Het goudland gevonden Transformeerbare kerk voor 't Zand Herv* Kortgene nam hersteld kerkgebouw in gebruik Raad van 's-Heer Abtskerke spreekt zich uit over grenswijziging Meube/s opknappen? Prachtbijts SDe Radio* Ideale combinatie van kerk en centrum voor de Herv. gemeente Chr. Plattelandsvrouwen op de Bevelanden vierden lustrum Bewogen woorden van dank voor de hulp Kloetinge moet zelfstandig blijven, tenzij het niet anders kan faengt oni KERK EN SCHOOL FEUILLETON door K. JONKHEID VEILINGBERICHTEN Donderdag 25 Maart 1954 c -=== ZEEUWSCH DAGBLAD Pagtoc f Het eerste plan in Nederland MIDDELBURG, 24 Maart. Het eerste plan In Nederland voor de bouw van een transformeerbare kerk ls gereed. De Nederlands Hervormde Cemeen- te van 't Zand heeft de primeur. Het plan ls de Ideale combinatie van kerk en gemeentecentrum. In een gemeentevergadering le vanavond uitvoerig ge sproken over dit door de Mlddelborgse architect, ir. F. H. Klokke, gemaakte plan en ls dank gebracht aan de neer actieve bouwcommissie, die, mèt de her beraad, een open oog blijkt te hebben voor de vernieuwing der kerkelijke sa menleving en voor de functie der kerk op Zondag èn in de week. Want dat ls juist het mooie van het plan en van het gebouw het gaat na de kerkdienst op Zondagavond niet op slot tot de volgende Zondagmorgen om in de tussen liggende week geen taak en nut voor de gemeente te hebben. Nee, het sal ook die ses dagen open blijven en (al ls dat nu dan nog toekomstmnsiek) dienst doen als ontmoetingscentrum voor de individuele gemeenteleden en buitenker kelijken, terwijl het ook gebruikt sal worden voor allerlei saaMttkomaten en vergaderingen van oud en jong. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op de hoek van de Poelendaeleweg en de Dorus Rijkersstraat, in het hart van 't Zand, als straks nog meer woningen zullen zijn gebouwd in het uitbrei dingsplan. Regeren is vooruitzien: het geldt ook voor de kerk. Al is de oude kerk momenteel nog niet te klein (be halve op kerkelijke hoogtijdagen), er zit in deze wijkgemeente een flinke groei. Op 't Zand zijn de laatste jaren zeer vele jonge gezinnen komen wonen en er zijn vele kinderen. In vergelijking met 1942 u het in wonertal van dit deel van Middelburg al verdubbeld en men mag er rustig van uitgaan, dat binnen tien jaar de kerk veel te klein zal zijn om alle kerkgangers te kunnen bergen. GEBREK AAN VERGADER RUIMTE. Een grote moeilijkheid is momenteel ook de vergadergelegenheid. Het ver enigingsleven kan niet tot ontwikke ling komen wegens gebrek aan be hoorlijke accomodatie. De jeugd wor stelt met hetzelfde probleem en dat alles overwegend hebben bouwcom missie en kerkeraad gezegd, dat er maar één goede oplossing was te vin den, n.l. de bouw van een kerk, tege lijk gemeentecentrum of populair ge zegd: een kerkelijke gemeentesociëteit. Al weer enige tijd geleden hebben twee professoren over deze mogelijkheden voor de Vereniging van Kerkvoogdijen een uitvoerig rapport uitgebracht. Het waren prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom en prof. ir. J. F. Berghoef, die dan nu voor het eerst hun gedachten in de praktijk gerealiseerd zullen zien. TWEE VERDIEPINGEN. Het complex twee verdiepingen sai een lengte hebben van 29 meter en een breedte van 14 meter. Voorjaar 1955 hoopt men met de bouw te beginnen. De ingang ls aan de zijkant van het ge bouw geprojecteerd. Naast de ruime gang komt een flinke hall van 11 bij 12 meter. Deze lichte en gezellige ruimte kan niet alleen dienst doen als verga derzaal, maar kan ook worden gebruikt als foyer. Er ls een Inklapbare garde robe In, waar 400. jassen opgeborgen kunnen worden en die met gordijnen kan worden afgesloten. Naast de garderobe ligt de koffie kamer, die aan de zijde van de hall een buffet krijgt voor de bediening. Aan de tegenovergestelde zijde van de hall zijn vier kamers ontworpen, die plaats bieden aan (elk). 