HET GOUDLAND GEVONDEN LODALINE maakt U' het leven lichter i 43 Nieuws Provincie. eBSEOlaEÉaiE MS SCHOONMAAK! j „DE VLIJT" model de Luxe Middelburg. Jaarvergadering N.C.B.B, Vlissingen. N.C.V.B. bestaat dertig jaar. Uitvoering „Con Amore KERK EN SCHOOL AvR» Partij te Wolfaartsdijk in het goud AANBESTEDING Landbouwschuur tc Waarde. FEUILLETON door K. JONKHEID RAAD VAN OUDELANDE VERGADERDE Electrificatie Platschorre VEILINGBERICHTEN £oU p 6 iesseJ 60ES Opril Grote Markt 13 w DB BEURS NOTEERDE GISTEREN Vrijdag 2 April 1954. ZEEliWSCH DAGBLAD Pagina 5 In de jaarvergadering van de Ned. Chr, Beambtenbond, afdeling Middel burg, die onder leiding stond van de heer A. Maas, heeft de algemene se- oretaris, de heer A. Niemandsverdriet, gesproken over:_ „Waarom jubileren we?", In welke "toespraak in het kort de zestigjarige arbeid van de organisa tie uiteengezet werd. Ook wekte spr. de aanwezigen op de chr. socale arbeid te steunen en uit te breiden. Een groep jongeren van St. Laurens voerde hierna het toneelstuk In drie bedrijven „De Stapelhoeve" op. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de penningmeester her kozen. Onder leiding van de presidente, mevr. A. M. de Brulne-Goedebebuur, heeft de afdeling Vlissingen van de Ned.' Christen Vrouwenbond tijdens een feestavond het dertig-jarig bestaan der afdeling herdacht. In haar openingswoord memoreerde de presidente het feit, dat de afdeling dertig jaar geleden werd opgericht met een ledental van 57. Thans ls zij uit gegroeid tot ruim 200 leden. Vijf leden, die tot de oprichting hebben bijgedra gen, behoren thans nog tot de leden. De presidente noemde het een verheu gend feit, dat zoveel jonge leden de gelederen hebben versterkt. Vervolgens werd opgevoerd het spel: „Als de poorten opengaan", dat veel bijval oogstte, evenals de door een der bestuursleden opgestelde revue „Dertig Jaar". De avond, die verder werd geivuld met zang, voordracht en declamatie, werd besloten met het zingen van het bondslied. De Chr. Mandoline Vereniging „Con Amore" heeft onder leiding van mej. J. P. Knijpers ln het Concertgebouw een zeer geslaagde uitvoering gegeven, dl# na een openingswoord door de voor zitster, mevr. van Hoorn, geopend werd met de pittige Studentenmars. Na de pauze kwam „Con Amore' met een Vrij en Blij-programma, waar aan medewerking werd verleend door de heer O. M. Prins, zang en Bart Le- gemate, accordeon. Aan deze avond werd verder medewerking verleend door de bekende kunstfluiter J. Tromp. Ook deze oogstte veel succes met zijn optreden. Verder trad een hawalan- Ep voor het voetlicht en was er irspel door mevr. M. Florusse en N. van Zweden. Mej. Knijpers en mevr. Florusse werden aan het eind van het optreden bloemen aangeboden, terwijl Jan Tromp een doosje Zeeuwse babbelaars ln ontvangst mocht nemen. ANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering N.C.L3. In de jaar- ergadering van de N.C.L.B., die onder üding stond van ae heer I. Quist, heeft e hoofdbestuurder, de heer Doolaard aar aanleiding van het veertig jarig ju- ileum van de bond, een toespraak ge- ouden. De penningmeester, de heer P. L. ïolier, werd m.a.s. herkozen, en als voor zitter werd gekozen de heer Iz. Quist, die als wnd voorzitter optrad. De vertoning van de aangekondigde be drijfsfilm kon