VAN VROUWEN HET EERSTE KROONJAAR GROENTE EN FRUIT ook nu onontbeerlijk! van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond. BLOUSE en ROK Federatie van Modevakscholen trad voor het voetlicht. JONGE MEISJES. VROUWEN TOONDEN DOOR EN VOOR HENZELF GEMAAKTE KLEDINGSTUKKEN Niet zo succesvol AiteAt&L aft eJUk g,eMe.d o~p eik AiieAid Vorige week ben ik er weer op uit geweest. Ik biecht het maar eer lijk op, terwijl ik vrees de kwade kans te lopen, dat ik de naam krijg van nogal uithuizig te zijn. Maar ik zou wel eens willen weten, wie niet bezweken zou zijn voor de verleiding, die zo vriendelijk werd uitgenodigd voor zulk een festijn. Natuurlijk had ik eerst van die echte huisvrouwelijke bezwaren, doch hoe meer ik het pro gramma bekeek vöor die feestelijke viering van het eerste kroonjaar van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, hoe meer mijn bezwaren verschrompelden zodat ik, toen de feestmiddag was aangebroken, er heel monter henen toog, zonder ook maar een kriezeltje gedachten te wijden aan alle huis- vrouwelijke voorjaarsperikelen. De hele middag, van begin tot eind, ben ik ter „verjaarvisite" gebleven, dus weet ik wat ik zeg als ik beweer: het programma heeft helemaal waar heid gesproken, het is een echte feest middag geworden. Fleurig, vrolijk, fijn. Daarom zo fijn, omdat dit een feest der dankbaarheid was, zoals de presidente, Mevrouw Op 't Hof, in haar openingswoord zeide. Dankbaar heid aan God, Die dit verenigings leven mogelijk maakte. Waar dit het leitmotiv was, is het immers vanzelf sprekend, dat we zo'n goede middag hadden, want alleen in Hem is de echte vreugde te vinden. Deze dames hebben er wel slag van je al dadelijk bij het binnentreden van de zaal, dat gevoel te geven, dat je weer eens huiselijk bij elkaar bent, zo maar onder ons. De rangschikking van de tafeltjes, de bloemetjes en planten, je kwam er ineens in de goede stemming voor de verjaarvisite. Het was wel een omvangrijke visite, maar het oude spreekwoord, hoe meer ziel, hoe meer vreugd, ging terdege op. Natuurlijk zijn er op zo'n jaar vergadering ook de gebruikelijke verslagen, maar die werden vlot af gewerkt. Werd de penningmeesteresse aangekondigd als de minister van financiën, zij was zelfs door deze schrikwekkende naam niet uit het veld geslagen, maar liet in vlotte vogelvlucht de hoofdzaken de revue passeren en toen bleek, dat zij kans zag, waartoe de heuselijke minister niet eens in staat is, n.l. om nog, na een vol jaar het verenigingshuishou den te bekostigen, geld over te houden. De secretaresse vertelde van alles en nog wat uit het leven van de „jarige", van wie we het eerste kroon jaar vierden. Ik dacht, dit is wel een voorspoedige „baby" geweest. Denk eens in vijf jaar geleden begonnen met twintig leden en nu zaten we daar met een zaal vol vrouwen, alle maal lid, behoudens een paar gasten. Daar zit wel groei in. Als we weer eens een kroonjaar mogen vieren, moet de grootste zaal van Goes wel worden gezocht. Het is dus geen wonder dat er de rechte feeststemming was. We hebben aan ook braaf gelachen en ook stil genoten van fijn voorgedragen ver zen. De keus van deze verzen was voor een deel mee bepaald door her inneringen aan wat ons land en voor al ook ons gewest heeft doorgemaakt in het vorig jaar. Bij al de weemoed, die deze herinneringen opriep, was er toch ook het genieten van deze goede voorgedragen verzen. Over die feestrok durf ik hier wel praten, maar thuis heb ik er veilig heidshalve niet te veel over gezegd. Het idee mocht eens al te veel zijn ingeslagen bij het hoofd des gezins, dat kofferdragen gelijk stelt met een verkapte moordaanslag. Zo'n