°"der de loupe VEILING IN FAROEK'S PALEIS GAAT NOG STEEDS DOOR KINO DEZE WERELD v&n ödiQ tot Sociale verzekeringswetgeving dient als één geheel te worden beschouwd Engels plan en dodenzöne "V Nuttig debat Teleurstellende motie Ook Koningin Juliana heeft belangstelling Zeldzame munten onder diplomatieke bescherming per vliegtuig naar Nederland Gescheiden behandeling ongewenst en onmogelijk Ö&Q Israëliërs verlaten Bestandscommissie Indonesië neemt GX A «-aandelen van KX*M* over Technische bijstand tot 1960 Vrijdag 26 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina S Het debat over het Reconstructie rapport Schouwen-Duiveland in de Provinciale Staten heeft in velerlei op zicht verhelderend gewerkt en onge twijfeld zal de bevolking van dit ge< teisterde eiland zich thans wat rustiger gevoelen. Heel duidelijk is geworden en daar mag men allereerst dankbaar voor zijn dat datgene wat de Re constructiecommissie aan het papier heeft toevertrouwd, geen definitief plan is, maar slechts een rapport aan Ged. Staten als opdrachtgever. Het staat Ged. Staten verder vrij hiermee te doen wat men wil. En de verzeke ring van Mr Dr Mes dat de Gedepu teerden niet van plan zijn de in het rapport aangegeven lijnen over te ne men als die indruisen tegen de gevoe lens van de eilandbewoners self, zal zeker het rumoer dat om het rapport ontstaan is, wat doen wegebben. Ook over die gevoelens van de eilandbewoners, „plaatselijke senti menten" zoals die genoemd zijn, is een verhelderende beslissing genomen. Al eerder hebben wij gesignaleerd hoe sommigen trachten die „plaatselijke sentimenten" te stellen tegenover eco nomische noodzaak en hoe men dan tot de conclusie kwam, dat het laatste moest overheersen. Dit geluid werd ook weer in de Statenvergadering ge hoord: de P. v. d. A. afgevaardigde Van Oorschot trachtte in eerste instantie met deze schijnbare tegenstelling de bevriezing der dorpskernen te verdedi gen. Toen bleek dat zijn fractie alleen stond, nam hij zijn draai (handig poli ticus als hij is!) en bezong hij mede de lof van de „persoonlijke vrijheid"! Na tuurlijk bleef er een addertje onder 't gras: zijn aandringen op goede voor lichting kwam waarschijnlijk voort uit de hoop langs deze omweg toch nog het planologische ideaal te kunnen be reiken! Maar hoe dit ook zij, het is duidelijk, dat de Prov. Staten er niet van ge diend zijn de normale vrijheid der bur gers te doen verkorten om daarmee planologische idealen te dienen. De „plaatselijke sentimenten", laten we liever zeggen: de gevoelens van de eilandbewoners, blijven zwaar meetel len bij het vaststellen van hetgeen moet gebeuren. In hetzelfde vlak ligt nog een derde winstpunt: de toezegging dat 't jeugd werk (en hetzelfde geldt voor maat schappelijk werk en voor onderwerpen als lectuurvoorziening) wel de steun zullen hebben van Ged. Staten, maar dat er zeker geen dwangmaatregelen zullen worden toegepast. De initiatie ven die de bevolking zelf in haar be staande organisaties opbrengt, zullen zoveel als maar mogelijk is worden gesteund initiatieven van buiten af (hoe goed bedoeld en hoe nuttig ook misschien!) zullen slechts steun ont vangen als ook de plaatselijke bevol king er sympathie voor blijkt te koes teren. Winst is het ook dat. tal van détails op zeer zakelijke wijze zijn behandeld zodat zij van vluchtige plannen tot se rieuze projecten van studie zijn ge worden. We denken aan de concrete wensen van de landbouw, door burge meester van Eeten naar voren gebracht aan het verzoek om het Dijkwater bij Dreischor te doen inpolderen, aan de practische vraag van mr Bouwman over de vervoerskosten naar Zierikzee en zo was er meer. Ook dit alles stem pelde deze bespreking in de