ZEEUWSCHi DAGBLAD ROOD-CHINA HELPT VIET MINH-REBELLEN ver 3in KANSEN OP VREDE VERGROOT Bloedige prestigeslag r Overeenstemming over de conferentie van Geneve Kroonprinses van Noorwegen overleden Ernstig incident aan Egyptische grens DullesHet is onheilspellend Laatste reserves Complot in Brits Guyana Voorlopig geen melk- pool in het Westen Juin praatte weer met Laniel Rusland antwoordt de VerStaten Eerste twistpunt: status van Rood-China Weer grote brand in otterdam Algemene staking in f rankrijk Churchill stelt Lagerhuis gerust Woedende Attlee ontkent overeenkomst met de Ver. Staten te hebben opgezegd Conferentie op hoog niveau als reserve Zuid-Korea vraagt nieuwe garanties» Uitgave: Stichting ,^2eeuwsch Dagblad," HoSSkantöbrj Goes, L. Voratstr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor rtenties 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: Vlieyiagen: Lammensstraat 17, Telef. 2784: Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan I.e Cointre N.V., Goes 10e JAARGANG No. 27S1 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND DINSDAG 6 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. en dit, omdat Woensdag 21 April de verkiezingen voor de Provin ciale Staten worden gehouden, publiceren we een verhaal van één onzer redacteuren, die meel dan eens achter de schermen heeft gekeken, over het doel en laten van dit hoge college, dat de belangen van onze provincie naar beste weten en kunnen be hartigt. De communisten ontzien de Rode Kruistroepen niet, wan neer zij hulp verlenen. .Onze foto is er een bewijs van: een Rode Kruishelicopter, geladen met zwaar gewonde soldaten, brengt de slachtoffers uit de frontlinie in de omgeving van Dien Bien Phu naar een militair hospitaal in Ha noi. De Vietminh troepen trachten echter, door het leggen van een spervuur het gewondentransport te beletten. WASHINGTON, 5 April. - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft vandaag onthuld, dat sinds korte tijd de Vietminh-opstandelingen in Indo-China uitgebreid door de Chi nese communisten worden geholpen. Hij noemde dit een onheilspellend verschijnsel. De Vietminh-luchtdoelartillerie, zo zei Dulles, rondom Dien Bien Phoe wordt door Chinese communisten be diend. Op het hoofdkwartier van de Vietminh in de nabijheid van de ves ting houdt zich generaal Lie Tsjen Tsjoe van het Chinese communistische leger op. Hij wordt bijgestaan door een aantal Chinese technici en militaire raadgevers. Ook buiten het hoofdkwar tier bevinden zich talrijke communis tische afgevaardigden bij de rebellen, die verder over een uitgebreid stelsel van speciale telefoonverbindingen be schikken, die door de Chinezen zijn aangelegd. Duizend vrachtauto's wor den bestuurd door de communisten uit Chine en ook het geschut, de ammuni tie en de uitrusting in het algemeen is afkomstig uit Rood-China. Dulles legde deze verklaring af voor de Commissie van Buitenlandse Be trekkingen van het Huis van afgevaar digden. In Amerikaanse diplomatieke krin gen acht men een interventie van de Ver. Staten in Indo-China gezien deze toestand niet denkbeeldig.. De Amerikaanse regering zou stappen in deze richting overwegen. Men kan niet dulden, dat de communistische invloed in Indo-China zich zal uit breiden. Inmiddels gaat de strijd om de ves ting Dien Bien Phoe onverminderd voort. De rebellen schijnen alles op alles te willen zetten, met het oog op de conferentie van Genève, om zoveel mogeljjk successen te behalen om de positie van de Aziatische onderhande laars zo sterk mogelijk te maken. Een strijdmacht van 20.000 man rukt op in de richting van de vesting. Fran se vliegtuigen zijn er in geslaagd deze opmars te vertragen. In de belegerde Waterkeringen werden bedreigd. LONDEN, 5 April. In Brits Guyana is een complot ontdekt om de dijken langs de kust, die de suikerrietplan tages en de rijstvelden