Dulles komt naar Europa Arbeider sluit controlerend arts in schuur op CHR. NATIONALE SCHOOL TE GOES VIERDE HONDERDJARIG BESTA AN VREDESWERK Amerikaanse bommenwerpers in Indo-China aangekomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND C=vd>nöAd,q=J 7 hatland staat achter Dulles Vietminh zetten strijd, ondanks Geneve, voort Ongerustheid over Koning Leopold Gevaarlijke expeditie in Panama Westen erkent (X-Duitse regering niet Incident te Veendam Maar hij kreeg zijn herstelverklaring Na een eeuw van strijd en zegen Oud-voorzitter J. Laport benoemd tot Ridder in de O.N. Orde Mobilisatie in Cambodja Waar het gewone leven terugkeert üitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764; Middelburg: Korte Noordstr. 86. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2754 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRUDAG 9 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de hee* J. G. Suurhof, het revalidatie centrum „De Hoogstraat" te Leersum in Utrecht officieel openen. In dit centrum zal men zich volgens een bepaald sy steem en werkwijze toeleggen op de revalidatie van invaliden. Mede door deze instelling zal veel leed kunnen worden voor komen. HANOI, 8 April. De laatste dagen zijn een groot aantal Ameri kaanse toestellen van het type B. 26, jachtbommenwerpers, en C. 47 Dakota's, in Indo-China aangekomen. De toestellen waren door Ameri kaanse bemanningen van de Philippijnen naar Indo-China overge vlogen. De vliegtuigen zullen zo spoedig mogelijk aan de strijd deel nemen. Franse officieren hebben verteld dat de Vietminh meer luchtdoelartillerie bü D^en Bien Phoe samentrekt om te voorkomen, dat de Fransen verder ver sterkingen boven de belegerde vesting uitwerpen. Ook wordt meer veldartil lerie aangevoerd voor de beschieting van de mijnenvelden en prikkeldraad versperringen voor de volgende aan val. Deze aanval wordt binnen enkele dagen verwacht met het oog op de conferentie van Genève en de komen de moesson. Door de regens, die over veertien dagen zullen komen zal het terrein in een modderpoel worden her schapen. De Vietminh hebben inmiddels op een bijeenkomst van het Nationaal Comité van het Verenigd Front on der leiding van Ho Tsji Minh beslo ten krachtig stelling te nemen tegen de Amerikaanse interventie in Indo- China. Verder besloot men de vraag- stukken betreffende het Verre Oos ten, die op de conferentie van Ge- BRUSSEL, 8 April. Over Koning Leopold, die een expeditie maakt, be staat al enige tijd ongerustheid, aan gezien men geen berichten meer van hem ontvangt. Koning Leopold's echtgenote, de Prinses van Retie, is voornemens per soonlijk naar Darien te reizen, om de leiding te nemen bij de nasporingen naar haar man. Toen zij geen nieuws van hem ont ving, heeft zij een vliegtuig gehuurd om nasporingen naar hem en zijn reis gezellen te doen. Doch de bestuurder van het vliegtuig is onverrichter zake teruggekeerd. KoningLeopold wordt vergezeld door de Venezolaanse geschiedkundige Jose Maria Cruxent, zijn persoonlijke foto graaf Hans Lutz en een aantal Indi aanse dragers. Het oerwoud in de Panamese pro vincie Darien behoort tot het dichtste, dat in Amerika gevonden wordt. Ge deelten er van worden bewoond door wilde Indianenstammen, wier leden even bedreven zijn met het geweer als hun voorvaderen met pjjl en boog. De Spaanse ontdekkingsreiziger Bal- Balboa wiens route door Leopolds expeditie wordt gevolgd had in 1513 29 dagen nodig over het oversteken van de landengte van Panama. Een woordvoerder van het Belgische Koninklijke Huis heeft later medege deeld dat Koning Boudewijn heeft ver nomen dat de expeditie van zijn vader van uit een vliegtuig is waargenomen. LONDEN, 8 April. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles zal de volgende week naar Londen en Farijs gaan voor be sprekingen over Indo-China en de con ferentie te Genève. De reis van Dulles zal een recht streeks gevolg zijn van zijn oproep van de vorige week tot vereende actie om te voorkomen, dat Zuidoost-Azië communistische handen valt. Dulles zal Maandag in Londen aan komen en twee dagen besprekingen voeren met de Britse regering. Vervol gens gaat hij naar Parijs om met de Franse regering te spreken en keert aan het eind van de week naar Washington terug. nève besproken zullen worden te steunen, maar tevens zal men de strijd in Indo-China krachtig voort zetten. Het aan Indo-China grenzende Thai land zal, zo is vandaag meegedeeld, een eventuele gemeenschappelijke waar schuwing aan Rood-China met betrek king tot een ingrijpen in de Indochi- nese oorlog mede ondertekenen. BONN, 8 April. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten er kennen het Sowjet-Russische besluit niet, waarbij Oost-Duitsland tot een „souvereine staat" werd verklaard. Zij blijven de Sowjet-Unie verantwoorde lijk achten voor het bestuur van Oost- Duitsland. Dit hebben de drie Westerse Hoge Commissarissen in West-Duits- land aan hun Sowjetrussische ambtsge noot medegedeeld. In gelijkluidende nota's wordt uit eengezet dat de Oostduitse regering niet na het houden van vrije algemene verkiezingen aan het bewind is geko men en dat de Westerse autoriteiten niet voornemens zijn het Oost-Berlijn zetelende bewind als een „regering" te behandelen. Er wordt in de nota's de nadruk op gelegd, dat Frankrijk, Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten uit sluitend de regering der Westduitse federale republiek erkennen, daar deze na vrije algemene verkiezingen is samengesteld en de wettige ver tegenwoordigster van Duitsland is. VEENDAM, 8 April. De Veendam- se arbeider T. O. heeft de controleren de geneesheer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken, in een schuur achter zijn woning opgesloten, omdat de arts hem niet onmiddellijk een herstelver klaring had willen geven. De arbeider is thans door de politie gearresteerd en opgesloten in het Huls van Bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O uit de Ziektewet getrokken. De controlerende geneesheer vond de man tijdens zijn eerste bezoek niet thuis en ook enkele malen daarna werd de arts door de echtgenote van O. te woord gestaan. Tenslotte deelde de arts dé echtgenote mede, dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee dagen later echter nog maals naar de woning van O. en vond deze dit keer thuis. De man verklaar de, dat hij weer aan het werk was ge gaan, doch dat hij naar huis was ge stuurd, omdat hij geen herstelverkla ring kon overleggen. Hij verzocht de arts derhalve, hem deze verklaring te geven. De arts was hiertoe niet bereid, aangezien het niet de gewoonte is deze verklaring direct af te geven, doch achteraf per post toe te zenden. Hij wenste van deze gewoonte niet af te wijken. De Veendammer O. werd toen woedend en greep de arts. Hij slin gerde hem naar de achterdeur van de kamer, duwde hem de schuur in, deed vervolgens de deur dicht en schoof de grendel ervoor. Daarna posteerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een herstelverkla ring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze laatste dacht, dat O. wel zou kalmeren, doch toen hij na drie kwartier nog steeds in de schuur was opgesloten en O. nog niet van plan was hem te bevrijden, gaf de ar ti de verklaring af. Direct hierop stel de hij zich met de politie in verbin ding om aangifte te doen. De politie arresteerde O. en bracht hem naar Groningen, waar hij voor de Officier van Justitie werd geleid en daarna werd opgesloten in het Huis van Bewaring. GOES, 9 April. Het feest is voorbij. Op waardige en stijlvolle wijze heeft de Chr. Nationale school het honderdjarig bestaan gevierd. Een prachtig feest vol van verrassingen, maar bovenal vol dankbaarheid voor die daad, die een eeuw geleden een nieuw tijdperk inluidde voor het onderwijs te Goes Meer dan duizend oud-leerlingen, leerlingen, ge nodigden waren naar de feestzaal aan de Beestenmarkt gestroomd, nie mand wilde thuis blijven. Ja zelfs uit verre delen van het land waren zij gekomen om een gelukwens uit te brengen. Om ook hun stem te mengen in het koor, dat de Heere dankte voor die eeuw vol strijd en 'zegen. En wat heeft iedereen genoten van de Koninklijke onderscheiding, die de voorzitter van het feestcomité en oud-voorzitter