de loupe DEZE WERELD van öaq tot ö&q Nieuwe Nederlandse protestnota in Djakarta overhandigd Delrama projectie van verbrede films MINISTER ZIJLSTRA KRUISTE DE DEGEN MET PROF. MOLENAAR Bezorgdheid over het lot van de in Indonesië gearresteerde Nederlanders Christenen worden niet alleen vervolgd Van Houtte c.s. exit? Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad Vaderlijk vermaan Jeugdig antwoord Consulaire en rechtskundige bijstand gewenst t,Levendige" verkiezingspropaganda. Onderhandelingen in critiek stadium Jj Felicitatie Een vreemd comité opgericht Wetsontwerp ter regeling van het cadeaustelsel komt binnen enkele dagen Minister Cals verdedigde zijn begroting Zaterdag 10 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 1 Onder Er gaat geen belangrijke vergade ring, op welk christelijk levensterrein dan ook, voorbij of er worden speciaal tot de jeugd krachtige oproepen ge richt om toch trouw te blijven aan het oude beginsel en zich toch in te zetten in de strijd voor de eer van Gods naam. Bij de viering van het jubileum van de A.R.-partij waren het speciaal de „zeer ouden", prof. Anema en generaal Duymaer van Twist, die de jeugd aan spraken; op de C.H.-jaarvergadering ontbrak die oproep evenmin en eer gisteren, bij de viering van het 100- jarig bestaan van de chr. nationale school te Goes, richtte prof. dr K. Dijk zich als feestredenaar ook speciaal tot de jeugd. Dat is allemaal goed bedoeld, maar we kunnen ons levendig voorstellen, dat „de jeugd" wel eens schoon genoeg krijgt van al die vaderlijke vermanin gen. En als dan iemand als dr Schou ten als een klap op de vuurpijl nog verklaart, dat hij de toekomst donker inziet omdat hij bij de jeugd niet die beginselvastheid en die trouw heeft ge vonden, die hij zo graag zou wensen - tja, dan zou men als jongere er het liefst maar helemaal het bijltje bij neergooien. „Balen tabak!", om die soldatenterm eens te gebruiken! Want wat zijn de feiten? Dat de A.R.J.O.S., de Anti-Revolutionnaire jeugdorganisaties, verreweg de groot ste politieke jeugdorganisatie is van geheel ons land en bijna evenveel le den telt als alle andere tezamen! Dat de Chr. Historische jongeren verreweg het meest levende deel vormen van de C.H.U.! Dat het de jongeren zijn die het vuur uit hun sloffen lopen om de Uniecollectq. voor de school met de Bijbel te doen slagen. Dat zij de jubi leumgift voor de A.R.-partij bijeen hebben gehaald dat het resultaat in sommige Zeeuwse plaatsen zo schamel is geweest, is zeker niet hun schuld! En tochsteeds maar vaderlijke vermaningen en pessimistische uitspra ken! Weet U het antwoord van de jeugd? Het is dit: „Wij willen en kunnen min stens zoveel enthousiasme opbrengen als vroegere generaties hebben op gebracht. Maar.... dan moet er ook reden zijn voor enthousiasme. En die is maar moeilijk te vinden! Neem het ons niet kwalijk maar wij zijn niet en thousiast voor het gescheiden optrek ken van Anti-Revolutionnairen en Christelijk-Historischen. Wij zouden dolgraag eenheid tot stand zien ge bracht waarom halen de ouderen hun schouders op als wij het daarover hebben? En wij zijn enthousiast voor de christelijke school en willen heus het vermaan van een prof. Dijk wel aannemen maar wij begrijpen niet waarom er zo veel verdeeldheid moet zijn tussen die christelijke scholen en waarom ieder zo voor zijn eigen stand je vecht. Wij zijn volkomen bereid ons in gehoorzaamheid aan de oude begin selen in te zetten in de strijd tegen socialisme en liberalisme, tegen al die machten van onze eeuw, die het chris tendom in een hoek trachten te drin gen maar wij zijn niet bereid elkaar te bestrijden. Integendeel, wij willen samen optrekken omdat wij in die een heid grotere mogelijkheden zien! Werk toch aan die eenheid. Zet die toch door en U zult zien met welk een enthou siasme wij achter U zuilen staan en met hoeveel energie wij het werk, dat op onze schouders komt te rusten, zul len aanpakken. Wij weten het: het tot stand brengen van die eenheid zal U misschien veel moeite kosten en mis schien op een ogenblik ook stemmen kosten. Dat is moeilijk.... maar er staat zo'n grote winst tegenover. De winst van ons jeugdig enthousiasme en onze jeugdige werkkracht. En samen gebundeld zal die nog groter zijn!" Een jeugdig antwoord ook een overdreven antwoord? Niet de moeite waard zich hierop eens te bezinnen? Och, misschien is het dan beter ook de vaderlijke vermaningen maar achter wege te laten! 