nas dlaltStelicr «I Middelburgse sportmensen in Augustus naar Folkestone Prinses Wilhelniinaschool te Wolfaartsdijk geopend COEN DE KONING WORDT VANDAAG 75 JAAR épcrispiegcl .J Voorlopig programma geeft een keur van sportevenementen. Eerste nieuwe schooi na de ramp Commissaris der Koningin onthulde plaquette De verwarming van Grote Kerk te Goes Goese Orkestvereniging ontbonden. GEMEENTERADEN Kloetinge moet vóór 15 Mei antwoorden. Stofzuiger-debat in Koudekerke's Raad Dinsdag 30 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Oud-wereldkampioen, uur-recordhouder en winnaar van twee elfstedentochten r* OEN DE KONING, de oud-wereldkampioen en uur- recordhouder op de schaats en winnaar van twee elfstedentochten hoopt vandaag zijn 75ste verjaardag te vieren. Hij zal dit niet in volle glorie kunnen doen, want sinds enkele maanden is deze taaie sportman reeds aan het ziekbed gekluisterd. Toch zal het hem in zijn vrien delijke woning aan de Heuvelstraat te Breda niet aan belangstelling ontbreken. In het kaasstadje Edam zag Coen op 30 Maart 1879 het eerste levenslicht en, zo als het in een waterrijke streek gaat, stond hij reeds op jeugdige leeftijd op de schaats. Z'n eerste wedstrijd reed hij in 1899 in Haarlem tegen de nationale kampioen Jan Banning: Coen op Friese schaatsen en Banning op No ren. Hij had op de 5000 meter een achterstand van ongeveer twintig meter op zijn grote rivaal. In De cember 1902 werd hij tweede in het Nederlands kampioen schap te Groningen en het jaar daarop werd hij onver wachts uitgezonden naar de Europese kampioenschappen te Davos. Hij werd tweede achter de Noor Gundersen. Ook behaalde hij in dat jaar nog andere successen. Hjj won n.l. in Groningen alle afstanden, wat hem de na tionale titel bezorgde. In 1904 werd hjj met een ge kneusd been tweede in het wereldkampioenschap. Zijn grootste succes be haalde hi) het jaar daarop, want toen werd hij wereld- tttelhouder vóór de Noor Lohrdahl. Met liefst ander halve baan verschil won hij de 10.000 meter. In z'n achterhoofd leefde toen al een aanval te doen op het werelduurrecord. Hij kreeg daartoe in 1906 de ge legenheid. In één uur legde hij 32 km 370 meter af, zo dat hij het record, dat op naam stond van de Engels man Edglnton met 30 km 890 meter ruimschoots ver beterde. Zege zoiiuer strijd. H. Cujé heeft Zaterdag zonder strijd in de Senioren klasse de Middelburse Sin gelloop gewonnen. 2. J. Cujé 11.56.8, 3. M. van Sluis (mi litair); 4 R. Picavet, Hulst en 5. W. Steyhs, Hontenisse. Bfl de junioren verschenen 34 deelnemers aan de start. Een respectaber aantal dus. Bovendien werd hier een felle strijd geleverd en eerst kort voor de finish wist W. Dey- nen, de Ruyterschool, zich los te werken en als eerste de eindstreep te passeren in 4 min. 41 sec. 2. H. Mondeel, E.M.M., 4.48.4; 3. J. Picavet, Hulst; 4. J. F. Bostelaar, E. M.M,5. R. Mondeel, E.M.M. In 1912 hij was in 1907 in het huwelijksbootje ge stapt won hij eerst het nationale kampioenschap en daarna dp Friese elfsteden tocht. Vflf jaar later beëin digde hij z'n sportloopbaan (van 19121917 was er geen ijs) met wederom een zege in de elfstedentocht. 3n 'I kort De gemeenteraad van Oos- terland heeft op verzoek van de korfbalvereniging „D.E. S." te Sirjansland besloten aan de Herverkavelingscom missie te verzoeken 60 5 70 A grond toe te wijzen voor een sportveld t.b.v. deze ver eniging. De schoolvoetbalwedstrijden district Schouwen en Dulve- land zullen op 17 April a.s. worden gespeeld op het sport terrein te Renesse. Er wordt gespeeld indrie klassen. In elke klasse komen vier schoolelftallen uit. De tafeltennisclub Luctor te Heinkenszand speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen 's-Heerenhoek II. De thuisclub bleef de gasten met 73 de baas. Er was Zaterdag maar een magere deeMame bij de senioren voor de door E .M.M. te Middelburg ge organiseerde singelloop. Staf Dobbelaere had op het laatste moment doen weten, dat hij samen met de gebr. Huigh van de deelname afzag. Dit was vooral voor de E.M.M.