NAOUIB GEZWICHT VOOR REVOLUTIONNAIRE RAAD ver Herbouw van Schouwen-Duiveland binnen twee jaar voltooid? Beneluxmentaliteit komt onmerkbaar tot stand er PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND L^V&nÖÓACW Nieuwe revolutie binnenskamers in Cairo President zou besluiten van vorige week hebben moeten intrekken Voorlopig blijft dictatuur „Ondergrondse" in Zuid-Slavië Britse militairen op weg naar huis SCHIP MET 1500 MAN AAN BOORD IN BRAND Kranig reddingswerk van Nederlanders in de Middellandse Zee Prins Bernhard op thuisreis Havenarbeiders staakten bla het bezoek van minister Witte: Plaats van herbouw kan in overleg elke betrokkene geregeld worden Ditgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2744 Abonnementsprijs 0.4'. per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 29 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grnppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. noefc, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuide ma, Goes. zal menigeen bij het lezen van het nieuws over Egypte zich verbaasd afvragen otf er dan nooit een eind komt aan de ru zies, die men daar blijkbaar onderling maakt. Onder Faroek ging het niet best, maar men kan moeilijk menen, dat het onder het republikeinse bewind nu zoveel beter gaat. CAIRO, 29 Maart. In een weekeinde vol van de wildste geruch ten, waaruit men niet behoorllijk wijs kon worden: ruzie in het kabinet en de Revolutionnaire Raad, bemiddeling van Koning Saoed tussen Naguib en Nasser, die weer als twee onverzoenlijken tegenover elkaar schijnen te staan, demonstraties van studenten, stakingen op grote schaal en zelfs muiterij bij de vloot, schijnt dan een nieuwe bom in Egypte te zijn gebarsten. De grootste klap moet gevallen zijn tijdens de Zondag gehouden gemeenschappelijke vergadering van kabinet en Revolutionnaire Raad. President Naguib zou er in hebben toegestemd om een aantal vorige week genomen besluiten ongedaan te maken. Deze besluiten waren: 1. Het houden van algemene verkiezingen. 2. De vorming van een grondwetgevende vergadering. 3. De ontbinding van de Revolutionnaire Raad. 4. Vrijheid voor de politieke partijen, die sinds Naguib aan het bewind kwam, verboden waren. Later is meegedeeld, dat de ver gadering van kabinet en Revolu tionnaire Raad is verdaagd tot hedenmorgen. Er zou in principe wel overeenstemming zijn bereikt, doch nog geen definitief besluit zijn genomen. Een woordvoerder ver klaarde: ,,Aan de revolutie zal geen einde komen voor de laatste Britse soldaat van Egyptisch grondgebied zal zijn verjaagd Naar A.F.P. verneemt van personen die in nauwe verbinding staan met de premier, zouden de Revolutionnaire Raad en het kabinet hebben besloten tot afschaffing van de politieke par tijen, benoeming van een burger eer ste minister en instelling van een nationale vergadering, waarin vak bondsvertegenwoordigers opgenomen zijn. Voorts achtten deze zegslieden het mogelijk, dat Naguib genoegen zou nemen met het presidentschap en mat beperktere bevoegdheden. Hij zou in dat geval het premierschap en het voorzitterschap van de Revolution naire Raad opgeven. Dit betekent, dat Naguib opnieuw heeft moeten zwichten voor de macht van de Revolutionnaire Raad, maar nog meer voor zijn grootste tegen stander, kolonel Nasser, die onlangs Naguib afzette, doch door het volk gedwongen werd, na enkele dagen zelf voor een deel van het toneel te verdwijnen. Dat hij de grote man achter de schermen van deze men kan wel zeggen, interne revolutie is geweest, is duidelijk. TEGENSTELLINGEN. Sinds Vrijdag uitlekte, dat de bur gers in Naguibs regering ontslag had den genomen en de premier zou pro beren gedurende het weekeinde een zakenkabinet te vormen, is de zaak gaan draaien. Naguib voelde blijkbaar, gezien zijn besluiten van vorige week, voor een Kalme dag rond Dien Bien Phoe. SAIGON, 29 Maart. Gisteren was het rustig rond de Franse vesting Dien Bien Phoe in Indo-China. Elders, voor al in Vietnam, deden de Vietminhtroe- pen