American DEZE WERELD vóifi ö&q tot Wettelijke basis voor noodmaat regelen tijdens rampen Zuid-korea nog niet naar Geneve opgericht Tito is optimistisch „Het is niet waar!" Qa-va-Seul Wijziging wet Bescherming Bevolking en Verplaatsing Bevolking Ruwe,geschaafde huid... Zionisme is een kanker Het geestelijke en wereldlijke lied Amerikaanse sigaret rollen American star Internationale K* v* K* trad voor het voetlicht Italië bron van cocaïne-handel Minister van Financiën dient Leningwet 1954 in zegt minister Algera Ö&Q D Het struikelblok Rood-China Donderdag 25 Maart 1954 7EEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Voorstellen bij de Tweede Kamer DEN HAAG, 24 Maart. Ter gelegenheid van de watersnood van 1 Fe bruari jl. heeft '/.it'll in sterke mate het gemis doen gevoelen aan een duidelijke wettelijke grondslag voor de maatregelen, welke in verband met de ernst der omstandigheden geboden waren. Wel is het evacuatie-apparaat ingeschakeld, doch op de bevoegdheden, die de wet Verplaatsing Bevolking verleent, kon geen beroep worden gedaan, zodat in verschillende gevallen voor het nemen van de vereiste maatregelen bepalingen moesten worden gehanteerd, die ge schreven /.ijii voor andere omstandigheden. In andere gevallen moest zelfs worden ingegrepen zonder dat daarvoor een andere rechtsgrond kon worden aangevoerd dan de heersende noodtoestand. Zo moesten de burgemeesters in de rampgebieden bij gebrek aan beter een beroep doen op de artikelen 219 en volgende van de gemeentewet voor maatregelen als het oproepen van per sonen tot het verrichten van werk zaamheden met de verplichting hun eigen materialen mede te brengen, het vorderen van levensmiddelen en het vorderen van een woning voor de in richting van een noodsecretarie. In andere gemeenten is het gemis ge voeld aan de bevoegdheid op eenvou dige v/ ij ze inkwartiering te kunnen vorderen voor geëvacueerden uit de rampgebieden. De Commissarissen der Koningin ont beerden voldoende bevoegdheid, nood voorzieningen te treffen voor meer dan één gemeente gezamenlijk, zoals het afsluiten van gebieden. Het ingrijpen van de regering men denke aan het organiseren van de hulpverlening, aan de maatregelen, ge troffen ten aanzien van Goeree en Overflakkee, en Schouwen en Duive- land, en aan de evacuaties werd ten dele door geen enkele bestaande wettelijke voorziening geschraagd. Hoewel vele van de uit dit gebrek voortvloeiende bezwaren werden on dervangen door de spontane mede werking van de bevolking, zijn toch aan het tekortschieten van bevoegd heden zodanige nadelen verbonden, dat de regering het onjuist zou achten hierin niet te voorzien. Dit kan op eenvoudige wijze geschie den door de mogelijkheid te openen de wet Bescherming Bevolking en de wet Verplaatsing Bevolking voor zover no dig van overeenkomstige toepassing te verklaren bjj het optreden van rampen, en wil in voorkomend geval tjjdig in grijpen mogeljjk zijn bij het optreden van dreigend gevaar daarvoor. Voorstellen tot wijziging van deze wetten zijn bij de Tweede Kamer in- gediend. Koning Saoed: CAIRO, 23 Maart. Koning Saoed vffn Saoedi-Arabië, die een officieel bezoek van een week aan Egypte brengt, heeft tegenover een verslag gever van het dagblad „Al Akhbar'" verklaard: „De Arabieren beschikken over de nodige welvaart, mannen en geestelijke kwaliteiten om hun vrijheid en de hun toekomende plaats in de we reld te verwerven". „Het zionisme is gelijk een staatkun dige kanker, waarvoor geen ander kruid gewassen is dan de teruggave van het door de Joden aan de Arabie ren ontstolen land", vervolgde koning Saoed. Wij zullen Joden geen kwaad hart meer toedragen, wanneer zij het door hen in Palestina in beslag genomen land weer prijs geven en het terug ge ven aan zijn rechtmatige bezitters. Doch wij kunnen niet toestaan dat zij in het