-er Cujé, die zich op een duel met Dobbelaere gespitst had, een grote teleurstelling. Hij won nu zonder strijd met meer dan een minuut voor sprong en het feit, dat hij het sinds 1933 op naam van Van Ouddorp staande clubrecord van 11.09 op 10.47.4 bracht en het dus met bijna 22 seconden ver beterde, was hem kennelijk een schrale troost. Be schamend voor de jonge lopers, die verstek hadden laten gaan, was de deelname van de 48-jarige Man- ders uit Sluiskil, die wel van de partij was en zelfs nog op de voorlaatste plaats beslag wist te leggen. Betreurenswaardig was voorts, dat er van de dertig aangeschreven jury-leden maar twee waren komen opdagen, zodat een aantal leden van E.M.M. als jury lid moest fungeren. Aan dit alles treffen de organisatoren geen schuld. Zij hadden al het mogelijke gedaan om dit evenement tot een succes te maken en daarbij ook van verschil lende instanties de nodige medewerking gekregen. Uit het feit, dat er vrij veel belangstelling bestond voor deze singelloop mag men de conclusie trekken, dat dit jaarlijkse gebeuren toch steeds weer een hoog tepunt in de athletieksport vormtéén daarom valt het des te meer te betreuren, dat de deelname (vooral bij de senioren) er niet toe bijgedragen heeft, dat dit evenement een groots succes is geworden. Dammen Marietje Kasse uitgeschakeld. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werd voor de bezetting van de on derste plaats in de eerste klasse een beslissingswed strijd gespeeld tussen 's-Gra- venpolder en G.D.C. n uit Goes. De einduitslag was 88 met twee afgebroken partijen. In de persoonlijke kampi oenschappen hoofdklasse ver sloeg Anderson W. Heydra, speelde J. Sinke gelijk tegen H. de Vlieger en wonnen J. Strooband jr en R. Rijkse hun partij tegen resp. te genstanders N. Corstanje en D. Davidse. Strooband Jr heeft nu 13 pt uit 7 partijen, en Rijkse 16 uit 9 en Ander son 12 uit 7. Deze drie spe lers zullen naar alle waar schijnlijkheid een greep naar de titel doen. In de eerste klasse geeft L. Davidse, die van J. Schot won, de toog aan. Hij staat met 14 punten uit 7 partijen stevig aan de kop en wordt gevolgd door C. J. Hollestelle, die van P. Brasser verloor, met 9 pt uit 7 partijen. De overige uitslagen waren: H. OvertveldJ. C. Nijssen 0 2; F. OppenneerJoh. v. d. Berge 11. Jeugd-kampironschap: G. BlomG. Gorsse 02; C. v. RijswijkMarietje Kasse 2 0; G. GorsseJ. Koppejan 2—0. Marietje Kasse, de kampi oene van 1953, is door het Volleyt» cal Wilno bijna kampioen In de eerste klasse van de Walcherse volleybalcompeti- tie is Wilno door een 13 overwinning op Michiel de Ruyter nog maar een puntje van de titel verwijderd. M.V. C. behield haar overigens kleine kansen door zowel de Zuidwesters als M.T.S. een 03 nederlaag te bezorgen. De Middelburgers kunnen het echter in het gunstigste geval tot een beslissingswed strijd brengen, maar dan moeten ze de beide resteren de wedstrijden winnen en zou Wilno haar laatste wedstrijd moeten verliezen. Hoewel Mi chiel de Ruyter ook van M. T.S. verloor (03) kwam Marathon toch definitief op de onderste plaats, doordat het van U.O.C. met 13 ver loor. In de tweede klasse deel den U.O.C. n en Marathon II broederlijk de puntjes. 