WESTELIJKE WAARSCHUWING AAN ROOD-CHINA? ver r Ministers behandelden problemen uit het Rampgebied Dulles neemt drastische stappen Amerikaanse bommenwerpers zouden aan de strijd deelnemen Geen pensioenfonds zonder instemming der notarissen Franse Regering in verlegenheid Complot bij P TT, onschadelijk gemaakt Beleefde verwerping van Russische nota N.A.V.O.-Raad berispt Juin fTI PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Laatste twee Glosters afgeleverd Toestand critiek Arabische Liga contra Israël Tweede Kamer heeft weinig critiek op Bedrijfsvergunningenwet Zeven dieven te Amsterdam gearresteerd Moeilijkheden van Rampslachtoffers Normen voor derving bedrijfs- inkomen nog niet bekend Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2752 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. .Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 7 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .T. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. is het zeven jaar geleden dat de constitutie van de Wereldgezond heidsorganisatie der V.N. offi cieel van kracht werd. Tevens zal vandaag herdacht worden dat Florence Nightingale een eeuw geleden op zo'n onbaatzuchtige wijze als verpleegster in de Krim-oorlog optrad. WASHINGTON, 7 April. Na zijn opzienbarende onthulling be treffende de uitgebreide comunistische hulp aan de Vietminh rebellen tn Indo-China heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken nverleg gepleegd met de bevriende Westelijke naties om een gemeen- ichappelijke waarschuwing aan Rood-China te laten uitgaan. Tussen de vrije naties van de wereld is gisteren koortsachtig diplomatiek contact geweest ovr-r de crisis in Zuid-Oost-Azië. De ink van de waarschuwing zou zijn, dat indien de communisten door gaan met hun agressie het naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk zou zijn om de vijandelijkheden binnen de grenzen van Indo-China te houden. Deze verklaring zou dan in dezelfde geest zijn als die op 7 Augustus werd uitgegeven door de 16 landen die in Korea hebben gestreden. Het commentaar van Radio Moskou op de verklaring van Dulles is geweest, dat de oproep van de Amerikaanse minister ongetwijfeld betekent, dat de Ver. Staten de andere landen ongetwijfeld wil verplichten onder Amerikaans bevel in Indo-China te vechten. Door de stappen van Dulles is de Franse regering in grote verlegen heid gebracht. Deze regering voelt wel wat voor een gemeenschappelij ke waarschuwing, maar anderzijds was men eenstemmig van mening, dat Dulles de kansen op beëindiging van de oorlog in Indo-China door onderhandeling op de Geneefse con- fenrentie, heeft geschaad. Sr schijnt een steeds wijder worden de kloof te ontstaan tussen de belofte van de Franse regering aan de Natio nale Vergadering om te onderhandelen over beëindiging van de oorlog en de schijnbare Amerikaanse bedoeling om de oorlog te beëindigen met een mili taire overwinning. Plechtige herdenking op 4 Mei in de Ridderzaal. 's-ORAVENHAGE, 6 April. De commis sie nationale herdenking deelt mede, dat evenals vorige jaren op 4 Mei a.s. een plechtige herdenking zal worden ge houden in de Ridderzaal, waarbij de ge vallenen van zee-, land- en luchtmacht benevens diegenen, die tengevolge van oorlogsgeweld om het leven zijn geko men, v» orden herdacht. De Franse ministerraad bespreekt thans een zeer geheim Amerikaans me morandum, waarin Amerika Frankrijk zou aanbieden, om Amerikaanse bom menwerpers rechtstreeks aan de strijd te laten deelnemen. Deze bommenwer pers zouden dan rechtstreeks van Amerikaanse bases opereren. Of de Franse regering dit aanbod zal accepteren is nog de vraag. Wel is in Parijse militaire kringen verklaard, dat er meer vliegtuigen nodig zijn om de opmars der rebellen tegen te gaan. De toestand rond de vesting Dien Bien Phoe is nog steeds zeer critiek. CAIRO, 6 April. De Arabische landen zullen een gemeenschappelijke houding aannemen tegenover iedere aanval gericht tegen één van hen. Zij zullen de grootst mogelijk krachtsin