ISRAËLISCHE TROEPEN OVERVIELEN EEN DORP ver C=VAnÖAAQ=i De brandende „Empire Windrush" Nieuw Bagdad ondergelopen Generaal Naguib blijft president en premier Prins Bernhard teruggekeerd Communisme in Oost-Azië bedreigt de vrede Nieuwe waterstof explosie Raad van Kortgene protesteert PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 25 Jordaniers gedood of gewond Engeland, Amerika en Frankrijk plegen overleg over het bijeenroepen van de Veiligheidsraad President Heuss tekent Stakingen en demonstraties in Egypte Voorlopig geen herstel van het parlementaire stelsel EINDHOVEN: 150.000 inwoners Dulles waarschuwt opnieuw Chinese inmenging moet met kracht bestreden worden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaah Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2745 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 30 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. is het 'n vreugdevolle dag voor de Geref. Gemeente van's-Gra- venpolder. Het is ruim 30 jaar geleden, dat men een eigen pre dikant had, waardoor het feit, dat men in cand. T, Cabaret weer een eigen herder en leraar krijgt, wel van bijzondere be tekenis wordt. Na zijn bevesti ging zal ds Cabaret vanavond om half zeven zijn intrede doen. AMMAN, 29 Maart. Er heeft zich weer een ernstig grensincident voorgedaan tussen Israël en Jordanië, waardoor de toch al gespannen verhoudingen in Palestina, nog scherper zijn geworden. Twee com- pagniën Israëliërs hebben in de nacht van Zondag op Maandag een overval gedaan op het Jordaanse dorp Nahaleen. Daarbij zouden 9 Jordaniers zijn omgekomen en 16 gewond. De Israëliërs, tweehonderd man sterk, waren gewapend met mitrailleurs, granaten en mijnen. In verband met dit grensincident heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland met de V.S. en Fran'-rijk overleg pleegt over de wenselijkheid van een spoedige vergadering van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand ..an de Israëlische grenzen. Uit latere berichten bleek, dat de Israëlers ook het dorp Djaba aange vallen hebben. Beide plaatsen liggen in het Hebrongebied, ongeveer 75 km ten Zuiden van Jeruzalem. KLACHT. Het Jordaanse kabinet is vandaag tweemaal bijeengekomen om de toe stand te bespreken. In een officiële mededeling werd later gezegd, dat Jordanië het incident ter kennis van de Veiligheidsraad zal brengen. Volgens de Jordaanse lezing zouden bij de aanval drie Jordaanse soldaten ziin gedood en vijf gewond. Volgens niet-officiële berichten zouden aan Jordaanse zijde 25 slachtoffers zijn gevallen. REACTIE. •De Israëlische minister-president Mosje Sjaret heeft eveneens een mededeling gedaan over het inci dent. Hij zei, dat het een plaatse lijke reactie betrof op het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ver moorden van 'n Israëlische wachts- man in het dorp Kissalon. Hij werd vermoord door een Jordanier, die een ezel wilde stelen. BONN, 29 Maart. President Heuss van West-Duitsland heeft vandaag de wetten getekend, die de bekrachtiging inhouden van het E.V.G.-verdrag en de Conventies van Bonn. Krachtens het E.V.G.-verdrag zal West-Duitsland een half millioen man bijdragen tot een Europees leger. In ruil daarvoor geven de Conventies van Bonn West-Duitsland een nagenoeg volledige souvereiniteit als de verdra gen door alle deelgenoten zijn gerati ficeerd. De Conventies van Bonn behoeven alleen nog een bekrachtiging door Frankrijk. De twee andere onderteke naars, Amerika en Engeland, hebben haar reeds geratificeerd. Het E.V.G.-verdrag moet nog door Frankrijk, Italië en Luxemburg wor den bekrachtigd. De overstromingen in Irak BAGDAD, 29 Maart. Door de overstroming van de Tigris is vandaag de moderne voorstad van Bagdad, „Nieuw Bagdad", onder water gelo pen. De meeste bewoners konden zich redden. Ploegen van het Iraakse leger zijn koortsachtig bezig de achter geblevenen in veiligheid te stellen. De schade in de stad wordt reeds op 30 millioen gulden geschat. Het leger heeft de leiding in han den genomen om de stad voor verdere overstroming te sparen. Nadat gisteren de linkeroever van de Tigris onder de druk van het water was bezweken, steeg het peil buiten de Oostelijke oevers voortdurend. De toestand wordt ernstig genoemd. Volgens verdere berichten zijn in Noord-Irak 40 personen om het leven gekomen als gevolg van over stroming van de rivier de Zab. WASHINGTON, 29 Maart. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat Vrijdag op het Amerikaanse proefterrein in de Stille Oceaan een tweede waterstofontploffing te weeg gebracht is. CAIRO, 29 Maart. Het heeft ook vandaag nog danig gespannen in Egypte. De dag begon niet best voor generaal Naguib. Toen hij op bet vliegveld af scheid nam van Koning Saoed van Arabië, wiens bemiddelingspogingen geen succes bebben opgeleverd, zakte hij in elkaar wegens oververmoeidheid. De vergadering van het kabinet en de Revolutionnaire Raad moesten worden uit gesteld tot later op de dag. Toen men in vergadering bijeen was gekomen, viel de president opnieuw flauw. Aan het eind van de bijeenkomst werd bekend gemaakt, dat Naguib zowel bet presidentschap als het premierschap zal blijven bekleden. Van een herstel van het parlementaire leven zal, vermoedelijk voor 1956, niets komen. Volgens sommige bladen zijn meer dan een millioen arbeiders in staking gegaan. In Cairo en Alexandrië zijn weer pro-Nasser-demonstraties ge houden. Banken, winkels e.d. waren de gehele dag gesloten. Later werden alle demonstraties verboden. Majoor Salem, de minister van Voorlichting, heeft een beroep op het volk gedaan de kalmte te bewaren en weer aan het werk te gaan. De Egyptische strijdkrachten zijn opgeroepen om de orde en rust te bewaren. Militaire voertuigen patrouilleren door Cairo en de buitenlandse ambas sades staan onder strenge bewaking, Voor het gehele land is de staat van beleg afgekondigd. MISHANDELING. Betogers hebben vanmiddag het gebouw van de Raad van State aan. gevallen en de voorzitter van de Raad, Sanhoeri, mishandeld. San. hoeri is voorts raadsman van de re gering en de Revolutionnaire Raad Hij verdedigde zichzelf tegen de aanval en schoot op de betogers, waarbij twee aanvallers werden ge dood en twee gewond. Sanhoeri zelf liep ernstige verwondingen op door messteken. VERKLARING. Op een gezamenlijke vergadering van regering en Revolutionnaire Raad is besloten het besluit van de Raad om in Juli een parlementaire rege ring aan het bewmd te laten komen te herroepen. Majoor Salem heeft na de verga dering een verklaring uitgegeven, overgangsperiode afwacht. Tevens waarin wordt gezegd, dat men een maakte hij de onmiddellijke vorming van een nationale raadgevende raad bekend, waarin alle lagen der bevol king vertegenwoordigd zullen zijn. De overgangsperiode zou tot 1956 duren. Volgens een verklaring van de artsen over de gezondheidstoestand van Naguib zou hij lijden aan aderverkalking en een te hoge bloeddruk. EINDHOVEN, 29 Maart. Van morgen kwam de heer A. J. Busio op het Eindhovense stadhuis aangif te doen van de geboorte van zijn zoon Adrianus Johannes. De man werd feestelijk ontvangen door B. en W., want de jeugdige Busio bleek de 150.000ste inwoner van de stad te zijn. De burgemeester overhandigde vijf premie-obligaties ter waarde van f 500.Er werd vandaag druk ge vlagd en vanavond brachten verschei dene muziekcorpsen het gelukkige ge zin een serenade, terwijl een comité een groot aantal geschenken aanbood. Bij het oversteken van de rivier de Djammoe in India zijn 43 Indische soldaten verdronken. KORTGENE, 30 Maart. Tijdens de raadsvergadering van Kortgene is het gisteravond tot uitvoerige discus sies gekomen over op het' eiland Noord-Beveland in te stellen commis sies met betrekking tot het Drie Eilanden-plan. Onlangs is er te Kort gene een bespreking gehouden met de hoofddirectie van de Rijkswater staat enerzijds en vertegenwoordigers van diverse Noord-Bevelandse orga nisaties en besturen anderzijds. Op de raadsvergadering werd scherpe critiek geuit over het feit, dat de raadsleden niet bij deze bijeenkomst uitgenodigd waren. Enkele raadsleden waren van oor deel, dat de belangrijke gebeurtenis sen niet aan de raad meegedeeld wer den en dat men slechts in onbeteke nende of onbelangrijke zaken een stem in het kapittel had. Men was de mening toegedaan, dat het niet juist was, dat de raadsleden niet op de hoogte gebracht waren van deze besprekingen en uit de vergadering kwamen stemmen