T ZEEUWSE PLAKKEBORD 'T SPIEGELTJE - Geref. Gemeente te heeft 's Gravenpolder weer een eigen predikant Sint Annaland wordt uitgebreid J. VAN MELLE OORLEDE NOTEERT U RAMMELDE Raad van Oostkapelle vergaderde Pijn hier - scheuten daar Aia dertig /aar Ds. T. Cabaret deed zijn intrede Jaarvergadering Kerk en School Nieuws uii de Provincie. Middelburg. Goes 7 holen Avondnijverheidsschool te Goes gaf weer velen een getuigschrift Woensdag 31 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 •Er Cureelanden zullen worden ontsloten Sint Annaland gaat een be gin maken met de reali sering van het uitbreidings plan. Voorlopig zijn daarbij 45 personen betrokken. Het gaat in eerste instantie om de ontsluiting van de Curee landen door de aanleg van twee straten, die elkaar zul len kruisen op het punt, waar nu de woningen van wethouder Moerland en de heer Van Zetten staan. Er zijn al heel wat mensen op geroepen, die in dit gebied grond of een huis bezitten. De centrale commissie voor de onteigeningsvergoeding heeft met hen gesproken en de procedure is nu aan de gang. Dat hier het particu lier belang voor het algeme ne dorpsbelang moet wijken is jammer voor de be trokkenen in de eerste plaats, al is het verheugend, dat zij zelf inzien, dat deze uitbreiding van grote bete kenis is voor de gemeente. Aan de éne zijde van het kruispunt is een wijkge- bouw geprojecteerd en aan de andere kant een vereni gingsgebouw. Voorlopig zal nog geen enkele woning worden gesloopt. Sint Anna land kreeg voor drie jaar slechts 10 huizen toegewe zen en het is niet verant woord om nu reeds van dif^ geringe aantal nog wat af te knijpen voor compensatie wegens gesloopte woningen. Daarom zal worden begon nen (in afwachting van mis schien een extra toewij zing?) de nieuwe straten provisorisch aan te leggen. Dit alles betekent ook weer niet, dat er verder niets zal gebeuren. De ge meente zit n.l. niet alleen in tijdnood, maar heeft ook hard gebrek aan bouwgrond. Voor de 10 toegewezen wo ningen is er n.l. hoegenaamd geen bouwgrond beschik baar en dus is het zaak, dat de procedure om grond in eigendom der gemeente te verkrijgen zo snel mogelijk verloopt. Uiteraard hoopt het gemeentebestuur, dat 't niet tot onteigening behoeft te komen, maar dat de ge meente in staat is de nodige grond te kopen. Er is ook sprake van tijdnood, omdat het wijkgebouw, een ge schenk van het Zwitserse Rode Kruis, dat waarschijn lijk ook een badhuis zal krijgen, nog dit jaar zal worden aanbesteed. En (hoe kan het anders?) het ge meentebestuur wil, gezien de grote woningnood, ook zo snel mogelijk overgaan tot Goes: Hedenavond kwart over 7 zaal Krijger: Ds A. J. Wijnmaalen, Ned. Herv. pre dikant, houdt tijdrede voor S.G.P. Goes: Zaterdag 3 April a.s. kadervergadering C.N.V. Kapelle: Morgenavond 8 uur Wijkgebouw: Jaarverga dering Ver. Liefdadigheid naar Vermogen. de toewijzing der 10 nieuw gebouwde huizen. Burge meester Van den Bos hoopt, dat dit reeds in Juni moge lijk zal zijn. Niemand mag, als hij dit alles heeft gele zen, nu menen, dat hij of zij over een jaar via een mooie straat van de Kerk- ring of vanaf de Nieuwstraat naar de Hoenderweg zal kunnen wandelen, een straat met aan keerszijden rijen nieuwe woningen. Dat wordt nog wél enkele jaar tjes later, maar.er wordt nu in ieder geval gewerkt aan het voor Sint Annaland zo belangrijke uitbreidings plan. De heer M. C. van Melle te Goes stuurde ons dezer dagen een artikeltje uit de in Johannesburg verschij nende krant „Die Transva ler", dat we vooral onze oudere lezers niet