WIL RUSLAND TOETREDEN TOT ATLANTISCH PACT? ver De eerste spade in de grond voor HET DRIE-EILANDENPLAN Eerste gereedschappakket in Zuidland uitgereikt C=VAnÖAAQ=3 Molotof overhandigde nota's aan de ambassadeurs der Westelijke Grote Drie Verwerpen V.S. de voorstellen? Prijsverlagingen in de Sowjei-unie Juin van functies ontheven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND Verrassing en verbazing in Westelijke hoofdsteden Eisenhower over Dulles' rede De grond rond de vesting dreunde Stormloop tegen Dien Bien Phoe begonnen Fransen houden heldhaftig vol tegen een viervoudige Vietminh-overmacht Aan de zeedijk bij Katseveer zal Min, Algera een rede uitspreken Jaarbeurs geopend Hij liet Laniel en Pleven wachten Voorzitter Roode Kruis„Dat wij dit meemaken, danken wij aan God" Minister Algera in de Eerste Kamer: Vijf fasen in strijd tegen het water In enkele regels melden wij nog Nieuwe Jordaans-Israëlische grensincidenten DE BILT ZEGT: Buien Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: 'Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2747 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 1 APRIL 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. bestaat onze krant 9 jaar! Nee heus, dit is geen Aprilmop, want vergelijkt U maar: gisteren was het 9e jaargang no. 2746, van daag is het 10e jaargang no. 2747! En wanneer U nog eens de krant van 9 jaar geleden zoudt bekijken, zoudt U nu ze ker tot de conclusie komen: 't Zeeuwsch Dagblad, een beste krant, mijn krant! MOSKOU, 31 Maart. Dc Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft vandaag aan de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. een nota overhandigd over de Sowjetrussische plannen voor de veiligheid in de wereld en in het bijzonder over de Europese veiligheid. Volgens een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken wordt in de nota gezegd, dat de Sowjet- Unie bereid is de kwestie van een deelneming van het land aan het Atlantisch Pact tezamen met de betrokken mogendheden te bestuderen. Vooral deze passage heeft in diplomatieke kringen te Londen een levendig gevoel van verrassing teweeg gebracht. Men toont zich echter hoe kan het ook anders zeer gereserveerd, want men ziet niet direct in hoe zoiets zonder meer te verwezenlijken zou zijn. Volgens Reuter stelt de Sowjet-Unie haar eventuele toetreding tot 't Atlantische Pact afhankelijk van het tot stand komen van 'n Europese beveiiigingsalliantie. Dit vormt de kern van de nota, waarin nadere besprekingen worden voorgesteld. Plaats en datum hiervoor worden echter niet genoemd en ook wordt niet gezinspeeld op Genève als de plaats voor dergelijke besprekingen. De nota begint met een lang over zicht van de Sowjetrussische „vredes politiek". Er wordt voorts gewezen op de voorstellen, die Molotof op de Ber- lijnse conferentie liet horen voor een beveiligingsstelsel voor geheel Euro pa, hetgeen volgens hem een eind zou maken aan de gewapende politieke groeperingen, die aanhoudend een bron van spanningen vormen. Tevens wordt een aanval gedaan op de Euro pese Verededigingsgemeensehap en de herbewapening van Duitsland. De Sowjet-Unie zegt thans geen bezwaren meer te hebben tegen een Amerikaanse deelneming aan het voorgestelde Europese beveilings- verbond. Het Atlantisch Pact, aldus de nota, is tegen de Sowjet-Unie gericht, daar zij geen deel uitmaakt van dit pact. NIET NIEUW. Reuter tekent hierbij aan, dat Mo lotof op de Berlijnse conferentie een plan voor een Europese Alliantie voorstelde. Het Atlantisch Pact, zo zei hü toen, was echter met een derge lijk verbond onverenigbaar, daar het een agressief pact is. Amerika en con tinentaal China zouden volgens Molo tof in deze Europese Alliantie ver tegenwoordigd kunnen zijn door waar nemers. Tegen de deelneming van Amerika schijnt, althans volgens de MOSKOU, 31 Maart. De rege ring van de Sowjet-Unie heeft met Ingang van 1 