niet doorgaan, daar het be stuur van de Bijz. school te St. Philips- land de lokaliteit niet beschikbaar durfde stellen voor het gevraagde doel. Het be vreemde de voorzitter en de aanwezige l, dat het wel beschikbaar gesteld leden, dat het wel beschikbaar g< kon worden voor de Nat. Reserve en de Luchtmacht en niet voor een bedrijfsfilm van de landarbeidersbond. ARNEM UI DEN Geslaagd. Mej. C. Don, hoofd der chr. kleuterschool is geslaagd voor de acte Kleuteronderwijs A. DRIEWEGEN Raad. In de raadsvergadering van Drie wegen werd aan de heer J. van Oosten met Ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger. In zijn plaats werd benoemd de heer J. J. de Roo, assistent-verificateur bij het Veri ficatiebureau der Vereniging van Ned. Gemeenten te Bergen op Zoom. Tot tij delijk onderwijzeres aan de oJ. school werd benoemd mej. L. Burger te Goes. De gemeentevlag werd voorlopig als vast gesteld: twee gelijke verticale banen in de kleuren wit-rood, gerekend van de stokzijde met het gemeentewapen in de witte baan. HEINKENSZAND IJsclub vergaderde .De IJsclub H.IJ.V. alhier moge dan voorlopig de snelle ijzers weer in het vet hebben gezet, zij blijft nog actief. Op de dezer dagen gehouden ledenvergadering is burgemeester Derckx met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. De financiële basis is goed, al viel de op brengst van de laatste provinciale wedstrijd in verband met het weer wat tegen. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid en bestaat thans uit de heren M. Kuzee, J. v. d. Does Jzn, J. Koopman, A. C. de Mol en J. Si- monse. Hierna konden de winnaars van de provinciale wedstrijden naar voren treden om hun prijzen in ont vangst te nemen. Jaap de Jager, sinds 1947 ongeslagen Zeeuws kampioen kreeg de beker en zijn vier medailles. Ook werden de medailles van de onderlinge clubwedstrijden uitgereikt. We hoorden voorts, dat de vereniging 80 leden telt. Een bewijs temeer, dat ze springlevend is. NISSE Kinderfeest op 1 Mei. In een vergade ring van het bestuur van de Oranjever eniging en de besturen van de buurtver enigingen, die onder leiding stond van de heer M. Jansen, is besloten op 1 Mei a.s. een kinderfeest te organiseren. De mu ziekvereniging „Ons Genoegen" zal ver zocht worden hieraan medewerking te verlenen. OOST KAtPELLh Het Groene Kruis. In de jaarvergade ring van „Het Groene Kruis" werd de voorzittër, burgemeester F. G. Sprenger herkozen. Het ledental bedraagt momen teel 377. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken heeft de wijkzuster het een en ander verteld over het werk, dat ze in het afgelopen jaar heeft mogen ver richten en heeft dokter Bom een inlei ding gehouden over „De atoombom en haar medische consequenties". RILLAND-BA TH Burg. Stand. Geboren: Catharina G„ d. v. W. Minnaard en E. W. J. van Roosen daal: Simon J, z.v. C. Rommers en J. H. S. Frelier; Catharina A., d.v. D. T. Wieten en J. J. Jonker; Elisabeth J„ d.v. J. van Zweden en M. Hoogesteger. Ondertrouwd: M. A. Bouterse, 24 j. en S. J. de Blaeij, 23 te Hoek. Gehuwd: N. Moerland, 31 j. en H. Vis, 21 j. Overleden: R. J. van Putten, 12 mud, d.v. J. van Putten en E. Pols. WISSENKERKE Aanbesteding. Namens het bestuur van de Ver. voor Chr. Uitgebreid Lager On derwijs is aanbesteed de bouw van een schoolgebouw, bestaande