Provin ciale Staten tot een goed debat. Hoe teleurstellend was daarentegen de motie, die aan het slot der bespre' kingen werd aangenomen. „Peper en zout" noeiftde de heer Van Oorschot die; geen vlees en geen vis kan men ook zeggen. In plaats van dat men enkele principiële lijnen heeft getrok ken, is men détailzaken gaan behande len. Gewichtige détails, daar niet van! De bevolking van Eikerzee, Ellemeet en Noordwelle zal er zeker blij mee zijn. Maar hoe moet het nu met Ouden- dij ke, Looperskapelle, Moriaanshoofd en ga zo maar door? Is het nu de mening van de Provinciale Staten dat de belanghebbenden daar mogen her bouwen, ja of neen? Moet het bevrie zen van dorpskernen nu principieel veroordeeld worden of kan men zich wel achter dit beginsel stellen, maar heeft men alleen enkele practische be zwaren in de genoemde gevallen? Daarop ontbreekt het antwoord en dat is heel jammer. Wat heeft men nu? Een motie die de instemming heeft gekregen van vrij wel alle leden maar een vrij waar deloze motie. Men heeft hier het ver langen naar eenstemmigheid laten praevaleren boven het principieel wenselijke en dat achten wij een ern stige fout. Het college van Provinciale Staten is een politiek college, geen uit voerend orgaan. In een uitvoerend or gaan kan het noodzakelijk zijn het ge middelde te zoeken omdat het werken anders onmogelijk wordt die nood- rak bestaat voor een college van Pro- uciale Staten niet. Men had een prin cipiële uitspraak moeten aandurven op et punt van bevriezing. Misschien had Ingezonden Mededeling (adv.) (Van onze correspondent Alfred van Sprang) De veiling van koning Faroeks bezittingen in het grote Koebbeh paleis even buiten Cairo, is nu al meer dan vijf weken aan de gang en er moeten nog honderden artikelen onder de hamer komen voor afslager Lee voor de laatste maal zijn „ééntweedrie verkocht" kan laten horen. Op het ogenblik is men bezig met het veilen van de gouden kunst schatten. Daaronder bevinden zich vele unieke voorwerpen van histo rische betekenis. De verschillende kunsthandelaren uit Frankrijk, En geland en Italië voeren nu en dan een felle strijd om het bezit ervan. In veilingskringen weet men te vertellen, dat Hare Majesteit Koningin Juliana opdracht gegeven heeft om een bod te doen op een van die prachtige gouden siga rettendozen van Carl Fabergé. Deze in Parjjs geleefd hebbende goud- en zilversmid van Russische afkomst geniet in antiquairskringen een grote faam. Faroek bezat een groot aantal van zijn uiterst-artistieke werkstukken, waaronder enige rijkelijk met edelstenen versierde sigarettendozen. Men fluistert hier ook, dat ex-koning Faroek de bekende Italiaanse juwelier Bulgari (die in de goede tijd een van zijn leveranciers was) opdracht gegeven heeft verschillende voorwerpen voor hem te kopen. De Nederlandse Bank heeft intussen zich ook de in New York gevestigde Ne- de hand weten te leggen op een belang rijk aantal munten voor het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Ge sneden stenen. Het betreft hier Neder landse munten waarvan Faroek een goe de collectie bezat. Sommige ervan zijn zo zeldzaam, dat men er in Nederland niet eens het bestaan van wist. Zo is er een Nederlandse gulden in goud uit 1911. In Nederlandse boeken komt deze munt helemaal niet voor. Helaas is deze munt echter niet aange kocht. Degene, die opdracht gekregen had om munten voor de Nederlandsche Bank te kopen, heeft er geen bod op dur ven te doen daar hij niet overtuigd was van de echtheid ervan. En toen er van Nederland speciaal op aangedron gen werd om hem te kopen was de munt al onder de hamer geweesten was er geen koper voor komen opda gen. Deze gouden gulden ligt nu bij de andere munten, die niet