bezit van dit geroofde land blijven. Wij moeten er met kracht en volharding naar blijven streven dat de rovers hun buit weer prijs géven", al-* 'j us koning Saoed van Saoedi-Arabië. Ver. Staten lopen na 90 dagen weg. SEOEL, 24 Maart. De Zuid- koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pioen Joeng Tal, heeft ver klaard, dat hij een brief van zijn Amerikaanse ambtgenoot, John Fos ter Dulles, onvoldoende acht om Zuid- Korea er van te overtuigen, dat het de conferentie te Genève dient bij te wonen. Zijn regering, aldus de mi nister, had Amerika om „opheldering" van bepaalde aspecten verzocht. E enige bevredigende verklaring van Dulles was cr in gelegen, dat Amerika besloten was de conferentie te verlaten, als na 90 dagen onvol doende vorderingen waren "gemaakt. De Koreaanse -inister zeide, dat zqn land nog niet besloten had of het aan de conferentie zou deel nemen. Ingezonden Mededeling (Adv.) ]N„ kunt F zelf t DEN HAAG, 24 Maart. Van Dinsdag 20 April tot Zaterdag 24 April a.s. zal op de volkshogeschool „Drakenburgh" een be spreking worden gehouden over het gees telijke lied zoals dit door de verschillen de bevolkingsgroepen en kerkgenoot schappen wordt gezongen, alsmede over de verhouding van het geestelijk tot het wereldlijke lied. Van protestantse zijde zal het woord worden gevoerd door de heer A. C. Schurman, lector van de Rijksuniversi teit te Utrecht die het lied van de Herv. Kerk zal behandelen en door ds L. Hoor weg Jr, Gereformeerd predikant te Haar lem die de zang der Gereformeerden zal bespreken. Dr J. Pollmann behandelt het Katholieke geestelijk lied. NIEMEUER brengt iets geheel nieuws: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, mild, geurig en verrassend van smaak Let ook op de moderne, platte verpakking, handig om uit te rollen. Koop direct zo'n pakje en geniet van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret N 1 E M E u T A B A T A B A BEST! Belangrijk werk in stilte AmDacfliscLiiuuui DEN HAAG, 24 Maart. Onlangs is opgericht de stichting ambachtscen trum te Rotterdam. Dit instituut is op gezamenlijk initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, het Nederlands genoot schap tot opleiding van Leerkrachten voor het Nijverheidsonderwijs en de stichting bouwcentrum in het leven geroepen. élet Ambachtscentrum beoogt een bundeling tot stand te brengen van verschillende activiteiten, die zich in de laatste tijd hebben gemanifesteerd. Met de oprichting van het ambachts centrum wordt beoogd, de verschillen de activiteiten een kans tot ontplooiing te geven. Het centrum stelt zich o.m. ten doel het bieden van huisvesting aan instellingen op het gebied van am bachtsbevordering en nijverheidson derwijs, het verzorgen en geven van technische documentatie en technische voorlichting, het verstrekken van vi suele, schriftelijke en mondelinge voor lichting aan bedrijfsgenoten, consu menten en andere belanghebbenden, 't bevorderen, waar nodig, van de oplei ding en de voortgezette scholing en het bevorderen van technisch onderzoek. De belangrijke resultaten die door soortgelijke instellingen in het buiten land ten bate van de ambachtsbedrij- ven zijn geboekt, zijn bij het opstel len van de plannen mede richtsnoer geweest. Het bestuur van het centrum be staat uit vertegenwoordigers van de oprichtende instellingen en personen uit de kring van het ambacht. Voorts heeft in het bestuur zitting een verte genwoordiger van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, terwijl aan de staatssecretaris van eco nomische zaken gevraagd is zijnerzijds een vertegenwoordiger aan te wijzen. Een gelijkluidend verzoek zal tot het gemeentebestuur van Rotterdam wor den gericht. De met straalmotoren uitgeruste Britse verkeersvliegtuigen van het type „Cornet" zouden Dinsdag weer worden ingeschakeld in het