spanning ontplooien om een aanval af te slaan en de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten te bewaren, aldus luidt een communiqué, dat doftr de Arabische Liga te Cairo is uitgegeven in verband met de Israëlische aanval len op de grenzen van de Arabische buurstaten. Minister Donker geeft toe (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 6 April. Minister Donker is er nog steeds niet in geslaagd om de notariswet in de Tweede Kamer aangenomen te krijgen. Nu zal dit langzamerhand niet zo veel meer schelen, want op een zeer belangrijk punt is hij door de knieën gegaan. Hij heeft een Nota van Wijziging ingediend, waaruit blijkt, dat hij tegemoet wil komen aan de verlangens van verschil- .«mde leden om het pensioenfonds niet op te richten, zonder dat een belang rijke meerderheid der notarissen en candidaat-notarissen zich daarvoor heeft uitgesproken. De Minister zal zelf de grootte van deze meerderheid bepalen. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat bij een referendum een gedeelte van de groep zich niet zal uitspreken, is bepaald, dat degenen, die niet aan de stemming hebben deelgenomen, geacht worden zich voor de oprichting van het fonds te hebben uitgesproken. Voor blanco stemmen wordt hetzelfde be paald. Hakken de notarissen niet spoedig deze pensioensknoop door, dan zui len de artikelen betreffende de leeftijdsgrens zonder meer in werking treden. Voor dat geval is echter de overgangstermijn op vier jaren gesteld. E.V.G.-verdrag in Italiaans Parlement. ROME, 6 April. De Italiaanse pre mier, Mario Scelba, heeft het Italiaanse parlement vandaag verzocht het E.V.G. -verdrag te bekrachtigen. Hij diende de tekst van het Verdrag bij de Kamer van Afgevaardigden in. Alvorens de voltallige Kamer het verdrag zal be handelen, wordt het in een bijzondere commissie besproken. Volgens parlementsleden zal het waarschijnlijk zes maanden duren voor beide kamers van het Parlement het verdrag zullen hebben behandeld. AMSTERDAM, 6 April. De Rijks recherche belast met de opsporin gen bij de P.T.T. stelt een onderzoek in naar diefstallen uit postpakketten en verduisteringen van postwissels, die gepleegd zouden zijn aan het postkan toor van het C.S. te Amsterdam. Dit onderzoek, dat nog niet is ge ëindigd, heeft reeds geleid tot een ze vental arrestaties, nl. van vijf P.T.T.- ambtenaren, een winkelbediende en een buffetjuffrouw. Zowel uit de klachten, die van de zijde van het publiek zijn gekomen, als uit de verhoren van de reeds ge arresteerden, meent de recherche mogen concluderen, dat nog meer aan het licht zal komen. Het eigen lijke complot is thans wel onschade lijk gemaakt. Halve rouw bij het Nederlandse hof. DEN HAAG, 0 April. De groot meester van het Huis van H. M. de Koningin deelt mede, dat het Hof in gevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin wegens het overlijden van H. K. H. de Kroonprinses van Noorwegen één wee khalve rouw zal aannemen, ingaande 7 April. Westelijken overwegen: PARIJS, 6 April. Vooraanstaande diplomaten der Westerse Grote Drie ;zijn vandaag begonnen met het opstel len van een antwoord op de Russische nota, waarin toetreding der Sow jet- Unie tot het Noordatlantische Verdrag ■werd voorgesteld. Men voorspelt in Parijse diploma tieke kringen dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten het Russische denkbeeld in hoofse bewoor dingen van de hand zullen wijzen. Doch men meent in dezelfde krin gen tevens dat de Westerse mogend heden moeten vermijden een te hals starrige houding aan te nemen, daar dit zou kunnen leiden tot verscher ping van het verzet in de Franse volksvertegenwoordiging tegen be krachtiging door Frankrijk van de voorgestelde Europese Verdedigings gemeenschap. Het is duidelijk, dat deze wijzigingen door de minister niet van heler harte zijn aangebracht. Zij waren een gevolg van het mondeling overleg, dat in de 'ochtenduren was gehouden. De com missie van rapporteurs had voor deze bespreking ook de woordvoerders over dit ontwerp uitgenodigd. Maar dit is