KING ékkfltsUmd stöop mum/ „AARDVERSCHUIVING" TE GOUDA Russische voorstellen zijn 'n goedgeplaatste tijdbom Krijgt de C.H.U. thans ook een studiecentrum? Het goudland gevonden Varkenspest breidt zich uit pagina 3 Het is niet eenvoudig om de nota uit Moskou op zij te leggen Zonder beroep?" ^erste Nederlandse burgemeester gëemigreerd Japanse resolutie voor atwomcontrole Voorstel tot creatie van een Jhr mr A. F. de Savornin Lohman Stichting" Japanse vissers demonstreren tegen H-bom FEUILLETON door K. JONKHEID Toch wcttciijke regeling ondanks landbouwschap Maandag 5 April 1954 Adenauer zwijgt nog BONN, 3 April. De jongste Moskouse voorstellen zijn in regeringskringen in Bonn op pertinente afwijzing gestuit en als tegenwicht ertegen heeft men hier weer de aandacht gevraagd voor het verleden jaar door bondskanselier Adenauer naar voren gebrachte plan voor verbinding van regionale veiligheidssystemen in het geheel van de Ver. Naties. Verwezenlijking van de Russische voorstellen zou naar de mening van regerings kringen in Bonn de Westelijke vérdedigingsorganisatie volkomen vernietigen. Regionale overeenkomsten van staten, die dezelfde belangen en dezelfde politieke en maatschappelijke doelstellingen hebben, zijn naar de opvatting van Bonn nog altijd de beste vredesgaranties en de beste middelen om de internationale samen werking te ontwikkelen. Een veiligheidssysteem, dat de gehele wereld omvat, zou Uit een verbinding van zulke systemen in het kader der V.N. kunnen ontslaan. Ruik een systeem zou beveiliging tegen elke aanval moeten geven en de bewape ning moeten beperken en controleren. Ofschoon de jongste Moskouse voor stellen in Westduitse regeringskringen volslagen indiscutabel worden geacht, hebben zij toch een duidelijk merkbare indruk op de politieke stemming gemaakt. Men ziet in deze nieuwe nota een zeer ernstig te nemen poging van de zijde der Sowjet-regering om de weerstanden tegen de Europese defensie-gemeenschap nog weer eens aan te wakkeren. Deze indruk is versterkt, nadat de Sow- jetrussische vice-premier Mikojan Don derdag op het congres van de socialisti sche eenheidspartij in Oost-Berlijn met zoveel woorden het plan als een alterna tief voor de E.V.G. heeft aangeboden, en dat vergezeld liet gaan van aanbiedingen voor een omvangrijke uitwisseling van goederen tussen de beide Duitse repu blic, Inmiddels heeft minister Strauss de voorstellen van de Sowjet-Unie gekwali ficeerd als een poging om West-Europa in de kortst mogelijke tijd tot satelliet van de Sowjet-Unie te maken. In plaats van op dergelijke verleidingen in te gaan moest Europa volgens Strauss de voor waarden scheppen, waardoor Amerika straks, dank zei de eigen kracht van Europa, zijn troepen zou kunnen terug trekken. Wat de allerwege opduikende alternatieve plannen voor de E.V.G. be treft zeide de minister: „Het is niet onze wens onze bijdrage op een andere wijze te geven. Wanneer de E.V.G. echter door de schuld van anderen zou mislukken, dan zijn wij niet zulke zelfmoordenaars, dat wij van onze veiligheid zouden wil len afzien". De Duitse pers, die pas gisteren com mentaar op de nota uit Moskou levert, kenschetst deze als een goed geplaatste tijdbom, waarvan de Russen vooral in Parijs grote uitwerking verwachten. Men leest in de perscommentaren dan ook vrij algemeen de opvatting, dat het Rus sische initiatief bepaald niet zonder uit werking zal blijven en dat het voor de Westelijke diplomatie niet eenvoudig zal zijn om de nota terzijde te leggen. Dezelfde opvatting was reeds eerder door de Duitse socialistische leiders uit gesproken, die uit het Russische plan de ernstige wil hebben gelezen om de in Berlijn afgebroken discussie te hervatten. Het ophogen van de