personenvervoer tussen Londen en Zuid-Afrika na tien weken lang niet voor het vervoer te zijn gebruikt. ROME, 24 Maart. De zaak-Montesi heeft er toe geleid, dat de strijd van de Itali aanse politie tegen de handel in ver dovende middelen is verscherpt Er wer den reeds verscheidene centra ontdekt, waar dergelijke middelen werden ver handeld en gebruikt. Te Modena werd een bende van vier personen gearresteerd, die trachtte jonge meisjes te bewegen tot het gebruik van sigaretten met verdovende middelen en cocaïne en tot deelneming aan orgieën. Te Bologna werd cocaïne verkocht voor 10.000 lire per gram. Te Genua werden in de afgelopen dagen grote hoeveelhe den cocaïne in beslag genomen. Reeds verscheidene jaren is Italië door de V.N.-commissie voor de verdovende middelen er van beschuldigd de belang rijkste bron te zijn van de voorziening van de wereldhandel in verdovende mid delen. Uitgaven voor buitenlandse handel AMSTERDAM, 24 Maart. De Interna tionale Kamer van Koophandel timmert niet aan de weg en ook het werk van de Nederlandse Oraganisatie voor de LEE. geschiedt over het algemeen in alle stilte. Op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie onder leiding van prof. dr J. F. ten Doesschate werden echter enke le aspecten van het veelomvattende werk in dit lichaam aan de openbaarheid prijs gegeven. Het ging daarbij voornamelijk over de activiteit op het gebied van de distributie en de reclame. Voor de bestudering van de vraagstuk ken betreffende de distributie der pro ducten bestaat al 21 jaar een speciale studie-commissie in ons land. Deze com missie verzamelt alle gegevens over Ne derland, die de Internationale Kamer te Parijs nodig heeft. Ook is de commissie door de regering aangewezen als Neder lands contactorgaan voor distributie vraagstukken bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Voorts houdt zij zich bezig met de bevor dering van de productiviteit in de dis tributie-sector waarvoor gelden uit de te- Ingez. Mededeling (advertentie) WENEN, 24 Maart. „Ik ben optimis tisch gestemd t.a.v. de kansen op het bewaren van de vrede, zowel wat be treft Zuid-Slavië, als de wereld in het algemeen, daar allen die, waar ter we reld ook, een verantwoordelijke posi tie bekleden, weten dat een nieuwe oorlog het einde van onze beschaving zou betekenen", aldus verklaarde het Zuidslavische staatshoofd, maarschalk Tito. Hij zei verder: „Wij gaan thans, doch zeer langzaam, in de richting van de immer door Zuid-Slavië nagestreefde normalisering der betrekkingen met de landen van het Sowjet-blok. Ons land is ongeveer de enige Europese staat, die economisch geheel los van de Oost- Europese landen staat". „Het is mogelijk dat de Sowjet- Unie haar werkwijze op binnen- en buitenlands gebied en op dat der economie heeft gewijzigd, doch het staat vast dat haar uiteindelijk stre ven niet de minste verandering heeft ondergaan", aldus Tito, waaraan hij toevoegde: „In Zuid-Slavië pogen wij een democratisch socialisme tot stand te brengen, terwijl in de Sowjet- Unie het staatskapitalisme nog steeds oppermachtig is, ook al heeft het mo- gelijk thans, als gevolg van econo mische moeilijkheden, een ander aanzien gekregen". genwaarde-rekening beschikbaar zijn. Productiviteitsonderzoekingen werden reeds verricht in de detailhandel en de groothandel in kruidenierswaren terwijl ook de verpakkingsmethoden in de le vensmiddelenindustrie bestudeerd wer den. De commissie verzamelde ook de ge gevens over Nederland ten behoeve van het zojuist verschenen werk „Distribution Statistics in 15 Coutries". Deze uitgave van de I.K.K. is onmisbaar voor iedere zakenman, die nieuwe export-gebieden zoekt. Het bevat materiaal over de be volking, het nationaal inkomen en het individueel inkomen, de huishoudrekenin- gen, de consumptie en de indices van lo nen en