3alcll«nnit Wilno kampioen. In de eerste klasse is de beslissing gevallen: de ont moeting tussen de beide kop lopers, Wilno en Will van Zoelen is ln een duidelijke 91 overwinning voor de Vlissingers geëindigd, die daarmede kampioen van Zee land werden. De 73 zege, die Will van Zoelen op Wilno II behaalde mocht dus niet meer baten. Spirit staat nu onderaan op de ranglijst, maar kan nog aan het de gradatiegevaar ontkomen door Be Fair te kloppen. In de tweede klasse be sloot Schelde de competitli met twee nederlagen. Van Will van Zoelen werd met 28 verloren, terwijl men tegen de P.Z.E.M. verstek liet gaan (reglementair 10 0 nederlaag). Ook kampioen Goes liet Sorry tevergeefs wachten. In de derde klasse A zet ten Be Fair en V.S.V. hun nek-aan-nek-race voort. De eerste club versloeg de Schelde II met 9—1 en V.S.V. won met dezelfde cijfers van Will van Zoelen III. Schelde II zag zich ook nog, door Amor met 010 geklopt én kwam hierdoor definitief op de onderste plaats. P.Z.E.M. en Will van Zoelen deelden tenslotte de punten eerlijk. In de derde klasse B ver overde Sorry Hl de tweede plaats door een 91 over winning op V.S.V. II en in de vierde klasse behield M. T.T.C. de leiding door een stevige 109 zege op het be zoekende P.Z.E.M. II en bleef Sorry VI goed volgen door het eigen vierde team met 91 te kloppen. verlies van haar derde partij uitgeschakeld. De strijd zal beslist worden tussen Gorsse uit Goes (9 uit 6) en van Rijswijk uit Souburg (10 uit 7). Uitwisseling werd reeds een traditie. MIDDELBURG, 29 Maart, In de Engelse plaats Folkestone zijn de voor bereidingen voor de ontvangst van de Middelburgse sportmensen van 20 tot en met 28 Augustus a.s. volop aan de gang. Er komt bjjna iedere dag meer tekening in de plannen voor deze reed? tot een traditie geworden sportult- wissellng. Er blijkt geen enkele gemeente in ons gehele land te z(jn, die deze uitwisseling op een dergelijke grootscheepse wijze aanpakt. In de meeste ge vallen gaat het om hoogstens 50 tot 60 personen, die de kleuren van hun plaats ln het buitenland hoog houden, maar hier loopt het in de honderden. Het zou gemakkelijk zijn dit jaar zo'n 500 Middelburgers te vinden, die graag, als lid van de één of andere sportorganisatie, naar Folkestone willen, maar dat is ten enenmale onmogelijk. Een getal van 200 is wel de grens, omdat ernstig rekening moet worden gehouden met de beperkte huisvestingsmogelijkheden, die een seizoenplaatg als Folkestone in de zomer biedt. Niettemin is het stre ven erop gericht zoveel mogelijk takken van sport bi) deze „goodwill-reis" ln te schakelen. Momenteel is al bekend, dat een groot aantal sportverenigingen uit Folkestone van plan is óf haar krach ten te meten met Middelburgse clubs óf demonstraties te geven van sporten, die hier niet beoefend worden. Van die laatste noemen we allereerst de bowls, een sport, die speciaal in Kent beoe fend wordt en die het best met een bepaalde manier van kegelen verge leken kan worden. De Wear Bay Club wil voor de Middelburgers demonstra ties en oefenpartijen geven. Dat laatste geldt ook voor cricket. Middelburg kan n.l. bij gebrek aan een club niet tegen over Folkestone uitkomen. Er is ge vraagd om een roeiteam uit de Zeeuw se hoofdstad, maar op dit punt moet Folkestone worden teleurgesteld, aan gezien in Zeeland de roeisport prac- tisch niet bekend is. ATHLETIEK EN ZWEMMEN. Gelukkig kunnen in tal van andere sporten de Middelburgers hun party meeblazen. Op het punt van de athletiek b.v. zijn ontmoetingen te verwachten van de Folkestone Athletic Club en E.M.M. Het ziet er verder naar uit, dat de Middelburgse zwemmers en zwemsters het