WEER ENGELSE COMET VERONGELUKT AMERIKA EN ENGELAND ZIJN HET NIET EENS Zware slag voor burgerluchtvaart Geen oassagiersvervoer meer in Europa met straalvliegtuigen Chr* jonge agrariërs uit Europa bijeen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ledige) Minister Manshoit bezocnt Waarae en Schouwen Economische teruggang in de V.S. BesluitCentraal Orgaan te Londen Excursie door Misdadiger Faber wordt niet uitgeleverd Decreet van Hitier redde hem DE HEER LAPORT GERIDDERD Zuid-Korea gaat naar Geneve Holland Wanneer waarschuwing aan Rood-China? Maandag conferentie van 'Grote Drie' in Parijs Maiik bezocht Eden Vele Nederlanders trekken naar België Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Roordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2754 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. O. Medewerkers: Ds W delburg; Ds J. Huijssen, TROOSTHEIDE R. Zuidema, Goes. VRIJDAG 9 APRIL 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Baron v. d. Feltz, Mia- Hommes, Nieuwdorp; A. v. d. Wiel, Tholen; vliegt de Amerikaanse min. van Buitenl. Zaken, Dulles, naar Europa. Er is n.l. onenigheid ontstaan in het Westelijke kamp over de te volgen politiek ten opzichte van Indo-China. We ho pen, dat de Westelijken, nu de situatie in het Verre Oosten cri- tiek is, het spoedig eens zullen worden. ROME, 8 April. De Comet „Yoke Yoke" van de BOAC in dienst ran de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij op weg van Londen naar Johannesburg, moet ten Zuiden van Capri verongelukt zijn. Dit is het tweede Engelse straalvliegtuig dat binnen korte tijd op geheimzinnige wijze is verongelukt. Beide vliegtuigen zijn neergestort, kort nadat zij h«t vliegveld van Rome hadden verlaten, terwijl zij nog stegen naar de normale hoogte van 13.000 meter. Geen der toestellen heeft een nood sein kunnen uitzenden. De ongelukken moeten dus zeer plotseling ge beurd zijn. Men vreest dat er sabotage in het spel is. De Comet verliet Rome om 19.25 en ■ou ongeveer drie uur later in Cairo hebben moeten landen. Direct nadat de verdwijning van het toestel bekend was geworden kregen de bemanningen van de Franse en Engelse Comets op dracht om aan de grond te blijven. De president van de BOAC, Sir Miles Thomas, noemde de verdwijning van de Cornet een verbijsterende schok. Hij zei, dat men pas na een uiterst zorg vuldig onderzoek, naar aanleiding van het verongelukken van de „Yoke Pe- Wijziging basis-formule Wereldraad van Kerken, DEN HAAG, 9 April. De Noorse delegatie naar de tweede vergadering van de Wereldraad van Kerken te Evanston is voornemens een voorstel in te dienen tot wijziging van de basis formule. Zij wil de formule „De We reldraad van Kerken is een gemeen schap van Kerken die onze Heer Je zus Christus erkennen als God en Hei land" veranderen in: „De Wereldraad van Kerken is een gemeenschap van Xerken, die volgens de Heilige Schrift Jezus Christus erkennen als God en Heiland". Deze wijziging is voorgesteld door de Raad van Noorse Bisschoppen. Zilveren plaquette voor de K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Op een ge houden jaarlijkse vergadering van de af deling Stockholm van het Zweedse Rode Kruis is aan de KLM-vertegenwoordiger in Zweden de heer A. Dijkstra een zilve ren plaquêtte uitgereikt als bewijs van dank voor de diensten die de KLM het Zweedse Rode Kruis heeft geboden verband met het vervoer van hulpgoede ren voor de overstroomde gebieden Nederland in Februari 1953. En toonde zich zeer tevreden WAARDE, 9 April. In tegenwoordig heid van ir S. Herweyer, ir Post, de heer C. Philipse, lid van G.S. en ir J. D. Dorst neeft minister S. D. Manshoit vanochtend een werkbezoek gebracht aan de polder vVaarde. Ten huize van de dijkgraaf de neer Van Fraassen voerde men een korte -.preking, ondermeer over de stichting ..et nieuwe electrische