beschermen, te vernielen. De legereenheden en de po litie zijn sinds Zondag in alarmtoe stand en langs de gehele kust zijn wachtposten bij de waterkeringen ge plaatst. De leider der vooruitstrevende volks partij, dr Jagan, zijn echtgenote acht andere leden der partij zullen voor een rechtbank verschijnen op be schuldiging van het deelnemen aan een verboden demonstratie. Nog geen volledige samen werking. DEN HAAG, 5 April Van een nauwe samenwerking tussen boeren, melkverwerkende fabrieken en melk handelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Besloten is oorshands geen „Melkvereniging -est" op "te richten. Zulks mede, om it de tijd te ver gevorderd is om nog -n sluitende en goedwerkende organi satie voor het komende „melkjaar" op te bouwen. Na een voorlopig rapport over de melkvoorziening van West Nederland s van de zijde van een werkcommissie een voorstel over oprichting, plan en werkwijze ter tafel gebracht. Na twee maanden overleg is bovengenoemd be- uit gevallen. Beoogd werd een vol- idige samenwerking tussen boeren, tbrieken en handelaren op het gebied n in- en verkoopprijzen van eon- nptiemelk en andere onderwerpen, e gezamenlijk aandacht vereisen, zo als b.v. de kwaliteitsverbetering. Men wilde daarbij de individualiteit van de betrokken bedrijfsgroepen en bedrij ven behouden, irreële en ongezonde •oncurrentie buiten de deur houden, ladelijke en improductieve strijd mijden, contacten verbeteren en in -t streven naar technische en vooral alitatieve verbeteringen en naar een nde economische ontwikkeling in belang van alle belanghebbenden. vesting hebben de Fransen zware ver liezen geleden. Alle aanvallen zijn ech ter met succes afgeslagen. De Fransen geloven thans, dat de rebellen de laat ste reserves in het vuur zullen werpen. Vooral vandaag is er hard gevochten en het gehele gevecht is een prestige slag geworden. Het garnizoen van de stelling Kahly bjj Haiphong heeft deze stelling giste ren onder dekking van vliegtuigen ont ruimd. De stelling was een week lang door de Vietminh belegerd. De rebel len zetten hun pogingen om de verbin dingslijnen tussen Hanoi en Haphong af te snijden voort. PARIJS, 5 April. Maarschalk Juin heeft vandaag, voor het eerst sinds hij van al zijn Franse militaire functies ontheven werd, een onderhoud geljad met premier Laniel. Het onderhoud duurde 25 minuten. Juin heeft zich gisteravond, bij monde van een zijner stafofficieren, gedistancieerd van de betogingen van Zondag bij het graf van de on bekende soldaat, toen Laniel en de minister van defensie, Pleven, door een menigte werden lastig gevallen. De stafofficier zei: „De maarschalk is blij, dat hij niet bij de betogingen aanwezig is geweest. Hij wenst er in het geheel niet mee in verband te wór den gebracht. Evenmin wenst hij er enige verantwoordelijkheid voor te dragen". Juin heeft verder verzocht om een onderhoud met Laniel en Bidault. MOSKOU, 5 April. De Sowjet- Unie is vandaag accoord gegaan met de voornaamste der technische rege lingen, die door de drie Westelijke mo gendheden voor de komende conferen tie te Genève zijn voorgesteld. De con ferentie zal 26 April beginnen. De in stemming der Sowjet-Unie werd be kend gemaakt in een aide-memoire, die door de onderminister van Buitenland se Zaken Wassilv Koeznetsof aan de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, is overhandigd. In het Russische antwoord wordt in gestemd met het Westelijke voorstel, dat Engels, Russisch, Frans en Chinees de officiële talen zullen zijn op de con ferentie en dat er een systeem van ge lijktijdige vertaling zal worden ge bruikt. Tevens gaat de Sowjet-Ünie er mee accoord, dat er een secretariaat ROTTERDAM, 5 April. Vanavond omstreeks kwart over acht is brand uitgebroken in een partij tweede-hands autobanden die ligt opgeslagen in de openlucht op het terrein van de rub- berhandel