VOOR VROUWEN ZWITSALINE gelee ,,ö.p de, qbeni u-cun, öxt&l en. UleAt" De zagende pijnen een, yoede andebfuAk lüai imuiien vme de$,e umeelk w-eeA, „Kriap uw.PiuLi eetió o-p!" Knutselaars kunnen met het bouwen van een maquette geld verdienen. 2),e £eni& LINOLEUM als wandversiering Vele nieuwe snufjes AJUizhlzi o.p M tytbi&d Mi&hlei op M yefiied Qa$c een Er is zo'n oud Christelijk versje, dat begint: „Tel uw zegeningen", een aan maning, die we wele'ens nodig hebben, omdat we vaak zó gewoon raken aan het goede, dat we bezitten, dat we ver geten er dankbaar voor te zijn. Nu, aan dat oude versje moest ik denken, toen ik deze weken een boek las, waar uit ik wat wil vertellen in ons hoekje. Wij vinden het zo heel gewoon, dat wij leven in Nederland, waar wij, vooral als vrouw, alle voordelen genieten van een beschaafde geordende samenle ving met alle moderne comfort, dat we er helemaal niet aan denken, dat dit niet zo vanzelfsprekend is, als wij wel menen, dat 't is. De wereld wordt voor ons zo langzamerhand bekend ge bied, maar dan is „onze bekende we reld", die we door reizen, door boek of blad hebben leren kennen, zo onge veer onze Europese buurlanden en Amerika. Het mag dan in het ene land een beetje beter zijn dan in het andere, in hoofdzaak is het leven toch wel op eenzelfde leest geschoeid. Doch dit hierboven genoemde gebied is nog maar een klein brokje van de wereld. Nu las ik de laatste weken: „Op de grens van Oost en West", geschreven door een Amerikaans rechter, die er op uittrok naar Griekenland, de Staat Israel, Armenië, Iran, India, kortom 't hele gebied, wat wij Midden-Oosten noemen. Aan het slot van het voor woord schrijft de rechter Douglas: „Ik reisde zonder actetas en zonder offici ële rang. Wat ik schrijf is niet anders dan mijn eigen mening als vrij mens". ,De schrijver hoorde van revoluties en revoluties in het door hem bereisde gebied en nu wilde hij weieens weten, wat daarvan de oorzaken waren. Daar om trok hij op onderzoek uit. Hij deed dit op een originele manier. Dus niet in een slee van een auto om daarmede te stoppen voor de officiële regerings gebouwen, onverschillig of dit een hoofdstedelijk, provinciaal of dorps ge- zagskwartier was. Hij kwam daar bij gelegenheid ook wel eens terecht. Nee, Douglas deed het anders. Natuurlijk reisde hij wel per auto, vaker echter per jeep, soms met de trein en zonodig overvloog hij grote stukken lands. Doch met zijn jeep deed hij wel het meeste af. Hij kwam met dit vehikel overal op allerlei landwegen terecht en dan stopt hij zomaar bij elk „huisje", waar hij mensen zag. Als hij dus hier in de buurt was gekomen, dan zou hij dus niet in de eerste plaats gestopt hebben voor de stoep van het gemeentehuis om te vragen of de burgemeester ook aanwezig was, om deze dan plechtige vragen te stellen. Nee, ik denk dat on ze medewerker Flip Bramse alle kans zou hebben gehad, dat de jeep voor zijn boerderijtje had gestopt, of dat Douglas een van ons, die hij bij de deur zag, zou hebben gevraagd hoe wij het leven in Nederland vonden en wat wij dachten dat er aan te doen viel om de aanwezige fouten te verminde ren. Zo deed hij ook in Koerdestan, in India en in Israël en overal. Hij sprak dus de gewone man en vrouw. Nu zijn het van de vrouwen er niet zo heel veel geweest, dal moet ik toegeven, want in het Midden-Oosten is het le ven voor de vrouw nog heel wat an ders, dan wij het gewend zijn. Daarom dacht ik bij het lezen van dit boek herhaaldelijk: „Wat hebben wij het hier toch nog goed". Douglas was on der de Loeren terecht gekomen, dat zijn nomadestammen in Iran (het vroe gere Perzië). U moet zich