30 tot 35 per sonen. Alle kamers hebben uitneem- bare wanden van volkomen geluiddem pend materiaal. Het grote voordeel van deze wanden is, dat zij het mogelijk maken verschillende of alle kamers bij elkaar te trekken, zodat grotere ruim ten ontstaan. Zij kunnen b.v. voor de jeugdkerk op Zondag uitstekend dienst doen. Achter deze kamers liggen en kele kleed- en bergruimten, met toi letten en vaste wastafels. DE GmaOmsN'i'isZA AL. Een gebroken trap van ruim drie meter hoog voert vanuit de hall naar de eerste verdieping. Vanaf de over loop halverwege heeft men toegang tot de toiletten. Boven is dan de kerk- of gemeentezaal met 400 zitplaatsen in de zaal zelf, 50 op het toneel en 100 op het balcon. De kansel Ml een plaats vinden ongeveer halverwege de lange buitenwand. Die kansel U verrolbaar. Na de kerk diensten kan hjj worden weggereden naar een kamertje naast het balcon. Het klankbord boven de kansel ia neerklap baar en kan worden weggeborgen tal een nis in de muur, waarvoor een gordijn gehangen wordt. De stoelen, die voor de kerkdiensten waaiervormig rond de kansel worden geplaatst, kunnen b.v. bij een uitvoe ring met het front naar het toneel worden gedraaid. Het orgel zal worden ingebouwd in de 18 meter hoge toren boven het trappenhuis en komt met het front schuin tegenover de kansel te staan. Het complex zal bestaan uit een betonskelet met wanden van ge kleurde baksteen. Die wanden ontbre ken in de toren, waarin een luidklok komt te hangen. WAT NU.... Er werden niet veel woorden meer gewisseld. De agenten verlieten het schip en Pieter bleef alleen met zijn kraai achter. „Het spijt me dat ik het zeggen moet!" kraste Karolus. „Maar ik vind dat het ons weer niet meeloopt. Oei- oei-oeiwat ben ik woest op die kapitein als ik hem nu tegen kwam, dan prikte ik hem links en rechts met mijn scherpe snavel in zijn broek net zolang tot hij uit wanhoop over de reling in het water sprong!!" „Een aardig plan!" be aamde Pieter. „Alleen hebben we er niet veel aan. Ja, als het aan mij lag dan zat die dikkerd direct achter een paar stevige ijzeren tralies!" De kapitein in de ton, die alles hoorde, werd zo rood als een kreeft. „Wel alle overgehaalde garnalen onder een stoomwals!!" gierde hü ineens. „Dat zal ik jullie inpeperen!" Hij drukte zijn brede schouders tegen het deksel aan zodat onze vrienden, bibberend van de schrik wel een halve meter de lucht in gingen en toenrang-boem-patsvan het deksel gleden en op het dek tuimeldenPieter kwam zó hard op zijn zitvlak terecht dat de gekleurde sterren en ballen hem voor' zijn ogen draaiden, maar veel tijd om daar naar te kijkeh had hij niet want de kapitein was, tierend, al voor driekwart uit de ton gekropen. Eindles Motorencursus te Middelburg. MIDDELBURG, 23 Maart. Onder aan wezigheid van de heer Lekskes, inspec teur van dc stichting wegenbouw, en zijn assistent, da heer Puype, vond gisteren in het gebouw der Technische school te Middelburg de eindles plaats van de win- tercuraus motorenkennis. Aan de volgen de leerlingen werd het diploma uitge reikt: C. Brozius, W. Goedbloed, L. M. Koole, A. Poortvliet, W. Back, Middel burg; N. Kesteloo, C. P. Wielemaker, Kou- dekerke; M. Joosse