2415 Onderwijzers tekort in het jaar 1956 Het c joudland gevonden tykiffieti waak Van markt en veiling Minister Cals wil dit probleem tot een oplossing brengen Benoeming directeur van de K.L.M» Hulpprediker was een oplichter Kleuteronderwijs» Middelbaar onderwijs» N.E.S.B voor de Hoge Raad Rijksweg en ongelukken Onvermoeide tropenarts moet geholpen worden Verkeer en regels» Z»V»U» heeft moeilijk seizoen achter de rug „Brief van het Moderamen geeft blijk van misvatting!" Zeevishandel in 1956 geliberaliseerd Acheson heeft critiek op Dulles* V ergeldingspolitiek verhaast wereldoorlog. Critiek op de Middenstandsnota Woensdag 31 Maart 1954 ZEEUVSCH DAGBLAD Pagina 5 Sombere geluiden over het Lager Onderwijs DEN HAAG, 30 Maart De memorie van antwoord, welke de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Eerste Kamer heeft doen toekomen, draagt welhaast het karakter van een onderwijsnota, want vele en belangrijke zaken worden hierin behandeld. Grote aandacht is vooral besteed aan het grote-klassen-probleem, dat zijn oorzaak vindt in het tekort 'aan onderwijzers. Dit tekort zal in 1956 een hoogtepunt bereiken: in dat jaar zullen 2415 plaatsen onbezet zijn. De minister acht dit probleem zo urgent, dat hij binnenkort aan de Staten Generaal een uitvoerig overzicht zal voorleggen, waarin niet alleen een gedetailleerde raming van het tekort zal worden ver werkt, maar waarin hij ook hoopt aan te geven wanneer en hoe een verlaging van de leerlingenschaal uit het hoogtepunt van de vereiste leerkrachten zou kunnen worden verwezenlijkt. Deze opgave zal ver gezeld gaan van een raming der kosten, waarbij geen rekening zal worden gehouden met de vraag of het geld ook inderdaad beschikbaar is! Zoals bekend heeft minister Cals on langs een poging gedaan om hen, die in het bezit zijn van een onderwijs- aetie, maar die naar een ander beroep zjjn overgegaan, weer bij het onder wijs terug te halen. Deze actie heeft wel succes gehad: tot dusverre zijn er ruim 1500 binnengekomen. De rege ling voor deze mensen is zeer gunstig: zij krijgen een fictieve diensttijd mee van drie kwart van de tijd die zij na het bereiken van de 21-jarige leeftijd buiten het onderwijs hebben doorge bracht, ongeacht de datum waarop de onderwijsacte is behaald. Tot een verhoging van de salarissen voor onderwijzers om op die manier het vak aantrekkelijker te maken, kan de minister niet besluiten, daar dit in strjjd zou zjjn met het algemeen salarisbeleid. Wel wordt de studiemogelijkheid voor aanstaande onderwijzers vergrootde maximum studietoelage is van f 800 tot f 1500 verhoogd. De helft van dit bedrag krjjgt men ineens, de rest is renteloos voorschot en elk jaar dat men als onderwijzer werkt wordt een tiende deel van dit voorschot kwijt gescholden. Het doen vervallen van de stand plaatsaftrek wordt vooralsnog niet overwogen en de minister is niet van plan een andere houding aan te nemen ten aanzien van gehuwde onderwijze ressen. Het grote-klassen-pobleem is niet (meer) te wijten aan een tekort aan lokalen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht de minister dat het bouwvolume geen moeilijkhe den meer zal opleveren ter dekking van de behoefte aan schoolruimte. Een van die onvoorziene omstandig heden kan zjjn de vaststelling van de leerplichtige leeftjjd op 15 jaar. Minis ter Cals heeft meegedeeld, dat deze ver- DEN HAAG, 30 Maart. In een heden gehouden buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. werden de heren I. A. Aler en mr L. H. Slotemaker benoemd tot directeur der vennootschap, met in gang van 1 Mei a.s. In een daarop vol gende vergadering van de Raad van Bestuur van de K.L.M. werd de heer Aler benoemd tot president-directeur, eveneens met ingang van 1 