verkocht zijn. „Het is een wonderlijke munt.ver trouwde een van de deskundigen mij toe, „hij is niet vals, want hij is ken nelijk van de echte vorm geslagen, maar hij is ook niet echt omdat h(j niet in de archieven van de Nederlandse Munt voorkomt. De Nederlandsche Bank heeft echter niettemin voor naar schatting f 100.000 munten kunnen kopen. Deze zijn onder diplomatieke bescherming per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Men heeft deze speciale maatregelen genomen uit angst, dat Faroek, ondanks alle verze keringen va i de Egyptische regering, nog zou pri .ren onderweg beslag op de zending te .aten legge Ddlfts blauw. Onder de bmtemmiase geschenken aan de toenmalige koning Faroek bevindt zich ook een vaas van Delfts blauw van. koningin Wilhelmina. Op verzoek van Nederlandse zijde zal deze vaas (zoals trouwens vele andere voorwerpen) niet geveild worden, maar in een van de Egyptische musea ondergebracht worden Of ook de veelomstreden met zilve ren hakenkruizen versierde maar schalkstaf van veldmaarschalk Von Brauchitsch de vernedering van bij opbod verkocht te worden bespaard zal blijven moet men nog afwachten Op verzoek van de weduwe van Von Brauchitsch heeft Duitsland namelijk verzocht dit kostbare kleinood (een ge schenk van Hitier) terug te zenden daar de staf in gevangenschap gestolen zou zijn. De Egyptenaren hebben zich bereid verklaard aan dit verzoek ge volg te geven als Duitsland op zijn beurt het borstbeeld van koningin Ne- fertiti (de echtgenote van koning Ech- naton) af wil staan. Dit beeld bevindt zich in een Duits museum en is vol gens de Egyptenaren bij de opgra vingen door Duitse archaeologen gesto len. 'V Nederlandse deskundige. Onder de vele buitenlandse kunsthan delaren op deze unieke veiling bevindt derlandse numismaat (munt- en pen ningkundige) Hans M. F. Schulman. Toen Faroek nog aan de macht was heeft de heer Schulman hem dikwijls munten en penningen geleverd. „Als ik toen wel eens in dit paleis kwam zag het er heel anders uit dan nu met iedereen in en uit lopend en nonchalant de sigarettenpeukjes op de kostbare tapijten gooiendzei de heer Schulman mjj toen ik hem in een hoekje van de veilingzaal even sprak. De heer Schulman heeft meer dan ge wone belangstelling voor deze veiling. Op het ogenblik, dat koning Faroek namelijk afgezet werd had hij nog een vordering op hem voor geleverde munten van on geveer f 1.000.000. Hij is nu bezig om deze kwestie met de Egyptische autoriteiten te regelen. Van die gelegenheid heeft hij natuurlijk meteen gebruik gemaakt om verschillende aankopen te doen. Zo is hij voor f 37.500 eigenaar geworden van een bijzonder fraai stuk uit de collectie kunstvoorwerpen; een met goud versierde toverdoos, die door het indrukken van verschillende knopjes antwoord geeft op bepaalde vragen. De doos is bestemd voor een Amerikaanse milliormair. De heer Schulman heeft verder beslag weten te leggen (voor f 1400) op een door generaal Naguib gesigneerd exem plaar van de veilingscatalogus, welke ten bate van een liefdadig doel op Ame- kaanse wijze verkocht is. Opbrengst teleurstellend. De opbrengst van de verkoping valt tot nu toe niet mee. Er blijft heel wat on verkocht omdat het openingsbod dikwijls veel te hoog Is. Bovendien wordt er zo veel ineens op de markt gebracht dat deze overvoerd is. Aan de andere kant is ook veel niet zo waardevol gebleken als men oorspronkelijk dacht. Bijna de helft van de munten was bijvoorbeeld door krassen zodanig beschadigd, dat de waar de daardoor zeker gehalveerd is. Ook de postzegels waren in vele gevallen bescha digd, terwijl de collectie rommelig en on verzorgd was. Er wordt in Egyptische kringen nogal wat critiek geleverd op