GEHEIMZINNIGHEID ROND WATERSTOF - ONTPLOFFING Pleegmoeder van Anneke Beekman gearresteerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND L»V&nÖaAQ_^ Amerikanen bewaren het grootste stilzwijgen Churchill in het Lagerhuis: „Proefnemingen in het belang van de vrede" Zuid-Korea komt naar Geneve Mr. van Kleffens voorzitter der V.N.? De kwestie der Joodse pleegkinderen Zij zou ook de hand hebben gehad in de verdwijning van Betty Melhado Concentratie van Rijksdiensten in de Middelburgse Abdij Sfiet vergoede Marken worden uitbetaald De overstroming in Irak Fe^citaties voor Kapitein Hazelhoff MINISTER ALGERA WIL DE R.T.M. NIET DWINGEN Algemene aandrang tot afsluiting der zeegaten Tweede Kamer en de achterstallige betalingen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2746 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 31 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, A'ardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mia- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. kunt U op onze voorpagina een bericht lezen, dat het herstel van de Middelburgse Abdij door de vermoedelijke vestiging van diverse Rijksdiensten in de gebouwen, een grote stap nader is gekomen. Indien dit doorgaat betekent het, dat in de histo rische gebouwen diensten zul len worden ondergebracht, deze omgeving waardig. WASHINGTON/LONDEN, 30 Maart. In Amerika, zowel als in Engeland is men zeer nieuwsgierig naar de uitwerking van de water stofbom, die, zoals we gisteren meldden, Vrijdag in de Stille Oceaan tot ontploffing werd gebracht. In de Ver. Staten heeft de minister van Defensie, Wilson er „iets" van verteld, maar dat „iets" bestond slechts uit allerlei vaqe opmer kingen. In Londen zou juist vandaag een debat plaatsvinden over de uit werking van de waterstofbom, die op 1 Maart j.l. tot ontploffing is gebracht en zulke onverwachte gevolgen opleverde. Premier Churchill heeft tot de Labouroppositia, die de proefnemingen wilde controleren, gezegd, „dat men dit moeilijk aan een bondgenoot kan voorschrijven". Churchill wees er op, dat de Ame rikaanse wetten niet toelaten, dat de toekomstige proeven aan overleg of controle worden onderworpen. Maar zelfs al zouden de wetten het toe laten, dan nog zou Churchill niet be reid zijn om voor te stellen, dat er internationaal overleg of controle zou moeten zijn. PAS OP! De Britse premier voegde hieraan nog een duideiyke waarschuwing toe, toen hy zei, dat de Amerikaanse ex perimenten een onderdeel vormen van de defensiepolitiek van een bevrien de mogendheid, zonder welker groot se kracht en vrijgevigheid Europa zich in dodeiyk gevaar zou bevinden. „Wij zouden, zo vervolgde Churchill, de vrije wereld een grote ondienst bewyzen, als wij zouden pogen de vooruitgang van onze Amerikaanse geallieerden te belemmeren bij de op bouw van hun overweldigende kracht op de wapens, die de grootst moge- ïyke afweer tegen het uitbreken van een derde wereldoorlog vormen." NOODZAKELIJK. „Met het oog op hetgeen wij door onze wetenschappelijke onderzoekin gen hebben geleerd en de vooruitgang op dit gebied van de Sowjet-Unie ben ik er van overtuigd, dat overleg, zowel voor Groot-Brittannië als voor Amerika voordelig zou zijn. We zul len geen gelegenheid voorby laten gaan om verlichting van de spanning in de wereld te bewerkstelligen. Te zelfdertijd moeten wy, samen met de andere landen van de vrije wereld, aan de politiek van het handhaven van onze verenigde militaire kracht op het vereiste peil vasthouden", aldus besloot Churchill. Amerika beloofde meer soldaten. SEOEL, 30 Maart. De Zuidkore- aanse minister van Buitenlandse Za ken, Pjoeng Joeng Tao, heeft gezegd dat het wederzijds beveiligingsverdrag tussen Zuid-Korea en de Verenigde Staten niet goed genoeg is om Zuid- Korea tegen een nieuwe communisti sche aanval te beschermen. Omdat Amerika volgens het weder- zqds verdrag elke verantwoordelijk heid voor Zuidkoreaanse militaire avonturen afwijst, heeft Zuid-Korea nu aan Amerika voorgesteld, dat de Zuidkoreaanse strydkrachten zullen worden uitgebreid tot de kracht van de gehele V.N.