Mei a.s. ROTTERDAM, 30 Maart. „Deze man staat niet met beide benen op de grohd, maar zweeft". Op deze wijze omschreef de officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank de 51-jari- gehulppredikant B. L. P. uit Rotter dam, die zich vanmorgen voor de Rot terdamse rechtbank had te verant woorden, omdat hij zich in December en Januari j.l. te Rotterdam en Schie dam zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Hij zou van enige mensen geld hebben losgekregen daarbij ver tellend, dat hij dominee was en een gift kwam vragen ter ondersteuning van zeevarenden en hun gezinnen en voor verspreiding van christelijke lec tuur onder zeevarenden. Volgens de dagvaarding toond ehij dan een lijst mee namen en adressen van firma's en particulieren, die dit werk reeds gel delijk gesteund zouden hebben. „Het geld is niet te bestemder plaats gekomen", sprak de Officier van Jus titie in zijn requisitoir tegen de man, die zei in Duitsland een theologisch di ploma te hebb enbehaald en in dat land ook als hulppredikant te hebben gewerkt. Het was hem in ons land niet gelukt predikant te worden en toen was hij zich gaan toeleggen op de col portage van christelijke lectuur. Een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd, was tenslotte de eis. hoging op het ogenblik een onderwerp van stadie is op zijn departement. Voor al de vraag hoe de laatste twee school jaren dienen te worden doorgebracht, speelt hierbij een gewichtige rol! Het wetsontwerp dat het kleuteron derwijs moet regelen, ondervindt ver traging omdat de vaste onderwijscom missie van de Tweede Kamer ernstige bezwaren koestert tegen het ingediende ontwerp. De ministerraad houdt zich op het ogenblik hiermee bezig. Tegen het voorstel om kleuteronderwijs verplicht te stellen heeft de minister overwegen de bezwaren. De onlangs verschenen brochure „Middelbare school-rapporten" heeft de volle aandacht van de minister. „Bij de voorgenomen herziening der exa mens zal het gehele vraagstuk van de „waardering" van de leerling aan de orde moeten komen; daarom is het goed dat deze problemen onder de aandacht van een groot publiek wor den gebracht", aldus de minister. DEN HAAG, 30 Maart. De Hoge Raad hééft behandeld het cassatiebe roep van de procureur-generaal bij Gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit Hof, waarbij de leiders der Nationaal Europese, Sociale Be weging, de heréri Paul van Tienen" te Amsterdam enmr J. A. Wolthuis te Groningen zijn vrijgesproken. Het- Hof achtte niet bewezen,' dat de N.E.S.B, een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. tracht voort te zetten. Het Hof vernietigde het vonnis der Anisterdamse Rechtbank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procu reur-generaal bij het Hof had bevesti ging van het vonnis gevraagd. Het cassatieberoep van de procureur- generaal is voor de Hoge Raad tegen gesproken door mr E. F. L. Steijns uit Amsterdam, die erop wees, dat de ge- requireerden reeds zelf een contra memorie hadden ingediend. Hij weer sprak de mening van de procureur- ggneraal, dat men hier met een be dekt ontslag van rechtsvervolging te doen zou hebben en dus cassatie mo gelijk zou zijn. Het Hof achtte wel enige punten van overeenstemming aanwezig met het program der oude N.S.B., maar oordeelde dit niet vol doende om te kunnen zeggen, dat het streven der N.S.B. door de N.E.S.B. wordt voortgezet. In deze overweging zag pleiter een zuivere beoordeling der feiten. Ook is nimmer aangetoond aldus mr Steijns dat de N.E.S.B. iets anders zou nastreven, dan in de statuten staat vermeld. Het gaat hier niet alleen om de N.E.S.B. maar tevens om het recht van vereniging en verga ring, hetgeen uiterst voorzichtig moet worden gehanteerd. De