feest rok zou dan wel een feestrok zijn voor heer gemaal, maar niet voor de zwaarbeladen draagster van dit inge nieuze kledingstuk. Toch hoef je eigenlijk geen zorgen te maken voor reisbagage, mits men maar onder goede leiding gaat. Dat hebben we wel ervaren, die middag. We gingen precies op tijd weg, kwa men punctueel weer op de afgespro ken minuut terug, waren overal ge weest, waar we wezen wilden, had den geen cent uitgegeven en niemand had een koffer getorst. Dat is nog eens een knap stuk werk. Het feestelijke van onze middag kwam ook hierin uit, dat we veel ge zongen hebben en dat er door een koortje onder leiding van Mejuffrouw De Meij ook veel en goed gezongen, is. De Cantate: „Een dag naar buiten" gaf enkele werkelijk verrassende mo menten, van sobere zuiver gezongen liedekens. Daarvan heb ik echt ge noten. Maar weet ge, waar ik zo al feestvierende aan moest denken? Wel de laatste weken heb ik nogal heel wat brieven ontvangen, die handelden over het onderwerp Zeeuwse Kleder drachten. Bijna allemaal hadden de draagsters nare ervaringen opgedaan in hun kledij. Ze werden onheus be handeld, wat achtergesteld bij anderen, die niet de dracht droegen, alsof zij door hun dracht minder waren dan anderen, schreef men mij. Ik schreef al, wie een vrouw zo behandelt be wijst zelf geen greintje beschaving te bezitten. Maar ik had al die snui ters en vrouwen, die dom en onbe schaafd zich gedragen, wel eens op deze vergadering willen hebben. Dat zou voor zulke bekrompen zielen wel een openbaring zijn geweest te zien en te horen, dat onze „gemutste" Zeeuw se vrouwen in niets voor hun „onge mutste" zusteren onderdoen. Alleen al het kloek en klaar gelezen bon dige jaarverslag van de secretaresse in haar mooie Bevelandse kledij, zou al doen zien, dat een plattelandsvrouw in dracht in precies dezelfde rij kan staan als het medelid, die een gewoon pakje aan heeft. Kregen we met el kaar maar eens een goed idee om dat dwaze idee uit sommige wat lege hoofden weg te vegen. Maar daar hebben We toen niet over gepiekerd of gepraat. Dat is geen kost voor een Verjaardag, vooral als het ook nog een kroonjaar is. We hebben die mid dag wel gemerkt, dat de vijfjarige goed uit de kluiten geschoten is en ook dat deze jeugd bruisend vol levensdrift zit. Er zijn plannen te over. Geen wonder, want er is zo veel werk aan de winkel. Het hele leven verandert en ook het leven van de plattelandsvrouw, ook al woont ze op de stee midden in de polder, is niet meer doortrokken van die sta biele rust, die vroeger spreekwoorde lijk was voor het boerenleven. Men moet wel zorgen bij te blijven, wil men berekend zijn voor de taak van vrouw en moeder en medewerk ster in het bedrijf. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond wil voorlich ting en leiding geven, waar dit maar mogelijk is en natuurlijk zo, dat de Bijbel steeds in alles het richtsnoer is. Daarom moeten in ons gewest ook alle Christen Plattelandsvrouwen zich aaneensluiten in deze Christelijke or ganisatie. Dat het een heuselijke verjaars visite was konden we in de pauze ook goed iherken, want er was een feestelijke tractatie. En dat zo'n grote zaal vol. Vrouwen weten toch altijd wat meer klaar te spelen dan man nen, dat durf ik natuurlijk zeggen, omdat ik het zelf niet klaar heb ge maakt. Maar ik heb respect voor wie het wel deden. In ieder geval een goede middag gehad, te meer gewaar deerd omdat die nu juist in het voor jaar viel en dat is voor vrouwen altijd een zeer perikuleuze tijd van wege de sNee ik noem het woord nog niet. Maja. Ingezonden Mededeling (Adv.) V cnji/dcuoii/U ts mucmoqccoi.. Ingezonden Mededeling (adv.) <S#a> <a#3> <S#B> <as=5> <&56> <S^S> /ys><&^5> 05=S> mAke-up massage's eLectRisch onthARen ><20® <9s*5> <SsfS><Sü*ë> <assë> <S> Os=6> <as=ö><a#5><as=S><2^5> <&&d> e Hnld verzorgings instituut Tel. 3318, Goes L. Vorststraat 9 De maanden Maart en April zijn heerlijke maanden in zoverre dat iedere dag de zomer een stapje dichterbij komt. En ze zijn heerlijk voor iemand die van tuinieren houdt, want die kan nu zijn hart weer gaan ophalen. Maarer zit heel wat tijd tussen het ogenblik dat de zaadjes met zorgzame hand aan cle aarde worden toevertrouwd en het moment dat men de vruchten kan plukken, in de meeste gevallen dat men de spinazie kan snijden. En groente blijft nu eenmaal onontbeer lijk. Ter vergroting van de weerstand en voor een goede spijsvertering mogen groen ten en fruit niet op het menu ontbreken. Probeer in deze periode eens de volgende tips voor goede en gezonde voeding. MENU Tomatensoep Varkenslapjes, aardappelen, witlof, jus Appelcake. Aardappelpuree Groene erwten met winterpeen Pap van boekweitgrutten Balkenbrij of zure zult Aardappelen, rode kool, jus Griesmeelpudding. Gebakken lever, aardappelen, schorseneren Yoghurt met beschuit. Gestoofde makreel, aardappelen, Sla van veldsla, rode kool en' appel Havermoutpap met stroop. Gebakken ei, rijst, gebakken uien, mosterd saus, Fruitsla. Stamppot van aardappelen en koolraap, Rookworst Rijst in bessensapsaus. 1. Varkenslapjes zijn in ongeveer 20 minu ten gaar. Zij kunnen het best eerst vlug aan weerszijden bruin gebakken worden en daarna zacht nagestoofd. Witlof smaakt minder bitter, wanneer uit het ondereinde van de stronkjes het pitje wordt geboord. Wordt het lof klein ge sneden gekookt, dan kan het gehele pitje worden verwijderd, nadat de stronkjes in de lengte zijn doorgesneden. Van lofkook- nat, met water en een scheut melk ver dund, kan een lekkere soep worden ge maakt. 2. Wie aan een heelblijvende erwtensoort de voorkeur geeft, kan b.v. wortelerwten kiezen. 3. Balkenbrij wordt in dikke plakken ge sneden, door bloem gewenteld en vlug bruin gebakken. Zult wordt eveneens :n dikke plakken, koud opgedaan, desge wenst met slasaus en een garnering van peterselie of sla. Houd een stuk kool achter voor een slaatje. 4. Bak plakken lever slechts kort, ongeveer 10 minuten. Het verkleuren van schorseneren kan voorkomen worden door de stengels bij stukjes, tegelijk te schrappen en deze on middellijk in ruim water met 'n scheutje melk te leggen. 5. Makreel, een vette vissoort, wint aan smaak wanneer aan het stoofnat een weinig citroensap, azijn of tomatenpuree wordt toegevoegd. Voor de sla worden de kool en appel fijngesneden, de veldsla alleen goed ge wassen en uitgeslagen. 6. Kook wat meer rijst dan nodig is voor de warme maaltijd en houd een deel ervan achter voor de toespijs van de volgende dag. Reken per kopje rijst circa 2 kopjes water. 7. Voor de stamppot kan genomen worden 1 kg koolraap, 2 kg aardappelen en een flinke scheut melk. Het gerecht afmaken met een weinig nootmuskaat of peper. Rookworst in ruim water tegen de kook aan houden, niet laten koken, niet in- prikken. Appelcake. 