTSTRAAT 108, Goes - Tel. 2731, is ruim gesorteerd in OUDE VOLVETTE KAAS (2 jaar oud) OUDE KOMIJNE KAAS ZEER LEKKERE BELEGEN KAAS en JONGE VOLVETTE KAAS Ook steeds voorradig de echte buitenlandse CORNEDBEEF N.V. INTERNATIONALE VLEESWAREN- FABRIEKEN GEVATO te Driebergen, vraagt een goed ingevoerde voor de provincie Zeeland. Sollicitaties, zo volledig mogelijk, te richten aan bovenstaand adres, afdeling personeelszaken, onder letter V. DE FIRMA GEBRS DUVEKOT TE GOES Afdeling Grosco-Zeeland, vraagt voor spoedige indiensttreding Bekendheid met de branche vereist. Brieven aan Fa GEBRS DUVEKOT, Nieuwstraat 72, Goes, Voor direct gevraagd: eventueel voor 1 nieuwe woning in uitzicht. TIMMERFABRIEK A. C. DE MOL, Heinkenszand (Z.), Tel. K 1106-271. ïïltt dt cl.ö. CENTRAAL KLEDING MAGAZIJN Magdalenastr. 7 - Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2