's-GRAVENHAGE, 9 April. -Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering opnieuw bij de Indonesische regering protest heeft aangetekend tegen het feit, dat aan de Nederlandse arrestanten, die bij de z.g. zaak Schmidt zijn betrokken, belet wordt, dat zij gedurende het vooronderzoek de nor male consulaire en rechtskundige bijstand krijgen. Zoals bekend heeft de regering reeds op 13 Februari een nota naar Djakarta gezonden. Op 3 Maart j.l. antwoordde de Indonesische regering, dat zij de Nederlandse zienswijze verwierp. Aangezien sindsdien nog geen recht is verkregen heeft de Nederlandse re gering door de Hoge Commissaris in Djakarta een nieuwe - scherp gestelde - nota laten overhandigen, waarin de aandacht van de Indonesische regering wordt gevestigd op een vijftal punten. ONBEHOORLIJK. Allereerst zegt de Nederlandse re gering het te betreuren, dat haar ver zoek om aan de sinds 18 December j.l. gearresteerde Nederlandse consulaire en rechtskundige bijstand te verlenen is geweigerd. Vervolgens wordt geconstateerd, dat aan de Nederlandse consulaire verte genwoordigers daardoor, in strijd met het in democratische landen aanvaar de internationale gebruik, belet wordt hun essentiële taak uit te voeren. Er wordt op gewezen, dat deze taak in de eerste plaats bestaat in het zich ervan overtuigen, dat de behandeling en verzorging van de gedetineerden bevredigend is, en zo dit niet het geval mocht zijn, voor hun belangen op te komen bij de autoriteiten. Voorts be horen de consulaire ambtenaren zich ervan te kunnen vergewissen, dat de met het vooronderzoek belaste instan ties zich onthouden van onwettige mid delen, teneinde bekentenissen af te dwingen. Tenslotte zullen, aldus de nota, de consulaire ambtenaren de ge legenheid moeten hebben de preven tief gestelden voor te lichten omtrent de rechten, die het strafproces hun toe kent en er op toezien, dat hun geen belemmeringen in de weg worden ge legd om zien van de hun toekomende rechtsmiddelen te bedienen. ONRUST. De Nederlandse nota verwijst dan naar het nieuwsbulletin van een Indo nesisch persbureau, waarin op 22 Maart 1954 is gezegd, dat het politie onderzoek van de Nederlandse arres tanten nog niet is afgelopen, „omdat het niet zelden gebeurt, dat iemand 4 of 5 maal verhoord moet worden om voldoende gegevens te krijgen, te meer, daar er enkelen zijn, die volgens de Nederlandse regering zeker niet toe bijdragen om de bestaande bezorgdheid over de behandeling, die een aantal arrestanten sinds hun gevangenneming- ondergaat, alsmede de wijze, waarop deze aangelegenheid wordt afgedaan, weg te nemen. Tenslotte herhaalt de Nederlandse regering met klem haar verzoek om consulaire en rechtskundige bijstand te laten verlenen aan de gearres teerden, terwijl men bovendien wenst na te gaan in welke physieke en geestelijke toestand deze Neder landers thans verkeren. DJAKARTA, 8 April. Het mini sterie van Godsdienstzaken heeft een bekendmaking uitgegeven naar aanlei ding van de verklaring van de leider van de christelijke partij, mr Tambu- nan, dat het optreden van de benden in Zuid-Celebes tegen de Christenen op internationaal niveau besproken dient te worden. In de bekendmaking van het ministerie wordt gezegd, dat niet alleen Christenen het slachtoffer zijn van de benden in Zuid-Celebes, doch ook en zelfs voor het grootste deel Is lamieten. Het doel van de benden is niet uitsluitend het terroriseren van Christenen, doch ook de orde te ver storen. De feiten hebben aangetoond, dat de benden de bevolking, die loyaal jegens de regering van de republiek Indonesië was en weerspannig jegens de opstandelingen, geterroriseerd heb ben, onverschillig, of zij de Christe lijke, dan wel de Islamietische gods dienst belijdt. De Mattheus Passion als filmwerk MIDDELBURG, 8 April. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der Chr. Film actie om op Dinsdag en Woensdag a.s. in de Schouwburg een vertoning te doen ge ven van Bachs verfilmde meesterwerk, de Matthaus Passion. Een Weense filmmaat schappij maakte deze film, waarin o.m optreden het Weens Philharmonisch Or kest en de Wiener Sangerknaben. Nieuwe Nederlandse vinding. AMSTERDAM, 9 April. Ook de amateur-cineast kan thans in zijn huis kamer films vertonen op een breed scherm, zoals dat bekend is geworden door de cinemascope. Hij moet daartoe op zijn camera een „delrama"-apparaat voor de lens zetten en dient ervoor te zorgen dat ditzelfde kleine apparaatje bij het afdraaien van zijn film voor de lens van zijn projector wordt beves tigd. Het betreft hier een nieuw Neder- lands anamorphisch systeem voor op name en projectie van verbrede films, waarvan prof. dr A. Bouwers, direc teur van de N.V. Optische Industrie „De oude Delft" te Delft de uitvinder is. Voor de toeschouwer is het resultaat vrijwel hetzelfde als dat van de cine mascope: hij ziet een film afgebeeld op een bijzonder breed, langgerekt doek. Toch is er verschil tussen de bei de systemen. De cinemascope werkt met bijzondere lenzen, die in tegen stelling tot normale lenzen niet in alle richtingen vergroot, doch uitsluitend in de breedte. Het „delrama"-appa- raatje bestaat uit slechts twee gebogen spiegels, die zo gevormd en geplaatst zijn, dat bij de gewenste beeldvervor- min.g alle optische aberraties worden gereduceerd in een mate, die volgens de uitvinder met geen enkele denkba re combinatie van lenzen of prisma's bereikbaar is. Bij lenzen heeft men het nadeel van kleurfouten, van „kleine regenboogjes" aan de randen, doch bij spiegels, die het invallende licht onder dezelfde hoek weer terugwerpen en waarbij dus uitsluitend van reflecte rende oppervlakken gebruik wordt ge maakt, zijn deze zgn. kleurfouten vol ledig geëlimineerd. Medegedeeld werd, dat de N.V. Op tische Industrie te Delft haar anamor phisch systeem reeds in alle belangrij ke landen heeft gepatenteerd. Drie schietpartijen in de nacht Israëlisch-Egyptisch incident TEL AVIV, 9 April. Vijf Isrëlische sol daten werden Donderdagnacht gewond bij drie aanvallen op Israëlische patrouil les bij het gebied van Gaza, dat Egypte beheert, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Men zou in de aanval lers Egyptische militairen hebben her kend. Bij een incident openden de aanvallers het vuur op een Israëlische auto met automatische wapens bij de nederzetting Saad. Bij de schermutseling die volgde, werden twee Israëlische soldaten gewond, waarvan een ernstig. Bij de nederzetting Beeri viel een Egyptische eenheid een patrouille uit een hinderlaag aan met automatische wapens en handgranaten. Hierbij werden drie Is raëliërs ernstig gewond. Bij een derde aanval op een vracht wagen in de buurt van de nederzetting Zikim vielen geen slachtoffers. Men had in het licht der koplampen „duidelijk ge zien, dat de aanvallers Egyptische unifor men en kentekens droegen", aldus de woordvoerder. Dc Frans-Vietnameee verhoudingen SAIGON, 9 April. Bao Dai, het staats hoofd van Vietnam, verwacht Zaterdag per vliegtuig naar Parijs te vertrekken om een poging te doen om te voorkomen, dat de Frans-Vietnamese onderhandelin gen over Vietnams onafhankelijkheid vast lopen, zo wordt van gezaghebbende Viet namese zijde vernomen. Het staatshoofd kwam Donderdag te Saigon aan om met Franse funetionnaris- sen en Vietnamese nationalistische lei ders de houding der regering ten aanzien van de komende conferentie te Genève te bepalen. Volgens genoemde kringen heeft pre sident Coty, Bao Dai uitgenodigd om te Parijs besprekingen te voeren. Bao Dal zou dan bijzonderheden vragen omtrent de Franse bedoelingen te Genève en een nieuwe verzekering willen hebben, dat Frankrijk Vietnam niet in de steek zal laten ten einde onderhandelingen met do leider der Vietminh, Ho Tsji Minh, en met communistisch China te beginnen. De Beigen blijven wonderlijk rus tig onder de verkiezingspropagan da die nu de verkiezingen op 11 April a.s. nader komen over hun hoofden wordt uitge stort. De liberale partij, voelde dat die rust moet worden ver jaagd, hoe dan ook.... Deze partij kwam met een nieuw soort reclame, die de volle atten tie had van de Brusselaars, want in de hoofdstad van België werd de nieuwe actie gestart... Kiosk j es, beplakt met verkiezings leuzen, ..bewoond" door een fors persoon voor het geven van de gewenste inlichtingen, waren op drukke punten in de stad ge plaatst. Óf dgewenste interesse werd gewekt is niet te zeggen. Zeker is het echter, dat de „voor lichters" het niet druk hadden, en dat de belangstelling meer uit ging naar het „gekke huisje". 