uit vier lokalen met bijbehorende werken. Er werd als volgt ingeschreven: R. Slotema, Wisse- kerke f 73.354; Gebr. Kievit, Colijnsplaat f 76.175; Fa Kok, Vlissingen f 89.710. De gunning werd aangehouden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar 's-Grevelduin- Capelle, L. Trouwborst te Monster. Bedankt voor Ontswedde, toez., W. H. van Kooten te Langerak. Geref. Kerken. Beroepen te Colijnsplaat, cand. A. Schippers te Amsterdam; te Dinteloord, Th. Rienks te Schoondijke; te Heme len, J. Eleveld, cand. te Smilde; te Midsland (Terschelling), J. Henge- veld, cand. te Aalten. Bedankt voor 's-Gravenhage-W est, vac. A. J. van Sluis, J. Nawijn te Aalten. Examen. Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het propaedeutisch examen, de heer G. de Vries te Slootdorp. HOTEL „RUST ROEST" Wat er nu allemaal een, twee, drie gebeurde kon alleen maar Pieter en Ka- rolus overkomen. Er boog een hijskraan voorover, waarvan een zware ketting omlaag zakte. Snel haakte de arbeider de ketting aan bedde kanten van de ton en even later reeds zweefde het ding, met Pieter en al, hoog boven het schip. Ka- rolus, die het maar wijzer had gevonden om weg te vliegen toen de ketting werd vastgemaakt, nam direct zijn oude plaatsje weer in. „We zweven in de lucht, Pieter", riep hij. „Dat merk ik!" antwoordde de jongen. „Wat zijn ze toch met me aan het uitvoeren?!" „Ik ben net zo benieuwd als jijl" riep Karolus weer. „In ieder geval ben je uit het waterze denken dat het een bierton is die van het schip is gevallenTerwijl de ton nog in de lucht hing werd het schip aan de kade gemeerd waar al een paar vrachtwagens van de bier-maatschappij gereed stonden. Als eerste werd de ton van Pieter op een van de wagens geladen, er volgde nog een vijftal echte biertonnen en daarna klom de chauffeur achter het stuur en raad pleegde zijn bezorgdheid. „Laat ik eens kijken!" zei hij. „Eerst een vat donker bier en een vat licht bier naar café „Het geel-groene luifeltje" dan een zelfde portie naar tapperij „Kraantje lek" en de laatste twee vaten gaan naar hotel „Rust Roest!" kan gebeurenVooruit, daar gaat ieDe motor sloeg aan en even later snorde de vrachtwagen door de straatjes van de stad. T„-?„~nr,(7en Mededeling (Adv1 m neer trekkracht op hellingen en bij tegenwind R. s. STOKVIS ZONEN N.V. - 'n van der H Snelheid vrijwiflig gelimiteerd tot de veilige grom van 30 km/u WOLFAARTSDIJK, 1 April. Vanavond heeft de afdeling Wolfaarts dijk van de A.R. partij op feestelijke wijze het 50-jarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer M. v. d. Vrede, kon vele belangstellenden welkom heten. De secretaris, de heer A. van Keulen, memoreerde heel wat gebeurtenissen uit deze halve eeuw. Ds O. Jager van Vrouwenpolder was de feestredenaar en hij besprak, zoals hij alleen dat kan, de ernst en ook de humor van de christelijke politiek. Vele felecita- ties werden uitgebracht en wel door burgemeester S. A. N. van Oeveren; door de heer J. Hommes namens het provinciaal comité; de heer R. Zuide- ma namens de Centrale; de heer J. Snoodijk uit Vlissingen als vroeger raadslid en wethouder; de heer D. P. Goetheer, eveneens jarenlang raads lid en tweede wethouder; de heer J. J. v. d. Velde, voorzitter van de C.H. kiesvereniging; de heer C. Douw na mens de kiesvereniging 's-Heer Hen- drikskinderen en de heer de Jager Tolhoek namens de vereniging te Goes. Deze bood tevens nog een ge schenk in enveloppe aan. De heer Sandee sprak namens de kiesvereni ging Nieuwdorp. Nadat de heer v. d. Vrede alle sprekers had dank ge bracht heeft de Geref. predikant, ds Heyerman de avond gesloten. MIDDELBURG, 1 April. Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zee land heeft aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur voor de heer H. C. Poley te Waarde. Er werd als volgt Ingeschreven: W. M. van Doorn, Krabbendijke f 67.700; C. Kasteleyn, Kruiningen f 69.800; J. van Strien, Krabbendijke f 71.819 en M. Verburg, Wolfaartsdijk f 74.000. 85 Het is Paasmaandag als de hoge heer met gracieuze plechtstatigheid aankomt, hartelijk verwelkomt door Cortez en zijn gevolg. Cortez vertelt gezonden te zijn door de machtigste Heerser, die de aarde draagt en aan Jrie alle vorsten en volken onderwor pen zijn, die nu gehoord heeft van de grote koning der Azteken Montezuma en deze vorst door zijn gezant persoon lijk wil doen begroeten. Wil de edele Stadhouder behulpzaam zijn, deze per soonlijke ontmoeting tot stand te bren gen? Het antwoord van de Stadhouder is trots en afw$aend. „Nauwelijks zijt ge aan onze kust geland en gij wilt mijn Heer ontmoe ten! Ge kunt volstaan met zijn ge schenken in ontvangst te nemen en aan mij te vertellen, welke verzoeken tij hebt". Hij laat een kist openen en verhandigt de geschenken, verschei dene stukken prachtig gouden smeed werk, fijne kleding, kunstig vlecht werk van veren. Hoe hooghartig en ongenaakbaar de Stadhouder is, Cortez bijit vriendelijk en waardig. Hij beantwoordt de kost bare schenkingen met het afstaan van enige Spaanse snuisterijen. Dan laat hij een gebeeldhouwde stoel aandragen, behangen met kralen en andere glazen versiersels. „Deze zetel zend ik uw vorst Monte zuma, opdat hij er op moge plaats ne men, wanneer ik voor hem zal ver schijnen. Al het overige (hij bedoelt de glazen prullen) zendt hem mijn Heer en Keizer. In ruil daarvoor verwacht, ik, door uw Vorst ontvangen te wor den". De Stadhouder belooft het verzoek te zullen overbrengen en wil zich ge reed maken voor vertrek. Maar eerst moet het glansnummer vertoond worden. Ruiters te paard ma ken een wilde oharge langs het strand en alle kanonnen branden los. De woeste vertoning met de angstwekken de dieren en de geweldige knal van het salvo brengen de vreemdelingen erg van streek. De stadhouder is vergezeld van een aantal schilders, mannen van beteke nis, die een afgesloten gilde vormen. De Azteken hebben geen letterschrift of andere schrijftekens. Ze tekenen alles uit. Personen worden aangeduid met hun portret of wat daarvoor door1 gaat. De meegekomen schilders zijn druk in de weer. Ze tekenen de schepen, de mannen, de paarden, de kanonnen, het vuur uit de lopen, ja zelfs de donder van het geluid trachten ze vast te leg gen op katoenen doeken. De Stadhouder heeft bij de charge een man gezien met een vergulde helm. Hij vertelt Cortez, dat zijn Vorst Montezuma deze hoed gaarne zal zien, omdat ze lijkt op een hoofddeksel in zijn bezit, dat eenmaal een godheid heeft gedekt. De sluwe Spanjaard antwoordt dat hij de helm de koning ten geschenke aanbiedt. Hij wil echter gaarne weten, of