heel wat moeilijker zul len krijgen om de pryzen in de wacht te slepen dan by vorige malen, doordat de Folkestone Pool Swimming en Lite Saving Club en de Dover Life Guards sterke ploegen in het water zullen brengen. De wedstryden zullen worden gehouden in het bad waarin de Kanaal zwemmers trainen. GOLF, TENNIS EN HOCKEY. Op het programma prijken ook golf- demonstraties van de Folkestone Ar tisans Club. Tegenspelers zijn er nog niet, maar het is niet onmogelijk, dat de in oprichting zijde Middelburgse Golfclub die zal kunnen leveren. Voor de lawn tennis-wedstrijden heeft zich de Folkestone Wardens Tennis Club opgegeven en voor de tafeltennis de Folkestone Table Tennis Association. Will van Zoelen hoopt partij te geven. Er zal ook te genieten zijn van hockey wedstrijden, waaraan van Engelse zij de zal worden deelgenomen door een geselecteerd team van de Folkestone Optimist Hockey Club, terwijl een tweede ontmoeting zal plaatsvinden met een team van de Harvey Gram- mar School for Boys en de County Grammar School for Girls. De henge laars worden niet vergeten. Zij zullen gaan proberen meer vissen te ver schalken dan hun collega-hengelaars van de Sandgate Sea Angling Society. Er zal een sterk voetbalelftal ln het veld komen tegen de Middelburgers, n.l. het vertegenwoordigende elftal van Folkestone (dat dit seizoen als tweede in de Kent League voor profs eindigde) onder leiding van W. Armory. Op het punt van de motorsport zal veel te beleven zijn. De zeer bloeiende Folkestone Motor Cycling Club orga niseert n.l. evenals een vorig maal grasbaanwedstrijden op het schitte rende circuit bij de heuvels, waaraan ook Fransen zullen deelnemen en (zo mogelijk) Middelburgers. Met bijzondere belangstelling wordt uitgezien naar de korfbalwed strijden tussen Swift en de groep van Folkestone. Het is nog niet ze ker, dat deze ontmoeting doorgaat. In Folkestone is men in onderhan deling met een team uit de Basket Ball League, dat de korfbalsport wil gaan beoefenen om Swift partij te kunnen geven. In Engeland is het korfballen n.l. veel minder „inge burgerd" dan in ons land. Behalve de spelers en speelsters der diverse takken van sport zullen naar Engeland ook meereizen enige gym nasten uit de drie Middelburgse ver enigingen en de folkloregroep van Medioburgum", die o.m. een deel van het programma van de „All Dutch Night" in de Leas Cliff Hall zullen ver zorgen. Op 26 Mei brengen burge meester Bolkestein en de voorzitter der Middelburgse Adviescommissie de heer D. A. Huysse, een bezoek aan Folkestone om de plannen nader te bespreken. WOLFAARTSDIJK, 29 Maart. Hedenavond heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de nieuwe O.L. school te Wolfaarts dijk geopend. Aan deze school heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina, op verzoek van de gemeenteraad, als dank voor haar bezoek, dat zij in opdracht van Koningin Juliana kort na de ramp aan deze plaats bracht, haar naam ver bonden. De pas geopende school behoort tot de modernste scholen in Zeeland en beantwoordt volkomen aan de eisen, die het onderwijs heden ten dage stelt. In een der lokalen van de nieuwe school waren de genodigden, o.w. de gemeenteraad en vele onderwijzers, bijeen toen burgemeester S. A. N. v. Oeveren een welkomstwoord sprak. Hij vertelde op onderhoudende wijze hoe de school in 1945 bij de bevrij ding door brand werd verwoest en dat niemand had gedacht dat de bouw van een nieuwe school zo lang op zich zou laten wachten. Er is van de mo dernste materialen gebruik gemaakt en niets is ontzien om het gebouw en het gymnastieklokaal, dat aan de school is gebouwd, zo geriefelijk