deze veiling. Som migen menen, dat het veel beter geweest zou zijn als men alles in tact gelaten had en het Koebbeh paleis als een be zienswaardigheid voor toeristen openge steld zou hebben. De nieuwe leiders van Egypte willen daar echter niets van we ten, zij willen allo herinneringen aan het regiem van Faroek zo volledig mogelijk uitwissen teneinde de geringste kans op een terugkeer van de monarchie ook In de verre toekomst onmogelijk te maken. Zo verloopt deze historische vei' ling in het voormalige koninklijke paleis in Cairo. Het is in vele op' zichten een unieke veiling. Niet het minst vanwege het feit, dat in een land met een zo sterke haat jegens alles wat Engels en Joods is een Britse firma met deze veiling belast is. En dat de afslager behalve van Engelse ook van Joodse afkomst is Gewapend ter vergadering. Het is opvallend, dat steeds meer mensen „gewapend"met de natuurzuivere KING pepermunt, ter vergadering gaan. leder weet uit ervaring, dat vergaderen bete kent: veel praten en veel roken, waardoor een geïrriteerde keel, een hinderlijke dro. ge mondnict uitblijven KING doet al die bezwaren als bij toverslag verdwijnen Het is dan ook logisch, dat KING in elk gezelschap een uitzonderlijke plaats in neemt en dat de aanwezigheid van KING door iedereen als iets vanzelfsprekends wordt aanvaard. Wie „ja" zegt tegen de Natuur, zegt ook „ja" tegen KING' PEPERMUNT het best» dégelijks* middel Ier opwekking en verkwikking Chr. Kweekschoolleraren bijeen. ZEIST, 25 Maart. Onder auspiciën van het Christelijk Paedagogisch Stu diecentrum is gisteren in Zeist de eer ste dag van een conferentie gehouden van directeuren en leraren van Chr. Kweekscholen. De conferentie had tot onderwerp de practische oefening van het aanstaand onderwijzend personeel. Na de opening der bijeenkomst door drü D. Fokkema, voorzitter van de contactcommissie voor het kweek- schoolonderwijs, sprak drs D. van der Zwet over: „De nieuwe opdracht in verband met de practische vorming". De deelnemers aan de conferentie bespraken vervolgens in secties de stellingen van de inleider, die hierna de gemaakte op- en aanmerkingen be antwoordde. I De unieke toverdoos, welke door de Nederlander Hans M. F. Schulman op de veiling van Faroeks bezittingen werd gekocht voor een Amerikaans mil- lionnair. Chr. Sociale organisaties menen DEN HAAG, 24 Maart. Het Convent der chr. sociale organi saties (prot. chr. werkgevers, C.B.T.B., Chr. Middenstandsbond en C.N.V.).heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid schriftelijk zijn bezorgdheid kenbaar gemaakt over de thans ge volgde wijze van behandeling der unificatie en coördinatie van de sociale verzekeringswetgeving. Men wil aan dit streven naar vereen voudiging graag meewerken, maar men betwijfelt of het thans op de juiste wijze gebeurt. Men redeneert aldus: „In de huidige wetgeving zitten tal van zwakke plek ken. De ouderdoms- en de invalidi teitsverzekering mogen hiervoor als voorbeelden dienen. Nu heeft onlangs de Sociaal Economische Raad advies uitgebracht over een nieuwe ouder domsvoorziening; straks zal ook een advies afkomen inzake de invaliditeits verzekering; vermoedelijk zal ook de weduwen- en wezenverzekering nog aan de beurt komen. Bovendien wordt in de Sociale Verzekeringsraad be raadslaagd over de uitvoering van de landbouwongevallenwet 1922 door be drijfsverenigingen en wordt ook de vraag onder het oog gezien of de on gevallenwet 1921 door de bedrijfsver enigingen kan worden uitgevoerd En men concludeert dan: „De in het Convent samenwerken de organisaties zijn bevreesd, dat McCarthy mag niet voor zichzelf getuigen. WASHINGTON, 25 Maart. Pre sident Eisenhower heeft zich uitge sproken tegen het