het goud van dit land van dezelfde hoge kwaliteit is als het kostelijke goud in Spanje's bodem! Hij vraagt dus alleen de helm te vullen met goudkorrels. De Stadhouder neemt afscheid en keert terug naar zijn plaats. Zal hij zijn bezoek herhalen, zoals hij beloofd heeft? Er verlopen vijf dagen. De zesde dag gebeurt er een klein ongeluk. Het kamp krioelt van zwer men stekende muskieten. De mensen worden er bijkans dol van. Ook de paarden worden prikkelbaar. Zo ge beurt het, dat een paard Joris op de De raad van Oudelande heeft be sloten zich garant te stellen voor een gedeelte van de onrendabele uitgaven van de electrificatie van Platschorre, zodat de bewoners hier eindelijk ook licht zullen krijgen. Er is een bedrag van f 2629.mee gemoeid dat gedu rende 15 jaar zal worden afbetaald. De heer de Jager heeft zich bereid verklaard de benodigde bouwgrond aan de gemeente te verkopen tegen f 1.50 per vierk. meter en de raad keurde deze aankoop nu goed. Een verzoek van de kleuterschool te Drie wegen om (verhoging van) subsidie voor een leerling uit deze gemeente en een verzoek van het Kon. Wilhel- minafonds werd afgewezen. Het be stuur der bijz. lagere school krijgt financiële medewerking voor herstel van de rampschade aan het school gebouw. De commissie voor de ge meentelijke uitbreidingsplannen heeft zich accoord verklaard met het ont werpplan voor deze gemeente. Het ontwerp-gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst Goes werd goed» gekeurd. Besloten werd de ongebruik te grond achter de gemeentewoningen aan de Stationsstraat als tuingrond te verhuren. De bewoners dier woningen zullen hiervoor de voorkeur krijgen. VEERE, 1 April. Vismijn. 472 kg exportgarnalen 1.361.72, 26 kg bol 16—31, 2 kg tong 1.20J1.29, 14 kg rog 3433. Het behoud van is verzekerd II! i i ij l/i <1 Vooral bij de voet trapt, waardoor hij een pijnlijke blessuur bekomt en niet kan lopen. Twee dagen later verschijnt de Stadhouder. Joris zit met zijn gekneusde voet, doch tracht zoveel mogelijk te zien. Er komen kostbare geschenken te voorschijn. Twee grote massieve schij ven, een van louter goud, de andere van zilver, voorstellende de zon en de maan, verder een groot aantal kleine dierfiguren, apen, panters, eenden, honden, alles van goud, kostbare hals ketenen, fijne stoffen, kunstwerken van veren, in totaal een enorme waar de. Ook de vergulde helm boordevol goudkorrels. De gasten toeven een paar dagen. Joris krijgt van zijn meester een zon derling doosje, waarin een aantal gou den korreltjes. Kort daarna komt een groepje scheepsvolk in het kamp, waaronder René. Na enig zoeken vindt hij Joris en zijn eerste vraag is niet naar diens verbonden voet, maar: „Heb jij ook iets gekregen van de buit?" Joris toont het doosje met goud. René kijkt begerig en Joris voelt spijt, dat hij het liet zien. Maar René vroeg er naar. René drentelt rond en Joris moet blijven zitten. Zijn ogen volgen René, die begint rond te hangen bij de paar den. Een andere zeeman komt bij Joris een praatje maken, wat wel aardig is, maar zijn aandacht niet mag afleiden. Bij de paarden staat heer Francesco. En René weet gedaan te krijgen, dat deze hem te woord staat. „Wat heeft hij te praten met mijn meester?" onderstelt Joris achter dochtig. „Ik ga luisteren", zegt de zeeman. Na