VOORJAARSBEURS IN TEKEN VAN INDUSTRIALISATIE KING Het goudland gevonden Mexico is de nieuwe gast Maar er zijn ook tal van nieuwe snufjes voor de huishouding KERK cr Ds de Voogd met emeritaat Koningin bezocht Amstelflora Prins Bernhard vindt doorbreken van geluidsmuur geen sensatie Koningin op het boekenfeest Eén Christelijke Kerkj op Java* De natuur is gul! Bond van Christelijke Ambtenaren grootste C* N. V*-f amilie* FEUILLETON door K. JONKHEID Maandag 29 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina J (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 29 Maart. Morgen gaan de poorten van de Utrechtse Jaarbeurs weer open. Het accent van de voorjaarsbeurs ligt dit keer duidelijk op de technische afdelingen op het Croeselaan-terrein. De enorme collectie machines en apparaten voor industriële doeleinden weerspiegelt duidelijk de toenemende industrialisatie van Nederland. Maar ook op het Vredenburg zal heel wat te zien zijn. Met name de dames zullen liever hun schreden daarheen richten om de grote en artistiek ingerichte textiel-show te bezoeken of om eens te gaan kijken naar de nieuwste uitvindingen op huishoudelijk gebied. Xn de Bernhardlial, die het centrale punt van de technische afdeling vormt, zal allereerst de indrukwekkende groep van de metaalbewerkingsmachines (2050 m2) de aandacht trekken. De Rijksnijverheidsdienst heeft in deze af deling een stand van Nederlandse ge reedschappen voor de metaalbewerking, die de indruk zal maken van een kleine machine-fabriek in vol bedrijf. Ook de electrotechnische industrie heeft in deze hal een grote stand (2050 m2 tegen vorig jaar 1300 m2), waar motoren, generatoren, aggregaten e.d. te zien zijn. De grootste groep is ech ter die van de bouwmaterialen en -ma- ohines, die een volledig aanbod brengt van alles, wat er op het ogenblik ten behoeve van de bouw te koop is. De materialen vindt u in de hal (3000 m2) en de bouwmachines buiten op het ter rein (12.000 m2). Een nieuwe afdeling op deze beurs vormt de expositie van wat wonderlijk genoeg wordt aange duid als „straatmeubilalr", waaronder lichtmasten, verkeersborden, stoplich ten e.d. begrepen zijn. Buitenlanders. In het Landenpaviljoen op het Vre denburg zal één nieuwe gast opduiken. Dank zjj de nauwere connecties met Zuid-Amerika zal nu Mexico voor het eerst aanwezig zijn met een interes sante collectie producten. Ter gelegen heid van dit feit zal de Mexicaanse mi nister van Waterstaat, Ernesto Ayala, de officiële gast van het Jaarbeursbe- bestuur zijn. Naast Mexico zijn in dit paviljoen collectieve inzendingen geëx poseerd van België, Luxemburg, Zwit serland, Oostenrijk, Oost-Duitsland, Canada en Engeland. Bij de ingang van het hoofdgebouw vindt u weer een hele rij informatie stands. De Economische Voorlichtings dienst vestigt hier een compleet bureau om inlchtingen op het gebied van de export te verschaffen. Voor de eerste maal zullen gedelegeerden op de beurs aanwezig zijn van het Nieuw Guinea- Instituut en van het Donau-Instituut. De Beatrix- en Irene-hal bevatten de Inzending van de firma's, die in de Stichting Nederlanse Textielbeurs menwerken. Ook dit keer is deze afde ling weer een lust voor het oog. Het daglicht ls buitengesloten en met het kunstlicht worden fraaie licht- en kleureffecten bereikt. De kantoortjes der standhouders, die anders de harmo nieuze opbouw van het geheel soms wat stoorden, zijn nu in „paalwoningen' veranderd, zodat men op de begane grond de handen vrij heeft. De rayon zal op deze beurs in het centrum van de belangstelling staan en op 1 AprT zal dan ook een speciale rayon-dag ge houden worden. Voor de huisvrouw. De gevarieerde exposities in het hoofdgebouw zijn niet onder één noe mer te vatten. Bezien we de over vijf verdiepingen verdeelde stands met het oog van de