250 g (3 kopjes) cakemeel of bakmeel, 125 g weke boter of margarine, 150 g (een kopje) suiker, 2 kleine eieren, dl ('n half kopje) melk, zout, 2 appelen, 50 g krenten of rozijnen, poedersuiker. De rozijnen wassen en drogen. Een spring vorm invetten. De boter of margarine zacht roeren, de suiker op een paar lepels na toe voegen en het geheel enige tijd roeren, tot dat de suiker niet meer knarst. De eieren één voor één door de massa kloppen. De bloem zeven met een weinig zout en gelei delijk toevoegen. Het deeg met de melk slapper maken en de rozijnen er door men gen. De appelen schillen en in dunne partjes snijden. De helft van het cakedeeg in de vorm overdoen en bedekken met de heltt van de appelpartjes. Deze met suiker be strooien. De rest van het deeg er over uit spreiden en een tweede laag appelpartjes dakpansgewijs er óp aanbrengen. De cake in een matig warme oven in ongeveer V/s üur bruin en gaar bakken. De cake laten afkoelen, uit de vorm nemen en desgewenst de bovenkant met poeder suiker bestrooien. Rijst in bessensapsaus. Ongeveer 2 kopjes gekookte rijst, 3 dl (een flesje) bessensap, een half flesje water, 90 g (6 eetlepels) suiker, 20 g (2 eetlepels) aardappelmeel, kaneel. De rijst losroeren met een vork. Het bessen sap aan de kook brengen. Het aardappelmeel aanmengen met het water en het sap onder roeren ermee binden. De saus op smaak af maken met de suiker en desgewenst met ka neel. De rijst door de saus mengen en het gerecht warm of koud opdienen. voor Een wijde rok met een leuk, luch tig blousje -dat is een ideale dracht voor een jong meisje. Geen hinder van de kleding bij sport en spel of op de fiets en de zon krijgt alle gelegenheid haar „gezonde" uitwerking te doen ge voelen! Het hiernaast afgebeelde model voldoet ten volle aan deze eisen. De rok is wijd klokkend en voorzien van een paar flinke zak ken. In het voorpand van het blous je is ruimte aangebracht (waardoor een tenger figuurtje wat voller lijkt), de mouwen zijn aangeknipt en de hals is met een patje afgewerkt, dat met twee knopen wordt gesloten. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 36, 38, 42, 44 en 46. Voor het blousje betaalt men 50 cent, voor de rok 65 cent, voor beide patronen samen een gulden. Wijze van bestellen. Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeer zegel, het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en adresseer die aan de Redactie van het Zeeuwsch Dag blad, afd. Knippatronen, Lange Vorst straat 90 te Goes. Aan de andere zijde vermeldt U naam, adres en woonplaats en maat en nummer van het gewenste model (C 798A, C 798 B of G 798 A en B). Plak nooit meer dan voor een gul den aan postzegels extra op een brief kaart, want wat meer geplakt is is waardeloos. Bestellingen onder rem bours worden niet uitgevoerd, patro nen worden niet geruild. Modeshow voor dilettant/es. TiaUcKPtt man de w-eek C 798* (Van een medewerkster). Twee jaar geleden sloten 13 modevakschoolbonden in Nederland, die samen ruim 1000 scholen omvatten, zich aaneen in een Federatie. Dit orgaan trad Zaterdag te Utrecht voor het voetlicht met een wel zeer ongewone modeshow. Vrouwen uit alle delen van ons land traden hier op als mannequin en zij toonden de kledingstukken, die zij voor zichzelf op één der scholen hadden vervaardigd. De bedoeling was hierdoor aan te tonen, dat een vrouw er zeer elegant gekleed kan uitzien in een zelf gemaakte japon of mantel. Helaas echter zou men geneigd zijn na beschouwing van de grootste helft der modellen het tegendeel te geloven! Verder wilde men de aandacht vestigen op de mogelijkheid, die de modevakscholen onze meisjes biedt, om zich op het specifiek vrouwelijke terrein van de damesmaatkleding een betrekking als coupeuse of lerares te veroveren. Dat de show op zichzelf niet zo'n geweldig succes was, lag eigenlijk een beetje voor de hand. Dit 500 aanbie dingen om te komen „showen" hadden de organisatrices er ongeveer 200 ge kozen, zonder echter de gemaakte werkstukken gezien te hebben. Dat was natuurlijk een groot waagstuk. Het was alleraardigst om te zien, hoe de uitverkorenen zich als mannequin gedroegen. Sommigen hyperverlegen en