Goejanver- welledijk te Gouda, heeft In de Cronjéstraat een kleine „aardver schuiving" tengevolge gehad, waar door een blok huizen in die straat dreigde in te storten. De huizen die de druk van de grond, omhooggewoeld door het gestorte zand niet konden weer staan, zijn thans in een kruisver band van balken gezet; de bewo ners hebben zolang een veiliger onderkomen gezocht. De werk zaamheden aan de Goejanverwelle- dijk, waardoor de huizen (achter grond) in „de verdrukking" kwa men. WENEN, 2 April. De Oosten rijkse regering heeft Vrijdag de jaar. lijkse viering van de bevrijdingsdag op 13 April afgelast uit protest tegen de weigering van de Sowjet-Unie om een staatsverdrag met Oostenrijk te sluiten. Ingezonden .Mededeling (adv.) Het is een wonderlijk feit.dat U, hard werkende huisvrouw, volgens de wet nog altijd „zonder beroep' bent, ho^ veel omvattend en verantwoordelijk Uw taak ook mag zijn Veel van de zwaarte van deze taak wordt echter van U afgenomen, doordat KING U elke dag opnieuw over de vermoeienissen en beslomme ringen heentilt KING betekent nieuwe veerkracht De gaven van de natuur zelf hebben KING-pepermunt die opwek kende werking gegeven De natuur ts niet te verbeteren PEPERMUNT het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking DEN HAAG, 3 April. Naar aan leiding van de uitbreiding van de var kenspest in ons land, die de laatste weken is geconstateerd, acht de direc teur van de veeartsenijkundige dienst het raadzaam, dat varkenshouders al les in het werk stellen om besmetting van hun bedrijf te voorkomen en de weerstand van hun varkensstapel te verhogen. De smetstof is reeds in ui terste geringe hoeveelheden in staat de ziekte op de bedrijven te doen uit breken. Besmetting kan o.a. worden voorko men door aankoop op markten te ver mijden, en aankopen zelf, of door tus senkomst van een betrouwbaar han delaar, te doen uit gezonde bedrijven. Door zijn varkens door een dieren arts te laten vaccineren verhoogt men de weerstand van zijn varkensstapel. Men kope voorts slechts varkens, wel de minstens drie weken en hoogstens zes maanden geleden tegen varkens pest zijn ingeënt. Bij zeer jonge dieren is een tweede enting na ontvangst zeer aan te bevelen. Na aankoop of enting dient men de dieren de eerste wagen matig tè voeren en steeds plotselinge overgangen in de voeding te vermijden. Tenslotte kan men aan de bestrij ding van de ziekte meehelpen, door bij twijfel omtrent de aard van ziektever schijnselen, welke waargenomen wor den, terstond de dierenarts te raad plegen, opdat tijdig maatregelen kun nen worden genomen, welke de wet eist ter beteugeling van smetstofver- spreidinr SCHIPHOL, 3 April. De man, die in 1945 met 26 jaar de jongste burgemeester van Nederland was, is als eerste burge meester uit ons land geëmigreerd. Met zijn vrouw en vier zoontjes is de thans 3b-jarige burgemeester J. Heer- sink van het 4300 inwoners tellende Gel derse plaatsje Steenderen met een emi- grantenviiegtuig van Schiphol vertrokken naar de Canadese stad Hamilton, waar zich onder de 250.000 inwoners meer Ne derlanders bevinden, dan in zijn vroegere dorp, n.l. 5000. Canada is voor hem geen oupe&end land meer. In September j.l. kwam hij met zijn gezin uit dit land terug, nadat hij er twee jaar verlof had doorgebracht. In die tijd aanvaardde hij een functie als directeur van de emigratie, die hem werd aangeboden door de Canadese Hervormde Kerk. Waar de dominees van deze kerk het geestelijk welzijn van de nieuwe emi granten behartigen, daar vulde de heer Heersink dit aan met sociale en maat schappelijke arDeid. Hij hielp pas aan gekomen emigranten met raad en daad en stichtte met vrijwilligers in 35 andere plaatsen van Canada soortgelijke centra. Met lede