EDEN TEGEN RUSSISCHE DEELNEMING AAN DE NAVO ver Oorlogs-getroffenen uit Indonesië krijgen hun uitkeringen Dicnde Juin zijn ontslag in bij de N*A*V*(X? BELGIË VERBIEDT HET HOEFIJZER -V ERKEER Slag in Indo-China iets geluwd Snelweg Amsterdam- Utrecht geopend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Russische nota overal onderwerp van gesprek Labourpartij wil bijeenkomst der Grote Vier op hoog niveau Kapelle wil „geen meter grond" van Kloetinge Maar de regering wil niet verder gaan dan in de nota was gezegd Een groots moment voor Nederlands wegenbouwers Frankrijk zou generaal Guillaume als opvolger hebben aanbevolen Duur stoken Douane te Hulst hield botersmokkelaars aan Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2748 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 2 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. viert de Anti-Revolutionnaire Partij haar 75-jarig bestaan. Men zal daartoe in Rotterdam bijeenkomen, waar de voorzit ter, dr J. Schouten, een rede zal uitspreken. Eveneens ter viering van dit jubileum zal vanavond in Mid delburg een feestelijke bijeen komst worden belegd. LONDEN, 1 April. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft zich vandaag in het Lagerhuis uitgesproken tegen Russi sche deelneming aan het Atlantisch Pact. „Het Sowjet-Russische lidmaatschap van de N.A.V.O., aldus Eden, is op zichzelf geen voldoende garantie voor de leden van die organisa tie". Hij verklaarde, dat de regering de Sowjet-nota over deze kwestie in overleg met de V.S. en Frankrijk, alsmede met de andere direct geïnteresseerde regeringen zal bestuderen. De Labouroppositie toonde zich verbolgen over de mededeling uit Washington, dat de V.S. de Russische nota reeds hadden verworpen. De Labourpartij bereidt een motie voor, waarin de Britse regering wordt verzocht aan te sturen op een conferentie tussen de Grote Vier op hoog niveau, teneinde nogmaals te spreken over controle op en vermindering van de bewapening. „In de Russische nota, zo deelde Eden ruee, wordt de mogelijkheid van een Westduitse bijdrage aan de Euro pese Verdedigingsgemeenschap ver oordeeld. Doch er wordt niet gespro ken over het voorkomen van Duitse militaire formaties in de Oostzone." OMGEKEERD. Eden zei, dat in de nota wordt ge zegd, dat de N.A.V.O. een agressief karakter draagt en tegen de Sowj et- Unie is gericht. Hij herinnerde er aan, dat de N.A.V.O. een antwoord is op de Sowj et-politiek en niet de oorzaak daarvan. Volgens Eden blijkt uit de nota ook niet of Rusland bereid is de bfj het N.A.V.O.-lidmaatschap beho rende verplichtingen na te komen. ATTLEE'S MENING. De leider van de oppositie, Clement Attlee, zei, dat hij de juistheid van Edens argumenten kon onderschrij ven. Hfj vroeg zich echter af of de nota niet als basis zou kunnen die nen voor besprekingen over een soort Europese Locarno-overeenkomst, in de geest van de in Mei 1953 door premier Churchill ontwikkelde denkbeelden. IN STUDIE. De Noord-Atlantische Raad heeft vandaag een voorlopige gedachten- wisseling gehad over het Russische voorstel om toe te treden tot de N.A.V.O. Uiteraard bleef een en an der beperkt tot persoonlijke menin- Marie Besnard voorlopig op vrije voeten BORDEAUX, 1 April. Marie Besnard, die verdacht wordt van ver giftiging van zes familieleden, is van daag onder borgsom vrijgelaten. Het gerechtshof, dat twee-en-een-halve week geleden begon met de behande ling van haar proces, besloot een commissie van drie leden van de Franse academie van wetenschappen in te stellen voor een onderzoek naar het vele, elkaar tegensprekende be- wysmateriaal dat door deskundigen is ingediend. Meer Amerikaanse vliegtuigen? SAIGON, I April. Het Franse opperbevel heeft vandaag gemeld, dat de Vietminh-aanval, die twee dagen geleden is ingezet tegen de vesting Dien Bien Phoe, in kracht is afgeno men. Vermoedelijk wachten de rebel len op versterkingen, daar zij zware verliezen hebben geleden. Men ver wacht echter nieuwe aanvallen. In kringen