DEZE WERELD van ö&q tot ö&q American Zeeland op het lentefeest van het Keukenhof Radio luisteraar geeft voorkeur aan lichte programma's 5De Radio- Slecht voorbeeld Stemmen bij volmacht „Melodie der Verten", de grote bloemencorso Amerika's standpunt en Engeland F,Q.L heeft sociëteit ÊilP Critiek op Regering van Tsjechoslowakije De handel tussen Oost en West Niet veel belangstelling voor godsdienstige uitzendingen en serieuze muziek Qa-va-Seul Zennwrnst. Verkorte werkweek ia Duitsland Wesfduitse socialisten worden ook rose Donderdag 1 April 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 HET is nu stellig de tijd om de mensen eens te herinneren aan het stemmen bij volmacht. De verkiezingen zullen worden gehouden op Woensdag 21 April en stemmers by volmacht, namelijk degenen, die ver hinderd zijn aan de verkiezingen deel te nemen, moeten veertien dagen te voren daarvoor het verzoek bij het Bureau Bevolking van de Gemeente hunner inwoning indienen. De uiterste daium waarop dit dus kan is Woens dag 7 April, de volgende week Woens dag. Wij vestigen daarop nu zeer na- nadrukkelijk de aandacht, omdat de verkiezingen voor dit jaar vallen op de Woensdag na Pasen en het is waarschijnlijk, dat een vrij groot ge tal kiezers op die dag niet thuis zal zijn. Daar zijn de werkers in het on derwijs, die in de vacantiedagen zitten en deze misschien elders doorbrengen. Daar zijn de ouderen, die de Paasdagen doorbrengen bij getrouwde kinderen elders en nog een paar dagen nablij ven. Daar zijn de anderen, die in deze drukke vergaderdagen elders zullen zijn om vergaderingen mee te maken en tegelijkertijd enige dagen in het Westen des lands zullen vertoeven. Al deze en andere mogelijkheden zijn er. Laat men zich nu even rekenschap ge ven van het verblijf op 21 ApriL Het stemmen bij volmacht is een eenvou dige zaak, mits men tijdig zich daar voor meldt. Na 7 April is het geval hopeloos, dan moet men de stemplicht zelf vervullen. Laten wij nu nog even op de zieken wijzen. De procedure voor hen is dit jaar beslist vereenvoudigd. Was bij de vorige verkiezingen een verklaring van een arts noodzakelijk, dat is nu vervallen en met een eenvoudig for mulier kan men nu ook bij de zieken volstaan. Het schenkt voldoening dat de zieken thans geheel voor vol mee tellen en hun burgerplicht in deze zaak geheel kunnen vervullen. Hoe- vele malen hebben we vroeger lang durige en meelevende zieken niet van hun burgerplicht moeten onthouden. Vele malen behoorden zjj tot degenen, die het meest intens de gang van de staatszaken volgden. Hun toestand verhinderde hen dan echter metter daad mee te werken aan de vorming van de publieke colleges. Dat is nu niet meer noodzakelijk. Elke zieke kan bij volmacht een stem laten uit brengen. Echter ook aanvragen voor 7 April. Laat er geen gras over groeien. Wij wijzen nu nog met grote na druk op hetgeen ten aanzien van deze volmachten reeds is gepubliceerd. Het is niet meer zo, dat ieder als gevolmachtigde kan optreden. Dat is uitdrukkelijk voorbehouden voor fa milieleden tot in de derde graad en huisgenoten. Dat houdt in, dat gemachtigd kun nen worden: 1. de echtgenoot of echtgenote; 2. bloed- of aanverwanten tot in de derde graad. Dat zijn: a. kinderen of kleinkinderen; b. ouders of grootouders; c. broers, zusters, zwagers of schoonzusters; d. ooms of tantes (broers of zus ters van vader en moeder of echtgenoten); 3. huisgenoten. Indien het huisgenoten betreft mag iemand twee volmachten aanvaarden. In elk ander geval nooit meer dan één, De gevolmachtigden moeten kiezer(s) zijn in de gemeente. Men houde zich uitdrukkelijk aan deze voorschriften. Bij fouten wordt het formulier ongeldig. De gevolmach tigden krijgen een nieuw oproepbiljet. Bollenstreek bereidt zich voor (Van onze §-redacteur). KEUKENHOF, 30 Maart. De bollenstreek is al weer kant en klaar om de honderdduizenden bezoekers te ontvangen, die daar weldra het lentefeest van geur en kleur komen meevieren. De crocussen staan in volle bloei, spoe dig zullen de narcissen verschijnen op d.