April de prijzen van levensmiddelen en andere verbruiks- goederen met gemiddeld 15 ver laagd. De prijsverlagingen bedragen o.m. voor brood 5 tot 8 procent, thee 10 procent, koffie en cacao 15 procent, schoeisel 7 tot 20 procent, bouwmate rialen 10 tot 20 procent en benzine 44,5 procent. Dit is de zevende alge mene prijsverlaging sinds December 1949. Opgemerkt dient echter te wor den, dat ondanks deze prijsverlagin gen de kosten van levensonderhoud in Rusland nog steeds aanzienlijk hoger zijn dan in de V.S. of Enge land. thans overhandigde nota, geen be zwaar meer te bestaan bij de Russen. REACTIES. In welingelichte kringen te Londen werd als eerste reactie gezegd, dat Stalin zich enkele jaren geleden in dezelfde zin zou hebben uitgelaten. Dit was toen niet op het diplomatieke plan gekomen, doch het feit, zo zegt men, dat de opvolgers van Stalin het mogelijk en gewenst hebben geacht, om een dergelijk plan te vernieuwen, toont, dat de Sowjet-politiek een ze kere vrijheid geniet en opgehouden heeft een privilege te zijn van een der leiders van het Kremlin. Geruchten, dat de Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken op kor te termjgn bijeen zouden komen om de nota te bespreken, werden tegen gesproken. De ministers zullen elkaar eerst ontmoeten op 23 April a.s. als de Raad van het Atlantisch Pact te Parijs bijeenkomt. HOE? In diplomatieke kringen te Parijs verklaarde men, dat de Grote Drie niet alleen kunnen beslissen over het toelaten van de Russen tot het Atlan tisch Pact. Ook de andere leden zul len gehoord moeten worden. Over de kwestie zelf merkt men op, dat in de bepaling van het Pact voor waarden voorkomen, die de Sowjet- Unie in verlegenheid zouden kunnen brengen. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Sowjet-Unie, die tot nu toe nooit heeft ingestemd met het uit oefenen van controle op de bewape ning, zoals de Westerse mogendheden dat eisten, zich aan de verplichtingen van het Pact zal onderwerpen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een verklaring voorgelezen, die naar hij zei een officiële Amerikaanse verwerping inhield van het Sowjet-Russische voorstel om het toetreden tot de Noordatlantische Verdragsorgani satie te bespreken, aldus werd hedenmorgen vroeg uit Washington vernomen. WASHINGTON, 31 Maart. Aan president Eisenhower is vandaag tij dens zijn persconferentie gevraagd commentaar te leveren op de recen te verklaringen van Foster Dulles, die gezegd heeft, dat de Westerse mogendheden zo nodig tot een geza menlijke actie zouden moeten over gaan, indien dit nodig zou blijken om een communistische beheersing van Zuid-Oost-Azië te voorkomen. De vraag werd gesteld of een dergelijke actie ook het gebruik van Amerikaan se troepen zou kunnen omvatten. De president antwoordde in alge mene termen gekant te zijn tegen het gebruik van Amerikaanse troepen om het hoofd te bieden aan situaties als die in tndo-China. SAIGON, 31 Maart. De Vietminh-rebellen zijn in de afgelopen nacht met 40.000 man hun lang verwachte massale stormloop tegen het Franse bolwerk in Indo-China, Dien Bien Phoe, begonnen zonder acht te slaan op de grote verliezen, die zij daarbij leden. Na de eerste aanvallen telde men reeds 1500 doden. Alle Franse vliegtuigen zijn ingezet om met dood en verderf zaaiende brand- en napalbommen de Vietminh-aanvallen hun kracht te ontnemen. De Frans-Vietnamese troepen in Dien Bien Phoe verweren zich heldhaftig en tot vanavond werden alle aanvallen afgeslagen. Bij het aanbreken van de dag ondernamen de Frans-Vietnamese troepen tegenaanvallen en zware bom bardementen uit de lucht. Ondanks dat kregen de opstandelingen drie steunpunten in handen, die later toch weer in Franse handen zijn over gegaan. NOG CRITIEK Ondanks de heldhaftige verdediging tegen een viervoudige overmacht meende men vanavond in Parijs, dat hoewel de toestand enigszins is ver beterd, de situatie toch nog critiek blijft. De bevoorrading van de vesting Overal de vlaggen uitl (Van onze extra-parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 1 April. Vandaag Is het een uiterst belangrijke dag voor Zeeland. Do minister van Verkeer en Waterstaat, rar J. Algera, zal zich n.l. hedenmorgen naar onze provincie begeven in gezelschap van ir A. O. Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat om de eerste spade in Je grond te steken voor de uitvoering van het Drie-eilandenplan. Dit zal geschieden onder aan de dijk op precies twee kilometer afstand van de steiger van het Katse Veer, naar het Oosten. Vandaag zal men gereed komen met het plaatsen van de eerste directiekeet by het millioenenwerk. Mr Algera zal, nadat hy de symbolische handeling heeft verricht, een rede uitspreken, waarin hjj nadere mededelingen zal doen omtrent het tijdsche ma van het werk en waarin hjj ook nog enige détails zal geven. De minister hoopt precies om elf uur ter plaatse te arriveren. Op de Grote Markt in Goes zal hij worden verwelkomd door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, waarna het gezelschap naar de zeedijk zal vertrekken. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft ons verzocht de bevolking van Goes op te wekken de vlaggen uit te steken. Wij geven dit verzoek gaarne door: men mag rustig spreken van een mijlpaal in de ge schiedenis van Zeeland, die heden wordt bereikt. De plechtigheid kan door het publiek wórden bijgewoond. Men dient echter reeds om half elf op het terrein aanwezig te zjjn. Enige luidspre kers zullen worden opgehangen, zodat leder in de gelegenheid zal zijn ook de rede van de minister aan te horen. De Commissaris der Koningin zal hem daarna de dank der Zeeuwse bevolking overbrengen. baart zorgen, nu alle vliegtuigen die nen te worden gebruikt voor de lucht aanvallen. De bemanningen van deze toestellen vliegen driemaal per dag heen en weer en elke halve minuut start op het vliegveld van Haipong een toestel, op weg naar het strijd toneel. De Fransen menen, dat de Viet- minh in deze ronde van de aanval alles op alles zetten. De verschei dene uren volgehouden massale aan vallen der vijandelijke infanterie deden de grond dreunen, alsof er een grote kudde vee over voort trok. Zowel de Canadese als de Zwitserse in zending op de 62e Koninklijke Nederland se Jaarbeurs te Utrecht werd Dinsdag in aanwezigheid van verschillende autori teiten officieel geopend. De opening van de Canadese inzending werd verricht door de Canadese Ambas sadeur in Nederland, mr Thomas A. Sto ne, die hiertoe een rede hield tegen de achtergrond van een enorme landkaart van zijn vaderland. (links). De Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Secrétan, opende de inzending van zijn land op bijzonder originele wijze door het luiden van een reusachtige koei- enbel (rechts). Mr W. H. FockemaAn- dreae, voorzitter van de Jaarbeurs, kijkt met belangstelling toe. PARIJS. 1 April. De Franse regering heeft vanochtend vroeg bekend gemaakt, dat maarschalk Alphonse Juin is ontheven van zijn functies van vice-voorzitter van de hoge raad van de strijdkrachten en permanent adviseur der regering inzake de nationale verdediging. Hij is van genoemde functies ontheven wegens „gebrek aan mili taire discipline Maarschalk Juni was gisteren niet verschenen voor een bijeenkomst met premier Laniel. Verwacht werd, dat Juin door Laniel berispt zou worden wegens het feit, dat de maarschalk dezer dagen het voorgestelde Europese leger heeft aangevallen. Ook minister Pleven zou aanwezig zijn en hij verscheen inderdaad op het afgesproken uur. Toen Juin niet kwam opdagen vertrokken Laniel en Pleven naar president Coty met wie zij een onderhoud hadden. Om half tien kwam daarop het Franse kabinet in een buitengewone vergadering bijeen, vermoedelijk om het „geval-Juin" te bespreken. Vanavond heeft Juin in een rede voering aan een diner van reserve