dat denken heel ver achter het land Kanaan. In Iran zijn vele van die trekkende stam men, welker bevolking onderling weer heel wat verschillen te zien geven. Nu zijn er van die Loeren ongeveer 800.000. Deze mensen zijn zelfs in die arme streken spreekwoordelijk arm. De oorzaak van deze massale armoe is, dat bijna al het land in bezit is van slechts enkele grootgrondbezitters, die een schandalig hoge pacht laten beta len. Een van de Loeren khans (dat is het stamhoofd) bezit bijna alle grond. Hij vraagt daarvan een derde van de oogst als pacht. De grond is bovendien door roofbouw totaal uitgeput. Deze Loerenstam, de Sagavanden, die 42.000 mensen telt, heeft bijna niemand die kan lezen of schrijven. De pachtboer ploegt het land met een stok, die door een koe getrokken wordt. Het land wordt bemest met faecaliën. De beste mest, de koemest, wordt voor brand stof gebruikt, omdat er geen andere brandstof is. Het graan wordt gemaaid met een handsikkel. Het dorsen ge schiedt door er een os of ezel met een zwaar blok over te laten trekken. Graan en kaf worden gescheiden door het stro omhoog te gooien, precies zoals dat eeuwenlang door de voor vaders is gedaan. Alles even arm en primitief. En we weten het wel, als er armoe is, dan draagt de vrouw daarvan zeker niet het lichtste deel. In de hele streek waar deze stam woont, is geen dokter. Bij bevallingen helpen vroedvrouwen, maar dan moet men aan dat woord niet de betekenis hech ten, zoals wij dat doen. Alles gebeurt even primitief. Douglas zegt, dat als instrument bij zo'n bevalling heel ge woon een mes gebruiktwordt, dat ook op het veld dienst doet. Nu van ontsmetting h-bben ze daar nog nooit gehoord. Er zijn totaal geen medi cijnen en geen eerste hulpbenodigd heden. Toen Douglas, ik denk wat verbijsterd, aan een arme man vroeg: „Als u nu -eens pijn in uw maag krijgt, zodat u dubbel ligt, wat doet u dan?" De man zei ernstig: „Als het Gods wil is, zal ik blijven leven". (Hier wordt gesproken over de God van het Mohammedanisme). Men kan hieruit wel begrijpen, dat vooral de vrouwen, die door zwan gerschap en geboorte meer met een dokter te maken hebben in deze landstreek heel wat te lijden hebben en vaak ook sterven. Men begrijpt nu ook al wel, dat er van een gezellig huis geen sprake is. De trekkende stammen leven natuurlijk in tenten. Zijn deze stammen in het voorjaar of najaar op de trek, soms over een afstand van honderden kilometers, dan worden natuurlijk ook kinderen geboren. Een vrouw zoekt dan maar een beschut plaatsje tussen rotsblok ken in en de volgende dag trekt ze weer mede verderop Douglas komt natuurlijk ook met rijke in aanraking. Op een dag is hij de gast van een stamhoofd. Er wordt dan een kostelijk maal opge diend, maar als de arme stamgenoten die voor de open tent eens komen kijken, met hongerige ogen en door lijden getekende gezichten toezien, vergaat de rechter de eetlust wel een beetje, te meer nog als hij bedenkt, dat daar vlak in de buurt nog geen negen maanden geleden in een dorp van vijfduizend inwoners er negen honderd van honger waren gestorven. Dit is allemaal nog maar ellende van de armoe, maar als je dan be denkt hoe de positie van de vrouw daar is in de wereld van de Islam, dan zit ik als een brokje dankbaar- Ingezonden Mededeling (adv.) *viTor mooie, zachte r handen heid in mijn hoekje van de kamer, waar ik het, met alle respect voor het hoofd des gezins, die het voor namelijk in de „grote lijn der buiten landse politiek" voor het zeggen heeft, toch zo helemc .1 alleen baas ben. Ergc.is in zijn boek vertelt Douglas, dat een man daar vier vrouwen heb ben mag en dan