en J. Jobse, Aagte- kerke; A J. Poorter, Vlissingen; P. Janse, Nieuwland; P. L. M, van Maren, Lith; P. van Gils, Utrecht; J, Hoogesteger, Hoede- kenskerke; C. van Dalen, Goes; R. Mee ring, Hasselt. De cursus werd gehouden onder toe zicht van de directeur van de Technische- en Machinistenschool, de heer E. Visscher. GOES, 24 Maart. De leden van de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond hebben vandaag in „De Prins van Oranje" hun lustrum gevierd, met *n uiterst gezellige vergadering. In de vijf jaar van haar bestaan is deze afdeling gegroeid van 22 tot 110 leden. In vijf jaar dus het vijfvoudige aantal leden. Drs J. J. Knibbe, die namens het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. een g. ens uitsprak ook voorzitter .r was aanwezig toonde zich over aeze groei zeer verheugd. De afdeling heeft haar bestaan gerecht vaardigd. Trouwens in deze steeds in gewikkelder wordende maatschappij cstaat er behoefte, óók voor de attelandsvrouw, om met gelijkgezin- 2n te praten over de problemen van ..eze tijd. Drs Knibbe wees op het maatschappelijk werk ten plattelande. Hier zal de afdeling ook over moeten gaan spreken evenals haar belangstel ling gevraagd zal worden voor de Chr. Landbouwhuishoudschool te Heer Arendskerke. De heer Knibbe enste de afdeling Gods zegen toe bij ..ar verdere werkzaamheden. Er werd, onder leiding van mevr. A C. op t Hof-Frederiks te Biezelinge een zeer gevarieerd programma afge werkt. Mevr. P. de Regt-Rottier van Biezelinge verzorgde declamatie en mej. A. J. Dominicus nam de leden mee op reis door Nederland. En zij deed dat op uiterst genoegelijke wijze. Het koor, begeleid op de piano door mej. I. de Mey, zong enkele liederen en ook een kleine cantate. We hoor den hier ook voor het eerst de nieuwe melodie van het C.B.P.B.-bondslied, een sterke en aantrekkelijke melodie. Op deze vergadering is voorts nog gesproken over een bezoek aan de Bondsdag op 28 April te Avifauna, doch men kwam niet tot een bepaalde afspraak, zodat dit nog nader geregeld zal worden. Plechtige wijdingsdienst KORTGENE, 24 Maart. Vanavond heeft de president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente van Kortgene, de heer Iz. van Maldegem, tijdens een wijdingsdienst het na de ramp geheel herstelde en gerestaureerde kerkgebouw aan de kerkeraad overgedragen. Hierna droegen onder plechtig orgelspel de predikant ds G. van Schuppen, een ouderling en een diaken het doopvont, het avondmaalstel en de kanselbijbel het kerkgebouw binnen. Zij plaatsten deze attributen van de eredienst op de bestemde plaatsen, hierbij respectieve lijk de toepasselijke teksten uitend „Verkondigt het Evangelie", „Doet dat tot Mijner gedachtenis" en „Gaat heen, onderwijst alle volkeren, hen dopende....." Ruim een jaar na de ramp had Hervormd Kortgene zijn kerkgebouw weer terug, luisterrijker dan tevoren. De wijdingsdienst werd geopend met het zingen van „Verhoogt o poorten nu de boog", waarna de predikant, af gewisseld door toepasselijk gezang van de gemeente uitsprak het inwijdings gebed voor de avondmaalstafel, het in wijdingsgebed voor het doopvont en het gebed voor de kansel. D» van Schuppen bediende het Woord in deze dienst naar 'aanleiding van Ps 614 „Gij zijt voor ons een sterke toren voor de vijand". Wij leven aldus de predikant in een voortduren de dreiging, een dreiging die ten diep ste wordt veroorzaakt door het gevaar van de boze. Maar Christus is gekomen en heeft het gevaar bezworen. Hij heeft de vijand overwonnen. Eeuwen geleden werd het