I. F. te Velde aan de Sta- dionweg te Rotterdam. De Rotterdam se brandweer rukte met groot mate rieel uit. De brand zou ontstaan zijn doordat enige jongens een brandje gestookt zouden hebben in de omgeving van de banden. Na ongeveer anderhalf uur rukte de onlangs in gebruik genomen nevelblus- apparaten van de Rotterdamse brand weer uit, waarmee men eveneens be gon het vuur te bestrijden. Tegen half elf zeiden hoofdlieden van de brandweer het vuur onder de knie te hebben en dat aan het nablus sen was begonnen. De schade valt nog niet te overzien. Jagan vrijgelaten en ppnieuw gearresteerd. GEORGETOWN, 5 April. Dr Cheddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, is vandaag bij een overval van de politie op het hoofdkwartier van zijn Progressieve Volkspartij in Georgetown gearresteerd, enige uren nadat hij onder borgstorting was vrij gelaten. Dr Jagan was Zaterdag gear resteerd en vandaag weer voor de rechter geleid wegens overtreding van een bevel om de stad Georgetown niet zonder speciale vergunning te verlaten. De behandeling van zijn zaak werd Maandag uitgesteld tot 12 April. van de V.N. zal zijn, waarbij Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V.S. elk een verbindingsofficier bij deze staf zullen zenden. Ook keurt de Sow jet-Unie goed, dat de kosten van de conferentie door de deelnemende lan den gedragen zullen worden. In de Sow jet-verklaring van thans wordt gesproken over de aanstaande „Vijfmogendhedenconferentie", met in begrip van continentaal China en met deelneming van verdere belanghebben de landen. De vorige week werd in een door de Prawda gepubliceerde verklaring van het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken de uitspraak van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, tegengesproken, dat hij van minister Molotof de verzekering had gekre gen, dat de bijeenkomst te Genève geen „Vijfmogendhedenconferentie" zou zijn. PARIJS, 5 April. Het Algemeen Vakverbond, waarin de communisten de meerderheid hebben, heeft vandaag opgeroepen tot een algemene staking van 24 uur in geheel Frankrijk op 28 April. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis tot verhoging van het minimum-loon van 23.000 fr. per maand tot ruim. 25.000 fr. De leiders der Socialistische en Ka tholieke Vakbonden zijn ook bezig met de voorbereiding van een stakingsac tie, maar het is nog niet bekend, of zij zich bij de voorgenomen staking van 28 April zullen aansluiten. LONDEN, 5 April. De Engelse premier Sir Winston Churchill heeft vandaag in het Lagerhuis gezegd, dat de Amerikaanse waterstof- bomproeven in de Stille Oceaan de kansen voor de wereldvrede hebben vergroot. Churchill vond de bezorgdheid, die over deze proeven be staan natuurlijk, maar zo zei hij verder: „Stel je voor dat de proeven niet in de Stille Oceaan maar in Siberië werden uitgevoerd. Dat zou een zwarte dag zijn, als de Russen in staat waren de vrije wereld een der gelijke demonstratie te laten zien". de senator had gezegd: „Als wij deze overeenkomst gezien hadden, zou er geen wet van McMahon geweest, zijn". Opnieuw ontstond tumult in het La gerhuis en er werd zelfs geroepen te gen Churchill „Aftreden". Nadat het weer rustig was gewor den zei Churchill tenslotte: „Ik hoop, dat wij volledig vertrouwen hebben in de menselijkheid en het gevoel voor eerlijk spel van de Ver. Staten en hun wens om nauwe vriendschappelijke be trekkingen met ons te onderhouden, die de basis van ons bondgenootschap en van de veiligheid van de vrije we reld zijn". Churchill dacht er dan ook niet over om Amerika te verzoeken de proefne mingen te staken. Er bestond geen en kele grond voor de mening, dat de ont ploffingen onberekenbaar zijn in deze zin, dat de leiders van de proefnemin gen geen perken zouden kunnen stel len aan de ontploffingskracht van de bom. In antwoord op de Labourresolutie, waarin