afleidingsaanvallen. De Franse opperbevelhebber heeft de Vietminbevelhebber gevraagd „om een gevechtspauze te Dien Bien Phoe, waardoor het mogelijk zal zijn de ge wonden der Fransen uit de vesting te halen. Momenteel is dat ondoenlijk, daar de rebellen beide vliegvelden on der vuur houden. Ook de bevoorrading door de lucht wordt moeilijker. meer democratische bestuursvorm; Nasser wilde de Revolutionnaire Raad voor alles handhaven en voelde niets voor een terugkeer van de politieke partijen. Hij heeft uiteindelijk zijn zin gekregen. Dat de ruzie tussen Naguib en Nasser wel zeer hoog was gelopen, bleek uit het bericht, dat Koning Saoed van. Arabië, die een bezoek aan Egypte bracht en Zondag had moeten vertrekken, zijn vertrek heeft uitgesteld en een poging heeft gedaan om beide staatslieden weer tot elkaar te brengen. Naar het schijnt is deze poging mislukt. BEROERING. De rel binnenskamers in Cairo heeft het volk in beroering gebracht, het geen volkomen begrijpelijk is. Het werd nog erger, toen enkele hoog geplaatste militairen de in Cairo de monstrerende menigte gingen toespre ken en daarbij generaal Naguib aan vielen en zei, dat hij zij het niet met opzet de reactionaire elemen ten in de kaart speelde. Kolonel Nasser verklaarde later tegenover een buitenlandse corres pondent, dat hij door de besluiten, die generaal Naguib vorige week had genomen voor het herstel van het parlementaire leven, er niet voor kon instaan, dat hij het leger in de hand had. Dat bleek trouwens ook later, toen bekend werd, dat gisteravond de vloot iij Alexandrië zee had gekozen en niet van plan was terug te keren, voor generaal Naguib zijn besluiten had herroepen. Dit was niet minder dan muiterij. Tot nu toe is nog niets bekend over slachtoffers, die bjj de opstootjes zijn gevallen. Wel schijnen grote aantallen arbeiders in staking te zijn gegaan in afwachting van wat zjj noemen „een bevredigende regeling van de geschillen in regeringskringen". Gericht tegen Tito. BELGRADO, 28 Maart. Buiten landse correspondenten hebben Zondag een brief ontvangen, waarin de oprich ting van een ondergrondse „socialis tische partij van Zuid-Slavië" wordt aangekondigd. Deze partij, die tegen Tito is gericht, zal „strijden voor de vrijheid, die op het ogenblik niet in dit land bestaat". De ondertekenaars, die zich „het voorbereidende comité voor de oprich ting van de socialistische partij van Zuid-Slavië" noemen, deelden mee dat vandaag in Belgrado een oprichtings bijeenkomst werd gehouden. In rege ringskringen in d,e Zuidslavische hoofdstad vond men het document te belachelijk om er behoorlijk aandacht aan te besteden. ALGIERS, 28 Maart. Vanmorgen is, waarschijnlijk door een ontploffing in de machinekamer, brand uitgebroken op het Britse troepentransportschip „Empire Windrush", dat met 1500 militairen en hun gezinnen aan boord op weg was naar Engeland. In twee uur tijds hebben alle opvarenden het brandende schip verlaten en allen zijn aan boord genomen door verschillende schepen, die zich in de buurt bevonden. Als eerste kwam het Nederlandse schip „Mentor" op de plaats van de ramp en onmiddellijk werden zoveel mo gelijk mensen uit de reddingboten overgenomen en naar Algiers gebracht. Wonder boven wonder hebben slechts vier personen leden van de be manning, die poogden in de machinekamer het vuur te doven het leyen verloren. De gezagvoerder van het Britse schip vertelde, dat omstreeks zes uur brand was uitgebroken in de machine kamer. Hij had onmiddellijk alarm ge maakt. De 1424 mannen, vrouwen en kinderen kregen bevel het schip te verlaten. Alles is vlot en rustig in zijn werk gegaan. De kapitein meende, dat er maar weinig zwaar gewonden zijn, doch latere berichten spreken van on geveer 100 zwaargewonden, die in Al giers aan wal zouden zijn gebracht. De Mentor" had 150 gewonden aan boord. Velen bleken brandwonden te hebben opgelopen. DE REDDING. Over de redding vertelde de kapitein van de „Mentor" het een en ander. Men was op weg van Tunis naar