Stem van het protestantisme in Europa moet duidelijker gehoord worden. l Notariswet op 't nippertje aangenomen Têrhorst UnmEn EERSTE LUSTRUM DER N.A.V.O. HERDACHT Het goudland gevonden Te Parijs werd daarom een Werk gemeenschap voor de Informatie opgericht. Knap óp die onogelijke schuur mei West-Europese Chr. pers kwam bijeen. Kom, laten we 't proberen!.... Wie overlegt, legt liever linoleum I Verdeelde K.V.P.-fractie gaf de doorslag De Gaulle hekelt de politiek en het E*V* G-verdrag Alleen inmenging in IndoChina als daarom verzocht wordt Radarbescherming voor Amerika I Dameshanden Prof. Kranenburg: „Geen twijfel over defensief karakter" Zaterdag 10 April 1954 ZFEIT"SCH DAGBLAD Pagina 5 (Van onze §-redacteur). PAKIJS, 6 April. Over de activiteiten van protestantse kerken en groepen buiten onze landsgrt zen vernemen wjj in Nederland maar weinig. We weten niet, wat deze doen, hoe zy denken over allerlei belangrijke vraagstukken, die ook in ons land aan de orde zijn. De grote persbureaux wijden aan deze dingen weinig aandacht. Dat de rooms-katholieken over de gehele wereld goed zijn geïnformeerd over hetgeen buiten het eigen land in hun kring omgaat, is te danken aan de grote activiteit van de goed georganiseerde eigen rJu-informa- tiediensten. Deze diensten dragen er ook veel toe bij om de roomse visie op allerlei actuele problemen algemeen bekend te maken. Protestantse journa listen hebben nu dezer dagen te Parijs een Werkgemeenschap voor Protes tantse Informatie in Europa opgericht. Zjj willen daarmee bevorderen, dat de stem van het protestantisme in ons werelddeel duidelijker wordt gehoord. Be vorderen ook, dat de protestanten in de Europese landen meer zullen horen over hetgeen zich in protestantse kring balten de eigen landsgrenzen afspeelt. De wens om tot zo'n werkgemeen schap te komen werd het eerst geuit op een lekenconferentie, die in 1951 te Bad Boll in Duitsland gehouden werd. Deze zaak werd nader bespro ken in een groep van 12 journalisten uit vier West-Europese landen, die in December 1953 te Straatsburg bijeen kwam. Daar werd toen een voorlopig dagelijks bestuur gevormd en aan Dr. F. Lira uit Düsseldorf, perspredikant voor Rheinland, werd opdracht gege ven als voorzitter van dit bestuur de organisatie van een congres van prot. journalisten uit Europa op zich te ne men. Dit congres werd nu van 1 t.e.m. 3 April in Parijs gehouden. Ongeveer 80 journalisten namen er aan deel, af komstig uit Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Zwe den en Engeland. Dat de behoefte aan een dergelijke werkgemeenschap vooral in Duitsland werd gevoeld, bleek wel uit het zeer grote getal deelnemers uit dit land, dat omstreeks 45 bedroeg. Uit Neder land was een 12-tal journalisten aan wezig. In zijn openingswoord wees dr, Linz e" nog eens uitdrukkelijk op, dat het niet de bedoeling was een inter nationale organisatie van prot. journa listen te stichten, maar dat het ging om de vorming van een studiegroep voor de onderlinge uitwisseling van materiaal. Ook in de besprekingen werd de gedachte, dat hier een ver eniging ti vakgenoten zou worden ongericht, steeds verre gehouden. KEFERATEN. Op de eerste congresdag luisterden de congressisten naar een tweetal re feraten. De he;r P. L. Bret te Parijs sprak over „Het vraagstuk van de betrouwbare voorlichting" en dr. E. Diemer te Rotterdam over „De pers vrijheid en de verantwoordelijkheid van de journalist". Daarna werd de vorming van de werkgemeenschap ter hand genomen. Drie commissies beza gen daartoe elk een afzonderlijk com plex van vraagpunten, resp. betrek king hebbend op de principiële achter grond van dit werk, op de werkwijze •n op de interne organisatie en finan ciering van het te vestigen bureau. Op de laatste dag der bijeenkomst .'