ogen zag de kerk hem in Sep tember naar zijn vaderland terugkeren. Maar burgemeester Heersink diende zijn ontslag m en keert thans terug naar het land, waar hij zoveel goed werk kan verrichten. Zijn vrouw en kinderen zijn opgetogen. Straks zullen ze terugkeren in hetzelfde huis, waarin ze al twee jaar hebben gewoond. Daar staan nog alle meubelen, die ze reeds twee jaar geleden mee hebben ge nomen. Nu hebben ze ook de overige meubelen en het huisraad verzonden. TOKIO, 3 April. De vijf belang rijkste Japanse politieke partijen, zowel regering als oppositie, zullen gezamenlijk in. het Huis van Afge vaardigden een resolutie-ontwerp in dienen, waarin gevraagd wordt om internationale controle op atoomener gie. Het ontwerp gaat uit van de libe rale partij, van de Japanse premier, Sjigeroe Josjida, de afzonderlijke Ja panse liberalen, de progressieven en de socialistische partijen van de rech ter- en de linkervleugel. Ingezonden Mededeling (Adv.) Herdenkingsplechtigheid op 10 Mei. DEN HAAG, 3 April. De Neder landse Vereniging van oud-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd orga niseert een plechtigheid ter herdenking van de in de oorlog gevallenen, te houden op Maandag 10 Mei 's middags half vier op de erebegraafplaats te Bloemendaal. Minister J. Suurhoff zal daar een rede houden. Het muziek korps der Haarlemse politie zal mede werking verlenen en mevrouw Hengel Couperus zal enige gedichten voor dragen. Commissie brach ppovt uit. 's-GRAVENHAGE, 2 April. Aan de algemene vergadering der Christelijk Historische Unie, die op 7 April a.s. te Amsterdam bijeen komt, is een rapport voorgelegd waarin wordt voorgesteld een eigen Studiecentrum op te richten. Dit centrum zou de naam „Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman Stichting" krijgen. Een commissie, die vorig jaar is ingesteld en waarvan-het Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering, voorzitter is, heeft na rijp beraad dit voorstel ingediend, omdat men meent, dat ook in de kringen van Unie behoefte bestaat aan een centrum, waar men zich zal kunnen bezinnen op de practlsche en principiële politieke vraagstukken, daarbij uitgaande van de C.H. overtuiging en niet het bepalen van de politieke gedragslijn der Unie, het geen aan andere organisaties is toebedeeld. Als doel van de Stichting heeft de SPREIDING. Het bestuur zal de totstandkoming van commissie gesteld, dat het centrum zal dienen ter bevordering van bezinning op de Chr. Historische beginselen; be vordering van de bestudering der ac tuele vraagstukken, die in de staatkun de aan de orde komen of zijn, teneinde hierop een C.H. visie te geven en de bevordering van het uitdragen der C.H. denkbeelden in het Nederlandse volks leven. DE LEIDING De commissie meent, dat voor de we tenschappelijke leiding van de Stichting een curatorium dient te worden ingesteld, bij de samenstelling waarvan rekening moet worden gehouden met de verschil lende aspecten van het werkterrein. Het curatorium zal uit maximaal 15 personen bestaan. De zakelijke leiding wil men in han den geven aan een bestuur van 9 leden, waarvan 5 leden door het hoofdbestuur der C.H.U. worden benoemd en de overi ge 4 bij landelijke stemming door de kringen worden gekozen. Gestreeft wordt naar een bestuurssamenstelling, waardoor het gehele land vertegenwoordigd is. TOKIO, 3 April. Op een massa bijeenkomst op de centrale vismarkt van Tokio, welke werd bijgewoond door leden van de rechtse en linkse socialistische partijen en de communis tische partij, hebben visverkopers ge- eist, dat de V.S. ophouden met hun bomontploffingen in de Stille Oceaan. Tevens werd schadevergbeding ver langd voor de geringere verkoop van tonijnen als gevolg van de