willen onthouden. „Johannes van Melle, be kende Afrik prosaskryver is na 'n siekbed van twee maande in die Johannes- burgse Algemene Hospitaal oorlede. Hij was 66 jaar oud. Mnr van Melle is op 11 Febr. 1887 in Goes, Neder land, gebore. In 1911 het hy na Suid-Afrika gekom en is in 1913 gevolg deur sy egt- genote. Hier het hy onder- wys gegee op Bronkhorst- J~\ rie samenkomsten binnen de tien dagen met drie E> en zestig sprekers. Wijhebben het verwerkt, maar vraagt u niet hoeWoordenwoorden en nog eens woorden. Elk woord was goed bedoeld, daar niet van, maar het vermogen om naar elke redenaar met even grote belangstelling te luisteren kende toch wel zijn grenzen. Met pijnlijke ogen en niet bepaald frisse kleren vanwege de sigaren- en sigarettenrook, die de spreker vaak aan het gezicht onttrok, zijn wij na elke samenkomst de buitenlucht weer ingegaan. De sluizen der welsprekendheid waren voor deze dag gesloten, aan de eerst niet te stelpen woordenstroom was tenslotte toch een eind gekomen. In één der samenkomsten circuleerde een keurig getypte lijst met de namen der sprekers. Zeven en twintig hadden te kennen gegeven óók wel een woordje te willen spreken. De meesten deden het kort en begonnen dat ook te vertellen: „Aangezien er nog meer sprekers zijn, zal ik het kort maken...." Hoeveel gras er voor de vele sprekersvoeten is weggemaaid tijdens die drie dagen weten wij niet. Wij geloven wèl, dat men er een grasdrogerij veertien dagen mee aan het werk had kunnen houden! De allergrootste bewondering hadden wij voor de man, tot wie al die toespraken werden gericht. Die na een jarenlange dienst als burgemeester of secretaris afscheid nam óf die als burgemeester zijn entrée maakte. Nauwkeurig hield hij bij wie er gesproken had en voor ieder moest hij een bijzonder woord zien te vinden. Hij mocht niet in herhalingen vallen en hij moest er ook blijk van geven de bedoelingen van de sprekers precies te hebben aangevoeld. Stel u voor, dat hij er één zou hebben vergeten! Het is alle drie de keren goed afge lopen, voor beide partijen. En dat was voor ons, die hadden zitten turven wie het record in kortheid had gevestigd, een reden tot grote verheugenis selzaad of halfwassen van 't Groninger of Friese wad te halen, zo wordt uit Yerseke gemeld, zal per 6 Mei a.s. gedurende acht weken wor den opengesteld. In Sluis is de grond nog altijd niet veilig. Steeds wordt er weer oorlogsmate riaal gevonden en nu het voorjaar weer is aangebro ken ligt het vermoeden voor de hand, dat er op de landerijen opnieuw het één en ander te voorschijn zal komen. Wat er de laatste ja ren zoal aan het daglicht is gekomen moge blijken uit 't volgende^ staatje: in 1951 werden gevonden 27 grana ten, 1 pantservuist, 9 mijnen, 2 kisten- geweermunitie en 1 vliegtuigbom. Het volgende jaar was de oogst 11 grana ten, 8 handgranaten, 1 pant servuist, 1 mijn en 2 vlieg tuigbommen. En vorig jaar werden 22 granaten, 10 handgranaten, 10 mijnen, 10 kisten geweermunitie en 1 De gelegenheid om mos- pantservuist ingezameld. Het Groene Kruis in Zie- rikzee heeft een bedrag van f 25000,gekregen uit de opbrengst van 8.5 ton der na de watersnood in Zwitser land gehouden radio-actie. Zierikzee zal het geld ge bruiken voor uitbreiding van het wijkgebouw met 'n afdeling voor zuigelingen zorg. Binnen een maand wordt het plan al aanbe steed. Ook de inrichting van het gebouw zelf wordt ver beterd. Dat kan door de me dewerking van de centrale vereniging in Utrecht. Zaterdag a.s. zal het mos selseizoen 19531954 offi cieel worden