een spoedige bespreking tus sen Eisenhower, Churchill en Malen kof wordt gevraagd zei de Britse premier: „Er bestaat een kloof tus sen het kwaad en de gevaren, die wij allen kunnen zien en de practisehe stappen, die in de gegeven omstan digheden gedaan kunnen worden. De vraagstukken zijn zeer moeilijk en ik wenste slechts dat zij door wel sprekende en hartstochtelijke beroe pen zouden kunnen worden opge lost". Churchill zei zich in beginsel te kun nen verenigen met de Labourresolutie. Hij zou zich dan ook niet tegen de re solutie verzetten, mits duidelijk bleek, dat het woord „spoedige" de regering niet verplichtte tot actie op een onge legen ogenblik. Gezien de a.s. confe rentie van Genève kon hij zich moei lijk een slechter gekozen tijdstip voor een bijeenkomst van staatshoofden en premiers van de Grote Vier indenken. Wij moeten afwachten, wat in Genève gebeuren zal. Deze zeer ongewone pro cedure van een conferentie op het hoogste niveau moet in reserve gehou den worden. De premier sprak verder de waar schuwing uit, dat Rusland bij de ont wikkeling van de waterstofbom de Ver. Staten op de voet volgt. DEINING. Hierna deed de premier een opzien barende onthulling, die veel deining veroorzaakte in het Lagerhuis. Hij zei nl. dat President Roosevelt in 1943 was overeengekomen, dat Engeland en de Verenigde Staten niet de atoombom zouden gebruiken zonder elkanders goedkeuring. De Labourregering had echter later aanspraken, die Engeland volgens deze overeenkomst kon laten gelden op militaire inlichtingen van Amerika over atoomenergie, opgege ven in ruil voor inlichtingen over atoomenergie voor burgerlijk gebruik. Bevend van woede sprong Attlee, die indertijd premier was, op en zei: „Wij hebben nooit enig voordeel gehad op industrieel gebied. Er is geen ruil van die aard geweest. Wij hebben geen en kele overeenkomst opgegeven. De Amerikaanse Senaat heeft echter de wet van McMahon (welke uitwisseling van atoomgeheimen verbiedt) aange nomen, waardoor de Ver. Staten de overeenkomst niet konden nakomen". SEOEL, 5 April. De Zuidkore- aanse president Syngman Rhee heeft vandaag verklaard, de V.S. om de ver zekering verzocht te hebben, dat zij da sterkte van het Zuidkoreaanse leger zullen verdubbelen indien de troepen der Verenigde Naties zich uit Zuid- Korea terugtrekken. Rhee zeide in een toespraak tot mi litairen, dat deze verzekering een voor waarde was voor het bijwonen door Zuid-Korea van de internationale conferentie over het Verre Oosten die op 26 April te Genève begint. Toen Churchill zich na enige mi nuten weer verstaanbaar kon maken, zei hij rustig, dat hij senator Mc Mahon zijn geheime overeenkomst met Roosevelt had getoond waarop CAIRO, 3 April. -Zaterdagmorgen is een Israëlische patrouille de Egyp tische grens overgetrokken. De Israë liërs legden een hinderlaag en schoten een Egyptische luitenant, en een ser geant dood. Een Egyptische soldaat werd gevangen genomen. Een andere Israëlische patrouille zou bij Rafan op dezelfde wijze te werk zijn gegaan. De gemengde Israëlische-Egypti- sche Wapenstilstandscommissie zal het krachtige protest van Egypte te gen dit incident behandelen. In enkele regels melden wij nog DAT op Woensdag 14 April a.s. 's middags om 1 uur door de veiling „Kapelle Biezelingen en O" een spe ciale Paas-fruitveiling zal worden gehouden. Er zal een grote aanvoer zijn van ver pakt fruit, in het bijzonder van de rassen Jonathan en Golden Delicious. Om het verpakken van het fruit aan te moedigen zal dit voor de ze gelegenheid door de vei ling gratis geschieden. Voor de beste aanvoeren zijn ver schillende prijzen beschik baar gesteld. DAT op Zaterdagmiddag 24 April in tegenwoordig heid van de Commissaris der Koningin in Zeeland het nieuwe gemeentehuis van Wpstkapelie officieel in ge bruik zal worden genomen. DAT een vjjf en dertigtal studenten