advocaat-generaal mr Loeff, zal 13 April conclusie nemen. HOU JE TAAI De beide agenten hadden in één oogopslag de situatie door. „We hebben niks an ders te doen dan het anker naar boven te draaien!" zei er een. „Wacht, ik zal eerst de dievenwagen bellen!" Alles verliep nu volgens plan. De politie-agenten trokken de man omhoog totdat hij vlak voor een patrijspoort hing. Zijn han den werden in de boeien gedaan en een kwartier later zat hij al achter de tralies. Karolus wachtte de afloop van de hijspartij niet af. Hij vloog direct naar de ton die midden op het water dobberde. „Pieter!", riep het beest. „Arme Pieter, hoe is het met je!" „Gaat wel!" klonk de stem van de jongen in de holle ton. „Ik weet alleen niet waar ik heen drijf!" „Dat weet Ik ook niet!" antwoordde de kraai. „We zullen maar afwachten, misschien drijven we wel een nieuw avontuur in! Hou je maar taai, Pieterals je me zoekt dan zit ik bovenop de ton!" Als berijder van een auto komt bij mij deze vraag op: Zouden de ongevallen, die op bijna alle kruispunten van de toegangswe gen en de rijksweg, gelegen in de ge meente Kloetinge en Kapelle plaats vinden, niet mede veroorzaakt worden, doordat het zicht op die punten moeilijk gemaakt wordt door minstens drie oor zaken? 1. Bijna alle toegangswegen liggen hij de kruispunten lager dan de ïijks- weg; 2. Belemmert op sommige punten boomgewas, dat te dicht bij de rijks weg groeit, het zicht; 3. Wordt het verkeer, dat van de toegangswegen komt en de rijksweg na dert, gedwongen heel dioht bij die weg een moeilijke bocht te nemen. Het gevaar zou mogelijk verminderd worden, indien de toegangswegen een 50 tal meters vóór de kruispunten op het gelijke niveau van de rijksweg ge bracht werden en ze van diezelfde af stand recht en haaks op de rijksweg werden gebracht. Door de ernst van de situatie is het de overweging ten volle waard. Kapelle. W. BOGAARDS. Men verzocht ons het volgende op te nemen: Ergens op Celebes werkt een arts ender wel zeer bezwarende omstandig heden. Zijn vervoermiddel heeft geèn Handrem en géén vooiwieiaand.rijvmg meer. Wat dit betekent in een berg landschap met uitzonderlijk sleciite wegen kan" men zich voorstellen, ipjit: vervoermiddel moet op korte termijn door een nieuw worden vervangen, op dat deze zendingsarts dan weer tot diep in.- het binnenland kan doordrin gen om zijn zelfverloochenend werk te doen. Zijn inspuitingen met neo-salver- san kan geven aan de duizenden .lijders aan de afzichtelijke framboesia, die na enkele inspuitingen met dit 'heilzame middel VOLKOMEN genezen. Zijn kini- netabletten kan uitreiken aan de hon derden moeders ten behoeve van hun kinderen, waarvan 6080 pet. in het eerste levensjaar zonder deze tabletten sterven. En dan te weten, dat één buisje met tien kininetabletten voldoen de is om het leven van een kind te redden. Hier MOET worden geholpen, zo zel den de mannen van het C.J.M.V., het oude Ned. Jongelings Verbond. Daar om gaan de jongeren van de rode drie hoek een finaneijile actie houden om in één maand zo mogelijk f 10.000 bijeen te brengen voor een nieuw vervoermid del plus enkele kisten geneesmiddelen en medische instrumenten, één en an der in overleg met de Raad van de Zending der Hervormde Kerk en ln samenwerking met de bekende vereni ging „SIMAVI", die in de loop der ja ren voor het zendingswerk op Celebes evenals voor zovele andere eilanden op ruime wijze bijdroeg. Naast een actie in eigen kring doet het C.J.M.V. hierbij ook een DRIN GEND beroep op OUD-LEDEN, die overal in ons land en daarbuiten wo nen en werken. Zij worden uitgenodigd méester van de zendingscommissie Jn het C.J.M.V., Memlincplein 3 te 's-Her- togenbosch. Zo men het eenvoudiger vindt het bedrag in postzegels te