naar voren, die het oprichten van eventuele commissies aan de raad wilde trekken. Dit bleek niet mogelijk te zijn, omdat in be doelde commissies vertegenwoordigers van het gehele eiland zitting zouden moeten nemen. Het gaat hier niet om plaatselijke belangen, maar om de be langen van heel Noord-Beveland. Men besloot tenslotte op de ko mende vergadering ter oprichting van een commissie voor het Drie Eilandenplan op Noord-Beveland de suggestie te doen alle raadsleden van Kortgene en Wissekerke in de diverse secties te doen opnemen. Een autobus'is in botsing gekomen met een trein van de spoorlijn Babia BlancaRosario, in Argentinië. Hier bij zijn 21 personen om het leven ge komen en vijf gewond. De slachtoffers waren allen buspassagiers. Bovenstaande foto, die is genomen vanaf het Nederlandse schip „Men tor" geeft een beeld van het Britse troepentransportschip „Empire Windrush", dat Zondagmorgen in de Middellandse Zee in brand ge raakte met 1424 passagiers aan boord, (Deze foto werd radiografisch van Algiers naar Parijs overgebracht en verder als Telefoto naar Amsterdam.) Inmiddels is de brand aan boord van het schip gedoofd. Het vaartuig, dat in de buurt van Algiers ronddrijft, wordt bewaakt door een Britse torpedobootjager, die zal trachten vast te maken en de „Empire Windrush" naar Gibraltar te slepen. De Britse minister van Vervoer heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij een onderzoek naar de oorzaak van de-brand heeft gelast. NEW YORK, 29 Maart. „Indien de communisten zouden pogen hun politieke stelsel op te leggen aan de landen in Zuid-Oost-Azië, dan zouden de vrije staten hiertegen gezamenlijk in het geweer moeten komen, daar een dergelijke handelwijze een ernstig gevaar zou be tekenen voor alle vrije landen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, tijdens een te New- York gehouden rede. Hij vervolgde: „Wij zouden hierbij mogelijk een ernstig risico lopen, doch dit zou veel geringer zijn dan de gevaren, waar wij ons binnen enkele jaren tegenover gesteld zouden zien, indien wij bij een dergelijke gang van zaken niet handelend zouden optreden". Dulles zei, dat de Amerikaanse regering gepoogd heeft de regering in Peking terug te houden zich open lijk met de communistische aanval in Indo-China in te laten. „Wü hebben, zo vervolgde hij, te kennen gegeven, dat indien eenheden van het Chinese communistische leger zich met de strijd in Indo-China inlaten, dit tot ernstige gevolgen zou leiden, die mo gelijk niet slechts tot het Indo-Chi nese strijdtoneel beperkt zouden blijven". GENEVE. „De Amerikaanse delegatie zal de reis naar Genève maken met het doel In enkele regels melden wij nog Gisterochtend om kwart over elf is Z. K. H. Prins Bernhard, vergezeld door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en reserve-majoor-vlieger G. Sonderman, van zijn reis door de V.S. in Nederland teruggekeerd. H. M. de Koningin was op Schiphol aanwezig, waar zij de Prins na zijn aankomst per K.L.M.-lijntoestel uit New York verwelkomde. In de wachtkamer op Schiphol, tjjdens het vraaggesprek met de bij de aankomst aanwezige verslaggevers, in het midden achter de tafel: Dr de Graaff, de Prins en H. M. de Koningin. (Zie voor verslag pag. 4.) DAT de politie te Goes en Vlissingen nog zoekt naar de man, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van ir W. van S. te Goes een auto stal en er mee naar Vlissingen reed, waar men de auto terugvond op het parkeerterrein bij het station te Vlissingen. Pa pieren, sleuteltjes en zelfs een tas met geld had men laten liggen. DAT de oudste inwoner van Zierikzee, de heer N. Bolijn, in de ouderdom van 98 jaar is overleden. DAT Woensdagavond a.s. in de Schouwburg te Mid delburg door de gezamen lijke boekverkopers van de Zeeuwse hoofdstad en de Z.V.U. een letterkundige avond t.g.v. de boekenweek wordt gegeven. Mevr. J. v. d. Broeckede Man zal spreken over „Mr J. C. van Schagen, de Zeeuwse schrij ver en dichter". Mr van Schagen zelf zal hierna een causerie houden over zijn ervaringen als schrijver. DAT de afdeling Middel burg van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" Donder dagavond in de Concert en Gehoorzaal een propa- ganda-avond zal beleggen