ontdekking, dat door de vissersboot „Fujkoeryoe Maroe" radio-actieve vis werd meege bracht. —an soortgelijke resolutie werd aan- g.nomen door de algemene raad van de Japanse vakverenigingen (Sohyo), die drie millioen leden tellen. De Sohyo is van plan in het gehele land protest demonstraties tegen de waterstofbom- proeven te organiseren. De Sohyo is verders voornemens op de bijeenkomst van het „Internationaal verbond van Vakverenigingen", die 19 April te Cal cutta begint, resoluties tegen de proe ven en de Japanse herbewapening in to dienen. i 28 In de vroegte van de volgende mor gen rukt bet leger der Tlascala op in opeengedrongen gelederen. De Span jaarden blijven in hun stelling en ont vangen een overstelpende hagel van slingerstenen, schichten en pijlen. Nieuwe troepen worden voortdurend aangevoerd. De overmacht wordt ge weldig. Veertigduizend tegen vier honderd! Maar kanonnen en vuurroeren rich ten een ontzettende slachting aan. Ieder schot is raak, de dichte massa biedt volmaakte trefkans. Tegen de avond trekken de aanval lers in goede orde in hun stad terug. De tweede dag herhaalt zich dit. Cortez' snel zich verplaatsende ruiterij sticht grote verwarring. Toch keert het leger ordelijk, maar zeer gehavend te rug in de stad. Nu roept de vorst zijn waarzeggers en legt hun de vraag voor: „Zijn deze baardige wezens uit onbekende streken goden of mensen?" Het antwoord luidt: „Zij zijn geen goden, maar mensen, die beschikken over de machten en bliksem en donder. Hun kracht ontvangen zij van de zon. Overrompel hen in de nacht, dan zijn ze weerloos". In het kamp van Cortez vertoeft een vriendin, een dochter uit één der beste Indiaanse families, door haar vader daartoe afgestaan. Deze jonge vrouw, listig en onverschrokken, verleent be langrijke diensten als tolk, raadgeef ster en spion. Zij brengt een belang rijke boodschap: „Vandaag hebben de Tlascala hun goden drie mannen en v(jf kinderen opgeofferd. ïn de komen de nacht zullen zij uw kamp overval len". Dadelijk worden alle maatregelen getroffen. Als in de nacht de aanvallers op rukken, is de ontvangst zo overweldi gend, dat zij verslagen afdeinzen. De vorst laat zijn waarzegger ter dood brengen en met gebruikelijke ri tueel offeren aan de goden. Diezelfde dag nadert Cortez met zijn gevolg de tempel. Joris is er bij als Sidderend keert Joris zich af. Ook de Spanjaarden, hoewel zelf volstrekt geen onschuldige kinderen, aanschou wen met afkeer de afgrijselijke uitin gen van de gruwelen der priesters, die niet beschreven, alleen verzwegen kunnen worden. Met de mensen buiten de priester kaste, dat zijn de vorsten en het volk, staat het anders. Hun leven wordt be heerst door bijgelovige vrees, dolle stomzinnige angst voor de wraak en lijfknecht van zijn heer. De tempel is de woede van kwaadaardige afgun- omhangen met talloze mensenschedels, rondom staan hoofden op staken en het aantal in de nabijheid opgehoopte schedels wordt geschat op honderd duizend. In de tempel staat Joris met sidde rende benen, daar is de aanblik nog vreselijker. De wanden zijn volgespat met bloed, ook de kleding der priesters is er stijf van en hun haar kleeft als een helm rond hun hoofd, op de offer schaal liggen leeggebloede mensen harten. Er rondom hangt een walge lijke geur, er binnen een verpestende stank. stige goden, jaloers op de stoffelijke en vleselijke genoegens der mensen, die voor hen onbereikbaar zijn. Ieder verzuim, hoe gering, hoe onwetend be dreven, moet geboet met het beste wat de mens heeft, om de woede, de haat en de wraakzucht van geesten en goden te betomen. En wat kan de mens kostelijker geven dan bloed en leven? Montezuma, de machtige ko ning der Azteken, heeft alle omwonen de volken en stammen