's-GRAVENHAGE, 8 April. Het ministerie van Financiën deelt ons mede, dat de beurzen voor de geld en fondsenhandel op 16 April, Goede Vrijdag, en op 30 April, verjaardag van H.M. de Koningin, zullen zijn ge sloten en dat die dagen voor de geld leningen, als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werk dagen zullen worden beschouwd. Het was een prachtig ogenblik toen de Commissaris der Koningin het lintje op de borst spelde van de heer J. La- port te Goes, benoemd tot ere-voor- zitter van de Chr. Nationale School en nu ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Graag bieden wij op deze plaats de nieuwe ridder onze gelukwensen aan, omdat wij ervan overtuigd zijn dat hij deze Koninklijke onderschei ding ten volle heeft verdiend. De heer Laport is een „doorzetter", zoals men dat noemt. Een man die vasthoudt aan wat hij begonnen is; die tegenslagen met een glimlach accepteert maar niet rust voordat toch het goede einde is bereikt. Het goede einde want dat is de verdienste van de heer Laport dat hij het vrijwel altijd bij het goede einde heeft! De zaken, waaraan hij zijn energie besteedt, zijn energie ten volle waaid, omdat het bij hem altijd in de WASHINGTON, 9 April. Een pas gevormd comité „Voor teruggave van in beslag genomen Duits en Japans bezit" heeft een brief aan president Eisenhower en de minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles gezon den. Teruggave van het in beslag geno men Duitse en Japanse bezit zou bij dragen tot de huidige vriendschappe lijke buitenlandse politiek van Ameri ka ten opzichte van West-Duitsland en Japan en de ontwikkeling van de han del tussen de drie landen ten goede komen, aldus verklaart het comité. Maarschalk Juin heeft zich naar het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrach- ten in de Centraal-Europese sector, waar van hij opperbevelhebber is, te Fontaine- bleau begeven. te bepalen: „Hoe komt God tot Zijn eer?" Naar die eer heeft hij steeds ge zocht en nooit heeft hij geaarzeld daar voor te strijden. Ons christenvolk mag J dankbaar zijn dat het zulke mensen heeft. En daarom verheugen wij ons over deze onderscheiding! AL er een eind komen aan de homogeen Rooms Katholieke regering die België sinds Juni 1950 heeft gehad? Zal Jean van Houtte, wanneer hij Maandag bi Koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet gaat aanbieden, direct de opdracht krijgen tot de vorming van een nieuwe regering over te gaan, omdat de C.V.P. de verkie zingsstrijd heeft gewonnen? Of breekt voor België een moeilijke tijd aan, omdat de partijen het onderling niet eens kunnen worden? Dit zijn een aantal vragen, die ge steld kunnen worden aan de voor avond van de Belgische parlements verkiezingen. Slechts zelden is de strijd om de gunst van de kiezers zo kalm verlopen als in de afgelo pen weken. Doch met grote span ning wordt gewacht op het ant woord op de vraag: Zal er aan de kleine meerderheid, die de C.V.P. de laatste jaren in Kamer en Senaat heeft gehad, een einde komen en daarmee aan het bepalen van het beleid door één enkele partij? Morgen gaan 5.863.072 Belgen, waar onder 3.065.399 vrouwen naar de stem bus om hun nieuwe volksvertegen woordiging te kiezen. Het is de vierde verkiezingscampagne bij onze Zuider buren sinds het einde van de oorlog. Maar het is tevens de rustigste, want de koningskwestie speelt immers geen rol meer. En juist omdat deze zaak geen rol meer speelt, is het practisch ondoenlijk om de uitslag van de ver kiezingen met enige mate van zeker heid te voorspellen. Wie kan zeggen hoeveel socialisten en liberalen er enige jaren geleden op de C.V.P. hebben gestemd, juist vanwege de koningskwestie? Zij heb ben er toe bijgedragen, dat de R.K.