sturen kan dit ook. Laat men deze postzegels dan in een gesloten enveloppe toezenden aan de heer K. Montfoort, Meniincplein 3 te 's-Hertogenbosch. In vijf dagen vier doden op de Rijksweg tussen Goes en de brug over het kanaal. Ieder die zich op de weg begeeft, behoort de regels van de weg te kennen, hetzij hij of zij, voetganger, fietser, bromfietser, motor- of auto rijder is. Telkens blijkt dat velen voor alle categorieën weggebruikers deze regels in het geheel niet, of slechts ten dele kennen, en dat geldt dan vooral voor de voetgangers en fietsers, al zijn er ook jn de andere categorieën ook vol doende die ze niet kennen. Vandaar de vele ongelukken. Vele niet- motor- of autorijders weten niet wanneer zij aan het gemotoriseerde voorrang moe ten verlenen, nog niet alleen op een voorrangsweg, maar ook op niet- voorrangswegen, waar het gemotori seerd voertuig in vele gevallen voor rang heeft voor de anderen. Dit is een reden om ieder op te wekken de verkeersregels goed te le ren en te kennen. En wanneer men ze kent, dan maar niet direct van alle rechten gebruik maken, op een voorrangsweg of waar die niet is. Dat mag de voetganger en de fietser niet, doch evenmin de motor- of duorijder. Ieder die zich momenteel op de weg begeeft, bedenke niet eerst wat zijn wettelijk recht is, maar veel meer wat 'Bijn morele plicht is. Men -kan tot op zekere hoogte zijn Wettelijk recht opeisen, maar ieder bedenkt toch dat het een morele plicht is voor ieder mens, om in de eerste plaats zijn eigen leven niet in gevaar te brengen, en nog veel meer dat van de ander te sparen. Wanneer ieder weggebruiker vanaf dit moment zo de weg gebruikt en steeds met deze gedachte bezield is, zullen zeker de ongelukken sterk ver minderen. S. Balkenende, Kapelle, Prins Bernhard klant bij Barend Hoogeveen. UTRECHT, 30 Maart. Barend Iïoogeveen, de chauffeur van het Ko ninklijk Paar, is enige tijd geleden als zodanig uit dienst getreden. Hij heeft gisteren de exploitatie ter hand geno men van een nieuw benzine- en olie tankstation aan de rand van de stad Utrêcht. Prins Bernhard heeft de aan zijn oud-chauffeur gedane belofte, bij de opening van het station zijn eerste klant te zullen zijn, gestand gedaan. Gistermorgen om elf uur uit de Ver. Staten teruggekeerd, kwam de Prins gistermiddag met zijn auto bij Barend Hoogeveen als eerste tanken. Na een hartelijke begroeting pompte Barend vakkundig, via een met witte anjers versierde slang, de tank vol. Hier mede was het nieuwe tankstation in dienst gesteld. Utrecht's burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz was daarbij tegenwoordig. Ook een aantal leden hun bijdrage te storten op postrekening van het paleispersoneel kwam hij deze nr 97835 ten name van de penning- gelegenheid zijn oud-collega opzoeken MIDDELBURG, 29 Maart. De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft een seizoen met vele tegenslagen achter de rug. Enkele concerten en jeugdconcerten moesten door ziekte worden uitgesteld, enkele sprekers, met wie reeds afspraken voor lezingen werden gemaakt, konden hun beloften niet nakomen wegens ziekte of vertrek naar het buitenland, zodat andere lezingen tengevolge van deze onverwach te tegenslagen weer moesten worden ver zet. Ook moesten door ziekte van onver vangbare acteurs vier maal toneeltoür- nee's worden veranderd: Het bestuur en het secretariaat waren zwaar belast door het werk verbonden aan het programma voor de rampgebieden (gedeeltelijk in op dracht van de gemeente Amsterdam en gedeeltelijk met steun van het Nationaal Rampenfonds uitgevoerd), zodat niet al tijd gewerkt kon worden in het vereiste tempo. Eén en ander is oorzaak geweest, dat het programma min of meer op losse schroeven leek te staan en