A.R. PARTIJ VIERT JUBILEUM IN ROTTERDAM r Dr. Schouten en Prof. Anema zetten de noodzaak uiteen van Christ. Partijorganisatie In Kruiningen zijn de caissons uitgediend Indrukwekkende bidstond E.V.G.-verdrag spoedig in het Italiaanse parlement OOK JUBILEUMVIERING IN MIDDELBURG Shape bestaat 3 jaar Maken Russen stikstof bom 2 Op 7 April moet AX er uit Wet buitengewoon pensioen gewijzigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 75 jaar, maar nog springlevend Kwestie Triest speelt rol een Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie:' Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2749 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 3 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur; JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijsscn, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. geeft onze reizende verslag gever, Alfred van Sprang op reis door het Midden-Oosten weer enige indrukken uit Egyp te. Hij vertelt hoe er scherpe critiek is op kolonel Nasser, de grote tegenspeler van generaal Naguib, in de strijd om de macht. Zijn verhaal vindt U op pag. 3. (Van onze speciale verslaggever.) ROTTERDAM, 2 April. De wijze waarop de Anti-Revolution- naire Partij vandaag het tweedaagse feest heeft ingezet, waarmee zij haar 75-jarig bestaan herdenkt, heeft direct al aangetoond, hoe zeer het zin heeft zo'n jubileum te vieren. 75 jaar is voor een politieke partij een lange periode en hierin ligt het gevaar, dat men teveel in het oude leeft en dat men de eigenlijke doelstelling overleefd heeft en teert op oude roem. Maar dit geldt zeer zeker niet voor A.R.P. Wie vanmiddag getuige is geweest hoe vele honderden uit den lande in de feestelijke zaal van „Lommerrijk" bijeen zijn geweest, en bovenal wie de ernst en de devotie doorvoeld heeft van het gebed, dat vanavond in de Staten- singelkerk is opgezonden, die weet, dat deze partij nog middenin het volle leven staat. Zij is niet afgeleefd, maar ook vandaag nog voelt zij, dat zij een roeping heeft in deze wereld en bezit zij de kracht en de liefde om deze roeping te vervullen. Er waren op deze middag twee sprekers op het podium: dr J. Schou ten en het oudste Kamerlid prof. mr A. Anema. Ogenschijnlijk behandel den zjj geheel verschillende onder werpen. Dr Schouten zocht in zijn openingsrede naar het waarom van de A.R.P. en gaf daarna een uiteen zetting van hetgeen deze partij steeds bezield heeft in haar strijd op het sociale erf, terwijl prof. Anema zijn rede getiteld had: „Persoon en par tij" maar deze onderwerpen had den één ding gemeen: zjj waren bei de een verdediging van het bestaans recht van de partij, een verdediging tegen allerlei aantijging van allerlei zijden en een verdediging, die bij beiden uitliep op het: „Zijn kracht wordt in onze zwakheid volbracht1 Geen schoolpartij. Met kracht van argumenten toon de dr Schouten allereerst aan, dat de A.R.P. geen schoolpartij is, een partij dus, die als enige doelstelling had het goed recht van de chr. school te ver dedigen en die eigenlijk overbodig was geworden toen de gelijkstelling was bereikt. Groen van Prinsterer kwam tot de overtuiging, dat het chr. geloof waarde heeft voor het gehele leven. Daarom koos hij voor een chr. staatkunde. Dat hij en Kuyper na hem zich in hoofdzaak richtten op de schoolstrijd was vanzelfsprekend, want deze strijd was toen inzet op het politieke terrein. Maar vooral Kuyper heeft wel degelijk een ander doel voor ogen gehad. Hij zag