-strijdmacht in Zuid- Korea. Dit zou betekenen, dat 't Zuid koreaanse leger met veel meer dan 8 divisies zou worden uitgebreid. In ruil hiervoor heeft Zuid-Korea beloofd de conferentie te Genève te zullen bijwonen. Zuid-Korea heeft de vroegere voorwaarden voor bijwoning van de conferentie ingetrokken, zoals garanties, dat de Koreaanse kwestie 't eerst besproken zou worden, dat Rus land de conferentie als een der oor logvoerenden zou bijwonen en dat alle vreemde troepen uit Noord-Korea zou den worden teruggetrokken. Het debat werd daarop gesloten, nadat de premier nog had meegedeeld, dat een debat over de waterstofbom voor Pasen niet mogelijk zal zijn, daar de proeven nog volop aan de gang zyn. IN AMERIKA. In Washington heeft Wilson, de minister van Defensie, een perscon ferentie gehouden over de proeven met de waterstofbom. Hij liet zich echter zeer voorzichtig uit. De gevolgen van de recente proef noemde Wilson ongelooflijk. Op de vraag, wat hij hiermee bedoelde, zei hij, dat alles in de moderne bescha ving ongelooflijk is. Bij de tweede proefneming van de huidige reeks zou niemand van het personeel noch door radio-activiteit, noch anderszins zijn gewond geraakt. De waterstofbom en de atoombom, aldus Wilson, zyn de wapens waar op Amerika vertrouwt als afweer tegen oorlog. Een jaar geleden was Amerika be gonnen met zijn geallieerden over deze wapens te onderhandelen, voor- atoomenergie zulks toeliet. Hij zei echter niet waarover precies gespro ken wordt. De wet op de atoomenergie ver biedt de regering, om militaire ge heimen met de geallieerden van Ame rika uit te wisselen. De voorzitter van de Amerikaan se atoomcommissie, Strauss, heeft, na een bezoek aan president Eisen hower, verklaard, dat de proef nemingen in de Stille Oceaan goed gevolg hebben gehad. Hij voegde er aan toe niet bezorgd ie zijn over de onverwachte kracht van de ont ploffing. NEW YORK, 30 Maart. Neder land heeft de andere leden-staten der V.N. er van in kennis gesteld dat het de voormalige minister van Buiten landse Zaken en thans ambassadeur te Lissabon, Mr E. N. van Kleffens, candidaat stelt voor het voorzitter schap der in September a.s. te New- York beginnende nieuwe zitting der algemene vergadering van de V.N. Mr van Kleffens is leider der Ne derlandse delegatie naarde V.N. ge weest. Hij was ook ambassadeur van Nederland te Washington. In een door de Nederlandse delega tie naar de V.N. uitgegeven verkla ring wordt er op gewezen dat het voorzitterschap van de algemene ver gadering na de eerste zitting, welke werd gepresideerd door Spaak (Bel gië), steeds is bekleed door vertegen woordigers van niet-Europese landen, „zodat het gerechtvaardigd voorkomt dat deze post thans, na zeven jaar, weer door een afgevaardigde van een zover de Amerikaanse wet op de Europees land zal worden vervuld". AMSTERDAM, 30 Maart. Naar wij thans officieel van de zyde van het Openbaar Ministerie vernemen is op 22 Maart j.l. te Hilversum gearresteerd mevrouw L. v. M., de pleegmoeder van Anneke Beekman. Zij is in de sindsdien verlopen dagen voorgeleid aan de Officier van Justitie te Amster dam, mr F. Hollander, die hy de rechter-commissaris haar inbewaarstelling heeft gevorderd. De rechter-commissaris heeft dienovereenkomstig gelast, waarna op 30 Maart de rechtbank de gevangenhouding van verdachte voor 30 dagen heeft bevolen. Er zyn thans aanwyzingen, dat me- volgehouden niets van een arrestatie vrouw L. v. M. mede de hand heeft gehad in de verdwijning van Betty Melhado, tezamen trouwens met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hier te lande verbor gen is gehouden door verdachte, is zij volgens de thans bestaande aan wijzingen in een auto te zamen met Anneke Beekman door verdachte en haar voortvluchtige zuster Elisabeth naar het klooster te Valmeer bij Ton geren (België) overgebracht. De thans gedetineerde mevrouw L. v. M. was de pleegmoeder van An neke Beekman, doch heeft aldus de Officier van Justitie niettemin goedgevonden dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam ondergedoken was. Bo vendien staat nu vast, dat de pleeg moeder van Betty haar pleegkind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en daarna te Sint- Truiden, onder valse naam heeft laten opvoeden. I De Officier van Justitie, die tot dus- J verre tegenover de pers steeds