eiland ook een prooi van de golven maar de toren van de kerk bleef temidden van de golven staan. Zoals toen de toren van de kerk bleef staan is Gods grote Liefde voor ons ook blijven staan in deze tegen woordige chaos. Hij is het, Die over wint Voor dat deze wijdingsdienst werd fehouden heeft ds A. Postma van kamperland namens de zusterkerken op het eiland, uit dankbaarheid dat deze kerken voor een groot deel van het rampleed bleven gespaard, een doopvont aangeboden. Ds Postma, die in zijn toespraak de vele doden her dacht die in Kortgene tengevolge van de ramp waren gevallensprak verder nog namens de Classis Goes en deelde mede dat thans alle gemeenten in deze classis na de ramp hun eigen kerkge bouw hebben betrokken. Verder spra ken nog de heer van Kleunen namens de provinciale kerkvergadering, ds Versteegh als oud-predikant van de ge meente, de heer J. Dingemanse uit Geërsdijk namens de Gereformeerde Kerk en burgemeester A. A. Schuit, die de wens uitsprak dat het gerestau reerde kerkgebouw in geestelijk op zicht zijn licht over de gemeente mocht uitstralen. In een bewogen toespraak heeft ds van Schuppen nog voor de overweldi gende hulp bedankt. God is het ge weest, die Zijn kracht heeft meege deeld door middel van de medemens. Door de hulp van de Oecumene Gods over de gehele wereld heeft men in Kortgene de betekenis van de Gemeen schap der Heiligen leren begrijpen. Een lange lijst van kerkelijke instan ties en groeperingen in binnen- en bui tenland betrok ds van Schuppen in zijn dank. In het kerkgebouw, dat gerestau reerd is onder toezicht van de architect ir P. J. 't Hooft uit Goes, is in het mid denschip een geheel nieuw plankier aangebracht, waarop de nieuwe ban ken zijn aangebracht. Langs de wan den is een lambrizering opgetrokken. Op de verhoging voor de kansel staat het door de zusterkerken geschonken doopvont en de avondmaalstafel. Ver der heeft de kerk een nieuw plafond, waarin zich een zg. hemelverlichting bevindt. Als eerste van de betrokken gemeenten 's-HEER ABTSKERKE, 24 Maart De gemeenteraad van 's-Heer Abts kerke heeft als eerste van de betrokken gemeenten vanavond uitvoerig ge sproken over de plannen tot grenswijziging tussen Goes, Kapelle en de eigen gemeente. Men besloot G.S. mede te delen dat, indien er een weg kan worden gevonden om Kloetinge als zelfstandige gemeente te behouden, de raad een afwijzend standpunt inneemt aangaande enige grenscorrectie tussen Kloetinge en 's-Heer Abtskerke. Mocht dit echter niet mogelijk zijn, dan gaat de raad in principe accoord met de voorgestelde wijziging, indien Goes de wachtgelden van de Kloetingse ambtenaren voor zijn rekening neemt evenals het aandeel dat Kloetinge heeft in de jaarwedde van de streekontvanger, het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Abtskerke een evenredig deel van de bezittingen van het B.A. van Kloetinge wordt toegewezen en tenslotte als de nieuwe grens tussen Kapelle en 's-Heer Abtskerke wordt bepaald achter de bebou wing van de Abbekinderse weg en vervolgens langs de Wrangeweg. Het gebied, dat 's-Heer Abtskerke toegewezen krijgt is bijna 295 ha groot. Er staan 48 woningen en er wonen 160 mensen. Burgemeester J. D. Jansen vertolkte de mening van B. en W. toen hij in zijn toelichting zei, dat hij niet gaarne een plattelandsgemeente als Kloetinge ziet verdwijnen. Kloetinge zélf zal echter moeten aantonen, dat Goes nog uit breidingsmogelijkheden naar andere richtingen heeft. En hij hoopte der halve, dat G.S. de argumenten van Kloetinge nauwkeurig zullen