welk een geestelij ke en morele kracht er verscholen lag in die achtergestelde, apathische gereformeerde bevolking. En hij heeft die apathie overwonnen, waar bij de schoolstrijd als inzet heeft gediend. Wel een sociale partij. Ook een ander verwijt heeft dr Schouten in zijn openingswoord ont zenuwd: dat de A.R.P. geen oog zou hebben gehad voor de noden en be hoeften van de mens in de maat schappij. Hij herinnerde aan de ho nende critiek, die Kuyper reeds in 1874 te verduren kreeg, toen hij bij de regering aandrong op het ontwer pen van een „wetboek van de arbeid". Toen daarna het program van begin selen tot stand kwam, zag Kuyper duidelijk twee lijnen: ten eerste, dat de maatschappij, de arbeid, organisa tie behoeft en vervolgens, dat de ont wikkeling van het bedrijfsleven zeker niet zonder meer aan de maatschap pelijke krachten kan worden over gelaten en dat daarom overheids bemoeiing niet kan worden ontbeerd. Dit is het standpunt, dat steeds in A.R. kring gehuldigd is, en dat lang zaam maar zeker geleid heeft tot die sociale maatregelen, die wij nu ken nen. „Dit alles, zo zei dr Schouten met nadruk, werd niet het geestelijk eigendom in een korte periode, maar mag gezien worden als het resultaat van een worsteling gedurende vele jaren om tot het juiste inzicht te komen." ning van die macht, die het toekomt. Dit is geen souvereine macht die ligt bij de Vorst öf Vorstin maar een geheel eigen macht van mee spreken. „Hoe ligt nu de verhouding tussen de persoon en de partij?" zo vroeg prof. Anema zich af. Hij gaf deze for mulering: „De kracht van een partij schuilt in de personen, uit welke zij is samengesteld. En de kracht van de persoon schuilt in de partij waarvan hij lid is". Deze formulering nader uitwerkend, bracht deze 82-jarige, maar nog zo vitale professor, tot een krachtige op roep, speciaal tot de jeugd, om zich geheel en al in te zetten voor de par tij waartoe men behoort. „Men mag niet weglopen als men eens een keer zijn zin niet krijgt. Meermalen heb ik ernstige bezwaren gevoeld tegen de gang van zaken", aldus prof. Anema. „Vaak bleek later, dat anderen het beter hadden gezien dan ik. Soms ook werd de partij lang zamerhand gewonnen voor mijn in zicht, maar in beide gevallen was schikking naar het organisatorisch vastgestelde partijprogramma de enige juiste en vruchtbare gedragslijn. Zijn betoog besluitend kwam de professor tot een geestdriftige oproep tot liefde. „Niet slechts het verstand critisch laten spreken, maar ook naar het in- tuitief weten van het hart luisteren." Met recht: volkspartij. Na deze officiële redevoeringen, waarvan die van dr Schouten door de radio werd uitgezonden, was er ge legenheid voor woordvoerders van geestverwante organisaties de jarige te feliciteren toen bleek eerst recht, hoe levend deze oude partij nog is en hoe zij ook nu nog beantwoord aan het ideaal van Kuyper: te staan midden onder het volk. Namens allerlei groeperingen en al lerlei geledingen uit ons volk werden gelukwensen aangeboden. Prof. Koks- ma sprak als rector-magnificus van de V.U.; de heer M. Ruppert voerde het woord namens het Convent van chr. sociale organisaties; de heer van Andel bracht namens de dr Kuyper- stichting gelukwensen over; mevr. Diemer-Lindeboom namens de A.R. Vrouwenorganisatie en dr Veerman namens de ARJOS. Prof. dr K. Dijk dankte de partij namens alle chr. schoolorganisaties voor alles wat zij gedaan heeft in de loop van die 75 jaar voor de chr. school. Een aardig