van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaart men, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat een aantal Amerikaanse bommenwerpers van het type B 26 van Japanse bases naar Indo-China is gezonden. gen, daar de vertegenwoordigers die nen te wachten op instructies van hun regeringen. De Belgische politicus, Paul Hen ri Spaak, heeft in Brussel gezegd, dat het eenvoudiger zou zijn te spre ken over wereldontwapening dan over het Russische voorstel, zelfs indien de Russen het oprecht me nen. Hij betwyfelde o.m. of de Rus sen generaal Gruenther zouden aanvaarden als opperbevelhebber over de Sowjet-strijdkrachten in het Atlantisch leger. Gistermiddag is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met ca. 1400 emigranten aan boord uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Bij de in scheping was o.m. de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhof, aanwezig. KAPELLE, 1 April. De raad van Kapelle, die hedenavond heeft verga derd, heeft zich uitgesproken tegen de voorgestelde grenswijziging met Kloetinge. Het werd ten zeerste be treurd, dat voor een naar hun mening „wel wat overdreven niet beslist noodzakelijke expansiezucht van Goes een der mooiste dorpen van Zeeland moet worden opgeofferd". Er wordt een afwijzende houding aangenomen, zolang niet alle middelen zijn aange wend om te zoeken naar een andere oplossing. Men zei ondermeer: „Wij willen geen meter grond van Kloe tinge hebben". Over 's-Heer Abtskerke's eisen, tot het afstaan van Abbekinderen, oor deelde men echter anders. Als de op heffing doorgaat hoort dit gedeelte bij Kapelle, vond men. Er is een ontstellend tekort aan woningen in Kapelle, hoorden wy voorts. Om mede te werken aan de opheffing van dit tekort stelde de raad een crediet van f25.000 beschik baar voor particuliere woningbouw in de z.g.n. vrye sector. Hiermede kunnen tien personen geholpen wor den. De raad heeft voorts bijna 4 ha grond aangekocht van het B.A. om te ruilen met de heer J. L. de Jager. Op diens grond aan de Vroonlandseweg zal nu een nieuw sportterrein worden aangelegd, omdat het tegenwoordige sportveld zal worden veranderd in 'n proeftuin voor klein fruit. Dit moet voor 1955 zijn gebeurd. Vijf moties in de Tweede Kamer verworpen (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENBLAGE, 1 April. De vijf moties die gisteren waren ingediend om voor de oorlogsgetroffenen in het voormalig Nederlands-Indië nog en kele verbeteringen in de uitkeringen aan te brengen zijn allen verworpen. Tweemaal gebeurde dit door een hoofdelijke stemming en driemaal bij zit ten en opstaan. Maar vijfmaal was de verhouding precies eender. De A.R., V.V.D., K.N.P. en S.G.P. steunden de moties, terwijl de rest van de Kamer (K.V.P., Arb. en C.H.U.) zich tegen verklaarden. Minister Luns verklaarde getroffen te zijn door het feit dat er vijf moties waren ingediend, maar verrast was hij niet. De regering kan niet verder gaan, zo zeide hij, en daarom zal zij de moties niet uitvoeren, voor het geval zij aangenomen zouden worden. De Kamer stond dus voor de keuze: huigen voor de regering of doorzetten. Volgens officiële cijfers zijn by een ontploffing in een spoorwegwagon in Noord-China 31 personen om het leven gekomen en 35 gewond. De heer de Graaf (K.V.P.) meende, dat doorzetten zou betekenen „een ongewenste demonstratie van machte loosheid". De regering voert de mo ties immers toch niet uit? Men zou de betrokkenen maar blij maken met 'n dode mus en daarvoor voelt de K.V.P. niets. En de heer Stufkens (Arb.) zei, dat het aannemen van de moties een slag in de lucht zou zijn, dat geen effect zou hebben, behoudens dat van de demonstratie. Zelfs de waardigheid van de Kamer werd er by ter sprake gebracht. Maar dat kon de heer Hazenbosch (A.R.) niet in zien. De Kamer kan het niet helpen dat zij moet discussiëren aan de hand van een Nota. Daar is de regering verantwoordeiyk voor. Zijn motie trok hij dan ook niet in. Prof. Lemaire (K.N.P.) wees op de eigen verant