officieren van de cavalerie verklaard dat zijn onderhavige verklaring over de E.V.G. ten doel had, „een sinds lang bestaande dubbelzinnigheid, die onverdragelijk werd" uit de weg te ruimen. Geschenk van onbekende aan onbekende (Van een onzer verslaggevers). ZUIDLAND, 31 Maart In café Meyborg te Zuidland, de vroegere centrale hulppost van het Ned. Roode Kruis in het rampgebied, is vanmiddag door de voorzitter, ir. F. O. C. baron van Tuyll van Zuylen in het kader van het agrarische hulpplan, het eerste gereedschaps pakket uitgereikt. Zuidland zag er voor deze gelegenheid vriendelijk uit, want op het plein wapperde de driekleur naast de vlaggen van het Ned. Roode Kruis. Voor de uitreiking werd een eenvoudige receptie gehouden. Het gevaar dat Bagdad overstroomd wordt is thans verdwenen. Het peil van het meer, dat zich ten Oosten van de Iraakse hoofdstad had gevormd, daalt snel. Ook het peil van de Tigris is gezakt. Burgemeester L. de Kool van Zuid land opende de plechtigheid met een warme toespraak, waarin hij de ramp en haar gevolgen memoreerde, maar ook de hulp nationaal en internatio naal, op schitterende wijze gecoördi neerd door het Ned. Roode Kruis. Met nadruk wees de burgemeester er op, dat men dankbaar was, maar dat de bevolking ook alleen geworsteld zou hebben om er boven op te komen en 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. Minister Algera heeft vanmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de volgende vijf fasen worden aange houden in de strijd tegen het water: 1. Herstel van de dijken in de oor spronkelijke staat. 2. Verbetering van de dijken in het rampgebied met de bouw van sluizen, stormstuwen en slaperdijken. 3. Versterking van de duinenrij van Cadzand tot Rottum. 4. Afsluiting van de zeegaten. 5. Eventuele inpoldering van de Waddenzee. De minister zei, dat het kabinet zich nog geen oordeel heeft gevormd over het advies van de Delta-commis sie. Hij zal alles doen om een spoe dige beslissing van de regering te bevorderen. De problemen van het benodigde materieel voor de afsluiting der zee gaten zijn volgens de minister groot en hij kon er zich dan ook niet over uitspreken. De concentratie van de waterschappen heeft zijn volledige aandacht. De centralisatie van het zeeweringsbeheer is een onderwerp van studie. De begroting van Verkeer en Wa terstaat werd daarop, met alleen de communisten tegen, aangenomen. DAT gisteren de stad Zie- rikzee weer voor het eerst na de ramp een „eigen" pierement heeft gekregen. Of liever de familie C. Ros sen uit de Ravenstraat. Tij dens de rampnacht raakte de heer Rossen zijn draai orgel kwijt, doch gisteren is plechtig een nieuw orgel dat gebouwd is door de orgelbouwer Jac. Minning te Rotterdam, overgedra gen. Het gebeurde voor het stadhuis en loco-burge meester R. Gerritsen doop te het orgel daarbij „Nep- tunus". Er werd meteen 'n vrolijk repertoire afge draaid tot groot plezier van de talloze Zierikzeeënaren. DAT gisteren ook getrof fen landarbeiders en kleine boeren te Oosterland, Ouwerkerk en Zierikzee werden verrast. Per gezin kregen zij vijf kippen via de Coördinatiecommissie van het Rode Kruis. 1400 kippen werden er uitge reikt en er zullen er nog meer volgen. DAT te Dreischor de heer R. v. d. L. samen met de heer I. H. werden bedolven onder een gedeelte van een betonnen dak tijdens sloop werkzaamheden aan een schuur van de heer v. d. L. Beiden werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis Noordgouwe vervoerd. DAT gisteren in het P.Z.- E.M.