-on een concept-statuut met alge mene stemmen worden aanvaard, zij het dan dat het. slechts een jaar gel dig zal zijn. In dat jaar zal getracht worden nog andere landen en met name de Scandinavische in het werk te betrekken. Ook deze eventuele nieuwe medewerkers zullen dan op de vaststelling van het definitieve statuut hun invloed kunnen uitoe fenen. NIET ZO EENVOUDIG, Zo heel eenvoudig was het echter niet, om tot overeenstemming te gera ken over het statuut. Immers, zelfs over de doelstelling van de Werkge meenschap deden zich vrij diepgaande meningsverschillen voor. Dit was trou wens reeds gebleken op een voorver gadering van Nederlandse geïnteres seerden, die enkele weken geleden te Utrecht werd gehouden. Met name van Duitse zijde werd sterk het accent ge legd op het element der bezinning. Dr Linz, die te Utrecht over de arbeid van het op te richten orgaan sprak, vertolkte naar achteraf bleek zeker het gevoelen van de meeste zijner landgenoten, toen hij deze arbeid voor al schetste als een onderling beraad van Chr. journalisten en publicisten over hun taak en verantwoordelijkheid jegens elkander, hun lezers, de kerk en de wereld. De gehele Nederlandse groep, hoe verschillend ook van samen stelling, heeft van het begin af gepleit voor een orgaan, waarbij het accent vooral zbu liggen op het verschaffen van informatie. Hoewel het houden van referaten op het congres over on- dewerpen, die bij uitstek in deze be- ■'.t ningssfeer liggen, als een tegemoet koming aan de Duitse verlangens uit gelegd zou kunnen worden, is tijdens ie besprekingen over het statuut toch vel vooraf op de informatieve taak van da Werkgemeenschap de nadruk gelegd. Dit blijkt ook uit de opzet van de gemeenschap, die tenslotte uit de bus kwam. Stond in Straatsburg nog voorop „het persoonlijk contact tussen Chr, journalisten", het statuut zegt in het eerste artikel: „Protestantse Chris tenen in Europa, die als journalist bij pers of radio, film of televisie werkzaam zijn, sluiten zich aaneen in een Werkgroep voor Protestantse Informatie in Europa om elkander door het verschaffen van informa ties door persoonlijk contact in öun hun werk te helpen". "deling (adv Zn redeneerden sommigen, die d." hten dat het organiseren van instituut voor Schriftelijk Onderwijs een eenvoudige zaak wasVertrouw liever op Resa-Hllversum, - want Res a heeft meer dan ZS jaar bewé zen, het te kunnen. En hoe! Resa, hel Instituut met de meeste geslaagden, leidt op voor Practykeaamens Boek houden en Handelscorrespon dentie en Hoofdcorrespondent Frans, Duits en Engels, Bpaans voor beginners en gevorderden, Middenstandsdiplomaeto. Z5 jaar ervaring ZS jaar suoces dat segt iets! EEN BUREAU. Verder wordt dan vastgesteld, dat (in Straatsburg) een bureau zal wor den opgericht, waar de informaties over belangrijke onderwerpen in de verschillende landen verzameld zullen worden om vandaar aan de leden en aan bepaalde geïnteresseerden verzon den te worden in de vorm van een maandelijks bulletin. Die „geïnteres seerden" zullen natuurlijk in de eer ste plaats de persorganen zijn. In het bureau zal ook een archief worden aangelegd. Leden en anderen kunnen zich met vragen over allerlei zaken, die het protestantse leven raken, tot het bureau wenden. De ledenvergadering, die elk voor jaar bijeenkomt, kiest een Raad van Beheer, die uit 16 personen bestaat. Met het toezicht op het Bureau en de behandeling van de lopende zaken wordt een uit