mo gelijk te maken. Hij was dan ook de ontwerper, de heer J. H. Valk, direc teur van de Centrale Dienst voor de Bevelanden, en de aannemer, de heer Den Herder en diens onderaannemers en het personeel dankbaar voor de wijze waarop deze hun opdracht had den vervuld. Eind 1952 vond de aanbesteding nlaats en men was feitelijk juist met 1 %e bouw begonnen, toen de ramp deze plaats teisterde. Hierdoor was de schade betrekkelijk gering. Burgemeester van Oeveren was ook zeer dankbaar dat H. K. H. Prinses Wilhelmina haar naam aan de school verbonden heeft en bracht haar be zoek, dat diepe indruk op hem en de bevolking heeft gemaakt, in herinne ring. Deze koninklijke geste werd zeer op prijs gesteld en als aanden ken had men dan ook gemeend haar naam aan deze school te moeten ver binden. OPENING. Ook jhr mr A. F. C. de Casembroot bracht het bezoek van Prinses Wil helmina in herinnering. Hij vertelde dat hij niet altijd tijd kan vinden om scholen te openen, maar nu Prinses Wilhelmina haar naam aan deze school heeft willen geven, zag hij het als 'n plicht deze opening te verrichten. Vooral ook omdat dit het eerste open bare gebouw is, dat na de ramp is voltooid. De Commissaris vond het 'n mooie en gelukkige gedachte om de school een dergelijke naam te geven. Hij zag met dankbaarheid terug aan het bezoek van H. K. H. „Ze heeft de Zeeuwen gezien in hun nood en moeilijkheden en had bewondering voor ons volk omdat we een religi- euse basis hebben, die de kracht ge- Proeven met stralingsbranders GOES, 30 Maart. Er bestaan plannen om proeven te nemen tot betere verwarming van de Ned. Herv. Kerk te Goes. De reeds bestaande voetverwarming voldoet weliswaar, doch is uiteraard niet voldoende om het gehele kerkgebouw behaaglijk te verwarmen. Men wil nu proberen of het mogelijk is de kerk te verwarmen door straling van gloeilichamen, met propaangas gestookt worden. Men zit echter met één moeilijk heid; de stralingsbranders zouden aan de pilaren opgehangen moeten wor den en dit nu is door Monumenten zorg verboden. Men denkt nu de branders op te stellen boven de zgn. „nonnengangen" in het kerkgebouw, of ze desnoods op te hangen. De kern van het verwarmingsappa raat is een Z.g.n. „bunsenbrander", gevat in een keramisch materiaal waarin zich een katalysator bevindt. Het lucht-gasmengsel verbrandt daar in volkomen zonder dat koolmonoxyde wordt gevormd. Het keramisch mate riaal wordt op een temperatuur ge bracht van 800—900 graden C. De brander kan zowel horizontaal, schuin als verticaal, zijn stralen verspreiden. Proeven met deze verwarming, in Engeland en Amerika gedaan trou wens ook de kerk van Tholen heeft reeds een dergelijke verwarming hebben bewezen, dat de warmte-stra- ling hetzelfde effect geeft als die van bijvoorbeeld een open haardvuur. De verwarming zal geschieden met propaangas, waarvan de flessen in de buitenlucht zullen moeten worden op gesteld. Vorm en materiaal van de branders kunnen, zo vernamen wü tenslotte, aangepast worden aan de ruimte, zodat de indruk van een sto rend technisch apparaat wordt ver meden, bijvoorbeeld door een ombouw van het materiaal van de wand of het plafond. geven heeft om de gevolgen van de ramp te dragen en te boven te ko men", aldus de Commissaris. Hij be sloot zijn toespraak met de bede, dat de school, die gebouwd is in moeilijke tijden, tot in lengte van dagen de jeugd mag dienen onder Gods zegen. GELUKWENSEN. De eerste spreker, die z'n geluk wensen aanbood, was de heer P. Kik, voorzitter van de oudercommissie. Hij bracht dank aan de heer Valk en de gemeentesecretaris en bood vervol gens het gemeentebestuur drie