moment was het toen mej. van Esch, algemeen secreta resse van M.V. op G.G. een voor zittershamer aanbood met de woor den: „Als er nog eens ooit een vrouw in het Centraal Comité komt, zult U die hamer hard nodig heb ben". Dr Schouten dankte alle sprekers, waarbij hij niet onder stoelen of ban ken stak, dat zijn hart met enige zorg vervuld is: „Ik ben er niet altijd meer even zeker van, zo zei hjj, dat onze huidige generatie nog met dezelfde liefde en kracht wil strijden voor onze beginselen, als dat vroeger het geval was. Ik hoop, dat ik mij vergist en ik roep U allen op, tot liefde en gebed". Bidstond. In de bidstond, die vanavond werd gehouden, gingen voor ds H. Jonker, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, en ds G. N. Lammens te Rotterdam- Kralingen. Het was een zeer indruk wekkende dienst, waarin vooral ds Lammens sterke nadruk legde op de kracht van het gebed. „Laat ons dan jubilerend bidden, zo was zijn slot woord, want de schoonste naam, die God heeft is: Hoorder der gebeden". Het wordt een dubbeltje op zijn kant ROME, 2 April. De Italiaan se regering heeft besloten het E.V.G.-verdrag ter ratificatie bij het parlement in te dienen, Naar verwacht wordt zal dit in de ko mende dagen gebeuren. De ratifi catie, zo vermoedt men in Rome, zal wellicht aanleiding geven tot een van de grootste parlementaire veldslagen, die Italië gekend heeft. De ministerraad heeft premier Scelba gemachtigd aan de goed keuring van het E.V.G.-verdrag de vertrouwenskwestie te verbinden. De campagne van tegenwerking, in uitzicht gesteld door de communisten en linkse socialisten zou het debat minstens een half jaar kunnen rekken, Zoals de huidige vooruitzichten zijn zal het verdrag slechts een kleine meerderheid behalen, tenzij Geslaagde politieke steravond in het Schuttershof MIDDELBURG, 2 April Aan de vooravond van het 75-jarig bestaan der A.R. partij heeft de Kiesvereni ging te Middelburg in het Schutters hof een politieke steravond belegd met een programma vol afwisseling. Er bestond voor deze avond grote be langstelling. De heer J. S. Hoek had de leiding en hij schetste in zijn ope ningswoord het politieke ontwaken in Middelburg. „Dit standpunt bestaat nu nog. Maar, zo zei dr Schouten, wie zoekt naar een voor alle tijden en om standigheden geldende begrenzing van het gebied en de omvang van de overheidsbemoeiing met de maat schappij, zal worden teleurgesteld. Dat is niet zo erg als men zich maar laat leiden door beginselen en men die beginselen toepast met het oog op de behoeften van de Hiervan gaf de spreker een nadere uitwerking, waarbij hij aantoonde.dat zowel het neo-liberalisme als het so cialisme beide te verwerpen zijn, om dat zij uitgaan van een vrijheids begrip, dat leidt tot een regerings beleid waarin voor de dienst van God geen plaats is. „Persoon en Partij". Prof. Anema toonde in een zeer helder betoog aan, dat christelijke partijvorming een noodzaak is omdat het volk recht heeft op de uitoefe- Voor de pauze werd een politieke test gehouden onder leiding van de heer J. van Leerdam, waaraan vier dames en zes heren deelnamen. Het was een goed geslaagd programma onderdeel, dat de intense aandacht van de gehele zaal bleek te hebben. Drs O. Jager te Vrouwenpolder heeft na de pauze de aanwezigen op geroepen zich te bezinnen op de vraag, waarom het in de chr. politiek eigen lijk gaat. „Een Christen kan alleen aan politiek doen aan de voet van het Kruis. Wij mogen niet dwepen met onze grote