van het school bestuur, de heer J. Laport mocht ontvangen: het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot zelf opgespeld. „Voor het gehele Christelijk onderwijs te Goes wil ik deze onderscheiding dragen" zei de heer Laport. Het was een groot gebaar. Des ochtends vierden de schoolkin deren feest. Met feestmutsen op en oranje strikjes in het haar trokken de jongens en meisjes in optocht door de stad naar Zaal Krijger, waar de heer M. de Borst, hoofd der school aan de Westwal hen op bevattelijke wijze de betekenis van dit jubileum uiteen heeft gezet. Onder leiding van de heer H. Rol, hoofd van de school aan de Berg weg en mej. P. N. F. Verstrenge, zon gen zij enkele feestliedjes. Er werd voorts een filmpje gedraaid over de Pygmeeën. De grootste verrassing was het aanbieden van een prachtig jubi leumlepeltje en natuurlijk werden de kinderen ook getracteerd. RECEPTIE. Des middags recipieerde het school bestuur in de Aula van het Chr. Ly ceum. Vele oud-leerlingen troffen el kaar daar en oude banden werden weer aangeknoopt. Wij zagen daar on dermeer de wethouders Van Melle, Roose en Bouwman, besturen, hoofden en leerkrachten van andere scholen voor Bijzonder Onderwijs, de oud-In specteur voor L.O. de heer Kuiper, en zelfs het oud-hoofd der school, de heer A. J. W. van Oosten. Er werden ook enkele geschenken aangeboden en wel door de heer Rol namens het personeel der beide scho len en door de heren E. v. d. Zee en Jacq de Smit namens de besturen van Chr. Ulo en Chr. kleuterscholen. Dat het bestuur van de honderdjarige school aan beide zijden geflankeerd werd door vele bloemstukken spreekt vanzelf. PNOM PENH. 8 April. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja heeft met het oog op de Vietminh-inval in zijn land de algemene mobilisatie afgekondigd. De koning had gisteren een onderhoud met de Franse commis saris-generaal in Indo-China, Dejean, en generaal Navarre, de Franse opper- svelhebber. Verder besloot de regering van Cambodja, dat de Verenide Naties en alle landen in de wereld op de hoogte zullenworden gesteld van deze duide- ijke buitenlandse agressie en dat de Aanse-Uniestrijdkrachten in het be- oigde gebied onder het Cambodjaan- opperbevel zullen worden geplaatst, -ambodja zal zich met alle middelen tegen deze agressie verdedigen. Koningin Norodom Sihanoek heeft vandaag de Amerikaanse ambassadeur, Donald Heath, ontvangen. Een gebied ten Noorden va nde 38ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid- Korea, werd door de regering van de Zuid-Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewoners. 824 man nen, vrouwen en kinderen zullen mo gen terugkeren naar hun geboorte grond, zullen er weer gaan zaaien en oogsten hun land en woningen van de oorlogsvernietigingen herstellen, kort om het leven zal zijn gewone gang ook daar hernemen. Doch voordat het zover is moet er een zeer belangrijk werk worden ver richt. Dit land nl., dat frontlinie is ge weest verbergt nog vele landmijnen, die door een Zuid-Koreaans mijnenop- sporingspeloton worden verwijderd. LONDEN, 8 April. Bijna 300 verte genwoordigers van Britse godsdiensti ge organisaties, vakbonden, coöpera tieve verenigingen, evenals socialisti sche parlementsleden hebben gister avond in een besloten bijeenkomst in het Britse Lagerhuis het plan goedge keurd om een petitie in Engeland te laten rondgaan. In deze petitie zal er bij het parlement op worden aange drongen, dat een bijeenkomst van Churchill, Eisenhower en Malenkof zal worden gehouden over ontwapening en de waterstofbom. DANK EN BLIJDSCHAP. Dank en blijdschap. Dat kwam uit in alle toespraken. Allereerst in de openingsrede van de voorzitter der feestcommissie de heer Laport. Hij richtte een welkom tot jhr mr De Ca sembroot, tot de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate en tot het lid van G.S., de heer A. Schout. Op zijn voorstel besloot men onder luid ap plaus een telegram te sturen aan dr Stam, de voorzitter, die zoals bekend door ziekte verhinderd was deze avond bij te wonen. Een telegram werd ook gestuurd aan de oudste oud-leerlinge van de school