bestude ren. De raad bleek er over het alge meen ook niet happig op te zijn. De heren P. de Jonge, Q. A. v. d. Vrie (beiden Herv. kiezers) en J. C. van 't Westeinde (K.V.P.) lieten dit duidelijk blijken, waarbij laatstgenoemde zich zelfs liet ontvallen, dat hetgeen Kloe tinge thans ondervindt ook 's-Heer Abtskerke straks kan gebeuren. Van de twee kwaden moet men thans het beste kiezen. Voor de gemeente is, zo bleek uit een berekening, deze wijziging nauwelijks een voordeel. De enige winst is de Lange Weg, doch die kost ook weer veel aan onderhoud. Aan belastingop brengst krijgt men een bedrag van 5748,37 en aan uitgaven 4440,43. Het voordelige verschil van 1300,gaat echter weer weg aan subsidies, Prot. Chr. Streekziekenhuis, Wijkverpleging, gezinszorg, Maatschappelijk werk enz. De overdracht van het kapitaal van het Kloetingse Burgerlijk Armbestuur kan volgens de raad het best geschie den door overdracht van gronden in het gebied waarbij verdeling naar in wonertal de meest geschikte basis is. Door de gemeentegrens tussen Ka pelle en 's-Heer Abtskerke achter de bebouwing te leggen van Abbekinder- seweg en Wrange weg komt De Groe en Abbeklnderen bij 's-Heer Abtskerke. ELECTRIFICATIE Voordat de grenswijziging aan de orde kwam besloot de raad ondermeer nog om mee te werken aan de electri- ficatie van de woningen bewoond door M. Luteyn en G. Minnaard aan de Pol derweg en van G. A. van der Meulen aan de Zuidweg. Door dit besluit zal, indien de raad van Nisse er tenminste mee accoord gaat, ook de woning van I. Luteyn aldaar van licht voorzien kunnen worden. Deze electrificatie kost de gemeente Abtskerke 1290, 's-Heer Abtskerke heeft nu ook een eigen gemeentevlag. De raad ging ac coord met het advies van de Hoge Raad van Adel. De vlag bestaat uit vier banen nl. geel, blauw, wit, rood. De heer J. J. de Roo te Bergen op Zoom werd benoemd tot gemeenteont vanger. Hij zal per 1 Juni in dienst treden. Aan de heer J. van Oosten werd op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig verleend. Eervol ontslag ver kreeg ook de ambtenaar van de Bur gerlijke stand de heer P. Harthoorn, die benoemd is als le ambtenaar ter secretarie te Rilland Bath. Tenslotte ging de raad accoord met de gemeen schappelijke regeling voor de vleeskeu ring waarbij de gemeenten ten Westen van het kanaal eén keuringskring zul len vormen. Bij de aanvang van de vergadering heeft de burgemeester me degedeeld van G.S. bericht te hebben ontvangen, dat 6.645,subsidie zal worden gegeven voor restauratie van de toren Waar zijn 3 g onze schepen4^ GROTE VAART. AMSTELDIJK 22 te Galveston. ANNENKERK 21 te Port Said. DALERDIJK 24 n. Le Havre. MOLENKERK 24 te Zanzibar. AAGTEDIJK 24 te Buenosaires. BLOEMFONTEIN 23 n. Kaapstad. JAGERSFONTEIN 23 n. Kaapstad. LINDEKERK 23 n. Muscat. SOMMELSDIJK 23 n. Alexandrië. GAASTERKERK 23 n. Sydney. ORANJE 23 n. Colombo. RIJNDAM 23 n. Halifax. WILLEM RUYS 23 n. Napels. ZUIDERKRUIS 23 n. Las Falmas. j Insern^rion h-iq Eetlust opwekkend VRUDAG 26 MAART 1954. HILVERSUM L (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00' Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Dubbelkwartet. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Voor de huisvr. 14.20 Hobo en piano. 14.50 Boekbespr. "15.10 Viool en piano. 15.30 Dansmuz. VA RA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. Ingezonden Mededeling (adv.) Geref. Kerk Beroepen te Oldemarkt, J. Henge- veld, cand. te Aalten. 