hulsvrouw, dan vallen en kele aardige snufjes op. Zo b.v. de nieuwe heteluehtkaehel, die tevens kan worden gebruikt als luchtververser, reukverdrijver en desinfector. Er zijn lampekappen van een nieuwe afwasba- re stof, die niet van zijde te onderschel den is. Deze stofis echter bestand te gen grote hitte en kleurecht, zelfs in tropisch zonlicht, zodat bruin worden en verschieten uitgesloten zijn. Een Groningse firma brengt een keu- kenafvalvernietiger, die onder de goot steen moet worden aangebracht. Alle keukenafval, zoals groentenresten, beenderen en zelfs scherven worden hierin geworpen en het apparaat ver pulvert dit alles volkomen, zodra de kraan wordt opengedraaid. Dan is er nog een zeepspaarder van crème plas tic, die volgens de importeur een zeep- besparing tot 80 pet. kan geven. Er komt een reukloze petroleum- haardkachel, die tevens voorzien is van een kookplaat. Voor huizen met cen trale verwarming is uit Denemarken de thermostatische radiatorkraan ge ïmporteerd, die een volkomen controle geeft op de kamertemperatuur. De Interessen der mannnen lopen te ver uiteen, om ook voor hen de nieuwe snufjes in een kort overzicht te verzamelen. Maar misschien zjjn er rokers met muzikale belangstel ling, die al jaren hebben gewacht op een sigarenaansteker met een speel doosje er in. Hun wens gaat in ver vulling, want naast bierpullen, likeur- flessen en naaidozen zijn er nu ook aanstekers, die een lied kunnen aan heffen. Daar het apparaat toch speelt, ook al weigert het te branden, lijkt de melodie van: „Houd er de moed maar In" ons in deze combina tie het meest op haar plaats. DEN HAAG, 25 Maart. De pro-1 vinciale kerkvergadering van Zuid-1 Holland heeft aan ds A. de Voogd, I Ned. Hervormd predikant te Delft, I eervol emeritaat verleend met ingang I van 1 April a.s. I Ds de Voogd werd op 23 April 1911 te PurmerlandDen Hp door ds L. C. Schuller tot Peurcem in zijn eerste ge- meente bevestigd. In Januari 1915 vertrok hij naar I Oosterhaule (Fr.). Hij stichtte daarl een tweede kerkgebouw. In Januari I 1922 vertrok ds de Voogd naar Assen, 1 om op te treden als voorganger van I de Hervormde Evangelisatie (De Ka-1 pel) aldaar, waarom hem eervol ont slag met bevoegdheid van emeritus werd gegeven, In 1924 keerde hij weer als actief dienend predikant in de Ned. Hervormde Kerk terug en deed in Ja-1 nuari van dat jaar intrede te Vlissin- I gen. In Vlissingen heeft ds de Voogd I o.m. een tweede Hervormde school op-1 gericht en onder het vlootpersoneel gearbeid. Ds de Voogd is tijdens zijn I verblijf in Vlissingen ook waarnemend I vlootpredikant geweest. Op 18 Octo-1 ber 1931 bevestigde ds A. K, Straats- ma van 's Gravenhage ds de Voogd bij de Delftse gemeente. Prinsessen: het is prachtig Het is net o£ men in een auto 110 km per uur rijdt -lv.) Haak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbranden Veem een ol twee Rennies, en op 't zc..^e moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. FARMINGDALE, 27 Maart. „Het was helemaal geen sensatie", zo zei Prins Bernhard tijdens een persconfe rentie in de Ver. Staten, „het is het zelfde als wanneer je in een auto zit, die honderd kilometer per uur rijdt, je even harder op het gaspedaal drukt en merkt, dat je op honderd tien zit". Prins Bernhard, die vertelde over het doorbreken van de geluidsmuur, ont kende, dat hij critiek van zijn doch ters zou hebben gehad. Integendeel, in haar brieven schreven de Prinsessen, dat zij het prachtig vonden. De Prins zei andermaal onder de in druk gekomen te zijn van de Ameri kaanse wijze van opzetten van een productieprogram. Bovendien vindt hij, dat de Amerikanen het grote voordeel hebben bij het ontwerpen van nieuwe typen toestellen veel sneller en ge makkelijker van conventionele ge dachten en ontwerpen af te kunnen stappen