heeft Als departementen meewerken MIDDELBURG, 30 Maart. Naar wij vernemen zijn er plannen in studie tot het onderbrengen van diverse Rijksdiensten in gerestau reerde gedeelten van het Abdijcom plex. Deze zijn de voormalige wo ning van de abt aan de Zuidzijde van het Abdijplein (met de restau ratie waarvan goede vorderingen worden gemaakt) en de voormalige Statenzaal tegenover de Groen markt. Kortgeleden is met de restau ratie van dit deel van het complex begonnen. Tot voor enige tijd was het de bedoeling, dat de Provin ciale Griffie in een deel van deze gebouwen zou worden onderge bracht, maar naar de mededeling van de Commissaris der Koningin in de laatste Statenzitting is dit plan van de baan, doordat de Griffie zal worden herbouwd op de plaats van het vroegere hotel. De voor de Griffie oorspronkelijk bestemde ruimte kan nu dus voor andere diensten worden gebruikt. Zijn wij wel ingelicht, dan komen voor huis vesting in het Abdij complex in aan merking de Rijksverkeersinspectie, de Rijkspolitie, de Landmeter van het Kadaster, Registratie en Suc cessie, alsmede het Opzicht der Domeinen, met naar alle waarschijn lijkheid nog enkele diensten. Hoe precies de indeling zal worden kan momentekl nog niet worden mede gedeeld. De diverse departementen, waaronder de diensten ressorteren, zullen hun definitieve goedkeuring nog moeten geven. Wèl mag tot grote verheuging worden ge constateerd, dat binnen afzienbare tijd het gehele unieke Abdijcomplex in glorie zal zijn herrezen, nadat het op 17 Mei 1940 tot een puin hoop werd gebombardeerd. van mevr. L. v. M. af te weten, be sluit zyn mededelingen met de op merking: „In het belang van het onderzoek heeft het Openbaar Ministerie tot nu toe gemeend niet de toedracht, voor zover thans hekend is, te kunnen mededelen en met name niet te kun nen doen blijken, dat het op de hoogte was van de arrestatie van mevrouw L. v. M.". Minister Staf en vice-admiraal De Booy naar Engeland 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Minister Staf en vice-admiraal A. de Booy zullen op 5 April a.s. in Den Helder aan boord gaan van de krui ser „De Zeven Provinciën". Op 7 April a.s. zullen zij aankomen in Portmouth, waar zij aan een lunch een aantal Engelse gasten zullen ont vangen. Wie heeft er nog iets te vorderen? 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. De regering heeft besloten voor alle na de bevrijding door Nederlandse on derdanen aan de grens ingeleverde Ryksmarken, Rentemarken en geal lieerde Marken, die tot dusverre on- vergoed zijn gebleven, onder bepaal de voorwaarden alsnog een vergoe ding toe te kennen. Deze vergoeding is met het oog op de Duitse geld- znivering vastgesteld op f 5.85 voor elke 100 ingeleverde Marken. Een desbetreffende beschikking van de minister van Financiën, welke steunt op het besluit regeling in- en uitvoer Nederlands en vijandelijk geld 1944, zal worden opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van heden, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. De arbeidsbureaux van de plaats van inwoning der belanghebbenden zullen met ingang van heden formu lieren uitreiken, waarop de aanvragen om vergoeding schriftelijk moeten worden gedaan. Voor het inleveren van de verschei dene papieren zullen de arbeids bureaux zo nodig des avonds worden opengesteld. Degenen, aan wie een vergoeding kan worden toe gekend, zullen voor het in ontvangst nemen daarvan zo spoedig mogelijk na afloop van de termijn, binnen welke een verzoek om vergoeding kan worden ingediend, worden opge roepen. Uiterlijk 31 Juli 1954 kan 'n dergelijk verzoek nog worden ge daan. Om het te verwachten aantal aanvragen binnen redelijk tyds- verloop te kunnen afwikkelen zal de administratie zo eenvoudig mo gelijk worden gehouden. Er zal geen verrekening geschieden met mogeiyke schulden aan overheids lichamen en er wordt geen corres pondentie over de aanvragen ge voerd. Ofschoon moeilijk valt te ramen, tot welk bedrag vergoeding zal kun nen worden gegeven, zou uit het feit, dat aan de grens c.a. 75 millioen mar ken zijn ingeleverd, waarvan er 48 millioen reeds zijn vergoed (ingevol ge de oude grensgeldregeling van 25 Juni 1946) kunnen worden afgeleid, dat het nog om ongeveer 27 millioen marken gaat, hetgeen bij het vast gestelde vergoedingspercentage op f 1.580.000.neerkomt. Het besluit van de regering kon medé worden genomen, omdat een Westduitse wet voor Nederland de mogelijkheid heeft geopend voor een deel der te vergoeden Marken resti tutie te ontvangen. Hulp van alle kanten BAGDAD, 30 Maart. 