19 De mensen drogen uit en het koste lijke drinkwater is bezig te verdam pen. De rantsoenen moeten verlaagd en de schaduw van de zeilen is aller toevlucht. Ze zouden graag een onder dompeling maken in het omringende water, maar ze durven niet. Onder de waterspiegel dreigen monsters, loerend met scherpgetande bek en slangachtige poten. Dag en nacht verloopt en nog steeds geen uitkomst in zicht. Als ze maar niet afdrijven naar de rand van de wereld en naar beneden storten in de bodemloze diepte. Een dezer dagen bij het vallen van de avond wordt de toestand nog beklem mender. De stilte wordt angstwek kend. Grauwe spoken zweven in wijde kringen rondom het schip, langzaam zwaaiend met lange sliertarmen. Ze sluiten zich aaneen, ze vormen een muur rondom. Al nauwer wordt de kring, al dreigender gebaren, al lager de lucht. Een donker wolkgevaarte staart verbolgen naar de nietige note- dop op het oneindige water. Wat horen ze? Is het een leger boze machten, dat in slagorde. Daar is het antwoord! Een stromen de gietregen davert neer op het schip, het dek, op zeilen, de ra's met dreu nend rumoer, het lijkt een wolkbreuk. Ieder komt aan dek. De mannen la ten zich heerlijk doornat regenen. Ze spannen stukken zeildoek en vangen drinkwater. De lucht komt in beweging, de ne- velspoken verdwijnen, de zeilen van gen weer wind, de vaart wordt hervat. De grote zee steken ze over en varen langs de kust van Cuba. Dit blijkt een groot eiland met een heerlijk klimaat, een vruchtbare bodem en uitbundige plantengroei. In de vroege morgen stappen ze aan wal. Havanna is doods en stil. Er is nog niets te zien van haar grote toekomst als belangrijke uitvoer- haven van suiker, tabak en sigaren. Eerst zal ze nog drie en een halve eeuw zuchten onder Spaans wanbe heer. Want de Spanjaarden, zelf pas verlost na zeven eeuwen onderdruk- den niet. Ze lopen langs de kust en kijken behoedzaam naar het binnen land. Het ziet er prachtig uit, heuvel achtig en dicht begroeid. Mensen zien ze niet. Ze verlaten de kust, lopend door bossages van sparren met kaars rechte stammen en onder breed gebla derte van statige palmen te midden van kleurige bloemen. Dan stuiten ze op een rivier, waar langs prachtige boomgroepen en be laden met vreemde vruchten. De grond king door Moorse heersers, zijn trots, overmoedig en heerszuchtig. Hun brooddronkenheid spaart mens noch dier. Een stroom van ijzerharde kerels heeft zich uitgestort over het gelukkige land en de rustige bevolking, die met zwaard en vuuroer werd afgeslacht. De overlevenden werden gedwongen tot slavernij, zo meedogenloos en zwaar, dat de gehele bevolking zou te gronde zijn gegaan, als niet het krach- t ge verzet vën pad.e Bartholumee de las Casas de ellende enigszins had ge temperd. Van dit alles weten de twee vrien- is een kleurig tapijt van bloeiende planten, die hier aan de vochtige wa terkant hun volle weelde uitspreiden. „Zijn hier geen mensen?" vraagt Joris. „We zullen kijken", antwoordt René. „Het veiligste is, dat we ons verbor gen houden". Ze gaan verder. Het klimaat is heer lijk. Warm en toch niet afmattend. Plotseling staat René stil en tuurt tussen de bomen door naar de lucht. Er vaart een wolkje langs de kruinen in de richting vanwaar zij komen. „Wat is dat?" vraagt Joris, „Rook. Waar rook is, is vuur. En waar vuur is, zijn mensen. Kom mee' Ze sluipen voort, bukkend onder lage takken, struikelend over een wor tel of een gevallen stammetje. Eensklaps houdt het bos op. Een moerassige bodem, dicht begroeid met sterk riet, doet hen twijfelend stil staan. Ze verlaten de rivier en lopen langs het riet. Dan, opeens, staan