dan men in Europa pleegt te doen. De Prins maakte een voorbe houd ten aanzien van de Franse en Britse fabrieken, wier verrichtingen hij de laatste tijd niet zo -prachtig heeft gevolgd als die van de Amerikaanse. De Prins zei te hopen, dat het Ame rikaanse nieuwe vliegtuigmateriaal zo spoedig mogelijk in Europa beschik baar zou komen. In dit verband noem de hij voor Nederland belangrijk de snelle aflevering van de F84F. Dit toestel zal geleidelijk het thans in ge bruik zijnde type F84G gaan ver vangen. De Prins zag dit toestel tijdens -oek aan de Republic-fabrieken Tsland. Kolonel Sonderman ■de proefvluchten met dit v. Ten aanzien van de commerciële luchtvaart zei Prins Bernhard, dat de Boeing-fabrieken thans bezig zijn een straal-passagiersvliegtuig te bouwen, dat beslist economischer is dan de huidige Comet. De Esso heeft in Frankrijk in de Landes bij Born op een diepte van 2.264 meter olie aangeboord. Dit is voor de eerste maal dat in deze streek van Frankrijk olie is aangetroffen. DEN HAAG, 27 Maart. De Konin gin woonde gisteravond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen de opening bij van de Boekenweek 1954 die dit jaar weer is georganiseerd door de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels en de com missie voor de collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. De opening van de Boekenweek ge schiedde dit jaar in Den Haag, mede ter gelegenheid van het 100-jarig ju bileum van de 's Gravenhaagse Boek handelaarsvereniging. Er werd een literaire feestavond gegeven onder de naam: „Het boek en de muze", waar voor medewerkten de stichting „Bal let-recital", leden van het residentie orkest en leden van de Haagse Come- die. Na afloop werd het gebruikelijke schrijversbal gegeven in de door leer lingen van de Vrije Academie van beeldende kunsten versierde ruimten van het gebouw. Om kwart over acht was het gebouw van K. en W. vrijwel geheel gevuld in afwachting van de Koningin. Enke le ogenblikken later verscheen de Koningin in de koninklijke loge, waar reeds een bouquet rode rozen was neergelegd. De gasten werden welkom geheten door de heer C. H. Leeflang, voorzitter van de commissie voor de collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, die zijn grote dankbaarheid aan de Koningin tot uitdrukking bracht voor haar grote belangstelling en aanwe zigheid op deze openingsavond van de Boekenweek. Hij noemde het boek een belangrijk element voor de ver sterking van de geestelijke spankracht n weerbaarheid van ons volk. Diakenconferentie Chr, Geref. Kerken. GOES, 27 Maart. De diakencon ferentie 1954 der Chr. Geref. Kerken zal gehouden worden D.V. 29 April a.s. te Utrecht. Op deze vergadering zal gehandeld worden over: „Diaconale- en/of overheidszorg?" Inleider is de heer A. Docter te Bloemendaal, Atoomzuil in Oost-Duitsland 1 BERLIJN, 27 Maart. Volgens het Westberlijnse anti-communistische voorlichtingsbureau „West" is men in Oost-Duitsland nabij Aue, in de buurt van de grens met Tsjecho-Slowakije, begonnen met de bouw van een atoom zuil. Aue is het centrum van de Oost- Duitse uraniumwinning. BAARN, 26 Maart. Eerst nu zijn bijzonderheden bekend geworden over de conferentie van Afgevaardigden van Javaanse Christelijke kerken, die in het najaar van 1953 werd gehouden. Op deze conferentie is besloten om wegen te zoeken, waarlangs men zou kunnen komen tot één Christelijke Kerk van Java. Zoals bekend, ontston den de kerken op Midden-Java uit de Zendingsarbeid van de Gereformeerde Kerken in Nederland en die van Oost en West-Java uit de Zendingsarbeid van de Nederlands Hervormde Kerk. Het besluit is gebaseerd op duidelijke uitspraken in de Bijbel, dat men één behoort te zijn en voorts werd over wogen, dat de drie kerken noch in be lijdenis, noch in kerkorde en orde van eredienst