-> voet gevolgd door de vroege tulpen en de hyacinthen. Het wachten is dus maar op de gasten. De burgemeesters uan de zeven „bollengemeenten" en de directie ran Keukenhof hebben ons verteld en getoond, wat er allemaal gebeuren gaat om die gasten te ontvangen en bezig te houden. En dat is ook dit jaar weer heel wat. Men verwacht vooral ook veel buitenlandse bezoekers; op 100.000 Duitsers en 40.000 Amerikaanse militairen kan zeker gerekend worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Vraag Uw winkelier naar het nieuwe succes van Niemeijer: Het bollenfeest begint met de ope ning van de Keukenhof, die thans zijn eerste lustrum viert. De openingsda tum is met het oog op het koude weer ai verschoven, maar Vrijdag a.s. zal de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, dan toch de toegang tot deze sprookjestuin officieel ontslui ten. De hof is uitgebreid met een nieuw paviljoen, waarin de bezoeker leren kan bloemstukjes, corsages en button-holes te maken. In de modeltul- nen wordt de toepassing van de bloem in elk milieu getoond. De zgn. Streekdag wordt dit jaar op 22 April gehouden en zal gewijd zijn aan de provincie Zeeland. De Commis saris der Koningin in deze provincie en burgemeesters en wethouders van Zeeuwse gemeenten zullen de gast van Keukenhof zijn. Het bekende dames koor uit Westkapelle zal in kleder dracht aanwezig zijn om te zingen en de leden van de kruisboogschuttersver. „Jacoba van Beieren" zullen de kunst van het vogelschieten demonstreren. De gravin, naar wie de schutters hun organisatie noemden, zal met groot ge volg de Zeeuwse gasten op haar do mein ontvangen. Bloemencorso. Het grote bloemencorso vindt plaats op Zaterdag 24 April en het draagt Ingezonden Mededeling (adv.) ORGANON-OSS Zes Mau Mau-leiders zijn Dinsdag in het stadje Nyeri, ongeveer 150 km ten Noorden van Nairobi, gekomen om te spreken over een massale over gave van hun aanhangers in het ge bied van de berg Kenia en Aberdare. Na de rede van Dulles: LONDEN, 31 Maart. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat Groot- Brittannië met de Verenigde Staten van gedachten zal wisselen over het j.l. door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles gedane voor stel tot gemeenschappelijk optreden der Westerse mogendheden, om het hoofd .te bieden aan de communistische agressie in Zuid-Oost-Azië. In Londense diplomatieke kringen ver wacht men dat het Amerikaanse denk beeld zal worden gehouden op de voor de conferentie van Genève te houden bijeenkomst van Britee, Franse en Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigers. De woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken zeide nog dat het vraagstuk van een eventueel ge meenschappelijk Westers optreden in Zuid-Oost-Azië nog niet ter sprake is gekomen op de diplomatieke gedachten- wisselingen, die thans te Washington wor den gehouden om het standpunt der „Westerse Grote Drie" op de komende Geneefse besprekingen te bepalen. (Van een onzer verslaggevers). KAMPEN, 31 Maart. Het was vandaag feest voor het studentencorps F.Q.I. van de Theologische Hogeschool der Geref. kerken nu een lang gekoesterde wens in vervulling ging en men een eigen socië teit gekregen heeft. Het gemeentebestuur van Kampen heeft n.L de Cellesbroeders- poort als sociëteit beschikbaar gesteld. In een in de Washington-zaal van de Stads herberg gehouden bijeenkomst is het eer ste sociëteitsbestuur plechtig geïnstal leerd. De eeuwenoude Cellespoort is geheel gerestaureerd en gemoderniseerd. Ze is voorzien van electrisch licht, gas en water leiding. In de rechterhoek is een open gas-haard geplaatst, omdat men op het fraaie gebouw geen