beëindigd. Dan zullen de mosselkwekers de laatste mosselen mogen af leveren. Als gevolg hiervan zullen vanaf 16 April a.s. tot nader order geen export machtigingen meer worden afgegeven. spruit, Nooitgedacht en Jo hannesburg. Hoewel hy reeds in 1942 afgetree het, het hy later weer tydelik skoolgehou en was nog tob kort voor sy dood in die tuig. Van Melle het in Suid- Afrika bekend geword as prosaskryver. Hy behoort tot die groep realistiese skryvers in Afrikaans net soos Jochem van Bruggen ons letterkunde vérryk het met 'n noukeurige waarne ming van die Afrikaanse werklikheid. As jong onder- wyser het hy gou aangepas by ons Afrikaanse lewe en ons mensen spoedig leer ken. Alhoewel hy ook gedigte in Nederlands gepubliseer het wat getuig van sy fyn- gevoelige waarnemingsver- moë, is dit veral in die pro- sa dat hy kon onderskéi-het en ook een van ons belang- rikste prosaskryvers geword het. Van sy kortverhale is daar enkeles soos „Oom Ka- rel vat sy geweer", wat reeds klassiek in ons letter kunde geword het. Sy roem as skryver rus egter veral op sy twee romans „David Booysen" en „Bart Nel". Laasgenoemde werk is ook in Duits vertaal. Van Melle se krag moet ongetwijfeld gesoek word in die sober heid en eenvoud van sy uit- drukkingskrag. Party maal skryf hy so eenvoudig, dat die kritici hom nie na waar de kon skat nie. En tog is daar die eenvoud nie 'n vlak realisme of onvermoë nie. Van Melle was ook 'n skilder en dit het sy oog verskerp vir die wirklikheid. Hij is ongetwyfeld een van die kunstenaars wie se naam sal bly lewe." Bovengenoemde oud-Goe- senaar heeft, zo vertelde men ons, z'n schoolopleiding genoten aan de jubilerende Chr. Nationale school te Goes. Zeister scholieren schenken bomen- De leerlingen van de open bare school voor V.G.L.O. in Zeist hebben een buitenge woon geslaagde actie gehou den ten bate van de boom- plantactie van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land". Leerlingen van de diverse klassen vormden een comité. Er werd een verlo ting gehouden, waarvoor de prijzen werden aangekocht uit gelden, die door door de leerlingen tijdens hun vrije Zaterdagmorgens zelf wer den verdiend, 't Totale resul- den verdiend. Zij werkten taat der actie was meer dan bevredigend. Een bedrag, dat voldoende is voor de aanplant van 55 bomen, kon naar Zierikzee worden over gemaakt. In Kapelle heeft de collec te voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren f 89. opgebracht. Waterleiding op zomer woningen-terrein OOSTKAPELLE, 30 Maart. De raad van Oostkapelle heeft vanavond een voorstel van het raadslid A. Don (P. v. d. A.) verworpen om de jaar wedde van het hoofd van de Vlees keuringsdienst tot f 2500.te ver lagen. De heer Don lichtte dit voorstel uitvoerig toe. Hij noemde de te ver richten arbeid in verband met de ver houding in salariëring te gering. Burgemeester F. C. Sprenger wees er echter op, dat de jaarwedde is vast gesteld door de colleges van B. en W. van de kringgemeenten en nog bene den het toegestane maximum ligt. B. en W. zijn van mening, dat de werk zaamheden bij de dienst naar tevre denheid worden verricht. Bij de hier op volgende stemming werd het voor- stel-Don met 52 stemmen (de heren Don en J. Paardekoper (S.G.)) ver worpen. Een voorstel van de heer Don tot opruiming van de bouwvallige schuur van de heer A. Roose, op de hoek MolenwegDorpsstraat werd even eens verworpen. De heer Don acht gevaar voor instorten niet denkbeel dig. B. en W. zullen deze zaak ech ter nader bestuderen. De meerderheid van de raad besloot voorts het nieu we sportveld zo spoedig mogelijk in te zaaien. In de vacature voor 2e ambtenaar ter secretarie zal voorlopig niet wor den voorzien. raad besloot voor 1954 donateur te worden van de Chr. Vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, tot een bedrag van f 25.Het Kon. Wilhelminafonds krijgt een cent per inwoner. Het subsidie van de plaatselijke muziekvereniging werd verhoogd tot f 150.