fundamentele verschillen vertonen. Bovendien hebben de ker ken alle drie een geschiedenis en ont wikkeling doorgemaakt, die weinig verschilt. Talrijke commissies zijn be noemd, die allerlei onderdelen van het gezamenlijke kerkewerk zullen bestu deren. Ingezonden Mededeling (adv.) Alle respect voor U, mannen en vrouwen van het onderwijs! U hebt door Uw over volle klassen een taak, die wel het uiterste van U moet vergen. Maarhebt U er wel eens bij stilgestaan, hoe U die taak in aanzienlijke mate kunt verlichten? Kent U al uit eigen ervaring die wonderlijk- veelzijdige werking van KING-peper- munt, die Uw ogenblikken van moeheid en gespannenheid overbrugt? KING verfrist U, KING geeft U nieuwe ener gie. De bgste gaven der Natuur zijn in KING verenigd om U zó te „ontspan nen", dat „overspanning" voorkomen wordt. Laat zóveel gulheid ook aan U goed besteed zijn'! PEPERMUNT hei beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking 21 Zijn houding is stoer en vastberaden, zijn matbruine tint, donkere ernstige ogen met diepe glans, fraaie volfè baard, rustig zelfbewustzijn, fijne kle ding en hoed vormen hem tot een in drukwekkende verschijning en tonen tevens de geboren heerser, de trotse edelman, de zwierige Hidalgo, de echte Spanjaard. Hij is vergezeld van een vaandel drager, die boven alle hoofden de ba nier van zijn meester omhoog heft, tonend het Spaanse Koningswapen met aan beide zijden een geborduurd kruis en daaronder de spreuk: „In hoe signo vinces". „In dit teken zult gij over winnen". De trommel zwijgt en Cortez richt zich tot de verzamelde menigte. Zijn toespraak is een meesterstuk. Hij roept op tot deelname aan de tocht, schildert het edele en Gode welgevallige doel, het ware geloof te brengen aan de heidense wilden, vertelt van rijkdom en schatten in tempels en steden van het nooit betreden land, belooft goud, grondbezit en slaven aan iedere deel nemer naar elks verdienste en een evenredig deel in de totale buit. De ogen der hoorders worden fel van hebzuchtig begeren. Buit, buit Jonge edelen dringen naar voren en bieden de veldheer hun degen, oude soldaten met gekerfde .schedels, ver minkte neuzen en ruige grimmige ge zichten geven hun soldatenwoord en krijgen handgeld. Cortez is een man met een leidende positie geworden. Zijn eigenmachtige natuur ontplooit zich, zijn vroegere uitingen daarvan, vermetele tweegevechten om kwesties van romantische liefde of vermeende schending van eer, maken plaats voor een complete veldtocht, die zijn stra tegische en diplomatieke bekwaam heden zal doen uitblinken. De Gouverneur, die hem benoemde, wordt bevreesd. Tegen zoveel uit groeiende grootheid voelt de kleine man zich niet bestand. Hij tracht door intriges, geniepige tegenwerkingen en verdachtmakingen zijn benoeming on gedaan te maken en Cortez te dwingen gatie. Dat is de bedoeling niet. Ze willen aanwezig zijn als de buit ver overd en verdeeld wordt. Voorlopig tekenen ze als zeeman, morgen kunnen ze aan boord. „Waar zullen we heengaan?" vraagt René opgewekt. Hij denkt aan een Spaanse kroeg. „Naar de Portugees", antwoordt Jo ris beslist. „Die heeft meer ervaring dan wij. Hij moet ons inlichten". „Kan dat wel?" weifelt René. H.M. Koningin Juliana heeft Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de grote bloemententoonstelling, die In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehou den. Staande op een rustiek bruggetje bewonderde H,M. de Koningin een prachtig aangelegde tuin. Links vanH.M. de burgemeester Arn. J. d' Ailly van Amsterdam. Veel belangrijke activiteiten Vijftig procent van overheidspersoneel is niet georganiseerd. (Van onze redacteur). De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel is met zijn 32.000 leden de grootste van de bij het C.N.V. aangesloten organisaties. Zijn leden maken het zesde deel uit van het totale ledental der Chr. werknemersvakbeweging. Voor de oorlog waren de verschillende groepen Chr. werknemers in overheidsdienst in afzonder lijke bonden georganiseerd. Er waren b.v. organisaties voor belastingambtenaren, voor het P.T.T.