vijf personen bestaand Directorium belast. De vrees, dat niet de beroepsjournalisten, maar de do minees in de Werkgemeenschap de boventoon zouden gaan voeren het aantal predikanten in de Duitse groep was legio vond haar weerslag ook in het statuut. Bepaald werd n.L dat in de beide genoemde bestuurslicha men de meerderheid uit niet-theologen moet bestaan. Naast leden kent de Werkgroep ook .vrienden" met een raadgevende stem. In deze categorie zullen de talrijke predikanten ondergebracht kunnen worden, die wel regelmatig in de ker kelijke pers publiceren en die dus ook informaties nodig hebben, zonder ech ter journalist genoemd te kunnen wor den. Nadat de werkgemeenschap zich aldus in principe had gevormd, ver klaarde het congres zich tot ledenver gadering van de groep en konden dus verkiezingen worden gehouden. DRIE NEDERLANDERS, Xn de Raad van Beheer werden drie Nederlanders gekozen, n.l. dr. E. Die mer, hoofdredacteur van „De Rotter- dammer"-bladen, de heer N. G. J. van Schouwenburg, directeur van het Pers bureau van de Ned. Herv. Kerk en de heer L. van Bruggen, hoofdredacteur van de Regionale Dagbladpers. De heer Van Schouwenburg zal als voor zitter van de Raad van Beheer op treden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practisch onverslijtbaar; mot kleuren door on door V hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doet is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dal is allesl Linoleum is 2 meter breed Prijzen vanaf f. 6,4} per vierkante meter L i n o Ie 11 1.3,95 Benauwde overwinning pan minister Donker (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 9 April De langverwachte ontknoping is gekomen. Na een middag vol spanning drie amendementen werd met 3910 stemmen ver- wordpen is de notariswet van minister Donker aangenomen met 11 tegen 38 stemmen. Het was dus een dubbeltje op z'n kant. De socialisten, acht katho lieken, de C.H. en de communist Haken hebben voorkomen dat rfe bewindsman van Justitie op de laatste dag voor het Paasreces een pijnlijke nederlaag leed, al zal men deze wurgoverwinning moeilijk eervol kunnen noemen. Het resultaat van al deze stemmingen is, dat het standpunt van de ministers zoals dat in de derde Nota van Wijzigingen is uiteen gezet heeft gezegevierd. Maar daarbij moet men niet vergeten, dat deze nota reeds zeer belangrijke concessies aan de Kamer bevatte. Ingezonden Mededeling (adv.) Voor MEISJES- EN JONGENSKLEDING Kremerstraat 11, Bergen op Zoom Frankrijk staat niet op beide voeten Sfï> PARIJS, 8 April. Generaal de Gaulle heeft gisteren op een persconferentie èn de Franse buitenlandse politiek èn het E.V.G. verdrag gehekeld. H\j zei, dat als er een echte Franse politiek bestond, het voornaamste doel daarvan zou moeten zijn het zoeken naar een ontspanning tussen de twee tegenover elkaar staande blokken van grote mogendheden. Om echter een dergelijke rol te spelen, moest Frankrijk op zijn eigen voeten staan, een eigen beleid volgen, een verdedigings- stelsel hebben in verhouding tot zijn hulpbronnen, verhonden zijn met de gealli eerden, doch onafhankelijk en evenwichtig. Het ligt slechts aan onszelf, aldus de Gaulle of wij een mogendheid op atoom gebied zullen worden. E.V.G.-VERDRAG. Bekrachtiging van het verdrag voor een Europees leger zou Frankrijk voor de duur van 50 jaar en ongetwijfeld altijd het zelfbeschikkingsrecht ontnemen. De goedkeuring zou Frankrijk beroven van zijn leger, het land afsnijden van zijn overzeese gebieden en alle toegang tot het terrein van atoomwapens verhinderen. Het Amerikaanse opperbevel zou, volgens de generaal, beslissen op welke manier Frankrijk diende te worden verdedigd en of het verdedigd moest worden. De Gaulie zei er niets van te geloven, dat Amerika, indien het Franse parle ment het E.V.G.