(tegen J. Paar dekoper). Ook V.V.V. krijgt thans f 150.—. Een voorstel inzake aanleg vai waterleiding op het zomerwoningen terrein en omgeving werd aangeno men. De eigenaren der percelen zijn verplicht tot aansluiting en bijdrage in onrendabele kosten, die door de waterleidingmij Zeeland geraamd zijn op f 580.per jaar in totaal. meezonden Mededeling (adv.) en stramheid in ljjf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. Minder belasting bioscoop voorstellingen te Middelburg? MIDDELBURG, 29 Maart. Nu de minis ter van Binnenlandse Zaken geen be zwaar meer zal maken tegen verlaging van het percentage der vermakelijkheids belasting voor bioscoopvoorstellingen, hebben B. en W. de raad voorgesteld hiertoe te besluiten. Een dergelijke beslis sing werd reeds in October 1952 genomen, maar zij werd toen niet goedgekeurd, om dat de minister een onderzoek wenste naar de rentabiliteit van het bioscoopbe drijf in het algemeen. B. en W. zijn van oordeel, dat het hoge belastingpercentage niet gehandhaafd kan worden, nu dit reeds in vele gemeenten is verlaagd en nog meer gemeenten daartoe zullen over gaan. Zij hebben becijferd, dat hun voor stel voor de gemeente een nadeel van f 4100.betekent, wanneer het tarief op 25% wordt teruggebracht. Het is hun niet mogelijk middelen aan te wijzen ter op heffing van dit nadeel. Wèl zijn zij van plan bij de binnenkort te voeren onder handelingen met het Rijk over de ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds deze aangelegenheid ter sprake te brengen. ^-GRAVENPOLDER, 30 Maart. Voor de Gereformeerde Gemeente van s-Grayenpolder was het vandaag een blijde dag. Doordat Candidaat T. Caba ret uit Rotterdam het beroep naar deze gemeente heeft aanvaard, kreeg men voor het eerst na dertig jaar weer een eigen predikant. Het eigen kerk gebouw en dat van de Geref. Kerk, dat welwillend was afgestaan en waar men de plechtigheid via luidsprekers kon volgen, was geheel gevuld toen ds •a, ...vJ!?1 intrede deed, na des middags bevestigd te zijn door ds L. Rijksen uit Middelburg. J De bevestiger had tot tekst gekozen 2 Tim. II vers 15. „Benaarstig U om Uzelven Gode beproefd voor te stel len en als thema een ernstvolle opwekking om niet beschaamd te worden en een getrouw arbeider te zijn, een rechte Woordsbedienaar en een beproefde des Heren. Hierna volgde de plechtige beves tiging. Aan de handoplegging namen deel ds Verhagen uit Kampen, ds Bel van Krabbendijke, ds Dieleman van Yerseke, ds Hage van Aalst, ds Ker sten van Genemuiden en Ouderling Hoekman. Hierop werd de nieuwe predikant toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Nadat ds Rijksen ook de echtgenote en de kinderen van ds Cabaret had toegesproken, volgde dankzegging met als slotzang Ps 66 vers 2 en 10. DE INTREDE. Tot zijn intredetekst had de nieuwe herder en leraar 1 Cor. 2 vers 2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder U, dan Jezus Christus en die gekruisigden als thema: Paulus' wens betreffende de inhoud van zijn prediking, d.w.z. deze predi king is een afsnijdende prediking, een Christusprediking en een ziel- zaligende prediking. Na zijn preek sprak