schoorsteen zetten kon en aldus het karakter aantasten. De zaal heeft een buffet, biljart, piano en leestafel en aan de achterzijde een ka mer voor het sociëteitsbestuur. Voor de aankleding heeft men zeer stijlvolle meu belen aangekocht. Uit geheel Nederland zijn voor deze zaak giften binnengeko men, al zijn alle uitgaven nog niet ge dekt. De sociëteit is ook beschikbaar voor corps- en dispuutvergaderingen en het ge heel betekent voor de studenten een niet geringe aanwinst. Van het gehele avon den^ bomen op elkanders „kast" behoeft nu geen sprake meer te zijn. De studen ten kregen een waardevol tehuis en de burgerij heeft vandaag getoond dat zij ondubbelzinnig meeleeft. In de grote aula van de Theol. Hoge school heeft prof. dr J. Ridderbos, eme ritus-hoogleraar en ere-lid van F.Q.I. he denmiddag de openingsrede gehouden, waarna de Senaat een thee serveerde. Vervolgens ging het in feestelijke optocht door de stad naar de Sociëteit. De burge meester dr W. J. P. Berghuis, heeft het gezelschap bij zijn aankomst bij de Cel- lesbroederspoort officieel toegesproken, waarna prof. Ridderbos Sr, met de hem plechtig overhandigde sleutel de poort officieel opende. Nadat de gasten en ge nodigden de Sociëteit betraden hadden, heeft de praetor van het studentencorps, de heer W. B. v. d. Meulen, een toespraak gehouden en de sociëteit overgedragen. Senaat en Sociëteitsbestuur hebben hier na gerecipieerd. Vanavond zullen de le den van het studentencorps het gebouw feestelijk in gebruiknemen. dit jaar de lyrische naam: „Melodie der Verten". De wagens zullen dan ook bekende melodieën, opera's en operet tes uitbeelden, zoals Aida van Verdi en Butterfly van Puccini. Twee Schotse bands in ceremonieel tenue zullen over komen om het corso van een muzikale omlijsting te voorzien. De prijzen zul len ditmaal niet uit geld, maar uit kunstvoorwerpen bestaan. Auto's en bussen met Invaliden en ouden van da gen krjjgen een speciale plaats langs de route, als tevoren een kaart wordt aangevraagd bij de politiebureaux te Lisse of Hillegom. Noordwflk is weer het centrum van de internationale tulpenrally. De deel nemers, die uit zeven verschillende plaatsen in Europa starten, moeten hier op 28 April aankomen. Alle bol lengemeenten hebben verder nog hun eigen programma's van versieringen, optochten enz. Speciale busdiensten en een groot aantal extra stoptreinen zullen de boi- lenliefhebbers weer vervoeren. Maar nieuw is de gelegenheid, die de Sabena biedt om per helicopter de bollenstreek ook eens van bovenaf te bekijken. Er worden speciale bollenvluchten gemaakt vanuit Haarlem, Rotterdam en Brussel. échte Amerikaanse sigaretten-tabak, en proef zelf hoe bijzonder zacht en geurig zo'n eigengemaakte Amerikaanse sigaret is. WENEN, 31 Maart. De Tsjechoslowaak- se premier Siroky heeft in een door ra dio-Praag uitgezonden toespraak van an derhalf uur uitvoerende regeringsorganen beschuldigd van ondoelmatig en traag werken. Siroky, die sprak voor het centrale co mité der Tsjechoslowaakse communisti sche partij, verklaarde dat op verschil lende ministeries bureaucratie, te grote centralisatie, gebrek aan samenwerking en een geest van verspilling heersen, ter wijl de leiding ook geen blijk geeft een vooruitziende blik te bezitten. Zijn critiek was het scherpst t.a.v. het ministerie van Landbouw, dat honderd duizenden hectare landbouwgrond braak heeft laten liggen. NEW YORK, 31 Maart. De economische en maatschappelijke Raad der Verenigde Naties heeft een Sowjet-voorstel, om voorrang te geven aan een bespreking van het vraagstuk van de handel tussen Oost en West, verworpen. De Raad keurde echter met dertien te gen drie (de Sowjet-Unie, Tsjechoslowa kije en India) stemmen en twee onthou dingen (Egypte en Zuid-Slavië) een door de Verenigde Staten gesteund Brits voor stel goed om dit vraagstuk op de raads- bij