dat vooral de lezingen enigermate in het gedrang kwa men. Momenteel wordt het werk weer langzamerhand normaal. De voorberei dingen voor het seizoen 19541955 zijn reeds in volle gang. In de komende win ter zal de Z.V.U. alweer haar 10-jarig bestaan herdenken. Legervoorlichting op scholen» meent minister Cals. DEN HAAG, 30 Maart. De minis ter van Onderwijs heeft in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over zijn begroting meegedeeld, dat hij geen reden ziet om op te treden tegen voorlichting over de krijgsmacht op de scholen, voorzover die door be sturen en ouders wordt gewenst. De brief van het moderamen der Nederl. Herv. Synode wordt door de minister een misvatting genoemd. De minister wijst er op, dat de scho len vrij zijn die voorliclhting al dan niet te doen geven; besluit men tot die voorlichting over te gaan, dan worden de ouders hiervan in kennis gesteld. Bovendien worden slechts die leerlin gen tot deze beroepsvoorlichting toe gelaten, van wie de ouders schriftelijk hebben verklaard, dat zij daarvoor hun toestemming verlenen. De instelling van een commissie, zoals door enkele Kamerleden is bepleit, acht de minis ter geheel overbodig, gezien de vrij heid van handelen die de schoolbe sturen hebben. MIDDELBURG, 30 Maart. Aard appelen: Koopmans Blauwe grote 14. Fruit: Jonathan II 4044, K 32— 60, Golden Delicious K 3135, Goud reinette I 4553, II 36—37, K 51. Bloemen: Tulpen per bos 35. Groenten: Spruiten 3166, Savoye kool 40, Rode kool 714, Glassla per stuk lS—25, Peen per kg 512, Gias- andijvie 5379, Bosselderie 2033, Bosradijs 28, Koolrapen 1517, Wit lof 40—64, Prei 1219, Kasspinazie 6075, Snijsla en dunsel.34103, Uien 46, Kroten per kg 12li, Glasveld- sla 66115, Rabarber 4043, Knol- selderie 15. Heden werd de eerste Bosradijs aan gevoerd door de h'eer P. van de Welle te Westkapelle. GOES, 30 Maart. Export-veiling. Appels. Op monster: Golden Delicious 71-80.85; Jonathan 56.80—63; Laxton Superbe 76.40 42.80—43.80, II 34; Jonathan 1 gr. 70—75^ 77.10; Goudreinette i gr. 46.2058; I 61.90; II 44.90; Peren: St Remy I gr, 43—46, X 43—45. Gewone veiling. Appels. Goudreinette K32—46, F 31—35, Stek 14- -16; Jona than K 37—54, F 29—39, Stek 13—15; Golden Delicious K 4849, F 3134; Zure Bellefleur F 6; Zoete Ermgaard K 45, F 30—35; Winston K 48, F 30. Peren: St Remy K 39—43, F 37—38; Kleipeer F 20; Comtesse F 2124. HANDELAARSPRIJZEN EIEREN. GOES, 30 Maart. Kipeieren 8, Eendeie ren 8, Kalkoeneieren 15 en Ganseieren 20 ct. Prijs voor verse kippeneieren f 1.53 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uitbetaald. BERGEN OP ZOOM, 29 Maart. Groen ten en fruit. Waspeen 1014; Prei 1629; Kroten 57; Savoye kool 22; Rode kool 713; Witte kool 1011; Spruiten 45; Boerenkool 1924; Radijs p. bos 26; Wit lof 3065; Spinazie 6083; Boskelen 12 18. SINT ANNALAND, 30 Maart. Uien, middel 3.30, bonken 3.20, driel. 2.50 per 10 kg. Aanvoer 12 ton. In het raam van de Benelux. DEN HAAG, 30 Maart. Met Bel gië is overeengekomen, dat in het raam van de Benelux met ingang van Maart 1956 het handelsverkeer met België in verse zeevis geheel gelibera liseerd zal zijn. Een overgangsregeling met halfjaarlijks te verhogen contin genten zal aan de liberalisatie vooraf gaan. Te beginnen met 80 ton over de periode van 1 April' tot 1 Juni 1954 en 125 ton van 1 Juni tot 1 September 1954 zal het kwartaalcontirg :t ieder !