ds Cabaret tot zijn bevestiger en docent, en vervol gens tot ds Kersten, tot de heer Van Boekhoven, tot burgemeester Jansen, tot ds Kluiver, de Ned. Herv. predi kant, tot de kerkeraad der Geref. Kerk, speciaal voor het afstaan van het kerkgebouw, tot de afgevaardig den van de andere kerken, tot de ca techisanten, de verenigingen, de kos ter, de organisten, werklieden, zijn moeder en tot familie, vrouw en kin deren. DEN HAAG, 30 Maart. De jaar vergadering van de Hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School zal op Vrijdag 23 April in Esplanade in Utrecht worden gehouden. Dr E. Emmen, secretaris generaal van de Hervormde Kerk zal spreken over „Wat verwacht de Kerx van de Raad?", dr N. F. Noordam, directeur gemeentelijke kweëkschool te Rotter dam over „Hoe ziet men vanuit het openbaar onderwijs het werk van de Raad? Welke bezwaren, welke ver wachtingen?" en de heer P. Jouwsma, hoofd van een Bijzondere Christelijke school te Enschedé over „Hoe ziet men vanuit het Christelijk onderwijs het werk van de Raad?" Welke bezwaren welke verwachtingen?" De voorzitter van de Raad, dr D. N. van de Neut, zal in de middagverga dering in een referaat de problemen, die des morgens aan de orde zijn ge steld, van de visie van de Raad uit belichten onder de titel „De Raad, Staande te midden van Kerk en Onder wijs". BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Echtveld, toez., A. Ploeger, Zendingspredikant te Soest; naar Hellouw, toez., J. v. d. Graaf, cand. te Leerbroek; naar Spannum, toez., G. F. A. Carsten te Verwert; de benoeming tot vicaris te St. Lau rens, B. v. d. Lelie, cand. te Leiden. Bedankt voor Heerenveen en voor Nijehaske, toez., C. Overdijk te Mid- lum; voor de benoeming als hulp- pred. te Eemnes-Buiten en te Schel- luinen, B. N. B. Bputhoorn te Benne- kom. Geref. Kerken. Beroepen te Echten (Fr.), J. Dijk stra, cand. te Ellekom; te Ezinge, M. G- Ton te Geesteren-Gelselaar; te Maasdijk, W. M. -de Bakker te Reit- sum; te Spijk (G-), J. A. v. d. Peppel te Heykum; te Red Deer (Albarta, Canada), R. Kooistra te 's-Graven- hage-Moerwijk; te Drachter-Compag- nie, J. Bonda te Staveren. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Ouderkerk a. d. Am- stel, K. J. Velema te Midwolda. Vrij Evang. Gemeente. Drietal te 's-Gravenhage: A. J. Buurman te Franeker, N. de Goede te Oude-Bildtzijl en J. Lissenberg te Bussum. Oud-Geref. Gemeente. Tweetal te Rijssen, E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum en M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. Hij mocht hierna vele gelukwensen in ontvangst nemen. Namens de Clas sis Goes sprak ds Bel, namens de Par ticuliere Synode ds Dieleman, namens de curatoren ds Verhagen. Voorts voerden het woord student Elshout, Burgemeester Jansen, ds Kluiver, de heer de Dreu namens de Geref. Kerk, en ouderling Hoekman. Laatstgenoem de liet zingen Ps 74 vers 20. Het was een blij en plechtig ogenblik toen tenslotte ds Cabaret, na een dank woord te hebben gesproken, voor de eerste maal zijn gemeente zegende. Commissie vakopleiding bouwbedrijf op Walcheren. MIDDELBURG, 29 Maart-. In vele plaatsen van ons land zijn commissies in gesteld, die verbetering willen brengen in de ongunstige toestand, welke in vrij wel alle beroepen bestaat, n.l. het grote tekort aan bekwame vaklieden. De Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft het noodzakelijk geoordeeld ook op Walche ren een dergelijke commissie in het leven te roepen, welke commissie voorlichting en steun zal geven aan alle jongelui, die bij het