-verdrag niet zou goed keuren, zijn politiek diepgaand zou wijzigen, zoals Foster Dulles destijds in Parijs heeft meegedeeld. De gene raal veroordeelde het verdrag als een „monster". kwestie juin. Generaal de Gaulie sprak ook over het geval-Juin. Hij meende, dat de maar schalk nooit voorstander is geweest van het E.V.G.-verdrag. Het scheen volgens hem, alsof de maarschalk volledig over de inhoud van het verdrag was geraad pleegd, doch zijn mening was slechts in direct gevraagd over technische kwesties. Dat verwondde zijn geweten als man en soldaat, aldus de Gaulie, en hij reageerde daarop in volmaakt passende termen. De Gaulie wilde wel vasthouden aan het Atlantisch Pact, doch wenste daarin wijziging te zien gebracht. Bovendien zei hij, dat Frankrijk atoomwapens nodig heeft, omdat het land dan in staat is terug te slaan en tevens het gezag hebben om controle op atoomenergie voor te stellen. Tenslotte zei De Gaulie, dat er geen inmenging in Indo-China mag zijn, tenzij Frankrijk dit nadrukkelijk verzoekt. Minister Donker kwam in zoverre aan de wensen van de Kamer tegemoet, dat er geen pensioenfonds zal worden opgericht, zonder dat de belangheb benden zich duidelijk daarvoor hebben uitgesproken. Daarvoor moet een be langrijke meerderheid zijn. De minis ter mag de grootte van die meerder heid bepalen. Deze enquête zal gehou den worden onder de notarissen en de candidaatnotarissen. Dit artikel is nu aangenomen. De heer v. Rijckevorsel (K.V.P.) poogde een afzonderlijke stemming te hóuden onder de nota rissen en de candidaat-notarissen, die naar zijn mening twee verschillende groepen, met verschillende belangen vertegenwoordigen. Hoe men het keert of wendt, een notaris is werkgever en een candidaatnotaris is werknemer. De 70-jarige notaris ziet zijn belang ge heel anders dan de 40-jarige candidaat notaris. Minister Donker wilde deze splitsing niet, want als men splitst moet men dit minstens in vieren doen: oude en jonge notarissen en candidaat notarissen. Slechts een stemming kon uitkomst brengen. Hetresultaat was 39 voor en 40 tegen het amendement van Rijckevorsel (K.V.P.). De K.V.P.-afge- vaardigde werd gesteund door zijn eigen fractie, de A.R. en door de K.N. P. Een stemverhouding, die men deze middag meer heeft aangetroffen. MEER POGINGEN. De tweede poging van de heer van Rijckevorsel heeft geen succes gehad. Minister Donker wenste te bepalen, dat notarissen en candidaat-notarissen, die niet aan dë stemming deelnemen of blanco stemmen, worden geacht zich voor de oprichting van het pensioen fonds uit te spreken. Neen, zei de heer van Rijckevorsel (K.V.P.) en dat was zijn tweede amendement de blanco stemmen tellen niet voor de vaststelling van de meerderheid. Weer werd het 39 40 en weer kon minister Donker ver licht ademhalen. Willen de notarissen geen pensioen fonds dan zullen de bepalingen van de ze wet die op de leeftijdsgrens slaan zonder meer in werking treden. Maar ook daar was de heer van Rijckevorsel (K.V.P.) op tegen. Het derde amende ment, dat hij indiende had de bedoeling om een pensioenvoorziening te treffen voor die notarissen die de „dupe van deze wet worden". Deze wet is voor de notarissen van 70 jaar en ouder niet plezierig, zo luid de de stelling van de heer van Rijcke vorsel. Zij zijn voor hun leven benoemd en moeten nu min of meer plotseling hun ambt neerleggen. Dat is een der ving van inkomen en daarom moet er voor deze groep een