enige minuten keert hij terug. (Wordt vervolgd)., .Miss Twilfil" Step-ins" geven de prettige zeker heid. dat figuur en houding onberispelijk zijn en blijven. Boven- dien zijn ze zó licht en zó elasusch, dat ze 't lichaam, ook bij sport en spel, volkomen vrij heidvan beweginglaten. Model 8714 Miss Twilfit" baleinloze step-in, geheel van „Power Net" en Batist elastiek vervaardigd. Voor- en achterpand rekken naar beneden. Weegt slechts 130 gram. Geen sluiting. Ideaal bij sport en dans. Diverse kleuren 15. Schoonmaaktijd. Alles moet schoon! Hout, lak, tegels, sanitair, deuren, plin ten, ruiten... Wat 'n enorm gemak hebt U nu van zo'n handige fles. Lodaline. Rap-rap - in 'n ommezien blinkt en glimt alles van jewelste. Reinig wollen dekens, schoorsteenlopers en tafelkleden ook in een veilig alkalivrij Lodaiinesopje. Ze knappen er geweldig van op! 'n hele liter voor cent.' Gebruik vooral niet te veel. Profiteer op de juiste manier van de sprenkelcapsule. LODALIENTJE GEEFT RAAD Micaruitjes van haarden en kachels zijn in 'n oogwenk schoon en glanzen als nieuw met Lodaline. Lodaline tast het mica niet aan. Hebt U een vraag op het ge bied van wassen of schoonmaak, dan geeft Lodalienti'e U gaarne raad. Stuur Uw vragen naar Lodalientjet Postbox 269 - Breda. Nog altijd 't gemakkelijkste, 't beste, 't voordeligste! SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Dagblad-reclame is NIET te vervangenI Ned. 1253 102)4 Ned. 1947 9714 Dollarl. 1947 93 Inv. Certif. 99 Ned. 1962/64 c. 9916 Grootb. 1946 C. H. I. Bk. 66)4 Nat. H. Bank 134)7 Ned. H. Mij 177)7 A.K.U. 20454 Bergh's J. 280 Berkei's Pat. 136 Calvé Delft 152 Fokker 15844 Gelder Zonen 206exd210 Kon. Hoogo. 186 189 Ned. Ford 288 Ned. Kabelf. 215 Phil. Gloeil. 26644 Do 6 c. p.w. 203 Unilever 271)4 W. Fijenoord 200 Bilit. I rubr. 330 Bilit,. n rubr. 282)4 Dordt. Petr. 418 Dito, pref. 424)4 Kon. Olie 451 Dito, ondera. 448 102)4 97)4 93 98)4 9944 65)4 134 167 204 279)4 13544 152)4 159 287 208 269)4 204)4 273)4 199 285 418)4 421)4 449)4 449 Moeara Enim 673 A'dam Rubber 88)4 Band. Rubber 117)4 Deli. B. Rubb. Kend. Lemb. 58'A O. Java Rubb. 33 De Oostkust 110L Serbadjadi 42)4 H. A. lijn 148 K. J. Ch.Pkv. 126)4 Kon. Boot 133 Kon. Paketv. 126)4 K. Rot. Lloyd 130 N. Sch. Unie 133)4 Om. Sch. vrt. 182)4 St.v.M. Ned. 138 H.V.A. 119 y. Java Cult. 51)4 N.I.S.U 72), Vorsten! 21 is Deli. Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Müller 5 Co. Amst. Bank Esc. Bank Rott. Bank Tw. Bank 109)4 85)4 18114 188)4 60)6 177)4 182 667 89)4 117)4 59 38)4 108)4 42)4 146)4 126 134)4 126 131)4 133)4 182)4 140)4 120)6 52 72)4 21)4 112)4 85)4 180)4 188)4 60)4 177)4 181 Overz. Gas 97)4 Born .Sumatr. 105)4 Internatio 151 Am. Radiator 16)4 Am. Smelting 33 Anac. Copper 34)6 Bethl. Steel 55 Chrysler 61)4 Ford Canada 84J4L Gen. Motors 64)6 Hudson Mot. 9)4 Intern. Nickel 37)4 Kennecolt 72)4 Nash Keivin. 1456 Rep. Steel 49)1 Stand Brands 30 U.S. Steel 41 North. A. Co. 21)6 Cities Service Cont. Oil Midc. Oil Phil. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas 5)6 New York C. 22)6 Pennsylvania 16)4 90)4 59 69)4 60)4 90'6 21)6 185® 99)4 105'6 150B 16)4 33)6 34)6 56)4 61)4 85)4 65 9)4 38)4 74)6 14)4 50 30)6 41)4 90)1 60!4 69)6 61H 90)4 21)4

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5