gemaal, dat a zal worden bij de tegenwoordige nis. Deze zomer nog zal het ge- »nw verrijzen en komende winter zal iaën cle installatie gereed maken. De munster ging hierna een kijkje ne men bij de taxatie van de gronden en be zocht hierna verscheidene getroffen per celen, dezelfde die hij destijds heeft be zocht. Het verschil op aeze percelen staat nu weer vlas en erwten boven! viel hem op en hü toonde zich over de oereixie resultaten uiterst tevreden. Ook de sanering van de gronden de minis ter sprak onder meer nog met ir Appel man die de herverkaveling en sanering m de polder uitvoert had zijn volle aandacnt. Omstreeks half twaalf vertrok de bewindsman naar Schouwen-Duive- land. O.m. werden hier ae nieuwe wegen in de polder bij „de Val" bekeken en later werd de situatie rondom Seroos- xerke in ogenscnouw genomen. De mi nister was vergezeld van de voorzitter en de secretaris der Herverkavelings commissie Zeeland, mr A. J. van der Weel en ir J. Post, alsmede van de voorzitter der agrariscne sub-commis sie, mr dr A. J. J. M. Mes, terwijl ook de heren J. Klompe, H. C. v. d. Zande en C. Geluk ais leden dezer commissie ue tocnt meemaakten en aan de be sprekingen deelnamen. Deze betroffen -.e diverse herverkaveiingsproblemen ii het algemeen en de toewijzing van jadrijven in de Noord Oost Polder in et bijzonder. Het aantal gegadigden is er Bevredigend. Ook met betrekking - de stand van het werk op Schou- .-Duiveland toonde de minister zich .auen. Ir M. A. Geuze heeft de heer -.isnolt diverse vraagstukken, die bij -■ nerverkaveling van Tholen spelen, -oigjiegd. De minister maakte de te- ■gieis via Zijpe. ter" op 10 Januari, en na het treffen van de uitgebreidste voorzorgsmaatre gelen besloten had om op 23 Maart de dienst met de Cornets te hervatten, zulks met volledige goedkeuring van de Britse regering. „Wij moeten eens grondig over de Cornet als geheel nadenken", aldus Sir Miles, die de verdwijning van de „Yoke Yoke" een grote terugslag voor de burgerluchtvaart noemde. Hij deelde mee, dat het onderzoek naar de wrakstukken van het op 10 Januari verongelukte toestel zal wor den versneld. De oorzaak van dit onge luk is nog niet bekend. Het besluit om de zes overgebleven Cornets op de grond te houden, bete' kent voor een BOAC een schadepost van ongeveer een half millioen gulden per week. „Zolang de bouwers van de Cornet ons niet kunnen meedelen, dat zij de oorzaak van de ongelukken heb ben gevonden en de nodige verbe teringen hebben aangebracht, zullen we zeker geen passagiers met deze vliegtuigen meer kunnen vervoeren", aldus Sir Miles Thomas. De plaats van het ongeluk is nog steeds niet precies bekend. Een vlieg tuig heeft vandaag gemeld even ten Zuiden van de golf van Salerno wrak stukken te hebben waargenomen. Ook zou men lijken hebben bespeurd. In dit gebied was eerder op de dag reeds een olievlek waargenomen. Later zijn ongeveer 30 mijl uit de Italiaanse kust door vissers lijken aan getroffen. Ook zijn wrakstukken opge haald. Aan boord van het toested bevond zich behalve de Zuidafrikaanse be manning van zeven leden, drie Ame- kanen, een Egyptenaar, een Zwitser, twee Zuidafrikanen en zeven Engel Anti-communistische blaadjes in de Russische zóne van Oostenrijk WENEN, 9 April. In de Russische zóne van Oostenrijk worden dagelijks duizen den anti-communistische blaadjes ver spreid, waarin het in Oostenrijk gestati- onneerde Russische garde-regiment wordt aangespoord tegen het communisme te strijden en een democratische regering in Rusland in te stellen. Men gelooft, dat de blaadjes 's nachts uit bussen en trei nen worden geworpen. CHICAGO, 9 April. Walter P. Reuther, voorzitter van het Congres van Industriële Organisaties, een der twee grote vakbondcentrales in de Verenigde Staten, en voorzitter van de Vakbond van Arbeiders der Automo bielindustrie, heeft