-personeel enz. Bij de fusie in October 1946 zijn alle Clir. over heidsdienaren met uitzondering van het politie-personeel echter in de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel verenigd. Sedert die datum is het ledental met niet minder dan 12.000 toegenomen. De fusie is volledig geslaagd en de ouden tegen stellingen tussen de verschillende groepen is volkomen verdwenen. De N.C.B.O. is eigenlijk een voor beeld van een bedrijfstaksgewijze orga nisatie, want allerlei overheidsdienaren van hoog tot laag, van de secretaris generaal tot de gemeente-werkman zijn erbij aangesloten.De bond telt b.v. 31 burgemeesters onder zijn leden en 7 hoogleraren. Het omvangrijke en veelsoortige bonds- werk wordt verricht door 17 gesalarieerde besturders, waarvan er vier in de grote steden zijn gevestigd. Nu de afd. Gronin gen de 1000 leden is gepasseerd, zal deze in de heer M. Schouten weldra de vijfde plaatselijke bestuurder krijgen. De bond heeft 16 landelijke groepen (P.T.T., Lagere organen, Rijksbelastingen enz) die elk afzonderlijk vergaderingen houden, waarin de specifieke belangen van de groep in kwestie behandeld wor den. De groepen Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk telien beide ook leden, die niet in overheidsdienst zijn, maar die elders geen organisatie-tehuis hebben, zoals b.v. het personeel van par ticuliere ziekenhuizen. Ongeveer 50 pet van het overheids personeel is georganiseerd. Een percen tage, dat overeenkomt met het gemid delde percentage georganiseerden onder alle werknemers. Het ligt echter aanzien lijk hoger dan bij dp groep der kantoor- en handelsbedienden. Veel Chr. bestuursambtenaren zijn lid van een categorale, neutrale bond en het zelfde geldt voor de departementsambte naren. Dat blijkt wel, als we zien dat de N.C.B.O. in Rotterdam 3000 leden telt en in Den Haag de ambtenarenstad bij uitnemendheid slechts 2200. De pro paganda richt zich dan ook zowel tot tot ontslagname. Maar deze vermijdt alle strikken, loopt in geen enkele val, toont vrees noch ergernis, maar alleen hautaine minachting. Rijkdom, roem en macht zijn de doelstellingen, waarnaar hij streeft. Zijn godsdienst is een devote verering van Maria, van wier beeltenis hij enige exemplaren meeneemt, teneinde daar mee de heidenen te bekeren. Ook Joris en René melden zich. Een zwaard hebben ze nooit gehanteerd, want ze zijn zgelui, dus ze kunnen uit sluitend mee ten dienste van de navi- „Waarom niet? Morgen gaan we aan boord. Vandaag moeten we afscheid nemen, bedanken voor zijn gastvrij heid en vooral horen, wat hij te ver tellen heeft". De Portugees weet er al van. Het verhaal van zijn gasten verwondert hem niet. „Ik heb wel iets gehoord", zegt hij, „maar dat het al zó ver is, wist ik wiet". „Wat denkt u er van?" „Het kan niet anders. Voor deze adellijke struikrovers is hier niets te halen. Ze dachten hier op Cuba on metelijke schatten van goud en andere edele metalen en juwelen te vinden, maar de naakte wilden, die hier een behaaglijk leventje leidden, bezaten hoogstens enkele onbeduidende siera den. En id ne grond zit niets. Twee Spaanse bevelhebbers, uitgezonden door een kleinzoon van Columbus, hebben het eiland in korte tijd onder worpen. De enige, die tegenstand bood was het opperhoofd. Toen de Spanjaarden hem te pakken kregen, hebben ze hem om zijn dapperheid levend verbrand. Maar aan de overzij is meer, Veel, héél veel. Ik heb zelf gezien, dat een korf vol goud gegeven werd in ruil voor een handvol glazen kralen". „Hebt u dat zelf