voorgangers, maar moeten met verwondering constate ren, dat God steeds op het juiste moment de juiste mensen geeft. Wij mogen niet meedoen aan de gewoonte te zeggen, dat wij geen grote man nen meer hebben. Het gaat om de God van die grote mannen en wij hebben veel kleine mannen, die zich buigen voor God. Het Kruis leert ons allen iets te doen en niet alleen te praten en te vergaderen. Politiek bij het Kruis is boordevol verzoening en vergeving. Het is ook de politiek van de antithese, hetgeen zeggen wil, dat wij geen vrees hebben, omdat wij Jezus bezitten en de aarde des Heren is". heer C. J. Barth, dat op uitstekende wijze tweemaal enkele liederen ten gehore bracht. De heren I. van Noppen en Barth lieten de aanwezigen enkele keren uit volle borst zingen en vooral de door de heer van Noppen gemaakte poli tieke canon deed het best. de Westelijke bondgenoten aan de Italiaanse eisen inzake Triëst tot op zekere hoogte tegemoet komen. De monarchistische partij, die met haar 39 zetels in de Kamer van Af gevaardigden en 15 in de Senaat kan meehelpen aan het bereiken van een onbetwistbare meerderheid heeft n.l. meegedeeld, dat men de bekrachtiging van het verdrag niet zal steunen voor de Italiaanse eisen inzake Triëst zijn ingewilligd. De gezondheidstoestand van presi dent Naguib van Egypte baart zijn omgeving zorgen. De behandelende geneesheren hebben een derde hart- onderzoek gelast. Alle bezoeken zijn verboden, met uitzondering van die van leden van de Revolutionnaire Raad. 's-GRAVENHAGE, 2 April. De Tweede Kamer heeft vandaag zonder hoofdelijke stemming de wijzigingen in de wet Buitengewoon pensioen 19401945 aanvaard. De belangrijkste wijziging is wel de verhoging van de maximum-uitkeringsgrens. Deze be draagt momenteel f4800.Het ma ximum kan nu f 8400.bedragen, waarbij nog 20 kan komen. Alle sprekers hadden lof voor het regeringsvoorstel en minister Van Thiel had er dan ook niet de minste moeite mee hen te antwoorden. De bewindsman meende, dat de wet door het uitstel en door nader overleg met verschillende instanties een goede in houd heeft gekregen. GOES, 3 Maart. De nooddijk van caissons voor Kruiningen, de eerste nooddijk, die in het rampgebied kon worden aangelegd, is overbodig ge worden. Een nieuwe solide dijk beveiligt weer de Kruiningerpolder tegen de aanrollende Scheldegolven en de caissons, die destijds met zoveel moeite en nauwkeurig werken op hun plaats zijn gebracht, moeten weer verdwij nen. Men streeft er naar de reusachtige Phoenix-caisson AX, die sinds 24 Juli de veerhaven blokkeert, op 7 April te verwijderen. Aan de zeezijde is de caisson reeds vrij gemaakt. Dat het verwijderen van de beton nen kolossen allerminst een eenvou dig karwei is, moge uit deze foto blij ken. Niet minder dan 14.000 kubieke meter klei, 10.000 kub. meter grond en 3000 kub. meter zand moet wor den weggegraven. Langzamerhand ko men de betonnen „kisten" boven de bekledende laag uit. Als de Phoenix AX is verdwenen kan men de haven pas goed gereed maken. De nieuwe havendijk en de Veerhaven vormen nog steeds een groots werkobject. De G.M.C.'s rijden af en aan, beladen met zand, in de Geen vermindering der defensie-inspanning PARIJS, 2 April. Op het gealli eerde hoofdkwartier (Shape) bij Pa rijs is Vrijdagochtend met een korte eenvoudige plechtigheid herdacht, dat drie jaar geleden het Atlantisch opper bevel werd ingesteld. In tegenwoor digheid van de geallieerde opperbevel hebber, generaal Gruenther, de secre taris-generaal van de N.A.V.O., Lord Ismay, en de militaire gouverneur van Parijs, generaal Zeiler, werden veer tien nieuwe vlaggen op het hoofd kwartier gehesen, voor elk N.A.V.O.