gisteren in een bij eenkomst te Chicago verklaard, dat Amerika zich midden in een economi sche teruggang bevindt en dat er thans 5 millioen werklozen in de Verenigde Staten zijn. Reuther verklaarde verder, dat het officiële werkloosheidscijfer voor de maand Maart weliswaar 3.725.000 be draagt, doch dat het Departement van Handel bij de opstelling der werklaos- heidsstatistieken geen rekening heeft gehouden met de 235.000 arbeiders, die minder dan 30 dagen werkloos waren, noch met de millioenen arbeiders, die gedeeltelijk werkloos zijn en slechts twee, drie of vier dagen per week wer ken. Uitspraak van Rechtbank» BONN, 9 April. De Düsseldorfse rechtbank heeft bepaald dat de Neder landse oorlogsmisdadiger Klaas Faber, een der zeven Bredase vluchtelingen, als Duitser moet worden beschouwd en daarom niet kan worden uitgele verd. Het bevel tot uit leveringshech- tenis tegen hem is door de rechtbank vervallen verklaard. Faber is echter nog niet op vrije voeten gesteld, daar het openbaar mi nisterie wil onderzoeken of hij door een Westduitse rechtbank veroordeeld zal kunnen worden. De uitspraak van het rechterlijk college is gebaseerd op een decreet van Hitier, dat in 1943 werd uitgevaardigd met de uitdrukke lijke bedoeling om de landverraders, die tot de S.S. toetraden, voor een latere bestraffing in hun eigen land te vrijwaren. Er bestaat geen kans op appèl of cassatie van de uitspraak van het hof, die bindend is voor de re gering, zodat een uitlevering van Fa ber door de Westduitse regering niet meer mogelijk is. SEOEL, 9 April. Naar van be voegde zijde is vernomen, heeft presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea besloten, een Zuidkoreaanse delegatie te zenden naar de conferentie van Ge- nève. De deelneming van Zuid-Korea aan deze conferentie zou de volgende week officieel bekend gemaakt wor den. ALPHEN AAN DE RUN, 9 April. Zoals bekend wordt thans te Alphen aan de Rijn een internationaal congres gehouden van Christelijke jonge agra riërs. Hieraan nemen deel afgevaardig den uit Engeland, Denemarken, Fin land, Noorwegen, Zweden, Noord Ier land, Schotland, West-Duitsland en Ne derland. Gezamenlijk vertegenwoordi gen zij ruim 600.000 leden. Onder deze vertegenwoordigers be vinden zich ook enkele vrouwen. Het doel van dit congres is te komen tot een nauwere internationale samen werking. Besloten werd hiertoe een centraal orgaan in het leven te roepen, dat zijn zetel in Engeland zal krijgen. Dit or gaan zal de mogelijkheid van een voortdurend contact voorbereiden. Vanmorgen is het internationale ge zelschap in het vogelpark „Avifauna" officieel door burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen aan de Rijn ont vangen. Spreker zeide verheugd te zijn, dat de eerste stappen tot nauwere inter nationale samenwerking tussen de Chr. Boerenjongeren uit tal van landen in Europa zijn genomen. Hij sprak de hoop uit, dat de plannen in deze met rijke zegen bekroon mogen worden. Namens de congressisten sprak de heer Q. M. Gibbens, lid van de ge meenteraad te Huntingdon, ten Noor den, van Londen, en promotor van de Engelse National Federation of Young Farmersclubs een woord van dank. In vogelvlucht hebben de congres sisten een kijkje kunnen nemen in de Haarlemmermeer, op de bollenvelden en in de kuststreek, de sluizen te IJmuiden en de grachten en havenwer- werken van Amsterdam, tijdens een excursie die per autobus werd onder nomen. Voorts werd in de loop van de dag een bezoek gebracht aan de proef- boerderij van de heer Jac. P. Boere aan de Nieuwe Sloot te Alphen aan de Rijn. Enige leden van de Britse Marine heb ben een „stoelendans" ingestudeerd, die zij in Juni van dit jaar, op de jaar lijkse wedstrijden, die in Earls Conrt te Londen zullen worden gehouden, zullen vertonen. Onze foto laat een oefening in balanceerkunst zien. Tijdens het eeuwfeest