prijzen in de behandelde landen. De I.K.K. te Parijs heeft een speciale commissie voor de reclame en in Neder land is evenals in vele andere landen voor dit onderdeel een sub-commissie in gesteld. In ons land treedt de Raad van Orde en Tucht voor het Advertentiewe zen (R.O.T.A.) als zodanig op. Deze com missie heeft thans een werk gepubli ceerd over de mogelijkheden, de kosten en de te verwachten resultaten van alle mogelijke vormen van reclame in 12 lan den, waaronder ook Nederland. De belangrijkste uitgave van de I.K.K., die ter conferentie getoond werd, was zeker wel de 600 pagina's tellende „Dic- tonary of Advertising and Distribution". .Alle mogelijke vergissingen ontstaan vaak in de zakelijke correspondenties tus- ssen firma's in verschillende landen, doordat men niet de juiste betekenis weet van de honderden speciale vaktermen op het gebied van de handel, de reclame, de pers e.d. Dit nieuwe woordenboek bevat ruim .2500 veel voorkomende termen in acht talen. In 1937 gaf de I.K.K. reeds een reeks drietallige zakwoordenboekjes uit op dit gebied, maar dank zij de activiteit van de Nederlandse subcommissie is thans de Nederlandse taal voor het eerst ook opgenomen in het nieuwe standaardwerk. Overeenstemming tussen Rijk en bankwezen Monetaire positie was in gevaar door teveel aan schatkistpapier bij particuliere banken DEN HAAG, 24 Maart. - Mi nister Van de Kieft heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende het aangaan van geldleningen ten behoeve van het Rijk (leningwet-1954),"ln dit ontwerp wordt de minister gemach tigd geldleningen aan te gaan ter consolidatie van een gedeelte van het schatkistpapier, dat in handen is van banken. .e bedoeling van dit ontwerp is dit: het Rijk heeft bij particuliere banken een bedrag van f3,5 milliard uitstaan aan schatkistpapier en dit is aanzien lijk meer, dan de normale privaat- Werkt de Post te traag tijdens weekeind? DEN HAAG, 24 Maart. Minister Algera heeft het er niet bij laten zit ten! Bij de schriftelijke behandeling van de P.T.T.-begroting in de Eerste Kamer was het verwijt gevallen, dat de overkomst van post gedurende het weekeinde aanzienlijk vertraging on dervindt. Dit nu wordt uitvoerig weer legd. „Het is wel waar" zo staat er „dat de loketten op Zaterdag om 13 uur voor het publiek worden gesloten, maar de brievenbussen blijven open en de expeditie gaat door. Wie Zaterdags voor 18 uur een brief post aan het postgebouw Centraal Station te Am sterdam, die kan er vrijwel zeker van zijn, dat die brief 's Maandagsmorgens bij de eerste bestelling bezorgd wordt. In Groningen is dat tijdstip 16,30 uur en in Middelburg 15,58 uurAlleen wanneer de plaatsen van afzender en geadresseerde postaal bezien zeer on gunstig liggen ten opzichte van elkaar, kan er wel eens extra vertraging op treden, maar dat zijn uitzonderingen!" Ook de kwestie van het tijdstip van bezorging van de ochtendpost wordt uitvoerig besproken. De minister ziet geen kans alle post voor half negen te laten bezorgen (zoals gevraagd is), want dat zou heel veel geld kosten aan extra mensen, voor wie geen hele dag werk is. En ook zou het 's nachts wer ken zeer moeten worden uitgebreid, waartoe de minister evenmin bereid is. Er wordt, naar gestreefd dat de post in de zakenwijken om 9 uur bezorgd is wio zijn post vroeger wil hebben, die moet maar een postbox nemen, zo vindt de minister. Het afschaffen van de tweede bestelling om de eerste vlot ter te doen verlopen, acht minister Algera helemaal uit den boze. Vooral de dagbladen zouden hiervan veel schade ondervinden. In de afgelopen nacht, is op de bo dem van een ketel op het terrein van de N.V. Amsterdamse Superfosfaatfa- briek het stoffelijk overschot van een 50-jarige arbeider aangetroffen. Men vermoedt, dat de man, die werkzaam was aan de in aanbouw zijnde