deelnemen van Mc Carthy aan het senaatsonderzoek van het geschil tussen deze senator en het leger. Hij zei dit naar aanleiding van een verzoek van McCarthy om getui gen bij dit onderzoek een kruisverhoor af te nemen. Eisenhower zei: „In Ame rika spreekt iemand, die direct of in direct bij een geschil betrokken is, geeft recht in zijn eigen zaak". Het borstbeeld van koningin Nefertiti nog altijd in Duits bezit dat de Egyptenaren willen ruilen voor de maarschalksstaf van Von Brauchitsch. de P. v. d. A. dan tegen gestemd, maar wat dan nog! Hier is een nutteloos of fer gebracht aan de eensgezindheid, waardoor de waardigheid van de Sta ten is tekort gedaan. En dat is zeer te betreuren! ENGELAND, dat zich eeuwen lang, tot aan de Tweede Wereldoorlog veilig heeft ge voeld achter het brede Kanaal, is zich ten volle bewust, dat de Rus sische straalbommenwerpers slechts een uur nodig hebben om naar het eens zo beschermde eiland te vlie gen. Men weet, dat geheel onver wacht de snelle bommenwerpers hun atoombommen boven het eiland kunnen laten vallen en het gehele land dan machteloos geslagen kan zijn. En wat voor Engeland geldt, geldt evenzeer voor Nederland, België, Frankrijk en zelfs Amerika. Naast de snelle ontwikkeling van de atoomwa pens (Eisenhower heeft gezegd, dat zich bij de laatste ontploffing van de H-bom iets heeft voorgedaan, dat de geleerden buitengewoon heeft verrast en verwonderd) is er veel aandacht besteed aan de perfectionnering van de luchtafweerwapens. Met succes zijn proeven genomen met raketten, die de vijandelijke vliegtuigen zelf opsporen en vernietigen. Ook Engeland heeft op het gebied van deze onderzoekingen zijn sporen verdiend. In overleg met de Geallieer den heeft men nu het plan opgevat, en wat ligt meer voor de hand, om het luchtverdedigingsfront op te trékken, niet langs de kust van Het Kanaal, maar langs de Elbe. Met de modernste middelen, betrekkelijk nog ver van huis zal men trachten de vijandelijke vliegtuigen tegen te gaan. Dit plan, dat in het jaar 1960 geheel uitgevoerd moet zijn, schijnt de in stemming te hebben van het N.A.V.O.- commando. Uiteraard. Want de verde diging van. het vlakke land van Noord- Duitsland is nog steeds een zorgen kind. Want binnen korte tijd kunnen de communistische legers ingeval van oorlog oprukken naar de Noordzeekust en wat even erg is via Sleeswijk Hol- stein naar Scandinavië afzwenken. Het Engelse initiatief is zeer toe te juichen. Totnutoe is het Britse plan een van de weinige dat opgezet is ter verdediging van West-Europa. Nog steeds is de ongerustheid niet wegge nomen, dat de Ver. Staten de zaken in geval van oorlog in West-Europa maar op hun beloop zullen laten. En de gewijzigde Amerikaanse strategi sche plannen, op grond van politieke overwegingen (New Look) hebben de bewoners van West-Europa ook niet geheel op hun gemak gesteld. Duidelijk is evenwel, dat de Ver. Staten niet zullen schromen atoom bommen en atoomwapens (de kanon nen zijn reeds in Europa aangekomen) aan het front te gebruiken. In Duitsland doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat de Amerikanen in geval van een Russische agressie van plan zijn een zg. „dodenzöne" in Duitsland neer te leggen, die van de Elbemond recht naar het Zuiden zal lopen. Geen kip zal deze radioactieve zóne (een modern soort mijnenveld, veroorzaakt door atoombommen) le vend kunnen passeren. De strategische opzet is duidelijk. De Russische op mars zal abrupt tot staan worden ge bracht. Hoewel dit plan nog nooit of ficieel is bevestigd (hoe zou het ook, het is een militair geheim van de eer ste orde) neemt men het in West- Duitsland al als een vaststaand feit aan. Velen trekken zo zoetjes aan, met