zo'n novum in het mondeling overleg, dat prof. Oud (V.V.D.) heeft geweigerd aanwezig te zijn. Hoe het zij, van dit mondeling overleg was nog geen schriftelijk verslag. Prof. Oud wilde niet gaan praten voordat hij dit ver slag in handen had. Een redelijke eis, uie door de Kamer werd ingewilligd. Het debat over dit ontwerp dat de gemoederen wel in beweging heeft ge bracht zal Donderdag a.s. worden voortgezet. De bewindsman is dan nog niet klaar, want er wacht reeds een amendement Roosjen (A.R.) over de overgangstermijn. Maar in ieder geval is het einde nu in zicht. Minister Don ker heeft zich geschikt naar de mening der Kamer. BEDRIJFSVERGUNNINGENWET. Daarna begon de Kamer aan de be handeling van de bedrijfsvergunnin genwet, welke in de plaats moet ko men van de wet van 1938 en het daar op gevolgde bedrijfsvergunningenbe- sluit uit de bezettingstijd. De bedoeling is dat men een bedrijfstak voor de in dustrie kan sluiten als er overcapaci teit dreigt en als er volkenrechtelijke verplichtingen zijn inzake de coördina tie van investeringen. Ook kan men een bedrijfstak sluiten, indien er een groot bedrijf in die bepaalde tak wordt gevestigd en de minister dit bedrijf van concurrentie wil vrijwaren. Dit zal natuurlijk maar hoogst zelden voorko men. Trouwens de wet van 1938 die in 1941 buiten werking is gesteld is wat de sluiting betreft slechts tweemaal toegepast. Sluiting van een bedrijfstak kan hoogstens vier jaar du ren. In het algemeen was er niet veel cri tiek op dit ontwerp, dat niet veel nieuws bevat. Alleen de socialistische afgevaardigde, Roemers, wilde het aan tal sluitingsgronden uitbreiden. Daar voor heeft hij enige amendementen in gediend, die echter geen schijn van kans maken. De vierde sluitingsgrond moest naar zijn mening zijn: de econo mische situatie van het land en de vijf de: een tekort aan arbeidskrachten. Het was de heer Ankersmit (V.V.D.) die waarschuwde dat dit ontwerp niet mag leiden tot een inperking van de ondernemersdrang. Hij stond zeer aar zelend tegen het beperken van de vrij heid, maar de doorslag gaf voor hem, dat de wet maar weinig zal worden toegepast. Ook de heer van Eysden (A. R.) die zich met dit ontwerp kon verenigen vroeg om een voorzich tige toepassing. Aan een uitbreiding van het aantal sluitingsgronden en van de werkingssfeer had hij geen behoef te. Wel bepleitte hij de inschakeling van de Kamers van Koophandel, het geen vnl. van belang zal zijn voor de kleinere bedrijven. Volgende stap is aan de Generaal. PARIJS, 6 April. De Noordatlan tische Raad heeft vandaag een resolu tie gepubliceerd, die een berisping in houdt van Maarschalk Juin wegens diens verklaringen over het Europese leger. Deze resolutie luidt: „De Noordatlan tische Raad geeft uitdrukking aan zijn diepe teleurstelling over de openbare verklaringen van de opperbevelhebber Midden-Europa op 27 Maart 1954 en sedertdien herhaald. Deze verklaringen zijn in strijd met de uitdrukkelijke en herhaalde beleids verklaringen van de Raad, aan wiens gezag alle Navo-bevelhebbers hun be noemingen ontlenen." Generaal Schuuyler, de stafchef van de NAVO, heeft Juin de resolutie over handigd uit naam van de opperbevel hebber der NAVO in Europa, generaal Gruenther, die in Londen is. Te Parijs is men van mening, dat de volgende stap door Juin gedaan moet worden. DE BILT ZEGT: DE BILT, 6 April. Wisselend be wolkt met slechts hier en daar een en kel buitje. Zwakke tot matige Noor delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DEN HAAG, 6 April. De Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer heeft aan de minister van Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij en aan de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw een tiental vragen voorgelegd, die betrekking hebben op de problemen, die zich voordoen in het rampgebied. De ministers hebben in een bespre king, waarbij o.m. aanwezig waren de heren ir S. Herweijer en dr Z. Y. van der Meer uitvoerig deze vragen beantwoord. Over de beantwoor ding van deze vragen heeft de