eenkomst, die in de zomer te Genève zal worden gehouden, aan de orde te stellen. Door K.N.A.C., A.N.W.B., K.N.M.V., Ned. Vereniging van Reisbureaux en de Ned. Reisvereniging is in een uitvoerig adres aan de regering gevraagd om ver laging der paspoortkosten. Let op het moderne, brede pakje, handig om uit te rollen. Rol de sigaretten niet te vast, dan geniet U het meest en U maakt minstens 45 heerlijke sigaretten uit zo'n royaal pakje American Star 85 cent. N I E M E U E R'S. TABAK. TABAK OP Z'N B E S T l Jeugd niet minder oppervlakkig dan de ouderen DEN HAAG, 31 Maart De Nederlandse radioluisteraar heeft de grootste belangstelling voor de bonte programma's, de nieuwsberichten, de hoorspelen en de amusementsmuziek. Dit staat te lezen in de ver schenen publicatie van het Centraal Bureau van Statistiek „Radio en Vrije-tijdsbesteding". De bonte programma's trekken gemiddeld 1.680.000 luisteraars per uitzending en de nieuwsberichten 1.330.000. De minste belangstelling bestaat voor godsdienstige uitzendingen met 345.000 en ernstige muziek met 155.000 toehoorders. Merkwaardig is de tegenstelling tus sen de voorkeur van de luisteraars (lichte programma's) en de ingedeelde zendtjjd. Hoewel de luistervoorkeur tussen de verschillende en sociale leeftijdsgroepen niet ver uiteenloopt, valt het op, dat de lichtere programma's vooral de aandacht genieten van de arbeiders. faienqt onó VRIJDAG 2 APRIL 1954. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde rauz, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en Mozartvleu- gel. 11.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Officiële bijeenkomst v. d. Anti-Revolu- tionnaire Partij t.g.v. haar 75-jarig jubi leum. 15.30 Gram. 15.45 Voordr. 16.15 Ka- merork. 17.00 Koorzang. 17.15 Promenade- ork. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.15 Orkestconc. 18.35 Gram. 18.45 Trombone kwintet. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen het maandelijks over zicht van de Ver. Naties door Mr D. J. von Balluseck en het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork., koor en sol. 22.25 „Langs wegen van kunst en schoon heid". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram HILVERSUM II. (298 in.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Mez- zo-sopr. en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordr. 15.10 Blokfluit en clavecimbel. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Dameskoor. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", hoorsp. en caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Hedendaagse arbeidsproblemen", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Omr. ork. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.30 Zang (gr.). 16.00 Ork., solisten en koor. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Caus. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kron. v. d. Bond v. Grote Gezinnen. 20.05 Gram. 20.15 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 „De landarts", hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nws. AVRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Televizier; 20.45 The Glenn Miller Story; 21.0521.45 „Bij gebrek aan be wijs", TV-spel. Ingezonden Mededeling (Adv.) SCHÓENC'RÈME - WRIJF WAS. ■KOPERPOETS - Geschoolde arbeiders en de risico dragende middenstand tonen in hun voorkeur veel overeenkomst. De agrarische bevolking toont voor de radio minder belangstelling. dan an dere bevolkingsgroepen, vermoedelijk tengevolge van anders gerichte ont spanningsbehoefte. Leidinggevende personen blijken be trekkelijk weinig naar de radio te luis teren. Als zij luisteren, kiezen zij nauw keurig en zij hebben dan ook voorkeur voor de ontspanningsprogramma's. In vele gezinnen bepalen de ouderen de keuze van de programma's. De Jon geren vertonen geen grotere opper vlakkigheid bjj him keuze dan