mej. J. Veele te Axel die op 12 April honderd jaar wordt en een gelukwens had gestuurd. Een telegram ging ook naar H. M. Koningin Juliana, waarin de vergadering haar trouw betuigde. Later op de avond kwam een* telegram terug ondertekend door de sous-chef van het Militaire Huis der Koningin, jhr Pahud de Mortagnes, die namens de Koningin zijn hartelijke gelukwen sen met dit feest aanbood. Na deze stijlvolle opening van de avond ging het doek op en introdu ceerde de heer H. Rol zijn kinderkoor en het schoollied. Een vrolijke noot vormde de koorzang van „Ons twaalf tal" STAND HOUDEN, Vervolgens was het woord aan prof. dr K. Dijk, die de feestrede uitsprak. Blijdschap en dankbaarheid, was het thema zijner toespraak. Blijdschap om dat in een tijd, waarin voor de rechten gestreden moest worden, deze school werd gesticht. Dankbaarheid, omdat de overheid thans het feest mee viert. Blijdschap omdat nu de zielewens in vervulling is gegaan van degenen, die de grote stap durfden nemen, die de school wensten als vormingsinstituut. Naast gezin en kerk is de school een geweldige plaats gaan innemen. „En nu is het feest", aldus prof. Dijk, „maar bij dit feest ligt er een taak voor de toekomst. De lijn van de oude garde moet doorgetrokken worden Slechts als de school standvastig blijft en zich zal verzetten tegen iedere vorm van aantasting, zal alleen de echte vreugde kunnen blijven", aldus prof. Dijk, die besloot m de woorden „God blijve deze schoc ïenken met rijke zegen. Hij doe Uw provincie tot nieuwe bloei komen, ook door de school met de Bijbel" ERE-VOORZITTER. Toen kwamen de verrassingen. Al lereerst uit de mond van ds Karelse, die mededeelde, dat het bestuur beslo ten had, de heer Laport tot ere-voor- zitter te benoemen. Hij sprak hem ver volgens hartelijk toe. Hierna was het woord aan de Com missaris der Koningin. Drie woorden hadden hem, zo zei hij, getroffen in het gedenkschrift, nl. beginsel, offervaar digheid en moed. De moed vooral is gebleken in de bezettingstijd, moed om het beginsel te verdedigen. Onder luid applaus deelde hij mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had de heer La- port te begiftigen met het Ridder schap. Dat hij deze oude relatie uit de illegaliteit deze onderscheiding mocht overhandigen, was hem een vreugde In enkele regels melden wij nog DAT de voetbalvereniging „Krabbendijke" gisteravond in het verenigingsgebouw de jaarlijkse feestavond heeft gehouden, die verzorgd werd door de „Kunstvrienden uit Yerseke". In zijn openings woord heeft de voorzitter, de heer A. v. d. Berge, de ouders opgewekt hun kinde ren er niet van te weerhou den om lid te worden van de vereniging en allen hartelijk dank gebracht, die op de een of andere wijze hun beste krachten hebben gegeven in het afgelopen seizoen. De avond werd bijgewoond door de ere-voorzitter, bur gemeester J. Vader. DAT de zangklasse van de Geref. School aan de Gra venstraat te Middelburg on der leiding van de heer C. J. Barth met de bus een tocht naar Hilversum zullen ma ken om in de studio te zin gen. Van de zang worden opnamen gemaakt, welke op 28 Mei zullen worden uitge zonden. De zangklasse der Chr. Nationale School te Veere onder leiding van de heer J. L. van der Zwan 1 19 Mei naar Hilversum. DAT de heer G. C. Eek- hardt, agent van politie te Zierikzee in dezelfde functie is benoemd te Goes. DAT in de provincie Zee land in de maand Februari 77 woningen gereed zijn ge komen. In het gehele land kwamen 1990 woningen ge reed. In de maanden Januari en Februari werden in Zee land 135 woningen gebouwd. DAT de heer G. Dees, voorzitter van de vereniging „Coöp. Boerenleenbank" te Krabbendijke gisteren voor het laatst de voorzittersha mer hanteerde na dit 31 jaar lang gedaan te hebben. Hij werd vriendelijk toegespro ken en kreeg een Delfts blauw wandbord aangebo den. Als bestuurslid werd in deze jaarvergadering geko zen de heer M. A. van de Weele en als lid v. de Raad van Toezicht de heer W. Weststrate. DAT te Den Haag onder hands is aanbesteed het ma ken van een afsluitdijk in het „dijkwater" op Schou wen en Duiveland, met bij komende werken, in