van de Chr. Nationale School te Goes maakte de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland bekend, dat de heer J. Laport te Goes benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onze foto laat het ogenblik zien waarop de Commissaris der Koningin de versierselen, behorend bij deze onderscheiding, opspeldt. LONDEN, 9 April. —Tussen de Verenigde Staten enerzijds en Frankrijk en Engeland zijn meningsverschillen gerezen over het tijdstip waarop een gemeenschappelijke waarschuwing aan Rood-China zal worden gericht. Frankrijk en Engeland zijn tegen een bedreiging van Rood-China met wraakmaatregelen, voordat op de Geneefse conferentie gebleken is of het werkelijk de bedoeling van Peking is om de opstan delingen in Indo-China te helpen. Het belangrijkste doel van het bezoek aan Europa van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is dan ook om dit meningsverschil uit de weg te ruimen. In Londen zal Dulles, die Zaterdag vertrekt, besprekingen voeren met Churchill en Eden en in Parijs zal hij met minister Bidault confereren. Woensdag zal Dulles weer naar Ame rika terugvliegen. Maandag zal in Parijs een conferen tie gehouden worden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Wes terse Grote Drie. Londen en Parijs hebben al inleidende besprekingen ge houden op deze conferentie. Premier Laniel van Frankrij k heeft vandaag voor het eerst officieel in een bijeenkomst van de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat de opstan delingen in Indo-China krachtig zijn ondersteund door Rood-China. Hij zei verder, dat Frankrijk op de Geneefse conferentie niets achterwege zal laten om een vreedzame oplossing voor de Indochinese oorlog te verkrijgen. Verder deelde hij mee dat op de bijeenkomst van de N.A.V.O. Raad, die 23 April te Parijs zal beginnen, waar Foster Dulles ook aanwezig zal zijn, ook over Indo-China gesproken zal worden. DE OORLOG. De communistische rebellen in Indo- China beschieten op het ogenblik krachtig de vesting Dien Bien Phoe. De koeliearbeiders van de opstandelin gen, die aanvalsloopgraven aanleggen, zijn de vesting op een afstand van een steenworp genaderd. Er valt veel regen en de omgeving is een modderpoel. Toch verwacht men binnen enkele dagen de derde grote Vietminh aanval. Mogelijk zal deze uit het Westen komen evenwel tegelijk LONDEN, 9 April. De Sowjetrus- sische ambassadeur Jakob Malik, heeft vanmiddag onverwacht verzocht om een onderhoud met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. Malik is twee dagen geleden uit Mos kou in Londen teruggekeerd. Geduren de 10 minuten heeft hij met Eden ge sproken. Bevan, de leider van de linkervleugel der Britse Labourpartij, heeft zich met twintig Labourparlementsleden ge schaard achter een petitie aan het par lement, waarin gevraagd wordt om stopzetting van de plannen voor her bewapening van Duitsland. In enkele regels melden wij nog DAT gisteren te Wolfaarts- dijk een geschenkzending meubelen, speelgoed enz. is aangekomen afkomstig van „Radda Barnen" uit Zweden. De goederen zijn bestemd voor de Chr. Kleuterschool. Ds H. J. Ponsteen, de voor zitter dankte de milde ge vers hartelijk en wethouder P. Luikenaar vertolkte de dank van de bevolking. DAT de raad van Waarde gisteren heeft besloten over te gaan tot de bouw van 8 woningwetwoningen en ver gunning te verlenen voor 7 particuliere woningen. Te vens worden enkele krotwo ningen opgeruimd. DAT de gemeenteraden van Baarn en Eemnes een bezoek gebracht hebben aan de gemeente Oosterland en Sirjansland. Te Oosterland heeft burgemeester Lauren- se het gezelschap hartelijk welkom geheten. Ook werd nog een bezoek gebracht aan Ouwerkerk en Nieuwer- kerk. DAT de woonwagenbewo ner M. H. uit Goes gisteren in Zierikzee danig heeft huis gehouden. Eerst achtervolg de hij een vrouw met een mes en toen de inmiddels