verlaten der lagere school een vakopleiding willen volgen. Hetzelfde geldt voor hen, die zich na een opleiding op de Technische School verder in het door hen gekozen beroep willen bekwa men. In deze commissie hebben zitting de heren J. de Kroo, Koudekerke, namens de N.C.A.B., voorzitter; D. Faas, Middel burg, namens de A.N. B.B., secretaris penningmeester; L. Wouters en W. de Pagter, beiden te Middelburg, namens de Ned. Aannemers- en Patroonsbond; J# Goedemond, Vlissingen, namens de N.R. K.A.B.; J. Vreke, Middelburg, namens d« Ned. Chr. Bouwarbeidersbond; D. Niesthoven, Middelburg, namens de R.K, Bond St Joseph; F. Naerebout, Middel burg, namens de Vakgroep Schilders A.N, B.; F. van Sabben, Vlissingen, namen? het Gewestelijk Arbeidsbureau te Midc delburg, allen leden. Ingezonden Mededeling (adv.) HAZET, tfOOEN. EN STAAIWARENFA BRIEKEN IE ZEVENBERGEN N.V. Jansen en Broek bouwt 34 étagewoningen. De N.V. Aannemersbedrijf R. J. Jansen en Broek heeft, namens het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmij nen in Limburg, de gemeente verzocht de nog openliggende bouwterreinen aan de Rotterdamse- en Rouaanse kaai te mogen kopen, teneinde daarop in totaal 34 étagewoningen te doen bouwen. Han gende de onderhandelingen over de bouw tussen het bedrijf en het Mijnwerkers fonds heeft de gemeente, ter bevordering van een vlotte gang van zaken, op haar naam Rijkssteun voor de bouw van 26 woningen aangevraagd. Reeds eerder werden pogingen in het werk gesteld om de gaten te doen volbouwen. Door de grote gevelhoogte, die als eis aan te her bouwen panden diende te worden ge steld, bleek herbouw van afzonderlijke huizen door particulieren niet mogelijk. B. en W. prijzen zich daarom gelukkig, dat het nu op een andere wijze kan. Zij stellen voor de grond te verkopen voor f 15.247.en de Rijksbedr^gen aan het Algemeen Mijnwerkersfonds over te dra gen. In de grond is ook begrepen het perceel bouwterrein op de hoek van «le Rouaanse- en de Dwarskaai. Daar zijn al twee panden gesloopt. De transactie (de gemeente kreeg de grond in eigendom door de aankoop der beide panden) kost te de gemeente f 9849,04. De grond kan nu verkocht worden voor f 12.50 per vier kante meter, zodat de gemeente op dit gedeelte een verlies lijdt van f 5692,44. Subsidie voor Chr. school' en beroepskeuze? De Chr. Stichting voor School- en Be roepskeuze in Zeeland heeft het gemeen tebestuur om een subsidie gevraagd. B. en W. hebben voorgesteld dit verzoek in hun handen te stellen om prae-advies. P.T.T.'benoeming. Bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. is de adjunctreferendaris der P.T.T., de heer P. A. Dansen (inspec tiebureel) met ingang van 1 April a.s. be noemd tot referendaris 2e klasse der P.T.T. Causerie over structuurplan. In de officieuze vergadering van de Goese gemeenteraad van 25 Baart j.l. heeft de heer J. Oranje, directeur van Gemeentewerken een causerie gehouden over het structuurplan der gemeente. Dit structuurplan, zo lezen we in het verslag dat eerst heden voor publicatie werd vrij gegeven/heeft een wijdere strekking dan het onlangs aanhangig gemaakte uitbrei dingsplan en is bedoeld als een interne richtlijn voor het beleid van het gemeen tebestuur voor een langere periode als waarvoor het uitbreidingsplan is gepro jecteerd. De verschillende prognoses, welke be staan voor de toekomstige ontwikkeling van de gemeente en de verschillende daarbij tersprake komende aspecten wer den uitvoerig belicht. De raadsleden toonden zich zeer ge ïnteresseerd voor de consequenties van