elece- trische klokken aan voor de school lokalen. Vervolgens voerden het woord de Inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, de consu lent van het lichamelijk onderwijs, de ontwerper, de heer Valk, de school arts, dokter A. Looyen, het hoofd der school, de heer L. J. Heyboer, en ds H. J. Ponsteen. Na een dankwoord van de .burge meester ging de Commissaris der Ko ningin over tot het onthullen van een in de gang aangebrachte plaquette, waarop de hoogwMerlijn van 1 Febr. 1953 staat aangegeven met daarboven de woorden: „H. K. H. Prinses Wil helmina kwam namens H. M. de Koningin op 2 Februari 1953 naar Wolfaartsdijk". De school is Dinsdagavond te be zichtigen voor de ouders en belang stellenden, terwijl aan de leerlingen Woensdagmiddag in „Tavenu" een gezellige middag zal worden aange boden. GOES, 29 Maart De Goese Or kestvereniging „De Syymphonie" zal worden ontbonden. In een circulaire aan de donateurs wordt o.m. medege deeld, dat door verschillende omstan digheden het vorige jaar g«en uitvoe ring kon worden gegeven. Vooral de financiële positie was zeer bezwarend en het bestuur had niet de vrijmoedig heid een beroep op de onateurs te doen, wanneer men van tevoren wist niet voor het voetlicht te kunnen ver schijnen. Een ogenblik leek het erop, dat er enige verlichting der lasten zou komen, toen van provinciale zijde een subsidie in uitzicht werd gesteld, waar aan door de gemeente Goes een bij drage zou worden vastgekoppeld. Tot grote spijt van het bestuur werd later echter bericht, dat geen provinciaal subsidie kon worden verleend, zodat ook een gemeentelijke bijdrage kwam te vervallen. Men heeft zich er toen op beraden wat gebeuren moest. De conclusie was, dat er op deze wijze voor de vereniging weinig uitzicht meer bestond, zodat met algemene stemmen besloten werd haar te ont binden. Teken- en schilderwerk Middelburgse Avondschool MIDDELBURG, 29 Maart. De leerlingen van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs hebben bij de beëindiging van de cursus 19531954 getoond tot welke prestaties zij in staat zijn na het onderricht in de af gelopen winter. In drie zalen van de Technische School lag hun werk ten toongesteld en dit bood een goede indruk van hun kunnen. Er was keu rig verzorgd tekenwerk in velerlei verscheidenheid, van elke leerling. Ook de schilders gaven acte de pré- sence. Niet alleen hingen er de tra ditionele reclameborden,- maar er wa ren ook heel wat vrije werkstukken bij, waarin de jongens hun fantasie konden uitleven. Speciaal mag in dit verband wel worden genoemd de prestatie van een 16-jarige leerling, die op zeer verdienstelijke wijze een voorstelling van vissen had vervaar digd. AANBESTEDINGEN Landbouwschuur te Wemeldinge. MIDDELBURG, 29 Maart. De Stichting bouwbureau voor de land bouw in Zeeland heeft voor de heer K. P. L. Dominicus te Wemeldinge aanbesteed het bouwen van een land bouwschuur. Er werd als volgt ingeschreven. A. Blankenburgh, Nieuwdorp f 54.760; Joh. Bayens, Kapelle f 55.999; firma C. van Gorp en Zonen, Wemeldinge f57.300. Politieke Steravond te Middelburg. MIDDELBURG, 29 Maart De A. R.