momenteel een tour door Nederland maken om het onderwijs te bestu deren. Gisteren hebben ze een bezoek gebracht aan Schouwen en werden te Zierikzee in de Landbouw- huishoudschool ontvangen. Ook op het gemeentehuis te Zierikzee en te Burgh wer den de Nederlandse gasten op enigszins officiële wijze begroet. DAT de heer J. C. Koster, adj. commies bij de N.S. met als standplaats Goes morgen een kwart eeuw „tussen de rails" is. De jubilaris is van af 7 April 1929 onafgebroken bij de N.S. in dienst geweest. De heer Koster kwam in 1926 te Vlake in tijdelijke dienst, werd aldaar als vast aangesteld om op 14 Januari 1930 overgeplaatst te wor den naar Kruiningen-Yerse- ke in de functie van arb. te legrafist. Op 1 November 1942 werd hjj bevorerd tot stationsambtenaar en op 1 Juli 1947 tot adj. commies. Op die datum werd hij te vens overgeplaatst naar Goes, waar de heer Koster, een actieve rol vervult in het verenigingsleven. DAT het gisteren 40 jaar geleden was, dat de heer C. Engelsman, bureelchef op het Parket van de Ambte naar van het Openbaar Mi nisterie bij de Kantonge rechten te Middelburg, in dienst trad bij het Rijk. Ter gelegenheid van dit jubi leum kwam de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie de jubilaris meedelen, dat het H. M. de Koningin be haagd had hem de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud te verlenén. Onder aanbieding van gelukwensen namens Z.E. de minister van Justitie reikte mr van Mier- op aan de jubilaris het ver siersel over. Ook de Kanton rechter, mr J. Moolenbergh, bood zijn gelukwensen aan Voorts werd gesproken door mr T. Lebret, ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, die de jubilaris als ca deau van chefs, relaties en collega's de draagmedaille en een boekwerk overhan digde; door mr van Empel, vice-president van de Ar rondissementsrechtbank en door de heer Verbeek, bu reelchef ter Griffie van de rechtbank. DAT het zonnige voor jaarsweer, zoals we dat gis teren hadden, opeens alle knoppen van de vroege pruimen heeft doen open springen. Deze bomen sprei den nu reeds hun bloesem pracht teq toon om binnen enkele weken gevolgd te worden door de andere fruitrassen. OSLO, 5 April. Vanmorgen vroeg om twee minuten voor half vijf is aan een leveraandoening overleden Kroon prinses Martha van Noorwegen. De ge hele Koninklijke familie was aan het sterfbed aanwezig. Kroonprinses Martha was de op één na oudste dochter van Prinses Inge borg en Prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51-jarige Kroonprins Olav van Noorwegen, werd zij Kroonprinses van Noorwegen. Zij was de zuster van wijlen Koningin Astrid, de moeder van Koning Boude- wijn. Door haar veelzijdige represen tatieve werkzaamheden, haar practi sehe initiatieven op allerlei terreinen van het maatschappelijke leven en - door haar hartelijke radiotoespraken werd zij een zeer populaire figuur, die de sympathie en welwillendheid van het gehele Noorse volk verwierf. Het Noorse hof zal vier maanden in rouw gaan. Tot het einde van de be grafenis zullen de vlaggen op open bare gebouwen en schepen van de staat halfstok hangen. De stoffelijke resten zullen naar Skaugun, nabij Oslo worden overge bracht, het kasteel'van het Kroonprin selijke Gezin. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. DE BILT, 5 April. Wisselend be wolkt, met voornamelijk in het bin nenland enkele buien. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lager. Zwakke tot matige Noordwestelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan. u. Maan op 7.42 u., der 0.16 u. Woensdag: Zon op 6.03 u., onder 19.23 Hoogwater cp Woensdag 7 A; .11: Vlissingen: 4.14 u. 2.S2 m., 16.1a u. 2.21 m. Terneuzen: 4.45 u. 2.49 ml, ..7 u. 2.38 m. Wemeldingc: 6.09 u. J m., 18.38 u. 1.80 m. Zierhtzee: 5.a„ u. 1.62 m., 18.21 u. 1.56 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1