woordelijkheid van regering en Ka mer. De Kamer moet zelf weten wat zij doet. Een stemming over de mo ties kan van belang zijn, omdat de betreffende begrotingsposten de benodigde millioenen worden op de begroting opgevoerd wel geamen deerd kunnen worden. OMGEZWAAID. Het heeft weinig zin om uitvoerig over deze vijf verworpen moties te schrijven. Na de felle redevoering van de heer v. d. Wetering (C.H.) in eerste ter mijn was het eigenaardig te ontdek- PARIJS, 1 April. Men meent Guillaume, de huidige resident van te weten, dat maarschalk Juin, die zoals we gisteren al meldden, door de Franse regering wegens zijn hou ding tegenover het Europese leger, uit verschillende hoge functies werd ontslagen, vanmiddag bij generaal Gruenther zijn ontslagaanvraag als bevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Midden-Europa heeft ingediend. Frankrijk zou de dertien andere N.A.V.O.-leden reeds een opvolger voor Juin hebben voorgesteld. In dit verband wordt de naam van generaal Marokko, genoemd. Voor de Franse regering er toe overging Juin te ont slaan zouden verscheidene N.A.V.O.- afgevaardigden critiek hebben geuit op Juni's houding. De scherpste cri tiek zou geleverd zijn door de Bel gische en Nederlandse afgevaardigden. Het ontslag van Juin heeft in Franse politieke kringen deining veroorzaakt, waardoor de parle mentsleden, die tegen de E.V.G. zyn, in hun houding zullen blijven volharden. Men acht het niet uitge sloten, dat Juin in de politiek zal gaan en dat alle rechtse groepen zich om hem heen zullen scharen. ken, dat zijn naam slechts onder één voorstel prijkte. En dat was de motie- Hazenbosch (A.R.), waarin gevraagd werd de vestigingseis te laten vallen, zodat voor de tegemoetkoming in de wederinrichtingskosten geen voor waarden worden gesteld over de ves tiging in het Koninkrijk. Ook de emigrant en het slachtoffer dat nog in Indonesië vertoefd, zouden dus voor de huisraadschadeuitkering in aanmerking moeten komen. Vooral nu de regering een politiek toepast van „de boot afhouden" de Indi sche Nederlanders worden in hun te rugkeer naar ons land belemmerd is deze motie biliyk, zo zeide de heer Hazenbosch. „Anders geeft de rege ring nog een trap na". De heer v. d. Wetering (C.H.) viel echter op het laatste moment om en stemde met zijn gehele fractie tegen dit voorstel. Dat dit bij de volgende vier moties ook het geval was, wekte toen geen verwondering meer. Donderdag 1 April 1954 zal in de geschiedenis van de Nederlandse wegenbouw als een belangrijke dag blijven aangetekend. Op die dag open de de Minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, de nieuwe uitste kende verbindingsweg tussen Amster dam en Utrecht, Rijksweg No. 2, een project, dat door diverse tegenslagen, o.m. de oorlog, lang op de voltooiing heeft moeten wachten, maar dat nu dan toch eindelijk in dienst van het hand over hand toenemende snel verkeer kon worden gesteld. Niet al leen betekent de nieuwe weg een aan zienlijke besparing zó zelfs, dat de aanlegkosten in 14 jaar zullen zijn „terugverdiend" maar ook de kans op ongelukken op deze nieuwe auto snelweg is veel en veel kleiner ge worden dan op de oude kronkelende verbinding, waarvan het verkeer tot heden gebruik moest maken. Een belangrijk gedeelte van de nieuwe verbinding is de Amstelbrug in Amsterdam, die eveneens geheel en al op het grote verkeer is ingesteld. De foto toont de talrijke genodigden, die na het openstellen van Rijksweg No. 2 de brug over wandelen in de richting van het gloednieuwe wegdek, dat weldra ruim baan zal bieden aan het jagende snelverkeer. Inzet rechts onder: Minister mr J. Algera verstelt het bord, dat aanvan kelijk het verkeer langs de oude route van Amsterdam naar Utrecht leidde in de richting van de nieuwe weg. Het zoontje van ir M. E. Rijperman uit Den Haag, hoofdingenieur A van de Rijkswaterstaat, de man die een belangrijk aandeel had in het aanleg gen van Rijksweg No. 2, kijkt belang stellend toe. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Een Haagse dame heeft dezer dagen met een kartonnen doosje, waarin zich 150 gulden spaargeld bevond, de kachel aangemaakt. Haar man, die dit verlies bemerkte, riep de hulp in van de technische opspo ringsdienst van de Haagse politie. Deze politiedeskundigen hebben urenlang in de asla gecombineerd en gededuceerd, maar het doosje Ondanks protest der Kamer van Koophandel GOES, 1 April. Met ingang van heden is het hoefijzerverkeer door België vanuit Noord-Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen en omgekeerd stopgezet! Deze beslissing welke een herstel van de situatie van voor de watersnoodramp betekent is genomen door het hoofdbestuur van de Belgische douane te Brussel op grond van de misbruiken, die van de ver leende faciliteiten werden gemaakt. Tegelijk met dit bericht vernemen wij, dat gisteren in Hulst door amb tenaren van de ambulante dienst der invoerrechten en accijnzen te Ter- neuzen een vier-tons bestelauto is aangehouden, waarin zich volgens de officiële papieren 4000 kg boter moest bevinden. Bij visitatie bleek, dat op illegale wijze in België 3250 kg was uitgeladen. Sinds het hoefyzerverkeer werd in gesteld hebben smokkelaars in deze handelsweg een aantrekkeiyke mo gelijkheid gezien om geld te verdie nen. Eerst werd vee gesmokkeld door op volkomen legale wijze hoogwaar dig vee in vrachtwagens te laden, in België om te wisselen voor vee van mindere kwaliteit, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen aan de afnemers werd geleverd. EN DE BOTER. Thans is boter een gewild artikel geworden. Uit het onderzoek te Hulst kwam vast te staan, dat de smokke laars op een z.g. kustpaspoort, dat voor het hoefijzerverkeer vereist is, in Noord-Brabant de 80 kisten met elk 50 kg boter hadden ingeladen en de bestelauto normaal hadden laten verzegelen. In België had men door een geheime toegang tot de laad ruimte achter de plaats van de chauf feur, 65 kisten leeggemaakt, waar van er weer 45 met zaagsel waren gevuld. 15 kisten had men ongemoeid gelaten en vooraan gezet om in geval van controle gedekt te zyn. De amb tenaren lieten zich echter niet voor de gek houden. Naar aanleiding van deze ontdek king werden enige personen in arrest gesteld. Het onderzoek duurt nog voort, doch inmiddels is wel geble ken, dat de smokkelaars al drie keer eerder op dezelfde manier boter had den vervoerd. DE MAATREGELEN. Het stond reeds vast, dat op 1 April bleek zo grondig verbrand te zyn, de regeling zou vervallen. Zodra dit dat van de bankbiljetten (15 van I bekend werd heeft de Kamer van een tientje) geen spoor meer te be- I Koophandel en Fabrieken voor kennen was. Weg vacantie! Zeeuwsch-Vlaanderen zich tot het di- In enkele regel» melden wij nog DAT de voorzitter van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, mr W. F. Schok king, gisteravond in de Con cert- en Gehoorzaal te Mid delburg gesproken heeft voor de afd. Middelburg van de militaire bond „Pro Re- ge". Op boeiende wijze heeft de oud-minister over het veelomvattende werk van de veldpredikers en de vlootpredikanten gespro ken, waarbij hij natuurlijk ook de militaire tehuizen onder de loupe nam en waarbij hij een beroep deed op de aanwezigen de bouw hiervan zoveel mogelijk te steunen. DAT onder auspiciën van het ministerie van O., K. en W. een gezelschap van 38 Engelse studentes en stu denten een bezoek aan ons land brengt. Zij studeren paedagogiek in Londen en komen o.m. uit India en Afrika. Gisteren bezochten zij Walcheren waar zij des ochtends het landbouw- onderwys leerden kennen op de Chr. Middelbare landbouwwinterschool „Too- renvliedt". Ir Steur gaf een uiteenzetting over ontwik keling en betekenis van het landbouwonderwijs in ons land. Hierna werd de school voor buitengewoon lager onderwijs bezichtigd, waar de heer R. Nonnekes de honneurs waarnam. De En gelse gasten hadden heel wat te vragen en bleken grote belangstelling voor dit werk te koesteren. DAT dokter A. J. de Weerd te Nieuw- en St.