houterig stijf, anderen met een kennelijk voor de spiegel ingestudeer de en van „echte" collega's afgekeken zwier eh élegance. Het was wel een voordeel de modellen nu eens te kun nen zien op gewone, dagelijkse figuren, lang en kort, dik en dun, in plaats, van op de ietwat gestandaardiseerde figu ren van beroepsmannequins. Maar, we zeiden het al, we kregen veel te zien wat verre van fraai was. Het is werkelijk bedroevend zo'n slechte smaak als sommige vrouwen hebben. En hebben ze nu niet naar hun leraressen geluisterd, of gaven die deskundigen ze echt zulke slech te adviezen, zo vragen we ons af. De vrouw, die zelf een japon of mantel maakt, moet toch bedenken dat niet elk model, dat er in een mode blad alleraardigst uitziet, ook voor haar geschikt is. Ook moet ze weten, dat een lap van een op zichzelf snoe zige kleur, wellicht haar helemaal niet kleuren zal. Voor de lerares ligt hier de taak om haar leerlingen smaak en zelfcritiek bij te brengen. Ook anderen. Gelukkig waren er echter ook vrou wen, die er allercharmantst uitzagen in het werk hunner handen. Zo zagen we een heel aardig en heel eenvoudig wit linnen jurkje met applicatie op zak en mouwen. Ook bij de strand- jurkjes waren zeer geslaagde exem plaren, waaronder een jurkje met pel- lerinekraag een eervolle vermelding verdient. Talrijke mantelcostuums werden ge toond, zowel in het klassieke als in het sportieve genre. Overduidelijk kwam daarbij naar voren, dat vooral bjj het mantelpak gelet dient te wor den op een goede coupe en een minu tieuze afwerking. Ook viel onmiddel lijk op welke modellen goed geperst waren, want deze belangrijke „finishing touch" was door verschillende deel neemsters wel wat verwaarloosd. Bjj de mantel": zagen we een aardig model in grijs met bijpassende rok en stola. Cocktailjurken waren er in rijke verscheidenheid en ook de avondjur ken ontbraken niet. Opvallend was een zijden robe, waarvan het lijfje met gouden pailletten was bewerkt terwijl de wijd uitwaaierende rok van een dubbele tulen overrok was voorzien. Een brede tulen stola completeerde het geheel. Ook deze show werd be sloten door de bruidstoiletten. Be wondering wekte daarbij een zuiver zijden japon met prachtig borduur werk, waaraan 360 arbeidsuren waren besteed. Een waar monnikenwerk, met liefde en geduld verricht ten behoeve van die ene grote dag in een vrouwenleven. De Federatie-voorzijter verklaarde in zijn openingswoord, dat deze show een experiment was, waarvan men hoopte te leren. Hij vroeg ons drin gend om onze critiek. We hebben die daarom gegeven, hoewel we zeer goed weten, dat de critiek gemakkelijk, maar de kunst moeilijk is. Want het idee om een show als deze te organi seren is zeker origineel en waard om in de toekomst nog eens herhaald te worden. .tk. HET SCHEEPJE. Kijk wat Jantje heeft gemaakt van een klomp, een scheepje met een echt zeil aan de mast van een lap met streepje, ook een roer er achteraan waar je mee kunt sturen, „wat heb je dat mooi gedaan", zegt Kees van de buren. „Pas op, kleine Janneman wou jij naar het slootje? Laat het hiér maar varen, Jan, in het watergootje". Maar Jan vindt dat veel te klein voor zijn grote botter, 't moeten échte golven zijn dan gaat 't varen vlotter. Jan knielt bij de waterkant en hij bukt zich zover tot zijn schip glijdt uit zijn hand en hij valt voorover. „Help, help", roept nu kleine Jan, ,,'k zal nooit meer gaan varen", mama brengt haar broekeman spoedig tot bedaren. Vader zegt: „jij gaat voor straf héél vroeg naar je bedje", maar Jan kreeg allang zijn straf; varen is geen pretje! A. JamoeiHorjus.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7