ze opnieuw stil, stomverwonderd. Midden tussen het riet loopt een recht pad van ongeveer honderd meter lengte. Aan het eind daarvan zien ze de rivier die hier dus een bocht maakt. Rechts en links glurend, Joris met bonzend hart, lopen ze het paadje af tot aan het water. Het is de rivier niet, maar een smal zijarmpje. Er ligt een soort bruggetje, bedekt met oud plat getrapt riet. Aan de overzij zijn bo men en daarboven stijgt rook omhoog. Voorzichtig passeren ze het bruggetje en schuilen weer tussen de bomen. Spiedend door een wirwar van takken en neerhangende ranken, zien ze een laag huis, gebouwd van hout en riet. De deur staat open, maar ze kunnen niet naar binnen kijken. Aarzelend overwegen ze, wat te doen. Plotseling treedt een man naar bui ten, een slanke figuur, goed gevormd, maar niet krachtig. Zijn huidskleur is bruinrood, als kleding draagt hij alleen een lendedoek. Vlak na hem komt een tweede man, die eveneens achter de bomen verdwijnt. In spanning kij ken en wachten ze. De rookzuil is ver dwenen. Blijkbaar is het vuur gedoofd. (Wordt vervolgd). 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.09 Nws. 18.15 Verz. progr. 18.45 „De haver kist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19.15 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Mensen en con flicten", hoorsp. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 „Hedendaagse arbeidspro blemen", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart. 21.55 BuitenL weekoverz. 22.10 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.09 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Schoolradio. 10.00 Chansons, 10.15 Gram. 10.25 Amus. ork. en solist. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Lachte muz. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. 12.39 Land- en tuinb. med. 12.33 Franse chan sons. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Piano, orgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerork. en solist. 15.00 Gram. 15.30 Hier Vrij Europa. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Mil. Kapel. 18.00 „De ouders en de schoolbibliotheken", caus. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vragenbeant- woording. 18.52 Rep. 19.00 Nws. 19.10 Re- geringsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Gram. 21.40 Luister wedstrijd. 22.10 Viool en clavecimbel. 22.45 „Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. KAPELLE, 24 Mrt Exportveiling: Appelen: Jonathan I gr 65,10, I f 58,10, II 38. Golden Delicious I gr 7879, I f 5962. Gewone veiling: Jonathan 30 60, Golden Delicious 3567, Goud- reinette 2844, Zoete Ermgaard 1445, Pomme de Orange 1632, Saint Remy 38, Winston 3037, Fransisca Borgia 32 46, Brederode 41, Kleipeer 47, Zure Bellefleur 2022. Groenten: Rode kool 911, Spruitkool 4447, Prei 24 32, Aardappelen 9—14, Witlof 16—59, Breekpeen 67, Uien 5, Sav. kool 15. BERGEN OP ZOOM, 24 Maart. Prei 2035; kroten 56; savoye kool 2238; rode kool 716; witte kool 12 13; witlof 5078; spruiten 4092; spinazie 87—92; schorseneren 30. Ap pelen. Goudreinette 4345; St Remy 40—46. VISMIJN VEERE, 2 4Maart. 333 exp. garn. 146—175, 46 bot 28—34, 4 rog 47, 7 schol 24, 4 kabeljauw 74. GOES, 24 Maart. Andijvie 75—82; Prei 817; Spinazie 7890; Spruiten 2340; Uien 2.50—3.50; Witlof 26—63. NAGEKOMEN ADVERTENTIE De heer en mevrouw Wiersinga- van der Burg geven U met dank baarheid kennis van de geboorte van hun Zoon WILLEM ARENT Lewedorp, 24 Maart 1954 Pastorie Geref. Kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5