pensioei.svoorzie- ning komen. De vraag hoe deze voor ziening er uit moet zien en wie haar moet betalen liet hij in het midden. De staat betaalt in ieder geval niet, aldus de minister, die er ernstige bezwaren tegen had, dat op zo'n manier het refe- rumdurn in de lucht komt te hangen. De standpunten kwamen niet bij el kaar en voor de derde maal werd een amendement van Rijckevorsel met 39 -40 stemmen verworpen. Toen steeg de spanning ten top. De heer van Rijckevorsel had reeds laten doorschemeren dat het lot van het ge hele ontwerp op spel gezet zou worden als dit laatste amendement zou wor den verworpen. De fractie is verdeeld, zo deeldh\j mede en een zucht van verlichting ging er bij de P.v.d.A. op. Zo'n vaart zou het niet lopen. Maar toen de heer Roosjen (A.R.) nog kwam verklaren na de verworpen amendementen tegen het ontwerp te zullen stemmen, maakten de socialisten zich wel zorgen. Wane ook ce (V.V.D.) zou tegenstemmen. Dat was iedereen duidelijk. Hij had kennelijk plezier in de gang van zaken, maar hij lachtte te vroeg. Het ontwerp werd aangenomen 4138 stemmen. Ditmaal viel de K.V.P. uiteen en dat beteken de de redding van minister Donker. De K.V.P.-ers die voor het ontwerp stemden waren: Maenen, Koersen, v. Meel, v. d. Ploeg, Droesen, Groen, de Graaf en Kortenhorst. Ingezonden Mededeling (adv.) IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND WASHINGTON, 9 April. De Ver. Staten zullen de keten van radar stations boven het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan uitbreiden, aangezien het even belangrijk is om de aanvliegroutes naar Noord-Amerika van het Noord westen en het Noordoosten uit een een vroegtijdige waarschuwing tegen mogelijke luchtaanvallen te krijgen als op de ronte over de Noordpool en Ca nada, aldus heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, Wilson, bekend gemaakt. Hierbij zal, naar hij te verstaan gaf, o.m. gebruik worden gemaakt van ra darapparaten in grote vliegtuigen, dia urenlang op grote afstand van hun ba ses kunnen patrouilleren. Voorts deelde de minister mede, dat onderzoekingen voor een nieuwe Ame- rikaans-Canadese keten van waar- schuwingsposten aan de rand van N. Amerika, ten Noorden van de keten van stations waaraan men vier jaar geleden begon te werken, „reeds goed gevorderd" is. De waarschuwingsketens in het hoge Noorden hebben tot taak vliegtuigen die via de Noordpool naar Canada en de Ver. Staten trachten te vliegen, op te sporen. Britse verklaring betreffende E.V.G. voor Pasen. LONDEN, 8 April. Anthony Eden heeft Woensdagmiddag in het Britsa Lagerhuis aangekondigd, dat hij voor Pasen een verklaring zal afleggen over de bijdrage van Groot-Brittannië tot de E.V.G. Deze verklaring zal worden afgelegd, nadat Engeland en de rege ringen van de ledenlanden van da E.V.G. tot overeenstemming zijn geko men, aldus Eden. Ingezonden Mededeling (adv.) vragen Bijeenkomst in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 9 April. Gisteravond is tijdens een bijeenkomst in da vergaderzaal der Tweede Kamer door de Atlantische commissie, die is samen gesteld uit leden vau de Nederlandse raad der Europese beweging en de vereniging voor internationale rechtsorde, het eerste lustrum van de N.A.V.O. herdacht. Do voorzitter der Atlantische commissie, prof mr R. Kranenburg, heeft bij deze ge legenheid gezegd, dat de kwaliteit in de laatste Russische nota, als zou de N.A.V.O. een agressief karakter hebben, voor de Nederlanders eenvoudig onbegrijpelijk is. „Dat wij zouden deelnemen aan een agressief verbond is in de meest roekeloze fantasie niet opgekomen", aldus