de ge meenten Dreischor en Oos- terland. Er waren zeven in schrijvingen binnengeko men, laagste was die der N.V. aannemersbedrijf vh. J. P. Broekhoven te Arnhem met f 1.523.000.De gun- De heer J. Laport. temeer, zo zei jhr de Casembroot, dia hieraan toevoegde „Moge U de kracht^ de moed, en de wijsheid vinden om ge sterkt in de toekomst verder te gaan". Namens het gemeentebestuur bood vervolgens mr W. C. ten Kate zijn ge lukwensen aan. De school is spirit en groeikracht en bij hoop^ - spoe dig een nieuw apart schoolgebouw in Oost gesticht zou kunnen worden. Nadat de heer Laport een zilveren jubileumlepeltje had aangeboden voor mevr. De Casembroot en voor mevr. Ten Kate volgde een zangspel, samen gesteld door de heer M. de Borst. Aan dit zangspel werkten mede als bariton, de heer P. v. d. Wiele, als sopraan mej. J. J. v. d. Stel, een kinderkoor en een ensemble bestaande uit violen, fluiten en orgel. Het geheel stond onder lei ding van de heer P. B. E. Verstrenge. Dit zangspel, waarin ook de zaal be trokken werd bestond uit zes delen waarin ontstaan, geschiedenis en groei van de school en een bede voor de toe komst waren verwerkt. Weer volgden vele toespraken. De heer Van Bennekom, directeur van de Chr .Kweekschool te Middelburg sprak als Inspecteur van Chr. Nationaal On derwijs, en voorts namens de Vereni ging van Chr. Onderwijzers en het Chr. Paedagogisch studiecentrum. De heer P. Dekker namens de Schoolraad, de heer H. C. van Donk namens de ouders, het Geref. Schoolverband, het bestuur van de Chr. Kweekschool en alle collega's van Prot. Chr. en R.K. scholen. Hij bood een fraaie kleuren ets aan. Namens de Unie een school met de Bijbel en namens de docenten van het Chr. Lyceum voor Zeeland voerde de heer D. Barends, rector van het Chr. Lyceum het woord. De heer Van der Veen uit Groningen sprak als oud-leerling. Namens de Herv. school vereniging sprak tenslotte de heer Joh. Duvèkot een gelukwens. OUD-LEERLINGEN ZONGEN. Hierna was het woord aan de oud- leerlingen. Zij zongen oude schoolvers jes en sleelliedjes en geloof ons vrij, nog uit volle borst. Maar zij kwamen ook met een verrassing. Namens de oud-leerlingen bood de heer M. Ver- hage naast zijn gelukwensen twee fraaie radiotoestellen aan, voor elke school één. Hij vertelde voorts nog dat uit het gehele land brieven en gelukwensen zijn binnengekomen, ja zelfs uit het buitenland. Hij overhandigde voorts een compleet boekwerk met de namen van de oud-leerlingen. Ds Karelse nam deze fraaie geschenken in ontvangst en droeg ze meteen over aan de beide schoolhoofden, de heren De Borst en Rol. En nog was het eind rr komen aan de toespraken. D A. Na derhand, oud-hoofd van ue school sprak een zeer gevoelig woord en wek te allen op trouw te blijven. De heer M. de Borst sprak namens het perso neel, de heer E. v. d. Zee namens de Chr. Fröbelschool en de Chr. Mulo- school. De heer K. Wessels uit Utrecht sprak namens de alleroudste .-leer lingen en de heer A. Quist uit üilver- sum had nog een persoonlijk woord. Hoe het vroeger ging? Ook daar kregen de aanwezigen nog een kijkje op en wel door de opvoering van een stukje „Een school in 1854". Enkele oud-leerlingen met de heer J. Mein- dertsma als de „meester" voerden het op, en het ontlokte menige lach bui. Het slotwoord werd gesproken door ds J. Karelse. „Dankt, dantó nu allen God" was de slotzang waarmee deze bijeen komst gesloten werd. Een nieuwe uw wacht. Moge het een eeuw zijn van rijke zegen. De Nederlandse Bond van Platte lands Vrouwen zal op Woensdag 12 Mei a.s. zijn algemene voorjaarsverga dering houden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. DE BILT ZEGT: Iets warmer. DE BILT, 8 April. Droog weer met weinig bewolking. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.56 u., onder 19.29 u. Maan op 11.04 u., onder 2.56 u. Hoogwater Zaterdag 10 April: Vlissingen: 7.10 u. 1.63 m., 19.41 u. 1.34 m. Terneuzen: 7.38 u. 1.84 m., 20.10 u 1.56 m. Wemeldinge: 8.45 u. 1.44 m., 21.15 u. 1.18 m. Zierikzee: 8.27 u. 1.24 ning is in beraad gehouden, m., 20.54 u. 0.98 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1