Oran, toen men een rookwolk ontdekte en op datzelfde ogenblik werden noodseinen opgevangen. Binnen een uur was de i „Mentor" bij de „Empire Windrush", 'die hevig brandde. Eén van de pijpen bleek te zijn omgevallen en het schip maakte slagzij. De zee was zeer kalm en overal dreven reddingboten en zwommen mensen. De meeste dren kelingen droegen pyama's en, enke len hadden jn het geheel geen kle ren. In Algiers aangekomen, stonden tientallen ziekenauto's gereed, waar door alles vlot verliep. Met deze luxueus ingerichte trein zal op 23 Mei a.s. de rechtstreekse dieseltreinverbinding Parijs—Am sterdam worden geopend. De rit zal zes uur duren, dat is twee uur kor ter dan normaal. In de trein is slechts één klasse en elke coupé biedt plaats aan zes personen. De machine, welke de gestroomlijnde rijtuigen voorttrekt, heeft een ver mogen van 840 pk. Na vier jaaranoord ontdekt? ROCKANJE, 28 Maart. Aangezien de laatste tijd sterke vermoedens wa ren gerezen, dat T. R., die in 1950 te Brielle was overleden, geen natuurlijke dood was gestorven, is zijn weduwe, M. J. J. aangehouden, verdacht van moord. Zij legde een volledige beken tenis af en werd voorgeleid aan de Of ficier van Justitie te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van R., dat te Oost- voorne was begraven, is in beslag ge nomen. NEW YORK, 29 Maart. Prins Bernhard is gistermiddag per K.L.M.- vliegtuig op thuisreis naar ons land vertrokken, na zijn verblijf van drie weken in de V.S. Tijdens een persconferentie voor het vertrek werd de Prins gevraagd naar de critiek, die in Nederland is geuit over het door hem doorbreken van de geluidsbariérre met jeen straaljager. De Prins zei, dat het hier meer ging om oprechte bezorgdheid, dan om critiek. Hij vond het vliegen in een straaljager niet gevaarlijker dan de vluchten met een D.C.-6 lijn- toestel. De Prins wordt vanmorgen op Schip hol verwacht. Zondag heeft een tweede Mau-Mau- „generaal", „generaal Kaliba", zich als laatste van de bataljon-comman danten van de reeds gevangen „gene raal China" in het gebied van de berg Kenia overgegeven. ROTTERDAM, 27 Maart. Van morgen zijn enkele honderden losse havenarbeiders te Rotterdam in sta. king gegaan in verband met tegen en kele hunner door de Scheeptvaartver- eniging Zuid genomen strafmaatrege len. Men wil bovendien een basisloon van f 65.per week. Tijdens een bijeenkomst hebben en kele linkse-vakbondbestuurders, hoofdzakelijk van de Eenheidsvakcen trale, de arbeiders aangezet tot verdere actie bijv. door een langzaam-aan-sta- king. Er werd een motie aangenomen, waarin werd gezegd, dat het werk van Zaterdagmorgen tot Maandag zou wor den neergelegd, waarna de actie voor betere loon- en arbeidsvoorwaarden met alle ten dienste staande middelen zal worden voortgezet. (Van één onzer redacteuren.) BERGEN OP ZOOM, 27 Maart. De minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Tholen en Schouwen-Duiveland, om, zoals hij hetzelf uitdrukte, het drooggevallen Schouwen-Duiveland in zijn ont redderde toestand te zien en van nabij geconfronteerd te worden met de ■problemen, zoals die daar leven. „Voor een buitenstaander", aldus de minister, „is veel fantasie nodig om zich voor te stellen hoe erg het is." Het slot van het bezoek was een persconferentie in Bergen op Zoom, tijdens welke de bewindsman enkele belangrijke mededelingen heeft gedaan over het in het algemeen te volgen beleid met betrekking tot de wederopbouw en het herstel van Schouwen-Duiveland: 1. De algemene opzet van het herstel, dat in geforceerd tempo wordt aan gepakt, zal zijn, dat men veelal improviserend te werk gaat. Globale plan nen voor de herbouw van de dorpen worden zo spoedig mogelijk vast gesteld om binnen het raam van deze plannen zo snel mogelijk te kunnen bouwen. De huizen en boerderijen worden zoveel mogelijk en masse aan besteed om de extra kosten voor het aantrekken van vreemde arbeiders zoveel mogelijk te drukken. Op deze wijze is het mogelijk het werk efficient aan te pakken en kan het herstel binnen twee jaar voltooid zijn. 2. Overwogen wordt op grond van art. 58 van de rampschadewet' een alge mene richtlijn op te stellen om de rampslachtoffers, die op een andere plaats en dikwijls dan op duurdere grond moeten herbouwen gedeeltelijk schadeloos te stellen voor de hogere prijs, die ze voor de grond moeten betalen. 