prof. Kranenburg. Prot Kranenburg merkte verder op, dat de methoden van de N.AV.O. en van de Ver. Naties wel geheel verschillend moeten zijn en ten dele zelfs tegengesteld. Een coalitie van staten in een defen sieve alliantie heeft als eerste zorg, dat de weermacht van elk der deelnemen de landen zo sterk mogelijk is. De re geringen en wetgevende organen der betrokken staten trachten naar ver mogen daaraan te voldoen, niet met 33 „Misschien leeft hij nog. Hoewel", vervolgt hij langzaam, „hoewel vijf jaar een lange tijd is". Freerik heeft zwijgend geluisterd. Nu zwijgen ook de anderen. De mon nik staat op en kijkt weer naar Free rik, nadenkend, alsof hij een plan overweegt. „Ik zal u een eind op weg brengen. Het onweer is nog wild", zegt Freerik. „Dit apprecieer ik zeer", antwoordt de monnik beleefd. Ze lopen naast elkaar. Freerik over denkt zijn dag. Hij ziet weer dezelfde beelden, de schemerige kerk vol bange gezichten, het dreigende hoofd van de boetprediker, de onverstoorbaar kalme rust van de boekverkoper, de luchtige jool in de taveernen, de demonische tormentatie van zee en winden, zand en schuim en zwierende vogels en de geheimzinnige dreiging overal. En nu nu.Wat nu weer? De monnik neemt het woord. Hij vertelt met wat meer woorden hetzelfde dat h(j reeds verteld heeft. Dan zwijgt hij even, het biechtgeheim mag hij niet schenden. Bedachtzaam, maar zeer na drukkelijk gaat hij verder„Hebt u wel eens iets vernomen aangaande een geheim, dat mij óók verteld is. Het betreft een adellijk zeerover, een misdadig edelheer, die zijn straf ont vluchtte, wegvoer in de slaapstee bij een zeevaarder en nu weggekropen in het duinland, heimelijk voortleeft als eenvoudig huisman?" Onkel Freerik is op zijn hoede én antwoordt zonder enige belangstelling: „Zulk een verhaal heb ik nog nooit gehoord". Joris' moeder zit nog op haar sche mel. Haar hoofd rust in haar hand, haar andere hand drukt ze op haar hart, ze ademt diep. Ze zit verbijsterd. Vijf jaar heeft ze geleefd in de zeker heid dat Joris dood is en ze heeft er in berust. Nu is er weer onzekerheid en angst. Waar is Joris nu? Leeft hij nog? Of heeft hij, evenals zijn vader, zijn drift niet bedwongen en zich daar door gevangenschap of zelfs de dood op zijn onbedachtzame hals gehaald? Ze weet het niet. zingen, aangaande paden en wegen, die hij aanduidt als meest verkieslijk en het best begaanbaar. Cortez, niet minder geslepen en bo vendien onverzettelijk en onversaagd, laat met rustige regelmaat alle hinder nissen wegruimen, marcheert recht af op zijn doel en vermijdt de zijpaden, waar de Azteken in hinderlaag liggen. Maar nu is toch een afdeling in een val gelopen. Een aantal Tlascala en niet minder dan veertig Spanjaarden zijn gevangen. Hun lot is bezegeld. FEUILLETON door K. JONKHEID XII. PIZARRO. Als Joris in het kamp terug komt, heerst daar grote opschudding. Ver slagenheid ligt op menig gezicht. Groepjes mannen klitten bijeen en praten geagiteerd. Het is bekend, dat koning Monte zuma een onbetrouwbaar en verrader lijk heer is, die aan alle kanten hin derlagen legt, waarin hij de Span jaarden tracht te lokken met mooie woorden van trouw en vriendschap en door het leggen van boomstammen dwars over de wegen, die volgens hem niet bruikbaar zijn. Ook door aanwij- Hun hart wordt geofferd aan de goden, hun schedel zal een tempel sieren, wangen en ledematen op het overwin ningsfestijn worden opgegeten en de rest voor de honden geworpen. De melding, dat vier dagen geleden deze slag viel, kwam vanmorgen 'binnen. Te laat. Redding is niet meer mogelijk. Bovendien dreigt nu nog een heel ander