Watersnoodcommissie haar zesde ver slag, betreffende de gevolgen van de watersnood, uitgebracht aan de Tweede Kamer. In antwoord op deze vragen deelde de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat reeds een aanvang kon worden gemaakt met de definitieve berekening van de toe te kennen bijdragen en de uitbetaling daarvan. De berekening en de uitke ring van de vergoeding voor alle scha degevallen vordert evenwel tijd, zodat niet voor alle gevallen spoedige beta ling zal kunnen volgen. De mogelijk heid tot het verstrekken van voorschot blijft voorlopig nog open. Op de mededeling, dat vernomen is, dat ambtenaren soms afraden voorschotten op te nemen, werd me degedeeld, dat dit inderdaad zo is. Het geven van voorschotten brengt door vermeereding van admini stratief werk met zich mee, dat 'n uitbetaling langer op zich laat wach ten. Wanneer betrokkene dan ook niet direct geld nodig heeft, bij voorbeeld voor zijn bedrijfsvoering, wordt hem aangeraden te wachten tot de definitieve uitkering. Wat de nieuwbouw betreft, deelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede, dat thans in het rampgebied 3500 woningen in aan bouw zijn, terwijl in dezelfde streek 2800 woningen zijn verwoest. Een zeer groot gedeelte van deze woningen zijn woningwetwoningen. Betreffende de vrijwel algemene vrees, dat de schade aan landbouw werktuigen, met name die, welke lang in zout water hebben gestaan, zeer on voldoende zal worden vergoed, ver klaarde de minister van Landbouw, dat hem hiervan niets bekend is. BOOMGAARDEN De minister van Landbouw deelde voorts mede, dat de vergoeding voor verloren gegane boomgaarden wordt uitgekeerd aan de rechthebbende, d.w. z. aan degene, die het risico van de opstand heeft gedragen. Is de pachter rechthebbende, dan wordt noch de bij drage, nocht het voorschot daarop aan de verpachter uitbetaald, doch aan de pachter. De herinplant van verloren gegane boomgaarden is o.m. afhanke lijk van de structuur van de grond en het zoutcijfer. SCHOUWEN-DUIVELAND. Voor Schouwen-Duiveland, waar de omstandigheden ongunstiger zijn dan in andere gebieden, wordt een toeslag van 16 pet gegeven. Voor de nieuw bouw wordt gerekend met een prijs per kub. m., waarin met de kosten Plechtigheid in de Fokker» fabriek. SCHIPHOL, 6 April. Op de d:-.,, waarop Anthony Fokker zijn 64ste verjaardag zou hebben gevierd, indien hjj nog in leven zou zijn, hebben de Fokkerfabrieken in de grootste hal van het bedrijf op Schip- hol-Zuid in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, ten overstaan van talloze Nederlandse en Belgische autoriteiten, vanochtend de laatste twee Gloster Mete or straaljagers, waarvan er sedert 1948 330 in licentie zijn gebouwd, officieel overgedragen aan de luchtmachten van Nederland en België. Foto boven: Met de directieleden van Fokker maakten Prins Bernhard en da Staatssecretaris van Oorlog, mr F. 3. Kranenburg, een rondgang langs de op een platform opgestelde toestellen. Foto onder: Het protocol van over name voor Nederland wordt getekend: links: ir J. During, directeur van da Fokkerfabrieken, met mr F. J. Kranen burg, die het protocol tekent. Links achter: luitenant-ger al Le- boutte en generaal-majc G. L. Duchateau van België, die s-raks zul len tekenen. In enkele regels melden wij nog DAT de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg vandaag en morgen inge richt zal zijn als tentoon stellingsruimte. De Vereni ging voor Vrouwelijke Handwerken heeft er bezit van genomen voor een zeer gevarieerde expositie voor handwerken en voorwerpen, die door verenigingen en particulieren zijn vervaar digd of gratis beschikbaar gesteld voor de traditionele jaarlijkse verloting. De op brengst daarvan komt ten goede aan alle instellingen liefdadigheid en diaconiën in Middelburg. Niet minder dan 250 voorwerpen werden ontvangen. Vandaag is de tentoonstelling van half drie tot 5 uur en van half 8 tot 9 uur geopend en morgen van 11 tot half één en van half drie tot 5 uur. Er wordt een heerlijg bakje thee geschon ken. De