gezien?" roepen beiden belangstellend. „Tweemaal ben ik aan de overkant geweest. Beide keren liep het niet vlot. De eerste keer moesten we terug, doordat tientallen van 'onze mensen stierven aan p'est of andere vreemde ziekten. Waar de korf met goud ge bleven is, weet ik niet. De volgende keer werd een deel onzer mannen in een hinderlaag gelokt. De vreedzaam uitziende bewoners ontvingen ons vriendelijk en noodden ons in hun huizen, waar ze ons aanvielen met spiesen en beschoten met pijl en boog. Gelukkig hadden we vuurroeren bij ons en konden we ons terug trekken, maar gewonden en gevangenen, die we moesten achterlaten, werden aan hun goden geofferd en opgegeten". „Lopen de mensen daar ook zo zuinig gekleed?" (Wordt vervolgd). de niet- ais tot de verkeerd georganiseer den. Salariëring, De algemene klacht onder de over heidsdienaren is, dat zij lager bezoldigd worden dan de werkers in het vrije be drijf. Nu wordt het steeds moeilijker om hier een reeële vergelijking te trekken. De heer P. Kapinga, de voofzitter van de N.C.B.O., die ons dit alles vertelde, is van mening, dat de lonen der werklieden in overheidsdienst inderdaad lager liggen dan die van de overeenkomstige hand arbeiders in de particuliere sector. De werkliedenionen zijn bij de overheid af gestemd op de contractlonen hl het vrije bedrijf, maar in dat laatste wordt het loon door tariefwerk in werkelijkheid vaak veel hoger dan het contractloon. In samenwerking met de organisaties is men thans van regeringswege bezig ook voor het overheidspersoneel de werk- classificatie in te voeren. Daar hierbij dezelfde maatstaven worden toegepast als in het vrije bedrijf zal hierdoor een billij ker beloning verkregen kunnen worden. In samenwerking met de andere or ganisaties worden op het ogenblik door de N.C.B.O. verschillende algemene ac ties gevoerd. Gewerkt wordt aan de her ziening van het Aig. Rijksambtenaren- regiement en aan de reorganisatie van het georganiseerd overleg. De verwezenlij king van de medezeggenschap voor amb tenaren wordt onder de loupe genomen en men strijdt voor een eigen ziektekos tenverzekering voor ambtenaren los van de ziekenfondsen. Ook de herziening van de pensioenwetgeving heeft alle aan dacht. >«ac de acties voor bepaalde groepen betreft noemde de heer Kapinga het stre ven om de salarissen van het verplegend personeel in particuliere inrichtingen op te trekken tot het peil bij de overheids- inrichtingen. Voorts wordt actie gevoerd voor een verhoging van de tractementen der burgemeesters, met name in de klei nere gemeenten. Ook de salarisverhoging voor de ambtenaren in de kleinere en kleinste .gemeenten wordt als een urgente zaak beschouwd. De N.C.B.O. is zelf niet vertegenwoor digd in de Centrale Commissie van Over leg in Ambtenarenzaken, waarin het over leg met de overheid-werkgeefster over lonen en arbeidsvoorwaarden gevoerd wordt. Daar zit als representante van de Chr. overheidsdienaren de Chr. Centrale van Overheids- en Onderwijzend Perso neel. Naast de N.C.B.O. maken ook de Chr. organisaties van politie-personeel, onder-officieren, leraren bij het N.O. en spoorwegpersoneel daarvan deel uit bene vens de beide organisaties van Chr. on derwijzers. De beide laatste zijn toegela ten onder voorwaarde, dat /ij zouden streven naar aansluiting bij het C.N.V., maar zoals bekend heeft dit streven tot dusver nog weinig resultaat opgeleverd. Sowjet-Unie geeft schepen aan Amerika terug. WASHINGTON, 27 Maart. De Sowjet-Unie is er mee accoord gegaan aan de V.S. 38 kleine schepen terug te geven, die zij in de Tweede wereld oorlog krachtens de leen- en pachtwet had ontvangen. Het betreft twaalf torpedoboten en 26 duikbootjagers, die in Mei en Juni te Istanbul aan de V.S. zullen worden overgedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3