onderworpen, uitgezonderd één van middelmatige sterkte en hij verklaart doodbedaard: „Ilc moet met hen in oorlog blijven, want zij leveren mij de krijgsgevange nen, die ik nodig heb voor mijn offers en mijn tafel". Bjj zulk een pikzwarte duisternis is het schemerdonker van een tot bijge loof verworden christendom nog een kostelijk bezit! Cortez laat de afgodspriesters ver jagen en de godenbeelden met groot geraas naar beneden smijten. Ook laat hij een altaar oprichten, de mis lezen en een Mariabeeld plaatsen. Meer heeft hij niet te geven. Hij heeft zelf niet meer. De vorst der Tlascala vraagt oot moedig vergeving voor de geboden te genstand en aanvaardt het bondge nootschap. De volgende stad, die zeer vijandig staat tegenover de Tlascala, komt nu aan de beurt. In de vroege morgen begint de opmars en duizenden man nen van de Tlascala trekken mee. De aanblik van de stad is indrukwekkend. Meer dan honderd torens steken af tegen de prachtige hemel, grote en kleine heiligdommen liggen verspreid vooral de hoofdtempel is een pracht stuk van bouwkunst en overdadige versiering. Joris marcheert naast het paard van zijn meester. Beiden zijn moedig en opgewekt. Ze vermoeden niets van het grote gevaar, waarin hun leven en dat der anderen verkeert. De voornaamsten der stad treden de stoet tegemoet met walmende wierook vaten ter huldiging en met kostbare geschenken van goud en edelstenen. Maar het is alles huichelarij. (Wordt veivolgd). regionale en locale gesprek-centra dienen te bevorderen. Men zal er zich moeten bezighouden met onderwerpen, die door het curatorium worden bepaald. Ook kan verzocht warden bepaalde onderwerpen aan de orde te stellen. Men meent, dat op deze wijze ieder jaar een viertal vraagstukken kunnen worden behandeld. Naast het gesprek in locale en regio nale kringen wordt jaarlijks een lande lijk gesprek gevoerd op een daartoe te beleggen conferentie. TIJDSCHRIFT. Als tweede middel om de studiezin in de C.H.U. ter hand te nemen wil de com missie een tweemaandelijks tijdschrift door de Stichting laten uitgeven. Tenslotte wordt een financieringssche ma gegeven, waaruit blijkt, dat voor het werk jaarlijks ongeveer f 12.000 benodigd is. Voor eerste aanloop zal nog een be drag van f 3500.nodig zijn, welk kapi taal door het hoofdbestuur dient te wor den verschaft. Het komt de commissie redelijk voor, indien het hoofdbestuur ter financie ring van de werkzaamheden der Stich ting de contributie-afdracht der leden zou verhogen van f 0.75 tot f 1.Aan gezien met de totstandkoming der Stichting een Uniebelang gediend wordt, acht de commissie contributie verhoging verantwoord. Bij de opzet van de Stichting heeft de commissie studie gemaakt van de ver schillende centra, waarover de andere po litieke partijen beschikken. Kamercommissie rapporteert. DEN HAAG, 3 April. De bijzon dere commissie uit de Tweede Kamer, ingesteld tot bestudering van de wij ziging van de arbeidswet 1919 heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht. In dit verslag wordt door vele leden opgemerkt dat de Stichting van de Landbouw de regeling van de arbeids verhoudingen in de landbouw niet af doende heeft weten op te lossen. Daar deze Stichting de voorloper is van het Landbouwschap heeft men geen grote verwachtingen van dit bedrijfsorgaan op dit punt. Deze leden vonden dat het van een groot optimisme getuigt als men de regeling van de arbeidsverhou dingen in korte tijd verwacht. Deze opmerkingen werden gemaakt naar aanleiding van de vraag of het wel opportuun is thans nog een wet telijke regeling inzake de landarbeid in te voeren, nu de Koninklijke Be sluiten tot invoering van het land bouwschap reeds zijn verschenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3