800.000 per sonen op een bevolking van 4 mil lioen zielen in het geheel zijn naar schatting door de overstromingen in Irak getroffen. Van alle kanten wordt de Iraakse regering hulp aangeboden. De Britse ambassade te Bagdad b.v. heeft 1000 tenten beschikbaar ge steld. Van de zijde der V.N. zijneven- eens 1000 tenten toegezegd en verder melk, geneesmiddelen en medische hulp. De regeringen van de buur landen en verscheidene liefdadigheids- organisaties in de V.S. hebben ook hulp aangeboden. Naar verluidt proberen Engelse technici thans gaten te dichten in dij ken 30 km ten Noorden van Bagdad, die vier dagen geleden zijn gemaakt en de Iraakse hoofdstad voor over stroming hebben behoed. Het water, dat door deze gaten stroomt verhoogt het peil van het kunstmatig ten Oos ten van Bagdad gevormde meer, waardoor het Oostelijke deel van Bag dad met algehele overstroming wordt bedreigd. Op de brug van het Nederlandse s.s. „Mentor",, dat zo'n werkzaam aandeel heeft gehad in de redding van een groot aantal schipbreukelingen, afkomstig van het Britse schip „Empire Windrush" heeft de Gouverneur-Generaal van Algiers, de heer Roger Leonard (rechts), de kapitein van de „Mentor", Hazelhoff, gefeliciteerd met de geslaagde redding. Telefoto Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. De Eerste Kamer heeft vanmiddag een be gin gemaakt met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarbij minister Algera en zgn medewerkers veel lof werd toegezwaaid voor het werk na de watersnood gedaan. De minister is vanavond laat nog toegekomen aan de beantwoording van de vele vragen, die gesteld zijn. Hy ging eerst in op opmerkingen, die wer den gemaakt door de heer Tjalma (A.R.), die zei weinig bewondering te hebben voor het beleid van de R.T.M. ten aanzien van het vervoer op Schouwen-Duiveland. Minister Algera antwoordde, dat overschakeling van tram- op busvervoer geen eenvoudige zaak is. Het overleg met de R.T.M. hierover duurt nog voort. Of de tram zal verdwijnen zal volgens de minister afhangen van de bereid heid van de R.T.M. Hij vond dat men de maatschappij niet kon dwingen en hy toonde zich niet bereid daartoe over te gaan. De bewindsman zei te hopen, dat met het oog op de ruilverkaveling op het eiland spoedig een oplossing wordt gevonden. De heer Tjalma, die als eerste had gesproken, uitte zijn waardering voor het laatste rapport van de Delta-com missie, waarin op uitvoering der af sluiting van de zeearmen werd aan gedrongen. Hy vroeg of de aanleg van wegen in het achterland in de kostenraming van de afsluiting is ver rekend. Ook hij was van mening, dat de financiële moeilijkheden om tot verwezenlijking der plannen te ko men, zeker kunnen worden overwon nen. Wat de materieelpositie betreft meende hy dit te moeten betwijfelen. Hij vroeg of het zal komen tot de oprichting van een organisatie als de M.U.Z., die de werken zal uitvoeren. De heer Roebroek (K.V.P.) meen de, dat de huidige organisatie, waarbij het beheer van de zee- weringen in handen is van het Rijk, waterschappen, provincie of hoog heemraadschappen, z.i. niet de goe de is. Hy vond het juister, dat de Staat in deze een organisatie zou creëeren, die de supervisie over de kustverdediging had met aan het hoofd de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Centralisatie was volgens hem een gebiedende eis voor de kustverdediging. Prof. Gerretson (C.H.) drong aan op spoed by de afdamming der zee gaten. Ten aanzien van de RqnSchelde verbinding zei hij, dat zyn fractie daaraan slechts zal meewerken als de oplossing ervan zowel boven als be neden de Moerdijk, in Rotterdam en in Antwerpen, bevrediging wekt. Het resultaat van de onderhandelingen over het Moerdijkkanaal kon hij niet bewonderen en hy sprak van een ca pitulatie van het Nederlandse stand punt, indien het advies Van Cauwe- laert—Van Steenbergen zou worden aanvaard. DAT