nog net zoveel „con tract" vrouwen er bij mag hebben als hij maar betalen kan. De positie van de contract" juffers is ook keurig geregeld. Vooraf wordt de duur van de verhouding afgesproken, de finan ciële vergoeding en verder is er de zekerheid dat eventueel nakroost ook wettig is en als zodanig in het huis achter blijft, ook al vertrekt de „con tract" vrouw op de afgesproken tijd. Een en ander is netjes geregeld door een priester. Dit levenswarm relaas, zo onopge smukt door rechter Douglas vertelt, leert ons wel waarderen al wat wij bezitten in velerlei opzicht als vrouw in ons goede land. Als ge kans krijgt, moet ge dit boek eens zien te lezen te krijgen. Er is één ding, waarin ik het niet met de schrijver eens ben, en dat is als hij in een énkele regel zijn oordeel velt over ons als Neder landers in ons oude Nederlands- Indië. Maja. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende vérdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen fa len. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Yïlan-tnantiecfiUti bij Middelburgs modeshow. De show, die de combinatie van vooraanstaande Middelburgse mode zaken ieder jaar organiseert in de Concert- en Gehoorzaal (ditmaal op 30 en 31 Maart) begint niet alleen tra ditie te worden, maar legt ook aan de organisatoren verplichtingen op: het ieder jaar weer beter te doen dan het jaar daarvoor én ieder jaar iets origi neels te brengen. Dat laatste is het lastigste. Want men kan natuurlijk volstaan met het publiek te laten zien, dat de collecties zowel wat de samenstelling als wat de uitgebreidheid betreft, de scherpste critiek kunnen doorstaan en men kan garanderen dat alles wat getoond wordt ook werkelijk draagbaar is voor de Nederlandse vrouw (een enkele uitzondering daargelaten, want men wil ook wel eens wat „buitenissigs" zien!), maar als men iedere keer kans heeft gezien met iets „extra's" te ko men, dan moet men ook proberen dat vol te houden Die verrassende noot zal, als wij tenminste goed zijn ingelicht, dit maal hierin schuilen, dat ook aan de herenmode volledige aandacht zal worden besteed. En daarom zal het groepje van mevrouw' Ketelaars, die de shows zal leiden, ditmaal niet slechts uit vijf mannequins bestaan, maar ook uit een „man-mannequin" Nu heeft men ook verteld, dat er verrassingen uit de bus zullen ko men wat betreft de bijpassende ac cessoires eerlijk gezegd zijn we er nu het meest benieuwd naar of die verrassing ook voor de mannenmode zal gelden'. S&en juïdfe, fiait goed gattde*. MEN kan nog zoveel zorg besteden aan het maken van jurken en pakjes, het helpt allemaal zo weinig als men niet tevens zorgt, dat de onder- kleding goed van snit is. Het is immers zo, dat een jurk beter valt als men er een passende onderjurk bij draagt. Het hiernaast afgebeelde model heeft een uit de heupen iets klok kende rok. Hals en onderkant zijn met een kantje afgewerkt. De stof hiervoor is te kust en te keur te koop in iedere stoffenzaak; ze zijn er in effen of gebloemd en denk ook eens aan nylon. Het is wel wat duurder maar het draagt heel prettig! Dit patroon is verkrijgbaar in de maten 40 44 46 en 48 en de kosten bedragen 65 ets. Wijze van bestellen. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, de 65 ets aan geldige post zegels en zend deze naar de Redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Afd. Knip patronen, Lange Vorststraat 90 te Goes. Aan de andere zijde vermeldt U naam, adres en woonplaats en maat en nummer (C 799) van het gewen ste model. Plak nooit meer dan één gulden aan postzegels extra op een briefkaart want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen on der rembours worden niet uitgevoerd, patronen worden niet geruild. Qafoo-cin man de imeefo 4<- 'h IN ons land wordt veel en lekker ge geten en helaas ook veel verspild. Want verspilling is het toch als oude broodresten weggegooid en aardappelen te dik geschild worden en als de helft van de groenten in de sqhillenemmer verdwijnt. Laten we niet meer zo non chalant zijn bij het inkopen en bereiden van voedsel en er een sport van maken vrijwel niets weg te gooien. Een sport, die ons tot eer strekt! MENU. Zondag: Selderijsoep runderrollade, aardappelen, winterpeen, jus maizenavla met vruchten. Maandag: Ragout van rest vlees, aard appelpuree, wittekoolsla wentelteefjes. Dinsdag: Gekookt ei, aardappelen, witlof, jus muesli. Woensdag: Stamppot van aardappelen en rauwe raapstelen gruttenpudding (gries- meel). Donderdag: Gebakken bloedworst, aard appelen, rodekool, jus custardvla. Vrijdag: Gebakken schol, aardappelen, koolraap fruit, liefst sinaasappel of grape fruit. Zaterdag: Dikke groentesoep met vlees of kaas broeder. Zondag. De braadtijd van runderrollade is afhan kelijk van de dikte en de malsheid van het vlees. Voor een rollade van kg is on geveer 35 minuten voldoende om het vlees geheel gaar te maken. Leent het vlees zich er toe gedeeltelijk rauw gebruikt te wor den, dan kunnen we 10 minuten korter rekenen. Aan de maizenavla geven we extra geur en smaak, door er geraspte sinaasappelschil aan toe te voegen. Zijn er cranberries te krijgen, dan gebruiken we deze eens als compote bij de vla. Maandag. Koolsla bestaat in diverse variaties, zoals kool met appel, kool met biet, kool met fijngesneden selderij groen, kool met toma tenketchup. Voor een eenvoudige sla nemen we alleen kool met een slasausje van olie, azijn en aroma. Dinsdag. Van struikjes lof en eieren kan een mooie schotel gemaakt worden. Het lof wordt niet gesneden. We koken het gaar in zout water. Beschikken we over een visplaat of braad slee, dan kunnen we deze voor dit doel ge bruiken. Het gaargekookte uitgelekte lof leggen we op een platte schotel, bedekken het met een melksaus ert omringen het met hardgekookte eieren. Nootmuskaat geven we er apart bij. Zaterdag. Voor de soep is een grove vermicelli of een gebroken rijst zeer geschikt. Verder kunnen er allerlei resten van groene groen ten, aardappelen, groentennat en jus in ver werkt worden. Voorts verwerken we er stukjes vlees, b.v. éen restje of stukje worst in. Ook kunnen we 'blokjes kaas nemen, b.v. kaas, die niet meer goed gesneden kan worden voor broodbelegging. Recepten voor 4 personen. Hollandse Muesli. Een kopje havermout, 2 kopjes water, 3 appelen, liter yoghurt of hang op, basterdsuiker, desgewenst sap van een citroen. De havermout tenminste 2 uur weken. Kort voor het gebruik de yoghurt door de havermout roeren. De appelen grof raspen en vermengen met de havermout. Desge wenst citroensap er door roeren. Het ge recht presenteren met wat basterdsuiker. Broeder. 250 gr. bloem, 2Vs dl. lauwe melk, 10 gr. gist, een theelepel zout, 2 eet lepels basterdsuiker, kaneel, 100 gr. krenten en/of rozijnen, olie of vet. De gist in de lauwe melk oplossen. Zout,» suiker en kaneel door de bloem mengen. De vloeistof er bij gedeelten tegelijk door werken tot een gelijkmatig glad deeg is verkregen. Dit afgedekt een uur laten rijzen op een warme plaats. De krenten en/of rozijnen wassen, drogen en door het ge rezen deeg scheppen. In een braadpan of diepe koekenpan zo veel olie of vet heet laten worden, dat de bodem ruim bedekt is. Het gistdeeg in de pan overdoen, de pan sluiten en na enkele minuten de warmte temperen. Het