de vol wassenen. Eén van de problemen, waar over de Amerikanen het on derling niet eens zijn, is de vraag of de buitenlandse handel niet méér geliberaliseerd moet wor den. Zoals overal elders heeft ook in dit land een commissie, de com missie Randall, een onderzoek in gesteld naar dit vraagstuk. De con clusies van deze commissie kwamen hier ongeveer op neer, dat de bui tenlandse handel meer kansen moest krijgen in de Verenigde Staten. Dit zou niet alleen de economie van Europa, het werelddeed dat door de Verenigde Staten na de oorlog op de been is geholpen, ten goede ko men, maar ook op den duur Amerika zelf. Alles pleitte dus voor een wijzi ging van de Amerikaanse econo mische politiek met betrekking tot het buitenland. Immers Europa zou eindelijk eens wat vrijer de vleugels uit kunnen slaan en de Amerikaanse industrie, hoewel minder beschermd zou minder gebonden zijn. De conclusies van de commissie Randall zijn door een zekere groep Amerikanen, bang wellicht voor hun eigen millioenen-standje, met veront waardiging ontvangen. De protectio- nisten riepen ach en wee en klaagden erover, dat het nationaal belang in de waagschaal werd gesteld. Ondanks deze oppositie heeft presi dent Eisenhower de moed gehad de voornaamste conclusies in zijn Bood schap aan het Congres over te nemen. Eindelijk zal de Amerikaanse volks vertegenwoordiging zich moeten uit spreken over de toekomst van de Ame rikaanse economie. Opvallend in de Boodschap van Ei senhower is, dat hij, wat enkele be langrijke punten betreft, reeds uit de weg is gegaan voor de oppositie, en enkele conclusies gelaten heeft voor wat zij waren. Zo heeft de president geen standpunt ingenomen betreffende het belangrijke vraagstuk of 50 van de Amerikaan se goedereninvoer moet vervoerd wor den door onder Amerikaanse vlag va rende schepen. Ook de ontspannings clausule zal gehandhaafd blijven. De industrieën, die in moeilijkheden ko men, kunnen dus ook in de toekomst op elk gewenst ogenblik om verhoogde invoerrechten verzoeken. Ook was voorgesteld dat er bijzondere maatre gelen zouden worden genomen met be trekking tot Japan, waar de economi sche situatie niet zo gunstig zou zijn. Ook deze suggestie heeft Eisenhower niet overgenomen. De president heeft heel wat bakzeil gehaald. Het is zelfs de vraag of zijn voorstel om de wet op de Handelsovereenkom sten met drie jaar te erlengen en in deze zin te wijzigen, dat een geleide lijke vermindering van de douaneta rieven wordt mogelijk gemaakt, het zal halen. Dat zou wel droevig zijn, want in feite houdt dit voorstel in het tarief voor de goederen, welke in geringe hoeveelheden worden ingevoerd, met ten - hoogste de helft te verminderen. Ook vraagt hij de bevoegdheid om de tarieven die hoger zijn dan 59 tot die hoogte te verlagen. Verdere voorstellen van Eisenhower in zijn programma zijn een vereenvou diging van de Amerikaanse douane procedure; herziening van de algemene overeenkomsten voor tarieven en han del, die de ontwikkeling van de we reldhandel ten doel hebben; vergro ting van de particuliere Amerikaanse investeringen in het buitenland door belastingfaciliteiten, vergemakkelijking van de positie van buitenlandse leve ranciers aan de Amerikaanse regering en aanvaarding van het principe, dat aan de economische Amerikaanse hulpverlening zo spoedig mogelijk een einde dient te komen, waarbij rekening zal worden gehouden met het nationaal belang van Amerika. Vooral deze laatste voorstellen van de president maken weinig kans. De protectionisten zijn tegen hem in het harnas gekropen. Eisenhower tracht nu min of meer de zaak te redden door er genoegen mee te nemen, dat slechts de grote lijnen van zijn programma worden aanvaard. Over de uitwerking kan dan altijd nog gepraat worden. Nog eens, Eisenhower staat voor een zware opgave. Ingezonden Mededelina (Adv) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. In vergelijking tot andere ontspan ningsmogelijkheden besteedt de Neder lander veel tijd aan de radio. Het aantal Nederlanders, dat naar een radio-uitzending luistert, varieert van 100.000 tot 3.000.000. Het ge middelde per uitzending bedraagt 1.000.000 en dan blijkt, dat er meer vrouwen dan mannen luisteren. Op Zondag wordt er veel meer naar da radio geluisterd dan op Zaterdag en de Zaterdag wint het weer van da Maandag tot en met de Vrijdag. Verder is onderzocht in hoeverre da luisteraars op hun eigen omroep af stemmen. Men heeft dit nagegaan op het punt van de bonte avonden en dan is gebleken, dat evenveel A.V.R.O. als K.R.O. en V.A.R.A.-leden naar de Bon te Dinsdagavond luisteren Van de luis teraars naar de V.A.R.A.-showboot, be horen 15 pet. tot de A.V.R.O., 12 pet. tot de K.R.O., 9 pet. tot de N.C.R.V. en 25 pet. tot de V.A.R.A. De cijfers voor „Negen heit de klok" zijn: 10 A.V.R.O., 29 K.R.O., 11 N.C.R. V. en 9 V.A.R.A. Voor de steravond: 13 A.V.R.O., 16 K.R.O., 20 N.C.R.V. en 15 V.A.R.A. Van de omroepleden hebben de N.C. R.V.-leden de meeste belangstelling voor hun eigen avond. 74 pet. van da N.C.R.V.-ers volgt de steravond, 71 pet. van de V.A.R.A.-leden luistert naar da Showboot, 70 pet. van de A.V.R.O. naar de Bonte Avond en 69 pet. van de K.R.O. naar „Negen heit de klok". Eigenlijk is de houding van de pro tectionisten in de Ver. Staten op zyn zachtst gesproken merkwaardig. Lang zaam komt men tot het inzicht dat, ais de douanetarieven niet worden gewij zigd, de Amerikaanse handel op den duur zal verstikken. Het is waar, thans is men nog oppermachtig, maar de re acties in de rest van de wereld zijn niet uitgebleven en reeds is het afzet gebied van de Amerikaanse goederen beperkt door tegenmaatregelen. Maar men houdt het been stijf. En dan: de Amerikaanse politici kunnen soms zo vermanend tot Euro pa spreken. „Het is met jullie integra tie maar niets gedaan!" zegt men dan. Het is eigenlijk om te lachen. Want deze kapittelaars vergeten dat zij zelf het slechte voorbeeld geven door de tolmuren door dik en dun te handha ven. Maar de keerzijde van de medaille is gelukkig dat de Westeuropese lan den de laatste tyd in hun strijd tegen de „harde Amerikaanse dollar" meer dan tevoren de handen ineen hebben geslagen om zo sterk mogelijk te staan tegenover de Amerikaanse economie. BONN, 30 Maart. De vrije Zater dag wordt in steeds meer bedrijven in West-Duitsland ingevoerd. Reeds der tig van alle bedrijven hebben de vijfdaagse werkweek ingevoerd. Slechts in de helft van de bedrijven, waar de korte week is ingevoerd, Is d't gepaard gegaan met verlies van arbeidsuren. Maar dit verlies is in vele gevallen door een verhoogde pro ductiviteit opgevangen. De industrie verzet zich tegen het streven van da vakbonden om een algemene verkorte werkweek in te voeren. Dit zou niet in alle bedrijven technisch verant woord zijn. BONN, 30 Maart. De Westduitse Socialistische Partij is tot de overtui ging gekomen, dat de innerlijke par tijstructuur en het uitgangspunt her vormd moet worden, zodat de party ook buiten de traditionele socialistische gelederen gehoor zal vinden. De partij heeft haar kiezers vorig jaar vrijwel uitsluitend uit de gelederen der indus trie-arbeiders gerecruteerd. De Partij, aldus de voormannen, heeft al haar kansen verzuimd, die voortvloeien uit het feit, dat de werkelijk in behoeftige omstandigheden verkerende laag der bevolking niet in deze massa schuilt. De Partij moet dus geplaatst worden op een brede basis die tot aan de mid denklasse reikt. De partijhervormers wensen in het nieuwe partijprogram ma uitdrukkelijk waarde en recht van de christelijke kerken erkend te zien. De rode vlag moet opgerold worden, zo zegt men, en men wil een republi keinse vlag gaan voeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3