ketel, van een hoogte van circa 16 meter is neergestort. E Verenigde Naties hebben een commissie ingesteld, die de Europese economie moet bestuderen. Dezer dagen vergader de deze commissie in Genève om met de afgevaardigden uit het Oos ten te onderhandelen over de han del tussen Oost en West. Een uitermate belangrijk onderwerp waarover de kampioenen van het Westen en het Oosten elkaar, zo als dat tot nu toe steeds het geval is geweest op dergelijke internatio nale conferenties, lekker in de ha ren konden vliegen. Maar wat er ook gebeurde, dit niet. Twee weken lang heeft men met elkaar gesproken. Verschil van mening deed zich haast niet voor. De discussies verliepen buiten gewoon vreedzaam en er was zelfs een sfeer van vriendschap en we derzijds begrip ontstaan. Ja, het leek wel of er van een internationale politieke spanning geen sprake meer was en de con ferentie scheen een demonstratie te zijn van de goede wil van het Oos ten en het Westen om elkaar te vinden en te begrijpen. 0 Hartelijk was de omgang met elkaar. Toen over een resolutie betreffende pogingen tot uitbreiding van het staal- gebruik gestemd moest worden, bracht de afgevaardigden van de Oekraine zijn stem in het Engels uit -met een „yes", waarna de Engelse gedelegeer de onder algemene vrolijkheid zijn stem met een Russisch „da" (ja) uit bracht. Mooier kon het al niet. Maar geheel onverwachts en tot ieders verbazing kwam plotseling de klad er in. België en Tsjecho-Slowakije (dat is samenwerking) hadden een voorstel ingediend betreffende de han del tussen Europa en Zuid-Amerika en de handel tussen Europa en Azië. Iedereen verwachtte dat het voorstel er wel door zou komen. Echter, enkele minuten nadat de Russische afgevaar digde in het Engels en de Engelsman in het Russisch had gestemd, stond de Russische gedelegeerde Koemykin op en verklaarde dat volgens de opvattin gen van zijn Regering communistisch China zou moeten deelnemen aan de Europees-Aziatische handelsbesprekin gen. Deze opmerking van de Rus was geheel mis en buiten de orde. Immers, deze besprekingen moeten plaats heb ben binnen het raam van de Verenigde Naties. De vraag toch welke Chinese Regering het recht heeft China in de V. N. te vertegenwoordigen, kan niet door de Europese Commissie worden beantwoord. Juridisch klopte er dus iiiet veel van het voorstel van de Rus. De harmonie was verstoord. Een front was gevormd. Niemand wilde dit nog geloven en men besloot de stemming uit te stellen tot na de lunch in de hoop dat de ge moederen dan wat gekalmeerd zouden zijn. Helaas viel deze lunch niet goed, want na afloop kwam de Pool Katz- Suchie met een amendement op een resolhtie waarover men het al lang eens was. Het was al lang in kannen en kruiken dat voor de landen in Zuid- Europa, in het bijzonder Italië, Tur kije en Zuid-Slavië, met medewerking van deskundigen voorstellen zouden worden uitgewerkt tot oplossing van de economische 'problemen van deze landen. Het tweede front werd ge vormd. De communistische landen wa ren van mening, dat Zuid-Europa zijn eigen boontjes moet doppen en dat de commissie zich niet mag mengen in de interne problemen van de landen. Hoogstens kon men deze landen aan sporen zelf een oplossing te vinden Het Poolse amendement werd verwor pen met de stemmen van de commu nisten voor. Om de zaak niet triester te maken werd over het eerste voor stel nog niet gestemd. Bij stemming over de eigenlijke resolutie onthielden de communisten zich van stemming. Voor de zoveelste keer dreigt een belangrijk internationale conferentie op niets uit te lopen. De Russen heb ben de zaak op lósse schroeven gezet door welbewust de discussies in de po litieke sfeer te trekken. Het monster van de koude oorlog stak plotseling zijn kop op. Communstisch China kwam ter sprake en de zaak liep op niets uit. Wellicht hebben