-Kiesvereniging is voornemens op Vrijdag a.s. in de grote zaal van het Schuttershof een Politieke Steravond te beleggen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der A.R. Partij. Deze samenkomst is bedoeld voor heel Wal cheren. Naar alle kiesverenigingen op het eiland zijn uitnodigingen verzon den. Het programma is zeer afwisse lend. Eén der hoogtepunten van deze avond zal ongetwijfeld zijn het Forum, een politiek podiumgesprek, waaraan zullen medewerken mevr. R. Baauw- Mulder, mevr. T. de Joode-de Zeeuw, alsmede de heren J. W. Kögeler (Fo rumleider), J. A. Janse de Jonge en M. Ton. Bovendien zal er een politieke test worden gehouden onder leiding van de heer J. van Leerdam. Drs O. Jager van Vrouwenpolder heeft toegezegd een rede te zullen houden. Voorts zal een Dubbelkwar- tet zich doen horen onder leiding van de heer C. J. Barth. Er is ook samen zang onder leiding van de heren I. v. Noppen en Barth. Deze Politieke Steravond is tevens bedoeld als een inzet voor de Statenverkiezingen. De grenswijzigingsplannen, In de raad van Kloetinge heeft bur gemeester mr N. H. Baron Schimmel- penninck van der Oye medegedeeld, dat Ged. Staten de gemeente tot 15 Mei a.s. uitstel hebben verleend wat betreft de mededeling van haar standpunt omtrent de grenswijziging. Omdat B. en W. nog niet over vol doende gegevens beschikken, kon de burgemeester de zaak nog niet in dis cussie brengen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een motie van de C.H.-Kiesvereniging tot afwijzing der annexatie. Ged. Staten hadden ook bericht, dat de plannen voor de straatverlichting niet verwezenlijkt kunnen worden, voordat de nieuwe financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten bekend is. Het bouwvolume hadden B. en W. als volgt verdeeld: 1 woning voor de Boerenleenbank, 2 voor de fa. Schrij ver, 1 voor de tam. Oele en 3 voor op ruiming van het Ktoostermandorp. Besloten werd de leden van de blok- ploeg B.B. een vergoeding van 1,— per avond te geven voor het volgen van de cursussen. De bewoner van de gemeenteherberg, de heer K. Meulpol- der, kreeg dit pand toegewezen voor 4.000,Aan de commissie voor maatschappelijk en cultureel werk werd een bijdrage van f 100,ver- leend. De subsidieverzoeken van de Stich ting R.K. Maatschappelijk Werk te Heinkenszand en van de Stichting Prot. Ghr. Maatschappelijk Werk te Nisse werden afgewezen, omdat deze stichtingen niet in de gemeente wer ken. De heer Reijnhoudt (C.H.) ver kreeg de toezegging, dat men welwil lend zou staan tegenover een subsidie aanvrage voor het aanstellen van een maatschappeijk werkster door de Herv. Diaconie te Kloetinge, die dit werk verrichten wil in combinatie met andere instanties. Medegedeeld werd, dat het E.T.I. en de P.P.D. een onderzoek zullen instel len naar de mogelijkheid van aanleg van een weg op de voormalige spoor baan Goes-Wemeldinge. Voor de aan sluiting van de Kapelse weg op het electrische net stelde de raad een be drag van 572,beschikbaar. Aan de heer J. van Oosten werd per 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als gemeente ontvanger wegens vertrek naar Over ijssel. In zijn plaats werd benoemd de heer J. J. de Roo, ass.-verificateur bij het Centraal Verificatiebureau te Ber gen op Zoom. De gemeenterekening 1952 werd voorlopig vastgesteld met op de ge wone dienst een nadelig slot van 2.453,95 en de kapitaaldienst een nadelig saldo van 1 37.302,45. Ruime brandweer-garage te Kwadendamme. In de raadsvergadering van Hoede- kenskerke werd op voorstel van B. en W. in principe besloten tot de bouw van een ruime brandweer-garage te Kwa dendamme. In de eerstvolgende verga dering zullen B. en W. met voorstellen komen om dit principe-besluit voor uit voering vatbaar te maken. Op voorstel van de heer Boone wer den de besprekingen tot het in bruik leen geven van een tweetal lokalen aan de stichting „Prot. Chr. School" aan gehouden tot de volgende vergadering. Ten aanzien van de opgelegde sa menwerking inzake de vleeskeurings dienst Zuid-Beveland West, kon de raad zich verenigen in het concept der regeling, zoals deze dooor de commis sie is voorgelegd. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat een nieuwe sirene is aange schaft voor de alarmering van het dijkleger in gévallen van gevaarlijk hoog water en dat voor de periode 19541956 bouwvolume is verkregen' voor twee herbouwgevallen. Onhoudbare situatie Stations straat zal worden verbeterd "KOUDEKERKE, 29 Maart. De raad van Koudekerke heeft besloten de Vereniging Hervormde Chr. School f 175.te verstrekken voor de aan schaf van een stofzuiger voor het schoonhouden der lokalen. De heren P. Flipse en J. Christiaansen (Gem. Bel.) waren er tegen, doch burge meester Dregmans verdedigde het voorstel krachtig. Als de mede werking niet wordt verleend en straks ook de O.L. school een stofzuiger nodig heeft zullen de exploitatie kosten der scholen stijgen. Op Koude kerke is niemand, die de school wil schoonhouden zonder stofzuiger. Wet houder Jasperse (C.H.) onderstreepte dit. De raad was van mening, dat de Woonruimtewet 1947 van toepassing dient te blijven. De heer K. van Spar- rentak (A.R.) vroeg zich af of het echter niet beter zou zijn alles vrij te laten. Burgemeester Dregmans ont kende de juistheid hiervan. De laat ste twee jaar is de animo om in Kou dekerke te wonen toegenomen. Er zijn thans niet minder dan 61 woning zoekenden. De raad benoemde de heer P. J. Kambier te Vlissingen tot bestuurs lid der Stichting „Vebenabos", zegde Veilig Verkeer te Middelburg f 25. toe per jaar en besloot deel te nemen in de garantie der gemeente O.- en W.-Souburg van een door de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren aan te gane geldlening van 2 ton. Tijdens de rondvraag bracht de heer Flipse de levensgevaarlijke si tuatie in de Middelburgsestraat ter sprake. Met de vernieuwing van de weg is het oude fietspad vervangen door een trottoir. Dit is niet «aan gegeven en vooral des avonds botsen vele fietsers tegen de trottoirband. Bovendien moeten de fietsers uit de richting Middelburg nu tweemaal oversteken. De voorzitter deelde mede dat, na advies der Verkeerspolitie, verzocht is een overgang te maken en die te markeren met witte stenen. STATIONSSTRAAT. De heer Flipse bracht ook de on houdbare toestand voor de bewoners der Stationsstraat aan de orde. Het bleek, dat B. en W. de Centrale Dienst opdracht hadden gegeven de zaak te bekijken en met een raming van kos ten ter verbetering te komen. Prikkel draadafzetting zou niet nodig zijn ge weest, indien de jeugd niet zoveel hinder had veroorzaakt. IDe heer J. Vos (C.H.) wenste een straatlantaarn bij „Plantlust" en de heer W. Touw (Arb.) stelde vragen over de vuil verwijdering, het badhuis en de omlegging van het verkeer (links verkeer) door de kom. De ant woorden luidden: de vuilverwijdering is voor heel Walcheren in studie (waarschijnlijk met volle oriëntering op Vlissingen), het badhuis komt in de verte in zicht en de verkeers- omlegging zal worden bekeken. L. J. G., streek Walcheren, vergaderde te Middelburg. MIDMULBURG, 29 Maart. In de in de Bogardzaal gehouden vergade ring van de L. J. G., streek' Walcheren, die onder leiding stond van de heer W. van Sluis, heeft de presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. Huisman-Griep te Rilland-Bath, gespro ken over het onderwerp: „Lectuurvoor ziening op 't Platteland". Ook droeg de lnleidster enkele gedichten voor van Jan Campert. Tot slot las ze nog eeu gedeelte uit het boek van Selma La- gerlöf, getiteld: „Gosta Berling". Ir Bos, de secretaris van de L.J.G., afd. Zeeland, vertoonde hierna enkele films. Het L.J.Go-órkest van Walche ren verzorgde de muzikale omlijsting

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2