3. Gebleken is, dat de norm, die wordt toegepast om te bepalen of een pand hersteld of wel herbouwd mag worden (75 van het pand of meer moet verwoest zijn) niet rigoreus gehanteerd kan worden en niet in overeen stemming is met de economische rechtvaardigheid. 4. Het Reconstructierapport moet alleen gezien worden ais een rapport, waarin suggesties zijn gedaan en richtlijnen gegeven. Het ligt niet direct in de bedoeling, wat de plaats van herbouw betreft, dwingende bepalingen op te stellen. De te volgen methode zal zijn om van hoger hand in een persoonlijk gesprek met de betrokkenen tot overeenstemming te komen, in welk gesprek zeker gewezen zal worden op het algemeen belang. Ge waakt zal worden de rampslachtoffers, die ai zoveel verdriet hebben ge had, nog meer verdriet aan te doen. 5. De één- en tweekamerwoningen op het eiland worden niet gerekend tot krotwoningen, die opgeruimd moeten worden. de huizen zullen later aangesloten zijn op gas en electriciteit. Minister Witte is tot de overtuiging gekomen, dat de norm van 25 die geldt voor het bepalen of een pand herbouwd mag worden, niet rigoreus Tijdens het ministerieel bezoek aan Schouwen-Duiveland is duidelijk ge bleken, dat de getroffenen, die in het raam van de plannen op een andere plaats moeten herbouwen, voor extra kosten komen te staan. In de meeste gevallen is de nieuwegrond veel duurder dan de oude grond. Voor deze extra kostenderving bestaat geen regeling. Minister Witte beloofde voor deze gevallen een algemene richtlijn te overwegen. De mogelijkheid zal zich dan voordoen, dat op grond van art. 58 van de rampschadewet extra uitkeringen worden verleend. Vast staat inmiddels, dat niet het gehele verschil in grondprijs wordt uitbetaald. De nieuwe grond in de kernen, die bouwrijp is gemaakt, zal een hogere intrensieke waarde heb ben. De ligging is immers gunstiger Ministers confereerden in Brussel BRUSSEL, 27 Maart. „Onmerkbaar komt de Benelux-mentaliteit, waar naar wq steeds hebben gestreefd, tot stand. Van weerszijden tracht men de problemen te onderzoeken, niet langer in de nationale hoek, maar vanuit een gemeenschappelijk standpunt en met een volkomen oprechtheid". Dit ver klaarde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, vandaag na afloop van de vergadering van het Benelux-ministerscomité, dat in Brussel hijeen is geweest. Er is van gedachten gewisseld over de liberalisatie van de kapitaalover drachten, de gemeenschappelijke han delspolitiek ten opzichte van de dollar- zóne, het protocol betreffende de open bare aanbesteding van werken en de aankoop van goederen en diverse kwesties aangaande de uitwisseling van bepaalde soorten vis. Ook de ont wikkeling van lonen en prijzen in de drie landen vormde een onderwerp van de besprekingen. BESLUITEN Er is een besluit genomen over een oorstel van de commissie voor mone taire vraagstukken, teneinde op korte termijn de vrijheid van kapitaalver-. keer tussen Nederland en de Belgisch- Luxemburgse Unie te herstellen. Voorts is overeengekomen, dat de in voer in de B.L.E.U. en Nederland van dollarproducten zonder beperking wordt toegelaten voor wat betreft die producten, die voorkomen op een ge meenschappelijke liberalisatielijst. Bin nenkort zal ook de kwestie van de openbare aanbestedingen zijn geregeld. Tijdens het noenmaal is van gedach ten gewisseld over de problemen rond de politieke toestand, met name over de voorbereidende werkzaamheden voor de Europese politieke gemeen schap. In enkele regels melden wij nog Zierikzee Zater- water is gelaten. Het is het een auto met derde in een serie van drie. DAT te dagavond twee inzittenden ter hoogte van de Paardenstraat