- jaar met 50 ton worden verhoogd. In de periode van 1 September 1955 tot 1 Maart 4956 zal het contingent 250 ton bedragen. Daarna zal het verkeer geliberaliseerd zijn. 23 Ook daar wordt de trom geroerd en de trompet gestoken. Zodoende krijgt de veldheer meer dan zeshonderd man onder zijn commando, zeelieden, oude soldaten, doorgezomerde vechtjassen met rapier en vuurroer, dappere ede len, gewapend met de aristocratische degen, die meestal veel te snel ge trokken wordt en reeds om een lut tele kleinigheid uit de schede vliegt. Er zijn sierlijk uitgedoste jonkers in fijne kleding, de hoofden zwierig ge dekt met een Vlaamse slappe hoed van dure ruige stof, versierd met een wapperende vederbos van een kleurige inheemse vogel. Een van hen, een charmeur, jong, verwaand, rijk, pracht- lievend en verwend in weelde, ver klaart, niet naar genoegen bediend en verzorgd te worden en een persoon lijke lijfknecht te verlangen. Zijn keus valt op een jonge zfeeman, een vreem deling uit het Verre Noorden, in zijn ogen niet meer dan een barbaar die met gepaste eerbied kan opzien naar de zwierige Spaanse ridder, hoog bo ven hem. Zo gebeurt het, dat Joris, daartoe verkoren, lijfknecht wordt van de edele heer Francesco de Saucedo, door zijn standgenoten in luchtige scherts aangeduid als „De Elegante". De beste kleermaker wordt ontbo den om Joris een passend gewaad aan te meten, een hups costuum met rode :chouderma"':l en een baret van F-" flu reel met rod's pluim.. Cor te:: houdt een schitterende wa penschouw. Edelen te paard, man schappen te voet, krijgshaftige solda ten, schommelende zeelui en tenslotte als gevaarlijke angel in de staart, elf bronzen kanonnen en allerhande wa pentuig, waarmee de stoet gesloten wordt. De edele Francesco zit fier té paard en weet niet, waarop hij het meest trots is, op zichzelf, zijn prachtig ros of de forste gestalte en stevige kuiten van fijn gekniebroekte lijftrawant. De kleermakers krijgen nog meer werk. Alle mannen ontvangen een dik buis, gevoerd met een zware laag ka- roeren van zijn zeventien musketiers, het daarbij passende kruit en lood, de bogen van zijntwee en dertig boog schutters, de slag- en steekwapens van zijn meer dan vijfhonderd soldaten. Ook benoemt hij een der edelen tot commandant van zijn „artillerie". Een man als Cortez kan in zulk een tijd met zulke middelen wonderen doen. Vermetelheid en onstuimige overmoed naast rustig beleid, diplomatiek ge duld en scherpziende mensenkennis, FEUILLETON door K. JONKHEID toenen bekledingen, die tegen pijlen en puntige schichten beter weerstand bieden dan kolders van ijzeren vlecht werk of maliën. Cortez voert de staatsie van een vorst. Hoewel hij inwoont bij de hoog ste ambtenaar ter plaatse, de waar nemende Gouverneur, heeft hij een eigen schenker, Eijn eigen hofmeester en zelfs een kamerheer. Maar eijn einddoel is en blijft het verkrijgen van macht, goud en roem. Daarom laat hij alles nogmaals nauw gezet nazien, zijn elf kanonnen, die, hoewel van speelgoedformaat, zijn meeat geduchte wapens zijn, de vuur- stellen hem daartoe in staat. Vooral de paarden worden nauw lettend verzorgd. Eén paard weegt op tegen honderden inboorlingen. Hun vrees, hun bijgelovige ontzetting voor dit nooit aanschouwde „wonderwezen" is grenzenloos. De dag van vertrek breekt aan. Alle zeilen wordten gehesen, vaandels en wimpels ontplooid. Toegejuicht en na gewuifd door vrienden, verbluft nage staard door eenvoudigen, glijden de schepen weg, het dichtstbijzijnde doel der grote onbekende wereld tegemoet. De vaart levert geen enkele emotie dan wel eigenmachtig optreden van een der scheepscommandanten, die op bevel van Cortez onmiddellijk in de' boeien wordt gesloten. Vrij spoedig komt het beloofde land in zicht.. De edelen zwaaien hun kost bare hoeden, de soldaten steken hun blank geschuurde sabels recht omhoog, het scheepsvolk juicht in het want en de Spanjaarden jubelen in hua klank rijke taal„El Dorado! El Dorado!" „Het Goudland! Het Goudland!" De elegante Francesco zegt in nederbui- gende blijdschap tot zijn lijftrawant „Nu gaat het