opbrengst hiervan komt ook ten goede aan de charitatieve instellingen. DAT de gymnastiekver eniging „Sparta" te Krab- bendijke gistermiddag en -avond voor leden en dona teurs enkele films heeft ver toond o.a. „Olympische Spe len" en „Gymnastrada, DAT er bij het komende Oranjefeest op Koninginne dag ook te Biezelinge mu ziek zal zijn. De muziekver eniging „Ons Genoegen" te Kapelle heeft nl. besloten die dag te Biezelingen te gaan concerteren, Aanvan kelijk waren er moeilijkhe den gerezen bij het organise ren van een gezamenlijk Oranjefeest. Daarom is be sloten in elk dorp afzonder lijk feest te vieren. Op Ka pelle zal op de avond van Koninginnedag „Vrij en Blij" voor de nodige muziek zorg dragen. DAT onder voorzitter schap van ds Schellevis de Biezelingse Jonge Kerk- groep heeft vergaderd. De voorzitter vertoonde de filmstrook „Van Palmzondag tot Pasen", waarbij hij te vens een toelichting gaf. Be sloten werd op 27 April a.s. een begroetingsavond voor de nieuwe lidmaten te hou den. DAT de landbower W. Bakker te Yerseke gister middag, toen hij iemand wil de helpen, die gevallen was, een klap van zijn steigerend paard. Het slachtoffer werd de openbare school binnen gedragen. Uit een genees kundig onderzoek bleek, dat de heer Bakker een hersen schudding had opgelopen. Hij kon later naar huis wor den vervoerd. DAT het Italiaanse s.s. „Francescu" groot brt 6440, vanochtend op de Schelde ter hoogte van Bath, aan de grond is gelopen, Sleepbo ten uit Antwerpen hebben getracht het schip vlot te brengen, maar dit is nog niet gelukt. voor het aantrekken van vreemde ar beiders geen rekening is gehouden. Af zonderlijk van de aannemingssom geeft de aannemer bij zijn inschrijving op, hoeveel hij raamt voor deze laatste kosten nodig te hebben. Wanneer na gereedkomen van het werk blijkt, dat de aannemer minder arbeiders heeft aangetrokken, dan waarop hij bij zjjn inschrijving had gerekend, dan wordt hem slechts een evenredig gedeelte van het oorspronkelijke bedrag vergoed. Bij de plaatselijke bevolking bestaat de neiging om zo veel mogelijk het werk in handen van de mensen uit de eigen streek te laten. De tendenz tot prijstijging bestaat dan. Wederopbouw neemt dan ook ten opzichte van deze aanbestedings sommen een gereserveerd standpunt in en bevordert ook het uitnodigen van andere aannemers. Veel hangt in deze af van de activiteiten en het coördi nerend vermogen van de gemeentebe sturen. DERVING BEDRIJFSUITKOMSTEN. Voor de berekening van de der ving van bedrijfsinkomsten zijn, na overleg met het bedrijfsleven, nor men opgesteld, Deze worden door Landbouwherstel gehanteerd voor het uitbrengen van advies aan het Departement van Maatschappelijk Werk bij de bepaling van uit te ke ren vergoedingen voor levensonder houd. Deze normen zijn noch aan ge meenten, noch aan belanghebbenden bekendgemaakt. De aanmeldingstermijn was inder daad op 1 Maart j.l. verstreken, 40ch wegens het tijdstip van beschikbaar stelling der aanvraagformulieren en de bekendmaking van de regeling worden na genoemde datum binnenkomende formulieren alsnog geaccepteerd Het ligt in de bedoeling de einddatum na der te bepalen op 1 Mei a.s. Rode Kruis-woningen zijn, aldus de minister van Wederopbouw, reeds geplaatst. Het Rode Kruis eist, dat zij worden toegewezen aan de minst draagkrachtigen. Waar deze wo ningen dikwijls zeer fraai zijn, leidt dit inderdaad wel eens tot moeilijkheden. Getracht wordt om in overleg met het Rode Kruis en met betrokkenen tot een zo goed mogelijke regeling te ko men. De vroegere bewoner van een verwoeste woning mag, zonder dat dit voor hem consequenties medebrengt, een dergelijke woning weigeren. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.01, onder 19.25 u. Maan op 8.40 u., onder 1.27 u. Hoogwater op Donderdag 8 April: Vlissingen: 5.10 u. 2.12 m., 17.34 u. 1.93 m. Terneuzen: 5.40 u. 2.30 m., 18.08 u. 2.12 m. Wemeldinge: 6.58 u. 1.74 m., 19.24 u. 1.57 m. Zierikzee6.41 u. 1.50 m., 19.03 u. 1.34 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1