het drie-eilandenplan voor de gemeente. Vanuit de raad werd dan ook het verzoek tot B. en W. gericht over te gaan tot in schakeling van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven bij de bestudering v^n het drie-eilandenplan en de daaruit voort vloeiende maatregelen. Nieuw orgel Geref. gemeente. In de ledenvergadering van de Geref. Gemeente is met 63 stemmen voor en 15 tegen besloten tot de aankoop van een kerkorgel. s-GRAV EN POLDER Nat. Reserve. In „Ons Dorpsleven" heeft de heer P. de Kam tijdens een pro- paganda-avond, een uiteenzetting gege ven over het doel en het streven van de Nationale Reserve en heeft luitenant Min naar een toelichting gegeven op de keu ring, liet dienstverband enz. Ook -werd nog de film „Paraat of prikkeldraad" vertoond. De heer L. Boogaard te Aagte- kerke werd tot 3e ambtenaar be noemd op arbeidsovereenkomst. Op advies van G.S. werd besloten de jaarlijkse vergoeding aan de wethou ders op f 400.te brengen. Een verzoek van S. Brouwer om toekenning van een premie voor wo ningverbetering werd ingewilligd. De Grondverkoop Middelburgs groot-industrieterrein MIDDELBURG, 29 Maart. De raad, die Dinsdagmiddag 6 April a.s. zal vergade ren, zal een voorstel te behandelen krij gen tot verkoop van 1053 vierkante meter grond op het groot-industrieterrein aan de Kleverkerkseweg aan de heer P. Meij- ers te Serooskerke (W.) voor zijn Beton en draineerbuizenbedrijf. B. en W. stellen voor f 9.per vierkante meter of f 9477.- in totaal te vragen. Het Prijzenbureau gaat daarmede accoord. De heer Meijers huurde vanaf 1 Februari 1953 reeds een terrein ter grootte van 1377 vierkante meter, welke huur nu dient te worden beëindigd. GOES, 30 Maart. Vanavond zijn in de Ambachtsschool te Goes aan de leerlingen van de Avondnijver heidsschool de getuigschriften uitge reikt. Namens het bestuur sprak de heer P. de Munck, die er op wees hoe nuttig het is om naast het werkzaam zijn in de practijk, zich op een avond cursus nog verder te scholen. Bijzon dere woorden van waardering richtte hij tot de jongens van „buiten" die iedere avond trouw op het appél wa ren geweest, terwijl ze toch 's morgens vroeg weer uit de veren moesten. Ook namens het gemeentebestuur bracht de heer de Munck de felicita ties over. De directeur van de school, de heer C. J. Buurman, sprak een hartelijk woord van afscheid en wenste zijn leerlingen verder veel succes toe in het leven. Hij wees er tenslotte op hoe belangrijk het is liefde voor het werk en vreugde in het dagelijks werk te hebben. Een getuigschrift ontvingen; AFDELING TIMMEREN. Driejarige cursus: L. Korstanje te Goes en H. P. Proost te 's-H. Hen drikskinderen. Tweejarige cursus: N. v. Antwer pen te Nieuwdorp, C. Dalebout te Kloetinge, P. Glas te Kapelle, J. M. Hollestelle te Kloetinge, L. Hubregt- se te 's-Heer Hendrikskinderen, S. C. de Koeyer te Kloetinge, D. J. de Korte te Heinkenszand, A. Lammers te Hein- kenszand, J. Lansen te Kapelle, W. C. de Leeuw te Wolfaartsdijk, A. D. Moelker te Goes, J. P. v. Sabben te Kloetinge, J. Sinke te Wolfaartsdijk, M. J. v. 'tVeer te Goes en F. Ver- bart te 's-Heer Arendskerke. AFDELING METAALBEWERKEN. Driejarige cursus: J. H. Bal te We- meldinge, J. A. Bustraan te Yerseke, D. J. P. Castel te Goes, A. C. Ste- vense te Schore, J. J. v. Weele te Baarland en L. v. d. Weele te Goes. Tweejarige cursus: L. J. Beulens te Hoedekenskerke, J. Th. Boudens te Kwadendamme, P. J. S. Dobbelaar te Driewegen, C. P. Geus te 'Kwaden damme, P. M. de Jonge te 's-Heer Arendskerke, A. Joosse te Schore, D. J. de Koeyer te Yerseke, P. Ridder hof te Yerseke en P. Schipper te 's-H. Hendrikskinderen. AFDELING SCHILDEREN. Tweejarige cursus: A. J. Dijkwel te Yerseke, K. Fraanje te Lewedorp, C. Harthoorn te Nisse, W. Reynhout te Goes en F. Zweedijk te Wolfaartsdijk. 