deeg in ongeveer 40 minuten zachtjes gaar bakken. Wanneer de bovenkant droog is, de koek keren en de andere kant vlug bruin bak ken. De broeder warm of koud opdienen met stroop of een mengsel van suiker en kaneel. - 4fet is nog niet zo lang geleden, dat een'paar meisjes, het „en pension W» wonen" moe, besloten eigen woonruimte te gaan zoeken en voor zich zelf té gaan zorgen. Een goed idee, want zo iets kan voor werkende meisjes een aanzienlijke besparing betekenen. Maar het is gemakkelijker gezegd dan gedaan: een gezin komt al niet aan eigen woonruimte toe, laat staan dat men die aan een paar meisjes zou toewijzen. Na lang zoeken eh vragen was er eindelijk iemand die haar wel zijn zolder wilde afstaan. Het was inderdaad een mooie, ruime zolder: niet te veel hanebalken, behoorlijk licht en lucht en een goede zoldertrap. Die meisjes hebben het eens bekeken en nog eens bekeken, ze hebben aan een timmerman prijsopgaaf gevraagd voor de noodzakelijke veranderingenen ze zijn tot de conclusie gekomen dat het niet ging! Zie, de lente is gekomen En de winter ging voorbij! Blijde bonte zangers zingen Reeds hun lentemelodij! Welkom! Schone lentedagen Welkom! tijd van zon en zang! Ach, de winter was zo donker, Was zo droef en guur en bang. Zie, de zwakke bloemen beuren d'Open kelken naar omhoog. 't Is de macht der wond're krachten, Die hen naar het licht bewoog. Daaglijks klimt de lieve zonne Hoger aan de wijde trans. En de grijze, grauwe hemel Wint aan kleur en krijgt weer glans. Opgewekt gaat daar de wand'laar Langs het landelijke pad, Alsof hij in beide handen; 'n Grote schat ontvangen had. In de jonge, malse weide Stoeit en springt weldra het vee. In de sloot kwekt luid een zanger Monotoon het feestlied mee. O, hoe goed is toch de Schepper, Die het al om niet ons schenkt, Het verlangend, dorstig schepsel Met Zijn goede gaven drenkt! 't Is de Heer, Die licht en vreugde Brengt in 't aardse stofbestaan. Beide: d'aarde en de hemel Spreken van Zijn grote daan! Wil geduldig nog wat wachten, Want de zangtijd is nabij! Ja, hij is alreeds gekomen, Met zijn kleur en melodij Zoete zomerzonneregen, In het lichtende verschiet, Schenkt een voorsmaak van Zijn vreugde, Stemt tot zingen van een lied! M. J.V. Is een zolderruimte dan niet te ge bruiken, behalve dan voor het opsta pelen van koffers en dozen en van oude rommel, die men toch nooit meer zal gebruiken? Och natuurlijk, menig huisvader heeft bij het groeien van zijn gezin op zo'n zolder éen paar bed den neergezet voor de jongens. Het was wel niet zo gezellig, maar ze hoefden er toch immers alleen maar te slapen? Een wat handiger vader heeft er misschien nog eens met wat oude gordijnen een kamertje afgeschoten en een wat rijker vader heeft de timmer man laten komen en deze heeft er een echt kamertje getimmerd. Maar dat is dan ook wel het meeste wat we met onze zolders kunnen bereiken. Is dat het meeste? Kjjk, er zijn men sen die dat betwijfelen en tot die men sen hehoren de leiders van de Treetex N.V. eii Ket-Triplex-handel te Utrecht. En daarom hebben zij een prijsvraag uitgeschreven die in de eerste plaats van belang is voor „de betere knutse laars" In Nederland, maar daarnaast ook vÓor ons allen, want als wij er in derdaad in zouden slagen onze zolders en andere „rommelkamertjes" produc tiever te maken, dan zouden vele slacht offers van de woningnood misschien eerder geholpen kunnen worden, dan nu het geval is. Die zolder is maar een onderdeel van de prijsvraag. Gevraagd wordt na melijk een of meer maquêttes te ver vaardigen van de volgende interieurs: een tot huiskamer verbouwde zolder ruimte, een