beginnen, baasje. De gou den tijd breekt aan". En in een dich terlijke vlaag schrijft hij aan de wand in zijn verblijf: El Dorado Yohu trovado. Ik heb het goudland gevonden. Maar.... misschien zal het zo ge makkelijk toch niet vlotten! Aller ogen glijden langs de kust en ontdekken daar een in keurige regelmaat opge stelde legermacht. Wat betekent dit? Cortez vermoedt en de anderen vrszen, dat de bedoelingen van deze georgani seerde troep niet bepaald vredelievend zijn. Cortez heeft ergens een inboor ling opgepikt en meegebracht, die Jo Spaanse taal verstaat en .kan dienen als tolk. De grote schepen laat hij op veilige afstand, maar een paar kléinere en enige sloepen stuurt hij dichter naar de kust. De tolk moet trachten con tact te krijgen. Het lukt. Maar de houding der in boorlingen is hovaardig, hun woorden zijn uitdagend en zelfbewust. Ze wei geren vriendschap, ze weigeren over leg, ze zullen een landing met geweld beletten. VEEMARKT. ROTTERDAM, 30 Maart. Aanvoer in totaal 5529. Vette koeien en ossen 650; Gebruiksyee 1367; Vette kalveren 80; Graskaiveren 263; Nuchtere kalveren 2602; Varkens 109; Biggen 148; Paarden 147; Veulens 11; Schapen of lammeren 63; Weide/zuiglammeren 38; Bokken of geiten .51. Vette koeien 280—302, 262—282, 232— 260; Vette kalveren 230—240,, 220—230, 190210; Graskalveren 440, 350, 240; Nuchtere kalveren 44, 40, 35; Biggen 70, 52, 40; Siachtpaarden 20Ö, 190, 175; Scha pen 15Ö, 125, 100; Lammeren 115, 105, 95; Kalf- én 'melkkoeien 1125, 940, 780; Vare koeien 775, 675, 600; Vaarzen 870, 700, 575; Pinken 585, 485, 375. VEERE, 30 Maart. Vismijn. 1022 kg exp. garnalen 1,54172, 17 kg schaf 44, 60 kg bot 3345, 4 kg tong 1.71, 31 kg rog 40—60, 12 kg ;schoi 31. WASHINGTON, 29 Maart. In een ar tikel in de „New York Times" heeft de Amerikaanse oud-minister van Buiten landse Zaken Dean Aclieson als zjjn me ning te kennen gegeven, dat de dreiging van „zware vergelding" tegen agressie het anti-communistische bondgenootschap zal verzwakken en dat deze politiek, in daden omgezet, mogelijk een wereldoor log zal verhaasten. „Onze bondgenoten zullen", zo schrijft Acheson, „terecht van oordeel zijn, dat hun bestaan op roekeloze wijze aan on nodige risico's wordt blootgesteld. Stra tegische bombardementen zijn niet ons eerste, doch ons laatste rédmiddel. Geen verantwoordelijke en zeker niet een de mocratische regering zal hiervan anders gebruik maken dan om aan een algehele aanval het hoofd te bieden". Acheson legde de nadruk op de nood zaak o mde bondgenootschappen, zoals de N.A.V.O., te handhaven. Z.i. moeten de V.S. vertrouwen op hun eigen defensie en dié van hun bondgenoten, en op hun atoomwapens, teneinde alle betrokkenen af te houden van de geweldige ramp van een algemene oorlog DEN HAAG, 30 Maart. De Ka tholieke Middenstandsbond heeft naar laanleiding van de Middenstandsnota 'een adres gericht aan de Staten-Gene- raal, waarm in het algemeen met veel waardering over deze nota wordt ge sproken. Opgemerkt wordt, dat door het ont breken van een financierings-regeling voor bedrijfspanden, het voor vele middenstanders onmogelijk is zelf een bedrijfspand te bouwen. Indien zij dit wel doen, komen zij voor -onevenredi ge hoge lasten te staan.Met kiem be pleit de bond dan ook een financie- ringsregeling voor de bouw van mid- denstandsbedrijven. Op het middenstandscongres van de P.v.d.A. is ook over de middenstands nota gesproken. Op dit congres hield drs H. Peschar een betoog, waarin hij zei dat de middenstandsnota bevestigt, dat een groot deel van de middenstand aan de rand van het bestaansminimum leeft. Helaas draagt de nota, aldus drs Peschar, wéinig toe tot de oplossing van het probleem.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5