gevaar. De Gouverneur van Cuba, die Cortez heeft aangesteld, heeft een ander in diens plaats be noemd en deze met twee schepen en een paar honderd man uitgezonden, om Cortez gevangen te nemen en ge boeid op te zenden naar Cuba. Cortez roept zijn mannen samen en spreekt hen toe in bewogen taal. Met meesterlijk talent en in meeslepende bewoordingen schildert hij de toestand op zodanige wijze als hem voor zijn bedoeling het meest gelegen komt. De Heilige kerk en het machtige Spanje worden er bij te pas gebracht. De Spaanse koning heeft recht op een vijfde deel van de buit. Dit deel moet hem dadelijk gezonden worden en heel de expositie rechtstreeks gesteld onder zijn machtige bescherming. Want Kareltje, het kleine Graafje, is in enkele jaren een groot en mach tig Vorst geworden, Koning van het Verenigde Spanje en keizer van het in bondgenootschap aaneengesloten Duits land. Bekwaamheid en bedachtzaam heid sieren zijn jeugd. Cortez beweegt zijn mensen, hun aandeel in de buit af te staan aan de koning en zelf voorlopig tevreden te zijn met niemendal. Dan zal hij hen dadelijk verlossen van de dreigende belagers, die gekomen zijn om te oog sten, wat zij, zijn trouwe mannen, met hun dapperheid en het bloed van hun kameraden hebben gezaaid en opge kweekt. Nu zal de machtige koning aller beschermheer wezen en de vol gende buit zal groter, veel groter zijn dan tot heden. Het volk juicht hem toe en geeft zich gewonnen. Nu moeten de invallers verslagen worden en hun Commandant gevan gen. Dit is geen geringe taak, want de troep is goed bewapend, beschikt over enige kanonnen en heeft zich genes teld in een versterkt kamp in het duin gebied. vreugde, soms met gefronst voorhoofd en steeds met critiek. De V.N. hebben om het doel, de on derdrukking der tussenstaatse eigen rich ting, te bereiken, ervoor te zorgen, dat de weermachten der leden-staten zo klein en weinig gevaarlijk als mogelijk zijn. MR VIXSEBOXSE. Gesproken werd voorts door mr G. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer en vice-president van de gemeenschappelijke vergadering van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Hij merkte op, dat de N.A.V.O. een ei gen karakter heeft en onder de inter nationale overeenkomsten een eigen plaats inneemt. Hij wees er op, dat ook in de N.A.V.O. - hoewel geen supranationale organisatie als K.S.G. en Raad van Europa - gewij zigde opvattingen aangaande de interna tionale politiek aanwijsbaar zijn. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, hield de slotrede. Belangrijker dan de kracht van het mili taire potentieel noemde hij de economi sche krachtbronnen der vrjje wereld. Hij verdeelde de wereld in drie groe pen, t.w. de N.A.V.O. landen; Rusland en de satellieten, -er daarbij van uitgaand, dat de Sowjets bij een oorlog onvoor waardelijk op deze landen kan rekenen; en de rest van de wereld, waarvan een groot deel zich mag verheugen in een kerngezonde economie en die in het uur van gevaar schouder aan schouder met de N.A.V.O. landen de vrijheid zuilen ver dedigen. Nederlandse delegatie naar de Korea-conferentie te Genève. 's-GRAVENHAGE, 8 April. De Nederlandse delegatie naar de Korea- conferentie, die op 26 April a.s. te Genève zai aanvangen, zal onder lei ding staan van de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Voorts zullen van de delegatie deel uitmaken mr A. W. C. baron Bentinck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern en dr C. L. Patjjn, chef der directie internationale orga nisaties van het ministerie van Bui tenlandse Zaken.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5