- Joosland gisteren het veer tigjarig jubileum als arts heeft gevierd. Vele collegae, de burgemeeeter en de pre dikant kwamen hem geluk wensen. Dokter de Weerd is 72 jaar en verheugt zich nog in een goede gezond heid. DAT de 72-jarige M. E. Dekker Ezn te Zaamslag, op uitnodiging van de vroe gere predikant ds Zijder- veldt, die twee jaar ge leden Zeeland vaarwel zei om zich naar Canada te be geven, thans ook de grote haringvyver zal oversteken om een half jaar in Canada en ondermeer ook nog in Californië te gaan kijken. Hetgeen eveneens „kras" genoemd mag worden. DAT gisterenmiddag op Kruiningse markt aan 132 klein-landbouwers en land arbeiders door de Stichting v. d. Landbouw beschikbaar gestelde en door de V.P.Z. opgefokte kippen zijn uitge reikt. Iedere getroffene kreeg vijf kippen. De eerste kip werd door burgemees- Schipper uitgereikt aan Mevr. M. Komejan en dank te vervolgens de gevers voor deze milde geste. DAT te Scharendijke een wijkgebouw annex zuster- woning gebouwd zal wor den door het Groene Kruis. Dit is gisteren medegedeeld op een vergadering waar men met vreugde vertelde van de milde gift uit het buitenland, die dit mogeiyk maakt. De gemeente Eiker zee zal een badinrichting by bouwen. rectoraat in Brussel gewend met het verzoek ook na die datum het hoef ijzerverkeer toe te staan, omdat de dienst PerkpolderKruiningen nog niet zou functionneren. Dit verzoek is biykens een offi cieel schrijven aan de Kamer afgewe zen. Het motief is, dat de faciliteiten tot talrijke misbruiken aanleiding heb ben gegeven. Er blijkt met de ver zegeling meermalen te zijn geknoeid. De Belgische autoriteiten kunnen dit niet langer tolereren en hebben daar om besloten terug te keren tot de voor de ramp van kracht zijnde rege ling, hetgeen zeggen wil, dat men slechts tijdens de kantooruren de grenskantoren voor het vervoer van goederen naar en vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen mag passeren. Iedere vervoerder is dus verplicht bij het betrokken grenskantoor aan gifte te doen van de goederen, die hij via Belgisch grondgebied verder wenst te brengen. Hy zal een borgstelling moeten storten voor eventueel ver schuldigde rechten, taks en boeten. Wil men vee doorvoeren, dan dient dit aan een sanitair onderzoek te wor den onderworpen. Een.vee-arts moet 24 uur van tevoren daarvan worden verwittigd. Bovendien kan deze door voer slechts geschieden met de spe ciale toestemming van het Belgische ministerie van Landbouw en Veeteelt. OOK VLEES. Ook de doorvoer van vlees is aan een sanitair onderzoek onderworpen en kan slechts geschieden via de daar voor aangewezen kantoren en tydens de vastgestelde uren. Deze kantoren zyn Stroobrugge, Zelzaete, Essen, Wuestwezel en De Klinge. Alle werk dagen zyn zy geopend van 8 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Het algemene goederenverkeer kan plaatsvinden via de kantoren Stroobrugge, Zelzaete en De Paal van 6 tot 12 en van 14 tot 19.30 uur, alsmede via Putte, Essén en Wuestwezel alle werkdagen van 6 tot 19.30 uur. De Klinge is open van 8 tot 12 en van 14 tot 18 uur. PARIJS, 1 April. Wilhelm Hau- senstein, hoofd van de Westduitse di plomatieke missie te Parijs, heeft op het Franse ministerie van Buitenland se Zaken de ratifieatiedocumenten by het Verdrag van Parijs (waarbij de Europese verdedigingsgemeenschap in het leven geroepen wordt) gedepo neerd. DE BILT ZEGT; Iets hogere middagtemperaturen DE BILT, 1 April. Vanuit het Westen weer toenemende bewolking met later hier en daar wat regen. Matige tot vrij krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. In de middag iets hogere temperaturen dan gisteren. Op- en ondergan gvan Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.12 u., onder 19.17 u. Maan op 5.40 u., onder 19.50 u. Hoogwater Zaterdag 3 April: Vlissingen: 1.25 u. 2.07 m., 13.52 u. 2.27 m. Terneuzen: 1.55 u. 2.26 m., 14.20 u. 2.46 m. Wemeldinge: 3.16 u. 1.66 m., 15.43 u. 1.90 m. Zierikzee: 3.00 u. 1.40 m., 15.32 u. 1.64 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1