waar o.m. het woord ge voerd zal worden door Staatsraad mr W. F. Schok king, voorzitter van het Prot. Interkerkelijk Thuis front en door de heer W. Nieuwenboer, secretaris van „Pro Rege". DAT, om nog even in Middelburg te blijven, B. en W. de raad een crediet van f 25.000 hebben ge vraagd voor de bouw van een nieuw transformator huisje bij de Schoorsteen- vegerssingel electrische verlichting en kabelwerk. De Middelburgse raad ver gadert 6 April. DAT te Yerseke gister avond de Ned. Chr. Blin- denbond heeft vergaderd in de consistorie der Geref. Kerk. Er werd een film vertoond, het kinderkoor der Evang. gemeente o.l.v. mevr. Timmerman zong. Er was veel belangstelling voor deze bijeenkomst en men bezichtigde met interesse het werk van de blinden, dat in het kerkgebouw was tentoongesteld. DAT gedurende het week eind te Yerseke de jaar vergadering is gehouden van de Vejo Nederland, de Vrij Evangelische Jonge renorganisatie. Deze bijeen komst stond onder leiding van ds Jac. Verboom uit Den Haag. Er werd een maaltijd aangeboden waar in ook de Yersekse pro ducten niet ontbraken. Zon dag werd een jeugddienst en een zangdienst gehou den. DAT de raad van Krab- bendijke gisteren heeft be sloten de school met de Bijbel f 1648.subsidie te verlenen voor leermiddelen en een projector voor alle scholen aan te schaffen. De G.V. Sparta werd toestem ming verleend tot gratis gebruik van het gymna stieklokaal. Voorts werden drie krotwoningen te Oost- djjk aangekocht. Tot lid tevens voorzitter van de sportcommissie werd met 52 stemmen benoemd de heer L. Th. Vogelaar. DAT de burgemeester de raadsleden heeft medege deeld, dat de stichting van een tehuis voor Ouden van dagen nog wel even op zich zal laten wachten, i.v.m. het bouwvolume, doch dat door B. en W. een plan is geopperd tot de bouw van tien woningen in de vrije sector. Dit zal de gemeen te f 20.000 kosten. De raad ging hiermede volledig ac- coord. DAT de Chr. vereniging tot Verpleging van behoef tige Chronisch Zieken „Het Zonnehuis" gisteravond in de Middelburgse Bogard- zaal voor contribuanten en belangstellenden het ont roerende filmwerk „Een mens was teveel" heeft ver toond. Deze rolprent heeft bij de aanwezigen ongetwij feld een onuitwisbare in druk achtergelaten. te pogen een verenigd en onafhanke lijk Korea tot stand te brengen", al dus Dulles. Hij voegde daaraan toe, dat hij hoopte, dat de besprekingen er toe zullen bijdragen de ogen der Chinese communisten te openen voor het gevaar van hun klaarblijkelijke wens om de hand te leggen op Zuid- Oost-Azië. Dulles meende, dat het be lang van de wereldvrede niet gediend is met een toelating van de Chinese communisten tot de Ver. Naties. GEEN ADEMPAUZE. Dulles vergeleek de gang van zaken in de wereld op dit moment met de strijd om de vesting Dien Bien Phoe, waar thans een schijnbare adempauze is ingetreden. Verwacht moet worden, dat de communisten straks met nieu we kracht zullen aanvallen. „Ook in de vrije wereld, aldus Dul les, is het thans alsof er een adem pauze in de koude oorlog is gekomen. Het lijkt er op, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog is vermin derd. Ik hoop, dat dit zo is. Doch er bestaat geen reden om aan te nemen, dat het gevaar thans voor goed is geweken. Niets wijst er op, dat de heersers van het Kremlin streven naar een blijvende vrede. Hiertegen bestaat slechts een af weermiddel, zo besloot de staatsman, n.I. nimmer aflatende waakzaamheid, het voeren van een gezonde politiek en grote moed." De Sowjet-Unie heeft gisteren ii} de Veiligheidsraad haar veto uitge sproken over een Nieuw-Zeelandse resolutie, waarin Egypte wordt ver zocht om opheffing van de belemme ring der scheepvaart op Israël door het Suez-kanaai. DE BILT ZEGT; Meer wind DE BILT, 29 Maart. Zwaar bewolkt en tijdelijk enige regen. Ma tige tot krachtige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zcji en Maan: Woensdag: Zon op 6.19 u., onder 19.11 u. Maan op 4.48 u., onder 15.21 u. Hoogwater Woensdag 3 IMaart: Vlissingen: 11.46 u. 1.65 m., u. m. Terneuzen: 12.13 u. 1.86 m., u. m. Wemeldinge: 0.40 u. 1.19 m., 13.16 u. 1.52 m. Zierikzee: 0.21 u. 0.99 m., 13.01 u. 1.30 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1