keuken, een kleuterkamer, een meisjeskamer, een woonschuit (huiskamer en keuken) en een jon genskamer. Men is geheel vrij in het indelen van de interieurs, men kan ramen en deu ren. inzetten, waar men wil, men mag de kleuren verwerken die men wil, Nog een jaarbeursnieuwtje Linoleum wordt de laatste tijd door kunstenaars wel gebruikt als wandver siering. .De kunstschilder-glazenier B. Hendriks te Amsterdam heeft b.v. en kele mooie linoleum intarsia-werk- stulcken aangebracht in de raadzaal te Zaandam. Dit natuurlijk tot bijzondere verheu ging van de linoleum-fabrikanten! De N.V. Ned. Linoleumfabriek te Krom menie heeft dan ook de kans aange grepen en de heer Hendriks verzocht voor haar een aantal panelen te ont werpen. Deze zullen op de Jaarbeurs tentoongesteld worden. Het zijn negen panelen waarin getracht' is de sfeer in de woonkamer te schetsen gedurende tien eeuwen. Het eerste is „vroeg Ro maans", het laatste geeft een impres sie van onze tijd met modesilhouetten naar ontwerpen der Parijse modekun stenaars. Vooral de kleureffecten schij nen verrassend te zijn. kasten en meubelen inbouwen of plaatsen zoals men wil; alleen dient men de juiste schaal in het oog te hou den: 1 op 20 of 1 op 50. Enhet' is natuurlijk zo, dat een deskundige jury die indeling en die kleuren duchtig op hun waarde zullen testen. Verantwoor de indeling, practische uitvoerbaar heid, materiaalkeus en kleurbepaling dat zijn zo de punten, waarmee de jury rekening zal houden bij het toe kennen van de prijzen (eerste prijs f 500.tweede prijs f 300.derde prijs f 100.en zo voort). De inzendingen zullen op de najaars- beurs te Utrecht worden tentoongesteld, zodat heel Nederland er kennis van zal kunnen nemen en er zijn voordeel mee zal kunnen doen. Wie interesse heeft kan" een exem plaar van de voorwaarden plus een deelnemerskaart aanvragen bij de pro- paganda-afdeling van Treetex N.V., Zeedijk 5, Utrecht. De Jaarbeurs in zicht* van Nederlands fabrikaat. „Koop Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar!" U kent die slagzin wel waarmee de actieve vereniging „Ne derlands Fabrikaat" ons al vele jaren lang tracht te bewerken. Dat is een goed ding, want ik weet niet of ik nu de Europese integratiegedachte in ge vaar breng, maar de regel, dat het hemd nader is dan de rok, is ook de mijne. Ik houd niet van die mensen, die ergens anders altijd beter kunnen slagen dan in hun eigen stad of dorp wat ik bij. mij in de buurt, goed en goedkoop kan krijgen, dat zal ik niet ergens anders halen.' Goed laten we dit alles in het midden laten ert constateren, dat de vereniging Nederlands Fabrikaat zo tegen de jaarbeurstijd altijd het meest actief is. Want daar in Utrecht zetten ook de buitenlandse firma's hun beste beentje voor. Dat is niet erg, zo meent Nederlands Fabrikaat. Als onze eigen industrie zich maar zodanig kan ont plooien, dat wij die producten, waarin wij specialisten zijn geworden, kunnen gaan uitvoeren. Maar, om specialist te worden is de ruggesteun van de „thuis markt" onontbeerlijk. En „thuismarkt" wil in dit geval zeggen: de Nederland se huisvrouw. En om de nieuwsgierigheid te be vredigen een opsomming van de nieuwigheidjes op huishoudelijk ge bied, die op de jaarbeurs te bewon deren zullen zijn: een Nederlands breitoestel, allerlei hete-luchtkachels, olieradiatoren, kampeerbranders, een verbeterde wasmachine, een verstel bare strijkplank met bijpassende kruk, een uitstekende groentesnijder, zeepspaarders volgens een nieuw principe, een nieuwe poetscrème en vele nieuwe ideeën in allerlei goede kwaliteiten plastic.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7