gisteren te Ooster- land de bouw van niet min der dan 46 woningwet woningen is aanbesteed. Voor deze bouw, waaronder zich twee winkelpanden be vinden, waren 14 inschrij vingen binnen gekomen waarvan de inschrijvings bedragen varieerden van 882.000 gulden tot 572.000 gulden. Laatstgenoemde in schrijving kwam van een firma uit Alkmaar. Uit Schouwen-Duiveland zelf had geen enkel aanne mingsbedrijf ingeschreven. Men hoopt spoedig tot gun ning over te gaan. DAT Donderdagavond de raad van Kapelle zal ver- In enkele regels melden wij nog gaderen, ondermeer over werkte de mondaccordeon- een voorstel tot beschik baarstelling van een crediet van f25.000 voor de parti culiere bouw in de z.g.n. vrqe sector. Voorts komt de grenswijziging aan de orde. DAT gisteravond ds S. P. de Roos van 's-Heer Hen drikskinderen voor de Ka- pelse Jonge Kerkgroep heeft gesproken over echt scheiding en tweede huwe lijk. DAT gisteravond de C.J. M.V. te Yerseke onder lei ding van de heer L. van Es 'n donafeursavond heeft gegeven waaraan mede club „Tovido". Zaal Nolet wat goed gevuld. Er werd goed gemusiceerd en 'n ge zellig toneelstukje opge voerd. DAT de landbouwer J. B. te St. Annaland die land verpacht heeft zonder dat een pachtovereenkomst was opgemaakt door de Econo mische Politierechter tot f 500.is veroordeeld. DAT gisteravond de be woners van de Westwal te Goes en de voorbygangers verrast opkeken toen plot seling aan de gevel van de Chr. Nationale school de feestverlichting ging bran den, die, zoals bekend, tot 8 April zal biyven stralen, op welke dag de school het eeuwfeest hoopt te vieren. DAT gisteren 137 leerlin gen van lagere scholen op Walcheren in Middelburg het practisch verkeersexa- men hebben afgelegd. Jam mer was hierbij en het getuigde van weinig disci pline dat het publiek niet reageerde op de aan wyzingen van de op ver scheidene kruispunten opge- (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een begin gemaakt met de behandeling van de nota van de regering over het rapport van de Commissie voor Ach terstallige betalingen. Gesproken werd door de heren prof. Lemaire (K.N.P.), Ritmeester (V.V.D.), Gortzak (Communist) en Van Dis (S.G.P.). Deze sprekers lieten een nogal op positioneel geluid horen, dat stellig afweek van de redevoeringen van de heren de Graaf (K.V.P.) en Stufkens (Arb.). Prof. Lemaire heeft nog heel wat in het vat zitten. Als het ant woord van de ministers Luns en v. d. Kieft niet voldoende zou zijn, wenste hij het oordeel van de Kamer te horen over niet minder dan acht punten. Zo eiste hij geen regeling by nota, maar bij wet, een onafhankeiyke commissie van bijstand, vermeerde ring van de tweede slotuitkering, het prijsgeven van het welstandscriterium bij de uitvoering van de rehabilitatie- ordinantie en het laten vervallen van de vestigingseis. Andere wensen wa ren: een betere regeling voor de pen- sioentrekkenden voor de wederinrich- tingskosten en het geven van een aan vulling op de uitkeringen, die in In donesië zijn gedaan, omdat men daar maar 1/3 van de waarde heeft ont vangen. Natuurlijk kost dit geld, maar prof. Lemaire meende dat dit er wel zal zijn. In tegenstelling met de ver wachtingen heeft de regering van de Indonesische regering gelden ontvan gen. Deze meevaller moet dan maar aan de oorlogsslachtoffers besteed worden. De heer Ritmeester (V.V.D.) meende dat de regering wel geld geeft, maar geen recht doet. Na de tweede slotuitkering moet zij nog vier maanden salaris geven. Hoe dit alle maal loopt zullen we morgen wel merken. Dan komt de regering aan het woord. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking DE BILT, 30 Maart. Wisselende bewolking met enkele verspreid op tredende buien. Matige tot vrij krach tige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6,17 u., onder 19.13 u. Maan op 5.05 u., onder 16.49 u. Hoogwater Donderdag 1 April: stelde verkeersagenten met Vlissingen; 0.05 u. 1.62 m., 12.35 u. 1.87 het gevolg dat sommige candidaatjes in de war raakten en fouten gingen maken. m. Terneuzen: 0.35 u. 1.83 m., 13.01 u. 2.07 m. Wemeldinge: 1.44 u. 1.37 m., 14.11 u. 1.08 m. Zierikzee: 1.25 u. 1.15 m., 14.00 u. 1.44 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1