opgaaf van andere redenen evenwel, uit deze gebieden weg en er is geen industrieel, die eraan denkt om in deze zóne een fabriek te bouwen. Opvallend is, dat het Engelse plan, waarover de New York Times enkele summiere bijzonderheden publiceert, geheel in de lijn ligt van dit vermoede Amerikaanse plan. Hoe dit alles zich in de toekomst zal ontwikkelen is moeilijk te zeggen. Wel kunnen we nu aannemen, dat er geen reden is om ongerust te zijn, dat West-Europa niet afdoend verde digd zal worden. Het Engelse plan, alswel de mededeling van minister Staf in de Eerste Kamer, dat Neder land straalvliegtuigen sneller dan ge luid krijgt, zjjn geruststellende teke nen. Tenslotte, dat Amerikaanse plan voor de dodenzöne lijkt in al zijn ver schrikkelijkheid voor ons niet gek. Immers de kansen op een Russische bezetting worden er door verminderd. Laten we ons niet al te veilig voelen. Ook de Russen kunnen dergelijke plannen hebben. In een eventuele ko mende oorlog zal het meer dan ooit fel toegaan en er is zeker geen reden om minder hard te werken aan de op bouw van onze defensie. Elk gevoel van valse gerustheid is absoluut mis plaatst. door de behandeling in gedeelten geen sluitend geheel kan worden verkregen. Het zou derhalve naar haar mening aanbeveling verdienen het gehele vraagstuk van de unifi catie ziekte-, ongevallen-, invalidi- teits-, weduwen- en wezenverzeke- ring door de Sociaal Economisch® Raad te doen bezien. Gescheiden be handeling van diverse onderdelen van deze materie is niet alleen on gewenst, ,doch ook niet mogelijk". De overval op de autobus. AMMAN, 24 Maart. De Israëli sche afgevaardigden in de Bestands commissie der Ver. Naties zijn gister avond weggelopen, toen de voorzitter zich van stemming onthield over een Israëlische ontwerpresolutie, waarin Jordanië wordt beschuldigd van de overval op de autobus. De voorzitter stemde niet mee omdat de feiten had den aangetoond, dat Jordanië op geen enkele wijze betrokken was geweest bij deze aanval. In het rapport over het incident wordt gezegd, dat men het spoor van de moordenaars op een afstand van ongeveer 15 km van de Jordaanse grens bijster is geraakt en dat de iden titeitskaarten, geld en kledingstukken van enige slachtoffers zijn geroofd. Dit toont aan, dat de aanval niet met politieke bedoelingen, maar uit roof zucht is gedaan. Ook de Jordanische afgevaardigden zijn het hier niet mee eens, en beweren dat de overval door Israëlieten uit po litieke overwegingen is gepleegd. DJAKARTA, 24 Maart. Alle aan delen van de Garuda Indonesian Air ways, die zich in handen van de KLM bevinden, zullen door de Indonesische Regering worden overgenomen, zodat het gehele kapitaal van de G.I.A. in handen van de Indonesische Regering zal komen. Aldus is vastgelegd in een contract tussen de KLM en de Indo nesische Regering, dat vandaag is on dertekend. Tegelijk met het overnemen van de aandelen zal een passend ren dement worden betaald voor de tijd, dat de KLM kapitaal heeft geïnves teerd in de G.I.A. De KLM zal zich geheel terugtrek ken uit de directie. De nieuwe direc tie zal benoemd worden door de enige aandeelhoudster de Indonesische Re gering. Tot 1960 zal de KLM techni sche bijstand verlenen. Standbeeld van ir Lely nadert voltooiing. AMSTERDAM, 25 Maart. Een standbeeld van dr. ir. C. Lely (1854 1929), schepper van de Zuiderzeo- drooglegging, is fiancieel gewaarborgd en nadert zijn vootooiing. Het zal 23 September a.s., de dag waarop Lely voor honderd jaar te Amsterdam werd geboren, worden onthuld. Waarschijn lijk als de militaire instanties het plan goedkeuren bij Den Oever, voor het begin van de Afsluitdijk, op Wieringen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3