de Russen het bij het goede eind gehad. Niet dat wij het met hun zienswijze eens zijn. Inte gendeel. Maar zij hebben ingezien, dat de besprekingen, in het bijzonder die over de handel tussen Europa en Azië, nutteloos zijn als de kwestie commu nistisch China niet van de baan is. De Russische afgevaardigde doorzag de si tuatie en wist, dat die hele vriend schappelijke sfeer op de conferentie slechts schijn was. Immers, hoe kan men eensgezind met elkaar praten over de handel met Azië als de status van het grote continentale blok in dit we relddeel, rood-China, niet geregeld is. De Russische donderslag uit de helde re hemel heeft de Tucht gezuiverd en dat was nuttig. Nodig is, dat de Westelijken en in het bijzonder de Ver. Staten eens dui delijk verklaren hoe zij tegenover communistisch China staan. Of zij dit land volmondig erkennen of niet. No dig is dat met het oog op de aanstaan de conferentie in Genève over de Azia tische problemen. Als dit vraagstuk niet van te voren wordt opgelost is de kans zeer groot dat men ook op de be langrijke conferentie van Genève over communistisch China zal struikelen. En dat zou jammer zijn! 1 economische liquiditeitsbehoefte. De mogelijkheid bestaat dus, dat onder bepaalde omstandigheden door hou ders van vlottende schuldtitels zoveel van dit papier ter verzilvering wordt aangeboden, omdat men aan dat geld een andere bestemming wil geven, dat er voor het Rijk monetaire moeilijk heden ontstaan. Weliswaar geeft de wet toezicht credietwezen aan de mi nister de macht in dat geval dwingend op te treden, maar hij geeft er de voor keur aan deze monetaire gevaren langs de weg van vrijwillige consolidatie te ondervangen. Tussen de minister, de Nederland- sche Bank en de particuliere handels banken is nu overeenstemming bereikt op drie punten: a) de banken nemen de verplich ting op zich een monetaire dekking aan te houden in de vorm van liquide mid delen die in een zekere verhouding staat tot de aan de banken toever trouwde gelden. De Nederlandsche Bank zal deze verhouding vaststellen; zij zal tenminste 30 en ten hoogste 40 of 45 pet bedragen. b) de handelsbanken en de centra les der landbouwcredietbanken ver plichten zich tot het aanhouden van zekere kasreserves in de vorm van credietsaldi bij de Nederlandsche Bank. Dit geldt alleen voor die banken, die meer dan f 10 millioen gulden van derden onder hun berusting hebben. Het credietsaldo bij de Nederlandsche Bank zal aanvankelijk 5 pet bedragen en nooit hoger zijn dan 15 pet. c) de banken die aan bovenstaande regeling deelnemen zullen in de gele genheid worden gesteld tegen inleve ring van schatkistpapier in te schrijven op een onderhandse lening van z.g. schatkistcertificaten, die een fixe loop tijd zullen hebben en rond 2pet rente zullen opleveren. Deze certifica ten zullen uiteraard niet verhandel baar zijn; alleen de Nederlandsche Bank is in staat ze aan te kopen of ze in lening te nemen. Voorlopig zal, als het ontwerp wordt aangenomen, een lening van f 12 milliard aan schatkist certificaten worden uitgegeven met 2 pet rente. In Hamburg een Siamese twee ling geboren. De kinderen, twee meisjes, zijn met de borst aan el kaar verbonden. Op het ogenblik kan nog niet worden uitgemaakt, of zij gescheiden zullen kunnen worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) SCHOENCRÈME - WRIJF WAS KOPERPÓETS BILLY GRAHAM KOMT NIET. AMSTERDAM, 24 Maart. Tijdens een bijeenkomst te Amsterdam van een aantal predikanten, leden van de inter kerkelijke commissie, die de komst van de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham naar ons land zou voorbereiden, is vandaag besloten de genoemde com missie op te heffen, nu uit Engeland bericht is ontvangen, dat dr Graham ons land voorlopig niet zal aandoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3