gèallarmeerde politie op de plaats van het onheil aan kwam bevond de wilde man zich al in een café Haven zicht waar hij vechten wilde. Nu, hij kreeg zijn zin, de po litie trachtte hem te over meesteren, maar de man wist te ontkomen en te vluchten op de Provinciale boot. Maar voordat de boot vertrok heeft de versterkte politie van Zierikzee hem er afgehaald en nu hoort hij er wel meer van. DAT te Krabbendijke eveneens een geschenkzen ding uit Zweden voor de Chr. Kleuterschool is over gedragen. De officiële over dracht heeft 8 Mei plaats als ook het nieuwe gebouw voor de kleuters wordt geopend. DAT de gemeenteraad van Zierikzee besloten heeft geen subsidie te verlenen aan de Stichting voor Chr. Beroepskeuze. De vroede vaderen waren van mening, dat een dergelijk bureau reeds in Zierikzee is geves tigd. DAT de 7-jarige Tom G. uit Vlissingen gisteren eens wilde laten zien hoe keurig hij over de rand van de dijk bij de Oranje Molen kon lo pen. Het knaapje verloor echter zijn evenwicht en viel van een hoogte van 8 meter op het strand. Het eind van het gevaarlijke spelletje was, dat hij op een draag baar naar huis moest wor den gebracht. Tom had een lelijke hersenschudding op gelopen. DAT een inwoner van Vlissingen in de van Dis hoekstraat met zijri hoofd door een ruit viel. De man was dronken. Hij werd ver bonden en naar het St. Jo- zephsziekenhuis gebracht. GeiuxKig kon hij spoedig naar nuis terugkeien. met aanvallen van het Oosten uit. Het garnizoen van da vesting werkt koortsachtig aan de verdediging. De Vietminh hebben beloofd deel te zullen nemen aan de conferentie van Genève. In een officiële bekendmaking van de rebellen wordt gezegd dat deze beslissing een overwinning is voor de krachten van de vrede aan de demo cratie, die door Rusland wordt geleid als een overwinning voor de volkeren van Vietnam, Cambodja en Laos. Men besloot tijdens de conferentie een grootscheepse campagne te houden tegen de Amerikaanse houding inzako Indo-China. Zij bicven gemiddeld twee dagen AMSTERDAM, 9 April. Op een door het Belgisch verkeersbureau in Amsterdam belegde bijeenkomst heeft de heer E. Struyf, adjunct-commissa ris-generaal voor toerisme uit Brussel enige cijfers gegeven over het toeris tenverkeer van Nederland naar België. Hij noemde 1953 toeristisch gezien een goed jaar voor België. Het gehele toeristenverkeer naar België steeg in vergelijking met 1952 met 10 pet. In totaal brachten in 1953 ruim 300.000 Nederlanders een bezoek aan België. De gemiddelde duur van deze bezoeken zijn thans echter nog maar twee dagen, wat de heer Struyf wijt aan het toe nemen van de motorisering van het verkeer. De meesten gaan door naar Zuidelijker streken. Opmerkelijk is ook, dat de Nederlanders thans meer de grote steden opzoeken, terwijl voor de oorlog de Ardennen het grootste aantal bezoekers uit Nederland trok ken. De cijfers uit vooroorlogse jaren zijn, wat het bezoek van Nederlanders be treft, nog niet bereikt, maar toch vor men de Nederlanders al weer het grootste contingent van de toeristen. In 1953 bijvoorbeeld kwamen 20U.000 Engelsen en 150.000 Fransen naar Bel gië. Om het bezoek en vooral een langduriger bezoek aan België te stimuleren zijn nu diverse maatre gelen genomen. Zo zal de toerist, die minstens drie dagen met zijn auto e.d. in België verblijft van de prijs van elke gekochte liter benzine 2 B. francs terugkrijgen. DE BILT ZEGT; Droog weer. DE BILT, 9 April. Droog weer met over het algemeen weinig bewol king. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 5.52 u., onder 19.32 u. Maan op 13.55 u., onder 3.43 u. Hoogwater Maandag 12 April: Vlissingen: 10.00 u. 1.28 m., 22.39 u. 1.13 m. Terneuzen: 10.25 u. 1.49 m., 23.9Ö u. 1.35 m. Wemeldinge: 11.17 u. 1.27 m., Zierikzee: 11.00 u. f.11 m., 23.40 u. 0.89 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1