-kantoor te Middelburg in een bijeenkomst van di rectie en personeel de heer H. C. J. Kieboom hartelijk is gehuldigd i.v.m. zijn 40- jarig jubileum. Hü is lange tijd bestuurder le klas op de tram geweest. Burge meester Bolkestein spelde de heer Kieboom de ere medaille in brons, verbon den aan de O.N. orde op en de directeur van het be drijf, ir Michielsen, bood, naast 'n enveloppe met in houd, 'n draagmedaille aan. DAT gisterenmiddag de Groepscommandant van de Rijkspolitie te Yerseke, ad judant J. Roose, afscheid heeft genomen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De dis trictscommandant, Majoor W. H. van Ballegooyen de Jong, de burgemeesters van Yerseke, Rilland, Krabben- dijke en Kruiningen, een vertegenwoordiger van de Chr. Bond van Politieamb tenaren en verscheidene jachtopzieners, alsmede het Rijkspolitiepersoneel van Kruiningen met hun dames woonden dit afscheid bij. Er werden vele goede woorden gesproken en cadeaux aan geboden. Zoals bekend zal de heer Roose worden op gevolgd door de heer J. Buskop uit Westkapelle. DAT gisteren te St. Anna- land het zesjarig dochtertje van de fam. J. Polderman van de zolder is gevallen, waarbij zij 'n hersenschud ding opliep. Zij is naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. om de gerezen moeilijkheden te over winnen. Hierna nam Baron van Tuyll van Zuylen het woord als voorzitter van het Roode Kruis, die in zijn toespraak de woorden van de burgemeester nog eens onderstreepte en accent legde op de broederschap, die in de samenwer king van het N.R.K. tot uiting kwam. Dat we hier nog samen staan en dit samen mogen beleven hebben wij te danken aan God, aldus spr. Het is onze roeping niet vragen w i e naast ons staat, maar waar nood is te helpen. Zo gauw als we degene die naast ons staan zien als onze broeder (laten wij dit vrome woord maar gebruiken, aldus spr.) dan is er sprake van liefde tot elkander, UITREIKING. Aan de overzijde van het plein werd symbolische handeling verricht door de voorzitter: het overreiken van een spade aan de landarbeider de heer Verheij. De toespraak hier, werd voor afgegaan door het zingen van twee coupletten van ons Volkslied door een zangkoor. Daarna zeide Baron van Tuyll, het is wel mooi hier een woord te spreken, maar hij achtte het moge lijk, dat de getroffenen hier zouden zeggen: beseffen ze wel hoe groot da nood hier is geweest? Waaraan danken we dat we dit nog mogen meemaken? Ik mag namens de duizenden die hiel pen, groot en klein u de gereedschap pen overhandigen, waarmee gij aan stonds het land zult bewerken, en wij hopen dat God zijn zegen over uw arbeid zal geven. Ik overhandig u dit gereedschap als geschenk van de on bekende aan de onbekende. Tot slot sprak de heer H. D. Louwes, voorzitter van de coördinatie-commis sie voor de hulpverlening in de land bouw Watersnood 1953, een woord van dank namens de agrarische bevolking. Daarop werd een begin gemaakt met de uitdeling van de pakketten. De ge reedschappen lagen op een lange tafel gesorteerd en ieder die daarvoor in aanmerking kwam en getekend had, maakte zijn gang langs de tafel, waar de spaden, schoppen, grepen, hakmes sen enz. enz. geordend lagen te wach ten op de toekomstige eigenaars, dia er aanstonds de weerbarstige en nog sterk verzilte grond mee zullen bewer ken. AMMAN, 31 Maart. Jordaanse nationale gardisten en leden van een Israëlische patrouille hebben nabij het dorp Hoesan, niet ver van Naha- leen, waar zich kortgeleden een grensincident afspeelde, schoten ge wisseld. Onder de Jordaniers vielen geen slachtoffers. Het is niet bekend of er Israëlische militairen gedood of gewond werden. Van Jordaanse zijde is nog mede gedeeld dat een Israëlisch vliegtuig Woensdagochtend geruime tijd boven het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem heeft gevlogen. DE BILT, 31 Maart. Verander lijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en 'West. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en P.Iaan: Vrijdag: Zon op 6.15 u., onder 1915 u. Maan op 5.22 u., onder 18.18 u. Hoogwater Vrijdag 2 April: Vlissingen: 0.47 u. 1.85 m., 13.14 u. 2.09 m. Terneuzen: 1.17 u. 2.05 m., 13.41 u. 2.29 m. Wemeldinge: 2.32 u. 1.52 m., 14.57 u. 1.80 m. Zierikzee: J.14 u. 1.28 m., 14.47 u. 1.55 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1