- partij aan de regering kwam en de meerderheid heeft kunnen opieggen aan de andere partijen. Zullen zjj nu de C.V.P. vaarwel zeggen en weer tot hun uitgangspunt het socialisme of het liberalisme terugkeren? Dat de Rooms-Katholieken stemmen zullen verspelen staat als een paal bo ven water. Niemand weet hoeveel mensen zich zullen laten verleiden op een aantal splinterpartijtjes te stem men, die de laatste maanden zijn ge vormd. Kleine goepen ontevredenen, ook uit de kringen van C.V.P.-han- gers. De twee belangrijkste afgescheiden partijen zijn de „Vlaamse christelijke volksunie", samengesteld uit Vlaamse nationalisten van de rechtervleugel en de tegenhanger ervan in het Frans sprekende deel van dit door de taal grens verdeelde land, de „Sociaal christelijke vrijheidsvereniging". Deze laatste partij is gesticht door de Waal se katholiek André Saint Remy, die uit de C.V.P. is gestapt. Hij tekent met zijn partij protest aan tegen de groei ende Vlaamse tyrannie over de twee talige bevolking en tegen het schoon wassen van veroordeelde oorlo„scolla- Twee standpunten tegenover elkaar 's-GRAVENHAGE, 9 April Minister Zijlstra heeft gisteren in de Eesst* Kamer de degen gekruist met de liberale prof. Molenaar in verband met d» door hem gemaakte opmerkingen over de rede, die de minister vorige week op de jubileumvergadering vandeA.R. te Rotterdam heeft gehouden. Prof. Zijlstra zei, dat in een politieke partij op de lange duur levensbeschouwelijke overwegingen meer binden, dan concrete vragen van de dag soms gelden. Slechts een diepe overtuiging kan als cement dienen voor een partij, die de storm van de tijd wil trotseren. Dat daarbij haar kijk op de economische problemen en die der tegenstanders wederzijds verzacht worden, is vaak mede een gevolg van een gunstige conjunctuur. Bij de replieken antwoordde prof. Molenaar, dat hij ontkende, dat in deze tijd een politiek program is op te bouwen op een levensbeschouwelijke overtuiging. In het internationale handelsbestel neemt Nederland thans een zeer gun stige positie in, zo kon de minister meedelen. Sprekende over de export zei hij, bij een eventuele belastingver laging, een algemene verlaging te pre fereren boven extra faciliteiten voor de export. P.B.O. In de avondvergadering sprak minis ter de Bruijn over de P.B.O. Hij con stateerde gestadige vorderingen op dit gebied. Op de opmerkingen van prof. Rip (A.R.) dat de definitieve tekst van het instellingsbesluit van het land bouwschap nogal verschilde van het advies van de S.E.R., antwoordde de bewindsman, dat de mogelijkheid vail afwijking van dit advies bestaat. De staatssecretaris voor de Midden stand, dr Veldkamp, kwam nog met de mededeling, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp ter regeling van het cadeaustelsel de Tweede Kamer zal bereiken. •s-GRAVENHAGE, 9 April. Minister Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer bij de verdediging van de begroting van O. K. en W. gezegd, dat het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs hem zal noodzaken tot een verlaging van de leerlingenschaal over te gaan en tot het verlengen van de leerplicht. De minister deelde mee, dat overleg gaande is met de minister van Oorlog om nog meer vrij stellingen te krijgen voor onderwijze», die in militaire dienst moeten. Hij had er geen overwegende bezwaren tegen, dat bij het onderwijs in de laagste klassen van het L.O. kleuteronderwijze ressen worden ingeschakeld. De minister heeft - in antwoord op de ernstige critiek van de heer Algra (AR) - gezegd, dat hij in het algemeen de verantwoording aanvaardt voor het „Bronnenboek". Hij deelde mee, dat dit niet wil zeggen, dat hij het op alle punten met de inhoud van de publi catie eens is. Mr Cals kon verder meedelen, dat een .wetsontwerp tot herziening van de ver lofregeling van onderwijzers op komst is. Het zal op 27 April a.s. in de commissie georganiseerd overleg, worden behandeld. Wat het gebrek aan gymnastieklokalen betreft, zei de bewindsman dat hij leefde in de hoop, dat de achterstand over