inde Oude Haven is gereden. De wagen verdween geheel on der water. De bestuurder, A. G. uit Colijnsplaat be hield zijn kalmte en wist zich en zijn passagier, mej. G. R. uit Oosterland, in veiligheid te stellen en wel door een ruit in te trappen. Mej. R. liep weliswaar snij- wonden aan* haar handen op, doch beiden konden toch met hulp van omstan ders aan de wal komen. DAT Zaterdagmiddag op de Werf van Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen het voor Russische rekening ge bouwde 7500 brt. metende Russische m.s. „Yenisei" te is vastgesteld op Vrijdag- dags volgde een banquet in middag 9 April a.s. om één het nieuwe gebouw. DAT een ander Russisch schip, de 7216 brt metende „Stalingrad" Zaterdagnacht bij Saeftinge aan de grond is gelopen, doch Zondagoch tend zonder hulp is los gekomen. DAT in een rusthuis te Doorn op 71-jarige leeftijd is overleden de heer J. M. van Doornick, oud-burge meester van Oudewater, die in 1910 zijn loopbaan als burgemeester begon in Sta- venisse en in 1915 zijn ambt te Oudewater aanvaardde. DAT de installatie van de nieuwe burgemeester van Aagtekerke, de heer Geuze, uur. DAT Zaterdag te Vlissin gen de nieuwe Belgische loodsensocieteit aan de Bou levard De Ruyter is ge opend door de oudste Bel gische rivierloods in Vlis singen, de heer A. Pierloot. De voorzitter, de heer Ed- mond Decrop, betuigde het gemeentebestuur van Vlis- sin zijn erkentelijkheid dat de sociëteit rechtspersoon lijkheid had gekregen. Het woord werd voorts gevoerd door burgemeester Kolff, door de voorzitter van de Ned. Loodsensocieteit, door de voorzitter van de Staats- zeeloodsenverenigingen en de voorzitter van de lood sensportvereniging. 's Mid- DAT bij de heer C. den Engelsman te Noordgouwe elf konijntjes zijn geboren waarvan er drie afwijkin gen vertonen, één heeft er n.l. geen oortjes, één heeft er ééntje en één heeft an derhalf oortje. Toch kijken de diertjes niet of ze hun laatste oortje versnoept hebben, want ze dartelen heel vrolijk met hun broer tjes en zusjes rond. DAT Zaterdagmiddag de door E.M.M. te Middelburg georganiseerde Singelloop bjj de senioren werd ge wonnen door H. Cujé (E.M.M.) en bij de junioren door W. Deynen (De Ruy- terschool.) mag worden toegepast. Dit zou eco nomisch niet geheel verantwoord zijn. Veel ervaring van naschade heeft men nog niet, maar het ligt voor de hand, dat, wanneer deze norm streng wordt toegepast, deze naschade wel eens groter kan worden, dan men ver wachtte. Terecht wordt dan ook ge vreesd, dat bij handhaving van deze norm men goed geld tegen kwaad geld gooit. Algemeen zal men zo te werk gaan wat de kwestie van de duur dere gronden en verwoeste panden betreft, dat elk geval op zichzelf bekeken zal worden. Het Reconstructierapport over Schouwen-Duiveland, aldus de minis ter, moet men zien als een rapport waarin richtlijnen zijn aangegeven om naar te handelen. In geen geval mo gen de bewoners van het eiland het gevoel krijgen, dat zij onder dwang staan, en gedwongen worden hun dorp en grond te verlaten. Men moet het gevoel hebben, dat men vrij is en dan kan er met iedere betrokkene gepraat worden. Dan kan men hem wijzen op de belangen, die er spelen, en hem eventueel over tuigen, dat inderdaad beter is om el ders te gaan bonwen in het belang van de gemeenschap, met het oog op d. toekomst, de toekomst van de kinderen. Vaak zal het algemeen belang bot sen met de particuliere belangen en dan moet men bedenken, dat het al gemeen belang mede afhankelijk is van het particulier belang. De dik wijls irrationele persoonlijke belangen moeten getoetst worden aan het ob jectief belang, maar mogen niet zo madt op zij worden geschoven. Zie vervolg pag. 2.) DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. DE BILT, 28 Maart. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige wind tussen Zuid en West. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.22 u., onder 19.10 u. Maan op 4.27 u., onder 13.56 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1