- lid één. Generaal Gruenther verklaarde in een korte redevoering o.m., dat grote vorderingen zijn gemaakt bij het op bouwen van de Westelijke verdedi ging. Wij zijn nog niet sterk genoeg om een grondig opgezette aanval af te slaan, doch wij hebben een mach tig schild gevormd, dat een grote be lemmering zal zijn voor een haastig opgezette aanval. Gruenther waarschuwde echter tegen vermindering van de defensie inspanningen. richting veerhaven terug te keren, dende laag uit. om weer leeg Engelse Labour-politici beweren: LONDEN, 2 April. Herbert Mor rison, voormalig minister van Buiten landse Zaken in de Labourregering, heeft in een toespraak te Wellington in Midden-Engeland verklaard, dat de wereld de komst van de atoombom en de waterstofbom heeft aanschouwd, maar dat thans, naar gezegd wordt, de Russen stikstofbommen ontwik kelen. Fenner Brockway, links Labour- parlementslid, zeide in Exeter in Zuidwest-Engeland, dat de waterstof bom naar het schijnt niet de laatste uitvinding op het gebied van vernie tigende wapens is. „De Sowjet-Unie heeft zich reeds de vervaardiging van de stikstofbom eigen gemaakt. Niet alleen de bescha ving, maar ook de mensheid zelf wordt bedreigd", aldus Brockway. Vooraanstaande Britse atoom geleerden zijn echter sceptisch ge stemd ten aanzien van de mogelijk heid om een dergelijke bom ta maken. Prof. Joseph Rotblat, vice- president van de Britse vereniging van atoomgeleerden, verklaarde la ter: „Tenzij er iets volkomen nieuws is ontdekt, geloof ik niet, dat het maken van een stikstofbom al mo gelijk is. De warmtereactie, die no dig zou zijn om stikstof te doen ontploffen, zou veel groter moeten zjjn dan die, welke gebruikt wordt voor de waterstofbom en ik geloof niet, dat iemand ontdekt heeft hoe de vereiste buitengewoon hoge tem peratuur geproduceerd kan worden". „Het is mogeljjk, dat een waterstof bom omgeven wordt door stikstof en dan tot ontploffing gebracht wordt, maar ik kan mij niet voorstellen hoe dit gedaan kan worden, zonder dat degenen, die dit doen, gevaar lopen." In enkele regels melden wij nog DAT gistermorgen op het kruispunt Korte Noord straat - Zuidsingel - Pen- ninghoeksingel te Middel burg een door de kolenhan delaar C. v. M. bestuurde vrachtauto in botsing is ge komen met een door de G. bereden bromfiets. De brommer werd aan de voor zijde beschadigd. Een in deze kring nieuw pro grammapunt was het forum, een politiek podiumgesprek, waaraan meewerkten mevr. R. Blaauw-Mul- der, mevr. T. de Joode-de Zeeuw, alsmede de heren J. W. Kögeler (forumleider), J. A. Janse de Jonge en M. Ton. Het was een goed ge sprek, dat vooral ging over de bur gerzin en over de vraag naar de grens der overheidsbemoeiing. Aan het welslagen van deze avond werkte niet in het minst mee het dubbelkwartet onder leiding van de DAT het in de bedoeling ligt van Le Souvenir Fran cais Comité des Pays Bas op 15 Mei a.s. een herden kingsplechtigheid te hou den op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle. Deze plechtigheid zal be halve door de leden van het comité ook worden bij gewoond door afgevaardig den uit Frankrijk. De her denking begint om half 12 op de begraafplaats. De ge nodigden worden tevoren op het gemeentehuis ont vangen. DAT ijl Vlissingen weer twee verkeersongevallen zijn gebeurd. Op de hoek