's-H. ARENDSKERKE Nieuw raadslid. De heer W. J. van den Berge, die in de plaats van de heer van Oosten was benoemd tot lid van de ge meenteraad heeft voor zijn benoeming bedankt. Thans is benoemd de heer W. Wiskerke te Nieuwdorp. KRABBENDIJKE Raad. In de raadsvergadering van Krabbendijke, waarvan we gisteren reeds het een en ander opnamen in onze „IJl- verbinding" werden de voorschotten voor de scholen als volgt vastgesteld: school Julianastraat f 4237; U.L.O.-school f 2866; Herv. school f 2237; School met den Bij bel f 1195. In de vacature J. Vogelaar m de sportcommissie werd benoemd de heer A. Dommisse; tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer M. Griep. O.- EN W.-SOUBURG Vergadering A.R.-keisvereniging. In de vergadering van de A.R.-kiesvereniging „Ora et Labora" heeft het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout een rede ge houden over de a.s. statenverkiezing. Spr. releveerde het grote wereldgebeuren van de laagte 50 jaren en bracht ook het Deltaplan ter sprake. RILLAND-BATH Jaarvergadering „Killandia". In de jaar vergadering van de muziekvereniging „Rillandia" werden de bestuursleden A. A. Mol en J. J. van Gorsel herkozen. De heer Mol hield zijn herbenoeming nog in beraad. Er is een batig saldo in kas van f 509.In principe werd besloten op 30 April a.s. medewerking te verlenen aan het 25-jarig jubileum van de voet balvereniging. LNSDijK Paard neemt de benen. Doordat de haak van de rolslede losgeraakte is het paard van de Gebr. K„ alhier op hol geslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor; wel was er materiële scha de, terwijl het paard een diepe snijwond aan de hals opliep. OVEZANDE Jaarfeest meisjesvereniging. Voor het 26e jaarfeest van de meisjesvereniging „Dient elkander door de liefde" bestond slechts matige belangstelling. In de vergadering werd o.m. opgevoerd het Paasspel „In Bethanië". ST. ANNALAND Verkeersexamen. Aan het op Maandag j.l. gehouden jeugd verkeersexamen heb ben 29 leerlingen van de School met de Bijbel en 14 leerlingen van de o.l.-school deelgenomen. Van deze scholen hebben resp. 19 en 14 leerlingen hun examen met goed gevolg afgelegd. W lzcALLDINGE Benoeming. In de raadversvergadering werd tot gemeente-secretaris benoemd de heer J. Oudeman, thans le ambtenaar ter secretarie. Zulks inplaats van de heer Chr. Glerum, die per 1 Augustus eervol ontslag is verleend. ZAAMSLAG Ouderavond. Op de ouderavond van de school voor C.V.O., die werd geopend door de heer C. Heyboer, heeft het hoofd der school de heer P. de Leeuw gespro ken over „Omgangsvormen" en de heer v. d. Lee, tandarts te Axel over het on derwerp „Schooltandverzorging". Voorts las mej. Reijnhout een stukje proza voor, was er verloting van handwerken en werd het werk der leerlingen bezichtigd. Vooral de door de leerlingen vervaardig de tekeningen trokken veel belangstel ling. AFDELING TRACTOREN. A. N. Dommisse te Kapelle. AFDELING AUTOTECHNIEK. J. W. v. d. Guchte te Lewedorp, F. de Jonge te 's-H. Arendskerke, M. Knuit te Heinkenszand, J. Nieuwen- huize te Yerseke, J. M. Priester te 's-H. Arendskerke, J. Sinke te Yer seke, F. W. Veerhoek te Wolfaarts dijk, J. Verhage te Wolfaartsdijk, J. Vermue te Kwadendamme en C. J. Zegers te Kapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2