enke le jaren zal zijn ingehaald. Maar minister Zijlstra liet het er niet bij zitten en raapte opnieuw de hand schoen, door prof. Molenaar geworpen, op. Hij gaf daarbij toe, dat het evo lueren van denkbeelden bij alle par tijen voorkomt. Het gaat er maar om wat verenigt en wat scheidt. Als men terugziet welke problemen in het po litieke leven (onafhankelijk van het ogenblik) de zwaarste zijn geweest, komt men z.i. tenslotte terug op de partij met levensbeschouwelijke grond slag. DE SITUATIE. De minister deelde met betrekking tot de begroting van Economische Za ken mede, dat het investeringsniveau in 1950 100 millioen lager is geweest, dan de taakstelling. De investerings plannen voor 1954 zijn hoger dan de investeringen in 1953. Bij de financie ring Van de industrialisatie spelen de belastingen uiteraard een belangrijke rol. Als belastingverlaging mogelijk zou zijn, zou de minister tariefsverla ging prefereren boven hernieuwing van het winstbegrip. De thans doorge voerde belastingverlaging zou men een eerste ronde kunnen noemen, maar of er een tweede zou komen, zal het ge volg moeten zijn van een aantal facto ren, die men op dit moment slechts gedeeltelijk kan overzien. i-Toonden Mededeling (Adv) Voor MANTELCOSTUUMS en MANTELS Kremerstraat 11, Bergen op Zoom borateurs, waaronder zich enkele Vlaamse separisten bevinden. Verder zijn er nog een, groot aantal kleine partijtjes, zoals bijv. de „natio nale beweging van ontevredenen", die hoofdzakelijk wordt gevormd door kleine middenstanders en boeren. Ook is er nog de „partij van wereldburgers' die in Gent een hoofdkwartier heeft. Maar een veel ernstiger bedreiging dan alle deze kleine groeperingen, vormt de coalitie van socialisten en li beralen, die elkaar de laatste jaren netjes gezelschap hebben gehouden in de oppositie tegen de C.V.P. In de pro vincies Luxemburg en Limburg heb ben de beide partijen gezamenlijk hun lijsten opgesteld en ingediend, omdat zij op deze wijze beter front konden maken. De communisten maakten er ook al handig gebruik van en adv! seerden hun leden ondanks felle protesten van de socialisten, die niet voor het vuurrode wagentje wilden worden gespannen om in die dis tricten, waar de communistische lijs ten toch geen zetels kunnen verove ren, op de gecombineerde lijst van so cialisten en liberalen te stemmen. Twee motieven spelen hierbij een overwe gende rol: de linkervleugel wil de dienstplicht, die door de C.V.P. op twee jaar is gebracht, verlagen tot 18 maanden en natuurlijk hebben ze zich fel gekeerd tegen de E.V.C. Welnu, zoals de zaken er thans voor staan, lijkt het onwaarschijnlijk, dat Van Houtte c.s. de meerderheid zullen behouden. In de Kamer heeft de C.V.P. 108 zetels tegen de oppositie 104 (77 soc., 20 liberalen en 7 communisten); in de Senaat heeft de C.V.P. 91 zetels en de oppositie 84. Er moet dus niet veel gebeuren of de allesbeheersende uitslag der verkiezingen luidt: Van Houtte c.s. exitl NEW YORK, 9 April. De Britse afgevaardigde sir Pierson Dixon heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voorgesteld de beschuldigingen en tegenbeschuldigingen van Israël en Jordanië als een geheel te behandelen. De Veiligheidsraad kwam bijeen voor de door Libanon voor Jordanië inge diende klacht over de aanval in de nacht van 28 op 29 Maart op het Jor daanse dorp Nahalien, waarbij negen Jordaniërs omkwamen. Ook stond een Israëlische klacht op de agenda over de „verwerping" door Jordanië van zijn verplichtingen krachtens het wa penstilstandsverdrag tussen beide lan den. De vergadering stond onder voorzit terschap van de Russische afgevaar digde Wysjinsky. De Franse en de Amerikaanse afge vaardigde, Hoppenot en Lodge, sloten zich bij het voorstel van sir Pierson aan. De Libanese afgevaardigde, Charles Malik, verzette zich tegen het Weste lijke standpunt en was van mening, dat de incidenten afzonderlijk bespro ken moeten worden. De raad ging daarop tot Maandag uiteen, wanneer hij de discussie ever de vraag, of de ingebrachte beschuldi gingen afzonderlijk of als een geheel moeten worden behandeld, zal voort zetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3