Scheldestraat-Paul Kruger- straat reeds een bromfiet ser tegen een vrachtauto. De man moest naar het zie kenhuis worden overge bracht met een gekneusde voet. Beide voertuigen wer den beschadigd. DAT het tweede ongeluk gebeurde in de Paul Kru- gerstraat tér hoogte van de Brouwenaarstr. Hier reed een dame, die laatstgenoem de straat wilde inrijden, met haar fiets tegen een auto. De dame moest naar „Be- thesda" worden gebracht wegens de opgelopen ver wondingen. De fiets werd vernield, de auto licht be schadigd. DAT te Renesse plannen worden beraamd tot bouw van een wijkgebouw voor de afd. Renesse, Noordwelle en Serooskerke van het Groene Kruis. B. en W. hebben toegezegd grond voor de bouw aan te kopen en de landelijke vereniging zal, dank zij een Zwitserse gift, een bedrag van f23000 beschikbaar stellen. DAT te Axel de 64-jarige landbouwersknecht A. deP. bekneld is geraakt tussen een met paarden bespannen wagen en een schuur op het landbouwbedrijf van de Gebr. van Hoeve. Hij liep daarbij inwendige kneuzin gen op en werd in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd, alwaar hij in de avonduren is overleden. DAT de Vlissingse Pa troonsvereniging „Bouw- kring" gisteren in tegen woordigheid van tal van ge nodigden in Hotel „Noord- zeeboulevard" het 60-jarig bestaan heeft gevierd. De voorzitter, de heer D. Bijl Jzn, gaf een overzicht van het wel en wee in deze af gelopen periode. De heer A. de Bruyne, provinciaal commissaris, bood geluk wensen aan namens het hoofdbestuur en bood ook enkele geschenken aan. Een mooi geschenk kwam van de Zeeuwse afdelingen en het was de voorzitter van de afd. Middelburg, de heer K. J. van Loo, die het aan bood, n.l. een brand- en in- braakvrije kluis voor het nieuwe gebouw. Hij had die kluis natuurlijk niet bij zich maar wel een tekening. Nog vele gelukwensen volgden, ook van het gemeente bestuur. DAT. de 39-jarige C. J. v. D. uit Breda gisterochtend op de Oudelandse weg te Terneuzen met zijn motor is geslipt en over de kop geslagen. Hij kwam in een heg terecht en moest in het ziekenhuis opgenomen wor den. DAT gistermiddag te Yer- seke de eerste kreeft van het seizoen is aangevoerd. Het beest, een knaap van drie kilo, werd niet door 'n kreeftenvisser doch door 'n schipper van een oester vaartuig aan wal gebracht. Hij had het beestje in zijn „oestertuin" verschalkt. j Spaanse krijgsgevangenen uit Sowjet-Unie teruggekeerd BARCELONA, 2 April. 286 Spaanse krijgsgevangenen, die 17 jaar in de Sowjet-Unie gevangen ge zeten hebben, zijn Vrijdag in Spanje teruggekeerd. De meesten van hen hebben aan het Russische front met de Spaanse blauwe divisie gestreden. Volgens de Spaanse minister van het leger is het aantal Spaanse krijgsgevangenen, dat nog in de Sow jet-Unie is, kleiner dan het aantal thans teruggekeerde krijgsgevange nen. „Onderhandelingen over hun vrijlating zijn aan de gang en wij hopen, dat zij spoedig zullen terug keren". DE BILT ZEGT: Zachter DE BILT, 2 April. Zwaar be wolkt met vooral aanvankelijk nog regen of motregen en tijdelijk hier en daar mist. Overwegend matige Zuid westelijke wind. Zachter. Op- en ondergan gvan Zon en Maan: Zondag: Zon o:p 6.10 u., onder 19.18 u. Maan op 6.00 u., onder 21.22 u. Hoogwater Zondag 4 April: Vlissingen: 2.05 u. 2.28 m., 14.30 u. 2.41 m. Terneuzen: 2.36 u. 2.41 m., 14.50 u. 2.59 m. Wemeldinge: 4.00 u. 1.77 m., 16.26 u. 1.99 m. Zierikzee: 3.46 u. 1.50 m., 16.15 u. 1.71 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1